Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
302 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 302 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 15]

276ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:30 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
litsakos έγραψε:ο λογος του Χριστου αυτο δεν κηρυττε?Αγαπη κ συγχωρεση? Αυτη ειναι η ουσια του.


Ελενα δεν ηταν "ακροτητες καποιων φανατισμενων" .Την εξαπλωση του Χριστιανισμου επεδιωκαν,κι αυτο σημαινε να εξαφανισεις αυτο που υπηρχε πριν, αγαλματα,ναους,χειρογραφα,γνωση. Δεν ηταν τυχαιος ο σκοταδισμος του Μεσαιωνα,χρειαστηκε ολο αυτο για να εδραιωθει η εκκλησια κ να διαδοθει η θρησκεια.


Λίτσα, για να πω την αλήθεια, δεν το έχω ψάξει αυτό. Αυτό που είπα το βάσισα πάνω στην προσωπική μου άποψη. Δεν έχω ασχοληθεί δηλαδή με αυτή την εποχή. Από τα λεγόμενά σου δεν έχω καταλάβει τη θέση σου πάνω σε αυτό το θέμα. Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετη. Πιστεύω μεν στο Θεό αλλά πιστεύω και στο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να διαλλέξει τι θέλει να ακολουθήσει. Γι' αυτό άλλωστε ο Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση. Το θεωρώ τραγικό να θέλει κάποιος να επιβάλλει τα δικά του πιστεύω καταστρέφοντας οτιδήποτε του μπαίνει εμπόδιο.

Ποια είναι η δικιά σου άποψη πάνω σε αυτό;

Αν ειμαι πιστη εννοεις? Υποθετω αυτο εννοεις. Γιατι καλε μπερδευεσαι? Laughing Laughing Ολες εχετε διαχωρισει την θρησκεια απο την εκκλησια,κ γω τα διαχωριζω με την σειρα μου. Αυτο που ειναι η ουσια της Χριστιανικης θρησκειας εν προκειμενω με αντιπροσωπευει σαν ανθρωπο,αλλα δεν επιθυμω να ειμαι πιστη καποιου δογματος.
Δεν πιστευω,ειμαι απιστη,αθεη.
Υπερισχυει η αποψη οτι ο Χριστος υπηρξε κ δεν εχω λογο να το αμφισβητησω,ασχετα απο το αν ειμαι ή οχι πιστη. Σαν ιστορικο προσωπο.
Οπως κ τον λογο του δεν εχω κανενα λογο να τον απορριψω αφου μιλαει για αγαπη, η θεση μου ειναι οτι η αγαπη κ η συγχωρεση ειναι μεσα μας,δεν μου χρειαζεται η θρησκεια για να το νιωσω.Και υπαρχει σε διαφορα...κυρηγματα πριν τον Χριστο.

Για το πως διαδοθηκε η θρησκεια,δεν ειναι αποψη μου,ειναι γεγονοτα καταγεγραμενα απο την Ιστορια. Την καταστροφη των ναων κ των μνημειων της ελληνικης αρχαιοτητας δεν χρειαζεται καν να το ψαξεις ιστορικα για να το διαπιστωσεις,αφου οι εκκλησιαστικοι ναοι ειναι χτισμενοι πανω σε αρχαιους ναους.


Σε ξεμπερδεψα? Το αναμενομενο θα ηταν υποθετω να μιλαω αρνητικα για τον Χριστο,μαλλον γι αυτο μπερδευτηκες.

277ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:48 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:

Μα γιατί να πρέπει η θρησκεία να είναι τόσο αυστηρή με τους ανθρώπους, αυτό δεν έχω καταλάβει. Γιατί σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ακόμα και στο ποδόσφαιρο, τα λάθη να συγχωρούνται και να είναι αποδεκτά ενώ στη θρησκεία όχι;

Ο γονιός συγχωρεί το παιδί που κάνει αταξίες, το τιμωρεί ίσως αλλά το συγχωρεί τελικά. Ο σύζυγος συγχωρεί τη σύζυγο για κάτι που έχει συμβεί. Ο προπονητής, συγχωρεί τον παίκτη που παραφέρθηκε ή που δε συμμορφώθηκε με τους κανόνες, ίσως τον τιμωρήσει για έναν αγώνα, αυτό όμως δεν τον κάνει λιγότερο καλό παίκτη. Το δικαστήριο θα αναγνωρίσει κάποια ελαφρυντικά σε έναν κατηγορούμενο και ίσως τον αθωώσει κιόλας δεδομένων των συνθηκών υπό των οποίων διαπράχθηκε η παράνομη πράξη. Μπορώ να σου πω άπειρα ακόμη παραδείγματα. Γιατί λοιπόν να συμβαίνει το αντίθετο με τη θρησκεία; Η θρησκεία αναγνωρίζει πως ο άνθρωπος κατακλύζεται από τα συναισθήματά του και πολλές φορές δρα σύμφωνα με αυτά. Και συγχωρεί. Γιατί θα έπρεπε να είναι αμείλικτη; Ή γιατί αναγνωρίζεται στον άνθρωπο το δικαίωμα να κάνει λάθη σε όλα τα άλλα επίπεδα ενώ στο θέμα της θρησκείας όχι;

Μα δεν μιλάω για την αυστηρότητα της εκκλησίας εγώ, δεν με απασχολεί τι κάνει η εκκλησία, στους πιστούς αναφέρομαι και όχι σαν τιμωρία, σαν συνέπεια.
Συνέπεια στο να τηρείς αυτά που λες πως σε αντιπροσωπεύουν.
Η θέση της εκκλησίας δεν με απασχολεί, την θέση των ανθρώπων σχολιάζω τόση ώρα Very Happy

278ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:54 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Αν ειμαι πιστη εννοεις? Υποθετω αυτο εννοεις. Γιατι καλε μπερδευεσαι? Laughing Laughing Ολες εχετε διαχωρισει την θρησκεια απο την εκκλησια,κ γω τα διαχωριζω με την σειρα μου. Αυτο που ειναι η ουσια της Χριστιανικης θρησκειας εν προκειμενω με αντιπροσωπευει σαν ανθρωπο,αλλα δεν επιθυμω να ειμαι πιστη καποιου δογματος.
Δεν πιστευω,ειμαι απιστη,αθεη.
Υπερισχυει η αποψη οτι ο Χριστος υπηρξε κ δεν εχω λογο να το αμφισβητησω,ασχετα απο το αν ειμαι ή οχι πιστη. Σαν ιστορικο προσωπο.
Οπως κ τον λογο του δεν εχω κανενα λογο να τον απορριψω αφου μιλαει για αγαπη, η θεση μου ειναι οτι η αγαπη κ η συγχωρεση ειναι μεσα μας,δεν μου χρειαζεται η θρησκεια για να το νιωσω.Και υπαρχει σε διαφορα...κυρηγματα πριν τον Χριστο.

Για το πως διαδοθηκε η θρησκεια,δεν ειναι αποψη μου,ειναι γεγονοτα καταγεγραμενα απο την Ιστορια. Την καταστροφη των ναων κ των μνημειων της ελληνικης αρχαιοτητας δεν χρειαζεται καν να το ψαξεις ιστορικα για να το διαπιστωσεις,αφου οι εκκλησιαστικοι ναοι ειναι χτισμενοι πανω σε αρχαιους ναους.


Σε ξεμπερδεψα? Το αναμενομενο θα ηταν υποθετω να μιλαω αρνητικα για τον Χριστο,μαλλον γι αυτο μπερδευτηκες.


Δεν το είπα καλά μάλλον..Embarassed

Αυτό που ρωτούσα είναι ποια είναι η γνώμη σου για τις πράξεις αυτές (την καταστροφή ναών, βιβλίων κτλ).

Και όχι, δεν θεωρούσα αναμενόμενο να μιλάς αρνητικά για το Χριστό, γιατί το λες αυτό; Γενικά δεν προδιαθέτω τον εαυτό μου για τέτοιου είδους συμπεράσματα. Και έχω γνωρίσει ανθρώπους που ήταν άθεοι αλλά ζούσαν σύμφωνα με τα πρότυπα της θρησκείας λόγω ηθικής και τρόπου σκέψης και έχω γνωρίσει και ανθρώπους που ήταν βαθιά θρησκευόμενοι αλλά μόνο στο όνομα. Αυτό δεν κάνει τους πρώτους κακούς ανθρώπους ούτε τους δεύτερους καλούς.

279ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:58 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Μα δεν μιλάω για την αυστηρότητα της εκκλησίας εγώ, δεν με απασχολεί τι κάνει η εκκλησία, στους πιστούς αναφέρομαι και όχι σαν τιμωρία, σαν συνέπεια.
Συνέπεια στο να τηρείς αυτά που λες πως σε αντιπροσωπεύουν.
Η θέση της εκκλησίας δεν με απασχολεί, την θέση των ανθρώπων σχολιάζω τόση ώρα Very Happy


Έστω. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί δεν αναγνωρίζεις στους ανθρώπους που ακολουθούν κάποια θρησκεία την αδυναμία του να υποκύπτουν στα πάθη τους και να κάνουν λάθη;

280ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 12:00 pm

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ασχετο αλλα θελω να πω ενα μπραβο στους συνομιλητες Very Happy Very Happy
σας τιμα το γεγονος οτι αναλυετε αντιθετες αποψεις κ για ενα τετοιο θεμα χωρις να χει γινει ο κακος χαμος !

281ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 12:11 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ε τις χαρακτηριζω θηριωδιες!


chicken κ εγω εχω την απορια της Ελενας! Very Happy

282ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:00 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστευω οτι ο ανθρωπος εχει την ταση να κανει αυτο που τον ευχαριστει, ασχετα απο το αν ειναι καλο γι'αυτον ή οχι.

Δεν αναφερομαι μονο στη θρησκεία, στην οποία περίπτωση, συμφωνα με την καθεμια, το καλό ειναι αυτο που πρεσβευει η κάθε θρησκεια. Πχ ειναι καλο να εισαι εγκρατης. Ειναι καλο να εισαι ταπεινος. Ειναι καλο να εισαι μετρημένος. Κτλ..

Αν προσεξετε καλυτερα, αυτα ειναι αξίες που υπάρχουν σχεδόν σε όλες τις θρησκείες. Και πανω κατω, συμφωνουν και με το γενικο και ατομικο αισθημα δικαίου. Οκ, υπάρχουν διαφορές αναμεσα στα διαφορα δόγματα, άλλες ειναι αρκετα μεγάλες, και άλλες αρκετα μικρες. Πάντως υπάρχουν και πολλες ομοιότητες, που θα μπορουσαν να αποτελουν το βασικο σκελετο, πάνω στον οποίο προστεθηκαν οι υπόλοιποι "κανόνες", παρόμοιοι ή και διαφορετικοι, αναλογα με τη θρησκεία.

Αυτο λοιπον που σκεφτομαι ειναι οτι κάθε θρησκεία προσπαθει να φερει τον πιστο της στον "ισιο δρόμο" διότι αυτος ο πιστός ειναι πάντα επιρρεπής σε ατασθαλίες. Και ο ισιος δρομος ειναι πιο δύσκολος απο τον "κακο" (θυμηθειτε το μυθο του Ηρακλη με την αρετη και την Κακια). Και αναπόφευκτα ο πιστός θα παρεκτραπεί. ήδη το γνωρίζει και ο ιδιος πως παρεκτράπηκε, και φυσικά το γνωριζε πριν παρεκτραπει. Η φυση του όμως κατα κάποιο τρόπο τον ωθει στο να επιλέγει, εν γνωση του, το πιο βλαβερο, αλλα ευκολο και ευχάριστο, μονοπάτι.

Παραδειγμα - δε χρειαζεσαι το γιατρο για να σου πει οτι το καπνισμα ειναι βλαβερο για το σωμα σου. καπνιζεις εν γνωση του κινδυνου, διοτι σου αρεσει το τσιγαρο. Αν δεν σου αρεσε το τσιγαρο, δεν θα καπνιζες. Αλλά ειναι δύσκολο το να το κόψεις. Οποτε, κάνεις κάτι ευχαριστο, αλλά συνάμα βλαβερο, κυριως διοτι ειναι πιο ευκολο απο το να το κοψεις. Ο γιατρος θα σου πει οτι ειναι βλαβερο, αλλα το αν θα το κοψεις ειναι στο χερι σου/στη θεληση σου.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Τετ Νοε 16, 2011 1:03 pm, 1 φορά

283ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:01 pm

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
Έστω. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί δεν αναγνωρίζεις στους ανθρώπους που ακολουθούν κάποια θρησκεία την αδυναμία του να υποκύπτουν στα πάθη τους και να κάνουν λάθη;

Κάτσε ρε συ Έλενα, είναι δυνατόν να μην αναγνωρίζω στους ανθρώπους την αδυναμία τους και το οτι είναι επιρρεπείς στα λάθη και πάθη τους?
Αυτό που δεν αναγνωρίζω είναι το οτι εθελοτυφλούν οι ίδιοι για τα λάθη τους χωρίς να ακολουθούν βασικούς κανόνες της θρησκείας της επιλογής τους.
Αυτό λέω μόνο απο την αρχή. Οτι αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy

284ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:10 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:[
Κάτσε ρε συ Έλενα, είναι δυνατόν να μην αναγνωρίζω στους ανθρώπους την αδυναμία τους και το οτι είναι επιρρεπείς στα λάθη και πάθη τους?
Αυτό που δεν αναγνωρίζω είναι το οτι εθελοτυφλούν οι ίδιοι για τα λάθη τους χωρίς να ακολουθούν βασικούς κανόνες της θρησκείας της επιλογής τους.
Αυτό λέω μόνο απο την αρχή. Οτι αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy


ναι βρε συ ..αλλα οτι εχω επιλεξει μια θρησκεια και παρολα αυτο δεν καταφερνω να ανταποκριθω σε εναν κανονα ...δεν σημαινει πως δεν στιριζω τις επιλογες μου..
αντιθετα...π.χ. στην ορθοδοξια ..αν εχω πνευματικο .εξομολογουμε ..ζηταω συγχωρεση για το λαθος μου και ξεκιναω απο την αρχη..
κανιτας ισως νεα λαθη..αλλα δεν εγκαταλειπω....
αν πω οκ αφου δεν μπορω να κανω τα 3 αο τα 10 η και τα 7 απο τα 10 ..καλυτερα να μην κανω κανενα ..για μενα τοτε δεν στιριζω την επιλογη μου..

γιατι καταρχην δεν κρινομαστε απο τα αν τηρουμε τα παντα ..αυτο ειναι αδυνατον...αλλα κρινομαστε για την προσπαθεια μας..
στην αρχη θα μπορω τα 2 απο τα 10..αργοτερα τα 3...πολυ αργοτερα ισως τα 7...
ομως μενω εκει και παλευω..και προοδευω και στιριζω την επιλογη μου..
ενω αμα απο την αρχη που δεν θα μπορουσα να κανω κατι τα εγκατελειπα ολα...ε θα με αφηναν και αυτα..
καταλαβες πως το εννοω?

285ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:17 pm

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:[
Κάτσε ρε συ Έλενα, είναι δυνατόν να μην αναγνωρίζω στους ανθρώπους την αδυναμία τους και το οτι είναι επιρρεπείς στα λάθη και πάθη τους?
Αυτό που δεν αναγνωρίζω είναι το οτι εθελοτυφλούν οι ίδιοι για τα λάθη τους χωρίς να ακολουθούν βασικούς κανόνες της θρησκείας της επιλογής τους.
Αυτό λέω μόνο απο την αρχή. Οτι αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy


ναι βρε συ ..αλλα οτι εχω επιλεξει μια θρησκεια και παρολα αυτο δεν καταφερνω να ανταποκριθω σε εναν κανονα ...δεν σημαινει πως δεν στιριζω τις επιλογες μου..
αντιθετα...π.χ. στην ορθοδοξια ..αν εχω πνευματικο .εξομολογουμε ..ζηταω συγχωρεση για το λαθος μου και ξεκιναω απο την αρχη..
κανιτας ισως νεα λαθη..αλλα δεν εγκαταλειπω....
αν πω οκ αφου δεν μπορω να κανω τα 3 αο τα 10 η και τα 7 απο τα 10 ..καλυτερα να μην κανω κανενα ..για μενα τοτε δεν στιριζω την επιλογη μου..

γιατι καταρχην δεν κρινομαστε απο τα αν τηρουμε τα παντα ..αυτο ειναι αδυνατον...αλλα κρινομαστε για την προσπαθεια μας..
στην αρχη θα μπορω τα 2 απο τα 10..αργοτερα τα 3...πολυ αργοτερα ισως τα 7...
ομως μενω εκει και παλευω..και προοδευω και στιριζω την επιλογη μου..
ενω αμα απο την αρχη που δεν θα μπορουσα να κανω κατι τα εγκατελειπα ολα...ε θα με αφηναν και αυτα..
καταλαβες πως το εννοω?

Συμφωνώ σ΄αυτό που λες, όμως είναι διαφορετικό πράγμα να κάνεις κάτι ακούσια και τελείως διαφορετικό πράγμα να κάνεις ηθελημένα κάτι παραβλέποντας τα διδάγματα της εκκλησίας γιατί δεν σε συμφέρει ή δε σε βολεύει την δεδομένη στιγμή

286ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:26 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:[αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy


ναι βρε συ ..αλλα οτι εχω επιλεξει μια θρησκεια και παρολα αυτο δεν καταφερνω να ανταποκριθω σε εναν κανονα ...δεν σημαινει πως δεν στιριζω τις επιλογες μου..
αντιθετα...π.χ. στην ορθοδοξια ..αν εχω πνευματικο .εξομολογουμε ..ζηταω συγχωρεση για το λαθος μου και ξεκιναω απο την αρχη..
κανιτας ισως νεα λαθη..αλλα δεν εγκαταλειπω....
αν πω οκ αφου δεν μπορω να κανω τα 3 αο τα 10 η και τα 7 απο τα 10 ..καλυτερα να μην κανω κανενα ..για μενα τοτε δεν στιριζω την επιλογη μου..

γιατι καταρχην δεν κρινομαστε απο τα αν τηρουμε τα παντα ..αυτο ειναι αδυνατον...αλλα κρινομαστε για την προσπαθεια μας..
στην αρχη θα μπορω τα 2 απο τα 10..αργοτερα τα 3...πολυ αργοτερα ισως τα 7...
ομως μενω εκει και παλευω..και προοδευω και στιριζω την επιλογη μου..
ενω αμα απο την αρχη που δεν θα μπορουσα να κανω κατι τα εγκατελειπα ολα...ε θα με αφηναν και αυτα..
καταλαβες πως το εννοω?[/quote]

Συμφωνώ σ΄αυτό που λες, όμως είναι διαφορετικό πράγμα να κάνεις κάτι ακούσια και τελείως διαφορετικό πράγμα να κάνεις ηθελημένα κάτι παραβλέποντας τα διδάγματα της εκκλησίας γιατί δεν σε συμφέρει ή δε σε βολεύει την δεδομένη στιγμή[/quote]

συμφωνω σε αυτο ..αμα κανεις κατι ηθελημένα και επανειλημενα τοτε εχεις ουσιαστικα εγκαταλειψει...

αν π.χ. λες πιστευω και εξομολογουμαι ..κανω υπακοη,νηστεια..παω καθε κυριακη εκκλησια..κλπ..κλπ...
αλλα οποτε δω καποιον και μου γιαλυσει απαταω τον συντροφο μου..συνειδητα γιατι ετσι μου αρεσει..ναι εκει δεν εισαι χριστιανος..το παιζεις


αν ομως σου συμβει μια φορα ..σε στιγμη αδυναμιας ..και αν μετανοιωσεις πραγματικα...και προσπαθησεις ακομη και αν σε στεναχωρει να μην το επαναλαβεις...τοτε εισαι αξιος συγχαρηιριων..
(μπορει να ηταν ατυχες το παραδειγμα..αλλα ελπιζω να εδωσα το νοημα)

287ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:31 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Κάτσε ρε συ Έλενα, είναι δυνατόν να μην αναγνωρίζω στους ανθρώπους την αδυναμία τους και το οτι είναι επιρρεπείς στα λάθη και πάθη τους?
Αυτό που δεν αναγνωρίζω είναι το οτι εθελοτυφλούν οι ίδιοι για τα λάθη τους χωρίς να ακολουθούν βασικούς κανόνες της θρησκείας της επιλογής τους.
Αυτό λέω μόνο απο την αρχή. Οτι αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy


Θα σου απαντήσω πάλι με παράδειγμα. (Αν σε έχει κουράσει η συζήτηση, πες μου)

Έχω κάνει την επιλογή μου και έχω αποφασίσει μετά από ώριμη σκέψη ότι θέλω να είμαι νομοταγής πολίτης. Προσέχω πάντα να εφαρμόζω και να στηρίζω αυτή την επιλογή μου. Ένα βράδι βγαίνω έξω και ενώ ξέρω ότι αυτό είναι κακό, πίνω παραπάνω από ό,τι επιτρέπεται (και μετά θα οδηγήσω, εννοείται). Εκείνη τη στιγμή, παρασυρμένη από την αδυναμία μου και την ανάγκη μου για ένα ποτό, κάνω την επιλογή να παρανομήσω. Ξέρω ότι παρανομώ. Εκείνη όμως τη στιγμή δεν μπορώ να το σκεφτώ παραπάνω και υποκύπτω στο πάθος μου. Την επόμενη μέρα, αφού συνειδητοποιώ αυτό που έκανα προσπαθώ να το διορθώσω λέγοντας ότι θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε αυτό το δίλλημα. Αυτό σημαίνει ότι εθελοτυφλώ; Αφού ξέρω ότι έκανα λάθος και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να κάνω το σωστό. Θα προσπαθήσω δηλαδή να διορθώσω τον εαυτό μου.

288ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 1:40 pm

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
Θα σου απαντήσω πάλι με παράδειγμα. (Αν σε έχει κουράσει η συζήτηση, πες μου)

Έχω κάνει την επιλογή μου και έχω αποφασίσει μετά από ώριμη σκέψη ότι θέλω να είμαι νομοταγής πολίτης. Προσέχω πάντα να εφαρμόζω και να στηρίζω αυτή την επιλογή μου. Ένα βράδι βγαίνω έξω και ενώ ξέρω ότι αυτό είναι κακό, πίνω παραπάνω από ό,τι επιτρέπεται (και μετά θα οδηγήσω, εννοείται). Εκείνη τη στιγμή, παρασυρμένη από την αδυναμία μου και την ανάγκη μου για ένα ποτό, κάνω την επιλογή να παρανομήσω. Ξέρω ότι παρανομώ. Εκείνη όμως τη στιγμή δεν μπορώ να το σκεφτώ παραπάνω και υποκύπτω στο πάθος μου. Την επόμενη μέρα, αφού συνειδητοποιώ αυτό που έκανα προσπαθώ να το διορθώσω λέγοντας ότι θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε αυτό το δίλλημα. Αυτό σημαίνει ότι εθελοτυφλώ; Αφού ξέρω ότι έκανα λάθος και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να κάνω το σωστό. Θα προσπαθήσω δηλαδή να διορθώσω τον εαυτό μου.

Ναι, θεωρώ πως αυτός που ξέρει πως κάνει λάθος και το κάνει έτσι κιαλλιώς παρασυρόμενος απο τον εαυτό του, δηλαδή αυτός που έχει γνώση του τι κάνει δεν είναι άμοιρος ευθυνών.
Δεν είμαι εγώ αυτή που θα τον καταδικάσω ή θα τον συγχωρήσω, όμως είμαι αυτή που δεν θα πιστέψω την μετέπειτα μετάνοια.
Υπάρχει στον καθένα μας η λογική και η συναίσθηση των πράξεών μας. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά...

289ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 2:14 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά... [/quote]


αν γθνεται κατι επιτηδες με την δικαιολογια να μετανοιωσεις ειναι διαφορετικο απο το να μετανοιωσεις πραγματικα..

αλλα μαλλον ..αν καταλαβα καλα..δεν δεχεσαι γενικα πως οι ανθρωποι μετανοιωνουν...δεν βλεπεις νοημα σε αυτο..αλλα υπαρχει..

και μονο η ταπεινωση να παραδεχτεις οτι εκανες ένα λάθος ειναι εμεσως αμεσως αρετη για την πιστη..

290ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 2:15 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Ναι, θεωρώ πως αυτός που ξέρει πως κάνει λάθος και το κάνει έτσι κιαλλιώς παρασυρόμενος απο τον εαυτό του, δηλαδή αυτός που έχει γνώση του τι κάνει δεν είναι άμοιρος ευθυνών.

Μα φυσικά δεν είναι άμοιρος ευθυνών! Ίσα ίσα, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο θα προσπαθήσει να διορθώσει το λάθος του, αυτό λέω. Και να γίνει καλύτερος άνθρωπος.
Δεν είμαι εγώ αυτή που θα τον καταδικάσω ή θα τον συγχωρήσω, όμως είμαι αυτή που δεν θα πιστέψω την μετέπειτα μετάνοια.

Δεν πιστεύεις δηλαδή γενικά πως ένας άνθρωπος μπορεί να μετανιώσει για κάτι που έκανε; Ή μόνο σε θέματα θρησκείας το πιστεύεις αυτό;


Υπάρχει στον καθένα μας η λογική και η συναίσθηση των πράξεών μας. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά...

Δεν είπα σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο. Για μένα ΑΥΤΟ είναι υποκρισία. Μίλησα για πραγματική μετάνοια μετά το λάθος, όχι πονηριά "ας κάνω τώρα αυτό και μετά θα ζητήσω συγχώρεση". Το να κάνεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να μετανιώνεις και να διορθώνεις το λάθος σου και να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος άνθρωπος είναι αρετή. Και γενικά δεν μπορώ να κρίνω τόσο αυστηρά έναν άνθρωπο ούτε θεωρώ υποκριτές αυτούς που κάνουν έστω και εν γνώσει τους λάθη. Αδύναμους απλά τους θεωρώ. Θαυμάζω όμως αυτούς που μετά από ένα λάθος τους προσπαθούν να βγάλουν κάτι καλό μέσα από αυτό. Να γίνουν δηλαδή καλύτεροι μετά μετανιώνοντας και διορθώνοντας τα λάθη τους.

291ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 2:19 pm

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:[quote="chicken. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά...


αν γθνεται κατι επιτηδες με την δικαιολογια να μετανοιωσεις ειναι διαφορετικο απο το να μετανοιωσεις πραγματικα..

αλλα μαλλον ..αν καταλαβα καλα..δεν δεχεσαι γενικα πως οι ανθρωποι μετανοιωνουν...δεν βλεπεις νοημα σε αυτο..αλλα υπαρχει..

και μονο η ταπεινωση να παραδεχτεις οτι εκανες ένα λάθος ειναι εμεσως αμεσως αρετη για την πιστη..[/quote]

όχι όχι, δεν λέω αυτό,
αντίθετα.
Εννοείτε πως και λάθη θα γίνουν και μπορεί κάποιος να μετανοιώσει ή όχι, δικό του θέμα.
Εκεί που ενίσταμαι είναι το να ενεργείς αντίθετα απο τα
πιστεύω της θρησκείας σου και στην συνέχεια να το παραλλάσεις για να εξομαλύνεις τύψεις? ενοχές? σου, επικαλούμενος την μετάνοια.

292ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 2:30 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:[quote="chicken. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά...


αν γθνεται κατι επιτηδες με την δικαιολογια να μετανοιωσεις ειναι διαφορετικο απο το να μετανοιωσεις πραγματικα..

αλλα μαλλον ..αν καταλαβα καλα..δεν δεχεσαι γενικα πως οι ανθρωποι μετανοιωνουν...δεν βλεπεις νοημα σε αυτο..αλλα υπαρχει..

και μονο η ταπεινωση να παραδεχτεις οτι εκανες ένα λάθος ειναι εμεσως αμεσως αρετη για την πιστη..

όχι όχι, δεν λέω αυτό,
αντίθετα.
Εννοείτε πως και λάθη θα γίνουν και μπορεί κάποιος να μετανοιώσει ή όχι, δικό του θέμα.
Εκεί που ενίσταμαι είναι το να ενεργείς αντίθετα απο τα
πιστεύω της θρησκείας σου και στην συνέχεια να το παραλλάσεις για να εξομαλύνεις τύψεις? ενοχές? σου, επικαλούμενος την μετάνοια. [/quote]


ισως τελικα να λεμε το ιδιο...

μαλλον μιλας για αυτους που δεν ειναι πραγματικα πιστοι ..αλλα υποκρινονται...
ναι υπαρχουν και αυτοι παντου ..
δυστηχώσ!
αλλα υπαρχουν και οι αληθινα πιστοι που σαν ανθρωποι εχουν καποιες αδυναμιες..αλλα μετανοιωνουν ειλικρινα και προσπαθουν να μαθουν να τις ελεγχουν...

συμφωνουμε λες?

293ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 11:02 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:
Έστω. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί δεν αναγνωρίζεις στους ανθρώπους που ακολουθούν κάποια θρησκεία την αδυναμία του να υποκύπτουν στα πάθη τους και να κάνουν λάθη;

Κάτσε ρε συ Έλενα, είναι δυνατόν να μην αναγνωρίζω στους ανθρώπους την αδυναμία τους και το οτι είναι επιρρεπείς στα λάθη και πάθη τους?
Αυτό που δεν αναγνωρίζω είναι το οτι εθελοτυφλούν οι ίδιοι για τα λάθη τους χωρίς να ακολουθούν βασικούς κανόνες της θρησκείας της επιλογής τους.
Αυτό λέω μόνο απο την αρχή. Οτι αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy

chicken ειναι αντιφατικα αυτα που λες,ή αναγνωριζεις την ανθρωπινη αδυναμια ή θεωρεις οτι δεν υπαρχει. Οχι μονο θρησκευτικα,εχει κανονες η ζωη μας γενικα,ασχετα απο το θρησκευμα του καθενος. Η δεν το αναγνωριζεις ,κ κρινεις αυστηρα τον εαυτο σου κ τους αλλους κατ' επεκταση

Απο την στιγμη που δεχεσαι οτι το να παρασυρεσαι ειναι κατι που θα συμβει,ειναι ανθρωπινο το δεχεσαι,τελος.Οπως και το να μετανιωσει καποιος για τις πραξεις του.

294ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 2:23 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομιζω οτι υπαρχει ενα μπερδεμα σχετικα με το ποιοι ειναι οι βασικοι κανονες μιας θρησκείας. Πχ του Χριστιανισμου.

Δεν εισαι Χριστιανος αν δεν αποδεχεσαι τον ενα κ μοναδικο Θεο, αν δεν αποδεχεσαι τον Ιησου σαν υιο του, και αν δεν πιστευεις στην ανασταση του. Αυτο ειναι το βασικο δογμα του Χριστιανισμου. Αν δεν τα πιστευεις αυτα δεν εισαι Χριστιανος.

Τα υπόλοιπα ειναι κατα κάποιο τρόπο οδηγίες που κανουν εναν καλο Χριστιανο. Το αν θα νηστεψεις Τεταρτη, Παρασκευη, σαρακοστη και μεγαλο Σαββατο, ειναι προαιρετικο. Οι περισσοτεροι που ειναι Χριστιανοι το κάνουν. Μερικοι που ειναι Χριστιανοι δεν το κάνουν. Δεν ειναι υποχρεωτικο δηλαδη. Επαφίεται στην προσωπική κρίση του κάθε Χριστιανου. Ουτε σημαινει οτι θα πας στην κολαση επειδη δεν νηστεψες. Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι μεταγενεστερα, χωρις να θελω να τα μειωσω.

Ομοίως, ενας μουσουλμάνος αποδεχεται τον αλλαχ σαν θεο του, και τον Μωαμεθ σαν προφητη του. Υπάρχουν 5 πράγματα που πρεπει να κανει ενα καλος Μουσουλμάνος κατα τη διάρκεια της ζωής του, πχ να παει στη Μεκκα μια φορα τουλαχιστον, να προσευχεται 5 φορες τη μερα, κτλ. Χωρις να ειναι απόλυτο αυτο, εντουτοις, αυτα δεν ειναι προαιρετικα, ειναι υποχρεωτικά. Ενας μουσουλμάνος δλδ μπορει να κανει τα παντα για να παει στη Μεκκα μια φορα στη ζωή του. Αλλά υπάρχουν κι άλλοι κανονες, πχ να εισαι ευγενικος με τους συνανθρωπους σου, οι οποίοι κι αυτοι επαφίονται στην προσωπική κρίση του καθενος.

Γενικά, για να θεωρηθει καποιος οτι πιστευει σε μια θρησκεια πρεπει να αποδεχεται 3-4 πράγματα του δόγματος αυτου. τα υπόλοιπα ειναι οδηγίες για εναν καλο Χριστιανο πχ, ή Μουσουλμάνο, τα οποια αν ακολουθηθουν θα κανουν πιο ευκολη ή πιο ήρεμη τη ζωη του πιστου. Αλλα δε σου βαζει το μαχαιρι στο λαιμο. Και οπως ειπα παραπάνω, ο ανθρωπος τεινει να επιλεγει τον πιο ευκολο δρομο μερικές φορές, παρόλο που δεν ειναι ο σωστός/ωφελιμος/καλος..

295ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 3:39 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
chicken έγραψε:
Υπάρχει ιεραρχία στους κανόνες. Άλλη βαρύτητα έχουν οι κανόνες του σπιτιού, άλλη οι προσωπικοί μας που υπαγορεύονται απο την ηθική του κάθε ατόμου, άλλη το ποδόσφαιρο, άλλη η θρησκεία.

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να πω τόση ώρα δεν είναι οτι συμφωνώ με τους κανόνες, είναι πως αυτοί που συμφωνούν, γιατί δεν τους τηρούν??? =Verdana]Μα γιατί να πρέπει η θρησκεία να είναι τόσο αυστηρή με τους ανθρώπους, αυτό δεν έχω καταλάβει. Γιατί σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ακόμα και στο ποδόσφαιρο, τα λάθη να συγχωρούνται και να είναι αποδεκτά ενώ στη θρησκεία όχι;

Ενταξει δν μπορουμε να συγκρινουμε τα λαθη του ποδοσφαιρου με ενα θεμα τοσο σημαντικο οπως η θρησκεια.Δν συγκρινεται,τουλαχιστον για μενα υπαρχει τεραστια διαφορα.Αλλο το να κλοτσησεις λαθος μια μπαλα κι αλλο το να κανεις ενα λαθος που ξερεις οτι οι επιπτωσεις του δν ειναι ενας ποντος στην ομαδα σου.Μη τρελαθουμε κιολας

Ο γονιός συγχωρεί το παιδί που κάνει αταξίες, το τιμωρεί ίσως αλλά το συγχωρεί τελικά. Ο σύζυγος συγχωρεί τη σύζυγο για κάτι που έχει συμβεί. Ο προπονητής, συγχωρεί τον παίκτη που παραφέρθηκε ή που δε συμμορφώθηκε με τους κανόνες, ίσως τον τιμωρήσει για έναν αγώνα, αυτό όμως δεν τον κάνει λιγότερο καλό παίκτη. Το δικαστήριο θα αναγνωρίσει κάποια ελαφρυντικά σε έναν κατηγορούμενο και ίσως τον αθωώσει κιόλας δεδομένων των συνθηκών υπό των οποίων διαπράχθηκε η παράνομη πράξη. Μπορώ να σου πω άπειρα ακόμη παραδείγματα. Γιατί λοιπόν να συμβαίνει το αντίθετο με τη θρησκεία; Η θρησκεία αναγνωρίζει πως ο άνθρωπος κατακλύζεται από τα συναισθήματά του και πολλές φορές δρα σύμφωνα με αυτά. Και συγχωρεί. Γιατί θα έπρεπε να είναι αμείλικτη; Ή γιατί αναγνωρίζεται στον άνθρωπο το δικαίωμα να κάνει λάθη σε όλα τα άλλα επίπεδα ενώ στο θέμα της θρησκείας όχι;

Ξαναγραφω το ιδιο με πανω,οτι δν μπορεις να συγκρινεις λαθη σημαντικα κι σοβαρα απο το να κλοτσησεις λαθος μια μπαλα.Γιαυτο κι υπαρχει η θεια δικη καποτε ολοι θα κριθουμε κι θα πληρωσουμε για τα λαθη μας.Κριτης ειναι ο Θεος,ασχετα με τα πιστευω του καθενος.Ολοι ξερουμε οτι εκεινος θα μας κρινει για τα λαθη μας κι εκεινος θα κρινει τι θα γινει.Κι πολλες φορες ισως να μην το καταλαβαινουμε αλλα μπορει ο Θεος που μονο Εκεινος ξερει τι συμβαινει ακριβως στην ψυχη μας,να εχει δει οτι οντως για σημαντικα κ σοβαρα λαθη μετανιωνουμε κι να μας συγχωρει.Αυτο δν μπορουμε να το ξερουμε.

αγγελικημαρια έγραψε:ασχετο αλλα θελω να πω ενα μπραβο στους συνομιλητες Very Happy Very Happy
σας τιμα το γεγονος οτι αναλυετε αντιθετες αποψεις κ για ενα τετοιο θεμα χωρις να χει γινει ο κακος χαμος !
Αχ το σκεφτομουνα κ εγω τι ωραια που συζηταμε χωρις να σκοτωνομαστε!!!!!Ειναι υπεροχο.Μπραβο μας.Α κ φτου φτου μην μας ματιαξουμε.

bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:[αυτή την θέση την θεωρώ ανειλικρινή. Όχι γιατί θεωρώ πως οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι αδιάβλητοι, αλλά επειδή επιμένω πως πρεπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας ιδιαίτερα τις φορές που μας δυσκολεύουν Very Happy Very Happy Very Happy



ναι βρε συ ..αλλα οτι εχω επιλεξει μια θρησκεια και παρολα αυτο δεν καταφερνω να ανταποκριθω σε εναν κανονα ...δεν σημαινει πως δεν στιριζω τις επιλογες μου..
αντιθετα...π.χ. στην ορθοδοξια ..αν εχω πνευματικο .εξομολογουμε ..ζηταω συγχωρεση για το λαθος μου και ξεκιναω απο την αρχη..
κανιτας ισως νεα λαθη..αλλα δεν εγκαταλειπω....
αν πω οκ αφου δεν μπορω να κανω τα 3 αο τα 10 η και τα 7 απο τα 10 ..καλυτερα να μην κανω κανενα ..για μενα τοτε δεν στιριζω την επιλογη μου..

γιατι καταρχην δεν κρινομαστε απο τα αν τηρουμε τα παντα ..αυτο ειναι αδυνατον...αλλα κρινομαστε για την προσπαθεια μας..
στην αρχη θα μπορω τα 2 απο τα 10..αργοτερα τα 3...πολυ αργοτερα ισως τα 7...
ομως μενω εκει και παλευω..και προοδευω και στιριζω την επιλογη μου..
ενω αμα απο την αρχη που δεν θα μπορουσα να κανω κατι τα εγκατελειπα ολα...ε θα με αφηναν και αυτα..
καταλαβες πως το εννοω?


Συμφωνώ σ΄αυτό που λες, όμως είναι διαφορετικό πράγμα να κάνεις κάτι ακούσια και τελείως διαφορετικό πράγμα να κάνεις ηθελημένα κάτι παραβλέποντας τα διδάγματα της εκκλησίας γιατί δεν σε συμφέρει ή δε σε βολεύει την δεδομένη στιγμή

συμφωνω σε αυτο ..αμα κανεις κατι ηθελημένα και επανειλημενα τοτε εχεις ουσιαστικα εγκαταλειψει...



αν π.χ. λες πιστευω και εξομολογουμαι ..κανω υπακοη,νηστεια..παω καθε κυριακη εκκλησια..κλπ..κλπ...
αλλα οποτε δω καποιον και μου γιαλυσει απαταω τον συντροφο μου..συνειδητα γιατι ετσι μου αρεσει..ναι εκει δεν εισαι χριστιανος..το παιζεις


αν ομως σου συμβει μια φορα ..σε στιγμη αδυναμιας ..και αν μετανοιωσεις πραγματικα...και προσπαθησεις ακομη και αν σε στεναχωρει να μην το επαναλαβεις...τοτε εισαι αξιος συγχαρηιριων..
(μπορει να ηταν ατυχες το παραδειγμα..αλλα ελπιζω να εδωσα το νοημα)

[/quote]

chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:
Θα σου απαντήσω πάλι με παράδειγμα. (Αν σε έχει κουράσει η συζήτηση, πες μου)

Έχω κάνει την επιλογή μου και έχω αποφασίσει μετά από ώριμη σκέψη ότι θέλω να είμαι νομοταγής πολίτης. Προσέχω πάντα να εφαρμόζω και να στηρίζω αυτή την επιλογή μου. Ένα βράδι βγαίνω έξω και ενώ ξέρω ότι αυτό είναι κακό, πίνω παραπάνω από ό,τι επιτρέπεται (και μετά θα οδηγήσω, εννοείται). Εκείνη τη στιγμή, παρασυρμένη από την αδυναμία μου και την ανάγκη μου για ένα ποτό, κάνω την επιλογή να παρανομήσω. Ξέρω ότι παρανομώ. Εκείνη όμως τη στιγμή δεν μπορώ να το σκεφτώ παραπάνω και υποκύπτω στο πάθος μου. Την επόμενη μέρα, αφού συνειδητοποιώ αυτό που έκανα προσπαθώ να το διορθώσω λέγοντας ότι θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε αυτό το δίλλημα. Αυτό σημαίνει ότι εθελοτυφλώ; Αφού ξέρω ότι έκανα λάθος και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να κάνω το σωστό. Θα προσπαθήσω δηλαδή να διορθώσω τον εαυτό μου.

Ναι, θεωρώ πως αυτός που ξέρει πως κάνει λάθος και το κάνει έτσι κιαλλιώς παρασυρόμενος απο τον εαυτό του, δηλαδή αυτός που έχει γνώση του τι κάνει δεν είναι άμοιρος ευθυνών.
Δεν είμαι εγώ αυτή που θα τον καταδικάσω ή θα τον συγχωρήσω, όμως είμαι αυτή που δεν θα πιστέψω την μετέπειτα μετάνοια.
Υπάρχει στον καθένα μας η λογική και η συναίσθηση των πράξεών μας. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά...

bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:[quote="chicken. Αλίμονο αν κρυβόμασταν πίσω απο τα πάθη μας με την δικαιολογία οτι θα το μετανοιώσουμε & θα μας συγχωρέσουνε μετά...


αν γθνεται κατι επιτηδες με την δικαιολογια να μετανοιωσεις ειναι διαφορετικο απο το να μετανοιωσεις πραγματικα..

αλλα μαλλον ..αν καταλαβα καλα..δεν δεχεσαι γενικα πως οι ανθρωποι μετανοιωνουν...δεν βλεπεις νοημα σε αυτο..αλλα υπαρχει..

και μονο η ταπεινωση να παραδεχτεις οτι εκανες ένα λάθος ειναι εμεσως αμεσως αρετη για την πιστη..

όχι όχι, δεν λέω αυτό,
αντίθετα.
Εννοείτε πως και λάθη θα γίνουν και μπορεί κάποιος να μετανοιώσει ή όχι, δικό του θέμα.
Εκεί που ενίσταμαι είναι το να ενεργείς αντίθετα απο τα
πιστεύω της θρησκείας σου και στην συνέχεια να το παραλλάσεις για να εξομαλύνεις τύψεις? ενοχές? σου, επικαλούμενος την μετάνοια.


ισως τελικα να λεμε το ιδιο...

μαλλον μιλας για αυτους που δεν ειναι πραγματικα πιστοι ..αλλα υποκρινονται...
ναι υπαρχουν και αυτοι παντου ..
δυστηχώσ!
αλλα υπαρχουν και οι αληθινα πιστοι που σαν ανθρωποι εχουν καποιες αδυναμιες..αλλα μετανοιωνουν ειλικρινα και προσπαθουν να μαθουν να τις ελεγχουν...

συμφωνουμε λες?
[/quote]


Ο ιδιος ο Θεος εχει πει,μην με εγκαταλειψεις για να μην σε εγκαταλειψω.Εκεινος ξερει πως σιγα σιγα γινονται τα βηματα προς το ισιο δρομο,οπως κι ενα δασκαλος,ενω ξερει οτι ο μαθητης του δν ειναι καλος πχ στη γραμματικη,αλλα οταν βλεπει οτι προσπαθει σκληρα να μην κανει λαθη αλλα παρολα αυτα κανει,αναγνωριζει την προσπαθεια συγχωρει τα λαθη.Προσωπικα πιστευω οτι καπως ετσι μας κρινει κι ο Θεος.Αλλα δν συμφωνω στο να πας να κανεις ενα σημαντικο λαθος,οπως κλοπη φονο μοιχεια κι γενικως μια αμαρτια κι να σκεφτεις απο πριν θα το κανω κ μετα θα πω πχ 10 φορες το πατερ ημων θα παω στον πνευματικο κι ολα καλα.Ε οχι αυτο οχι δν το δεχομαι.Φυσικα δν μιλαω για εγκληματα εν βρασμω ψυχης γτ κανεις δν ξερει τι μπορει να κανει εν βρασμω ψυχης,μιλαω για το να δεις ενα πακετο 500ρικα κι να ξερεις οτι ειναι λαθος κι να τα κλεψεις παραυτα.
Κι γω νομιζω οτι εν μερη το ιδιο λετε.Νομιζω η chicen εννοει οτι αποφασιζεις νασαι πχ ορθοδοξος δεχεσαι τους νομους της συγκεκριμενης θρησκειας,κι παραυτα κανεις οτι θες εσυ.Τοτε γιατι ν δηλωνεις χριστιανος ορθοδοξος.Δηλωνε απλα χριστιανος.Αν αυτο εννοει τοτε κ γω συμφωνω.Πχ εγω δν ειμαι ορθοδοξη αλλα ουτε κι καποια αλλη θρησκεια.Μεγαλωσαμε σε μια ας το πουμε αιρεση του χριστιανισμου οπου μαθαμε πολλα κι διαφορα,το σημαντικοτερο που εμαθα αποκει δν ηταν ουτε να μην φοραω κοντες φουστες ι παντελονια,αλλα το ναειμαι καλος ανθρωπος,να μην προσπαθω εν γνωση μου να κανω κακο στο συναθρωπο μου κι να αγαπαω το Θεο να του ειμαι πιστη κι να στρεφομαι σε Εκεινον για οποιοδηποτε προβλημα μου.Ισως κατα καιρους να βρισκομαι συμφωνη με καποια στοιχεια της ορθοδοξης η καποιας αλλης αιρεσης του χριστιανισμου,αλλα εφοσον δν δεχομαι ολους τους νομους της εκαστοτε δν δηλωνω ορθοδοξη η ευαγγελιστρια η οποιδηποτε γτ θελω να δηλωσω κατι κι να ειμαι συμφωνη με ολα.Γιαυτο προσπαθω να μην κανω τις αμαρτιες απο ις 10 εντολες,να αγαπαω το συνανθρωπο μου κι να μην ειμαι κακος ανθρωπος,να τιμαω την οικογενεια μου κι να μην κανω οσο μπορω σημαντικα λαθη κι αποκει κι περα νομιζω οτι ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του με ολη τη σημασια της λεξης,ξερουμε λιγο πολυ τα μη κι τα πρεπει κι αναλογως την κριση μας κι την ελευθερη βουληση που μας εχει δωσει ο Θεος πραττουμε αναλογως κι οταν θαρθει η στιγμη να κριθουμε θα κριθουμε κι θα μας αναλογιστει η τιμωρια.

Α κι κατι που με εκνευριζει παρα πολυ στους πιστους της ορθοδοξης εκκλησιας ειναι το να λενε μεγαλοβδομαδα οτι νηστευουνε κι οτι δν κανει κτλ,να το τηρουνε,κι να ακουω να βριζουνε οποιον αγιο ξερουν κι δεν ξερουν.Δλδ αυτος που ισως ολα να τα κανει σωστα στη ζωη του,ναναι νομοταγης πολιτης ναναι πιστος στην οικογενεια του να μην κλεβει να μην ειναι δολοφονος,μονο κι μονο που κανει αυτο,που δν μπορεις να πεις οτι ειναι εν βρασμω ψυχης ουτε τα λες σε στιγμες αδυναμιας,δν αναιρει αυτοματα ολα οσα πιστευεις?Για μενα αυτος ο ανθρωπος ειναι ΑΘΕΟΣ γτ στην ουσια πιστευει κι υπηρετει τους νομους της ορθοδοξης εκκλησιας,κι δν σεβεται το κυριοτερο το Θεο

296ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 3:57 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr μια διορθωση αν μου επιτρεπεις (μας εφαγε η ευγενεια σε αυτο το θεμα χαχα) η Ορθοδοξια δεν ειναι αιρεση του Χριστιανισμου.

Κ κατι ακομα -αρχισες κ εσυ τις πολυχρωμιες!!!- ε δεν σε κανει κακο χριστιανο το "καντηλι".Ειναι θεμα συνηθειας

κανω κοπι πειστ απο wiki
"Σε οποιοδήποτε χριστιανική κοινωνία ή τμήμα που έχει εγκαταλείψει τη Μία Αγία, Καθολική και Aποστολική εκκλησία. Ποια εκκλησία αντιπροσωπεύει αυτή την Αγία Καθολική και Αποστολική εκκλησία αποτελει σημείο αντιλεγόμενο εδώ και αιώνες: παραδείγματος χάριν, η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία απαιτεί αυτό τον τίτλο και θεωρεί πως η Ανατολική ορθόδοξη εκκλησία βρίσκεται σε σχίσμα, ενώ η Ανατολική ορθόδοξη εκκλησία απαιτεί επίσης τον τίτλο και υποστηρίζει ότι η ρωμαιοκαθολική εκκλησία είναι σχισματική και αιρετική. Ταυτόχρονα η Προτεσταντική Κίνηση θεωρεί και τους δύο εβρισκόμενους σε πλάνη, όπως η κίνηση της Αποκατάστασης, επίσης συμπεριλαμβάνει και τους Προτεστάντες στην ίδια πλάνη."

δεν εχουμε καταληξει ακοοοομα ποιος ειναι ο σχισματικος Laughing



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Πεμ Νοε 17, 2011 4:03 am, 1 φορά

297ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 4:03 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:manoula_24xr μια διορθωση αν μου επιτρεπεις (μας εφαγε η ευγενια σε αυτο το θεμα χαχα) η Ορθοδοξια δεν ειναι αιρεση του Χριστιανισμου.

Κ κατι ακομα -αρχισες κ εσυ τις πολυχρωμιες!!!- ε δεν σε κανει κακο χριστιανο το "καντηλι".Ειναι θεμα συνηθειας

Για μενα προσωπικα ειναι.Θεωρω θρησκεια το χριστιανισμο,κι οτιδηποτε εχει δημιουργηθει βασ αυτου αποτελει μια αιρεση η αν το προτιμας δογμα.Δλδ θελω να πω,οτι ολα ειναι κατω απο τη μεγαλη θρησκεια το χριστιανισμο,καταλαβες τι εννοω.
Οσο για το καντηλι οπως ειπες δν ειναι κακος χριστιανος αυτος που θα πεις γ***ω τ Θεο???Η την παναγια????Συγνωμη αλλα για μενα ειναι οχι μονο κακος χριστιανος,αλλα θαπρεπε να ντρεπεται κι να μπαινει σε οικο του Θεου,εφοσον φτανει σε σημειο να μιλαει τοσο εξευτελιστικα για κατι τοσο ιερο.

298ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 4:05 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α κι εκανα πολυχρωμια γτ ηταν οι απαντησεις μου αναμεσα σ αλλλες,κι για να διαχωριστει.Very Happy:D

299ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 4:08 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:
litsakos έγραψε:manoula_24xr μια διορθωση αν μου επιτρεπεις (μας εφαγε η ευγενια σε αυτο το θεμα χαχα) η Ορθοδοξια δεν ειναι αιρεση του Χριστιανισμου.

Κ κατι ακομα -αρχισες κ εσυ τις πολυχρωμιες!!!- ε δεν σε κανει κακο χριστιανο το "καντηλι".Ειναι θεμα συνηθειας

Για μενα προσωπικα ειναι.Θεωρω θρησκεια το χριστιανισμο,κι οτιδηποτε εχει δημιουργηθει βασ αυτου αποτελει μια αιρεση η αν το προτιμας δογμα.Δλδ θελω να πω,οτι ολα ειναι κατω απο τη μεγαλη θρησκεια το χριστιανισμο,καταλαβες τι εννοω.
Οσο για το καντηλι οπως ειπες δν ειναι κακος χριστιανος αυτος που θα πεις γ***ω τ Θεο???Η την παναγια????Συγνωμη αλλα για μενα ειναι οχι μονο κακος χριστιανος,αλλα θαπρεπε να ντρεπεται κι να μπαινει σε οικο του Θεου,εφοσον φτανει σε σημειο να μιλαει τοσο εξευτελιστικα για κατι τοσο ιερο.

ναι,δεκτον οτι προσωπικα μπορει να εχουμε την αποψη μας,αλλα αυτα τα ζητηματα ειναι καπως ευρυτερα,για να καταληξουμε σε συμπερασμα.Αλλα,ΟΚ ειπαμε ,εχουμε παντα την γνωμη μας.

Στην Ελλαδα η αθυροστομια ειναι στο γονιδιο,για να υπερβαλω κ λιγο.Ειμαστε λαος του Αριστοφανη Smile οσο ακομψα και αν ακουγονται.Ειναι κ θεμα κουλτουρας του λαου.

300ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 12 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 4:19 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
litsakos έγραψε:manoula_24xr μια διορθωση αν μου επιτρεπεις (μας εφαγε η ευγενια σε αυτο το θεμα χαχα) η Ορθοδοξια δεν ειναι αιρεση του Χριστιανισμου.

Κ κατι ακομα -αρχισες κ εσυ τις πολυχρωμιες!!!- ε δεν σε κανει κακο χριστιανο το "καντηλι".Ειναι θεμα συνηθειας

Για μενα προσωπικα ειναι.Θεωρω θρησκεια το χριστιανισμο,κι οτιδηποτε εχει δημιουργηθει βασ αυτου αποτελει μια αιρεση η αν το προτιμας δογμα.Δλδ θελω να πω,οτι ολα ειναι κατω απο τη μεγαλη θρησκεια το χριστιανισμο,καταλαβες τι εννοω.
Οσο για το καντηλι οπως ειπες δν ειναι κακος χριστιανος αυτος που θα πεις γ***ω τ Θεο???Η την παναγια????Συγνωμη αλλα για μενα ειναι οχι μονο κακος χριστιανος,αλλα θαπρεπε να ντρεπεται κι να μπαινει σε οικο του Θεου,εφοσον φτανει σε σημειο να μιλαει τοσο εξευτελιστικα για κατι τοσο ιερο.

ναι,δεκτον οτι προσωπικα μπορει να εχουμε την αποψη μας,αλλα αυτα τα ζητηματα ειναι καπως ευρυτερα,για να καταληξουμε σε συμπερασμα.Αλλα,ΟΚ ειπαμε ,εχουμε παντα την γνωμη μας.

Στην Ελλαδα η αθυροστομια ειναι στο γονιδιο,για να υπερβαλω κ λιγο.Ειμαστε λαος του Αριστοφανη Smile οσο ακομψα και αν ακουγονται.Ειναι κ θεμα κουλτουρας του λαου.


Βασικα αν το σκεφτεις καπως ετσι ειναι.Αποτελει ισως απο τις αρχαιοτερες κισημαντικοτερες αιρεσεις,αλλα παλι κατω απο τη σκεπη του Χριστιανισμου βρισκεται.
Τωρα οσο για την αθυροστομια,συμφωνω με οσα λες,αλλα για θνητους κτλ.Κι γω βριζω πολυ.Αλλα ποτε το Θεο κι το Χριστο.Το θεωρω τη μεγαλυτερη προσβολη κι ασεβεια προς τον Θεο.Την μεγαλυτερη αμαρτια.Ολα τα αλλα μπορω να δεχτω οτι κατοπιν αδυναμιας η εν βρασμω ψυχης λιγο πολυ ολοι εχουμε κανει τις αμαρτιες μας,αλλα αυτο οχι δν το δεχομαι.Αξιος της μοιρας του οποιος το κανει,το θεωρω τραγικο.

Παντα εγω ετσι,ισως για καποιον να μην ειναι κ τοσο τραγικο,αλλα εξαλλου αυτο μας διαφοροποιει απο τους αλλους.Παλι καλα δλδ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις