Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
300 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 300 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 15]

126ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:31 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
mommy12585 έγραψε:[
..

Ο Χριστός δεν διέλυσε τα πάντα έξω από το ναό που το είχαν κάνει εμποροπανήγυρις? αυτά λοιπόν ναι δεν με εκφράζουν ούτε εμένα για αυτό δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας, αλλά πιστεύω στον Θεό με όλη μου την ψυχή και πηγαίνω να κοινωνώ το παιδί μου τις Κυριακές...


Αυτό που προσπάθησε να εξηγήσει η bonheur νομίζω..παραπάνω είναι ότι δεν είναι εμποροπανήγυρις που λες...
αυτοι οι άνθρωποι που συμμετέχουν στο μυστήριο δουλεύουν ...και ο ψαλτης που θα ψάλει οταν βαφτίζεις το παιδάκι σου...και ο νεωκόρος που θα καθαρίσει την εκκλησιά και θα φροντίσει να ειναι ολα καθαρά για να βαφτίσουμε η να παντρευτούμε εμεις...και ο παπας που κανει το μυστήριο...
τα εισοδήματα τους ειναι εξευτελιστικά...και παρόλα αυτα με τα λιγα που περνουν πρεπει να συντηρούν την εκκλησιά..να βοηθανε φτωχές οικογένειες να τα κάνουν όλα...
...τα φωτα της εκκλησίας..ο πολυέλεος..τα φωτά που βαζει ο καθε φωτογράφος οταν εμείς παντρευόμαστε η βαφτίζουμε καίνε πολυ...απο την τσεπη του θα τα πληρωσει ο παππούλης???δεν εχει οικογένεια και αυτος..?
δεν πρέπει να δώσουμε και εμεις κατι...τι ειναι ενα 50 ??...μήπως τα θέλουμε ολα δικα μας??

τι εισοδήματα νομίζετε εχει ενασ ναος??..τα κεράκια που κάνουν 0,30 λεπτα??ποσα να βγάλουν απο κει..ασε που ο περισσότερος κόσμος ρίχνει κατι και παίρνει 10 κεριά να ανάψει για ολο το σοι...
το κουτί που εχουν για το φιλόπτωχο...βάζει πια κανένας εκει λεφτα???οχι..ελάχιστοι..και ελάχιστα ποσα...
οποτε??

απο που θα βοηθήσουν τις φτωχες οικογένειες(που δεν εχουν να φανε λέμε τωρα ,οχι που στενευονται λιγο όπως ολοι μας πια)...

απο που θα πληρώσουν πετρέλαιο να είμαστε ζεστά στην βάφτιση και το γάμο...απο που θα πληρώσουν ρευμα???

για σκεφτείτε να δειτε πως αυτα που δινουμε ειναι ψίχουλα!!!

τώρα αμα εμεις δεν εχουμε το φιλότιμο να δώσουμε μονοί μας κατι ..αναγκάζονται να τα ζητήσουν...
τι να κανει πια ο παπάς να παει να ζητιανέψει για να το παίζουμε εμεις κύριοι?

....δεν το παιζει κανεις κυριος φανταζομαι οταν παντρευεται ή βαφτιζει.Χριστιανος το "παιζει".
Καλειται ο ιερεας να καλυψει τους λογαριασμους ΔΕΚΟ απο την τσεπη του θες να πεις?


από τα έσοδα της εκκλησίας..που είναι πια...τα κεράκια...κλπ...το κράτος δίνει μόνο τους μισθούς δεν συντηρεί το οίκημα της εκκλησιάς..αυτό το έχει αφήσει το κράτος στους πιστούς...



και καλά κάνει!!!!!!

τι δουλειά έχει το κράτος να πληρώνει τα έξοδα των εκκλησιών;;;; για μένα ούτε τους κληρικούς θα έπρεπε να τους πληρώνει. με ποια λογική δηλαδή να πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξους κληρικούς; δεν είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι.



περιμένω να με τσακισετε στα ποστ Smile

127ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:31 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εκτός από το ερώτημα αν θα πρέπει να πληρώνει η Εκκλησία τους νόμιμους φόρους στο κράτος, πρέπει να εξετάσουμε και το αντίστροφο: Είναι θεμιτό και δημοκρατικό να πληρώνει το κράτος την Εκκλησία; Είναι δίκαιο κάθε Έλληνας φορολογούμενος πολίτης να πληρώνει τους μισθούς των κληρικών; Όσοι επιθυμούν να πληρώνουν τους κληρικούς, ας επιβαρύνονται δηλώνοντάς το στη φορολογική τους δήλωση, όπως ισχύει σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη.
Μέχρι κι από τα δημοτικά τέλη που πληρώνουμε μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ παίρνουν μερίδιο για έξοδα ναών. Αρκετά.

Είναι φοβερό να σκέφτεσαι ότι τόσοι άθεοι και πιστοί άλλων δογμάτων πληρώνουν την εκκλησία..

Και όταν πρόκειται για κάποιο μυστήριο να δίνω ΕΓΩ όσα ΜΠΟΡΩ να δώσω και όχι τάριφα με το στανιό...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ..ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..ΜΕ ΤΟΥς ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΤΑ ΒΑΖΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΟΛΑ...

128ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:34 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:Εκτός από το ερώτημα αν θα πρέπει να πληρώνει η Εκκλησία τους νόμιμους φόρους στο κράτος, πρέπει να εξετάσουμε και το αντίστροφο: Είναι θεμιτό και δημοκρατικό να πληρώνει το κράτος την Εκκλησία; Είναι δίκαιο κάθε Έλληνας φορολογούμενος πολίτης να πληρώνει τους μισθούς των κληρικών; Όσοι επιθυμούν να πληρώνουν τους κληρικούς, ας επιβαρύνονται δηλώνοντάς το στη φορολογική τους δήλωση, όπως ισχύει σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη.
Μέχρι κι από τα δημοτικά τέλη που πληρώνουμε μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ παίρνουν μερίδιο για έξοδα ναών. Αρκετά.

Είναι φοβερό να σκέφτεσαι ότι τόσοι άθεοι και πιστοί άλλων δογμάτων πληρώνουν την εκκλησία..

Και όταν πρόκειται για κάποιο μυστήριο να δίνω ΕΓΩ όσα ΜΠΟΡΩ να δώσω και όχι τάριφα με το στανιό...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ..ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..ΜΕ ΤΟΥς ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΤΑ ΒΑΖΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΟΛΑ...



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

129ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:42 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
mommy12585 έγραψε:[
..

Ο Χριστός δεν διέλυσε τα πάντα έξω από το ναό που το είχαν κάνει εμποροπανήγυρις? αυτά λοιπόν ναι δεν με εκφράζουν ούτε εμένα για αυτό δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας, αλλά πιστεύω στον Θεό με όλη μου την ψυχή και πηγαίνω να κοινωνώ το παιδί μου τις Κυριακές...


Αυτό που προσπάθησε να εξηγήσει η bonheur νομίζω..παραπάνω είναι ότι δεν είναι εμποροπανήγυρις που λες...
αυτοι οι άνθρωποι που συμμετέχουν στο μυστήριο δουλεύουν ...και ο ψαλτης που θα ψάλει οταν βαφτίζεις το παιδάκι σου...και ο νεωκόρος που θα καθαρίσει την εκκλησιά και θα φροντίσει να ειναι ολα καθαρά για να βαφτίσουμε η να παντρευτούμε εμεις...και ο παπας που κανει το μυστήριο...
τα εισοδήματα τους ειναι εξευτελιστικά...και παρόλα αυτα με τα λιγα που περνουν πρεπει να συντηρούν την εκκλησιά..να βοηθανε φτωχές οικογένειες να τα κάνουν όλα...
...τα φωτα της εκκλησίας..ο πολυέλεος..τα φωτά που βαζει ο καθε φωτογράφος οταν εμείς παντρευόμαστε η βαφτίζουμε καίνε πολυ...απο την τσεπη του θα τα πληρωσει ο παππούλης???δεν εχει οικογένεια και αυτος..?
δεν πρέπει να δώσουμε και εμεις κατι...τι ειναι ενα 50 ??...μήπως τα θέλουμε ολα δικα μας??

τι εισοδήματα νομίζετε εχει ενασ ναος??..τα κεράκια που κάνουν 0,30 λεπτα??ποσα να βγάλουν απο κει..ασε που ο περισσότερος κόσμος ρίχνει κατι και παίρνει 10 κεριά να ανάψει για ολο το σοι...
το κουτί που εχουν για το φιλόπτωχο...βάζει πια κανένας εκει λεφτα???οχι..ελάχιστοι..και ελάχιστα ποσα...
οποτε??

απο που θα βοηθήσουν τις φτωχες οικογένειες(που δεν εχουν να φανε λέμε τωρα ,οχι που στενευονται λιγο όπως ολοι μας πια)...

απο που θα πληρώσουν πετρέλαιο να είμαστε ζεστά στην βάφτιση και το γάμο...απο που θα πληρώσουν ρευμα???

για σκεφτείτε να δειτε πως αυτα που δινουμε ειναι ψίχουλα!!!

τώρα αμα εμεις δεν εχουμε το φιλότιμο να δώσουμε μονοί μας κατι ..αναγκάζονται να τα ζητήσουν...
τι να κανει πια ο παπάς να παει να ζητιανέψει για να το παίζουμε εμεις κύριοι?

....δεν το παιζει κανεις κυριος φανταζομαι οταν παντρευεται ή βαφτιζει.Χριστιανος το "παιζει".
Καλειται ο ιερεας να καλυψει τους λογαριασμους ΔΕΚΟ απο την τσεπη του θες να πεις?


από τα έσοδα της εκκλησίας..που είναι πια...τα κεράκια...κλπ...το κράτος δίνει μόνο τους μισθούς δεν συντηρεί το οίκημα της εκκλησιάς..αυτό το έχει αφήσει το κράτος στους πιστούς...



και καλά κάνει!!!!!!

τι δουλειά έχει το κράτος να πληρώνει τα έξοδα των εκκλησιών;;;; για μένα ούτε τους κληρικούς θα έπρεπε να τους πληρώνει. με ποια λογική δηλαδή να πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξους κληρικούς; δεν είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι.



περιμένω να με τσακισετε στα ποστ Smile

ελα βρε συ...τι να σου πουμε δηλαδη ..ειναι σοβαρά αυτά που λες..??

να μην τους δίνει μισθους και να δουλεύουν τσαμπα...??λογικο ειναι αυτο..?...


οτι να είναι λεμε μου φαινεται απλα για να φέρουμε αντίρρηση...
εσυ θα δούλευες τσάμπα??

130ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:45 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
mommy12585 έγραψε:[
..

Ο Χριστός δεν διέλυσε τα πάντα έξω από το ναό που το είχαν κάνει εμποροπανήγυρις? αυτά λοιπόν ναι δεν με εκφράζουν ούτε εμένα για αυτό δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας, αλλά πιστεύω στον Θεό με όλη μου την ψυχή και πηγαίνω να κοινωνώ το παιδί μου τις Κυριακές...


Αυτό που προσπάθησε να εξηγήσει η bonheur νομίζω..παραπάνω είναι ότι δεν είναι εμποροπανήγυρις που λες...
αυτοι οι άνθρωποι που συμμετέχουν στο μυστήριο δουλεύουν ...και ο ψαλτης που θα ψάλει οταν βαφτίζεις το παιδάκι σου...και ο νεωκόρος που θα καθαρίσει την εκκλησιά και θα φροντίσει να ειναι ολα καθαρά για να βαφτίσουμε η να παντρευτούμε εμεις...και ο παπας που κανει το μυστήριο...
τα εισοδήματα τους ειναι εξευτελιστικά...και παρόλα αυτα με τα λιγα που περνουν πρεπει να συντηρούν την εκκλησιά..να βοηθανε φτωχές οικογένειες να τα κάνουν όλα...
...τα φωτα της εκκλησίας..ο πολυέλεος..τα φωτά που βαζει ο καθε φωτογράφος οταν εμείς παντρευόμαστε η βαφτίζουμε καίνε πολυ...απο την τσεπη του θα τα πληρωσει ο παππούλης???δεν εχει οικογένεια και αυτος..?
δεν πρέπει να δώσουμε και εμεις κατι...τι ειναι ενα 50 ??...μήπως τα θέλουμε ολα δικα μας??

τι εισοδήματα νομίζετε εχει ενασ ναος??..τα κεράκια που κάνουν 0,30 λεπτα??ποσα να βγάλουν απο κει..ασε που ο περισσότερος κόσμος ρίχνει κατι και παίρνει 10 κεριά να ανάψει για ολο το σοι...
το κουτί που εχουν για το φιλόπτωχο...βάζει πια κανένας εκει λεφτα???οχι..ελάχιστοι..και ελάχιστα ποσα...
οποτε??

απο που θα βοηθήσουν τις φτωχες οικογένειες(που δεν εχουν να φανε λέμε τωρα ,οχι που στενευονται λιγο όπως ολοι μας πια)...

απο που θα πληρώσουν πετρέλαιο να είμαστε ζεστά στην βάφτιση και το γάμο...απο που θα πληρώσουν ρευμα???

για σκεφτείτε να δειτε πως αυτα που δινουμε ειναι ψίχουλα!!!

τώρα αμα εμεις δεν εχουμε το φιλότιμο να δώσουμε μονοί μας κατι ..αναγκάζονται να τα ζητήσουν...
τι να κανει πια ο παπάς να παει να ζητιανέψει για να το παίζουμε εμεις κύριοι?

....δεν το παιζει κανεις κυριος φανταζομαι οταν παντρευεται ή βαφτιζει.Χριστιανος το "παιζει".
Καλειται ο ιερεας να καλυψει τους λογαριασμους ΔΕΚΟ απο την τσεπη του θες να πεις?


από τα έσοδα της εκκλησίας..που είναι πια...τα κεράκια...κλπ...το κράτος δίνει μόνο τους μισθούς δεν συντηρεί το οίκημα της εκκλησιάς..αυτό το έχει αφήσει το κράτος στους πιστούς...

αν δεν εχει εσοδα η εκκλησια απο το παγκαρι ποιος πληρωνει τις ΔΕΚΟ?

mamaKaterina αυτο περιμενω να ακουσω.Για τα δημοτικα τελη,την εφορια,και για τον ερανο που μπορει να ακνει καθε εκκλησια εβδομαδιαια. Τα κερακια δεν ειναι λιγα...σε εναν γαμο με μεσο ορο 100 καλεσμενους,σχεδον ολοι θα αναψουν κερι.Αν ποσθεσουμε και τα 50ευρα (που τα εχουμε στην ξεφτιλα προφανως-οχι εγω,εγω το ειπα,πρεπει να βγαλω το 15νθημερο με 50 ευρω...) στον ιερεα,νεωκορο κτλ...ποσα μας κανουν για 1 ωρα?ΠΟΛΛΑ. Απο εκει λοιπον,με εναν γαμο τον μηνα καλυπτονται οι λογαριασμοι,
Και ναι οπως λεει κ η Κατερινα,ο πιστος που εκκλησιαζεται ας αφησει τον οβολο του,η Εκκλησια της Ελλαδος επισης ας φροντισει για τους Ναους της. Δεν θα πω για τον πλουτο -εχει γινει κλισε κ αυτο- ουτε για την ακινητη περιουσια που εχει η Ορθοδοξη Εκκλησια.Ας παρει απο εκει λοιπον χρηματα. Ας καλυψει τα λειτουργικα εξοδα και ας μεινουμε οι υπολοιποι ,πιστοι κ μη,να προσφερουμε κατα βουληση οτι μπορουμε για την ενιχυση του φιλοπτωχου.

131ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:52 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:[
αν δεν εχει εσοδα η εκκλησια απο το παγκαρι ποιος πληρωνει τις ΔΕΚΟ?

mamaKaterina αυτο περιμενω να ακουσω.Για τα δημοτικα τελη,την εφορια,και για τον ερανο που μπορει να ακνει καθε εκκλησια εβδομαδιαια. Τα κερακια δεν ειναι λιγα...σε εναν γαμο με μεσο ορο 100 καλεσμενους,σχεδον ολοι θα αναψουν κερι.Αν ποσθεσουμε και τα 50ευρα (που τα εχουμε στην ξεφτιλα προφανως-οχι εγω,εγω το ειπα,πρεπει να βγαλω το 15νθημερο με 50 ευρω...) στον ιερεα,νεωκορο κτλ...ποσα μας κανουν για 1 ωρα?ΠΟΛΛΑ. Απο εκει λοιπον,με εναν γαμο τον μηνα καλυπτονται οι λογαριασμοι,
Και ναι οπως λεει κ η Κατερινα,ο πιστος που εκκλησιαζεται ας αφησει τον οβολο του,η Εκκλησια της Ελλαδος επισης ας φροντισει για τους Ναους της. Δεν θα πω για τον πλουτο -εχει γινει κλισε κ αυτο- ουτε για την ακινητη περιουσια που εχει η Ορθοδοξη Εκκλησια.Ας παρει απο εκει λοιπον χρηματα. Ας καλυψει τα λειτουργικα εξοδα και ας μεινουμε οι υπολοιποι ,πιστοι κ μη,να προσφερουμε κατα βουληση οτι μπορουμε για την ενιχυση του φιλοπτωχου.


100 κεράκια επι 0.50 το πολύ συν το πενηντάρικο που δίνεις βγαίνει θέρμανση ...ρεύμα...ο νεωκόρος που θα καθαρίσει ...ο ψάλτης που θα ψάλει...και είναι και πολλά..?

ωραία μαθηματικά!!

132ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:53 am

basilikaki

basilikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΠΙΑΣΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΕΡΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣ.
ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ (ΤΑ ΠΟΛΥΤΕΛΗ Ι.Χ. ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ , ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΧΑΖΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?)
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΙΔΡΥΜΑΤΑ, ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΡΕΧΕΙ.

ΕΓΩ ΤΟΣΕΣ ΒΑΠΤΙΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟΣΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ, ΟΥΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΟΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΣΕ ΠΟΛΗ (ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ)

133ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 3:58 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:



και καλά κάνει!!!!!!

τι δουλειά έχει το κράτος να πληρώνει τα έξοδα των εκκλησιών;;;; για μένα ούτε τους κληρικούς θα έπρεπε να τους πληρώνει. με ποια λογική δηλαδή να πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξους κληρικούς; δεν είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι.







περιμένω να με τσακισετε στα ποστ Smile

Τι να σου πούμε καλέ?ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ
πως έχεις δίκιο... Very Happy

litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
mommy12585 έγραψε:[
..

Ο Χριστός δεν διέλυσε τα πάντα έξω από το ναό που το είχαν κάνει εμποροπανήγυρις? αυτά λοιπόν ναι δεν με εκφράζουν ούτε εμένα για αυτό δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας, αλλά πιστεύω στον Θεό με όλη μου την ψυχή και πηγαίνω να κοινωνώ το παιδί μου τις Κυριακές...


Αυτό που προσπάθησε να εξηγήσει η bonheur νομίζω..παραπάνω είναι ότι δεν είναι εμποροπανήγυρις που λες...
αυτοι οι άνθρωποι που συμμετέχουν στο μυστήριο δουλεύουν ...και ο ψαλτης που θα ψάλει οταν βαφτίζεις το παιδάκι σου...και ο νεωκόρος που θα καθαρίσει την εκκλησιά και θα φροντίσει να ειναι ολα καθαρά για να βαφτίσουμε η να παντρευτούμε εμεις...και ο παπας που κανει το μυστήριο...
τα εισοδήματα τους ειναι εξευτελιστικά...και παρόλα αυτα με τα λιγα που περνουν πρεπει να συντηρούν την εκκλησιά..να βοηθανε φτωχές οικογένειες να τα κάνουν όλα...
...τα φωτα της εκκλησίας..ο πολυέλεος..τα φωτά που βαζει ο καθε φωτογράφος οταν εμείς παντρευόμαστε η βαφτίζουμε καίνε πολυ...απο την τσεπη του θα τα πληρωσει ο παππούλης???δεν εχει οικογένεια και αυτος..?
δεν πρέπει να δώσουμε και εμεις κατι...τι ειναι ενα 50 ??...μήπως τα θέλουμε ολα δικα μας??

τι εισοδήματα νομίζετε εχει ενασ ναος??..τα κεράκια που κάνουν 0,30 λεπτα??ποσα να βγάλουν απο κει..ασε που ο περισσότερος κόσμος ρίχνει κατι και παίρνει 10 κεριά να ανάψει για ολο το σοι...
το κουτί που εχουν για το φιλόπτωχο...βάζει πια κανένας εκει λεφτα???οχι..ελάχιστοι..και ελάχιστα ποσα...
οποτε??

απο που θα βοηθήσουν τις φτωχες οικογένειες(που δεν εχουν να φανε λέμε τωρα ,οχι που στενευονται λιγο όπως ολοι μας πια)...

απο που θα πληρώσουν πετρέλαιο να είμαστε ζεστά στην βάφτιση και το γάμο...απο που θα πληρώσουν ρευμα???

για σκεφτείτε να δειτε πως αυτα που δινουμε ειναι ψίχουλα!!!

τώρα αμα εμεις δεν εχουμε το φιλότιμο να δώσουμε μονοί μας κατι ..αναγκάζονται να τα ζητήσουν...
τι να κανει πια ο παπάς να παει να ζητιανέψει για να το παίζουμε εμεις κύριοι?

....δεν το παιζει κανεις κυριος φανταζομαι οταν παντρευεται ή βαφτιζει.Χριστιανος το "παιζει".
Καλειται ο ιερεας να καλυψει τους λογαριασμους ΔΕΚΟ απο την τσεπη του θες να πεις?


από τα έσοδα της εκκλησίας..που είναι πια...τα κεράκια...κλπ...το κράτος δίνει μόνο τους μισθούς δεν συντηρεί το οίκημα της εκκλησιάς..αυτό το έχει αφήσει το κράτος στους πιστούς...

αν δεν εχει εσοδα η εκκλησια απο το παγκαρι ποιος πληρωνει τις ΔΕΚΟ?

mamaKaterina αυτο περιμενω να ακουσω.Για τα δημοτικα τελη,την εφορια,και για τον ερανο που μπορει να ακνει καθε εκκλησια εβδομαδιαια. Τα κερακια δεν ειναι λιγα...σε εναν γαμο με μεσο ορο 100 καλεσμενους,σχεδον ολοι θα αναψουν κερι.Αν ποσθεσουμε και τα 50ευρα (που τα εχουμε στην ξεφτιλα προφανως-οχι εγω,εγω το ειπα,πρεπει να βγαλω το 15νθημερο με 50 ευρω...) στον ιερεα,νεωκορο κτλ...ποσα μας κανουν για 1 ωρα?ΠΟΛΛΑ. Απο εκει λοιπον,με εναν γαμο τον μηνα καλυπτονται οι λογαριασμοι,
Και ναι οπως λεει κ η Κατερινα,ο πιστος που εκκλησιαζεται ας αφησει τον οβολο του,η Εκκλησια της Ελλαδος επισης ας φροντισει για τους Ναους της. Δεν θα πω για τον πλουτο -εχει γινει κλισε κ αυτο- ουτε για την ακινητη περιουσια που εχει η Ορθοδοξη Εκκλησια.Ας παρει απο εκει λοιπον χρηματα. Ας καλυψει τα λειτουργικα εξοδα και ας μεινουμε οι υπολοιποι ,πιστοι κ μη,να προσφερουμε κατα βουληση οτι μπορουμε για την ενιχυση του φιλοπτωχου.

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο..

134ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:01 am

basilikaki

basilikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΕ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ?
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΡΓΟ)
ΕΕΕ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΕΛΕΟΣ
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ: ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΝ ΧΤΥΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ?

135ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:03 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δηλαδή είναι φτωχή η εκκλησία?? Και τότε πως κυκλοφορούν με τις mercedes βρε παιδιά οι παπάδες?? Δεν έχω δει παπά να κυκλοφορεί με κανένα ix της κατώτερο της bmw και mercedes...Αν έχετε δει το τι ψυχη θα παραδώσεις μωρή, διακωμωδεί λίγο την κατάσταση της εκκλησίας και την αισχροκέρδια ΚΑΠΟΙΩΝ όχι όλων δε λέω αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό έτσι έχει η κατάσταση..Και η εκκλησία απ'οσο ξέρω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, τώρα πρόσφατα βγήκε νόμος νομίζω να πληρώνουν φόρους...κράτος και εκκλησία είναι ΕΝΑ και το ξέρουμε....

136ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:04 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δε συμφωνώ με το να μην πληρώνονται. Από τη στιγμή που το επίσημο θρήσκευμα της Ελλάδας είναι αυτό, μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν οι ιερείς και να πληρώνονται για το λειτούργημα που προσφέρουν. Δεν λέω πως έχω δίκιο σε αυτό που λέω, απλά έτσι νομίζσω μέχρι τώρα.

Όσο για τους γάμους και τις βαπτίσεις, στο μόνο άτομο που θα έδινα χρήματα θα ήταν στο νεωκόρο. Και θα πω και γιατί.

Επειδή κακά τα ψέματα, αυτά τα μυστήρια τα βλέπουμε και λίγο ως επίδειξη (δε μιλάω για όλους) και στολίζουμε την εκκλησία μέσα και έξω, είναι λογικό η καθαρίστρια να κάνει έξτρα δουλειά για μας. Οπότε ΑΝ ΕΧΩ θα της δώσω κάτι. Όχι 50 ευρώ, αλλά κάτι θα βρω να της δώσω για τον κόπο της. Αν φέρω φωτογράφους οι οποίοι θα έχουν προβολείς οι οποίοι θα συνδεθούν στην παροχή ρεύματος της εκκλησίας, θα ρίξω κάτι στο παγκάρι ή στο φιλόπτωχο. Ο ψάλτης θεωρώ πως κάνει τη δουλειά του. Το ίδιο και ο ιερέας. Είναι μέσα στα καθήκοντά τους όλα αυτά. Δεν είναι όμως στα καθήκοντά τους να ανάβουν όλους τους πολυελαίους και το κλιματιστικό. Οπότε αν εγώ τα θέλω αυτά, είναι λογικό να τα πληρώσω έξτρα.

Μιλάω για τον τρόπο που τα βλέπω εγώ τα πράγματα, δεν λέω πως είναι αναγκαστικά αυτό το σωστό.

137ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:07 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:


από τα έσοδα της εκκλησίας..που είναι πια...τα κεράκια...κλπ...το κράτος δίνει μόνο τους μισθούς δεν συντηρεί το οίκημα της εκκλησιάς..αυτό το έχει αφήσει το κράτος στους πιστούς...



και καλά κάνει!!!!!!

τι δουλειά έχει το κράτος να πληρώνει τα έξοδα των εκκλησιών;;;; για μένα ούτε τους κληρικούς θα έπρεπε να τους πληρώνει. με ποια λογική δηλαδή να πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξους κληρικούς; δεν είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι.



περιμένω να με τσακισετε στα ποστ Smile[/quote]

ελα βρε συ...τι να σου πουμε δηλαδη ..ειναι σοβαρά αυτά που λες..??

να μην τους δίνει μισθους και να δουλεύουν τσαμπα...??λογικο ειναι αυτο..?...


οτι να είναι λεμε μου φαινεται απλα για να φέρουμε αντίρρηση...
εσυ θα δούλευες τσάμπα??

[/quote]



φυσικά και δεν λέω να μην πληρώνονται. ξαναδιάβασε τι έγραψα.

λέω να μην τους πληρώνει το ελληνικό κράτος και οι φορολογούμενοι. γιατί να πληρώνει ο κάθε φορολογούμενος τους ιερείς; είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι; είναι όλοι θρήσκοι;

γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να σχετίζεται το κράτος με την εκκλησία. δεν έχει δουλειά το ένα με το άλλο.

138ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:09 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:

φυσικά και δεν λέω να μην πληρώνονται. ξαναδιάβασε τι έγραψα.

λέω να μην τους πληρώνει το ελληνικό κράτος και οι φορολογούμενοι. γιατί να πληρώνει ο κάθε φορολογούμενος τους ιερείς; είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι; είναι όλοι θρήσκοι;

γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να σχετίζεται το κράτος με την εκκλησία. δεν έχει δουλειά το ένα με το άλλο.


Sorry από εμένα τότε Φλω! Νόμιζα πως εννοούσες γενικά να μην πληρώνονται!

139ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:12 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Δε συμφωνώ με το να μην πληρώνονται. Από τη στιγμή που το επίσημο θρήσκευμα της Ελλάδας είναι αυτό, μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν οι ιερείς και να πληρώνονται για το λειτούργημα που προσφέρουν. Δεν λέω πως έχω δίκιο σε αυτό που λέω, απλά έτσι νομίζσω μέχρι τώρα.

Όσο για τους γάμους και τις βαπτίσεις, στο μόνο άτομο που θα έδινα χρήματα θα ήταν στο νεωκόρο. Και θα πω και γιατί.

Επειδή κακά τα ψέματα, αυτά τα μυστήρια τα βλέπουμε και λίγο ως επίδειξη (δε μιλάω για όλους) και στολίζουμε την εκκλησία μέσα και έξω, είναι λογικό η καθαρίστρια να κάνει έξτρα δουλειά για μας. Οπότε ΑΝ ΕΧΩ θα της δώσω κάτι. Όχι 50 ευρώ, αλλά κάτι θα βρω να της δώσω για τον κόπο της. Αν φέρω φωτογράφους οι οποίοι θα έχουν προβολείς οι οποίοι θα συνδεθούν στην παροχή ρεύματος της εκκλησίας, θα ρίξω κάτι στο παγκάρι ή στο φιλόπτωχο. Ο ψάλτης θεωρώ πως κάνει τη δουλειά του. Το ίδιο και ο ιερέας. Είναι μέσα στα καθήκοντά τους όλα αυτά. Δεν είναι όμως στα καθήκοντά τους να ανάβουν όλους τους πολυελαίους και το κλιματιστικό. Οπότε αν εγώ τα θέλω αυτά, είναι λογικό να τα πληρώσω έξτρα.

Μιλάω για τον τρόπο που τα βλέπω εγώ τα πράγματα, δεν λέω πως είναι αναγκαστικά αυτό το σωστό.

Συμφωνώ μαζί σου! Και γω δεν συμφωνώ να μη πληρώνονται, δουλειά είναι και αυτή, λειτούργημα ναι αλλά και δουλειά...Το θέμα είναι η αισχροκέρδια και να μην έχουν έτοιμο τιμοκατάλογο...

Είχε κάνει πριν χρόνια και ο Ευαγγελάτος εκπομπή με την εκκλησία. Βγάζουν επιπλέον λεφτά πολλά κατά τη γνωμη μου όμως...πέρα απο το μισθό τους..

140ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:16 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:


από τα έσοδα της εκκλησίας..που είναι πια...τα κεράκια...κλπ...το κράτος δίνει μόνο τους μισθούς δεν συντηρεί το οίκημα της εκκλησιάς..αυτό το έχει αφήσει το κράτος στους πιστούς...



και καλά κάνει!!!!!!

τι δουλειά έχει το κράτος να πληρώνει τα έξοδα των εκκλησιών;;;; για μένα ούτε τους κληρικούς θα έπρεπε να τους πληρώνει. με ποια λογική δηλαδή να πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξους κληρικούς; δεν είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι.



περιμένω να με τσακισετε στα ποστ Smile

ελα βρε συ...τι να σου πουμε δηλαδη ..ειναι σοβαρά αυτά που λες..??

να μην τους δίνει μισθους και να δουλεύουν τσαμπα...??λογικο ειναι αυτο..?...


οτι να είναι λεμε μου φαινεται απλα για να φέρουμε αντίρρηση...
εσυ θα δούλευες τσάμπα??

[/quote]



φυσικά και δεν λέω να μην πληρώνονται. ξαναδιάβασε τι έγραψα.

λέω να μην τους πληρώνει το ελληνικό κράτος και οι φορολογούμενοι. γιατί να πληρώνει ο κάθε φορολογούμενος τους ιερείς; είναι όλοι οι φορολογούμενοι ορθόδοξοι; είναι όλοι θρήσκοι;

γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να σχετίζεται το κράτος με την εκκλησία. δεν έχει δουλειά το ένα με το άλλο.[/quote]


Εδώ πληρώνουμε με το έτσι θέλω ΕΡΤ κλπ γύρω στα 35 ευρώ κάθε 2μηνο με τη ΔΕΗ, το να πληρώνουμε ένα 4-5% το χρόνο για την έκκλησια δεν είναι απαραίτητα κακό, εκπροσωπούν τη θρησκεία μας άλλωστε.. Αν και πλάκα πλάκα δεν έχω δει πουθενα να πληρώνουμε φόρους για την εκκλησία..από που προκύπτει αυτό?? δε τα γνωρίζω και καλά αυτά τα θέματα η αλήθεια είναι...

Το κράτος σχετίζεται με την εκκλησία πιστεύω γιατί αν δεν υπήρχε κράτος δεν θα υπήρχαν χρήματα και για την εκκλησία, επομένως δε θα μπορούσαμε να εκφράσουμε την πίστη μας.???Δεν ξέρω έτσι λέω...

141ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:24 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:Δηλαδή είναι φτωχή η εκκλησία?? Και τότε πως κυκλοφορούν με τις mercedes βρε παιδιά οι παπάδες?? Δεν έχω δει παπά να κυκλοφορεί με κανένα ix της κατώτερο της bmw και mercedes...Αν έχετε δει το τι ψυχη θα παραδώσεις μωρή, διακωμωδεί λίγο την κατάσταση της εκκλησίας και την αισχροκέρδια ΚΑΠΟΙΩΝ όχι όλων δε λέω αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό έτσι έχει η κατάσταση..Και η εκκλησία απ'οσο ξέρω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, τώρα πρόσφατα βγήκε νόμος νομίζω να πληρώνουν φόρους...κράτος και εκκλησία είναι ΕΝΑ και το ξέρουμε....


με μερσεντες κλπ κυκλοφορεί μονο ο αρχιεπίσκοπος..
δεν είναι δική του..όπως και κάποιες επιχειρήσεις ...τράπεζες και άλλοι οργανισμοί ..όταν έχεις κάποιο βαθμό σου δίνουν αμάξι...
αυτό είναι για κύρος και ασφάλεια στους υψηλόβαθμους..
συνήθως είναι με λίζινγκ η τα δίνουν οι εταιρείες για διαφήμιση..
αμα δεις οι απλοί ιερείς με το ζόρι έχουν ενα αξιοπρεπές αμάξι γιατί οι μισθοί τους είναι της πεινάς!!

επίσης να πω στη Έλενα πως ο ιερέας και ο ψάλτης δεν πληρώνονται για το δικό μας γάμο ..άλλα για το ωράριο τους ,,,
το πότε θα αποφασίσω εγώ να παντρευτώ..το σαββατοκύριακο κυρίως είναι υπερωρία ,φεύγει από το σπίτι του και δεν την πληρώνεται από πουθενά! στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου..

142ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:27 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε: να μην τους δίνει μισθους και να δουλεύουν τσαμπα...??λογικο ειναι αυτο..?...
οτι να είναι λεμε μου φαινεται απλα για να φέρουμε αντίρρηση...
Δεν λεμε οτι να'ναι για να φερουμε αντιρρηση και μην μειωνεις τη συζητηση με αυτον τον τροπο.
Ενας παπάς που ειναι ταυτοχρονα και θεολόγος σε σχολείο, δεν κατεχει δύο θέσεις στο δημόσιο? Δεν πληρωνεται για δυο διαφορατικά επαγγέλματα ξεχωριστα ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? Πού αλλού στο δημοσιο θα το βρεις αυτο? Πρεπει να κανεις υπευθυνη δήλωση οτι παραιτεισαι απο οποιαδήποτε άλλη δημόσια θεση κατεχεις για να αναλαβεις άλλο πόστο στο δημόσιο.
(εαν ειναι διαφορετικά τα πραγματα και δεν εχει δύο μισθους παρακαλώ να με διορθωσετε)

143ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:30 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
έχω μάθει πως εδώ στην ενορία μου ζητάνε 20 ευρώ για να βαφτίσω σε άλλη εκκλησία τη μικρή... confused

προβλέπεται μάτς! ειλικρινά τελειώσαν τα ψέμματα θα φτάσω μέχρι τα κανάλια αυτή τη φορά...

το 2006 που βάφτισα τη Φωτεινή είχε κάνει ολόκληρη εκπομπή ο Τριανταφυλλόπουλος για τις "παράνομες" ταρίφες των ιερέων και όταν πήγα να ζητήσω αλλαγή εκκλησίας δεν μου ζήτησαν τίποτα...

τώρα όμως ξεχάστηκε το θέμα απ'οτι φαίνεται...

144ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:34 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:[
αν δεν εχει εσοδα η εκκλησια απο το παγκαρι ποιος πληρωνει τις ΔΕΚΟ?

mamaKaterina αυτο περιμενω να ακουσω.Για τα δημοτικα τελη,την εφορια,και για τον ερανο που μπορει να ακνει καθε εκκλησια εβδομαδιαια. Τα κερακια δεν ειναι λιγα...σε εναν γαμο με μεσο ορο 100 καλεσμενους,σχεδον ολοι θα αναψουν κερι.Αν ποσθεσουμε και τα 50ευρα (που τα εχουμε στην ξεφτιλα προφανως-οχι εγω,εγω το ειπα,πρεπει να βγαλω το 15νθημερο με 50 ευρω...) στον ιερεα,νεωκορο κτλ...ποσα μας κανουν για 1 ωρα?ΠΟΛΛΑ. Απο εκει λοιπον,με εναν γαμο τον μηνα καλυπτονται οι λογαριασμοι,
Και ναι οπως λεει κ η Κατερινα,ο πιστος που εκκλησιαζεται ας αφησει τον οβολο του,η Εκκλησια της Ελλαδος επισης ας φροντισει για τους Ναους της. Δεν θα πω για τον πλουτο -εχει γινει κλισε κ αυτο- ουτε για την ακινητη περιουσια που εχει η Ορθοδοξη Εκκλησια.Ας παρει απο εκει λοιπον χρηματα. Ας καλυψει τα λειτουργικα εξοδα και ας μεινουμε οι υπολοιποι ,πιστοι κ μη,να προσφερουμε κατα βουληση οτι μπορουμε για την ενιχυση του φιλοπτωχου.


100 κεράκια επι 0.50 το πολύ συν το πενηντάρικο που δίνεις βγαίνει θέρμανση ...ρεύμα...ο νεωκόρος που θα καθαρίσει ...ο ψάλτης που θα ψάλει...και είναι και πολλά..?

ωραία μαθηματικά!!

Αν δεν απατωμαι οι παρατρεχαμενοι παιρνουν χωριστα απο 20ευρω κ πανω.Εκτος αν εχω παει σε αλλες εκκλησιες κ εγω κ αυτοι που ξερω...Δεν ειναι χρεος μου να ζησω τον/την νεωκορο,ουτε τους ψαλτες. Την οικογενεια μου εχω χρεος να ταιζω,χρεος κ χαρα,κ να ειμαι σωστη απεναντι στον συνανθρωπο μου.

...την ειρωνεια σου πουλα την αλλου,οχι σε μενα,ΟΚ?

145ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:35 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
mommy12585 έγραψε:Δηλαδή είναι φτωχή η εκκλησία?? Και τότε πως κυκλοφορούν με τις mercedes βρε παιδιά οι παπάδες?? Δεν έχω δει παπά να κυκλοφορεί με κανένα ix της κατώτερο της bmw και mercedes...Αν έχετε δει το τι ψυχη θα παραδώσεις μωρή, διακωμωδεί λίγο την κατάσταση της εκκλησίας και την αισχροκέρδια ΚΑΠΟΙΩΝ όχι όλων δε λέω αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό έτσι έχει η κατάσταση..Και η εκκλησία απ'οσο ξέρω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, τώρα πρόσφατα βγήκε νόμος νομίζω να πληρώνουν φόρους...κράτος και εκκλησία είναι ΕΝΑ και το ξέρουμε....


με μερσεντες κλπ κυκλοφορεί μονο ο αρχιεπίσκοπος..
δεν είναι δική του..όπως και κάποιες επιχειρήσεις ...τράπεζες και άλλοι οργανισμοί ..όταν έχεις κάποιο βαθμό σου δίνουν αμάξι...
αυτό είναι για κύρος και ασφάλεια στους υψηλόβαθμους..
συνήθως είναι με λίζινγκ η τα δίνουν οι εταιρείες για διαφήμιση..
αμα δεις οι απλοί ιερείς με το ζόρι έχουν ενα αξιοπρεπές αμάξι γιατί οι μισθοί τους είναι της πεινάς!!

επίσης να πω στη Έλενα πως ο ιερέας και ο ψάλτης δεν πληρώνονται για το δικό μας γάμο ..άλλα για το ωράριο τους ,,,
το πότε θα αποφασίσω εγώ να παντρευτώ..το σαββατοκύριακο κυρίως είναι υπερωρία ,φεύγει από το σπίτι του και δεν την πληρώνεται από πουθενά! στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου..

Εγώ επειδή δούλευα σε ξενοδοχείο, ερχόταν παπάδες και έμεναν εκεί με μερσεντές, τίποτα λιγότερο και με τουπέ σε πληροφορώ ούτε αρχιεπίσκοποι ήταν ούτε μητροπολίτες ούτε τίποτα. Και έμεναν σε δωμάτια των 120 ευρώ....

Δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι, αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται βρε παιδιά, σε λίγο θα με κάνετε να νιώσω και τύψεις να πάω να τους δώσω κάτι από το υστέρημα μου για να ζήσουν.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

146ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:37 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
basilikaki έγραψε:ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΕ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ?
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΡΓΟ)
ΕΕΕ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΕΛΕΟΣ
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ: ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΝ ΧΤΥΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ?

οι στρατιωτικοι εχουν αλλο ρολο basilikaki....αληθεια οι παπαδες πανε φανταροι?

147ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:38 am

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΝ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤ'ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΟ ΚΡΑΤΙΔΙΟ) ΕΔΙΝΕ ΤΟ 1/1000 ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΤΟΥ......

Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΩΘΕΙ.....
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΣΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.......


ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΟΣ!!!!!!!!

148ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:41 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
joannakuba έγραψε:ΑΝ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤ'ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΟ ΚΡΑΤΙΔΙΟ) ΕΔΙΝΕ ΤΟ 1/1000 ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΤΟΥ......

Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΩΘΕΙ.....
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΣΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.......


ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΟΣ!!!!!!!!

Αυτό είπα και πριν εκκλησία και κράτος είναι ένα!! ο ένας τρέφεται από τον άλλον!

149ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:41 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στο χωριο του αντρα μου δεν εχει παπα.

πιανουν λοιπον καποιοι τον κουνιαδο μου ,να τον κανουν παπα.

και του λενε "ρε 1 φορα την βδομαδα θα δουλευεις για 2 ωρες και θα βγαζεις 1200 ευρω αν εχει και πτυχιοο λυκειου.επειδη θελουν να εισαι παντρεμενος γιατι μετα δεν επιτρεπετε να παντρευτεις θα σου δωσουμε μια κοπελα να κανουμε την δουλεια μας.

ενα μηνα θα κανεις την σχολη για να ξερεις τι θα λες ,και θα εχεις και το σκονακι σου.

στο χωριο θα εισαι κυριος.αν θες να ξενοπ...ας θα πηγαινεις πατρα."

και θα σου βρουμε και καμια αλλη ασχολια για να μην βαριεσαι.



αυτα ειπωθηκαν απο τους νεοκορους του χωριου και καποιους αλλους της εκκλησιας στον κουνιαδο μου.ταδε λαβαν χωρα τον αυγουστο.

150ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! - Σελίδα 6 Empty Απ: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!! Τρι Νοε 15, 2011 4:42 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...σε λίγο θα με κάνετε να νιώσω και τύψεις να πάω να τους δώσω κάτι από το υστέρημα μου για να ζήσουν....
Χαχαχαχχα Laughing

Η αληθεια ειναι οτι η θρησκεια δεν ειναι δουλεια του κρατους, ειναι προσωπική υπόθεση του καθενος.

Και σε μας, οταν παντρευτηκαμε, ο παπας της ενοριας του αντρα μου ζητησε 20 ευρω διοτι θα καναμε το γαμο στη δική μου ενορία. Ποια ειναι η λογικη αυτης της πραξης?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις