Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
414 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 414 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 1:17 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

(εξαιρουνται οι στριγγλες πεθερες κι αυτες που επιμενουν οτι το ασαραντιστο μωρο δεν παθαινει τίποτα αν φαει λιγο σαλαμι...)

Laughing Laughing Laughing Laughing

συμφωνώ κι εγώ μαζί σας κορίτσια και ξαναλέω οτι αν δέχεσαι βοήθεια δεν σημαίνει οτι είσαι λιγότερο καλή μάνα.

52xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 4:00 am

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΟΣΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.ΕΓΩ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 21 ΜΗΝΩΝ.ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΓΕ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ!!ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΗΔΕΝ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ...

53xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 4:29 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sofia lara έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΟΣΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.ΕΓΩ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 21 ΜΗΝΩΝ.ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΓΕ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ!!ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΗΔΕΝ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ...


Εδω συμφωνω κι εγω μαζι σου,αλλα δν ηταν κι ολη μερα απο πανω μου,οπως πολλες μητερες κι πεθερες θελουν να σου επιβαλλλουν τη γνωμη τους κι το τροπο τους.Αυτο το σιχαινομαι.
Η μανα μου μου εδειξε κανα 2 πραγματα,αποκει κ περα το νταντευε σαν γιαγια κι τπτ αλλο,το σπιτι το καθαριζα αποκλειστικα εγω,εκτος απο καμια φορα που εκανα γενικη κ καθοταν κι μου κανε το παιδικο.Τωρα πχ με βοηθαει παααρα πολυ γτ ειμαι εγκυος κι επειδη δν εχω πλυντηριο σπιτι μου,πλενω σαυτη που ειναι κ ακριβως διπλα,κιπολλες φορες αν τ ξεχασω μου τα φερνει κ της μικρης αμα ειναι τα σιδερωνει κιολας.
Δν θα επετρεπα ποτε ομως να αναλαβει εξ ολοκληρου την ανατροφη της κορης μου κι απλα να μαθαινω εγω.Θελω να ειμαι ενεργη στην ανατροφη της,κι μεχρι τωρα,περισσευει φαγητο,κι παρολο που ξερει οτι την επομενη θα παρε το φαγητο αυτο,παλι με ρωταει για να επιβεβαιωσει.

Φυσικα θα της ειμαι ευγνωμων για οτι μου εχει μαθει κι οσο μουεχει σταθει.

54xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 4:31 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καθε βοηθεια για καλό ειναι! (γιαυτο λεγεται κ 'βοηθεια')
γιατι να ταλαιπωρούμαι ενω μπορω να εχω τους ανθρωπους μου να με βοηθησουν- να με ελαφρύνουν εννοω-
στην δικη μου περιπτωση αν δεν ειχα τη μαμα μου να μας στελνει φαγητο και να μας βοηθαει με τις δουλειες οταν ημουν λεχωνα- αλλα και πιο μετα- θα ειχα λαλήσει!

55xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 4:39 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα με απασχολουσε να εχω παρεα,αυτο ηθελα σαν βοηθεια. Για το παιδι εκανα αυτο που ηθελα, βεβαια η βδομαδα που εκατσε η αδερφη μου μαζι μας ηταν δωρο! Ηταν οι πρωτες μερες του Γιαννη και δεν ηξερα ποτε κλαιει γιατι πειναει,γιατι ποναει..μου δειξε πως να του κανω μασαζ για τους κολικους,πως να τον βαζω στον ωμο (σταση παπαγαλακι Laughing ).Αυτα δεν τα ηξερα,πολυ χρησιμα!
Και μια βδομαδα εμεινε η κολλητη μας μαζι,ασχετη μεν απο μωρα αλλα ηταν η καλυτερη παρεα Smile Δεν ηθελα να ειμαι μονη μου. Στο δευτερο ειχα παρει το κολαϊ,αλλα κ παλι χρειαζομουν τον πρωτο καιρο βοηθεια με τον μεγαλο. Ειχα την μικρη στο στηθος ωρες κ καποιος επρεπε να βγαζει βολτα τον Γιανναρα μου,να μην στερηθει τις βολτες του.Τον εβγαζε ο μπαμπας μου,τον επαιρνε η γιαγια του καμια ωρα στο σπιτι της κ ξεδινε.
Αυτα κρατησαν μια εβδομαδα βεβαια...μετα βγαιναμε το τριο Στουτζες,οπως κ τωρα. Μοναχικοι καβαλαρηδες που λενε..

56xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 4:43 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="litsakos"]Εμενα με απασχολουσε να εχω παρεα,αυτο ηθελα σαν βοηθεια.


Εμενα δν μου φαινετε γτ η μανα μ μενει στο διπλανο διαμερισμα.Αν κ τα πρωινα ημουνα μονη παντα μεχρι τις 2-3,επαιρνα το καροτσι κ τη μικρη κ φευγαμε,αλλα το απογευμα ειδικα οταν δουλευει ο αντρας μου,η μανα μ ειναι η παρεα μου.Εχω ξεκοψει απο πολλες φιλες κι προτιμουσα να κατσω σπιτι με τη μανα μου η να κανουμε κατι μαζι.

57xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 4:55 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπέρα κοριτσάκια..

μου κάνει εντύπωση που το θέμα έχει τεθεί λες και είναι επιλογή μας..

και ίσως είμαστε τυχερές όταν μπορούμε να επιλέξουμε..και άξιες της μοίρας μας ανάλογα με το τι θα επιλέξουμε..

αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν επιλέγεις...π.χ. εμένα ο σύζυγος είναι στο στρατό..όπως και σε πολλές άλλες κοπέλες...όταν λοιπόν μετακομίζεις κάθε 3 χρόνια δεν έχεις την πολυτέλεια να έχεις κάποιους δικούς σου πάντα κοντά..
εγώ για την ακρίβεια δεν έχω πάει ποτέ στο τόπο μου..
.όμως όταν ήμουν λεχώνα και μέχρι να σαραντίσω έφερνα την μανούλα μου να με βοηθήσει...
και όταν πάω στον τόπο μου στις γιορτές βρίσκω ευκαιρία να βγω λίγο με τον άντρα μου..

βέβαια όλα είναι σχετικά..
όταν είχα ένα παιδί εύκολα το άφηνα μια ωρίτσα...και μια γυναίκα μπορούσες να βρεις μια στο τόσο για να βγεις ένα βραδάκι...στα δυο πιο δύσκολα..και τώρα στα τρία αρκετά δύσκολα...ποιος θα μου κρατήσει 3 μικρά ??αλλά και ένα η δυο αν μου κρατήσουν .είναι πια ξεκούραση για εμένα..

όσο μεγαλώνει μια οικογένεια η ανάγκη για βοήθεια είναι μεγαλύτερη είτε για τα παιδιά...είτε να πάρεις έναν άνθρωπο να σου συγυρίσει μια στο τόσο...να σου σιδερώσει κλπ...

η απλά να έχεις κάποιον άμα αρρωστήσεις και είσαι με πυρετό στο κρεβάτι και έχεις μικρά παιδιά να τρέχουν παντού..

αυτά...
δεν είναι κακό η ντροπή να δεχτείς λίγη βοήθεια πάντως ,αν μπορείς και είναι στο χέρι σου να επιλέξεις!

58xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 5:06 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="manoula_24xr"]
litsakos έγραψε:Εμενα με απασχολουσε να εχω παρεα,αυτο ηθελα σαν βοηθεια.


Εμενα δν μου φαινετε γτ η μανα μ μενει στο διπλανο διαμερισμα.Αν κ τα πρωινα ημουνα μονη παντα μεχρι τις 2-3,επαιρνα το καροτσι κ τη μικρη κ φευγαμε,αλλα το απογευμα ειδικα οταν δουλευει ο αντρας μου,η μανα μ ειναι η παρεα μου.Εχω ξεκοψει απο πολλες φιλες κι προτιμουσα να κατσω σπιτι με τη μανα μου η να κανουμε κατι μαζι.

να σου πω,μεχρι κ με την πεθερα μου καθομουν!!την κυνηγουσα να ερθει αλλα ηταν μπιζι πολυ...εχω παει στην πεθερα λεχωνα,ηταν κ κατι αλλες θειτσες εκει...τι να κανα?ηθελα κοσμο να μιλαω!

bou-boukitsa έγραψε:καλησπέρα κοριτσάκια..

μου κάνει εντύπωση που το θέμα έχει τεθεί λες και είναι επιλογή μας..

και ίσως είμαστε τυχερές όταν μπορούμε να επιλέξουμε..και άξιες της μοίρας μας ανάλογα με το τι θα επιλέξουμε..

αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν επιλέγεις...π.χ. εμένα ο σύζυγος είναι στο στρατό..όπως και σε πολλές άλλες κοπέλες...όταν λοιπόν μετακομίζεις κάθε 3 χρόνια δεν έχεις την πολυτέλεια να έχεις κάποιους δικούς σου πάντα κοντά..
εγώ για την ακρίβεια δεν έχω πάει ποτέ στο τόπο μου..
.όμως όταν ήμουν λεχώνα και μέχρι να σαραντίσω έφερνα την μανούλα μου να με βοηθήσει...
και όταν πάω στον τόπο μου στις γιορτές βρίσκω ευκαιρία να βγω λίγο με τον άντρα μου..

βέβαια όλα είναι σχετικά..
όταν είχα ένα παιδί εύκολα το άφηνα μια ωρίτσα...και μια γυναίκα μπορούσες να βρεις μια στο τόσο για να βγεις ένα βραδάκι...στα δυο πιο δύσκολα..και τώρα στα τρία αρκετά δύσκολα...ποιος θα μου κρατήσει 3 μικρά ??αλλά και ένα η δυο αν μου κρατήσουν .είναι πια ξεκούραση για εμένα..

όσο μεγαλώνει μια οικογένεια η ανάγκη για βοήθεια είναι μεγαλύτερη είτε για τα παιδιά...είτε να πάρεις έναν άνθρωπο να σου συγυρίσει μια στο τόσο...να σου σιδερώσει κλπ...

η απλά να έχεις κάποιον άμα αρρωστήσεις και είσαι με πυρετό στο κρεβάτι και έχεις μικρά παιδιά να τρέχουν παντού..

αυτά...
δεν είναι κακό η ντροπή να δεχτείς λίγη βοήθεια πάντως ,αν μπορείς και είναι στο χέρι σου να επιλέξεις!

η κουμπαρα μου η μια εχει 3 παιδακια.Στο πρωτο δεν την βοηθουσαν,μετα το ειδε εγωιστικα,τα κανω μονη μου κτλ που τα εκανε,κ ολες θα τα καναμε στη θεση της πιστευω.Τωρα με τα τρια δεν χανει ευκαιρια να τα αφησει για να βγει μια βολτα.Εχει σαλταρει η γυναικα (8 χρονων το μεγαλυτερο της).Πολλα χρονια,πολλη κουραση!κ εργαζομενη μαμα. Κ μου το λεει παντα,να αφηνω τα μικρα για να βγαινω γιατι αλλιως θα καταληξω να πλακωνομαι με τον αντρα μου χωρις κανενα λογο,απλως κ μονο λογω κουρασης (ποσο δικιο εχει?)

59xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 5:12 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω απο την αρχη ειχα την μανουλα μου..ποσα μου εμαθε!!

ακομα και τωρα που δουλευω η μαμα τον κραταει και της εχω απολυτη εμπιστοσυνη.και αν πρεπει να παω καπου τον αφηνω εκει.

Γενικα εχω πολυ βοηθεια και πολυ παρεα και ειμαι ευγνωμων γιαυτο.

60xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 6:43 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι νομίζω πως είναι θέμα ανθρώπου αν θέλει να δεχτεί βοήθεια ή όχι. Εγώ ας πούμε δεν θέλω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την μαμά μου και την πεθερά μου όπως ειπώθηκε απο μια κοπέλα παραπάνω, αντίθετα θα έλεγα. Τις αγαπώ και τις σέβομαι και τις δύο και πολλές φορές μιλάω πιο άνετα στην πεθερά μου απο ότι στην μάνα μου.
Τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω ολομόναχη, το μωρό μου το μεγάλωσα με την βοήθεια του πατέρα της ( ο οπόιος δουλεύει σχεδόν 12 ώρες την ημέρα) & αυτό λειτουργεί μια χαρά για την δική μας οικογένεια. Αυτό δεν το κάνω για να με πουν ή για να αισθανθώ καλή μαμά ή βιονική γυναίκα. Επίσης, ουδέποτε είχα την ανάγκη να αφήσω την μικρή για να πάω για καφέ ή για ψώνια ή κάτι τελοσπάντων, προτιμούσα να πάω σε παιδότοπο ή στις κούνιες μαζί της.
Είναι κάτι που μαρέσει και που το θέλω. Θέλω να μεγαλώσω μόνη μου την κόρη μου & ας μην έχω πολλές φορές χρόνο ούτε για να κάνω μπάνιο. Κάνω μετά τις 11 το βράδυ και για εμένα λειτρουργεί μια χαρά! Επίσης τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω το μεσημέρι που κοιμάται η μικρή ή όταν είναι ξύπνια.
Σε γενικές γραμμές δεν με έχει δυσκολέψει σχεδόν καθόλου το παιδί μου και είναι ένα υπερκινητικό και πολύ ζωηρό κοριτσάκι Very Happy
Βόλτες κάνουμε απο είκοσι ημερών με το καρότσι μας σε όλη την Άνω Γλυφάδα & το Ελληνικό Razz
Όσο για το θέμα της προσκόλησης στην μαμά, νομίζω πως είναι θέμα παιδιού. Ξέρω παιδάκι που χτυπιέται κάτω και του λείπει η μάνα του που πάει για δουλειά (τον αφήνει απο 3 μηνών στην μάνα της) και ξέρω και παιδάκι που είναι με την μάνα του συνεχώς και είναι απόλυτα ανεξάρτητο.
Γενικά καλό είναι να μην μπαίνουν κανόνες αυθέρετα και να βλέπει η κάθε μαμά πως την βολεύει εκείνη και αναλόγως να πράττει.

61xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 6:52 am

ksapphire

ksapphire
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνω σε ολα μαζι σου chicken sunny

62xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 7:16 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοτοπουλέισον μαρεσουν οι εικονες που εβαλες
χαχαχα

63xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Δευ Νοε 28, 2011 8:55 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνω με τις περισσοτερες σας.Το προβλημά μου εμενα ειναι οτι μενω σε απομακρυσμενο χωριο που για να πας να ψωνισεις στην κοντινοτερη πολη ειναι 36χλμ με κακο δρομο και στροφες (ως και χωματοδρομο),ενω το μεγαλο αστικο κεντρο απεχει περιπου τα 72χλμ.Οποτε καταλαβαινετε ειναι δυσκολο να παιρνεις το μωρο απλα για να πας να ψωνισεις.Το μονο που μου αρεσε ειναι οι πρωτες επισκεψεις που καναμε στον παιδιατρο:βαζαμε την καλαθουνα στο αμαξι και απολαμβανα τη διαδρομη μετα απο τοσες μερες κλεισουρα στο σπιτι.Αλλα φανταστειτε οτι καθομουν στην αιθουσα αναμονης και θηλαζα πολλες φορες η στο αμαξι μετα.Σιγουρα τωρα που θα κανω και το δευτερο θα ειναι δυσκολο να αφηνω 2 παιδια και να φευγω ειδικα οταν δε θα'ναι εδω η μαμα μου.

64xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τρι Νοε 29, 2011 11:39 pm

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ....ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 10,5 ΜΗΝΩΝ ....ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΝΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ....ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ ΑΝΤΛΩ ΟΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ... ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕς ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ,ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ:ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΟΛΑΣΑ ΣΤΟ 8 ΩΡΟ ΜΟΥ Η ΜΑΝΑ ΕΙΧΕ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ ,ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ...ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ....


μην το λες,ειναι δυσκολο και για την εργαζομενη μανα. Ειναι ζορικο να μεγαλωνεις παιδια οπως και να χει,εκει καταληγω.Εχει χαρες μεγαλες,ευτυχια ,εχει και ζορι μεγαλο. Βλεπω πχ τον αντρα μου,ερχεται απο την δουλεια και ειναι κουρασμενος,πιεσμενος πολυ,θα παιξει με τα παιδια για να ηρεμησω εγω αλλα δεν εχει χρονο να αποσυμπιεστει που λεμε.Να αδειασει λιγο το κεφαλι του απο το στρες. Και τα παιδια θελουν ενεργεια,και αντε βρες την αν δεν εχεις ποτε χρονο για σενα. Rolling Eyes


ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΡΙΚΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ,ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΘΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΩ ΕΓΩ ΦΕΥΓΕΙ ΑΥΤΟΣ ....ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΦΑΓΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ...ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ,ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΓΕΤΑΙ ...!

65xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τρι Νοε 29, 2011 11:43 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
litsakos έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ....ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 10,5 ΜΗΝΩΝ ....ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΝΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ....ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ ΑΝΤΛΩ ΟΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ... ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕς ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ,ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ:ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΟΛΑΣΑ ΣΤΟ 8 ΩΡΟ ΜΟΥ Η ΜΑΝΑ ΕΙΧΕ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ ,ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ...ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ....


μην το λες,ειναι δυσκολο και για την εργαζομενη μανα. Ειναι ζορικο να μεγαλωνεις παιδια οπως και να χει,εκει καταληγω.Εχει χαρες μεγαλες,ευτυχια ,εχει και ζορι μεγαλο. Βλεπω πχ τον αντρα μου,ερχεται απο την δουλεια και ειναι κουρασμενος,πιεσμενος πολυ,θα παιξει με τα παιδια για να ηρεμησω εγω αλλα δεν εχει χρονο να αποσυμπιεστει που λεμε.Να αδειασει λιγο το κεφαλι του απο το στρες. Και τα παιδια θελουν ενεργεια,και αντε βρες την αν δεν εχεις ποτε χρονο για σενα. Rolling Eyes


ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΡΙΚΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ,ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΘΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΩ ΕΓΩ ΦΕΥΓΕΙ ΑΥΤΟΣ ....ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΦΑΓΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ...ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ,ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΓΕΤΑΙ ...!

ειναι πιο ζορικο να εισαι μονη,αυτο ειναι γεγονος. Θελει καλη συνεργασια με τον συζυγο για να βγει η μερα.

66xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:01 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι αρκετά δύσκολο ναι, αλλά όμως ο καθένας έχει τα δικά του ζόρια και ξέρει τι περνάει και δεν είναι ωραίο να κρίνουμε ότι κλαίγεται...όλοι γκρινιάζουμε πολλές φορές είτε έχουμε βοήθεια είτε όχι...

67xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:07 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα κοριτσια εχω μια φιλη η οποια θεωρει οτι δεν την βοηθουν καθολου,κανεις,ενω της κρατανε το παιδι για να παει στην δουλεια της,το προσεχουν,το πανε βολτες,τους βοηθουν πολυ οικονομικα κ παρ'ολα αυτα εκεινη θεωρει οτι εχει μηδεν βοηθεια! Γιατι αναγκαζεται λεει να μαγειρεψει κ να φροντισει το σπιτι της....τι αλλο να κανουν δλδ? Εμ σε βοηθουν οικονομικα,σου κρατανε το παιδι...να σου βαλουν και σκουπα???

68xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:11 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω πως είναι θέμα ανθρώπου αν θέλει να δεχτεί βοήθεια ή όχι. Εγώ ας πούμε δεν θέλω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την μαμά μου και την πεθερά μου όπως ειπώθηκε απο μια κοπέλα παραπάνω, αντίθετα θα έλεγα. Τις αγαπώ και τις σέβομαι και τις δύο και πολλές φορές μιλάω πιο άνετα στην πεθερά μου απο ότι στην μάνα μου.
Τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω ολομόναχη, το μωρό μου το μεγάλωσα με την βοήθεια του πατέρα της ( ο οπόιος δουλεύει σχεδόν 12 ώρες την ημέρα) & αυτό λειτουργεί μια χαρά για την δική μας οικογένεια. Αυτό δεν το κάνω για να με πουν ή για να αισθανθώ καλή μαμά ή βιονική γυναίκα. Επίσης, ουδέποτε είχα την ανάγκη να αφήσω την μικρή για να πάω για καφέ ή για ψώνια ή κάτι τελοσπάντων, προτιμούσα να πάω σε παιδότοπο ή στις κούνιες μαζί της.
Είναι κάτι που μαρέσει και που το θέλω. Θέλω να μεγαλώσω μόνη μου την κόρη μου & ας μην έχω πολλές φορές χρόνο ούτε για να κάνω μπάνιο. Κάνω μετά τις 11 το βράδυ και για εμένα λειτρουργεί μια χαρά! Επίσης τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω το μεσημέρι που κοιμάται η μικρή ή όταν είναι ξύπνια.
Σε γενικές γραμμές δεν με έχει δυσκολέψει σχεδόν καθόλου το παιδί μου και είναι ένα υπερκινητικό και πολύ ζωηρό κοριτσάκι Very Happy
Βόλτες κάνουμε απο είκοσι ημερών με το καρότσι μας σε όλη την Άνω Γλυφάδα & το Ελληνικό Razz
Όσο για το θέμα της προσκόλησης στην μαμά, νομίζω πως είναι θέμα παιδιού. Ξέρω παιδάκι που χτυπιέται κάτω και του λείπει η μάνα του που πάει για δουλειά (τον αφήνει απο 3 μηνών στην μάνα της) και ξέρω και παιδάκι που είναι με την μάνα του συνεχώς και είναι απόλυτα ανεξάρτητο.
Γενικά καλό είναι να μην μπαίνουν κανόνες αυθέρετα και να βλέπει η κάθε μαμά πως την βολεύει εκείνη και αναλόγως να πράττει.

Συμφωνω γιατι κι εγω ετσι νιωθω και ετσι σκεφτομαι!

69xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:23 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
chicken έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω πως είναι θέμα ανθρώπου αν θέλει να δεχτεί βοήθεια ή όχι. Εγώ ας πούμε δεν θέλω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την μαμά μου και την πεθερά μου όπως ειπώθηκε απο μια κοπέλα παραπάνω, αντίθετα θα έλεγα. Τις αγαπώ και τις σέβομαι και τις δύο και πολλές φορές μιλάω πιο άνετα στην πεθερά μου απο ότι στην μάνα μου.
Τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω ολομόναχη, το μωρό μου το μεγάλωσα με την βοήθεια του πατέρα της ( ο οπόιος δουλεύει σχεδόν 12 ώρες την ημέρα) & αυτό λειτουργεί μια χαρά για την δική μας οικογένεια. Αυτό δεν το κάνω για να με πουν ή για να αισθανθώ καλή μαμά ή βιονική γυναίκα. Επίσης, ουδέποτε είχα την ανάγκη να αφήσω την μικρή για να πάω για καφέ ή για ψώνια ή κάτι τελοσπάντων, προτιμούσα να πάω σε παιδότοπο ή στις κούνιες μαζί της.
Είναι κάτι που μαρέσει και που το θέλω. Θέλω να μεγαλώσω μόνη μου την κόρη μου & ας μην έχω πολλές φορές χρόνο ούτε για να κάνω μπάνιο. Κάνω μετά τις 11 το βράδυ και για εμένα λειτρουργεί μια χαρά! Επίσης τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω το μεσημέρι που κοιμάται η μικρή ή όταν είναι ξύπνια.
Σε γενικές γραμμές δεν με έχει δυσκολέψει σχεδόν καθόλου το παιδί μου και είναι ένα υπερκινητικό και πολύ ζωηρό κοριτσάκι Very Happy
Βόλτες κάνουμε απο είκοσι ημερών με το καρότσι μας σε όλη την Άνω Γλυφάδα & το Ελληνικό Razz
Όσο για το θέμα της προσκόλησης στην μαμά, νομίζω πως είναι θέμα παιδιού. Ξέρω παιδάκι που χτυπιέται κάτω και του λείπει η μάνα του που πάει για δουλειά (τον αφήνει απο 3 μηνών στην μάνα της) και ξέρω και παιδάκι που είναι με την μάνα του συνεχώς και είναι απόλυτα ανεξάρτητο.
Γενικά καλό είναι να μην μπαίνουν κανόνες αυθέρετα και να βλέπει η κάθε μαμά πως την βολεύει εκείνη και αναλόγως να πράττει.

Συμφωνω γιατι κι εγω ετσι νιωθω και ετσι σκεφτομαι!

αντε ρε..ξενερωτες!χαλατε την πιατσα! Razz

70xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:25 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:Καλα κοριτσια εχω μια φιλη η οποια θεωρει οτι δεν την βοηθουν καθολου,κανεις,ενω της κρατανε το παιδι για να παει στην δουλεια της,το προσεχουν,το πανε βολτες,τους βοηθουν πολυ οικονομικα κ παρ'ολα αυτα εκεινη θεωρει οτι εχει μηδεν βοηθεια! Γιατι αναγκαζεται λεει να μαγειρεψει κ να φροντισει το σπιτι της....τι αλλο να κανουν δλδ? Εμ σε βοηθουν οικονομικα,σου κρατανε το παιδι...να σου βαλουν και σκουπα???

χαχαχα καλά αυτό είναι και ακραίο και μεγάλη αχαριστία, και γω όταν δούλευα είχα τρελη βοήθεια απο την μάνα μου, πρόσεχε το πρωί τη μικρή, έκανε δουλειές και μαγείρευε κιόλας, ερχόμουν σπίτι και τα έβρισκα όλα έτοιμα, και το υπόλοιπο της μέρας ασχολούμουν με τη μικρή, αλλά βέβαια δεν παραπονιόμουν ούτε έλεγα ότι τα κάνω όλα μόνη μου μη τρελαθούμε κιόλας, τα σ/κ που καθόμουν τα εκανα εγώ όλα. Γκρίνιαζα κυρίως για την κούραση από τη δουλειά γιατί όσο να ναι από το πρωί στο πόδι και μετά κατευθείαν σπίτι να φροντίσω τη μικρή μέχρι το βράδι, ναι κουραζόμουν και γω δε μπορώ να πω αλλά όχι από το παιδί αλλά από τα υπόλοιπα...

71xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:28 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:
litsakos έγραψε:Καλα κοριτσια εχω μια φιλη η οποια θεωρει οτι δεν την βοηθουν καθολου,κανεις,ενω της κρατανε το παιδι για να παει στην δουλεια της,το προσεχουν,το πανε βολτες,τους βοηθουν πολυ οικονομικα κ παρ'ολα αυτα εκεινη θεωρει οτι εχει μηδεν βοηθεια! Γιατι αναγκαζεται λεει να μαγειρεψει κ να φροντισει το σπιτι της....τι αλλο να κανουν δλδ? Εμ σε βοηθουν οικονομικα,σου κρατανε το παιδι...να σου βαλουν και σκουπα???


χαχαχα καλά αυτό είναι και ακραίο και μεγάλη αχαριστία, και γω όταν δούλευα είχα τρελη βοήθεια απο την μάνα μου, πρόσεχε το πρωί τη μικρή, έκανε δουλειές και μαγείρευε κιόλας, ερχόμουν σπίτι και τα έβρισκα όλα έτοιμα, και το υπόλοιπο της μέρας ασχολούμουν με τη μικρή, αλλά βέβαια δεν παραπονιόμουν ούτε έλεγα ότι τα κάνω όλα μόνη μου μη τρελαθούμε κιόλας, τα σ/κ που καθόμουν τα εκανα εγώ όλα. Γκρίνιαζα κυρίως για την κούραση από τη δουλειά γιατί όσο να ναι από το πρωί στο πόδι και μετά κατευθείαν σπίτι να φροντίσω τη μικρή μέχρι το βράδι, ναι κουραζόμουν και γω δε μπορώ να πω αλλά όχι από το παιδί αλλά από τα υπόλοιπα...


θα γκρινιαξουμε ρε Ευα,κουραση ειναι.Αλλα μην βγαζουμε και αχρηστο τον αλλο που μας βοηθαει με το παιδι,ή μας βοηθαει οικονομικα!Μας εχουν δωσει το σπιτι τα πεθερικα,ε,οσα θεματα κ να εχω -που εχω- με την πεθερα κανω κ τα στραβα ματια (ειμαι πολυ καλη χαχα).Σπιτι μας εδωσε ο αλλος!

72xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:47 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
MariaM έγραψε:
chicken έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω πως είναι θέμα ανθρώπου αν θέλει να δεχτεί βοήθεια ή όχι. Εγώ ας πούμε δεν θέλω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την μαμά μου και την πεθερά μου όπως ειπώθηκε απο μια κοπέλα παραπάνω, αντίθετα θα έλεγα. Τις αγαπώ και τις σέβομαι και τις δύο και πολλές φορές μιλάω πιο άνετα στην πεθερά μου απο ότι στην μάνα μου.
Τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω ολομόναχη, το μωρό μου το μεγάλωσα με την βοήθεια του πατέρα της ( ο οπόιος δουλεύει σχεδόν 12 ώρες την ημέρα) & αυτό λειτουργεί μια χαρά για την δική μας οικογένεια. Αυτό δεν το κάνω για να με πουν ή για να αισθανθώ καλή μαμά ή βιονική γυναίκα. Επίσης, ουδέποτε είχα την ανάγκη να αφήσω την μικρή για να πάω για καφέ ή για ψώνια ή κάτι τελοσπάντων, προτιμούσα να πάω σε παιδότοπο ή στις κούνιες μαζί της.
Είναι κάτι που μαρέσει και που το θέλω. Θέλω να μεγαλώσω μόνη μου την κόρη μου & ας μην έχω πολλές φορές χρόνο ούτε για να κάνω μπάνιο. Κάνω μετά τις 11 το βράδυ και για εμένα λειτρουργεί μια χαρά! Επίσης τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω το μεσημέρι που κοιμάται η μικρή ή όταν είναι ξύπνια.
Σε γενικές γραμμές δεν με έχει δυσκολέψει σχεδόν καθόλου το παιδί μου και είναι ένα υπερκινητικό και πολύ ζωηρό κοριτσάκι Very Happy
Βόλτες κάνουμε απο είκοσι ημερών με το καρότσι μας σε όλη την Άνω Γλυφάδα & το Ελληνικό Razz
Όσο για το θέμα της προσκόλησης στην μαμά, νομίζω πως είναι θέμα παιδιού. Ξέρω παιδάκι που χτυπιέται κάτω και του λείπει η μάνα του που πάει για δουλειά (τον αφήνει απο 3 μηνών στην μάνα της) και ξέρω και παιδάκι που είναι με την μάνα του συνεχώς και είναι απόλυτα ανεξάρτητο.
Γενικά καλό είναι να μην μπαίνουν κανόνες αυθέρετα και να βλέπει η κάθε μαμά πως την βολεύει εκείνη και αναλόγως να πράττει.

Συμφωνω γιατι κι εγω ετσι νιωθω και ετσι σκεφτομαι!

αντε ρε..ξενερωτες!χαλατε την πιατσα! Razz

Χαχαχααχαχα! Razz Razz Razz Razz xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994 xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994 xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994 xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994 xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994

73xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:56 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
mommy12585 έγραψε:
litsakos έγραψε:Καλα κοριτσια εχω μια φιλη η οποια θεωρει οτι δεν την βοηθουν καθολου,κανεις,ενω της κρατανε το παιδι για να παει στην δουλεια της,το προσεχουν,το πανε βολτες,τους βοηθουν πολυ οικονομικα κ παρ'ολα αυτα εκεινη θεωρει οτι εχει μηδεν βοηθεια! Γιατι αναγκαζεται λεει να μαγειρεψει κ να φροντισει το σπιτι της....τι αλλο να κανουν δλδ? Εμ σε βοηθουν οικονομικα,σου κρατανε το παιδι...να σου βαλουν και σκουπα???


χαχαχα καλά αυτό είναι και ακραίο και μεγάλη αχαριστία, και γω όταν δούλευα είχα τρελη βοήθεια απο την μάνα μου, πρόσεχε το πρωί τη μικρή, έκανε δουλειές και μαγείρευε κιόλας, ερχόμουν σπίτι και τα έβρισκα όλα έτοιμα, και το υπόλοιπο της μέρας ασχολούμουν με τη μικρή, αλλά βέβαια δεν παραπονιόμουν ούτε έλεγα ότι τα κάνω όλα μόνη μου μη τρελαθούμε κιόλας, τα σ/κ που καθόμουν τα εκανα εγώ όλα. Γκρίνιαζα κυρίως για την κούραση από τη δουλειά γιατί όσο να ναι από το πρωί στο πόδι και μετά κατευθείαν σπίτι να φροντίσω τη μικρή μέχρι το βράδι, ναι κουραζόμουν και γω δε μπορώ να πω αλλά όχι από το παιδί αλλά από τα υπόλοιπα...


θα γκρινιαξουμε ρε Ευα,κουραση ειναι.Αλλα μην βγαζουμε και αχρηστο τον αλλο που μας βοηθαει με το παιδι,ή μας βοηθαει οικονομικα!Μας εχουν δωσει το σπιτι τα πεθερικα,ε,οσα θεματα κ να εχω -που εχω- με την πεθερα κανω κ τα στραβα ματια (ειμαι πολυ καλη χαχα).Σπιτι μας εδωσε ο αλλος!

Ε χρειάζεται και λίγο διπλωματία εδώ που τα λέμε ειδικά με πεθερικά...αλλά εγώ τι να πω πια, εικόνισμα πρέπει να κάνω στους γονείς μου, όχι απλά να τους πω ευχαριστώ! Ειδικά τώρα που δεν δουλεύω ακόμα και οικονομικά μας στηρίζουν αν μείνουμε έστω και αν τα επιστρέφω μετά είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις δίπλα σου τους γονείς..και ειδικά εγώ ,όχι τώρα που έχω παιδί αλλα και πιο πριν που ήμουν μόνη μου έγιναν θυσία και με στήριξαν όσο δεν πάει σε 2 μεγάλα ζόρια που πέρασα πριν 3 χρόνια, αν τους πω ε και τι κάνατε εσείς θα είμαι για σφαλιάρες .. Rolling Eyes

74xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 1:56 am

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ.......

ΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ σας παρηγορεί....

Περιμένω το 3ο νινάκι (ειμαι στο 2ο μήνα) ο μεγάλος μου είναι 7 χρονων , ο μικρός μου 3 και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Η πεθερά μου δεν ζεί...η κουνιάδα μου είναι στην Γερμανία...

Η μαμά μου έχει διάφορα προβλήματα υγείας και η αδελφή μου είναι ΝΕΑ..ΕΛΕΥΘΕΡΗ....και σε άλλη φάση γενικα...

κι εγώ......ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΙΤΟ Η ΜΟΥΡΛΗ xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994 xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 215994

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

75xwris i me voitheia??? - Σελίδα 3 Empty Απ: xwris i me voitheia??? Τετ Νοε 30, 2011 2:56 am

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mommy12585 έγραψε:Είναι αρκετά δύσκολο ναι, αλλά όμως ο καθένας έχει τα δικά του ζόρια και ξέρει τι περνάει και δεν είναι ωραίο να κρίνουμε ότι κλαίγεται...όλοι γκρινιάζουμε πολλές φορές είτε έχουμε βοήθεια είτε όχι...

ο καθε ενας εχει τις αποψεις του ,για αυτο δεν χρειαζεται να δινουμε μαθηματα ηθικης .... Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις