Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:Αχ βρε κοριτσια,μου δωσατε κουραγιο.Βασικα νομιζα οτι κανω κατι λαθος εγω κ ταλαιπωρουμαι,γι αυτο ειχα φρικαρει!!

Λοιπον ακουστε τα νεοτερα,αφου ειχε ερθει ο παιδιατρος,την 1η εβδομαδα εβαλε 230 γραμμαρια (μεικτη διατροφη), 2η εβδομαδα (3 μερες μεικτη, 4 μερες θηλασμος μονο) 110 γραμμ και 3η εβδομαδα (απο τη Δευτερα μεχρι σημερα Παρασκευη) εβαλε 120 γραμμαρια με αποκλειστικο θηλασμο... Απο 2280 που βγηκαμε απο το μαιευτηριο, ειμαστε 2810...
Ο γιατρος με πατημα τα 110 της προηγ εβδομ μας ειπε για σκονη. Το βραδυ θα τον παρω να του πω οτι το παιδι πηρε 120 γραμμαρια σε λιγες μερες με αποκλειστικο θηλασμο. Αν μου πει για ξενο θα προβληματιστω παρα πολυ...
Εχω και τον αντρα μου που θελει να τον ακολουθησουμε τυφλα, εμενα παλι κατι μου βρωμαει... Θα δουμε το βραδυ! Αλλα δεν εκανα τοσο κοπο για να το γυρισω στην κωλοσκονη παλι! Δε θελω να δωσω ξενο, ΔΕ ΘΕΛΩ!!! Ακομα και μια φορα που εδωσα ειχα τυψεις.

Εσεις τι λετε βρε κοριτσια; Δε βρωμαει κατι; Απο την μια λεει να θηλαζω και κανει καλο και απο την αλλη μου λεει να δινω συμπληρωμα. Δε ξερω ποια τι να κανω, φοβαμαι και μη κανω κακο στο μωρο μου τελικα με το κολλημα μου να θηλασω... Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 534787



etoile!, μη στενοχωριέσαι! Χαίρομαι που θέλεις τόσο πολύ να θηλάσεις. Και εγώ έτσι ήμουν. Μην τα παρατήσεις, γιατί θα σε παρατήσει και αυτό. Μη δώσεις ξένο γάλα. Εγώ είχα πάρει μια ζυγαριά. Το ζύγιζα κάθε μέρα στην αρχή, γιατί φοβόμουν και εγώ ότι δεν έπαιρνε βάρος. Περίπου την ίδια ώρα την ημέρα, γυμνούλη. Έπαιρνε γύρω στα 50 γρ την ημέρα μέσο όρο.
etoile!, είμαι σίγουρη ότι θα ανταμειφθείς για τον κόπο σου! Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 417472

????????


Επισκέπτης
mariabel έγραψε:
etoile! έγραψε:Αχ βρε κοριτσια,μου δωσατε κουραγιο.Βασικα νομιζα οτι κανω κατι λαθος εγω κ ταλαιπωρουμαι,γι αυτο ειχα φρικαρει!!

Λοιπον ακουστε τα νεοτερα,αφου ειχε ερθει ο παιδιατρος,την 1η εβδομαδα εβαλε 230 γραμμαρια (μεικτη διατροφη), 2η εβδομαδα (3 μερες μεικτη, 4 μερες θηλασμος μονο) 110 γραμμ και 3η εβδομαδα (απο τη Δευτερα μεχρι σημερα Παρασκευη) εβαλε 120 γραμμαρια με αποκλειστικο θηλασμο... Απο 2280 που βγηκαμε απο το μαιευτηριο, ειμαστε 2810...
Ο γιατρος με πατημα τα 110 της προηγ εβδομ μας ειπε για σκονη. Το βραδυ θα τον παρω να του πω οτι το παιδι πηρε 120 γραμμαρια σε λιγες μερες με αποκλειστικο θηλασμο. Αν μου πει για ξενο θα προβληματιστω παρα πολυ...
Εχω και τον αντρα μου που θελει να τον ακολουθησουμε τυφλα, εμενα παλι κατι μου βρωμαει... Θα δουμε το βραδυ! Αλλα δεν εκανα τοσο κοπο για να το γυρισω στην κωλοσκονη παλι! Δε θελω να δωσω ξενο, ΔΕ ΘΕΛΩ!!! Ακομα και μια φορα που εδωσα ειχα τυψεις.

Εσεις τι λετε βρε κοριτσια; Δε βρωμαει κατι; Απο την μια λεει να θηλαζω και κανει καλο και απο την αλλη μου λεει να δινω συμπληρωμα. Δε ξερω ποια τι να κανω, φοβαμαι και μη κανω κακο στο μωρο μου τελικα με το κολλημα μου να θηλασω... Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 534787



etoile!, μη στενοχωριέσαι! Χαίρομαι που θέλεις τόσο πολύ να θηλάσεις. Και εγώ έτσι ήμουν. Μην τα παρατήσεις, γιατί θα σε παρατήσει και αυτό. Μη δώσεις ξένο γάλα. Εγώ είχα πάρει μια ζυγαριά. Το ζύγιζα κάθε μέρα στην αρχή, γιατί φοβόμουν και εγώ ότι δεν έπαιρνε βάρος. Περίπου την ίδια ώρα την ημέρα, γυμνούλη. Έπαιρνε γύρω στα 50 γρ την ημέρα μέσο όρο.
etoile!, είμαι σίγουρη ότι θα ανταμειφθείς για τον κόπο σου! Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 417472

Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 417472 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 417472 Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!!  :) - Σελίδα 4 417472

Sof


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:Καλημερα κοριτσια !!
Το προηγουμενο Σαββατο γεννησα. Το παιδακι μου εμεινε στη ΜΕΝΝ 6 μερες γιατι ηταν μικρουλης και δεν ετρωγε (του ειχαν σωληνακι). Μετα την 3η μερα αρχισε να τρωει.Δε με αφηναν να θηλασω (για τους γνωστους-αγνωστους λογους...), αλλα επειδη εγω ειχα πεισμα τα πηρα στο κρανιο και εβγαζα με θηλαστρο γαλα και πηγαινα 3-4 γευματα στο παιδι. Τα υπολοιπα ηταν σκονη, γιατι δεν ειχα πολυ γαλα και μου το μπουκωναν με το κωλοξενο. Την Παρασκευη γυρισαμε σπιτι. Ο μικρος εμαθε στο μπουκαλι και οπως ειναι λογικο δε μπαινει στο στηθος. Εχω νοικιασει νοσοκομειακο θηλαστρο και βγαζω γαλα και καποιες φορες τον προσπαθω στο στηθος. Χθες θηλασε για αρκετη ωρα, αλλα το βραδυ δεν ειχε δυναμεις να θηλασει και ξαναδωσαμε μπουκαλι. Δε μπορω ομως αυτη την κατασταση. Δεν εχω και αρκετο γαλα και του δινω και σκονη και δε θελω.

Μπορειτε να μου πειτε καμια συμβουλη για να θηλασει αποκλειστικα;;Ο παιδιατρος μου ειπε να τον βαζω πρωτα στο στηθος και μετα να του δινω μπουκαλι, αν δε τρωει.
Ο μικρος κερδισε το βαρος της γεννησης πλεον (ειχε γεννηθει 2350 και εχασε 80 γραμμαρια μονο ευτυχως)και τρωει παρα πολυ καλα. Απλα εκνευριζεται με το στηθος και πεφτει ξερος μετα απο τοση ωρα που ''παλευει'' για να φαει γαλατακι μανουλας...

Κοριτσια εχω λαλησει... Ολη μερα και ολη νυχτα βγαζω γαλα με θηλαστρο και ταίζω το μωρο. Εχω εξαντηθει , στο τελος θα πεσω κατω... Και ολο κλαιω, δε θελω να του δινω σκονη.
Μακαρι να πειτα καμια καλη ιδεα!!!!

να σας ζησει το νινακι σας!!!!!δεν προλαβα να διαβασω τι σου ειπαν οι αλλες μανουλες,θα σου πω τη δικη μου εμπειρια!!!!σε καμια περιπτωση μην σκεφτεις πως δεν εχεις αρκετο γαλα!!!!μολις γεννησα δεν θηλασα το μωρο μου γιατι ειχα κανει συγχρονως εγχειριση και για 4 μερες απαγορευοταν!!!!το εβγαζα με θηλαστρο κ το πεταγα!!!!οταν πηγαμε σπιτι ξεκινησα να το θηλαζω!το εβαζα στο στηθος μολις εκλαιγε κ δεν εδινασυμπληρωμα μετα την 1η εβδομαδα τα καταφεραμε!ειχα πληγωμενες θηλες κ εβαζα μια κρεμα της medela την πουρλαν!αφου λοιπον τα καταφεραμε ο μικρος μου παρουσιασε δσκοιλιοτητα κ ο παιδιατρος με εβαλε να του δωσω ξενο ο μικρος προτιμουσε το μπιμπερο!οταν καταλαβα πως ειχα κανει λαθος κ με την βοηθεια των κοριτσιων απο το φορουμ σταματησα το ξενο σιγα σιγα!!αγορασα το μπιμπερο calma της medela που κανει θηλαστικες κινησεις κ εβαζα πιο συχνα το νινι στο στηθος ετσι βρηκαμε ξανα τους ρυθμους μας!!!επισης το θηλαστρο τις πρωτες 40 μερες καλο ειναι να μην το χρησιμοποιεις!!!τα καταφεραμε μεχρι τωρα που για δικους μου λογους ξεκινησα τον αποθηλασμο.σου ευχομαι να τα καταφερεις!ειναι πολυ ωραια να θηλαζεις!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις