Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
466 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 466 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

????????


Επισκέπτης
Rinoula έγραψε:Χαίρομαι που τα πάτε καλά!
Όταν λες εμετό εννοείς ρουκέτα, δηλαδή ότι πετάγεται το γάλα μακριά ή απλά βγαίνει από το στοματάκι, δηλαδή γουλίτσα?
Αν είναι ρουκέτα θέλει λίγο να το δεις.
Αν ειναι γουλίτσα θα έλεγα να μην ανησυχείς γιατί όλα τα μωράκια λίγο-πολύ βγάζουν.

Όχι Ρινούλα μου, δεν εκτοξεύτικε ο εμετός, απλά έβγαζε, έβγαζε και δε σταμάταγε!!Δεν ήταν απλή γουλίτσα ώς συνήθως όμως..Μάλλον θα παράφαγε (η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ λιγούρα και τρώει γρήγορα, με λαιμαργία και τις περισσότερες φορές βγάζει το στήθος από μόνη της γιατί πνίγεται!χαχαχα...η χαζούλα μου!!!

supermama έγραψε:μπραβο που τα πας καλητερα! θα δεις θατα καταφερετε μια χαρουλα!

Σε ευχαριστώ...η αλήθεια είναι πως θέλει σωστή διατροφή τελικά.Το πρωϊ μόνο της έδσα 50 ml συμπλήρωμα γιατί δεν είχα ακόμα γαλατάκι...τωρα περιμένω να ξυπνήσει από το μεσημέρι στις 2:45 για να την ταϊσω μαμαδογαλατάκι που έχω μπόλικο!!!

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κούκλα μου και εγώ θηλάζω αποκλειστικά απο την 3η-4η μέρα.Στο μαιευτήριο του έδωσα μέχρι 60ml ανα 4ωρό και μετά σιγά σιγά έκοβα ml μόλις είδα το πρωτόγαλά μου (το είδα μέσα απο την ψευδοθηλή).
Απο τότε δεν του ξαναέδωσα ξένο, και αρκούμε στο οτι βλέπω τις πάνες καλά γεμάτες με τσισάκια και κακάκια.Υποθέτω οτι ΑΝ δεν έτρωγε καλά, δεν θα έκανε τίποτα.Φυσικά απο προχτές είναι ΟΛΗ μέρα το στήθος πάνω όταν δεν κοιμάται, αλλά κάνω υπομονή γιατί ξέρω οτι θα είναι για καμιά 40 μέρες μέχρι να μπει σε ένα πρόγραμμα.
Πως ξέρεις οτι δεν έχεις γάλα κάποιες ώρες? το νιώθεις στο στήθος σου?Γιατί και εγώ το νιώθω άδειο, αλλά το στήθος παράγει την ώρα του θηλασμού, μήπως να δοκίμαζες με θηλή για να το βλέπεις για λίγες μέρες να ησυχάσεις?Εμένα ρουφάει ρουφάει, και ενώ το νιώθω άδειο, μόλις τραβηχτεί βλέπω γαλατάκι στην θηλή.Οχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές.
Επίσης μετά την κλινική που έφαγε ξένο, ποτέ δεν μου ξανάβγαλε γουλίτσα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LayElDi έγραψε:.Το πρωϊ μόνο της έδσα 50 ml συμπλήρωμα γιατί δεν είχα ακόμα γαλατάκι...τωρα περιμένω να ξυπνήσει από το μεσημέρι στις 2:45 για να την ταϊσω μαμαδογαλατάκι που έχω μπόλικο!!!
Το γάλα φτιάχνεται την ώρα που θηλάζεις. Αν κάποια ώρα νιώθεις ότι ήθελε το μωρό παραπάνω, βάλτο στο στήθος και κάνε εναλλαγές και θα έρθει το γαλατάκι, μπορει απλά να κάνει πιο πολλή ώρα στο στήθος. Αν δίνεις συμπλήρωμα όταν αυξάνονται οι απαιτήσεις του μωρού, το δικό σου δε θα αυξάνεται κι έτσι δε θα φτάνει...

????????


Επισκέπτης
LayElDi έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:εχε το νου σου με το φριζολακ και γενικα με ολα τα φτηνα γαλατα.δεν ειμαι προωθητρια του απταμιλ αλλα μια μαμα που εχει περασει αρκετα!
Μου το πρότεινε η παιδίατρος αυτό και από ότι διάβασα κάνει λεει καλό στους κολικούς.Αλλά το θέμα μου είναι άλλο:
Εχτές, ενώ είχε ρευτεί η μικρή μου πολύ καλά την έβαλα στο πλαϊ για 1 λεπτό στην κούνια για να πεταχτώ μέχρι την κουζίνα να αφείω το μπιμπερό.Ακούω κάτι ήχους και πάω και την βλέπω μέσα στον εμετό, δε μπορούσε να ανασάνει η καημένη!την αρπάζω, την κρεμάω ανάποδα να βγάλει ότι άλλο είχε, την έβαλα στα πόδια μου μπρούμυτα και της χτύπαγα την πλατούλα ώσπου συνήλθε..Στενοχωέθηκα τόσο μα τόσο πολύ
...πάει λέω..το χασα το παιδί!!!Και μου έκανα εμετό και σήμερα το Frisolac! (35γρ μόνο είχε πιει.) Δεν ξέρω αν φταίει το συμπλήρωμα ή η συγκεκριμένη μάρκα..πάντως εγώ σταματάω το ξένο γάλα και ξεκινάω πάλι εναλλαγές βυζιού, διότι έχω χεστεί πάνω μου με τους 2 εμετούς που μου έκανε!!!

μπεμπινι 1 έγραψε:στις 30 μερες αν το στηθος εχει γαλα θα κατεβασει,αν δεν εχει και δεν μπορει να παραγει δεν θα το κανει.δεν ειναι ολα τα σωματα το ιδιο,μην επιμενετε.κανε αυτο που νοιθεις.ειμαι υπερ του θηλασμου οταν μπορεις και εχεις γαλα αν δεν εχεις γιατι να παιδευεσαι και να παιδευεις και το μωρο?εγω δεν ηπια μητρικο γαλα και εγινα μια χαρα.

Δεν είναι ότι δεν έχω γάλα.Όποτε ζουλάω στήθος, γάλα βγαίνει και μάλιστα και χωρίς να ζουλάω, οι μπλούζες μου γίνονται μούσκεμα από το γάλα.Πιστεύω λοιπόν, ότι δεν είναι παχυντικό το γάλα μου.Για αυτό θέλω να κάνω κάτι.Για να παχύνει..Μήπως φταίει και η διατροφή δε ξέρω!

μπεμπινι 1 έγραψε:να προσθεσω και το αλλο,στο μαιευτηριο μου ελεγαν ενα γευμα στο καθε μαστο,η μαια μου μου ελεγε 10λεπτα στον ενα και 10 λεπτα στον αλλο.οτι θελει ο καθενας,εγω γαλα δεν ειχα,το μωρο δεν ετρωγε σωστα και παιδευομασταν ολοι.ζητηση υπηρχε αλλα η προσφορα δεν ειχε ουτε στοκ να δωσει....!!!

Εμένα πάλι μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμού, ότι το πρ'ωτο 10λεπτο έχει γάλα που ξεδιψάει το μικρο και το επόμενο 10λεπτό είναι το θρεπτικό και λιπαρό γάλα που χορταίνει το μπεμπάκι.Μου είχαν πει για ένα 20λεπτο το λιγότερο.Απο κει και πέρα να το αφείνουμε το μπεμπέ όσο θέλει.Και αν βλέπουμε ότι ακόμα πεινάει να το βάλουμε και στο άλλο στήθος...Τώρα τι να πω...ο καθένας λέει ότι θέλει, και ο καθένας μας πιστεύει και κάνει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για το μπεμπέ του!


supermama έγραψε:

Supermama να σου ζήσει το μικράκι σου και ένα μεγάαααααάλο μπράβο για το κουράγιο σου που έχεις 3 παιδάκια!!!Χαρά στην υπομονή σου!!Μπράβο!
Το ξέρω ότι θέλει πολύ υπομονή και αυτό θα κάνω...δε θέλω να ξαναδώσω ξένο ύστερα από τους εμετούς που μου έκανε...χέστηκα πάνω μου.Θα το έχω το ξένο σε περίπτωση που βλέπω ότι είναι πραγματικά ανήσυχη η μικρή μου.

Και εγω που θηλαζω αποκλειστικα το επαθα προχθες αυτο. Αφου ημουν σιγουρη οτι θα πεθανει το παιδι, τα ειδα ολα, δε μπορουσε να ανασανει, τρελαθηκα. Και φοβαμαι πλεον να τον κοιμησω στο κρεβατι του, πανω μου τον κοιμιζω, λαθος το ξερω αλλα τα εχω κανει πανω μου. Και γκουκ που κανει τωρα τρεμω. Δε τον αφηνω δευτερολεπτο μονο. Μη το παθει αλλη μανουλα αυτο!!! Δεν χορταίνουμε με το μαμαδογαλατάκι! - Σελίδα 2 534787 Δεν χορταίνουμε με το μαμαδογαλατάκι! - Σελίδα 2 534787 Δεν χορταίνουμε με το μαμαδογαλατάκι! - Σελίδα 2 534787

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις