Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
232 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 232 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 15]

301ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:00 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:
Ενταξει δν μπορουμε να συγκρινουμε τα λαθη του ποδοσφαιρου με ενα θεμα τοσο σημαντικο οπως η θρησκεια.Δν συγκρινεται,τουλαχιστον για μενα υπαρχει τεραστια διαφορα.Αλλο το να κλοτσησεις λαθος μια μπαλα κι αλλο το να κανεις ενα λαθος που ξερεις οτι οι επιπτωσεις του δν ειναι ενας ποντος στην ομαδα σου.Μη τρελαθουμε κιολας

Καταρχήν φυσικά δεν υπάρχει λόγος να τρελαθούμε!Very Happy Και εννοείται πως δε συγκρίνουμε στην ουσία τους το ποδόσφαιρο με τη θρησκεία. Παίρνουμε σαν παράδειγμα κάτι που έχει κανόνες, όπως και η θρησκεία, για εμπλουτίσουμε την κουβέντα μας και μην είναι τόσο θεωρητική και υποθετική.

Κι πολλες φορες ισως να μην το καταλαβαινουμε αλλα μπορει ο Θεος που μονο Εκεινος ξερει τι συμβαινει ακριβως στην ψυχη μας,να εχει δει οτι οντως για σημαντικα κ σοβαρα λαθη μετανιωνουμε κι να μας συγχωρει.Αυτο δν μπορουμε να το ξερουμε.

Συμφωνώ.

.Αλλα δν συμφωνω στο να πας να κανεις ενα σημαντικο λαθος,οπως κλοπη φονο μοιχεια κι γενικως μια αμαρτια κι να σκεφτεις απο πριν θα το κανω κ μετα θα πω πχ 10 φορες το πατερ ημων θα παω στον πνευματικο κι ολα καλα.Ε οχι αυτο οχι δν το δεχομαι.

Όπως είπα και παραπάνω, συμφωνώ με αυτό που λες. Αυτό δεν είναι μετάνοια, είναι πονηριά. Εγώ μιλάω για πραγματική μετάνοια. Όταν έκλεβα την καραμέλα από το ψιλικατζίδικο, ήξερα ότι ήταν λάθος. Το έκανα όμως. Δεν το έκανα με το σκεπτικό, "θα ζητήσω συγνώμη μετά και θα με συγχωρήσουν". Δε μου πέρασε καν από το μυαλό αυτό σαν ιδέα εκείνη τη στιγμή. Το έχω μετανιώσει πραγματικά όμως. Και φυσικά δεν θα το ξαναέκανα.

Για να είμαστε και λίγο δίκαιοι όμως και περισσότερο επιεικείς με τους εαυτούς μας θέλω να σας ρωτήσω κάτι.

Δεν υπήρξε ούτε μια στιγμή στη ζωή σας που κάνατε κάτι με το σκεπτικό "ας το κάνω τώρα γιατί θέλω πάρα πολύ να το κάνω και μετά θα ζητήσω συγνώμη γι' αυτό και θα με συγχωρήσουν". Δε μιλάω για κάποιο ποινικό αδίκημα. Μιλάω για απλά καθημερινά πράγματα. Ως παιδιά δηλαδή, δεν αφήσατε ποτέ κάποια σχολική άσκηση ή μάθημα παρασυρμένα από το παιχνίδι; Δε σκεφτήκατε ποτέ, περνάω πολύ καλά τώρα, δεν θέλω να σταματήσω. Θα πω αύριο του δασκάλου πως με πονούσε η κοιλιά μου χθες και θα με συγχωρήσει. Ή ως ενήλικες, δεν αποφύγατε ποτέ ένα τηλεφώνημα γιατί βαριόσασταν να μιλήσετε και σκεφτήκατε"οκ, θα πω μια δικαιολογία αύριο και θα με συγχωρήσουν".

Γιατί εγώ όλα τα παραπάνω τα έχω κάνει. Τι σημαίνει αυτό για μένα; (αλήθεια θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό)


Κι γω νομιζω οτι εν μερη το ιδιο λετε.Νομιζω η chicen εννοει οτι αποφασιζεις νασαι πχ ορθοδοξος δεχεσαι τους νομους της συγκεκριμενης θρησκειας,κι παραυτα κανεις οτι θες εσυ.Τοτε γιατι ν δηλωνεις χριστιανος ορθοδοξος.Δηλωνε απλα χριστιανος.

Εφόσον έχουμε βαπτιστεί Χ.Ο. αυτό είναι το θρήσκευμά μας, άσχετα αν ακολουθούμε τους κανόνες και τις εντολές της θρησκείας μας.

Αν αυτο εννοει τοτε κ γω συμφωνω.Πχ εγω δν ειμαι ορθοδοξη αλλα ουτε κι καποια αλλη θρησκεια.Μεγαλωσαμε σε μια ας το πουμε αιρεση του χριστιανισμου οπου μαθαμε πολλα κι διαφορα,το σημαντικοτερο που εμαθα αποκει δν ηταν ουτε να μην φοραω κοντες φουστες ι παντελονια,αλλα το ναειμαι καλος ανθρωπος,να μην προσπαθω εν γνωση μου να κανω κακο στο συναθρωπο μου κι να αγαπαω το Θεο να του ειμαι πιστη κι να στρεφομαι σε Εκεινον για οποιοδηποτε προβλημα μου.

Αν το ψάξεις, θα δεις πως στην ουσία, η θρησκεία μας δεν απαγορεύει τις κοντές φούστες, γενικά δεν επιβάλλει κάποιο dress code. Αυτά νομίζω πως τα έχουν επιβάλλει οι άνθρωποι και η κοινωνία γενικότερα. Μπορεί δηλαδή ένας πατέρας (άπιστος κατά τα άλλα, άθεος κτλ) να μη θέλει η κόρη του να φοράει κοντές φούστες. Δεν το κάνει λόγω θρησκείας αλλά για άλλους λόγους.

Ισως κατα καιρους να βρισκομαι συμφωνη με καποια στοιχεια της ορθοδοξης η καποιας αλλης αιρεσης του χριστιανισμου,αλλα εφοσον δν δεχομαι ολους τους νομους της εκαστοτε δν δηλωνω ορθοδοξη η ευαγγελιστρια η οποιδηποτε γτ θελω να δηλωσω κατι κι να ειμαι συμφωνη με ολα.Γιαυτο προσπαθω να μην κανω τις αμαρτιες απο ις 10 εντολες,να αγαπαω το συνανθρωπο μου κι να μην ειμαι κακος ανθρωπος,να τιμαω την οικογενεια μου κι να μην κανω οσο μπορω σημαντικα λαθη κι αποκει κι περα νομιζω οτι ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του με ολη τη σημασια της λεξης,ξερουμε λιγο πολυ τα μη κι τα πρεπει κι αναλογως την κριση μας κι την ελευθερη βουληση που μας εχει δωσει ο Θεος πραττουμε αναλογως κι οταν θαρθει η στιγμη να κριθουμε θα κριθουμε κι θα μας αναλογιστει η τιμωρια.

Η ουσία του Χριστιανισμού είναι αυτή. Η αγάπη και η τήρηση των δέκα εντολών.

Δεν μιλάω για την περίπτωση του να μην δεχόμαστε κάποια από τις δέκα εντολές. Μιλάω για την περίπτωση του να είμαστε αδύναμοι να ακολουθήσουμε κάποιες από αυτές. Εγώ δηλαδή για παράδειγμα, δεν μπορώ να σταματήσω να έχω σεξουαλικές επαφές με τον άντρα μου μέχρι να κάνουμε θρησκευτικό γάμο. Παρόλα αυτά, δέχομαι πως αυτό που κάνω, για τη θρησκεία είναι λάθος και αμαρτία. Απλά δεν έχω τη δύναμη και το ψυχικό σθένος να τηρήσω αυτή την εντολή.

302ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:03 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:

Βασικα αν το σκεφτεις καπως ετσι ειναι.Αποτελει ισως απο τις αρχαιοτερες κισημαντικοτερες αιρεσεις,αλλα παλι κατω απο τη σκεπη του Χριστιανισμου βρισκεται.
Τωρα οσο για την αθυροστομια,συμφωνω με οσα λες,αλλα για θνητους κτλ.Κι γω βριζω πολυ.Αλλα ποτε το Θεο κι το Χριστο.Το θεωρω τη μεγαλυτερη προσβολη κι ασεβεια προς τον Θεο.Την μεγαλυτερη αμαρτια.Ολα τα αλλα μπορω να δεχτω οτι κατοπιν αδυναμιας η εν βρασμω ψυχης λιγο πολυ ολοι εχουμε κανει τις αμαρτιες μας,αλλα αυτο οχι δν το δεχομαι.Αξιος της μοιρας του οποιος το κανει,το θεωρω τραγικο.

Παντα εγω ετσι,ισως για καποιον να μην ειναι κ τοσο τραγικο,αλλα εξαλλου αυτο μας διαφοροποιει απο τους αλλους.Παλι καλα δλδ.
επειδη χαθηκα μεσα στα quote -τι ακριβως αποτελει αιρεση? η ορθοδοξη πίστη? ο καθολικισμος?δεν εχω καταλαβει τι εννοεις μανουλα24.
ο αποστολος Παυλος που πρωτος μετεφερε το λογο του Χριστου τι ηταν ρε παιδια?

303ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:19 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ε...κοριτσια...οι χριστιανοι,οι μουσουλμανοι,οι βουδιστες, κ ολοι τελοσπαντων εχουν την ιδια σαρκα. Τι θα πει δεν κανω λαθη?Ποσο αλαζονικο ειναι αυτο σαν αντιληψη? Κ δεν μετανιωνω μετα? Κ τι θα πει ειμαι Χριστιανος αρα δεν κανω τα συγκεκριμενα λαθη...κανω αλλα λαθη δλδ? Η ειμαι αθεος κανω οτι γουσταρω ας πουμε?
Δεν βγαζει καπου η κουβεντα αυτη.

304ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:19 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
chicken ειναι αντιφατικα αυτα που λες,ή αναγνωριζεις την ανθρωπινη αδυναμια ή θεωρεις οτι δεν υπαρχει. Οχι μονο θρησκευτικα,εχει κανονες η ζωη μας γενικα,ασχετα απο το θρησκευμα του καθενος. Η δεν το αναγνωριζεις ,κ κρινεις αυστηρα τον εαυτο σου κ τους αλλους κατ' επεκταση

Απο την στιγμη που δεχεσαι οτι το να παρασυρεσαι ειναι κατι που θα συμβει,ειναι ανθρωπινο το δεχεσαι,τελος.Οπως και το να μετανιωσει καποιος για τις πραξεις του.

Δίκιο έχεις, δεν είναι ευδιάκτριτο.
Να διευκρινήσω λοιπόν τι ήθελα να πω γιατί με πήρε η νύχτα χτές και υπολειτουργούσα Razz Razz

Δέχομαι πως ένας άνθρωπος μπορεί να έχει αδυναμίες και να υποκείψει σε αυτές, π.χ. να πιεί παραπάνω, να μιλήσει με αγένεια, να βρίσει, να θελήσει σύντροφο άλλου ανθρώπου και πολλά άλλα που υποδειλώνουν έλλειψη σθένους ή έστω ότι κάποιος έχει παρασυρθεί απο την στιγμή.
Αυτό που δεν δέχομαι και εκεί βάζω το ότι εθελοτυφλούν αυτοί που το κάνουν, είναι ας πούμε ο πολιτικός γάμος, η δήλωση του παιδιού και όχι η βάπτισή του, το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία που πιστεύεις, το να μην έχεις διαβάσει και να ξέρεις τι γράφουν η Καινή και η Παλαιά Διαθήκη.
Αυτά δεν νομίζω πως είναι λάθη της στιγμής ή οτι κάποιος απο αδυναμία τα κάνει.

Αυτό προσπαθούσα ανεπιτυχώς να εξηγήσω εχτές.
Εννοείτε πως ο βασικός πυρήνας την εκκλησίας μας είναι η συγχώρεση, και δεν με νοιάζει να αναλύσω αυτό γιατί κανένας δεν νομίζω πως είναι αναμάρτητος ή έστω τόσο δυνατός σαν χαρακτήρας ετσι ώστε να μην χρειάζεται την συγχώρεση σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του. Αλλά δεν είναι ανειλικρινές να ζητάς συχγώρεση ή έστω καθησύχαση των ερινυών σου για μια σου πράξη που θα την ξαναέκανες ακριβώς ίδια αν χρειαζόταν να την ξανακάνεις?

305ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:32 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το βαπτισμα ειναι υποχρεωτικο άν θες να λεγεσαι χριστιανος. Ο γαμος δεν ειναι. Δε νοειται να εισαι Χριστιανος και να μην εχεις βαπτιστει, αλλά μπορεις καλλιστα να εισαι χριστιανος και να μην εχεις τελεσει θρησκευτικο γαμο.

Το οτι το θεωρουν αμαρτια, προσωπικά, το βρισκω λάθος. θα έπρεπε απλα να μην το λαμβανουν καθολου υπόψιν. Να τους ειναι εντελως ουδετερο. Δεν υπήρχε ο πολιτικος γαμος οταν γραφτηκαν τα Ευαγγελια, οποτε οταν εκανε την εμφανισή του κάπως θα έπρεπε να το συσχετισουν.. Άλλοι παπαδες πχ τον θεωρουν αμαρτια, άλλοι οχι. Κι επειδη ειναι στην κριση του καθε παπα, παρολο που υπάρχει πχ επίσημη εντολη της Εκκλησίας, γιαυτο και δημιουργουνται παρεξηγήσεις.

306ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:35 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:


Αυτό που δεν δέχομαι και εκεί βάζω το ότι εθελοτυφλούν αυτοί που το κάνουν, είναι ας πούμε ο πολιτικός γάμος, η δήλωση του παιδιού και όχι η βάπτισή του, το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία που πιστεύεις, το να μην έχεις διαβάσει και να ξέρεις τι γράφουν η Καινή και η Παλαιά Διαθήκη.
Αυτά δεν νομίζω πως είναι λάθη της στιγμής ή οτι κάποιος απο αδυναμία τα κάνει.





αυτα δεν τα δεχεται κ η εκκλησια οπως αναφερθηκε κ πιο πανω.Η επισημη Εκκλησια δλδ. Κ την αρνηση βαπτισης φανταζομαι την θεωρουν μεγα αμαρτημα,αφου αλλιως δεν λεγεσαι χριστιανος.
Καλα εδω γελανε κιολας!Ποσοι ειναι διαβασμενοι θρησκευτικα ρε συ? Laughing Laughing
Οχι οτι αποτελει κριτηριο για να εισαι πιστος (δεν θα επρεπε κατα την γνωμη μου),αλλα ποσοι ειναι σε βαθος γνωστες της θρησκειας.Η εστω οχι σε βαθος,ας πουμε να εχουν ανοιξει θρησκευτικα βιβλια,φιλοσοφια...




307ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:38 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Το βαπτισμα ειναι υποχρεωτικο άν θες να λεγεσαι χριστιανος. Ο γαμος δεν ειναι. Δε νοειται να εισαι Χριστιανος και να μην εχεις βαπτιστει, αλλά μπορεις καλλιστα να εισαι χριστιανος και να μην εχεις τελεσει θρησκευτικο γαμο.

Το οτι το θεωρουν αμαρτια, προσωπικά, το βρισκω λάθος. θα έπρεπε απλα να μην το λαμβανουν καθολου υπόψιν. Να τους ειναι εντελως ουδετερο. Δεν υπήρχε ο πολιτικος γαμος οταν γραφτηκαν τα Ευαγγελια, οποτε οταν εκανε την εμφανισή του κάπως θα έπρεπε να το συσχετισουν.. Άλλοι παπαδες πχ τον θεωρουν αμαρτια, άλλοι οχι. Κι επειδη ειναι στην κριση του καθε παπα, παρολο που υπάρχει πχ επίσημη εντολη της Εκκλησίας, γιαυτο και δημιουργουνται παρεξηγήσεις.

Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δεν μιλάω για το τυπικό μέρος του θέματος. Μιλάω για το ουσιαστικό. Για κάποιον που πιστεύει και πιστεύει όπως είναι τώρα η θρησκεία μας. Που έχει σχέση με την εκκλησία, με παπάδες με νηστείες.
Για αυτούς τους ανθρώπους μιλάω που απο όσο ξέρω δεν είναι λίγοι.
Αυτό μόνο σχολιάζω...

308ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:46 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
chicken έγραψε:


Αυτό που δεν δέχομαι και εκεί βάζω το ότι εθελοτυφλούν αυτοί που το κάνουν, είναι ας πούμε ο πολιτικός γάμος, η δήλωση του παιδιού και όχι η βάπτισή του, το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία που πιστεύεις, το να μην έχεις διαβάσει και να ξέρεις τι γράφουν η Καινή και η Παλαιά Διαθήκη.
Αυτά δεν νομίζω πως είναι λάθη της στιγμής ή οτι κάποιος απο αδυναμία τα κάνει.





αυτα δεν τα δεχεται κ η εκκλησια οπως αναφερθηκε κ πιο πανω.Η επισημη Εκκλησια δλδ. Κ την αρνηση βαπτισης φανταζομαι την θεωρουν μεγα αμαρτημα,αφου αλλιως δεν λεγεσαι χριστιανος.
Καλα εδω γελανε κιολας!Ποσοι ειναι διαβασμενοι θρησκευτικα ρε συ? Laughing Laughing
Οχι οτι αποτελει κριτηριο για να εισαι πιστος (δεν θα επρεπε κατα την γνωμη μου),αλλα ποσοι ειναι σε βαθος γνωστες της θρησκειας.Η εστω οχι σε βαθος,ας πουμε να εχουν ανοιξει θρησκευτικα βιβλια,φιλοσοφια...


Ίσως όμως θα έπρεπε να αποτελούσε κριτήριο για να είναι κάποιος πιστός.
Βάζω και εμένα μέσα, βάπτισα ένα μωρό 9 μηνών που δεν έχει ιδέα τι είναι ο χριστιανισμός, δεν ξέρει πόσες θρησκείες υπάρχουν, και μπορεί να μην ενδιαφέρεται κιόλας να μάθει.
Το σωστό δεν θα ήταν να είχαμε επιλέξει ο καθένας μόνος του αν θέλει να βαπτιστεί έχοντας ενημερωθεί πρώτα?
Εμένα ας πούμε μου είναι αδιάφορο που με βάπτισαν. Ενώ αν το είχα επιλέξει μόνη μου, δεν θα ήταν τουλάχιστον καλύτερα τα πράγματα αφού θα ακολουθούσα την επιλογή μου?

Απο την άλλη, η αλήθεια είναι οτι βάπτισα το παιδί μου ελαφρά την καρδία, δεν με ένοιαξε και τόσο, απλά και μόνο γιατί δεν θα ήθελα το δικό μου παιδί να διαφέρει....

309ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:49 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="chicken"]
Αυτό που δεν δέχομαι και εκεί βάζω το ότι εθελοτυφλούν αυτοί που το κάνουν, είναι ας πούμε ο πολιτικός γάμος, η δήλωση του παιδιού και όχι η βάπτισή του, το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία που πιστεύεις, το να μην έχεις διαβάσει και να ξέρεις τι γράφουν η Καινή και η Παλαιά Διαθήκη.
Αυτά δεν νομίζω πως είναι λάθη της στιγμής ή οτι κάποιος απο αδυναμία τα κάνει.
quote]

Νομίζω πως τώρα έγινες τελείως ξεκάθαρη. Και συμφωνώ πάλι εν μέρει μαζί σου.

Επειδή όμως πιστεύεις πως εθελοτυφλώ (και κατά πάσα πιθανότητα έχεις δίκιο) θέλω να σου αναλύσω την πλευρά μου.

Αν μου έλεγες κάποτε ότι θα έκανα πολιτικό γάμο, θα γέλαγα. Δεν υπήρχε περίπτωση δηλαδή για μένα κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή όμως, υπήρξε η ανάγκη να αναγνωριστούμε επισήμως από την κοινωνία ως ζευγάρι με τον Τάσο (για πολλούς λόγους). Οπότε κάναμε ένα συμβόλαιο (να το πω έτσι) με την κοινωνία και στα μάτια αυτής είμαστε παντρεμένοι. Στα μάτια του Θεού δεν είμαστε και το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αυτό. Επέλεξα τον εύκολο δρόμο σε αυτή την περίπτωση γιατί θα μου έλυνε τα χέρια. Ξέρω πως ως Χριστιανή έχω διαπράξει αμαρτία. Αν με ρωτήσεις αν έπρεπε να το ξανακάνω αν θα το ξανάκανα, θα σου απαντήσω χωρίς να το σκεφτώ "ναι". Ελπίζω όμως, όταν με το καλό παντρευτώ με τον Τάσο και πάρω την ευλογία του Θεού, να με συγχωρήσει και να αποκατασταθώ στα μάτια του Θεού. Δεν έκανα πολιτικό γάμο εκ πεποιθήσεως. Και σκοπεύω αυτό το λάθος μου να το διορθώσω. Δε θα ζητήσω απλά συγχώρεση για τον πολιτικό και θα συνεχίσω έτσι.

Και ναι, ακούγομαι σαν να δικαιολογώ τον εαυτό μου και πραγματικά αυτό κάνω αυτή τη στιγμή. Γιατί ξέρω πως πάνω σε αυτό που λες είμαι λάθος. Δεν είπα ποτέ πως έκανα καλά που έπραξα όπως έπραξα. Δεν έχω σκοπό όμως να το αφήσω έτσι. Δε θα ζητήσω συγχώρεση σε αυτό γιατί δε θα υπήρχε νόημα μιας και ήταν συνειδητή επιλογή και θα το ξανάκανα αν χρειαζόταν. Απλά θα το διορθώσω. Και ελπίζω αυτό να αρκεί.

310ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:
chicken έγραψε:


Αυτό που δεν δέχομαι και εκεί βάζω το ότι εθελοτυφλούν αυτοί που το κάνουν, είναι ας πούμε ο πολιτικός γάμος, η δήλωση του παιδιού και όχι η βάπτισή του, το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία που πιστεύεις, το να μην έχεις διαβάσει και να ξέρεις τι γράφουν η Καινή και η Παλαιά Διαθήκη.
Αυτά δεν νομίζω πως είναι λάθη της στιγμής ή οτι κάποιος απο αδυναμία τα κάνει.





αυτα δεν τα δεχεται κ η εκκλησια οπως αναφερθηκε κ πιο πανω.Η επισημη Εκκλησια δλδ. Κ την αρνηση βαπτισης φανταζομαι την θεωρουν μεγα αμαρτημα,αφου αλλιως δεν λεγεσαι χριστιανος.
Καλα εδω γελανε κιολας!Ποσοι ειναι διαβασμενοι θρησκευτικα ρε συ? Laughing Laughing
Οχι οτι αποτελει κριτηριο για να εισαι πιστος (δεν θα επρεπε κατα την γνωμη μου),αλλα ποσοι ειναι σε βαθος γνωστες της θρησκειας.Η εστω οχι σε βαθος,ας πουμε να εχουν ανοιξει θρησκευτικα βιβλια,φιλοσοφια...


Ίσως όμως θα έπρεπε να αποτελούσε κριτήριο για να είναι κάποιος πιστός.
Βάζω και εμένα μέσα, βάπτισα ένα μωρό 9 μηνών που δεν έχει ιδέα τι είναι ο χριστιανισμός, δεν ξέρει πόσες θρησκείες υπάρχουν, και μπορεί να μην ενδιαφέρεται κιόλας να μάθει.
Το σωστό δεν θα ήταν να είχαμε επιλέξει ο καθένας μόνος του αν θέλει να βαπτιστεί έχοντας ενημερωθεί πρώτα?
Εμένα ας πούμε μου είναι αδιάφορο που με βάπτισαν. Ενώ αν το είχα επιλέξει μόνη μου, δεν θα ήταν τουλάχιστον καλύτερα τα πράγματα αφού θα ακολουθούσα την επιλογή μου?

Απο την άλλη, η αλήθεια είναι οτι βάπτισα το παιδί μου ελαφρά την καρδία, δεν με ένοιαξε και τόσο, απλά και μόνο γιατί δεν θα ήθελα το δικό μου παιδί να διαφέρει....

οχι βρε συ,ετσι θα απεκλειε την μαζα,τους πολλους.
κ τα δικα μου παιδια βαφτιστηκαν χωρις να πιστευω η ιδια,ηταν επιθυμια του μπαμπα τους,κ δεν με πειραζε να γινει. Διαβασα βεβαια για την βαφτιση οπως ειχα διαβασει κ για τον γαμο. Με την προϋποθεση οτι δεν θα πηγαινουμε στην εκκλησια (καλα ουτε αυτος πηγαινει...αλλα πιστευει) κ δεν θα εχουμε κυρηγματα περι θρησκειας.οταν ενηλικιωθουν θα τα ενημερωσω για την επιλογη αλλαγης θρησκευματος,αν το επιθυμουν. εδω που τα λεμε ουτε εγω δεν το αλλαξα.

311ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 5:56 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="elena25"]
chicken έγραψε:
Αυτό που δεν δέχομαι και εκεί βάζω το ότι εθελοτυφλούν αυτοί που το κάνουν, είναι ας πούμε ο πολιτικός γάμος, η δήλωση του παιδιού και όχι η βάπτισή του, το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία που πιστεύεις, το να μην έχεις διαβάσει και να ξέρεις τι γράφουν η Καινή και η Παλαιά Διαθήκη.
Αυτά δεν νομίζω πως είναι λάθη της στιγμής ή οτι κάποιος απο αδυναμία τα κάνει.
quote]

Νομίζω πως τώρα έγινες τελείως ξεκάθαρη. Και συμφωνώ πάλι εν μέρει μαζί σου.

Επειδή όμως πιστεύεις πως εθελοτυφλώ (και κατά πάσα πιθανότητα έχεις δίκιο) θέλω να σου αναλύσω την πλευρά μου.

Αν μου έλεγες κάποτε ότι θα έκανα πολιτικό γάμο, θα γέλαγα. Δεν υπήρχε περίπτωση δηλαδή για μένα κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή όμως, υπήρξε η ανάγκη να αναγνωριστούμε επισήμως από την κοινωνία ως ζευγάρι με τον Τάσο (για πολλούς λόγους). Οπότε κάναμε ένα συμβόλαιο (να το πω έτσι) με την κοινωνία και στα μάτια αυτής είμαστε παντρεμένοι. Στα μάτια του Θεού δεν είμαστε και το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αυτό. Επέλεξα τον εύκολο δρόμο σε αυτή την περίπτωση γιατί θα μου έλυνε τα χέρια. Ξέρω πως ως Χριστιανή έχω διαπράξει αμαρτία. Αν με ρωτήσεις αν έπρεπε να το ξανακάνω αν θα το ξανάκανα, θα σου απαντήσω χωρίς να το σκεφτώ "ναι". Ελπίζω όμως, όταν με το καλό παντρευτώ με τον Τάσο και πάρω την ευλογία του Θεού, να με συγχωρήσει και να αποκατασταθώ στα μάτια του Θεού. Δεν έκανα πολιτικό γάμο εκ πεποιθήσεως. Και σκοπεύω αυτό το λάθος μου να το διορθώσω. Δε θα ζητήσω απλά συγχώρεση για τον πολιτικό και θα συνεχίσω έτσι.

Και ναι, ακούγομαι σαν να δικαιολογώ τον εαυτό μου και πραγματικά αυτό κάνω αυτή τη στιγμή. Γιατί ξέρω πως πάνω σε αυτό που λες είμαι λάθος. Δεν είπα ποτέ πως έκανα καλά που έπραξα όπως έπραξα. Δεν έχω σκοπό όμως να το αφήσω έτσι. Δε θα ζητήσω συγχώρεση σε αυτό γιατί δε θα υπήρχε νόημα μιας και ήταν συνειδητή επιλογή και θα το ξανάκανα αν χρειαζόταν. Απλά θα το διορθώσω. Και ελπίζω αυτό να αρκεί.

Έλενα ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 667478 που σε έκανα να δικαιολογηθείς για την επιλογή σου.
Ούτε εγώ ούτε κανείς δεν είναι ικανός να κρίνει τον άλλον για τις πράξεις του, ιδιαίτερα αν αυτό που έκανες εμένα δεν με ενοχλεί/ επηρρεάζει ούτε στο ελάχιστο.
Χρησιμοποιώ το παράδειγμα του πολιτικού γάμου, γιατί όπως είπε και η Νένα δεν είναι υποχρεωτικό μυστήριο απο την εκκλησία.
Κατά τα άλλα μόνο το ότι συμβαίνει (απο πάρα πολύ κόσμο όπως ξέρεις και εσύ) και στα μάτια μου φαίνεται κάπως ως προς την θρησκεία ήθελα να σχολιάσω.

312ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:03 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
οχι βρε συ,ετσι θα απεκλειε την μαζα,τους πολλους.
κ τα δικα μου παιδια βαφτιστηκαν χωρις να πιστευω η ιδια,ηταν επιθυμια του μπαμπα τους,κ δεν με πειραζε να γινει. Διαβασα βεβαια για την βαφτιση οπως ειχα διαβασει κ για τον γαμο. Με την προϋποθεση οτι δεν θα πηγαινουμε στην εκκλησια (καλα ουτε αυτος πηγαινει...αλλα πιστευει) κ δεν θα εχουμε κυρηγματα περι θρησκειας.οταν ενηλικιωθουν θα τα ενημερωσω για την επιλογη αλλαγης θρησκευματος,αν το επιθυμουν. εδω που τα λεμε ουτε εγω δεν το αλλαξα.

Μα και τώρα που έχουν τους πολλούς, μόνο οι γέροι γεμίζουν τις εκκλησίες (τουλάχιστον τις δικές μου εδώ τριγύρω)
Anyway, συμφωνώ στο για να μη χάσουν την μάζα: "γιούργιαααα βαφτίστε ότι βρείτε" ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 679259
Ούτε και εγώ έχω αλλάξει θρήσκευμα, γιατί να αλλάξω κιόλας? Δεν με ενοχλεί πουθενά, δεν με διευκολύνει πουθενά και δεν ξέρω και τι γραφειοκρατία μπορεί να έχει Cool

313ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:04 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:Το βαπτισμα ειναι υποχρεωτικο άν θες να λεγεσαι χριστιανος. Ο γαμος δεν ειναι. Δε νοειται να εισαι Χριστιανος και να μην εχεις βαπτιστει, αλλά μπορεις καλλιστα να εισαι χριστιανος και να μην εχεις τελεσει θρησκευτικο γαμο.

Το οτι το θεωρουν αμαρτια, προσωπικά, το βρισκω λάθος. θα έπρεπε απλα να μην το λαμβανουν καθολου υπόψιν. Να τους ειναι εντελως ουδετερο. Δεν υπήρχε ο πολιτικος γαμος οταν γραφτηκαν τα Ευαγγελια, οποτε οταν εκανε την εμφανισή του κάπως θα έπρεπε να το συσχετισουν.. Άλλοι παπαδες πχ τον θεωρουν αμαρτια, άλλοι οχι. Κι επειδη ειναι στην κριση του καθε παπα, παρολο που υπάρχει πχ επίσημη εντολη της Εκκλησίας, γιαυτο και δημιουργουνται παρεξηγήσεις.

Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δεν μιλάω για το τυπικό μέρος του θέματος. Μιλάω για το ουσιαστικό. Για κάποιον που πιστεύει και πιστεύει όπως είναι τώρα η θρησκεία μας. Που έχει σχέση με την εκκλησία, με παπάδες με νηστείες.
Για αυτούς τους ανθρώπους μιλάω που απο όσο ξέρω δεν είναι λίγοι.
Αυτό μόνο σχολιάζω...

Μιλας κι εσυ για κατι τυπικο - καποιος που νηστευει τεταρτη και σαρακοστη κ δεν ξερω κι εγω ποτε άλλοτε δεν ειναι αυτοματα καλυτερος Χριστιανος απο καποιον άλλο που δεν το κάνει.
Αν θες να αποδειξεις οτι κανεις δεν ειναι καλος Χριστιανος και δεν τελει όλο το καταστατικο της πίστης του, νομιζω οτι δεν υπήρχε κάποια αντιρρηση σε αυτο. Όλοι εχουν τις αδυναμίες τους, χωρίς αυτο να σημαίνει οτι θα κανουν την αμαρτία σκεπτόμενοι οτι θα ζητησουν συγχώρεση.

Αλλά δεν είναι ανειλικρινές να ζητάς συχγώρεση ή έστω καθησύχαση των ερινυών σου για μια σου πράξη που θα την ξαναέκανες ακριβώς ίδια αν χρειαζόταν να την ξανακάνεις?
Νομίζω εξαρταται και από την πραξη. Και αν σκεφτείς οτι "θα κανω την αμαρτία αλλα θα εξομολογηθώ μετα" στην ουσία διαπράττεις μια ακομα "αμαρτία", διοτι πιστευεις οτι θα κοροϊδεψεις το Θεο (μιλάω για τα ατομα που πιστευουν, ετσι?). Στην ουσια εξομολογείσαι μια αμαρτία, εχοντας διαπράξει μια ακομη.
Και αυτο που εχει σημασία στην μετάνοια, δεν ειναι η εξομολόγηση, όσο η ειλικρινης μετανοια. Αν εχεις κανει κατι που σε βαραινει σαν αμαρτία, και το εχεις μετανιώσει, στην ουσία προσεχεις να μην το ξανακάνεις. Πιθανον να το ξανακάνεις, δεν εισαι τελειος, εχεις αδυναμίες σαν ανθρωπος, αλλα μπορει να εισαι ειλικρινης οταν λες οτι "δεν θα το ξανακάνεις".
Σε αυτους που διαπράττουν την "αμαρτία" κατ'εξακολούθηση, οκ, δεν υπάρχει δικαιολογία, ναι ειναι κακοι χριστιανοι. Οχι απαραιτητα κακοι ανθρωποι, αναλογα πάντα και με το "ατόπημα".


314ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:15 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:

Μιλας κι εσυ για κατι τυπικο - καποιος που νηστευει τεταρτη και σαρακοστη κ δεν ξερω κι εγω ποτε άλλοτε δεν ειναι αυτοματα καλυτερος Χριστιανος απο καποιον άλλο που δεν το κάνει.

κάπου το είχα πει αυτό-δεν θυμάμαι που- αλλά δεν το είχα πει για να συγκρίνω και να βρώ τον καλύτερο Χριστιανό. Το είχα πει για να δείξω πως αυτός ο άνθρωπος έχει περισσότερη σχέση με την εκκλησία (λογικά πάντα). Οπότε δεν μίλησα για τυπικό μέρος, αλλά για σχέση πιστού-εκκλησίας-Θεού.

Αν θες να αποδειξεις οτι κανεις δεν ειναι καλος Χριστιανος και δεν τελει όλο το καταστατικο της πίστης του, νομιζω οτι δεν υπήρχε κάποια αντιρρηση σε αυτο. Όλοι εχουν τις αδυναμίες τους, χωρίς αυτο να σημαίνει οτι θα κανουν την αμαρτία σκεπτόμενοι οτι θα ζητησουν συγχώρεση.

Όχι, είπα τι ήθελα να αποδείξω. Οτι πολλές φορές ενεργούμε με πλήρη συνείδηση των πράξεών μας και αυτό είναι κάτι που δεν τίθετε θέμα να συγχωρεθεί ή όχι. Απλά συμβαίνει και απλά είναι εκ διαμέτρου κάθετο πολλές φορές απο τις διδαχές της εκκλησίας.
Αν και αποδείχτηκε και αυτό που λες εσύ, αλλά όπως είπα και πιο πριν τα ανθρώπινα πάθη είναι για να υπάρχουν.


Στα υπόλοιπα που λες, με βρίσκεις σύμφωνη.

315ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:23 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω με τσικεν και λοιπες (χαχα) οσον αφορα την επιλογη του θρησκεύματος. Δεν ξερω πώς και από πότε εχει επικρατησει ο νηπιοβαπτισμός. Μαλλον προεκυψε από κάποια μεταγενεστερη οικουμενική συνοδο. Αλλά ναι, πρις εισελθεις σε μια κοινωνία, θα έπρεπε να ξερεις για ποιο λόγο εισερχεσαι. Και αν συμφωνεις/διαφωνεις με οσα προσταζει το νεο δογμα..

316ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:25 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ασχετο, νομιζω οτι εχουμε ξεπερασει τους εαυτοπυς μας, καταφερνοντας να φερουμε μια τετοια συζητηση στην 18η σελιδα χωρις να πιαστουμε μαλλι με μαλλι.

Καθε φορα που εχω παρει μερος σε συζητηση (διαφωνία κυρίως) μεταξυ πιστών-άθεων-ενδιάμεσων, η κουβεντα κατεληγε σε προσβολές. Ευγε μας!

317ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:25 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειμαι χριστιανη ορθοδοξη με πιστη στον θεο μας.εκανα πολιτικο γαμο και η chicken με εβριζε..αλλο που δεν ηθελε.Very Happy



θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας.Θελω να πιστευω οτι ειμαι ενας καλος ανθρωπος με τα ελλατωματα του βεβαιως βεβαιως ,ποιος δεν εχει αλλωστε,αλλα παντα θελω και παλαευω για το καλο και το θεμιτο.εχω πνευματικο,πηγαινω στην εκκλησια οσο συχνα μπορω,η καλυετρη μου φιλη ειναι δηλωμενη αντιχριστη.ειναι δικη της βουληση και ποτε δεν ασχοληθηκαμε η μια με τα πιστευω της αλλης.Οταν ο μπαμπας της ηταν στα τελευταια τιυ με πλησιασε και μου ειπε "βιβουλα αναψε ενα κερακι για τον μπαμπα μου".μονο αυτο,το ειχα κανει ηδη ομως.τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας ,χωρις τυμπανοκρουσιες και πολλα μπλα μπλα ...ειχα μια γιαγια και νεοκορισσα κιολας,το τι καταρα εχει ριξει στην μανα μου δεν λεγετε.ειναι αυτη καλη χριστιανη ?καλος ανθρωπος?δεν νομιζω.

ας ειμαστε καλοι ανθρωποι μονο.

ευγενια σε αγαπωωωωVery Happy Very Happy Very Happy

318ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:36 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamavivo έγραψε:ειμαι χριστιανη ορθοδοξη με πιστη στον θεο μας.εκανα πολιτικο γαμο και η chicken με εβριζε..αλλο που δεν ηθελε.Very Happy



θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας.Θελω να πιστευω οτι ειμαι ενας καλος ανθρωπος με τα ελλατωματα του βεβαιως βεβαιως ,ποιος δεν εχει αλλωστε,αλλα παντα θελω και παλαευω για το καλο και το θεμιτο.εχω πνευματικο,πηγαινω στην εκκλησια οσο συχνα μπορω,η καλυετρη μου φιλη ειναι δηλωμενη αντιχριστη.ειναι δικη της βουληση και ποτε δεν ασχοληθηκαμε η μια με τα πιστευω της αλλης.Οταν ο μπαμπας της ηταν στα τελευταια τιυ με πλησιασε και μου ειπε "βιβουλα αναψε ενα κερακι για τον μπαμπα μου".μονο αυτο,το ειχα κανει ηδη ομως.τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας ,χωρις τυμπανοκρουσιες και πολλα μπλα μπλα ...ειχα μια γιαγια και νεοκορισσα κιολας,το τι καταρα εχει ριξει στην μανα μου δεν λεγετε.ειναι αυτη καλη χριστιανη ?καλος ανθρωπος?δεν νομιζω.

ας ειμαστε καλοι ανθρωποι μονο.

ευγενια σε αγαπωωωωVery Happy Very Happy Very Happy

καλά κάνεις, είμαι αξιαγάπητη Razz Razz Razz Razz Razz

Άει ρε που σε έβριζα, σε κορόιδευα θες να πεις, καθημερινά ολημερίς και ολοαπογευματίς. Το βράδυ πήγαινα σπίτι μου και κατέστρωνα κιάλλες κοροιδίες Razz Razz Razz

Κατά τα άλλα είσαι πολύ καλός άνθρωπος και θα είναι πολύ τυχεροί στην Ζάκυνθο να σε έχουν κοντά τους I love you (ειναι ευδιάκριτο το οτι χρυσώνω το χάπι να σε πάρουν οι άλλοι και μετά να τραβάνε τα μαλλιά & τα μουστάκια τους? Razz Razz Razz Razz Razz )

κατά τα άλλα συμφωνώ με την Βιβή. cyclops
Έχει πνευματικό, τρέχει σε μοναστήρια, ανάβει κεριά λες και δεν υπάρχει αύριο, αλλά κατά βάση είναι χρυσή καρδιά. (φορεμένη με καδένα στο λαιμό)

Νένα, και εμένα με έχει εκπλήξει ευχάριστα το ότι μιλάμε έτσι και πραγματικά έχει τρομερό ενδιαφέρον αυτό το θέμα και πάλι καλά που συζητάμε και βλέπουμε και μια -δυο διαφορετικές απόψεις. Very Happy Very Happy

319ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:38 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Έλενα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] που σε έκανα να δικαιολογηθείς για την επιλογή σου.
Ούτε εγώ ούτε κανείς δεν είναι ικανός να κρίνει τον άλλον για τις πράξεις του, ιδιαίτερα αν αυτό που έκανες εμένα δεν με ενοχλεί/ επηρρεάζει ούτε στο ελάχιστο.

Χαχαχαχαχα! Δεν ένιωσα πως με κρίνεις, μην ανησυχείς. Λες τη γνώμη σου γενικά για ανθρώπους που πράττουν όπως εγώ και είναι σεβαστή. Βασικά δεν το έθεσα σωστά. Στην ουσία δεν δικαιολογούμαι. Δεν υπάρχει κάτι να δικαιολογήσω, δεν υπερασπίζομαι την πράξη μου. Απλά παραθέτω τους λόγους για τους οποίους πήρα αυτή την απόφαση.

Χρησιμοποιώ το παράδειγμα του πολιτικού γάμου, γιατί όπως είπε και η Νένα δεν είναι υποχρεωτικό μυστήριο απο την εκκλησία.
Κατά τα άλλα μόνο το ότι συμβαίνει (απο πάρα πολύ κόσμο όπως ξέρεις και εσύ) και στα μάτια μου φαίνεται κάπως ως προς την θρησκεία ήθελα να σχολιάσω.



320ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:39 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy
chicken έγραψε:
mamavivo έγραψε:ειμαι χριστιανη ορθοδοξη με πιστη στον θεο μας.εκανα πολιτικο γαμο και η chicken με εβριζε..αλλο που δεν ηθελε.Very Happy



θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας.Θελω να πιστευω οτι ειμαι ενας καλος ανθρωπος με τα ελλατωματα του βεβαιως βεβαιως ,ποιος δεν εχει αλλωστε,αλλα παντα θελω και παλαευω για το καλο και το θεμιτο.εχω πνευματικο,πηγαινω στην εκκλησια οσο συχνα μπορω,η καλυετρη μου φιλη ειναι δηλωμενη αντιχριστη.ειναι δικη της βουληση και ποτε δεν ασχοληθηκαμε η μια με τα πιστευω της αλλης.Οταν ο μπαμπας της ηταν στα τελευταια τιυ με πλησιασε και μου ειπε "βιβουλα αναψε ενα κερακι για τον μπαμπα μου".μονο αυτο,το ειχα κανει ηδη ομως.τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας ,χωρις τυμπανοκρουσιες και πολλα μπλα μπλα ...ειχα μια γιαγια και νεοκορισσα κιολας,το τι καταρα εχει ριξει στην μανα μου δεν λεγετε.ειναι αυτη καλη χριστιανη ?καλος ανθρωπος?δεν νομιζω.

ας ειμαστε καλοι ανθρωποι μονο.

ευγενια σε αγαπωωωωVery Happy Very Happy Very Happy

καλά κάνεις, είμαι αξιαγάπητη Razz Razz Razz Razz Razz

Άει ρε που σε έβριζα, σε κορόιδευα θες να πεις, καθημερινά ολημερίς και ολοαπογευματίς. Το βράδυ πήγαινα σπίτι μου και κατέστρωνα κιάλλες κοροιδίες Razz Razz Razz

Κατά τα άλλα είσαι πολύ καλός άνθρωπος και θα είναι πολύ τυχεροί στην Ζάκυνθο να σε έχουν κοντά τους I love you (ειναι ευδιάκριτο το οτι χρυσώνω το χάπι να σε πάρουν οι άλλοι και μετά να τραβάνε τα μαλλιά & τα μουστάκια τους? Razz Razz Razz Razz Razz )εσυ θα τα τραβας που θα με χασεις και μετα ...?θα ειναι αργαααααVery Happy

κατά τα άλλα συμφωνώ με την Βιβή. cyclops
Έχει πνευματικό, τρέχει σε μοναστήρια, ανάβει κεριά λες και δεν υπάρχει αύριο, αλλά κατά βάση είναι χρυσή καρδιά. (φορεμένη με καδένα στο λαιμό)

ρε κοπελια τα παραλες αχαχχαχα

Νένα, και εμένα με έχει εκπλήξει ευχάριστα το ότι μιλάμε έτσι και πραγματικά έχει τρομερό ενδιαφέρον αυτό το θέμα και πάλι καλά που συζητάμε και βλέπουμε και μια -δυο διαφορετικές απόψεις. Very Happy Very Happy



ειστε αξιοθαμαυστες μπραβοοο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

321ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 6:58 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Συμφωνω με τσικεν και λοιπες (χαχα) οσον αφορα την επιλογη του θρησκεύματος. Δεν ξερω πώς και από πότε εχει επικρατησει ο νηπιοβαπτισμός. Μαλλον προεκυψε από κάποια μεταγενεστερη οικουμενική συνοδο. Αλλά ναι, πρις εισελθεις σε μια κοινωνία, θα έπρεπε να ξερεις για ποιο λόγο εισερχεσαι. Και αν συμφωνεις/διαφωνεις με οσα προσταζει το νεο δογμα..


Συμφωνώ με αυτό. Και πραγματικά όλο θέλω να το ρωτήσω στον πνευματικό μου και όλο το ξεχνάω.

Είχα ακούσει κάποτε, από ποιον δε θυμάμαι, ότι αυτό γίνεται σε περίπτωση που το μωρό "φύγει" να μην είναι αβάπτιστο γιατί δε θα μπει στον Παράδεισο έτσι. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτά που μου έχει πει ο πνευματικός. Επειδή γενικά, ναι μεν θεωρώ τον εαυτό μου πιστή και λίγο πολύ λειτουργώ όπως η Βιβή, έχω πολλές θρησκευτικές ανησυχίες δε. Μου έχει πει δηλαδή πως σε κάποιους ανθρώπους δε δίνεται ποτέ η ευκαιρία να γνωρίσουν τον Χριστιανισμό. Αυτό όμως δεν τους στερεί τον Παράδεισο αργότερα αν δεν είναι Χριστιανοί. Όλοι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως θρησκείας, θα κριθούμε σύμφωνα με την αγνότητα της ψυχής μας και την κακία που έχουμε μέσα μας.

Από την άλλη, όσο ήμουν φοιτήτρια στη Φλώρινα, γνώρισα τον μητροπολίτη τους τον πατήρ Αυγουστίνο. (έχει πεθάνει τώρα βέβαια) Είναι αυτός που είχε αφορήσει τον Θ. Αγγελόπουλο αν έχετε ακουστά. Αυτός λοιπόν, ήταν πολύ αυστηρός. Την Κυριακή στην εκκλησία δηλαδή απαγορευόταν οι γυναίκες να φοράνε παντελόνι (γι' αυτό και ήταν ελάχιστες οι φορές που πήγα εκκλησία όσο ήμουν εκεί. Μιλάμε για πολικό ψύχος το χειμώνα, ούτε να διανοηθώ δεν μπορούσα ότι θα έβγαινα έξω με φούστα). Και εδώ είναι η απορία μου: Είπε ποτέ ο Χριστός ελάτε κοντά μου μόνο με φούστα; Γιατί εγώ θυμάμαι να λέει "ελάτε όπως είστε". Σωστά;

Γι' αυτό λοιπόν είπα και όσα είπα σε προηγούμενα ποστς ότι πρέπει και η εκκλησία να εκσυγχρονίζεται και να μην μένουμε σε περιττούς κανόνες. Δεν είναι όλα δηλαδή άσπρο ή μαύρο, υπάρχουν και άλλα χρώματα!Wink

322ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 7:16 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Συμφωνώ με αυτό. Και πραγματικά όλο θέλω να το ρωτήσω στον πνευματικό μου και όλο το ξεχνάω.
Ρωτα βρε Ελενα, να ακουσουμε τι εχει να πει. Εγω όποτε το ανεφερα, η συζητηση πήγαινε στις διαφορες αιρεσεις και στο οτι εχουν αυτο σαν πατημα, και ξεφευγαμε μετα...

elena25 έγραψε:
Είχα ακούσει κάποτε, από ποιον δε θυμάμαι, ότι αυτό γίνεται σε περίπτωση που το μωρό "φύγει" να μην είναι αβάπτιστο γιατί δε θα μπει στον Παράδεισο έτσι. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτά που μου έχει πει ο πνευματικός. Επειδή γενικά, ναι μεν θεωρώ τον εαυτό μου πιστή και λίγο πολύ λειτουργώ όπως η Βιβή, έχω πολλές θρησκευτικές ανησυχίες δε. Μου έχει πει δηλαδή πως σε κάποιους ανθρώπους δε δίνεται ποτέ η ευκαιρία να γνωρίσουν τον Χριστιανισμό. Αυτό όμως δεν τους στερεί τον Παράδεισο αργότερα αν δεν είναι Χριστιανοί. Όλοι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως θρησκείας, θα κριθούμε σύμφωνα με την αγνότητα της ψυχής μας και την κακία που έχουμε μέσα μας.
Αυτο ερχεται και σε αντιθεση με τα λεγομενα του Χριστου, αν το παρεις ετσι, που ελεγε ότι τα παιδια ειναι αναμαρτητα. Ισως να συνεβαινε πχ αν ενα παιδακι γεννιοταν αρρωστο, να βαπτιζεται για να εχει τη χαρη του Θεου. Αλλά κι ετσι να ειναι, ο θεος πχ θα το αφηνε να πεθανει μονο κ μονο επειδη δεν ηταν βαπτιζμένο? Ενω με το βαπτισμα να γινοταν καλα?
Κι εγω εχω πολλά τετοια ερωτηματα, οχι μονο για το Χριστιανισμο, αλλά και για άλλα δόγματα... Μερικά δεν μου κάθονται καλα, συμφωνα με την κοινή μου λογική..

Από την άλλη, όσο ήμουν φοιτήτρια στη Φλώρινα, γνώρισα τον μητροπολίτη τους τον πατήρ Αυγουστίνο. (έχει πεθάνει τώρα βέβαια) Είναι αυτός που είχε αφορήσει τον Θ. Αγγελόπουλο αν έχετε ακουστά. Αυτός λοιπόν, ήταν πολύ αυστηρός. Την Κυριακή στην εκκλησία δηλαδή απαγορευόταν οι γυναίκες να φοράνε παντελόνι (γι' αυτό και ήταν ελάχιστες οι φορές που πήγα εκκλησία όσο ήμουν εκεί. Μιλάμε για πολικό ψύχος το χειμώνα, ούτε να διανοηθώ δεν μπορούσα ότι θα έβγαινα έξω με φούστα). Και εδώ είναι η απορία μου: Είπε ποτέ ο Χριστός ελάτε κοντά μου μόνο με φούστα; Γιατί εγώ θυμάμαι να λέει "ελάτε όπως είστε". Σωστά; [/quote]
Εχω την εντυπωση οτι κάπου μεσα στις γραφες αναφερεται η ενδυση, σε στυλ "οι γυναικες να ντυνονται όπως οι γυναικες και οι άντρες όπως οι άντρες". Δεν ειμαι σιγουρη.. Αλλά κι ετσι να ειναι, μιλαμε για την αρχαια Ιουδαια, που όσο να πεις εχει σχετικα ψηλες θερμοκρασίες.
Ο συγκεκριμένος μητροπολίτης ηταν μονο τυπολατρης. Θεωρητικά, πρεπει να ντυνεσαι σεμνα ωστε να μην προκαλεις το άλλο φύλο σε ασεμνες σκεψεις. Αλλα εσκασες μυτη στην εκκλησία με σουπερ μινι κ δωδεκαποντα? Ασε που επειδη αυτοι δεν παντρευονται, μπορει και να τους εχει βαρεσει κατακουτελα. Πιθανον αυτος να σκανδαλιζοταν ο ιδιος στη θεα των ποδιών, ξερω γω?

elena25 έγραψε:
Γι' αυτό λοιπόν είπα και όσα είπα σε προηγούμενα ποστς ότι πρέπει και η εκκλησία να εκσυγχρονίζεται και να μην μένουμε σε περιττούς κανόνες. Δεν είναι όλα δηλαδή άσπρο ή μαύρο, υπάρχουν και άλλα χρώματα!Wink
Συμφωνω.

323ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 7:36 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Ρωτα βρε Ελενα, να ακουσουμε τι εχει να πει. Εγω όποτε το ανεφερα, η συζητηση πήγαινε στις διαφορες αιρεσεις και στο οτι εχουν αυτο σαν πατημα, και ξεφευγαμε μετα...

Χαχαχα! Θα ρωτήσω και θα σας πω!

Δεν κατάλαβα αυτό με τις αιρέσεις. Δηλαδή βαφτίζονται μωρά για να μην παρασυρθούν αργότερα από αιρέσεις;

elena25 έγραψε:
σε περίπτωση που το μωρό "φύγει" να μην είναι αβάπτιστο γιατί δε θα μπει στον Παράδεισο έτσι.
Αυτο ερχεται και σε αντιθεση με τα λεγομενα του Χριστου, αν το παρεις ετσι, που ελεγε ότι τα παιδια ειναι αναμαρτητα. Ισως να συνεβαινε πχ αν ενα παιδακι γεννιοταν αρρωστο, να βαπτιζεται για να εχει τη χαρη του Θεου. Αλλά κι ετσι να ειναι, ο θεος πχ θα το αφηνε να πεθανει μονο κ μονο επειδη δεν ηταν βαπτιζμένο? Ενω με το βαπτισμα να γινοταν καλα?

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με πολλά στοιχεία του Χριστιανισμού. Δεν νομίζω πως ο Θεός λειτουργεί ως εκδικητής. Δε βάφτισες το παιδί σου γι' αυτό και θα στο πάρω. Δε νομίζω να πάει έτσι!


Κι εγω εχω πολλά τετοια ερωτηματα, οχι μονο για το Χριστιανισμο, αλλά και για άλλα δόγματα... Μερικά δεν μου κάθονται καλα, συμφωνα με την κοινή μου λογική..

Me too!


Εχω την εντυπωση οτι κάπου μεσα στις γραφες αναφερεται η ενδυση, σε στυλ "οι γυναικες να ντυνονται όπως οι γυναικες και οι άντρες όπως οι άντρες". Δεν ειμαι σιγουρη.. Αλλά κι ετσι να ειναι, μιλαμε για την αρχαια Ιουδαια, που όσο να πεις εχει σχετικα ψηλες θερμοκρασίες.

Αυτό ομολογώ πως δεν το είχα υπόψιν! Αν είναι έτσι πάω πάσο! Πολύ κρύο όμως ρε παιδί μου! Πού να βγεις με καλσόν στους -17;


Ο συγκεκριμένος μητροπολίτης ηταν μονο τυπολατρης. Θεωρητικά, πρεπει να ντυνεσαι σεμνα ωστε να μην προκαλεις το άλλο φύλο σε ασεμνες σκεψεις. Αλλα εσκασες μυτη στην εκκλησία με σουπερ μινι κ δωδεκαποντα? Ασε που επειδη αυτοι δεν παντρευονται, μπορει και να τους εχει βαρεσει κατακουτελα. Πιθανον αυτος να σκανδαλιζοταν ο ιδιος στη θεα των ποδιών, ξερω γω?

Συμφωνώ ότι για αυτό τον λόγο το επιβάλλουν, αλλά δεν τους πειράζει να πηγαίνει η άλλη με μίνι, τους πειράζει να φοράει παντελόνι. Καταλαβαίνω δηλαδή το σεμνό ντύσιμο. Σαφώς δε θα πας στην εκκλησία με εξώπλατο, ή στράπλες, ή μίνι ή δωδεκάποντο. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή με το παντελόνι. Θεωρώ πως ένα παντελόνι μπορεί να είναι πολύ σεμνότερο από μια φούστα. Γενικά δε συμφωνώ με αυτό που είπες πιο πάνω, με την τυπολατρεία. Από τη στιγμή που είμαι ευπρεπώς ντυμένη και δεν προκαλώ κανέναν, νομίζω πως αυτό θα έπρεπε να αρκεί.

[/quote]

324ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 7:46 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχουν αφορισει τον Αγγελοπουλο?Δεν το ηξερα αυτο. Τον Καζαντζακη και τον Ροϊδη ηξερα οτι εχουν αφορησει

325ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 13 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Πεμ Νοε 17, 2011 7:48 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Δεν κατάλαβα αυτό με τις αιρέσεις. Δηλαδή βαφτίζονται μωρά για να μην παρασυρθούν αργότερα από αιρέσεις;
Επειδη ψιλοεψαξα στο ιντερνετ γιαυτο το θεμα, βρηκα το παρακάτω:

http://antiairetikos.blogspot.com/2008/05/blog-post_25.html

Οτι και καλα ειναι το κολπο των αιρετικών (κυριως των Ιεχωβαδων) να σε κανουν να αναρωτιεσαι αν ειναι σωστος ο νηπιοβαπτισμός. Το οποίο ειναι αλήθεια, διοτι σε κολλάνε στον τοιχο με αυτο. Αν θεωρω οτι δεν ειναι σωστος, διαφωνω με την Εκκλησία, αρα γιατι να μην σκεφτω την αιρεση αυτη σαν την εναλλακτική που με καλύπτει πληρέστερα? Κατι τετοιο καταλαβα.
Δεν μπορεσα να βρω καποιο σημειο μεσα στο κειμενο που να υποστηριζει με επιχειρηματα γιατι ο νηπιοβαπτισμος ειναι καλυτερος απο το βάπτισμα σε μεγαλες ηλικίες. Και νομίζω οτι δεν υπάρχει ουτε στις Γραφες. Πχ λεει οτι βαπτιστηκαν όλα τα μελη μιας οικογενειας, και σαν επιχειρημα εχει το οτι μεσα σε αυτα μαλλον θα υπηρχαν και παιδια, ΑΡΑ η εκκλησία δεν ειναι κατα του νηπιοβαπτισματος..
Ναι αλλα μεσα σε αυτα τα μελη υπήρχαν και ατομα μεγαλυτερης ηλικιας, λεω εγω. Καταλήγουμε πουθενα??

(το εκανα κατανοητο ή εγραψα ο,τι να'ναι???)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Πεμ Νοε 17, 2011 7:49 am, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις