Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
541 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 541 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

????????


Επισκέπτης
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 11:52 am, 1 φορά

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έτσι κάνουν τα μωράκια, όλες τα περάσαμε. Μαραθώνιοι θηλασμού λέγονται και είναι αρκετά συνηθισμένοι!
Από πάνες και βάρος πώς πάτε? Αν είστε εντάξει εκεί, κάνε υπομονή και μετά τις 40 μέρες θα φτιάξουν τα πράγματα.

Παχύ και χορταστικό είναι το γάλα πάντα, Στην αρχή του θηλασμού παράγεται αραιό γάλα για να ξεδιψάει το μωρό, είναι το νερό του. Μετά από 10 λεπτά για τα νεογέννητα αρχίζει και παράγεται πιο πηχτό γάλα και πιο χορταστικό. Γι'αυτο αφήνουμε το μωρό να θηλάσει όσο και όποτε θέλει, ώστε να παίρνει και το πηχτό γάλα.

40 ml είναι λίγα πάντως.

Οι εναλλαγές δεξί-αριστερό στήθος αυξάνουν την παραγωγή. Προσφέρουμε το ένα στήθος, όταν το μωρό τελειώσει και δεν το θέλει άλλο προσφέρουμε το άλλο και μετά ξανά το πρώτο και ούτω καθεξής.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Έτσι κάνουν τα μωράκια, όλες τα περάσαμε. Μαραθώνιοι θηλασμού λέγονται και είναι αρκετά συνηθισμένοι!
Από πάνες και βάρος πώς πάτε? Αν είστε εντάξει εκεί, κάνε υπομονή και μετά τις 40 μέρες θα φτιάξουν τα πράγματα.

Παχύ και χορταστικό είναι το γάλα πάντα, Στην αρχή του θηλασμού παράγεται αραιό γάλα για να ξεδιψάει το μωρό, είναι το νερό του. Μετά από 10 λεπτά για τα νεογέννητα αρχίζει και παράγεται πιο πηχτό γάλα και πιο χορταστικό. Γι'αυτο αφήνουμε το μωρό να θηλάσει όσο και όποτε θέλει, ώστε να παίρνει και το πηχτό γάλα.

40 ml είναι λίγα πάντως.

Οι εναλλαγές δεξί-αριστερό στήθος αυξάνουν την παραγωγή. Προσφέρουμε το ένα στήθος, όταν το μωρό τελειώσει και δεν το θέλει άλλο προσφέρουμε το άλλο και μετά ξανά το πρώτο και ούτω καθεξής.

κι εγω ετσι εκανα. μια το ενα στηθος και μετα το αλλο. ειδα ομως προχτες στην τηλ μια μαια και συμβουλο θηλασμου που ελεγε οτι αυτο ειναι λαθος κι οτι σε καθε γευμα πρεπει να δινουμε μονο το ενα στηθος. ποιο να ειναι το σωστο τελικα?

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Σαβ Μάης 26, 2012 1:05 am, 1 φορά

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
Rinoula έγραψε:Έτσι κάνουν τα μωράκια, όλες τα περάσαμε. Μαραθώνιοι θηλασμού λέγονται και είναι αρκετά συνηθισμένοι!
Από πάνες και βάρος πώς πάτε? Αν είστε εντάξει εκεί, κάνε υπομονή και μετά τις 40 μέρες θα φτιάξουν τα πράγματα.

Παχύ και χορταστικό είναι το γάλα πάντα, Στην αρχή του θηλασμού παράγεται αραιό γάλα για να ξεδιψάει το μωρό, είναι το νερό του. Μετά από 10 λεπτά για τα νεογέννητα αρχίζει και παράγεται πιο πηχτό γάλα και πιο χορταστικό. Γι'αυτο αφήνουμε το μωρό να θηλάσει όσο και όποτε θέλει, ώστε να παίρνει και το πηχτό γάλα.

40 ml είναι λίγα πάντως.

Οι εναλλαγές δεξί-αριστερό στήθος αυξάνουν την παραγωγή. Προσφέρουμε το ένα στήθος, όταν το μωρό τελειώσει και δεν το θέλει άλλο προσφέρουμε το άλλο και μετά ξανά το πρώτο και ούτω καθεξής.

κι εγω ετσι εκανα. μια το ενα στηθος και μετα το αλλο. ειδα ομως προχτες στην τηλ μια μαια και συμβουλο θηλασμου που ελεγε οτι αυτο ειναι λαθος κι οτι σε καθε γευμα πρεπει να δινουμε μονο το ενα στηθος. ποιο να ειναι το σωστο τελικα?

Πιο μετά δίνουμε το ένα στήθος, αφού αυξηθεί το γάλα και εδραιώσουμε τη γαλουχία. Μετά από μόνο του το μωρό σε καθοδηγεί έτσι.

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Σαβ Μάης 26, 2012 1:06 am, 1 φορά

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Σαβ Μάης 26, 2012 1:06 am, 1 φορά

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LayElDi καταρχας να σου ζησει!εχω και γω ενα μπομπιρακι (το 3ο μου) που σε λιγες μερες θα κλεισει τους 2 μηνες. στα αλλα μου δεν ασχοληθηκα αλλα σε αυτο ειπα να το παλεψω με τον θηλασμο.θα σου πω αυτα που εμαθα απο διαφορες σελιδες στο ιντερνετ αλλα και απο εγκυρη συμβουλο θηλασμου.πρωτον να πω πως σιγουρα υπαρχουν μωρακια που δεν τους καλυπτει το γαλατακι της μαμας και θελουν καιξενο μαζι. μη σε περνει απο κατω αν ειναι ετσι..
τωρα. εκτος απο την παραπανω περιπτωση να σου πω πως οι 20 μερες ειναι ας πουμε μια ''παγιδα'' στις μανουλες γιατι οντως ολα δειχνουν πως δε χορτενει το μωρακι η οτι δεν εχουμε γαλα. αυτο ομως δεν ισχυει. στις 20 μερες περναμε ενα μεταβατικο σταδιο με το γαλα μας. ξεκιναει πλεον να γινετε γαλατακι καλο αλλα μονο αν επιμεινουμε. ειναι ενα αλμα αναπτηξης οπως λενε. θελει πολυ υπομονη και επιμονη. καιμενα ετσι εκανε. ολη μερα στηθος! ηταν φρικτο και ειδικα σε μενα που εχω και αλλα 2 παιδακια να φροντισω απο πισω..επεμενα ομως και τα καταφερα. με ειχε πληγωσει κιολας εκεινο το διαστημα τις θηλες οποτε.... αστα!!!
τωρα πια εχω καλο γαλατακι. μετα τις 9 το βραδυ βλεπω μια μειωση που και αυτο ειναι ας πουμε φυσιολογικο.. εγω τωρα δινω ξενο το βραδυ μια στις 11 πριν κοιμηθει και μια στο ενδιαμεσω ξημερωματα. το πρωι παλι απο μενα κανονικα. ο λογος που το κανω εγω ομως ειναι να κοιματε και να κοιμαμαι ωστε να εχω δυναμεις για τα υπολοιπα..προσπαθησε το λιγο ακομα εφοσον δε θες μπιμπερο.να ξερεις πως μετα τις 40 μερες να μη σου πω και 60 σταθεροποιουντε τα πραγματα και ξερεις ποσο θηλαζεις και καθε ποτε.. και το μωρακι τοτε θα μαθει.. στην αρχη πειραματιζεστε και οι 2..
αλλα και παλι αν δεν το καλυπτει μονο το δικο σου βλεπεις και δινεις συμπληρωμα.. εστω και αυτο το λιγο που θα περνει αποσενα καλο ειναι! Wink μη σε περνει απο κατω. καιγω ημουν χαλια ψυχολογικα. και τικαταφερα. απλα να χασω καποιες στιγμες ομορφες με το μωρο Very Happy

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:να προσθεσω και το αλλο,στο μαιευτηριο μου ελεγαν ενα γευμα στο καθε μαστο,η μαια μου μου ελεγε 10λεπτα στον ενα και 10 λεπτα στον αλλο.οτι θελει ο καθενας,εγω γαλα δεν ειχα,το μωρο δεν ετρωγε σωστα και παιδευομασταν ολοι.ζητηση υπηρχε αλλα η προσφορα δεν ειχε ουτε στοκ να δωσει....!!!

χαχαχα ναι ετσι λενε.. καιμετα σου λεει απο 20 λεπτα. υπαρχει βεβαια καιη αποψη πως στην αρχη να καθετε οση ωρα θελει το μωρο χωρις ρολογια... απο τη μια εχουν δικιο ωστε να ενεργοποιητε το στηθος απο την αλλη οτι ειναι να πιει το μωρο πινει στην αρχη μετα απλα πιπιλιζει την περισοτερη ωρα. το πιπιλισμα λενε βοηθαει το στηθος.. τι να πεις.. παντως κακα τα ψεματα. η καθε μανουλα ξερει..απο ενστικτο. εγω πχ προσπαθουσα αλλα δε γινοταν να το εχω ολη μερα στο στηθος.. τα αλλα μου παιδια επρεπε να τα βαζω στο αυτοματο?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:LayElDi καταρχας να σου ζησει!εχω και γω ενα μπομπιρακι (το 3ο μου) που σε λιγες μερες θα κλεισει τους 2 μηνες. στα αλλα μου δεν ασχοληθηκα αλλα σε αυτο ειπα να το παλεψω με τον θηλασμο.θα σου πω αυτα που εμαθα απο διαφορες σελιδες στο ιντερνετ αλλα και απο εγκυρη συμβουλο θηλασμου.πρωτον να πω πως σιγουρα υπαρχουν μωρακια που δεν τους καλυπτει το γαλατακι της μαμας και θελουν καιξενο μαζι. μη σε περνει απο κατω αν ειναι ετσι..
τωρα. εκτος απο την παραπανω περιπτωση να σου πω πως οι 20 μερες ειναι ας πουμε μια ''παγιδα'' στις μανουλες γιατι οντως ολα δειχνουν πως δε χορτενει το μωρακι η οτι δεν εχουμε γαλα. αυτο ομως δεν ισχυει. στις 20 μερες περναμε ενα μεταβατικο σταδιο με το γαλα μας. ξεκιναει πλεον να γινετε γαλατακι καλο αλλα μονο αν επιμεινουμε. ειναι ενα αλμα αναπτηξης οπως λενε. θελει πολυ υπομονη και επιμονη. καιμενα ετσι εκανε. ολη μερα στηθος! ηταν φρικτο και ειδικα σε μενα που εχω και αλλα 2 παιδακια να φροντισω απο πισω..επεμενα ομως και τα καταφερα. με ειχε πληγωσει κιολας εκεινο το διαστημα τις θηλες οποτε.... αστα!!!
τωρα πια εχω καλο γαλατακι. μετα τις 9 το βραδυ βλεπω μια μειωση που και αυτο ειναι ας πουμε φυσιολογικο.. εγω τωρα δινω ξενο το βραδυ μια στις 11 πριν κοιμηθει και μια στο ενδιαμεσω ξημερωματα. το πρωι παλι απο μενα κανονικα. ο λογος που το κανω εγω ομως ειναι να κοιματε και να κοιμαμαι ωστε να εχω δυναμεις για τα υπολοιπα..προσπαθησε το λιγο ακομα εφοσον δε θες μπιμπερο.να ξερεις πως μετα τις 40 μερες να μη σου πω και 60 σταθεροποιουντε τα πραγματα και ξερεις ποσο θηλαζεις και καθε ποτε.. και το μωρακι τοτε θα μαθει.. στην αρχη πειραματιζεστε και οι 2..
αλλα και παλι αν δεν το καλυπτει μονο το δικο σου βλεπεις και δινεις συμπληρωμα.. εστω και αυτο το λιγο που θα περνει αποσενα καλο ειναι! Wink μη σε περνει απο κατω. καιγω ημουν χαλια ψυχολογικα. και τικαταφερα. απλα να χασω καποιες στιγμες ομορφες με το μωρο Very Happy

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο με το νεογέννητο αν έχεις κι άλλα παιδιά, ειδικά αν χρειαζεται να το θηλάζεις συνέχεια!
Πάντως αν το γάλα δε φτάνει μπορείς σταδιακά να το αυξήσεις, δηλαδή όλων των γυναικών το γάλα εν δυνάμει φτάνει για αποκλειστικό θηλασμό (αρκεί να μην υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα υγείας, κάτι όμως σπάνιο). Όσο περισσότερο θηλάζεις το γάλα αυξάνεται. Αν τώρα μια μητέρα προτιμά τη μεικτή διατρόφή είναι και αυτή μια λύση, πολύ καλύτερα έτσι παρά καθόλου!
Απλώς το θέμα είναι ότι σε αυτή την περίπτωση, επειδή οι απαιτήσεις του παιδιού καθως μεγαλώνει αυξάνονται, αν για να ανταποκριθείς αυξάνεις το συμπλήρωμα τότε το δικό σου γάλα δε θα μπορεί να αυξηθεί νκαι να προσαρμοστεί, οπότε θέλει λίγη προσοχή για να μπορείς να διατηρήσεις τη μεικτή διατροφή για όσο καιρό θέλεις!

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Σαβ Μάης 26, 2012 1:07 am, 1 φορά

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:δε ξερω βρε κοριτσια πως και τι εγινε.εγω ημουν σπιτι,αλλα παιδια δεν εχω οποτε και ημουν συνεχεια στη προσπαθεια με τον θηλασμο.αποτελεσμα μηδεν.τι να εφταιξε?να μου εκανε ανωμαλια ο θυροειδης,που εσκασε μυτη με το που γεννησα?

Δεμ ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει ο θυρεοειδής. Δεν ήθελα να πω για τη δική σου περίπτωση γιατί τώρα τελείωσε και δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι.
Το πιθανότερο είναι ότι έλαβες λάθος οδηγίες: τα δεκάλεπτα στο στήθος, ο θηλσμός ανά τρίωρο και διάφορα τέτοια που λένε στα μαιευτήρια αλλά και πολλοί παιδίατροι ουσιαστικά είναι οδηγίες για να μη θηλάσεις. Επίσης μπορεί να μην έπιανε σωστά το μωράκι σου στην αρχή κι έτσι να μην αυξήθηκε γρήγορα το γάλα. Μπορεί να είχες μια χαρά παραγωγή και κάποιος να σου δημιούργησε αμφιβολίες, οπότε πάει το παιχνίδι, χάθηκε!
Δεν έχει νόημα τώρα να το ψάχνεις και πολύ, ό,τι έγινε έγινε και μια χαρά θα είναι το παιδάκι σου και με τη σκόνη! Αν κάνεις άλλο και αν σε ενδιαφέρει τότε να το θηλάσεις, ψάχνεις περισσότερο. Να το χαίρεσαι!

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Σαβ Μάης 26, 2012 1:07 am, 1 φορά

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:
Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο με το νεογέννητο αν έχεις κι άλλα παιδιά, ειδικά αν χρειαζεται να το θηλάζεις συνέχεια!
Πάντως αν το γάλα δε φτάνει μπορείς σταδιακά να το αυξήσεις, δηλαδή όλων των γυναικών το γάλα εν δυνάμει φτάνει για αποκλειστικό θηλασμό (αρκεί να μην υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα υγείας, κάτι όμως σπάνιο). Όσο περισσότερο θηλάζεις το γάλα αυξάνεται. Αν τώρα μια μητέρα προτιμά τη μεικτή διατρόφή είναι και αυτή μια λύση, πολύ καλύτερα έτσι παρά καθόλου!
Απλώς το θέμα είναι ότι σε αυτή την περίπτωση, επειδή οι απαιτήσεις του παιδιού καθως μεγαλώνει αυξάνονται, αν για να ανταποκριθείς αυξάνεις το συμπλήρωμα τότε το δικό σου γάλα δε θα μπορεί να αυξηθεί νκαι να προσαρμοστεί, οπότε θέλει λίγη προσοχή για να μπορείς να διατηρήσεις τη μεικτή διατροφή για όσο καιρό θέλεις!

ακριβως. αυτο σκεφτηκα και γω. τωρα πια εχει αρκετες μερες που τον δι8νω μεχρι αργα αποτο στηθος. λιγο διαμαρτηρετε που δεν ξεχειλιζω αλλα επιμενω. μπιμπερο δινω μια φορα (συμπληρωμα στις 12 να κοιμηθει και μια στις 5 που ξυπναει. το πρβι κανονικα ξεκιναμε μενα.. φαινετε σταθερη η κατασταση. ελπιζω ετσι να μεινει. αν και δυστηχως σε κανα μηνα ισως χρειαστει να παρω μια δυνατη σντιβιωση οποτε θα σταματησω. δε πειραζει..

????????


Επισκέπτης
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 11:52 am, 1 φορά

Nata

Nata
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
supermama έγραψε:
ακριβως. αυτο σκεφτηκα και γω. τωρα πια εχει αρκετες μερες που τον δι8νω μεχρι αργα αποτο στηθος. λιγο διαμαρτηρετε που δεν ξεχειλιζω αλλα επιμενω. μπιμπερο δινω μια φορα (συμπληρωμα στις 12 να κοιμηθει και μια στις 5 που ξυπναει. το πρβι κανονικα ξεκιναμε μενα.. φαινετε σταθερη η κατασταση. ελπιζω ετσι να μεινει. αν και δυστηχως σε κανα μηνα ισως χρειαστει να παρω μια δυνατη σντιβιωση οποτε θα σταματησω. δε πειραζει..
Supermama επειδή το μωράκι σου είναι πολύ μικρούλι και η παραγωγή σου τώρα ρυθμίζεται,είναι πολύ σημαντικό να θηλάζεις και το βράδυ.Δεν βοηθάει να μένει το στήθος τόσες ώρες χωρίς ερέθισμα..
Για την αντιβίωση ψάξτο λίγο σε παρακαλώ,υπάρχουν και αντιβιώσεις που είναι συμβατές με το θηλασμό.Μπορείς να κοιτάξεις τη δραστική ουσία του φαρμάκου σε αυτή τη σελίδα http://www.e-lactancia.org/ και να σου βγάλει αν είναι συμβατή με το θηλασμό,η πάρε τηλέφωνο ένα πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού που θα ξέρει σίγουρα!
Και στην τελική αν όντως δεν κάνει το φάρμακο μπορείς να διατηρήσεις την παραγωγή σου για όσο καιρό παίρνεις το φάρμακο με νοσοκομειακό θήλαστρο και μέχρι να φύγει από τον οργανισμό σου η ουσία!
Είναι κρίμα να αποθηλάσεις σε περίπτωση που θα μπορούσες να συνεχίσεις επειδή κάποιος δε σε ενημέρωσε,γι'αυτό σου τα λέω αυτά! Smile

LayElDi έγραψε:
Μου το πρότεινε η παιδίατρος αυτό και από ότι διάβασα κάνει λεει καλό στους κολικούς.Αλλά το θέμα μου είναι άλλο:
Εχτές, ενώ είχε ρευτεί η μικρή μου πολύ καλά την έβαλα στο πλαϊ για 1 λεπτό στην κούνια για να πεταχτώ μέχρι την κουζίνα να αφείω το μπιμπερό.Ακούω κάτι ήχους και πάω και την βλέπω μέσα στον εμετό, δε μπορούσε να ανασάνει η καημένη!την αρπάζω, την κρεμάω ανάποδα να βγάλει ότι άλλο είχε, την έβαλα στα πόδια μου μπρούμυτα και της χτύπαγα την πλατούλα ώσπου συνήλθε..Στενοχωέθηκα τόσο μα τόσο πολύ
...πάει λέω..το χασα το παιδί!!!Και μου έκανα εμετό και σήμερα το Frisolac! (35γρ μόνο είχε πιει.) Δεν ξέρω αν φταίει το συμπλήρωμα ή η συγκεκριμένη μάρκα..πάντως εγώ σταματάω το ξένο γάλα και ξεκινάω πάλι εναλλαγές βυζιού, διότι έχω χεστεί πάνω μου με τους 2 εμετούς που μου έκανε!!!

μπεμπινι 1 έγραψε:στις 30 μερες αν το στηθος εχει γαλα θα κατεβασει,αν δεν εχει και δεν μπορει να παραγει δεν θα το κανει.δεν ειναι ολα τα σωματα το ιδιο,μην επιμενετε.κανε αυτο που νοιθεις.ειμαι υπερ του θηλασμου οταν μπορεις και εχεις γαλα αν δεν εχεις γιατι να παιδευεσαι και να παιδευεις και το μωρο?εγω δεν ηπια μητρικο γαλα και εγινα μια χαρα.

Δεν είναι ότι δεν έχω γάλα.Όποτε ζουλάω στήθος, γάλα βγαίνει και μάλιστα και χωρίς να ζουλάω, οι μπλούζες μου γίνονται μούσκεμα από το γάλα.Πιστεύω λοιπόν, ότι δεν είναι παχυντικό το γάλα μου.Για αυτό θέλω να κάνω κάτι.Για να παχύνει..Μήπως φταίει και η διατροφή δε ξέρω!

LayElDi πρόσεχε λίγο με το ξένο,το μωράκι σου με τους εμετούς που κάνει ίσως θέλει να σου πει ότι είναι αλλεργικό σε αυτό!Καλό είναι να ακούμε τα μωράκια πολλές φορές ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς τι τους συμφέρει και τι όχι!

Επίσης κορίτσια αυτό που ξέρω εγώ ότι είναι ο "σωστός" τρόπος είναι : βάζουμε το μωρό στο ένα στήθος όση ώρα θέλει και όταν χάσει το ενδιαφέρον του και το "φτύσει" προσφέρουμε και το άλλο.Αν το θέλει καλώς αν όχι πάλι καλώς!
Τώρα ειδικά για τόσο μικρά μωράκια είναι πολύ σημαντικό να θηλάζουν χωρίς ρολόγια και είναι απολύτως φυσιολογικό να θηλάζουν 23 ώρες το 24ωρο! Δε σημαίνει ότι δεν έχετε γάλα,αλλά ότι το μωρό έτσι ρυθμίζει την παραγωγή της μαμάς.Επίσης ακόμα και το απλό πιπίλισμα βοηθάει πολύ στην παραγωγή! Μην πτοείστε δε θα είναι πάντα έτσι,υπομονή μέχρι να εδραιωθεί η παραγωγή(συνήθως αυτό γίνεται γύρω στις 40 μέρες).
Α και τέλος δεν υπάρχει κοπέλα μου μη θρεπτικό γάλα να είσαι σίγουρη γι'αυτό!Μια χαρά είναι παχυντικό το γάλα σου απλά το μητρικό είναι πολύ εύπεπτο γι'αυτό και τα μωράκια τρώνε τόσο συχνά!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nata έγραψε:Supermama επειδή το μωράκι σου είναι πολύ μικρούλι και η παραγωγή σου τώρα ρυθμίζεται,είναι πολύ σημαντικό να θηλάζεις και το βράδυ.Δεν βοηθάει να μένει το στήθος τόσες ώρες χωρίς ερέθισμα..
Για την αντιβίωση ψάξτο λίγο σε παρακαλώ,υπάρχουν και αντιβιώσεις που είναι συμβατές με το θηλασμό.Μπορείς να κοιτάξεις τη δραστική ουσία του φαρμάκου σε αυτή τη σελίδα http://www.e-lactancia.org/ και να σου βγάλει αν είναι συμβατή με το θηλασμό,η πάρε τηλέφωνο ένα πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού που θα ξέρει σίγουρα!
Και στην τελική αν όντως δεν κάνει το φάρμακο μπορείς να διατηρήσεις την παραγωγή σου για όσο καιρό παίρνεις το φάρμακο με νοσοκομειακό θήλαστρο και μέχρι να φύγει από τον οργανισμό σου η ουσία!
Είναι κρίμα να αποθηλάσεις σε περίπτωση που θα μπορούσες να συνεχίσεις επειδή κάποιος δε σε ενημέρωσε,γι'αυτό σου τα λέω αυτά! Smile

!

ευχαριστω για τις συμβουλες Very Happy βασικα ετσι και αλλιως μεχρι 3ο-4ο μηνα θα θηλασω οποτε προσπαθω απλα να παρω τωρα την αντιβιωση. αλλιως ναι θα το ψαχνα να μη διακοψω

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nata έγραψε:

Επίσης κορίτσια αυτό που ξέρω εγώ ότι είναι ο "σωστός" τρόπος είναι : βάζουμε το μωρό στο ένα στήθος όση ώρα θέλει και όταν χάσει το ενδιαφέρον του και το "φτύσει" προσφέρουμε και το άλλο.Αν το θέλει καλώς αν όχι πάλι καλώς!

Συφμωνώ με όλα τα άλλα, απλά θέλω εδώ να προσθέσω ότι:
-αν το φτύσει αμέσως το στήθος ξαναπροσπαθούμε άλλη μια φορά μήπως το πάρει
-αφού δώσουμε το πρώτο και μετά το δεύτερο στήθος, ξαναπροσφέρουμε το πρώτο ειδικά στα μικρά μωράκια, μετά πάλι το άλλο κτλ. Οι εναλλαγές γενικά αυξάνουν το γάλα.

Επίσης, το μωρό σου LayElDi μπορεί να βγάζει το συμπλήρωμα επειδή είναι παραποάνω από ό,τι χωράει το στομαχάκι του, κονινώς μπορεί να έχει χορτάσει και να μην τοχρειάζεται

Nata

Nata
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Rinoula έγραψε:
Nata έγραψε:

Επίσης κορίτσια αυτό που ξέρω εγώ ότι είναι ο "σωστός" τρόπος είναι : βάζουμε το μωρό στο ένα στήθος όση ώρα θέλει και όταν χάσει το ενδιαφέρον του και το "φτύσει" προσφέρουμε και το άλλο.Αν το θέλει καλώς αν όχι πάλι καλώς!

Συφμωνώ με όλα τα άλλα, απλά θέλω εδώ να προσθέσω ότι:
-αν το φτύσει αμέσως το στήθος ξαναπροσπαθούμε άλλη μια φορά μήπως το πάρει
-αφού δώσουμε το πρώτο και μετά το δεύτερο στήθος, ξαναπροσφέρουμε το πρώτο ειδικά στα μικρά μωράκια, μετά πάλι το άλλο κτλ. Οι εναλλαγές γενικά αυξάνουν το γάλα.

Καλά δεν έχεις άδικο,έτσι κι αλλιώς αυτές είναι γενικές συμβουλές,από εκεί και πέρα η κάθε μαμά-μωρό έχουν το δικό τους στυλ! Smile

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LayElDi έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια μου!
Σήμερα δεν ήταν η μέρα μου (όχι πως ήταν και η χθεσινή δηλαδή...)
Τα πράγματα ξεκίνησαν κάπως έτσι:
Εχτές λοιπόν, στις 00:00 ξύπνησε η μικρή μας και ήθελε να κάνει μαμ (είναι 20 ημερών η γλυκιά μας και την θηλάζω!)Αυτό το μαμ , διείρκησε μέχρι τις 3:00 τα ξημερώματα.Θήλαζε με διαλήματα 20λεπτων, 10 λεπτων κλπ!
Αφού λοιπόν εγώ κόντευα να πέσω κάτω από την νύστα, την βάζω στο κρεββατάκι της αλλά τίποτα!!Μη σας τα πολυλογώ, ξανατρώει και τελικά πέφτι για ύπνο στις 4:30 το πρωί.Ξυπνάει στις 6:30, τρώει, ξανακοιμάται στις 8:00 και ξαναξυπνάει στις 10:30 σήμερα το πρωϊ.Ξέρετε πότε κοιμήθηκε από το πρωί;Πριν 2 ώρες!!!Στις 20:30 το βράδυ!!!Κόντεψα να τρελαθώ και εγώ και ο άντρας μου!

Στο δια ταύτα!Πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο και μου είπε πως μάλλον δεν την χορταίνει το γάλα μου και να της δίνω αμέσως μετά από κάθε θηλασμό συμπλήρωμα 90 ml δοκιμαστικά για ένα 24ωρο να δούμε πως θα πάει!
Πήραμε Frisolac λοιπόν, και είπιε η γλυκιά μου 40 ml, και έπεσε ξερή για ύπνο!!!

Το θέμα είναι ότι (για όσες γνωρίζετε την ιδιοτροπία μου!!!) ότι δε το γουστάρω το μπιμπερό ρε γαμώτο μου καθόλου!Πόσο μάλλον να την δίνω ξένο γάλα!Μόλις μου είπε δε, η παιδίατρος για συμπλήρωμα, έπιασα τα κλάμματα με λιγμούς!!!Μεγάλη στενοχώρια!!!

Τώρα όμως που βλέπω την μικρούλα μου να κοιμάται σαν αγγελούδι και να μη πεινάει χαίρομαι.Είναι κρίμα, η γλυκιά μου...πείναγε μωρε!!!

Αυτή είναι η mini ιστοριούλα μου και ελπίζω το μαμαδογαλατάκι μας να γίνει παχύ-παχύ σύντομα!!!

Τα φιλιά μου σε όλες τις μανούλες και μη!! Δεν χορταίνουμε με το μαμαδογαλατάκι! 215994

αν συνεχισεις τα 90 ml μετα απο καθε θηλασμο δεν το βλεπω να γινεται "παχυ-παχυ" το γαλα σου φιλεναδα....

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
Rinoula έγραψε:Έτσι κάνουν τα μωράκια, όλες τα περάσαμε. Μαραθώνιοι θηλασμού λέγονται και είναι αρκετά συνηθισμένοι!
Από πάνες και βάρος πώς πάτε? Αν είστε εντάξει εκεί, κάνε υπομονή και μετά τις 40 μέρες θα φτιάξουν τα πράγματα.

Παχύ και χορταστικό είναι το γάλα πάντα, Στην αρχή του θηλασμού παράγεται αραιό γάλα για να ξεδιψάει το μωρό, είναι το νερό του. Μετά από 10 λεπτά για τα νεογέννητα αρχίζει και παράγεται πιο πηχτό γάλα και πιο χορταστικό. Γι'αυτο αφήνουμε το μωρό να θηλάσει όσο και όποτε θέλει, ώστε να παίρνει και το πηχτό γάλα.

40 ml είναι λίγα πάντως.

Οι εναλλαγές δεξί-αριστερό στήθος αυξάνουν την παραγωγή. Προσφέρουμε το ένα στήθος, όταν το μωρό τελειώσει και δεν το θέλει άλλο προσφέρουμε το άλλο και μετά ξανά το πρώτο και ούτω καθεξής.

κι εγω ετσι εκανα. μια το ενα στηθος και μετα το αλλο. ειδα ομως προχτες στην τηλ μια μαια και συμβουλο θηλασμου που ελεγε οτι αυτο ειναι λαθος κι οτι σε καθε γευμα πρεπει να δινουμε μονο το ενα στηθος. ποιο να ειναι το σωστο τελικα?

Το σωστο ειναι αναλογα με την δυαδα μαμας-μωρου. Αν ταιζεις καθε 3 με 4 ωρες τοτε θα δωσεις κ τα δυο στηθη (δεν θα αφησεις το ενα στηθος πολλες ωρες χωρις να βαλεις το μωρο για ευνοητους λογους)),αν τα διαστηματα αναμεσα στα γευματα ειναι πολυ μικροτερα δινεις το ενα στηθος.Κ αυτα δεν ειναι κανονας,συνηθως γινεται ετσι.

????????


Επισκέπτης
*



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 11:53 am, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Διαγραφή δημοσιεύσεων)

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαίρομαι που τα πάτε καλά!
Όταν λες εμετό εννοείς ρουκέτα, δηλαδή ότι πετάγεται το γάλα μακριά ή απλά βγαίνει από το στοματάκι, δηλαδή γουλίτσα?
Αν είναι ρουκέτα θέλει λίγο να το δεις.
Αν ειναι γουλίτσα θα έλεγα να μην ανησυχείς γιατί όλα τα μωράκια λίγο-πολύ βγάζουν.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Χαίρομαι που τα πάτε καλά!
Όταν λες εμετό εννοείς ρουκέτα, δηλαδή ότι πετάγεται το γάλα μακριά ή απλά βγαίνει από το στοματάκι, δηλαδή γουλίτσα?
Αν είναι ρουκέτα θέλει λίγο να το δεις.
Αν ειναι γουλίτσα θα έλεγα να μην ανησυχείς γιατί όλα τα μωράκια λίγο-πολύ βγάζουν.

Aυτο που λεει η rinoula θα σου λεγα κ εγω.Τις ρουκετες τις προσεχουμε,το λες στον παιδιατρο.Απο οτι καταλαβα το δικο σου μωρο παραφαγε...ειχε χορτασει απο εσενα του ηρθε και το συμπληρωμα με σκονη και φορτωθηκε το στομαχακι του.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπραβο που τα πας καλητερα! θα δεις θατα καταφερετε μια χαρουλα! γαλατακι καιμενα βγαζει καμια φορα. στο ρεψιμο πανω η και πριν η μετα.. ειναι οκ. σαννα ξεχειλιζει το στοματακι του. το κανονικο εμετο θαναι οταν κανει γκλουκ! και πεταχτει γαλα..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις