Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:Κοριτσια χθες τα ξημερωματα τον ειχα πολλη ωρα στο στηθος. Δε ετρωγε τιποτα και στο τελος του εδωσα μπιμπερο. Το πρωι που ξυπνησαμε, επειδη ο κυριος ειχε καλομαθει με το μπιμπερο, δεν ηθελε στηθος παλι... Οποτε εβγαλα με το θηλαστρο και του εδωσα. Μετα τον εβαλα στο στηθος και εφαγε 2 φορες, ορμηξε θα ελεγα και εφαγε με τρελη ευκολια...
Αλλα γιατι ειναι με τις ωρες του;;;Συνηθως δεχεται μονο στηθος, αλλα καποιες φορες μου βγαζει την ψυχη και στο τελος τρωει απο μπουκαλι...(αυτο γινεται κυριως τα ξημερωματα που ειναι κομματια και μαλλον δεν εχει πολλες δυναμεις)...
Μηπως μονο για τα ξημερωματα να βγαζω με θηλαστρο και να του δινω, για να μη ταλαιπωρειται;;;

etoile!, καλησπέρα!!
Να σου ζήσει ο μπέμπης!!
Κι εγώ τα ίδια σχεδόν πέρασα. Μια εβδομάδα στην εντατική και ο μικρός έμαθε μπουκάλι. Ήθελα όμως να θηλάσω, αν και ο μικρός δεν ήθελε με τίποτα το στήθος μου... Την πρώτη μέρα έβγαζα με το θήλαστρο ώσπου το στήθος μου μάτωσε... Sad Είχα σκεφτεί να τον αφήσω νηστικό μέχρι να φάει από το στήθος. Δεν είχα όμως πολύ γάλα αφού την πρώτη εβδομάδα στο μαιευτήριο δεν είχα βγάλει καθόλου. Ήρθε και η παιδίατρος σπίτι και μου έδειξε πώς να θηλάζω. Τελικά τα καταφέραμε!! Με τις ώρες στο στήθος και συμπλήρωμα ξένο. Ταλαιπωρήθηκα πολύ όμως!! Το ρεκόρ ήταν 4 ώρες συνέχεια στο στήθος! Όταν τον έβγαζα έκλαιγε... Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, έκλαψα πολύ, αλλά τα καταφέραμε και οι δυο!!
Τώρα θηλάζω ακόμα (7,5 μηνών) είναι ο μπέμπης και από τους 4 μήνες δε θέλει ούτε πιπίλα ούτε μπιμπερό (αυτό δεν ξέρω πόσο καλό είναι, γιατί δεν μπορώ να τον αφήσω κάπου για πολλές ώρες).

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να τον θηλάζεις όποτε θέλει. Κάθε μισή ώρα, μία ώρα, δύο... Μην κοιτάς ρολόι.
Το βράδυ μην τον ξυπνάς εσύ, για να μάθει να ξεχωρίζει τη μέρα από τη νύχτα. Τη μέρα όμως μην αφήνεις να περνάει τρίωρο.
Στην αρχή βέβαια θα θέλει να φάει πολύ πιο σύντομα από τρίωρο.
Α!! Προσπάθησε να μη χρησιμοποιήσεις θήλαστρο μέχρι να τρώει μόνο από το δικό σου γάλα. Μετά καλό είναι να το χρησιμοποιείς πού και πού για να μπορείς να πηγαίνεις καμιά βόλτα. Έτσι δε θα ξεχάσει και το μπιμπερό (πράγμα που έκανε ο δικός μου Sad )

Υπομονή! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!! Smile

????????


Επισκέπτης
tatijana έγραψε:
etoile! έγραψε:
Σήμερα τον ζυγισα και εχει παρει μονο 50 γραμμαρια απο το Σαββατο και ειμαι να σκασω. Απο τον πανικο μου του εδωσα ξενο για να χορτασει κατευθειαν και εβγαλα με το θηλαστρο γαλα για επομενο γευμα...

Και φυσικα πλανταξα στο κλαμα... Ειμαι αθλια μανα... Αν χορταινε δε θα ειχε παχυνει και αλλο; Μαλλον κοιμοταν απο κουραση, οχι επειδη χορτασε, τι να πω.Αλλα θηλαζει απο 30 λεπτα εως 1 ωρα και ρουφαει αχορταγα, πως γινεται να μη παχυνε αρκετα;; Ειμαι κουρελι.

Γενικα τον ταίζω όποτε ξυπναει (συνηθως στο 2ωρο) ή το πολυ 3 ωρες. Αλλα αμα του δινω καθε 1 ωρα, δε θα ταλαιπωρηθει; Θα πρεπει να τον ξυπναω...

Μαλλον θα αρχισω να βγαζω μονο με θηλαστρο και θα του δινω σε συνδυασμο με ξενο. Δε ξερω τι να κανω, εχω πελαγωσει... Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

γιατι το ζυγισμα δεν το αφηνετε στους παιδιατρος ρε κοριτσια?αυτος θα πει αν το παιδι τρεφεται σωστα η οχι...χαλαρωσε λιγο καλη μου.

Ο παιδίατρος μου είπε να τον ζυγίζω επειδή είναι μικρούλης!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
tatijana έγραψε:
etoile! έγραψε:
Σήμερα τον ζυγισα και εχει παρει μονο 50 γραμμαρια απο το Σαββατο και ειμαι να σκασω. Απο τον πανικο μου του εδωσα ξενο για να χορτασει κατευθειαν και εβγαλα με το θηλαστρο γαλα για επομενο γευμα...

Και φυσικα πλανταξα στο κλαμα... Ειμαι αθλια μανα... Αν χορταινε δε θα ειχε παχυνει και αλλο; Μαλλον κοιμοταν απο κουραση, οχι επειδη χορτασε, τι να πω.Αλλα θηλαζει απο 30 λεπτα εως 1 ωρα και ρουφαει αχορταγα, πως γινεται να μη παχυνε αρκετα;; Ειμαι κουρελι.

Γενικα τον ταίζω όποτε ξυπναει (συνηθως στο 2ωρο) ή το πολυ 3 ωρες. Αλλα αμα του δινω καθε 1 ωρα, δε θα ταλαιπωρηθει; Θα πρεπει να τον ξυπναω...

Μαλλον θα αρχισω να βγαζω μονο με θηλαστρο και θα του δινω σε συνδυασμο με ξενο. Δε ξερω τι να κανω, εχω πελαγωσει... Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

γιατι το ζυγισμα δεν το αφηνετε στους παιδιατρος ρε κοριτσια?αυτος θα πει αν το παιδι τρεφεται σωστα η οχι...χαλαρωσε λιγο καλη μου.

Ο παιδίατρος μου είπε να τον ζυγίζω επειδή είναι μικρούλης!

Toτε το βουλωνω Razz Razz Razz

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τωρα προσεξα το θεμα...

δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις..αλλα τα εχω περασει..

προωρα γεννηθηκε?..οταν λες μικρος ποσα κιλα ειναι τωρα??

εισαι σιγουρη οτι οταν ειναι στο στηθος ρουαει γαλα..?τα αισθανεσαι?..η απλα πιπιλαει?


εμενα παντως οσο ηταν μικρο και μεχρι να αρχισει να περνει βαρος κανονικα μου ειχαν πει να το ξυπναω στο δυωρο..!..επειδη με το στηθος δεν επερνε βαρος..παρολο που νομιζα οτι τρωει...μου ειπαν να το αφησω τελειως..και να δινω μινο μπουκαλι...εβγαζα με το θυλαστρο και επινε μονο δικο μου...

ξερω πως η κουραση ειναι μεγαλη!!...γιατι κα με το μπιμπερο ηθελε παρα πολυ ωρα να το πιει..κοιμοταν και επρεπε να το σκουντας να συνεχισει..


..δεν ξερω τι αλλο να σου πω...αλλα νομιζω πρεπει να δινεις μονο μπιμπερο για να μετρας ποσο τρωει..παρε ενα τετραδιο να σημειωνεις κιολας..

για την κουραση εχεις κανενα να σε βοηθαει..?μαμα ας πουμε..?...να σου κανει ολα τα αλλα και εσυ για λιγο καιρο να ασχολεισα μονο με αυτο!

elpisrex

elpisrex
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγγνώμη κορίτσι μου που θα καταχραστώ το θέμα σου, αλλά έχω παρόμοιο πρόβλημα. Εμένα η μπουμπού γεννήθηκε στις 11-11, και δεν ήταν στην εντατική, αλλά στη λάμπα για τον ίκτερο επί 3 μέρες. Σε συνδυασμό με το ότι βγήκε με βεντούζα, πριν την ώρα της και με ασυμβατότητα ρέζους, δεν την είχα από την αρχή κοντά μου για θηλασμό. Επίσης, οι θηλές μου είναι σχετικά μικρές και επίπεδες και δεν καταφέρνει να τις πιάσει.

Όμως, από την αρχή είχα γάλα στο στήθος
και δεν έφαγε παρά μόνο 2 γεύματα ξένου στην κλινική cheers . Φυσικά, πήρε και το πρωτόγαλα. Τώρα, τρώει με μπιμπερό αποκλειστικά δικό μου γάλα, που βγάζω με νοσοκομειακό θήλαστρο που νοίκιασα μετά από προτροπή συμβούλου θηλασμού, η οποία δεν έχει καταφέρει ακόμη να βρει χρόνο να με επισκεφτεί στο σπίτι Mad Mad

Από ότι μου είπε η παιδίατρος το γάλα μου είναι υπεραρκετό και το παιδί τρέφεται σωστά. Να φανταστείτε ότι έχει τύχει να πετάξω γάλα, αφού δεν μπορούσα να το ζεστάνω για δεύτερη φορά. Προσπαθώ να τη βάζω στο στήθος για να κόψουμε το μπιμπερό, όμως έχει μάθει στην ευκολία της και όχι απλώς δεν το πιπιλάει, αλλά με σπρώχνει κιόλας και πλαντάζει στο κλάμα ενώ είναι πολύ ήσυχο μωρό γενικά (φτύστε μην τη ματιάσουμε). Επιμένω όσο μπορώ, αλλά όπως φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε, καμία μάνα δεν μπορεί να πιέσει το παιδί της όταν έχει αρχίσει και μπλαβιάζει από το κλάμα. Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες να τα καταφέρω; Και αν όχι, υπάρχει περίπτωση να εδραιωθεί γαλουχία μόνο με θήλαστρο; Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια και συμβουλή και πάλι ζητώ συγγνώμη από την etoile για την κατάχρηση του θέματός της, αλλά είμαι σίγουρη ότι νιώθει τον πόνο μου.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elpisrex έγραψε:Συγγνώμη κορίτσι μου που θα καταχραστώ το θέμα σου, αλλά έχω παρόμοιο πρόβλημα. Εμένα η μπουμπού γεννήθηκε στις 11-11, και δεν ήταν στην εντατική, αλλά στη λάμπα για τον ίκτερο επί 3 μέρες. Σε συνδυασμό με το ότι βγήκε με βεντούζα, πριν την ώρα της και με ασυμβατότητα ρέζους, δεν την είχα από την αρχή κοντά μου για θηλασμό. Επίσης, οι θηλές μου είναι σχετικά μικρές και επίπεδες και δεν καταφέρνει να τις πιάσει.

Όμως, από την αρχή είχα γάλα στο στήθος
και δεν έφαγε παρά μόνο 2 γεύματα ξένου στην κλινική cheers . Φυσικά, πήρε και το πρωτόγαλα. Τώρα, τρώει με μπιμπερό αποκλειστικά δικό μου γάλα, που βγάζω με νοσοκομειακό θήλαστρο που νοίκιασα μετά από προτροπή συμβούλου θηλασμού, η οποία δεν έχει καταφέρει ακόμη να βρει χρόνο να με επισκεφτεί στο σπίτι Mad Mad

Από ότι μου είπε η παιδίατρος το γάλα μου είναι υπεραρκετό και το παιδί τρέφεται σωστά. Να φανταστείτε ότι έχει τύχει να πετάξω γάλα, αφού δεν μπορούσα να το ζεστάνω για δεύτερη φορά. Προσπαθώ να τη βάζω στο στήθος για να κόψουμε το μπιμπερό, όμως έχει μάθει στην ευκολία της και όχι απλώς δεν το πιπιλάει, αλλά με σπρώχνει κιόλας και πλαντάζει στο κλάμα ενώ είναι πολύ ήσυχο μωρό γενικά (φτύστε μην τη ματιάσουμε). Επιμένω όσο μπορώ, αλλά όπως φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε, καμία μάνα δεν μπορεί να πιέσει το παιδί της όταν έχει αρχίσει και μπλαβιάζει από το κλάμα. Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες να τα καταφέρω; Και αν όχι, υπάρχει περίπτωση να εδραιωθεί γαλουχία μόνο με θήλαστρο; Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια και συμβουλή και πάλι ζητώ συγγνώμη από την etoile για την κατάχρηση του θέματός της, αλλά είμαι σίγουρη ότι νιώθει τον πόνο μου.

ναι μπορει να εδραιθει γαλουχια μονο με θήλαστρο!!...εγω το εκανα αυτο για 7 μηνες....ειχα πολυ γαλα..αποθηκευα κιολας..και πεταξα ,οπως λες και εσυ...
αλλα αμα εχουν μαθει μπουκαλι το στηθος ειναι δυσκλο...απο το να μην πινουν ..καλυτερα θηλαστρο..αλλωστε το δικο σου γαλα θα πινει ,απλα απο το μπουκαλ..μη το βαζεις κατω.!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Κοριτσια χθες τα ξημερωματα εφαγε 2-3 φορες απο 1 ωρα!! Τι πεινα ειναι αυτη;;; Laughing Laughing Laughing
Νασας ρωτησω κατι; Ο γιατρος μου ειπε αν δε ξυπναει να τον σηκωνω σε 3 ωρες. Εγω φοβαμαι μη του κανει κακο 3 ωρες χωρις φαί και σκεφτομαι να τον ξυπναω στις 2 ωρες . Εσεις τι λετε;;;
εγω τον αφηνω και τα αλλα μου παιδια εως 4 ωρες. βασικα δε παει παραπανω γιατι πεινανε. τωρα αυτος βεβεια ουτε τις 3 ωρες δεν κραταει καλα καλα. λοιπον μην αγχωνεσαι! ποια μιλαει βεβαια..
καιγω ετσι αγχωνομουν. πλανταζα στο καλα πριν 1 βδομαδα.. ηθελα αποκλειστικο θηλασμο. με κουρασε το βραδυνο ομως. καθοταν τουλαχιστον μια ωρα στο στηθος και αυτο γινοταν αν 2ωρο.. θα μου πεις οκ αρχη ηταν! εχω ομως και τα αλλα 2 παιδακια που δεν την παλευα νατα φροντισω καικεινα την,μερα. ημουν χαλια πτωμα και απιστευτα νευρικη. ολο τα φωναζα με το παραμικρο. τωρα πια ολη μερα τον θηλαζω και μετα τις 7 στα βραδυνα γευματα δινω ξενο. δε μου αρεσει αλλα πραγματικα ησυχασα. και μαζι μεμενα και τα παιδια μου. τα καημενα ολο τα μαλωνα και εκλαιγαν..
ακομα βεβαια πειραματιζομαι απο κανενα βραδυ αλλα.. θα δειξει. ετυχως δεχετε και το στηθος καλα και τομπουκαλι. τυχερη ειμαισε αυτο.
εσυ παντως προσπαθησε το εφοσον δεν εχεις κατι αλλο απο πισω. μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος ετσι ειναι αλλα μετα λενε ειναι ευκολο.

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ κοριτσι μην εχεις αγχος για το βαρος .θα παρει αυτο που πρεπει να παρει ποσο ειναι 250 γρμ δεν παιρνουν τον μηνα τα νεογγενητα???και ειπαμε θελει υπομονη μεγαλη ο θηλασμος,σου ειπα κ πιο πανω οτι ειναι κουραση ειναι ομως θεμα και ψυχολογιας,πολυ καλα κανεις και επιμενεις αλλα πρεπει και εσυ να τρως παρα πολυ καλα,μηπως παραμελεις τα γευματα σου?και το μικρο σου αλλες χορταινει κ αλλες οχι?μην παραμελεις και την μαμα του μωρου αν εσυ δεν εισαι καλα αυτο πως θα ειναι.?μιλαω παντα με αγαπη κ σεβασμο εξαλου κ γω ακομα θηλαζω την 11 μηνη κορη μου!!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια, για εσάς που έχετε ακόμα τη δυσκολία με το θηλασμό, να πω τι έκανα εγώ τότε, γιατί και η μικρή μου ήταν πολύ νευρική και αν πεινούσε πολύ δεν είχε την υπομονή να προσπαθήσει να θηλάσει. Αυτό το πάθαμε από το μαιευτήριο κιόλας και αφού ταλαιπωρηθήκαμε, διαπιστώσαμε ότι αν της έδινα πρώτα από μπουκάλι λίγο γάλα δικό μου για 2-3 γουλίτσες να της φύγει η μεγάλη πείνα, μετά της το έπαιρνα και την έβαζα στο στήθος και θήλαζε κανονικά. Σταδιακά της έδινα όλο και λιγότερο από το μπουκάλι στην αρχή και τελικά μετά από 2 βδομάδες καταφέραμε να θηλάζουμε κατευθείαν χωρίς τη βοήθεια του μπιμπερό...

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:

Και φυσικα πλανταξα στο κλαμα... Ειμαι αθλια μανα...

No Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 654655 μη ξαναδιαβασω βλακειες!! γιανα μη το αλλιως!!!
Αλλα θηλαζει απο 30 λεπτα εως 1 ωρα και ρουφαει αχορταγα,
εισαι σιγουρη οτι ρουφαει γαλατακι??? ειναι λιγο παγιδααυτο στην αρχη και μπερδευομαστε. καιγω την πατησα. μηπως πιπιλαει?ειναι πολυ μικρη η διαφορα. εμενα ο δικος μου οπτικα δεβλεπεις τρελλη διαφορα αναμεσα στο ρουφηγμα με το πιπιλισμα. ειναι τεμεπλης και δε ρουφαει δυνατα. ΑΛΛΑ! εχε το νου σου να ακους νακαταπινει. κανουν τον χαρακτηριστικο ηχο συνηθως. Wink επισης δες αν εχει γαλα στο στομα του μετα..
Μαλλον θα αρχισω να βγαζω μονο με θηλαστρο και θα του δινω σε συνδυασμο με ξενο. Δε ξερω τι να κανω, εχω πελαγωσει... Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

δεν το βρισκω καλη ιδεα. εγω αν εμενα με το θηλασρο θατα ειχα παρατησει. μπορεις αλλα ειναι πολυ εξαντλητικο σωματικα και ψυχικα..κανε το κολπο με το θηλαστρο να παρει μπρος τοστηθος. για λιγο..μετα θαβρειτε τα κοινα σας σημεια με το μωρο και θα ''συνδεθητε'' Wink

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
Σήμερα τον ζυγισα και εχει παρει μονο 50 γραμμαρια απο το Σαββατο και ειμαι να σκασω.
Κακως τον ζυγιζεις. Τα μωρα δεν παιρνουν το βαρος ομοιομορφα, 50 τη μια μερα, 50 την άλλη, κτλ. Εχουν εκρηξεις βαρους, τα λεγομενα αλματα αναπτυξης. Οποτε πετα τη ζυγαρια σε παρακαλώ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διαβασα οσα εχεις γραψει,δεν προλαβαινω θα δω το μεσημερι.
Θα σου πω για το πιπιλισμα,να τον αφηνεις να πιπιλαει,και με αυτον τον τροπο βοηθαει την παραγωγη σου.Ειναι νωρις ακομα για να τον σταματας απο αυτο.
Για το ζυγισμα αφου σου ειπε ο γιατρος...οσο δινεις κ ξενο παντως δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για την παραγωγη σου κ τις ζυγισεις. Γνωμη μου,οσο αντεχεις βεβαια,συγκεντρωσου μονο στο μωρο.Ας θηλαζει ολη μερα.Να σου φτιαχνουν φαγητο κ να σου κανουν τις δουλειες ο αντρας σου και οι μαμαδες.Ειναι δυσκολο..

Οσο ειναι ακομα αρχη πρεπει να τον βαζεις στο στηθος,το θηλαστρο δεν μπορει να αντικαταστησει τα μηνυματα του μωρου προς το στηθος.Την παραγωγη σου θα την αυξησει η συχνοτητα των θηλασμων και η διαρκεια (και το πιπιλισμα,το ξαναλεω).Και οσο για το βαρος...δεν βαζουν καποιο συγκεκριμενο βαρος τυα μωρα που θηλαζουν,δεν υπαρχει στανταρ κανονας.Μπορει για μερες να μην βαζει κ ξαφνικα να παρει μπρος.Αλλα και παλι λεω,θελει επιμονη κ υπομονη.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elpisrex έγραψε:Συγγνώμη κορίτσι μου που θα καταχραστώ το θέμα σου, αλλά έχω παρόμοιο πρόβλημα. Εμένα η μπουμπού γεννήθηκε στις 11-11, και δεν ήταν στην εντατική, αλλά στη λάμπα για τον ίκτερο επί 3 μέρες. Σε συνδυασμό με το ότι βγήκε με βεντούζα, πριν την ώρα της και με ασυμβατότητα ρέζους, δεν την είχα από την αρχή κοντά μου για θηλασμό. Επίσης, οι θηλές μου είναι σχετικά μικρές και επίπεδες και δεν καταφέρνει να τις πιάσει.

αυτο δεν παιζει ρολο,μαζι με την ρωγα βαζεις κ λιγο απο την θηλαια αλω στο στομα του μωρου.


Όμως, από την αρχή είχα γάλα στο στήθος
και δεν έφαγε παρά μόνο 2 γεύματα ξένου στην κλινική cheers . Φυσικά, πήρε και το πρωτόγαλα. Τώρα, τρώει με μπιμπερό αποκλειστικά δικό μου γάλα, που βγάζω με νοσοκομειακό θήλαστρο που νοίκιασα μετά από προτροπή συμβούλου θηλασμού, η οποία δεν έχει καταφέρει ακόμη να βρει χρόνο να με επισκεφτεί στο σπίτι Mad Mad

Από ότι μου είπε η παιδίατρος το γάλα μου είναι υπεραρκετό και το παιδί τρέφεται σωστά. Να φανταστείτε ότι έχει τύχει να πετάξω γάλα, αφού δεν μπορούσα να το ζεστάνω για δεύτερη φορά. Προσπαθώ να τη βάζω στο στήθος για να κόψουμε το μπιμπερό, όμως έχει μάθει στην ευκολία της και όχι απλώς δεν το πιπιλάει, αλλά με σπρώχνει κιόλας και πλαντάζει στο κλάμα ενώ είναι πολύ ήσυχο μωρό γενικά (φτύστε μην τη ματιάσουμε). Επιμένω όσο μπορώ, αλλά όπως φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε, καμία μάνα δεν μπορεί να πιέσει το παιδί της όταν έχει αρχίσει και μπλαβιάζει από το κλάμα. Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες να τα καταφέρω; Και αν όχι, υπάρχει περίπτωση να εδραιωθεί γαλουχία μόνο με θήλαστρο; Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια και συμβουλή και πάλι ζητώ συγγνώμη από την etoile για την κατάχρηση του θέματός της, αλλά είμαι σίγουρη ότι νιώθει τον πόνο μου.

η εδραιωση γινεται συνηθως στις 6 εβδομαδες,μπορει κ παραπανω. Δεν ειναι κανονας παντως να εδραιωνεται με το θηλαστρο,αλλα μπορει να γινει. Αν θελεις να τον θηλαζεις τοτε θα πρεπει να επιμενεις με το στηθος,να βαζεις το μωρο οταν ειναι ηρεμο στο στηθος σου οση ωρα θελει. Βοηθαει πολυ η επαφη δερμα με δερμα ,δλδ να τον ακουμπας πανω σου γυμνουλι και να ειναι κ σενα γυμνο το μπουστο σου. Θελει δλδ να δημιουργησεις συνθηκες εσυ για να θηλαζει απο το στηθος σου

αφου δεν προλαβαινει αυτη η συμβουλος,βρες μια αλλη Cool

????????


Επισκέπτης
tatijana έγραψε:
etoile! έγραψε:
tatijana έγραψε:
etoile! έγραψε:
Σήμερα τον ζυγισα και εχει παρει μονο 50 γραμμαρια απο το Σαββατο και ειμαι να σκασω. Απο τον πανικο μου του εδωσα ξενο για να χορτασει κατευθειαν και εβγαλα με το θηλαστρο γαλα για επομενο γευμα...

Και φυσικα πλανταξα στο κλαμα... Ειμαι αθλια μανα... Αν χορταινε δε θα ειχε παχυνει και αλλο; Μαλλον κοιμοταν απο κουραση, οχι επειδη χορτασε, τι να πω.Αλλα θηλαζει απο 30 λεπτα εως 1 ωρα και ρουφαει αχορταγα, πως γινεται να μη παχυνε αρκετα;; Ειμαι κουρελι.

Γενικα τον ταίζω όποτε ξυπναει (συνηθως στο 2ωρο) ή το πολυ 3 ωρες. Αλλα αμα του δινω καθε 1 ωρα, δε θα ταλαιπωρηθει; Θα πρεπει να τον ξυπναω...

Μαλλον θα αρχισω να βγαζω μονο με θηλαστρο και θα του δινω σε συνδυασμο με ξενο. Δε ξερω τι να κανω, εχω πελαγωσει... Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

γιατι το ζυγισμα δεν το αφηνετε στους παιδιατρος ρε κοριτσια?αυτος θα πει αν το παιδι τρεφεται σωστα η οχι...χαλαρωσε λιγο καλη μου.

Ο παιδίατρος μου είπε να τον ζυγίζω επειδή είναι μικρούλης!

Toτε το βουλωνω Razz Razz Razz

Laughing Laughing Laughing

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις απαντήσεις, αλλά επειδή πέρασα πολλά με το θηλασμό κ αισίως φτάσαμε τα 2 χρόνια, θα σου έλεγα να μη βάλεις θήλαστρο,όποτε κ όσο θέλει!!!!

????????


Επισκέπτης
Κοριτσια τελικα τον ζυγισα και τη Δευτερα και ειχε παρει 230 γραμμαρια ( ο γιατρος ηθελε 180, αρα σουπερ!!)...

Το θεμα ειναι το εξης τωρα... Τη μια θηλαζει στα πιο πολλα γευματα, την αλλη τον πιανει τρελο πεισμα και μια ωρα να τον εχω στο στηθος δε τρωει, θυμωνει και χτυπιεται και τελικα του δινω μπουκαλι... Sad

Με το θηλαστρο δε βγαζω πολυ, αντε 100-150 γραμμαρια Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Τωρα ειναι 2600, οποτε εχω ηρεμησει λιγο. Γενικα ειναι λαιμαργος , στο στηθος καθεται μια ωρα και ρουφαει (ναι,καταλαβαινω το γαλα που τρεχει και βλεπω το στομα του να εχει γαλα),αλλα αμα τον πιασει και δε θελει δε καθεται με τιποτα.Φοβαμαι δε θα καταφερω να τρωει μονο απο αυτο, δε γλιτωνω το ξενο Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Αληθεια, ποση ωρα ειναι φυσιολογικο να θηλαζει,εννοω ποσο ειναι αρκετο για να χορτασει;Η μιση ωρα ειναι αρκετη; Συνηθως κανει μιση ωρα με μια ωρα. Καμια φορα και 2ωρο. Ειναι ενταξει ή λιγο το μισαωρο;

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:Κοριτσια τελικα τον ζυγισα και τη Δευτερα και ειχε παρει 230 γραμμαρια ( ο γιατρος ηθελε 180, αρα σουπερ!!)...

Το θεμα ειναι το εξης τωρα... Τη μια θηλαζει στα πιο πολλα γευματα, την αλλη τον πιανει τρελο πεισμα και μια ωρα να τον εχω στο στηθος δε τρωει, θυμωνει και χτυπιεται και τελικα του δινω μπουκαλι... Sad

Με το θηλαστρο δε βγαζω πολυ, αντε 100-150 γραμμαρια Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Τωρα ειναι 2600, οποτε εχω ηρεμησει λιγο. Γενικα ειναι λαιμαργος , στο στηθος καθεται μια ωρα και ρουφαει (ναι,καταλαβαινω το γαλα που τρεχει και βλεπω το στομα του να εχει γαλα),αλλα αμα τον πιασει και δε θελει δε καθεται με τιποτα.Φοβαμαι δε θα καταφερω να τρωει μονο απο αυτο, δε γλιτωνω το ξενο Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Αληθεια, ποση ωρα ειναι φυσιολογικο να θηλαζει,εννοω ποσο ειναι αρκετο για να χορτασει;Η μιση ωρα ειναι αρκετη; Συνηθως κανει μιση ωρα με μια ωρα. Καμια φορα και 2ωρο. Ειναι ενταξει ή λιγο το μισαωρο;

Όποτε και όσο θέλει θα τον αφήνεις να θηλάζει. Μπορεί σε κάποιο θηλασμό να χορτάσει στα δέκα λεπτά και στον επόμενο στη μία ώρα. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να βάλεις χρονικά περιθώρια. Για να φανταστείς εμένα που είναι 16 μηνών τωρα, ιδέα δεν έχω πόση ώρα θηλάζει απο το κάθε στήθος.
Επίσης, το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό για να σου δείξει τι παραγωγή γάλακτος έχεις.
Αλήθεια, γιατι το χρησιμοποιείς ακόμα? Very Happy

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
etoile! έγραψε:Κοριτσια τελικα τον ζυγισα και τη Δευτερα και ειχε παρει 230 γραμμαρια ( ο γιατρος ηθελε 180, αρα σουπερ!!)...

Το θεμα ειναι το εξης τωρα... Τη μια θηλαζει στα πιο πολλα γευματα, την αλλη τον πιανει τρελο πεισμα και μια ωρα να τον εχω στο στηθος δε τρωει, θυμωνει και χτυπιεται και τελικα του δινω μπουκαλι... Sad

Με το θηλαστρο δε βγαζω πολυ, αντε 100-150 γραμμαρια Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Τωρα ειναι 2600, οποτε εχω ηρεμησει λιγο. Γενικα ειναι λαιμαργος , στο στηθος καθεται μια ωρα και ρουφαει (ναι,καταλαβαινω το γαλα που τρεχει και βλεπω το στομα του να εχει γαλα),αλλα αμα τον πιασει και δε θελει δε καθεται με τιποτα.Φοβαμαι δε θα καταφερω να τρωει μονο απο αυτο, δε γλιτωνω το ξενο Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Αληθεια, ποση ωρα ειναι φυσιολογικο να θηλαζει,εννοω ποσο ειναι αρκετο για να χορτασει;Η μιση ωρα ειναι αρκετη; Συνηθως κανει μιση ωρα με μια ωρα. Καμια φορα και 2ωρο. Ειναι ενταξει ή λιγο το μισαωρο;

Όποτε και όσο θέλει θα τον αφήνεις να θηλάζει. Μπορεί σε κάποιο θηλασμό να χορτάσει στα δέκα λεπτά και στον επόμενο στη μία ώρα. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να βάλεις χρονικά περιθώρια. Για να φανταστείς εμένα που είναι 16 μηνών τωρα, ιδέα δεν έχω πόση ώρα θηλάζει απο το κάθε στήθος.
Επίσης, το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό για να σου δείξει τι παραγωγή γάλακτος έχεις.
Αλήθεια, γιατι το χρησιμοποιείς ακόμα? Very Happy

Συμφωνώ με την chicken.
Θα τον αφήνεις να τρώει όσο θέλει.
Να σε ρωτήσω κάτι chicken; Χρησιμοποιείς μπιμπερό; Θέλω και εγώ να τον θηλάσω για μεγάλο διάστημα, αλλά τις τελευταίες μέρες αγχώθηκα πολύ φοβούμενη πιθανή εγκυμοσύνη και διαβάζοντας ότι δεν επιτρέπεται θηλασμός και εγκυμοσύνη. Προσπάθησα να του δώσω μπιμπερό και δεν το θέλει με τίποτα. Έχω παραγγείλει ένα ειδικό μπιμπερό από Αγγλία. Δεν ξέρω εάν θα έχει αποτέλεσμα.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mariabel έγραψε:
Συμφωνώ με την chicken.
Θα τον αφήνεις να τρώει όσο θέλει.
Να σε ρωτήσω κάτι chicken; Χρησιμοποιείς μπιμπερό; Θέλω και εγώ να τον θηλάσω για μεγάλο διάστημα, αλλά τις τελευταίες μέρες αγχώθηκα πολύ φοβούμενη πιθανή εγκυμοσύνη και διαβάζοντας ότι δεν επιτρέπεται θηλασμός και εγκυμοσύνη. Προσπάθησα να του δώσω μπιμπερό και δεν το θέλει με τίποτα. Έχω παραγγείλει ένα ειδικό μπιμπερό από Αγγλία. Δεν ξέρω εάν θα έχει αποτέλεσμα.

Γεια σου mariabel!
όχι δεν χρησιμοποιώ μπιμπερό, δεν της έδωσα απο μωρό γιατί για μένα δεν είχε καμμιά χρησιμότητα.
Γιατί φοβάσαι για εγκυμοσύνη και θηλασμό? Συνήθως (αν δεν έχεις ιστορικό συσπάσεων) δεν απαγορεύεται να θηλάσεις. Ξέρω κοπέλα που θήλασε το μωρό της μέχρι που πήγε να γεννήσει και μετά θήλασε και τα δύο της παιδάκια.
Για οποιαδήποτε απορία βέβαια, μπορείς να μιλήσεις και με σύμβουλο θηλασμού (είναι πιο ενημερωμένες απο εμένα για να σου απαντήσουν Very Happy )
Εννοείτε πως ότι μπορώ να σου απαντήσω εγώ είμαι στην διάθεσή σου. Φιλιά Very Happy Very Happy

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
mariabel έγραψε:
Συμφωνώ με την chicken.
Θα τον αφήνεις να τρώει όσο θέλει.
Να σε ρωτήσω κάτι chicken; Χρησιμοποιείς μπιμπερό; Θέλω και εγώ να τον θηλάσω για μεγάλο διάστημα, αλλά τις τελευταίες μέρες αγχώθηκα πολύ φοβούμενη πιθανή εγκυμοσύνη και διαβάζοντας ότι δεν επιτρέπεται θηλασμός και εγκυμοσύνη. Προσπάθησα να του δώσω μπιμπερό και δεν το θέλει με τίποτα. Έχω παραγγείλει ένα ειδικό μπιμπερό από Αγγλία. Δεν ξέρω εάν θα έχει αποτέλεσμα.

Γεια σου mariabel!
όχι δεν χρησιμοποιώ μπιμπερό, δεν της έδωσα απο μωρό γιατί για μένα δεν είχε καμμιά χρησιμότητα.
Γιατί φοβάσαι για εγκυμοσύνη και θηλασμό? Συνήθως (αν δεν έχεις ιστορικό συσπάσεων) δεν απαγορεύεται να θηλάσεις. Ξέρω κοπέλα που θήλασε το μωρό της μέχρι που πήγε να γεννήσει και μετά θήλασε και τα δύο της παιδάκια.
Για οποιαδήποτε απορία βέβαια, μπορείς να μιλήσεις και με σύμβουλο θηλασμού (είναι πιο ενημερωμένες απο εμένα για να σου απαντήσουν Very Happy )
Εννοείτε πως ότι μπορώ να σου απαντήσω εγώ είμαι στην διάθεσή σου. Φιλιά Very Happy Very Happy

Τέλειο αυτό! Μακάρι να μη χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό απότομα για κάποιο λόγο. Ταλαιπωρήθηκα πολύ τον πρώτο μήνα μέχρι να μάθει ο μπέμπης να θηλάζει και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο ο θηλασμός, γιατί είναι κάτι πολύ σημαντικό και για το παιδί και για τη μητέρα!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mariabel έγραψε:

Τέλειο αυτό! Μακάρι να μη χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό απότομα για κάποιο λόγο. Ταλαιπωρήθηκα πολύ τον πρώτο μήνα μέχρι να μάθει ο μπέμπης να θηλάζει και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο ο θηλασμός, γιατί είναι κάτι πολύ σημαντικό και για το παιδί και για τη μητέρα!

Πόσο είναι το παιδάκι σου τώρα?
Λογικά δεν θα χρειαστεί να διακόψεις τον θηλασμό αν εσύ δεν θέλεις εκτός και αν σου δημιουργεί όπως σου είπα συσπάσεις στην αρχή της εγκυμοσύνης σου. Και εγώ πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο ο θηλασμός Very Happy Very Happy.
Καλή συνέχεια Very Happy

????????


Επισκέπτης
Εδω και μερικες μερες θηλαζουμε αποκλειστικα, χωρις θηλαστρο Very Happy !!! Εχω ενθουσιαστει ,αλλα πολλη κουραση!!! Το βραδυ βαραει 2ωρα... Εσας κανουν τοση ωρα;;;Μηπως κανω κατι λαθος;;;;

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Εδω και μερικες μερες θηλαζουμε αποκλειστικα, χωρις θηλαστρο Very Happy !!! Εχω ενθουσιαστει ,αλλα πολλη κουραση!!! Το βραδυ βαραει 2ωρα... Εσας κανουν τοση ωρα;;;Μηπως κανω κατι λαθος;;;;

κ 4ωρα στο στηθος εχει κλεισει η μικρη. Κανε υπομονη, θα 40ντησει κ θα αλλαξει ρυθμο Smile

δεν ειναι πιο ευκολο χωρις θηλαστρο?γλυτωσες το καθαρισμα κ την αποστειρωση!

????????


Επισκέπτης
chicken έγραψε:
etoile! έγραψε:Κοριτσια τελικα τον ζυγισα και τη Δευτερα και ειχε παρει 230 γραμμαρια ( ο γιατρος ηθελε 180, αρα σουπερ!!)...

Το θεμα ειναι το εξης τωρα... Τη μια θηλαζει στα πιο πολλα γευματα, την αλλη τον πιανει τρελο πεισμα και μια ωρα να τον εχω στο στηθος δε τρωει, θυμωνει και χτυπιεται και τελικα του δινω μπουκαλι... Sad

Με το θηλαστρο δε βγαζω πολυ, αντε 100-150 γραμμαρια Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Τωρα ειναι 2600, οποτε εχω ηρεμησει λιγο. Γενικα ειναι λαιμαργος , στο στηθος καθεται μια ωρα και ρουφαει (ναι,καταλαβαινω το γαλα που τρεχει και βλεπω το στομα του να εχει γαλα),αλλα αμα τον πιασει και δε θελει δε καθεται με τιποτα.Φοβαμαι δε θα καταφερω να τρωει μονο απο αυτο, δε γλιτωνω το ξενο Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 2 534787

Αληθεια, ποση ωρα ειναι φυσιολογικο να θηλαζει,εννοω ποσο ειναι αρκετο για να χορτασει;Η μιση ωρα ειναι αρκετη; Συνηθως κανει μιση ωρα με μια ωρα. Καμια φορα και 2ωρο. Ειναι ενταξει ή λιγο το μισαωρο;

Όποτε και όσο θέλει θα τον αφήνεις να θηλάζει. Μπορεί σε κάποιο θηλασμό να χορτάσει στα δέκα λεπτά και στον επόμενο στη μία ώρα. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να βάλεις χρονικά περιθώρια. Για να φανταστείς εμένα που είναι 16 μηνών τωρα, ιδέα δεν έχω πόση ώρα θηλάζει απο το κάθε στήθος.
Επίσης, το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό για να σου δείξει τι παραγωγή γάλακτος έχεις.
Αλήθεια, γιατι το χρησιμοποιείς ακόμα? Very Happy

το χρησιμοποιουσα γιατι ηταν μικρουλης και πολυ αδυναμος για να ρουφηξει απο το στηθος,στα 5 λεπτα τα επαιζε!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις