Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
222 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 222 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 15]

251ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:08 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
mommy12585 έγραψε:

Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι ο Θεός έδωσε στον Μωυσή τις 10 εντολές...Τότε ήταν μια περίοδος που δεν υπήρχε τίποτα, ούτε νόμοι ούτε δημοκρατία ούτε σύνταγμα κλπ..Οπότε με κάποιο τρόπο θα έπρεπε ο Μωυσής να πείσει τους απλούς ανθρώπους να μην κάνουν κάποια πράματα..ώστε να τηρείται μια στοιχειώδης τάξη στις κοινωνίες, και βρήκε ως 'πάτημα' τη δύναμη του Θεού στην οποία πίστευαν και συνάμα φοβόντουσαν τότε..και έθεσε πολύ σωστά τις 10 αυτές εντολές...

Κοίτα, εγώ δεν πιστεύω οτι υπάρχει καν Θεός Rolling Eyes
Τουλάχιστον βαλμένος σε χρονικά πλαίσια και ανθρώπινα πάθη.
Αν ήθελα τέτοιους Θεούς 12 είχαμε οι Αρχαίοι Έλληνες και όλοι τους ένας & ένας Very Happy

Θεός σαν πρόσωπο δεν υπάρχει, ούτε γω το πιστεύω αυτόαπόλυτα...Πιστεύω ότι είναι μια συμπαντική ενέργεια...πιστεύω ότι είναι εγώ εσύ και όλοι μας, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ο Χριστός (που είναι ιστορικό προσωπο και υπήρχε) γιατί έλεγε ότι είναι υιός του θεού?? Είναι σαν να απορρίπτουμε και το Ιησού κάπως έτσι, σαν να ήταν ένας τρελος προφήτης της εποχής όπως έλεγαν για τον Ιωάννη τον πρόδρομο... Μπορεί βέβαια λέγοντας υιός του θεού να εννοούσε κάτι άλλο, ή να το έλεγε έτσι ώστε να είναι κατανοητό στον τότε κόσμο!!!

Οι 12 θεοί του Ολύμπου δεν ήταν θεοί με την ουσιαστική έννοια, ήταν πανεπιστήμονες για αυτό και τους έλεγαν θεούς, τότε ο περισσότερος κόσμος ήταν αγράμματος

252ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:13 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:

Καταλαβαινω, και κατα κάποιο τρόπο συμφωνω με αυτο που λές. Με βαση αυτα που εχουμε available μιλαμε ολοι, καλως ή κακως.
Οι 10 εντολες ειναι Παλαια Διαθηκη, ειναι στην ουσία ο θεικος νομος των Εβραίων, κι οχι των Χριστιανων, ανω τα Ευαγγελια ειναι η ρησεις και η ζωη του Χριστου (για να κανουμε τη διαφοροποίηση μεταξυ των δυο).
Μου φαινεται ακραιο να αμφισβητεις πληρως κατι επειδη λείπουν κομματια - το να το βλέπεις με επιφυλαξη μου φαινεται πιο λογικο, αλλα το να τα αμφισβητεις πληρως.. δεν ξερω.

Τα εχεις διαβασει? Από απλη περιέργεια ρωταω.

Όχι δεν τα έχω διαβάσει. Αμφισβητώ ότι γράφηκαν απο τους Αποστόλους, και αμφισβητώ τα λεγόμενά τους απο την αρχή μέχρι το τέλος, γιαυτό και ακόμα δεν μου έχει έρθει επιθυμία να τα διαβάσω.
Καταλαβαίνω τι λες, όμως θεωρώ πως αυτά που μας έχουν ορίσει σα διαθέσιμα και έχει στηριχθεί όλη μας θρησκεία απλά είναι λόγια ενός Αρχιερέα Εβραίου φυσικά που ξεκίνησε μια αίρεση η οποία στην συνέχεια έγινε θρησκεία λόγω της δημοτικότητάς της.
Δεν πιστεύω πως λείπουν κομμάτια μόνο. Πιστεύω πως λείπει η ουσία, άρα θα ήταν οξύμωρο να πιστεύω με επιφύλαξη, σωστά?

253ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:21 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:

Αυτό λέω, πως όσο και να αλλάξει η δομή, οι βασικοί κανόνες είναι βασικοί κανόνες.
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ, έτσι και στην θρησκεία πρέπει να τηρείς τις 10 εντολές του Μωησή τουλάχιστον.
Για τις 1.365 εντολές των παπάδων δεν το συζητώ, απλά είναι αυθέρετες.
Όμως την βασική ραχοκοκκαλιά, δεν θα πρέπει -οι πιστεύοντες- να την τηρούν?


Ευγενία, σέβομαι την άποψή σου και δεν προσπαθώ να σου την αλλάξω. Θέλω μόνο να σου δείξω και την πλευρά ενός θρησκευόμενου (όχι θρησκόληπτου) ανθρώπου.

Όπως σου είχα ξαναπεί στη συζήτησή μας, και είχα προγαμιαίες σχέσεις, και έκανα πολιτικό γάμο, και όλο και κάποια εντολή θα έχω παραβιάσει. (πχ όταν ήμουν μικρή είχα κλέψει μια καραμέλα από το ψιλικατζίδικο και ακόμα το θυμάμαι και έχω ενοχές, ή όλο και κάποιο ψεματάκι έχω πει και ως ανήλικη και ως ενήλικη, και έχω βρίσει τη μάνα μου και τον πατέρα μου και είναι στιγμές που δεν τους τιμώ καθόλου!, και έχω δει τον άντρα κάποιας και έχω ζηλέψει κάτι που είχε κάποιος και δεν έχω εγώ) παρόλα αυτά έχω πνευματικό και πηγαίνω στην εκκλησία και κοινωνώ κτλ κτλ... Το κάνω γιατί είχα την τύχη να γνωρίσω έναν πνευματικό που δεν έκρινε την προσωπικότητά μου ούτε με έκρινε ως Χριστιανή με βάση τα λάθη που κάνω και τις αμαρτίες μου. Και συμβαδίζει με την εποχή του.

Σεξ έκανα πρώτη φορά στα 20. Όταν του το είπα (με μια δόση ενοχής θυμάμαι) και τον ρώτησα τη γνώμη του πάνω σε αυτό, αν δηλαδή αυτό με έκανε λιγότερο Χριστιανή από πριν ή κακό άνθρωπο, γέλασε! Μου εξήγησε πως το ιδανικό για τη θρησκεία θα ήταν όλοι μας να περιμένουμε μέχρι το γάμο για να κάνουμε σεξ αλλά με τα σημερινά δεδομένα αυτό είναι σπάνιο φαινόμενο. Μου είπε αυτό που είπε η Νένα πιο πάνω, παλιά οι άνθρωποι παντρεύονταν σε πολύ νεαρή ηλικία, κάτι που τώρα δε συμβαίνει. Αν η εκκλησία δεν έκανε λίγο πιο ελαστικούς τους κανόνες σε κάποια πράγματα τότε θα έδιωχνε όλο τον κόσμο μακριά της. Επειδή όμως σκοπός της εκκλησίας είναι να έρθουν όσο περισσότεροι άνθρωποι γίνεται σε αυτήν, πρέπει και αυτή να συμβαδίζει όσο γίνεται με την εποχή της. Όχι να αλλάξει τη δομή της, αλλά να αποδεχτεί ότι δεν γίνεται να είναι αδιάλλακτη σε κάποια θέματα. Αυτό που έκανα, δε σημαίνει πως είναι σωστό για την εκκλησία. Το να κάνω σεξ πριν παντρευτώ εξακολουθεί να είναι αμαρτία. Με βάση τα σημερινά δεδομένα όμως η εκκλησία μπορεί να δείξει επιείκια απέναντί μου και να μη με κρίνει αυστηρά.

Έχω πολλές σκέψεις βασικά πάνω σε αυτό το θέμα, στη θρησκεία γενικότερα και ίσως τα είπα λίγο μπερδεμένα. Δεν ξέρω αν κατάφερα να σας δώσω να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ.

254ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:25 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για να μην παρεξηγηθώ, εκεί που λέω έχω δει τον άντρα κάποιας ξέχασα να συμπληρώσω το "και μου άρεσε", δεν έκανα εννοείται κάτι άλλο! Είπα απλά "τι ωραίος γκόμενος"!

255ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:55 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ξεκινησω λεγονατς οτι δεν ειμαι θρησκα, οποτε δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατά κανενος.

Προσωπικά εχω διαβασει και ενα τμημα του Κορανίου, ασχετως αν το Ισλαμ ειναι μια θρησκεια που παντοτε μου προκαλουσε αποστροφη. Δε σημαινει οτι το συμμεριζομαι, στο συνολο αυτου που εχω διαβασει τουλαχιστον.
Το κακο ειναι οτι συνδεουμε το καθε Ευαγγελιο με την αντιστοιχη θρησκεια και το βλεπουμε κάπως πιο προκατειλημμενα. Αν το δουμε σαν ενα απλο βιβλιο ιστοριας, ή ακομα και αυτοβοήθειας (εξαιρετικά πεζο το καταλαβαινω) μπορει και να μας κανει άλλο κλικ. Δηλαδη δεν δεχομαι το "αγαπάτε αλλήλους" επειδη ειναι του Ευαγγελίου? Ή το "ολα μου επιτρεπονται, αλλά όλα δεν με ωφελουν". Συμφωνω με αυτο ακομα κι αν το ειχε πει ο Μαο Τσε Τουγνκ, η Σαρα-Τζεσικα Παρκερ ή ο Τζον Μπον Τζοβι.
Διαφωνω με ορισμένα κομμάτια διοτι φαινεται οτι αντικατοπτρίζουν εκεινη την εποχη - χωρις να τα βρισκω απαραιτητα λαθος, τα βρισκω μη εφαρμοσιμα.
Δεν ξερω τι σόι πιστή με κάνει αυτο, ομολογουμένως...

256ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:56 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:

Το σεξ δεν χρειάζεται ούτε και πρέπει να είναι μόνο αποτέλεσμα ατέρμονης αγάπης. Είναι και αποτέλεσμα ορμών.
Οπότε εγώ δεν θα ήθελα η κόρη μου να αγαπάει αυτόν που θα κάνει την πρώτη φορά σεξ, (ε, καλά αν τύχει δε θα της βρώ άλλον Razz ) θα ήθελα να ξέρει το σώμα της και πως να το διαχειριστεί για να το ευχαριστηθεί και να μην αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά

Εγώ πάντως θα ήθελα το ακριβώς αντίθετο για την κόρη μου..!!!


257ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:59 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευγενια...
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ????
scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch

258ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 7:00 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:

Το σεξ δεν χρειάζεται ούτε και πρέπει να είναι μόνο αποτέλεσμα ατέρμονης αγάπης. Είναι και αποτέλεσμα ορμών.
Οπότε εγώ δεν θα ήθελα η κόρη μου να αγαπάει αυτόν που θα κάνει την πρώτη φορά σεξ, (ε, καλά αν τύχει δε θα της βρώ άλλον Razz ) θα ήθελα να ξέρει το σώμα της και πως να το διαχειριστεί για να το ευχαριστηθεί και να μην αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά

Εγώ πάντως θα ήθελα το ακριβώς αντίθετο για την κόρη μου..!!!


και εγω το ιδιο για τις δικες μου.

259ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 7:44 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Το σεξ δεν χρειάζεται ούτε και πρέπει να είναι μόνο αποτέλεσμα ατέρμονης αγάπης. Είναι και αποτέλεσμα ορμών.

Συμφωνώ εν μέρει. Δηλαδή τώρα πια το σεξ με τον άντρα μου δε γίνεται μόνο για να δηλώσουμε την αγάπη μας, γίνεται και από επιθυμία απλά να ικανοποιήσουμε τις σεξουαλικές μας ορμές. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τον εαυτό μου να κάνω σεξ με κάποιον για τον οποίο δεν έχω ανάλογα συναισθήματα. Έτσι λειτουργώ εγώ δηλαδή, δε λέω πως το αντίθετο είναι λάθος.


Οπότε εγώ δεν θα ήθελα η κόρη μου να αγαπάει αυτόν που θα κάνει την πρώτη φορά σεξ, (ε, καλά αν τύχει δε θα της βρώ άλλον Razz ) θα ήθελα να ξέρει το σώμα της και πως να το διαχειριστεί για να το ευχαριστηθεί και να μην αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά

Ενδιαφέρον αυτό που λες. Θα ήθελες να μας το αναλύσεις λίγο; Τι εννοείς όταν λες ότι δε θέλεις να αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά;

260ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 7:44 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:

Το σεξ δεν χρειάζεται ούτε και πρέπει να είναι μόνο αποτέλεσμα ατέρμονης αγάπης. Είναι και αποτέλεσμα ορμών.
Οπότε εγώ δεν θα ήθελα η κόρη μου να αγαπάει αυτόν που θα κάνει την πρώτη φορά σεξ, (ε, καλά αν τύχει δε θα της βρώ άλλον Razz ) θα ήθελα να ξέρει το σώμα της και πως να το διαχειριστεί για να το ευχαριστηθεί και να μην αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά

Εγώ πάντως θα ήθελα το ακριβώς αντίθετο για την κόρη μου..!!!


και εγω το ιδιο για τις δικες μου.

Εγώ θα ήθελα να έχει συναισθήματα για αυτόν με τον οποίο θα ολοκληρώσει, αλλά η αγάπη είναι άλλο θέμα, θεωρώ ότι η αγάπη έρχεται στη σχέση μετά από πάρα πολλά και μετά από ήδη ολοκληρωμένες σχέσεις.... λέγοντας συναισθήματα για τον άλλον, εννοώ να είναι ερωτευμένη, απλά!!! Η αγάπη είναι εντελώς διαφορετικό

261ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 8:04 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="elena25"]
chicken έγραψε:

(πχ όταν ήμουν μικρή είχα κλέψει μια καραμέλα από το ψιλικατζίδικο και ακόμα το θυμάμαι και έχω ενοχές [/color][/font]


Laughing Laughing και εγω,ΚΟΚΟΣ εκλεβα,επισης εχω κλεψει με φιλους ολα τα παγωτα απο το ψυγειο ενος περιπτερου
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 912791 ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 912791 ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 912791
δεν καμαρωνω,αλλα το ξεπερασα.Οι παλαβομαρες της εφηβειας.

262ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 8:15 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Ευγενια...
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ????
scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch

ε επειδή ξέρεις απο αθλητικά έκανα χιουμοράκι, μάλλον όμως δεν τα κατάφερα ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 667478

elena25 έγραψε:

Ευγενία, σέβομαι την άποψή σου και δεν προσπαθώ να σου την αλλάξω. Θέλω μόνο να σου δείξω και την πλευρά ενός θρησκευόμενου (όχι θρησκόληπτου) ανθρώπου.

Όπως σου είχα ξαναπεί στη συζήτησή μας, και είχα προγαμιαίες σχέσεις, και έκανα πολιτικό γάμο, και όλο και κάποια εντολή θα έχω παραβιάσει. (πχ όταν ήμουν μικρή είχα κλέψει μια καραμέλα από το ψιλικατζίδικο και ακόμα το θυμάμαι και έχω ενοχές, ή όλο και κάποιο ψεματάκι έχω πει και ως ανήλικη και ως ενήλικη, και έχω βρίσει τη μάνα μου και τον πατέρα μου και είναι στιγμές που δεν τους τιμώ καθόλου!, και έχω δει τον άντρα κάποιας και έχω ζηλέψει κάτι που είχε κάποιος και δεν έχω εγώ) παρόλα αυτά έχω πνευματικό και πηγαίνω στην εκκλησία και κοινωνώ κτλ κτλ... Το κάνω γιατί είχα την τύχη να γνωρίσω έναν πνευματικό που δεν έκρινε την προσωπικότητά μου ούτε με έκρινε ως Χριστιανή με βάση τα λάθη που κάνω και τις αμαρτίες μου. Και συμβαδίζει με την εποχή του.

Σεξ έκανα πρώτη φορά στα 20. Όταν του το είπα (με μια δόση ενοχής θυμάμαι) και τον ρώτησα τη γνώμη του πάνω σε αυτό, αν δηλαδή αυτό με έκανε λιγότερο Χριστιανή από πριν ή κακό άνθρωπο, γέλασε! Μου εξήγησε πως το ιδανικό για τη θρησκεία θα ήταν όλοι μας να περιμένουμε μέχρι το γάμο για να κάνουμε σεξ αλλά με τα σημερινά δεδομένα αυτό είναι σπάνιο φαινόμενο. Μου είπε αυτό που είπε η Νένα πιο πάνω, παλιά οι άνθρωποι παντρεύονταν σε πολύ νεαρή ηλικία, κάτι που τώρα δε συμβαίνει. Αν η εκκλησία δεν έκανε λίγο πιο ελαστικούς τους κανόνες σε κάποια πράγματα τότε θα έδιωχνε όλο τον κόσμο μακριά της. Επειδή όμως σκοπός της εκκλησίας είναι να έρθουν όσο περισσότεροι άνθρωποι γίνεται σε αυτήν, πρέπει και αυτή να συμβαδίζει όσο γίνεται με την εποχή της. Όχι να αλλάξει τη δομή της, αλλά να αποδεχτεί ότι δεν γίνεται να είναι αδιάλλακτη σε κάποια θέματα. Αυτό που έκανα, δε σημαίνει πως είναι σωστό για την εκκλησία. Το να κάνω σεξ πριν παντρευτώ εξακολουθεί να είναι αμαρτία. Με βάση τα σημερινά δεδομένα όμως η εκκλησία μπορεί να δείξει επιείκια απέναντί μου και να μη με κρίνει αυστηρά.

Έχω πολλές σκέψεις βασικά πάνω σε αυτό το θέμα, στη θρησκεία γενικότερα και ίσως τα είπα λίγο μπερδεμένα. Δεν ξέρω αν κατάφερα να σας δώσω να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ.

Έλενα, αυτό ακριβώς είναι το point μου. Χριστιανοί κατά περίπτωση. Εσένα σε απενοχοποίησε ο πνευματικός σου και είσαι μια χαρά και οκ (και πολύ καλά κάνεις), σου είπε αυτά που ήθελες να ακούσεις και μια χαρά βαίνει η ιστορία.
Της κοπέλας όμως που άνοιξε το θέμα δεν της είπε αυτά που ήθελε να ακούσει, αντίθετα την δυσκόλεψε και σπεύσαμε όλοι να πούμε τι κακός και αυθέρετος που είναι ο συγκεκριμένος ιερέας.
Ίσως να ήθελα να προσθέσω κιάλλα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ουσιαστικά αυτή είναι η μεαλύτερή ένστασή μου. Το ότι δεν είναι η θρησκεία μπλουζάκι να το φέρνεις στα μέτρα σου, είναι δεδομένη και αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις πρέπει να ακολουθείς.
(Χρησιμοποιώ την δική σου ιστορία και το πρόσωπό σου Έλενα επειδή μου έδωσες στοιχεία και μαζί ανοίξαμε την συζήτηση. Αν οτιδήποτε απο αυτά που γράφω το θεωρείς προσβλητικό, πες μου και ανακαλώ αμέσως και βρίσκω άλλο παράδειγμα)


Όσο για το θέμα της ερωτικής επαφής, είπα να νοιώσει περίεργα για την πρώτη φορά της κόρης μου για τον εξής απλό λόγο: Αν της έχω δώσει να καταλάβει και να πιστέψει πως όλα είναι ένα ρομαντικό πανηγύρι και πως πρέπει να είναι όλα τέλεια για να ενδώσει και να δώσει "το λουλούδι" ( Razz ) της σε ένα αγόρι και πολύ απλά αυτό δεν συμβεί την πρώτη φορά, δεν θα νοιώσει περίεργα?
Δεν θα απογοητευτεί?
Γιαυτό προτιμώ η πρώτη της φορά που έτσι κιαλλιώς είναι αναγνωριστική να γίνει χωρίς τόσο άγχος, αλλά καθαρά για ενημερωτικούς λόγους.
Βέβαια, αυτό το προτιμώ εγώ, εκείνη μπορεί να θεωρεί πως λέω βλακείες Rolling Eyes

263ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 8:36 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.


Διαφωνω με τα υπογραμμισμενα.
Κι στηριζω την απαντηση μου στο οτι μεγαλωσαμε σε μια οικογενεια πολυ θρησκοληπτη η μαλλον πολυ πιστη κι φυσικα εναντια στο προγαμιαιο σεξ κι ολες μα ολες οι θειες μου παντρευτηκαν παρθενες κι μαλιστα σε ηλικιες των 15-16,μονο η μανα μου παντρευτηκε στα 23-24.Απο τις περιπου 10 ξαδερφες που ημασταν καθε μερα στην εκκλησια κ μας μαθαιναν να περιμενουμε κτλ κτλ.Οι 3 παντρευτηκαν παρθενες.Κι μαλιστα η μια ειχε παρεκτραπη εντελως.Ολες ομως μεγαλωσαμε με τα ιδια προτυπα.Η μητερα μου παντρευτηκε παρθενα στα 23 της.Μετα απο 4χρονια σχεσης με εναν αντρα 15χρονια μεγαλυτερο της.Κι ομως παρα τις πιεσεις που σιγουρα θα δεχτηκε,επεμενε για σεξ μοονο μετα το γαμο.
Οποτε δν ισχυει παντα αυτο που λες οτι εχει να κανει με τα προτυπα.
Ειναι καθαρα θεμα του χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κι στην ιδιοσυγκρασια του.

ποιο δεν ισχυει manoula_24xr? Αφου ολες περιμεναν μεχρι το γαμο (τι περιμεναν δλδ αν παντρευτηκαν τοσο μικρες λογικο ηταν να ειναι ακομη παρθενες.)
Ασε που γραφω κατα πασα πιθανοτητα,δεν ημουν απολυτη.


Nαι το ξερω οτι δν ησουνα απολυτη,απλα το σχολιασα.

Εννοω οτι για μενα δν ισχυει το μεγαλωνεις με καποια προτυπα κι κανεις τα ιδια.Γιαυτο εφερα ως παραδειγμα τα ατομα του κοντινου μου περιβαλλοντος.Κι καλα για να σ πω,οτι ενω μεγαλωσαν με εναν συγκεκριμενο προτυπο,αλλες εκαναν το ιδιο,αλλες οχι.Αυτο εννοω οτι δν ισχυει.
Κι σιγουρα δν ειναι απολυτο.Δν μπορουμε να ημαστε απολυτες.Απλα σχολιασα Smile

264ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 8:40 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Έλενα, αυτό ακριβώς είναι το point μου. Χριστιανοί κατά περίπτωση. Εσένα σε απενοχοποίησε ο πνευματικός σου και είσαι μια χαρά και οκ (και πολύ καλά κάνεις), σου είπε αυτά που ήθελες να ακούσεις και μια χαρά βαίνει η ιστορία.

Μάλλον το έθεσα λάθος, δεν το είπα καλά. Δεν μου είπε αυτό που ήθελα να ακούσω. Γιατί ιδανικά, αυτό που θα ήθελα να ακούσω ήταν "Δεν πειράζει καθόλου, καλά έκανες!"Razz Μου εξήγησε ότι και πάλι είναι αμαρτία και μη αποδεκτό από τη θρησκεία αυτό. Και το ιδανικό θα ήταν να περιμένω. Από τη στιγμή όμως που το είχα κάνει, τι έπρεπε να μου πει; Να με κράξει; Ή μήπως να με αφορήσει; Το χαρακτηριστικό της θρησκείας μας είναι η συγχώρηση, σωστά; Οπότε, λαμβάνοντας υπόψιν του τις παραμέτρους αποδέχτηκε αυτό που είχα κάνει και μου είπε πως αυτό δε με κάνει κακό άνθρωπο, απλά αδύναμο άνθρωπο που απλά συμβαδίζει με τους νέους "κανόνες" που έχει θεσπίσει η γενιά του. Καταλαβαίνω ότι είσαι απόλυτη με τα θρησκευτικά θέματα και το σέβομαι αυτό. Σέβομαι την επιλογή σου να μην πιστεύεις. Είπες όμως παραπάνω πως δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου, δεν έχεις διαβάσει κάτι οπότε μήπως είναι λίγο υπερβολική και αυθαίρετη αυτή σου η άποψη; Χωρίς να θέλω να σε θίξω, έτσι; Καμία σχέση. Και δεν τα λέω όλα αυτά για να δικαιολογηθώ ή να αμυνθώ, συζήτηση κάνουμε.Very Happy

Θέλω να σου φέρω και ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ. Κάθε σπίτι έχει ορισμένους κανόνες, σωστά; Ας υποθέσουμε πως το παιδί σου (όχι απαραίτητα το δικό σου, γενικά μιλάω) παραβαίνει κάποιους από αυτούς. Τι κάνεις; Το διώχνεις από το σπίτι ή προσπαθείς να του δώσεις να καταλάβει το λάθος του και να γίνει καλύτερος άνθρωπος και πιο λειτουργικό μέλος της κοινωνίας γενικότερα;


Της κοπέλας όμως που άνοιξε το θέμα δεν της είπε αυτά που ήθελε να ακούσει, αντίθετα την δυσκόλεψε και σπεύσαμε όλοι να πούμε τι κακός και αυθέρετος που είναι ο συγκεκριμένος ιερέας.
Ίσως να ήθελα να προσθέσω κιάλλα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ουσιαστικά αυτή είναι η μεαλύτερή ένστασή μου. Το ότι δεν είναι η θρησκεία μπλουζάκι να το φέρνεις στα μέτρα σου, είναι δεδομένη και αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις πρέπει να ακολουθείς.
(Χρησιμοποιώ την δική σου ιστορία και το πρόσωπό σου Έλενα επειδή μου έδωσες στοιχεία και μαζί ανοίξαμε την συζήτηση. Αν οτιδήποτε απο αυτά που γράφω το θεωρείς προσβλητικό, πες μου και ανακαλώ αμέσως και βρίσκω άλλο παράδειγμα)

Όχι παιδί μου, τι να προσβληθώ; Συζήτηση κάνουμε! Αλίμονο!


Όσο για το θέμα της ερωτικής επαφής, είπα να νοιώσει περίεργα για την πρώτη φορά της κόρης μου για τον εξής απλό λόγο: Αν της έχω δώσει να καταλάβει και να πιστέψει πως όλα είναι ένα ρομαντικό πανηγύρι και πως πρέπει να είναι όλα τέλεια για να ενδώσει και να δώσει "το λουλούδι" ( Razz ) της σε ένα αγόρι και πολύ απλά αυτό δεν συμβεί την πρώτη φορά, δεν θα νοιώσει περίεργα?
Δεν θα απογοητευτεί?
Γιαυτό προτιμώ η πρώτη της φορά που έτσι κιαλλιώς είναι αναγνωριστική να γίνει χωρίς τόσο άγχος, αλλά καθαρά για ενημερωτικούς λόγους.
Βέβαια, αυτό το προτιμώ εγώ, εκείνη μπορεί να θεωρεί πως λέω βλακείες Rolling Eyes

265ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 9:05 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:

Καταλαβαίνω ότι είσαι απόλυτη με τα θρησκευτικά θέματα και το σέβομαι αυτό. Σέβομαι την επιλογή σου να μην πιστεύεις. Είπες όμως παραπάνω πως δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου, δεν έχεις διαβάσει κάτι οπότε μήπως είναι λίγο υπερβολική και αυθαίρετη αυτή σου η άποψη; Χωρίς να θέλω να σε θίξω, έτσι; Καμία σχέση. Και δεν τα λέω όλα αυτά για να δικαιολογηθώ ή να αμυνθώ, συζήτηση κάνουμε.Very Happy [/color][/font]

Πολύ φοβάμαι οτι πάντα είμαι απόλυτη, προσπαθώ όμως να το μετριάσω γιατί αν είσαι απόλυτος ούτε μπορείς να μάθεις απο τον συνομιλητή σου, ούτε μπορείς να κάνεις διάλογο Rolling Eyes

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου η αλήθεια είναι αυτή με τα της εκκλησίας. 'Ομως είμαι βαπτισμένη Χριστιανή Ορθόδοξη, το παιδί μου το βάπτισα επίσης, ο γάμος μου ήταν θρησκευτικός και όχι πολιτικός πήγαινα με το σχολείο στην εκκλησία, έκανα θρησκευτικά, έχω βαπτίσει παιδάκι. Έχω δεί αρκετά ντοκιμαντέρ για το κακό που έχουν κάνει οι χριστιανοί στον πολιτισμό γενικότερα (καύση επιστημονικών και ιατρικών βιβλίων παραδείγματος χάρην)και μετά απο όλα αυτά δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον πυρήνα την θρησκείας και τους εκπροσώπους της.
Όμως σέβομαι απόλυτα οτι εσένα σε εκφράζει η θρησκεία και κάποιοι ιερείς της.
Θα ήμουν τουλάχιστον χαζή αν νόμιζα πως η δική μου αλήθεια είναι κοινή μας. Very Happy


Θέλω να σου φέρω και ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ. Κάθε σπίτι έχει ορισμένους κανόνες, σωστά; Ας υποθέσουμε πως το παιδί σου (όχι απαραίτητα το δικό σου, γενικά μιλάω) παραβαίνει κάποιους από αυτούς. Τι κάνεις; Το διώχνεις από το σπίτι ή προσπαθείς να του δώσεις να καταλάβει το λάθος του και να γίνει καλύτερος άνθρωπος και πιο λειτουργικό μέλος της κοινωνίας γενικότερα;

Αυτό που λές είναι εξαιρετικό και τρομερά εύστοχο παράδειγμα.
Ναι, το παιδί μου θα το συγχωρούσα αν δεν τηρούσε κάποιους κανόνες του σπιτιού όμως οι κανόνες θα παρέμεναν και θα περίμενα να συμμορφωθεί. Αν αδυνατούσε και τότε θα αναθεωρούσα τους κανόνες και πιθανότατα θα τους διαφοροποιούσα γιατί δεν θα ήθελα να απομακρυνθεί απο εμένα το παιδί μου.
Όμως όσο θα έμενε στο σπίτι μου κανόνες θα υπήρχαν και θα φρόντιζα να τηρεί όσο περισσότερους γίνεται.
Όμως εδώ δεν μιλάμε για ανθρώπους ανήλικους που χρειάζονται καθοδήγηση, μιλάμε για ανθρώπους συνηδιτοποιημένους που ακολουθούν ενεργά μια θρησκεία.

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και συγχώρεσέ με αν σε κάνω να επαναλαμβάνεσαι, πως γίνετε να επιλέγεις να ακολουθήσεις ένα δρόμο και να μην τον ακολουθείς? Δεν λέω να παρεκκλίνεις στο να νηστέψεις Δευτέρα αντί για Παρασκευή, αλλά τα σημαντικά δεν πρέπει να τα τηρείς όταν είσαι ενεργό μέλος μια θρησκευτικής κοινωνίας?


266ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 9:15 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:

Οπότε εγώ δεν θα ήθελα η κόρη μου να αγαπάει αυτόν που θα κάνει την πρώτη φορά σεξ,[/size] (ε, καλά αν τύχει δε θα της βρώ άλλον Razz ) θα ήθελα να ξέρει το σώμα της και πως να το διαχειριστεί για να το ευχαριστηθεί και να μην αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά

Εγώ πάντως θα ήθελα το ακριβώς αντίθετο για την κόρη μου..!!!


και εγω το ιδιο για τις δικες μου.



Μη το λες αυτο.Καποτε ενας μου ελεγε να κανω μονο σεξ χωρις δεσμευσεις κι να περναω καλα χωρις ναχω τον καθενα να με πρηζει κι οτι δν υπαρχουν πια ρομαντισμοι,που αποδειχθηκαν βλακειες τα λογια του.
Θα ηθελα να κρατησει εναν ρομαντισμο,γτ οπως παμε,σε 10-15 χρονια δν θα υπαρχει ρομαντισμος κι ερωτας,ηδη δν υπαρχει,ποσο μαλλον τοτε.Να ζησει τον ερωτα κι την ρομαντικη πλευρα του ερωτα,χωρις να χαθει η μαγεια.Ακουγεται λιγο μελοδραματικο,αλλα προτιμω να ζησει ρομαντικα κ μελοδραματικους ερωτες,παρα ωμο σεξ χωρις καθολου αισθηματα κι να πληγωθει χειροτερα,γτ τοτε θα νιωθει απλα ενα υποκειμενο του σεξ.

267ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 9:25 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το συνεχομενο σεξ χωρις καμια δεσμευση ειναι το ιδιο ακραιο, κατα τη γνωμη μου, με την αναμονη της πρωτης νυχτας του γαμου για την ολοκληρωση των σχεσεων.
Το ιδανικο βρισκεται καπου ενδιάμεσα πιστευω..

268ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 9:41 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να τοποθετηθώ επάνω σε αυτό :Σήμερα οι σεξουαλική ζωή ξεκινάει πιο νωρίς απο τις προηγούμενες δεκαετίες , αυτό οφείλεται σίγουρα κατά ένα μέρος σε συναισθήματα αλλά και στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα τους .Σε αυτό πιστεύω ότι έχει παίξει ρόλο και το ότι οι γονείς μιλάμε περισσότερο στα παιδιά μας και δεν επικρατεί ο φόβος και οι προκαταλήψεις .Όταν ήμουν εγω στα 16 αν κάποια κοπέλα είχε σεξουαλικές σχέσεις την αποκαλούσαν εύκολη και οι περισσότερες μαμάδες δεν μας άφηναν να κάνουμε παρέα με την εν λόγω κοπέλα μην μας παρασύρει.
Αν αποκτούσα κόρη θα ήθελα να μην είναι ο πρώτος που θα έκανε έρωτα ο άντρας της θα ήθελα να είχε εμπειρίες ,τα αγόρια άλλωστε είναι δεδομένο ότι είναι πιο ελεύθεροι σε αυτό επάνω . Το ίδιο επιθυμώ και για την μελλοντική μου νύφη να έχει εμπειρίες θεωρώ ότι ένας άνθρωπος πρέπει να έχει κάνει έρωτα να έχει εμπειρίες . Ξέρετε μερικές φορές η περιέργεια να δοκιμάσουν απο άλλο φαγητό είναι επικίνδυνο ...αν με καταλαβαίνετε

269ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 9:44 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Το συνεχομενο σεξ χωρις καμια δεσμευση ειναι το ιδιο ακραιο, κατα τη γνωμη μου, με την αναμονη της πρωτης νυχτας του γαμου για την ολοκληρωση των σχεσεων.
Το ιδανικο βρισκεται καπου ενδιάμεσα πιστευω..

Καλέ δεν είπα αυτό, εννοείτε πως και τα δύο είναι ακραία.
Είπα πως προτιμώ η πρώτη της φορά να είναι έτσι, χωρίς άγχος, όχι όλη της η ερωτική ζωή!

270ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 9:47 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Έχω δεί αρκετά ντοκιμαντέρ για το κακό που έχουν κάνει οι χριστιανοί στον πολιτισμό γενικότερα (καύση επιστημονικών και ιατρικών βιβλίων παραδείγματος χάρην)και μετά απο όλα αυτά δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον πυρήνα την θρησκείας και τους εκπροσώπους της.


Αυτό λοιπόν που λες εδώ είναι οι ακρότητες κάποιων φανατισμένων που έχασαν την ουσία της θρησκείας και έμειναν στους τύπους. Είδαν δηλαδή τη θρησκεία μόνο ως κανόνες και έχασαν το βαθύτερο νόημά της. Αν και εδώ που τα λέμε, δε νομίζω καν να τους ενδιέφερε η θρησκεία τους συγκεκριμένους, μάλλον άλλα συμφέροντα κρύβονται πίσω από τις πράξεις τους. Εδώ όμως πάμε σε άλλη μεγάλη κουβέντα.


Αυτό που λές είναι εξαιρετικό και τρομερά εύστοχο παράδειγμα.
Ναι, το παιδί μου θα το συγχωρούσα αν δεν τηρούσε κάποιους κανόνες του σπιτιού όμως οι κανόνες θα παρέμεναν και θα περίμενα να συμμορφωθεί.


Και στη θρησκεία οι κανόνες παραμένουν. Μάλιστα στη δική μου περίπτωση (για τον πολιτικό γάμο που έχω κάνει και τις προγαμιαίες σχέσεις μιλάω) ο πνευματικός μου με αυτό το σκεπτικό και την προϋπόθεση είπε αυτά που είπε. Με την προοπτική δηλαδή ότι στο άμεσο μέλλον θα γίνει ο θρησκευτικός γάμος. Πάλι δηλαδή με κάποιο τρόπο θα αποκατασταθεί η "τάξη".

Αν αδυνατούσε και τότε θα αναθεωρούσα τους κανόνες και πιθανότατα θα τους διαφοροποιούσα γιατί δεν θα ήθελα να απομακρυνθεί απο εμένα το παιδί μου.

Αυτή ακριβώς είναι και η λογική της εκκλησίας. Προκειμένου δηλαδή να μην απομακρυνθούν οι άνθρωποι από αυτή, κάνουν λίγο πιο ελαστικούς τους κανόνες.

Όμως όσο θα έμενε στο σπίτι μου κανόνες θα υπήρχαν και θα φρόντιζα να τηρεί όσο περισσότερους γίνεται.

Εδώ κάπου αρχίζω να πιστεύω πως λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια. Οι κανόνες πάντα υπάρχουν. Αν παραβούμε 1,2,3 υπάρχουν πάντα κάποιοι άλλοι, ίσως και σημαντικότεροι τους οποίους τηρούμε. Δεν νομίζω δηλαδή να συγκρίνεται σε βαρύτητα το ου φονεύσεις με το ου κλεύσεις.

Όμως εδώ δεν μιλάμε για ανθρώπους ανήλικους που χρειάζονται καθοδήγηση, μιλάμε για ανθρώπους συνηδιτοποιημένους που ακολουθούν ενεργά μια θρησκεία.

Καταλαβαίνω τι λες και εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Σου ξαναείπα, το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε όλοι να συγκρατούμε τους εαυτούς μας και να ήμασταν υποδείγματα ανθρώπων. Είμαστε όμως άνθρωποι με αδυναμίες, όχι μηχανές. Εδώ να σκεφτείς πως έχασε μέχρι και ο Χριστός την ψυχραιμία του κάποτε παρά τη θεϊκή του φύση. Πόσω μάλλον εμείς. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η συγχώρηση. Δε θεωρώ δηλαδή πως αν κάνουμε κάποια λάθη ή παραβούμε κάποια εντολή πρέπει να πούμε "ok τώρα πια δεν είμαι άξιος να λέγομαι Χριστιανός". Ίσα ίσα, πιστεύω πως πρέπει να το παλέψουμε και να γίνουμε καλύτεροι. Και αυτό το έχω γενικότερα ως αρχή. Αν δηλαδή προσπαθήσω να κάνω κάτι και δεν τα καταφέρω με τη μία, θα συνεχίσω να το προσπαθώ μέχρι να το καταφέρω. Και μετά πάλι θα εξακολουθήσω να προσπαθώ μέχρι να το τελειοποιήσω, δε θα τα παρατήσω. Ελπίζω να τα λέω κατανοητάEmbarassed .
[/quote]

271ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 10:01 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ο λογος του Χριστου αυτο δεν κηρυττε?Αγαπη κ συγχωρεση? Αυτη ειναι η ουσια του.


Ελενα δεν ηταν "ακροτητες καποιων φανατισμενων" .Την εξαπλωση του Χριστιανισμου επεδιωκαν,κι αυτο σημαινε να εξαφανισεις αυτο που υπηρχε πριν, αγαλματα,ναους,χειρογραφα,γνωση. Δεν ηταν τυχαιος ο σκοταδισμος του Μεσαιωνα,χρειαστηκε ολο αυτο για να εδραιωθει η εκκλησια κ να διαδοθει η θρησκεια.

272ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 10:08 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:ο λογος του Χριστου αυτο δεν κηρυττε?Αγαπη κ συγχωρεση? Αυτη ειναι η ουσια του.


Ελενα δεν ηταν "ακροτητες καποιων φανατισμενων" .Την εξαπλωση του Χριστιανισμου επεδιωκαν,κι αυτο σημαινε να εξαφανισεις αυτο που υπηρχε πριν, αγαλματα,ναους,χειρογραφα,γνωση. Δεν ηταν τυχαιος ο σκοταδισμος του Μεσαιωνα,χρειαστηκε ολο αυτο για να εδραιωθει η εκκλησια κ να διαδοθει η θρησκεια.


Λίτσα, για να πω την αλήθεια, δεν το έχω ψάξει αυτό. Αυτό που είπα το βάσισα πάνω στην προσωπική μου άποψη. Δεν έχω ασχοληθεί δηλαδή με αυτή την εποχή. Από τα λεγόμενά σου δεν έχω καταλάβει τη θέση σου πάνω σε αυτό το θέμα. Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετη. Πιστεύω μεν στο Θεό αλλά πιστεύω και στο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να διαλλέξει τι θέλει να ακολουθήσει. Γι' αυτό άλλωστε ο Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση. Το θεωρώ τραγικό να θέλει κάποιος να επιβάλλει τα δικά του πιστεύω καταστρέφοντας οτιδήποτε του μπαίνει εμπόδιο.

Ποια είναι η δικιά σου άποψη πάνω σε αυτό;

273ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 10:41 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό που λές είναι εξαιρετικό και τρομερά εύστοχο παράδειγμα.
Ναι, το παιδί μου θα το συγχωρούσα αν δεν τηρούσε κάποιους κανόνες του σπιτιού όμως οι κανόνες θα παρέμεναν και θα περίμενα να συμμορφωθεί.

Υπάρχει όμως η περίπτωση να δεις οτι κάποιος συγκεκριμένος κανόνας ειναι άδικος/παραλογος/αχρειαστος και να τον αλλαξεις ελαφρως/πολυ/ριζικα. Φερνω σαν παραδειγμα (εντελως ευτελες το παραδειγμα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κάτι άλλο) του μαζεματος των παιχνιδιων στο σπίτι μας. Στις αρχες εβαζα τον Αλεξανδρο να μαζευει τα παιχνιδια του μετα απο καθε φορα που επαιζε. Οταν ηταν μικροτερος, αυτο σημαινε οτι επαιζε 2-3 φορες τη μερα, και τα μαζευε 2-3 φορες αντιστοιχα. όσο μεγαλωνε επαιζε περισσοτερες φορές, πχ το πρωι, το μεσημερι, το απογευμα το βραδακι... και αν τα μαζευε μετα απο καθε φορα καταληγαμε να μαζευουμε παιχνιδια όλη μερα. Κατι που ηταν χρονοβορο και δυσαρεστουσε το παιδι. Αποφασισαμε λοιπον τα παιχνιδια να μαζευονται μια φορα τη μερα, το βραδυ πριν τον υπνο.

Το θεωρώ τραγικό να θέλει κάποιος να επιβάλλει τα δικά του πιστεύω καταστρέφοντας οτιδήποτε του μπαίνει εμπόδιο.
Συμφωνω πάνω σε αυτο.
Η καταστροφη των βιβλίων και των διαφορων επιστημονικών κειμενων - χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη για την αξιοπιστία της πηγής μου Razz - εγινε απο ατομα της Εκκλησίας (οχι απαραιτητα Χριστιανους στην πεποιθηση, αλλα μονο στους τυπους), απο άτομα δηλαδη που είχαν καποιο αξίωμα κι επομενως ειχαν και προσβαση στις βιβλιοθηκες και σε όλες τις επιστημονικές εργασίες.
Αυτο τους βολευε διοτι ετσι κρατουσαν στο σκοταδι τους πιστους, και μπορουσαν να τους εκμεταλλευονται δεοντως. Κυρίως δηλαδη αυτοι, μπορει και να πιστευαν (να θεωρουσαν δηλαδη τους ευατους τους Χριστιανους) αλλα εμπιστευονταν τις ερευνες και τις διάφορες μελετες, χρησιμοποιώντας τες προς ωφελός τους. Πχ μπορουσαν να λενε οτι καποια ασθενεια ειναι θελημα Θεου, και οτι για να γινει καλα ο ασθενης πρεπει να γραψει τα υπάρχοντά του στην Εκκλησία. Και μόλις αποκτουσαν την περιουσία του, πιθανον να του εδιναν καποιο φάρμακο κρυφα, μεσα στο νερο του, και να τον επειθαν οτι "ειδες, ο Θεος σε ανταμειψε για τη γενναιοδωρία σου". Εννοειται οτι πλουτιζαν αυτοι...
Υπήρχαν φυσικα και οι φανατισμένοι που θεωρουσαν οτι οποιαδηποτε επιστημονική θεωρία ειναι εργο του σατανα για να απομακρυνει τον κοσμο απο το Χριστο, και δρουσαν αναλογα.

274ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:05 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
Έχω δεί αρκετά ντοκιμαντέρ για το κακό που έχουν κάνει οι χριστιανοί στον πολιτισμό γενικότερα (καύση επιστημονικών και ιατρικών βιβλίων παραδείγματος χάρην)και μετά απο όλα αυτά δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον πυρήνα την θρησκείας και τους εκπροσώπους της.


Αυτό λοιπόν που λες εδώ είναι οι ακρότητες κάποιων φανατισμένων που έχασαν την ουσία της θρησκείας και έμειναν στους τύπους. Είδαν δηλαδή τη θρησκεία μόνο ως κανόνες και έχασαν το βαθύτερο νόημά της. Αν και εδώ που τα λέμε, δε νομίζω καν να τους ενδιέφερε η θρησκεία τους συγκεκριμένους, μάλλον άλλα συμφέροντα κρύβονται πίσω από τις πράξεις τους. Εδώ όμως πάμε σε άλλη μεγάλη κουβέντα.

Ναι όμως έγινε, είτε στο όνομα της θρησκείας, είτε για να εξυπηρετηθούν χριστιανικά συμφέροντα, έγινε. Πολύτιμη γνώση χάθηκε στο όνομα της θρησκείας και αυτό είναι κάτι που δεν με αφήνει αδιάφορη



Όμως εδώ δεν μιλάμε για ανθρώπους ανήλικους που χρειάζονται καθοδήγηση, μιλάμε για ανθρώπους συνηδιτοποιημένους που ακολουθούν ενεργά μια θρησκεία.

Καταλαβαίνω τι λες και εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Σου ξαναείπα, το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε όλοι να συγκρατούμε τους εαυτούς μας και να ήμασταν υποδείγματα ανθρώπων. Είμαστε όμως άνθρωποι με αδυναμίες, όχι μηχανές. Εδώ να σκεφτείς πως έχασε μέχρι και ο Χριστός την ψυχραιμία του κάποτε παρά τη θεϊκή του φύση. Πόσω μάλλον εμείς. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η συγχώρηση. Δε θεωρώ δηλαδή πως αν κάνουμε κάποια λάθη ή παραβούμε κάποια εντολή πρέπει να πούμε "ok τώρα πια δεν είμαι άξιος να λέγομαι Χριστιανός". Ίσα ίσα, πιστεύω πως πρέπει να το παλέψουμε και να γίνουμε καλύτεροι. Και αυτό το έχω γενικότερα ως αρχή. Αν δηλαδή προσπαθήσω να κάνω κάτι και δεν τα καταφέρω με τη μία, θα συνεχίσω να το προσπαθώ μέχρι να το καταφέρω. Και μετά πάλι θα εξακολουθήσω να προσπαθώ μέχρι να το τελειοποιήσω, δε θα τα παρατήσω. Ελπίζω να τα λέω κατανοητάEmbarassed .


Δεν λέω να εγκαταλείπουμε στην πρώτη δυσκολία, εννοείτε πως αυτό δεν είναι σωστό όχι μόνο προς τη θρησκεία αλλά και ως προς οποιονδήποτε στόχο βάζουμε.
Λέω πως αν επιλέγουμε για τον χψ λόγο να παρεκκλίνουμε απο την θρησκεία κάνοντας κάτι εκ διαμέτρου αντίθετο με τον εκκλησιαστικό λόγο, τότε τι στον κόρακα ουσιαστικά πιστεύουμε?

Τείνω βέβαια να καταλήξω πως και οι δυό μας μένουμε στην άποψή μας και θα αρχίσουμε να κάνουμε κύκλους αναμασώντας το ίδιο πράγμα που ουσιαστικά λέμε απο την αρχή (η καθεμία στην δική της άποψη φυσικά)


Nena έγραψε:
Αυτό που λές είναι εξαιρετικό και τρομερά εύστοχο παράδειγμα.
Ναι, το παιδί μου θα το συγχωρούσα αν δεν τηρούσε κάποιους κανόνες του σπιτιού όμως οι κανόνες θα παρέμεναν και θα περίμενα να συμμορφωθεί.

Υπάρχει όμως η περίπτωση να δεις οτι κάποιος συγκεκριμένος κανόνας ειναι άδικος/παραλογος/αχρειαστος και να τον αλλαξεις ελαφρως/πολυ/ριζικα. Φερνω σαν παραδειγμα (εντελως ευτελες το παραδειγμα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κάτι άλλο) του μαζεματος των παιχνιδιων στο σπίτι μας. Στις αρχες εβαζα τον Αλεξανδρο να μαζευει τα παιχνιδια του μετα απο καθε φορα που επαιζε. Οταν ηταν μικροτερος, αυτο σημαινε οτι επαιζε 2-3 φορες τη μερα, και τα μαζευε 2-3 φορες αντιστοιχα. όσο μεγαλωνε επαιζε περισσοτερες φορές, πχ το πρωι, το μεσημερι, το απογευμα το βραδακι... και αν τα μαζευε μετα απο καθε φορα καταληγαμε να μαζευουμε παιχνιδια όλη μερα. Κατι που ηταν χρονοβορο και δυσαρεστουσε το παιδι. Αποφασισαμε λοιπον τα παιχνιδια να μαζευονται μια φορα τη μερα, το βραδυ πριν τον υπνο.

Συμφωνώ σε αυτό που λες Νένα, πρώτα βάζεις έναν κανόνα και μετά βλέπεις αν λειτουργεί. Σε περίπτωση που η δυσλειτουργία του υπερκαλύπτει το όφελός του το σωστότερο είναι να αλλαχθεί για να μπορέσει να τηρηθεί.

Όμως να ξαναφέρω το ποδόσφαιρο στην κουβέντα, αν κάποιος δεν μπορούσε να συμμορφωθεί στο ότι όταν κάνει φάουλ ο αντίπαλος θα βαρέσει πέναλτι, θα άλλαζαν τον κανόνα?

Υπάρχει ιεραρχία στους κανόνες. Άλλη βαρύτητα έχουν οι κανόνες του σπιτιού, άλλη οι προσωπικοί μας που υπαγορεύονται απο την ηθική του κάθε ατόμου, άλλη το ποδόσφαιρο, άλλη η θρησκεία.

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να πω τόση ώρα δεν είναι οτι συμφωνώ με τους κανόνες, είναι πως αυτοί που συμφωνούν, γιατί δεν τους τηρούν???

275ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 11 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:27 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Υπάρχει ιεραρχία στους κανόνες. Άλλη βαρύτητα έχουν οι κανόνες του σπιτιού, άλλη οι προσωπικοί μας που υπαγορεύονται απο την ηθική του κάθε ατόμου, άλλη το ποδόσφαιρο, άλλη η θρησκεία.

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να πω τόση ώρα δεν είναι οτι συμφωνώ με τους κανόνες, είναι πως αυτοί που συμφωνούν, γιατί δεν τους τηρούν???


Μα γιατί να πρέπει η θρησκεία να είναι τόσο αυστηρή με τους ανθρώπους, αυτό δεν έχω καταλάβει. Γιατί σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ακόμα και στο ποδόσφαιρο, τα λάθη να συγχωρούνται και να είναι αποδεκτά ενώ στη θρησκεία όχι;

Ο γονιός συγχωρεί το παιδί που κάνει αταξίες, το τιμωρεί ίσως αλλά το συγχωρεί τελικά. Ο σύζυγος συγχωρεί τη σύζυγο για κάτι που έχει συμβεί. Ο προπονητής, συγχωρεί τον παίκτη που παραφέρθηκε ή που δε συμμορφώθηκε με τους κανόνες, ίσως τον τιμωρήσει για έναν αγώνα, αυτό όμως δεν τον κάνει λιγότερο καλό παίκτη. Το δικαστήριο θα αναγνωρίσει κάποια ελαφρυντικά σε έναν κατηγορούμενο και ίσως τον αθωώσει κιόλας δεδομένων των συνθηκών υπό των οποίων διαπράχθηκε η παράνομη πράξη. Μπορώ να σου πω άπειρα ακόμη παραδείγματα. Γιατί λοιπόν να συμβαίνει το αντίθετο με τη θρησκεία; Η θρησκεία αναγνωρίζει πως ο άνθρωπος κατακλύζεται από τα συναισθήματά του και πολλές φορές δρα σύμφωνα με αυτά. Και συγχωρεί. Γιατί θα έπρεπε να είναι αμείλικτη; Ή γιατί αναγνωρίζεται στον άνθρωπο το δικαίωμα να κάνει λάθη σε όλα τα άλλα επίπεδα ενώ στο θέμα της θρησκείας όχι;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις