Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
301 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 301 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 15]

226ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 4:47 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:
αυτα ειναι γενετησια ενστικτα,φυσικες ορμες..δεν ειναι επιπλαστα ουτε επικτητα.
Οτι μπορεις να το διαπαιδαγωγησεις αναλογα το παιδι αυτο ειναι αλλο θεμα,μπορεις να τι κατευθυνεις αναλογα,να περιμενει μεχρι να ειναι πιο ωριμο.Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν το μεγαλωνεις λεγοντας του οτι το να εχει ορμες ειναι αμαρτια.

εγω δεν ειπα πουθενα για αμαρτια..

ειπα πως μεσα στη σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση ειναι και η αποχη οταν το παιδι ειναι πολυ μικρο..

τωρα τα γενετήσια ένστικτα που λες έχουν διαβαθμίσεις.. και ενστικτο για επιβιωση υπαρχει αλλα δεν βγαινουμε εξω να σκοτωσουμε οποιον μας ενοχλει ..εχουμε μυαλο να τα διαχειριστουμε..

εσυ αισθανόσουν την ιδια ανάγκη την πρώτη φορα με αυτην που εχεις στη συνέχεια που πλέον το σεξ ειναι μέρος τησ καθημερινότητας σου??

Η εκκλησια θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια,γι αυτο το ανεφερα.Δεν απανταω προσωπικα να το γραψω κι αυτο.
Και δεν το θεωρω θεμα ικανοτητας οσο θελησης,θελει κανεις να "περιμενει" ή οχι. Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.

227ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 4:51 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:[

..

Μπορεί να είχα και πιο πριν ορμές αλλά ούτε μου περνούσε από το μυαλό να ολοκλήρωνα χωρίς να έχω αυτά τα αισθήματα για κάποιον, αλλά και πάλι λέω είναι στον άνθρωπο..



αυτο εννοούσα...να έχεις δωσει στο παιδι να καταλάβει πωσ δεν χρειάζεται να το κανει επειδή το βλέπει παντου γυρω του...αλλα οταν υπάρχουν συναισθήματα και ωρομη σκεψη.....αυτο εννοω εγκράτεια...να μπορεις να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή ..

228ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 4:54 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:

Δεν είναι πάντα και θέμα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, εμένα δεν μου έδειξε κανείς πότε είναι το σωστό να γίνει και πότε όχι...

Και σε ποιον εδειξε καποιος? Η γεννια μας δεν ειχε καμια σεξ.διαπαιδαγωγηση,περα απο σεξουαλικη καταπιεση (στα κοριτσια) ιδιαιτερα στις μικρες κοινωνιες.
Στα παιδια μας πολλες απο εμας θα μιλησουμε για την αντισυλληψη απο νωρις ακριβως γιατι εχει αλλαξει το οριο ηλικιας που ξεκινουν αν εχουν σεξ.ζωη.Θα παμε τις κορες μας σε γυναικολογο στην εφηβεια τους κ δεν θα τις αφησουμε να τον ανακαλυψουν μονες τους,οπως κ πολλες απο εμας θα φροντισουμε να ενημερωσουμε τις κορες κ τους γιους μας για την πιθανοτητα εγκυμοσυνης, και να τους κανουμε να νιωθουν ασφαλεια κ να ερθουν σε εμας πρωτα για συμβουλη κ καθοδηγηση.
Κ ευχομαι προσωπικα τουλαχιστον να μην περασω τα ταμπου μου στην κορη μου,θα το προσπαθησω αυτο.

229ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 4:57 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:

Η εκκλησια θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια,γι αυτο το ανεφερα.Δεν απανταω προσωπικα να το γραψω κι αυτο.
Και δεν το θεωρω θεμα ικανοτητας οσο θελησης,θελει κανεις να "περιμενει" ή οχι. Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.
Εμεις εδω ειχαμε την περιπτωση των "αρραβωνων", δηλαδη πολλές συμμαθητριές μου αρραβωνιάζονταν με τους φιλους τους στην δευτερα/τριτη λυκειου, και αυτο το έκανε πιο "νομιμο" το να εχουν ολοκληρωμένες σχεσεις. Οι περισσοτεροι απο αυτους χωριζαν μόλις τελειωναν το λυκειο ή λιγο αργοτερα.
Η αιτια γιαυτο ειναι καθαρα το "τι θα πει ο κοσμος" αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

230ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 4:59 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.


Διαφωνω με τα υπογραμμισμενα.
Κι στηριζω την απαντηση μου στο οτι μεγαλωσαμε σε μια οικογενεια πολυ θρησκοληπτη η μαλλον πολυ πιστη κι φυσικα εναντια στο προγαμιαιο σεξ κι ολες μα ολες οι θειες μου παντρευτηκαν παρθενες κι μαλιστα σε ηλικιες των 15-16,μονο η μανα μου παντρευτηκε στα 23-24.Απο τις περιπου 10 ξαδερφες που ημασταν καθε μερα στην εκκλησια κ μας μαθαιναν να περιμενουμε κτλ κτλ.Οι 3 παντρευτηκαν παρθενες.Κι μαλιστα η μια ειχε παρεκτραπη εντελως.Ολες ομως μεγαλωσαμε με τα ιδια προτυπα.Η μητερα μου παντρευτηκε παρθενα στα 23 της.Μετα απο 4χρονια σχεσης με εναν αντρα 15χρονια μεγαλυτερο της.Κι ομως παρα τις πιεσεις που σιγουρα θα δεχτηκε,επεμενε για σεξ μοονο μετα το γαμο.
Οποτε δν ισχυει παντα αυτο που λες οτι εχει να κανει με τα προτυπα.
Ειναι καθαρα θεμα του χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κι στην ιδιοσυγκρασια του.

231ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:03 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.


Διαφωνω με τα υπογραμμισμενα.
Κι στηριζω την απαντηση μου στο οτι μεγαλωσαμε σε μια οικογενεια πολυ θρησκοληπτη η μαλλον πολυ πιστη κι φυσικα εναντια στο προγαμιαιο σεξ κι ολες μα ολες οι θειες μου παντρευτηκαν παρθενες κι μαλιστα σε ηλικιες των 15-16,μονο η μανα μου παντρευτηκε στα 23-24.Απο τις περιπου 10 ξαδερφες που ημασταν καθε μερα στην εκκλησια κ μας μαθαιναν να περιμενουμε κτλ κτλ.Οι 3 παντρευτηκαν παρθενες.Κι μαλιστα η μια ειχε παρεκτραπη εντελως.Ολες ομως μεγαλωσαμε με τα ιδια προτυπα.Η μητερα μου παντρευτηκε παρθενα στα 23 της.Μετα απο 4χρονια σχεσης με εναν αντρα 15χρονια μεγαλυτερο της.Κι ομως παρα τις πιεσεις που σιγουρα θα δεχτηκε,επεμενε για σεξ μοονο μετα το γαμο.
Οποτε δν ισχυει παντα αυτο που λες οτι εχει να κανει με τα προτυπα.
Ειναι καθαρα θεμα του χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κι στην ιδιοσυγκρασια του.

ποιο δεν ισχυει manoula_24xr? Αφου ολες περιμεναν μεχρι το γαμο (τι περιμεναν δλδ αν παντρευτηκαν τοσο μικρες λογικο ηταν να ειναι ακομη παρθενες.)
Ασε που γραφω κατα πασα πιθανοτητα,δεν ημουν απολυτη.

232ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:07 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.


Διαφωνω με τα υπογραμμισμενα.
Κι στηριζω την απαντηση μου στο οτι μεγαλωσαμε σε μια οικογενεια πολυ θρησκοληπτη η μαλλον πολυ πιστη κι φυσικα εναντια στο προγαμιαιο σεξ κι ολες μα ολες οι θειες μου παντρευτηκαν παρθενες κι μαλιστα σε ηλικιες των 15-16,μονο η μανα μου παντρευτηκε στα 23-24.Απο τις περιπου 10 ξαδερφες που ημασταν καθε μερα στην εκκλησια κ μας μαθαιναν να περιμενουμε κτλ κτλ.Οι 3 παντρευτηκαν παρθενες.Κι μαλιστα η μια ειχε παρεκτραπη εντελως.Ολες ομως μεγαλωσαμε με τα ιδια προτυπα.Η μητερα μου παντρευτηκε παρθενα στα 23 της.Μετα απο 4χρονια σχεσης με εναν αντρα 15χρονια μεγαλυτερο της.Κι ομως παρα τις πιεσεις που σιγουρα θα δεχτηκε,επεμενε για σεξ μοονο μετα το γαμο.
Οποτε δν ισχυει παντα αυτο που λες οτι εχει να κανει με τα προτυπα.
Ειναι καθαρα θεμα του χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κι στην ιδιοσυγκρασια του.

ποιο δεν ισχυει manoula_24xr? Αφου ολες περιμεναν μεχρι το γαμο (τι περιμεναν δλδ αν παντρευτηκαν τοσο μικρες λογικο ηταν να ειναι ακομη παρθενες.)
Ασε που γραφω κατα πασα πιθανοτητα,δεν ημουν απολυτη.


οι θειες περιμεναν ολες...
απο τις 10 ξαδεφες σου λεει μονο οι 3 ηταν παρθενες στο γαμο..
αυτο καταλαβα εγω..πορολο που σε ολες τα ιδια ελεγαν..

233ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:08 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.


...
Οποτε δν ισχυει παντα αυτο που λες οτι εχει να κανει με τα προτυπα.
Ειναι καθαρα θεμα του χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κι στην ιδιοσυγκρασια του.

Βασικα ειναι συνδυασμος αυτων των δυο, η οικογενειακη επιρροη άλλους του επηρεάζει περισσοτερο κι άλλους λιγότερο.
Καποιοι περιμενουν μεχρι το γαμο επειδη νιωθουν οτι το θελουν, καποιοι περιμένουν μεχρι το γαμο επειδη θελουν μεν, το θεωρουν αμαρτια δε, καποιοι δεν περιμενουν και ειναι γεματοι ενοχες, καποιοι δεν περιμενουν και ειναι μια χαρα.

234ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:11 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:...Ειναι καθαρα θεμα του χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κι στην ιδιοσυγκρασια του.

ποιο δεν ισχυει manoula_24xr? Αφου ολες περιμεναν μεχρι το γαμο (τι περιμεναν δλδ αν παντρευτηκαν τοσο μικρες λογικο ηταν να ειναι ακομη παρθενες.)
Ασε που γραφω κατα πασα πιθανοτητα,δεν ημουν απολυτη.

οι θειες περιμεναν ολες...
απο τις 10 ξαδεφες σου λεει μονο οι 3 ηταν παρθενες στο γαμο..
αυτο καταλαβα εγω..πορολο που σε ολες τα ιδια ελεγαν..
Ναι κι εγω ετσι το καταλαβαινω. Αναμενομενο οι θειες να ειναι παρθενες, κι ανα μενομενο οι μεγαλυτερες ξαδελφες να ειναι παρθενες στο γαμο, αλλα εχουμε και τη φυσιολογική εξελιξη της κοινωνιας που δεν μπορουμε να την παραβλέψουμε.

235ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:12 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαλιστα,οκ,επρεπε να τα γραψω πιο αναλυτικα μαλλον,υπεθεσα οτι εννοουνται.

236ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:13 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
Καλημερα,
ηθελα να προσθεσω στην κουβεντα της Ελενας με την chicken,
δεν θεωρω πλεονασμο την υπαρξη πνευματικων απο την στιγμη που υπαρχουν πιστοι που εχουν την αναγκη της εξομολογησης. Κ δεν ειναι ο ρολος τους μονο ν συγχωρεση ή η τιμωρια,τοσο οσο η αναγκη του πιστου να μιλησει γι αυτα που τον απασχολουν. Οπως ο ψυχιατρος (αλλη η δουλεια του,ισως πιο πολυπλκη,απευθυνεται κ σε ατομα με ψυχικα νοσηματα αλλα επειδη την αναφεραμε την ειδικοτητα αυτη πιο πανω,την βαζω στην κουβεντα). Οσο αυταρκης κ αν ειναι κανεις ισως καποια στιγμη στην ζωη του χρειαστει συμβουλη κ καθοδηγηση (ο πνευματικος για τον πιστο ειναι ο συμβουλος του ,απο την στιγμη που εχει επιλεξει τον δρομο της θρησκειας στην ζωη του).
Και σαφως κανεις δεν χρειαζεται να απολογηθει για την αναγκη του να μιλησει σε καποιον πνευματικο/ψυχιατρο (τον παπα Φαρο τον εχετε ακουστα?ειναι παπας ψυχοθεραπευτης,εχει κανει πολλη κ καλη δουλεια, τον παρακολουθουν απο την κυρια με τον κοτσο κ την φουστα μεχρι τον αστραγαλο μεχρι το πρεζακι απο την Ομονοια...ασχετο,αλλα τον θυμηθηκα τωρα)

Καπου εγραψε η Νενα οτι η εκκλησια πρεπει να εκσυγχρονιζεται,και με αυτο συμφωνω. Κ εχω ενσταση σε μια απο τις αρχικες τοποθετησεις της chicken σχετικα με αυτο,δεν μπορει να ακολουθει κατα γραμμα ο πιστος το προσταυγα της θρησκειας/εκκλησιας,δεν το θεωρω κριτηριο για να μην εισαι χριστιανος/μουσουλμανος ή οτι αλλο. Το κριτηριο ειναι η διαφωνια σου με το καθε δογμα,ή η αμφισβητηση της θεϊκης υπαρξης.


κοριτσια με την πολυχρωμια σας Laughing χανω την μπαλα απο ενα σημειο κ μετα!δεν ξερω ποια λεει τι.

Κοίτα. για εμένα είναι πλεονασμός η ύπαρξη του πνευματικού, όμως έχω δει απο πολλούς ανθρώπους την ανάγκη τους να έχουν έναν κληρικό που να τους γνωρίζει και να συζητάνε μαζί του, οπότε ναι, δεν είναι για όλους πλεονασμός Very Happy

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος να σου πω πως και εμένα η λογική μου μου λέει πως αυτό είναι το σωστό, όμως εγώ δεν είμαι πιστή με την αυστηρή έννοια. Γιαυτό νομίζω μπορώ να είμαι και πιο διαλλακτική. Θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα την Έλενας γιατί εμένα μου φάνηκε εύστοχο για να διευκρινήσω την θέση μου.
Είναι σαν να είσαι ενεργός παίκτης μια ποδοσφαιρικής ομάδας, να παίζεις κάθε Κυριακή, όμως να μην δέχεσαι το οφσάιντ και το πέναλτι ως όρους του ποδοσφαίρου. Το λογικό δεν είναι οι άλλοι 10? (πόσοι είναι ρε παιδιά?) να αντιδράσουν γιατί εκείνοι τηρούν όλους τους κανόνες? Δεν θα τους φανεί πως εκείνος που δεν αποδέχεται κάποιους όρους και όμως συμμετέχει στο ίδιο άθλημα, προφανώς δεν έχει κατασταλάξει αν του αρέσει να παίζει ποδόσφαιρο? Αν κάποιος απο έξω δει μια 11άδα να παίζει ποδόσφαιρο και ένας απο τους 11 δεν κλωτσάει την μπάλα αλλα την ρίχνει με τα χέρια δεν θα βγάλει το συμπερασμα πως αυτός που δεν κλωτσάει, απλά δεν παίζει ποδόσφαιρο?
Εννοείτε πως απο τότε που εμφανίστηκε το ποδόσφαιρο μέχρι σήμερα έχουνε περάσει πολλά χρόνια, όμως οι βασικοί 5 κανόνες παραμένουν.
(Did I made my point ή την χάσαμε την μπάλα?)
Απλά λέω πως το να μην ακολουθούμε κάπους απο τους κανόνες γιατί ως άνθρωποι έχουμε το ελλάτωμα να μην δυσκολευόμαστε και ιδιαίτερα, καθαρά για την δική μου οπτική γωνία, δεν είναι ειλικρινές.

litsakos έγραψε:

Η εκκλησια θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια,γι αυτο το ανεφερα.Δεν απανταω προσωπικα να το γραψω κι αυτο.
Και δεν το θεωρω θεμα ικανοτητας οσο θελησης,θελει κανεις να "περιμενει" ή οχι. Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.

Συμφωνώ

manoula_24xr έγραψε:Εγω ειμαι υπερ του να κανει σεξ ο εφηβος,αλλα οχι απλα για να κανει κι να το λεει στους φιλους φιλες η απλα για να ριξει εναν γκομενο-γκομενα.
Ειμαι υπερ οταν εχεις μια υγιη σχεση,ομορφη κι νιωθεις καλα κι σιγουρα αν εχεις σκεφτει καλα το βημα αυτο.
Οτι το κανεις για πολλους λογους κι οχι μονο για να το κανεις.
Σιγουρα υπαρχουν κι οι ορμονες οι οποιες παιζουν κι με το μυαλο.Αλλιως θα το δεχτει ενας εφηβος κι αλλιως καποιος αλλος.Αλλη εγκρατεια σωματικη κ ψυχικη εχει ο καθενας.Δν μπορει ναναι ολοι ιδιοι.Γιαυτο καποιοι υποκυπτουν καποιοι κρατιουνται.
Δν θεωρω οτι ειναι κακο,νταξ οχι κ πριν τα 15-16,απλα να γινεται κατοπιν ωριμου σκεψεως κι αφου ληφθουν τα απαραιτητα μετρα.Κι φυσικα ολοι εχουμε περασει την εποχη των ορμων κι την εποχη της νεανικης τρελας,το θεμα ειναι να μπορεσουμε να αναδειξουμε τα λαθη μας κι αλλων φυσικα οχι μονο τα δικα μας στα παιδια μας,μεσω μιας ωριμης συζητησης,που συνηθως δν ξερουμε πως ακριβως να δεσουμε τις λεξεις για να καταλαβουν τα εφηβα παιδια μας τι εννοουμε ακριβως.
.......................
Δεν συμφωνώ με τα υπογραμμισμένα και νομίζω πως αυτή η άποψη ενοχοποιεί πολύ τους νέους που απλά έχουν ορμές και θέλουν να κάνουν σέξ.
Τι εννοώ? Ας πούμε πως μια κοπέλα στα 17-18 θέλει να κάνει σεξ, αλλά δεν θέλει να κάνει σχέση. Γιατί θα πρέπει να κάτσει και να σκεφτεί και να αναλύσει και να ωριμάσει και να αγαπήσει ενώ το μόνο που θέλει είναι να ξεδώσει?
Το σεξ δεν χρειάζεται ούτε και πρέπει να είναι μόνο αποτέλεσμα ατέρμονης αγάπης. Είναι και αποτέλεσμα ορμών.
Οπότε εγώ δεν θα ήθελα η κόρη μου να αγαπάει αυτόν που θα κάνει την πρώτη φορά σεξ, (ε, καλά αν τύχει δε θα της βρώ άλλον Razz ) θα ήθελα να ξέρει το σώμα της και πως να το διαχειριστεί για να το ευχαριστηθεί και να μην αισθανθεί περίεργα μετά την πρώτη της φορά

237ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:26 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ακομα και οι κανονες του ποδοσφαιρου ομως εχουν αλλαξει κατα τη διαρκεια των χρονων (πόσο να ειναι? 2 αιωνες? το πολύ?? ασχετο πρεπει να υπηρχε κ κατι αντιστοιχο σε προγενεστερους χρονους, αλλα δεν ειμαι σιγουρη..).
Πόσο μαλλον οι "κανονες" μιας θρησκειας στο περασμα των χιλιετιων..

238ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:31 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken καταλαβα ποια ειναι η θεση σου τωρα,μετα την διευκρινηση.Ειχα καταλαβει οτι δεν πιστευεις λογω αδυναμιας να ακολουθησεις τους κανονες.

Συμφωνω μαζι σου για την σεξ.ζωη των εφηβων που αναφερεις πιο κατω. Ακριβως αυτο θα ηθελα να περασω στα παιδια μου,να μην νιωθουν ενοχές κ να αγαπουν το σωμα τους. Να αποδεχτουν τις ορμες τους σαν κατι φυσιολογικο (που ειναι δλδ εμεις το ενοχοποιουμε στην πορεια)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τετ Νοε 16, 2011 5:33 am, 1 φορά

239ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:31 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Ακομα και οι κανονες του ποδοσφαιρου ομως εχουν αλλαξει κατα τη διαρκεια των χρονων (πόσο να ειναι? 2 αιωνες? το πολύ?? ασχετο πρεπει να υπηρχε κ κατι αντιστοιχο σε προγενεστερους χρονους, αλλα δεν ειμαι σιγουρη..).
Πόσο μαλλον οι "κανονες" μιας θρησκειας στο περασμα των χιλιετιων..

Αυτό λέω, πως όσο και να αλλάξει η δομή, οι βασικοί κανόνες είναι βασικοί κανόνες.
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ, έτσι και στην θρησκεία πρέπει να τηρείς τις 10 εντολές του Μωησή τουλάχιστον.
Για τις 1.365 εντολές των παπάδων δεν το συζητώ, απλά είναι αυθέρετες.
Όμως την βασική ραχοκοκκαλιά, δεν θα πρέπει -οι πιστεύοντες- να την τηρούν?

240ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:37 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
litsakos έγραψε:

Η εκκλησια θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια,γι αυτο το ανεφερα.Δεν απανταω προσωπικα να το γραψω κι αυτο.
Και δεν το θεωρω θεμα ικανοτητας οσο θελησης,θελει κανεις να "περιμενει" ή οχι. Αναλογα φανταζομαι με τα πιστευω του πραττει ο καθενας,καποιος που μεγαλωνει σε εναν περιβαλλον που θεωρει το προγαμιαιο σεξ αμαρτια κατα πασα πιθανοτητα θα περιμενει,σε αντιθετη περιπτωση δεν θα περιμενει.
Εμεις εδω ειχαμε την περιπτωση των "αρραβωνων", δηλαδη πολλές συμμαθητριές μου αρραβωνιάζονταν με τους φιλους τους στην δευτερα/τριτη λυκειου, και αυτο το έκανε πιο "νομιμο" το να εχουν ολοκληρωμένες σχεσεις. Οι περισσοτεροι απο αυτους χωριζαν μόλις τελειωναν το λυκειο ή λιγο αργοτερα.
Η αιτια γιαυτο ειναι καθαρα το "τι θα πει ο κοσμος" αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

στριβειν δια του αρραβωνος δλδ? Laughing Laughing ή μαλλον σεξουαλιζειν δια του αρραβωνος

241ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:38 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
Εμεις εδω ειχαμε την περιπτωση των "αρραβωνων", δηλαδη πολλές συμμαθητριές μου αρραβωνιάζονταν με τους φιλους τους στην δευτερα/τριτη λυκειου, και αυτο το έκανε πιο "νομιμο" το να εχουν ολοκληρωμένες σχεσεις. Οι περισσοτεροι απο αυτους χωριζαν μόλις τελειωναν το λυκειο ή λιγο αργοτερα.
Η αιτια γιαυτο ειναι καθαρα το "τι θα πει ο κοσμος" αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

στριβειν δια του αρραβωνος δλδ? Laughing Laughing ή μαλλον σεξουαλιζειν δια του αρραβωνος[/quote]


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

242ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:42 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:Ακομα και οι κανονες του ποδοσφαιρου ομως εχουν αλλαξει κατα τη διαρκεια των χρονων (πόσο να ειναι? 2 αιωνες? το πολύ?? ασχετο πρεπει να υπηρχε κ κατι αντιστοιχο σε προγενεστερους χρονους, αλλα δεν ειμαι σιγουρη..).
Πόσο μαλλον οι "κανονες" μιας θρησκειας στο περασμα των χιλιετιων..

Αυτό λέω, πως όσο και να αλλάξει η δομή, οι βασικοί κανόνες είναι βασικοί κανόνες.
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ, έτσι και στην θρησκεία πρέπει να τηρείς τις 10 εντολές του Μωησή τουλάχιστον.
Για τις 1.365 εντολές των παπάδων δεν το συζητώ, απλά είναι αυθέρετες.
Όμως την βασική ραχοκοκκαλιά, δεν θα πρέπει -οι πιστεύοντες- να την τηρούν?
Εδω ειναι το θεμα στο οποιο διαφωνουμε οι περισσοτεροι ποια ειναι τα βασικα? Ειναι αυτα του Ευαγγελίου? Αν τηρησουμε κατα γραμμα το Ευαγγελιο και αυτα που πρεσβευει, θα ειμαστε καλοι Χριστιανοι αλλα μηπως κι αυτο δεν ειναι γραμμενο 2000 χρονια πριν? Πόσο εφικτο ειναι να το ακολουθησουμε?
Ή μήπως τελικα ο Χριστιανισμος ειναι κ ατι ακομα πιο απλο απο αυτους τους 124523 κανονες?

243ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:47 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ασχετο
chicken έγραψε:
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ,
Απο το πλάι του γηπέδου? Ειναι πλαγιο αουτ. Ή εννοεις απο το πλαι της εστιας? Εκει ειναι κορνερ...

ΥΓ - οποια θελει, αναλυω και το οφσάιντ.. Razz Razz

244ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:48 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
mommy12585 έγραψε:

Δεν είναι πάντα και θέμα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, εμένα δεν μου έδειξε κανείς πότε είναι το σωστό να γίνει και πότε όχι...

Και σε ποιον εδειξε καποιος? Η γεννια μας δεν ειχε καμια σεξ.διαπαιδαγωγηση,περα απο σεξουαλικη καταπιεση (στα κοριτσια) ιδιαιτερα στις μικρες κοινωνιες.
Στα παιδια μας πολλες απο εμας θα μιλησουμε για την αντισυλληψη απο νωρις ακριβως γιατι εχει αλλαξει το οριο ηλικιας που ξεκινουν αν εχουν σεξ.ζωη.Θα παμε τις κορες μας σε γυναικολογο στην εφηβεια τους κ δεν θα τις αφησουμε να τον ανακαλυψουν μονες τους,οπως κ πολλες απο εμας θα φροντισουμε να ενημερωσουμε τις κορες κ τους γιους μας για την πιθανοτητα εγκυμοσυνης, και να τους κανουμε να νιωθουν ασφαλεια κ να ερθουν σε εμας πρωτα για συμβουλη κ καθοδηγηση.
Κ ευχομαι προσωπικα τουλαχιστον να μην περασω τα ταμπου μου στην κορη
μου,θα το προσπαθησω αυτο.

Και γω προσωπικά θα το προσπαθήσω αυτό και θα την πάω σε γυναικολόγο νωρίτερα για να την ενημερώσει έγκυρα και επιστημονικά. Άλλωστε αλλιώς θα εμπιστευτεί έναν γιατρό και αλλιώς την μάνα της λόγω του ότι από τη φύση τους τα παιδιά είναι αντιδραστικά σε αυτά που τους λέμε και μας έλεγαν και εμάς κάποτε..

Εγώ πήγα πρώτη φορά σε γυναικολόγο όταν έμεινα έγκυος στα 19 μου!! Που να τολμούσα να το πω νωρίτερα??!!?!? Φοβόμουν μήπως υποπτευθούν τίποτα οι δικοί μου ότι έχω σεξουαλικές επαφές, λες και θα ήταν κακό 18 χρονών γυναίκα... Δεν εννοώ στην εγκυμοσύνη τώρα που έκανα το παιδί μου αλλά σε μια προηγούμενη που είχα και δεν προχώρησε δυστυχώς λόγω αποβολής...Αν είχα τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και τότε θα πρόσεχα περισσότερο...Δυστυχώς το σεξ είναι ακόμα ταμπού στις περισσότερες ελληνικές οικογένειες, το τρελό είναι ότι οι μανάδες μας, μας έκαναν από τα 17 & 18 και ξεκινούσαν νωρίς και τότε και μας μεγάλωσαν με αντιλήψεις του τύπου ότι είναι 'κακό' να κάνεις σεξ. Μπορεί να το έκαναν για να μας προστατέψουν, αλλά απότι φαίνεται αυτό έχει αντίθετα αποτελέσματα..

245ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:49 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Ασχετο
chicken έγραψε:
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ,
Απο το πλάι του γηπέδου? Ειναι πλαγιο αουτ. Ή εννοεις απο το πλαι της εστιας? Εκει ειναι κορνερ...

ΥΓ - οποια θελει, αναλυω και το οφσάιντ.. Razz Razz

Μου το έχουν εξηγήσει 1000000000 φορές το οφσαιντ και ποτέ δε το έχω καταλάβει χαχαχαχαχα

246ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:50 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:Ακομα και οι κανονες του ποδοσφαιρου ομως εχουν αλλαξει κατα τη διαρκεια των χρονων (πόσο να ειναι? 2 αιωνες? το πολύ?? ασχετο πρεπει να υπηρχε κ κατι αντιστοιχο σε προγενεστερους χρονους, αλλα δεν ειμαι σιγουρη..).
Πόσο μαλλον οι "κανονες" μιας θρησκειας στο περασμα των χιλιετιων..

Αυτό λέω, πως όσο και να αλλάξει η δομή, οι βασικοί κανόνες είναι βασικοί κανόνες.
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ, έτσι και στην θρησκεία πρέπει να τηρείς τις 10 εντολές του Μωησή τουλάχιστον.
Για τις 1.365 εντολές των παπάδων δεν το συζητώ, απλά είναι αυθέρετες.
Όμως την βασική ραχοκοκκαλιά, δεν θα πρέπει -οι πιστεύοντες- να την τηρούν?
Εδω ειναι το θεμα στο οποιο διαφωνουμε οι περισσοτεροι ποια ειναι τα βασικα? Ειναι αυτα του Ευαγγελίου? Αν τηρησουμε κατα γραμμα το Ευαγγελιο και αυτα που πρεσβευει, θα ειμαστε καλοι Χριστιανοι αλλα μηπως κι αυτο δεν ειναι γραμμενο 2000 χρονια πριν? Πόσο εφικτο ειναι να το ακολουθησουμε?
Ή μήπως τελικα ο Χριστιανισμος ειναι κ ατι ακομα πιο απλο απο αυτους τους 124523 κανονες?

Μα αν δεν κάνω λάθος τα Ευαγγέλια ήταν οι γραφές των ανθρώπων που άκουγαν τον Ιησού να μιλάει. Ήταν πάρα μα πάρα πολλά και έγινε μια επιτροπή για να διαλέξουν απο τα χίλια τα δέκα που είχαν κοινά, να δώσουν μια απάντηση στην κόσμο γιατί τότε πέθαιναν οι Χριστιανοί και δεν ξέραν τον λόγο, δεν ξέραν που και τι πιστεύουν.
Γιαυτό εγώ τα αμφισβητώ πλήρως τα Ευαγγέλια. Αν είχαμε ολοκληρωμένη εικόνα απο όλα, αν είχαν σωθεί όλα και δεν είχαν καεί απο τους τότε Αρχιερείς, αν το Βατικανό μας ενημέρωνε επιτέλους με τι γραφές διασώζονται απο τότε, ίσως και να μην ήμουν τόσο απόλυτη.
Απλά τώρα θεωρώ πως η θρησκεία μας είναι απόλυτα φτιαγμένη απο ανθρώπους, με ότι και να σημαίνει αυτό.
Γιαυτό και είπα για τις 10 εντολές. Τα υπόλοιπα, απλά με αφήνουν αδιάφορη γιατί το πιθανότερο είναι να είναι εκτίμηση ενός ανθρώπου και πως αυτή η άποψη έχει διατηρηθεί και αλλαχθεί ανά τους αιώνες.

247ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:51 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Ασχετο
chicken έγραψε:
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ,
Απο το πλάι του γηπέδου? Ειναι πλαγιο αουτ. Ή εννοεις απο το πλαι της εστιας? Εκει ειναι κορνερ...

ΥΓ - οποια θελει, αναλυω και το οφσάιντ.. Razz Razz

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Νένα είσαι τελικά ο τρίτος μπαμπάς???????? affraid affraid affraid affraid

248ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:54 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:Ακομα και οι κανονες του ποδοσφαιρου ομως εχουν αλλαξει κατα τη διαρκεια των χρονων (πόσο να ειναι? 2 αιωνες? το πολύ?? ασχετο πρεπει να υπηρχε κ κατι αντιστοιχο σε προγενεστερους χρονους, αλλα δεν ειμαι σιγουρη..).
Πόσο μαλλον οι "κανονες" μιας θρησκειας στο περασμα των χιλιετιων..

Αυτό λέω, πως όσο και να αλλάξει η δομή, οι βασικοί κανόνες είναι βασικοί κανόνες.
όπως στο ποδόσφαιρο κλωτσάς την μπάλα και αν βγει απο το πλάι είναι κόρνερ, έτσι και στην θρησκεία πρέπει να τηρείς τις 10 εντολές του Μωησή τουλάχιστον.
Για τις 1.365 εντολές των παπάδων δεν το συζητώ, απλά είναι αυθέρετες.
Όμως την βασική ραχοκοκκαλιά, δεν θα πρέπει -οι πιστεύοντες- να την τηρούν?
Εδω ειναι το θεμα στο οποιο διαφωνουμε οι περισσοτεροι ποια ειναι τα βασικα? Ειναι αυτα του Ευαγγελίου? Αν τηρησουμε κατα γραμμα το Ευαγγελιο και αυτα που πρεσβευει, θα ειμαστε καλοι Χριστιανοι αλλα μηπως κι αυτο δεν ειναι γραμμενο 2000 χρονια πριν? Πόσο εφικτο ειναι να το ακολουθησουμε?
Ή μήπως τελικα ο Χριστιανισμος ειναι κ ατι ακομα πιο απλο απο αυτους τους 124523 κανονες?

Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι ο Θεός έδωσε στον Μωυσή τις 10 εντολές...Τότε ήταν μια περίοδος που δεν υπήρχε τίποτα, ούτε νόμοι ούτε δημοκρατία ούτε σύνταγμα κλπ..Οπότε με κάποιο τρόπο θα έπρεπε ο Μωυσής να πείσει τους απλούς ανθρώπους να μην κάνουν κάποια πράματα..ώστε να τηρείται μια στοιχειώδης τάξη στις κοινωνίες, και βρήκε ως 'πάτημα' τη δύναμη του Θεού στην οποία πίστευαν και συνάμα φοβόντουσαν τότε..και έθεσε πολύ σωστά τις 10 αυτές εντολές...

249ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 5:59 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mommy12585 έγραψε:

Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι ο Θεός έδωσε στον Μωυσή τις 10 εντολές...Τότε ήταν μια περίοδος που δεν υπήρχε τίποτα, ούτε νόμοι ούτε δημοκρατία ούτε σύνταγμα κλπ..Οπότε με κάποιο τρόπο θα έπρεπε ο Μωυσής να πείσει τους απλούς ανθρώπους να μην κάνουν κάποια πράματα..ώστε να τηρείται μια στοιχειώδης τάξη στις κοινωνίες, και βρήκε ως 'πάτημα' τη δύναμη του Θεού στην οποία πίστευαν και συνάμα φοβόντουσαν τότε..και έθεσε πολύ σωστά τις 10 αυτές εντολές...

Κοίτα, εγώ δεν πιστεύω οτι υπάρχει καν Θεός Rolling Eyes
Τουλάχιστον βαλμένος σε χρονικά πλαίσια και ανθρώπινα πάθη.
Αν ήθελα τέτοιους Θεούς 12 είχαμε οι Αρχαίοι Έλληνες και όλοι τους ένας & ένας Very Happy

250ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 10 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τετ Νοε 16, 2011 6:06 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
Εδω ειναι το θεμα στο οποιο διαφωνουμε οι περισσοτεροι ποια ειναι τα βασικα? Ειναι αυτα του Ευαγγελίου? Αν τηρησουμε κατα γραμμα το Ευαγγελιο και αυτα που πρεσβευει, θα ειμαστε καλοι Χριστιανοι αλλα μηπως κι αυτο δεν ειναι γραμμενο 2000 χρονια πριν? Πόσο εφικτο ειναι να το ακολουθησουμε?
Ή μήπως τελικα ο Χριστιανισμος ειναι κ ατι ακομα πιο απλο απο αυτους τους 124523 κανονες?

Μα αν δεν κάνω λάθος τα Ευαγγέλια ήταν οι γραφές των ανθρώπων που άκουγαν τον Ιησού να μιλάει. Ήταν πάρα μα πάρα πολλά και έγινε μια επιτροπή για να διαλέξουν απο τα χίλια τα δέκα που είχαν κοινά, να δώσουν μια απάντηση στην κόσμο γιατί τότε πέθαιναν οι Χριστιανοί και δεν ξέραν τον λόγο, δεν ξέραν που και τι πιστεύουν.
Γιαυτό εγώ τα αμφισβητώ πλήρως τα Ευαγγέλια. Αν είχαμε ολοκληρωμένη εικόνα απο όλα, αν είχαν σωθεί όλα και δεν είχαν καεί απο τους τότε Αρχιερείς, αν το Βατικανό μας ενημέρωνε επιτέλους με τι γραφές διασώζονται απο τότε, ίσως και να μην ήμουν τόσο απόλυτη.
Απλά τώρα θεωρώ πως η θρησκεία μας είναι απόλυτα φτιαγμένη απο ανθρώπους, με ότι και να σημαίνει αυτό.
Γιαυτό και είπα για τις 10 εντολές. Τα υπόλοιπα, απλά με αφήνουν αδιάφορη γιατί το πιθανότερο είναι να είναι εκτίμηση ενός ανθρώπου και πως αυτή η άποψη έχει διατηρηθεί και αλλαχθεί ανά τους αιώνες.
Καταλαβαινω, και κατα κάποιο τρόπο συμφωνω με αυτο που λές. Με βαση αυτα που εχουμε available μιλαμε ολοι, καλως ή κακως.
Οι 10 εντολες ειναι Παλαια Διαθηκη, ειναι στην ουσία ο θεικος νομος των Εβραίων, κι οχι των Χριστιανων, ενω τα Ευαγγελια ειναι οι ρησεις και η ζωη του Χριστου (για να κανουμε τη διαφοροποίηση μεταξυ των δυο).
Μου φαινεται ακραιο να αμφισβητεις πληρως κατι επειδη λείπουν κομματια - το να το βλέπεις με επιφυλαξη μου φαινεται πιο λογικο, αλλα το να τα αμφισβητεις πληρως.. δεν ξερω.

Τα εχεις διαβασει? Από απλη περιέργεια ρωταω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις