Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
321 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 321 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

elpida87

elpida87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΜΑΔΕΣ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΧΙ Η ΜΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΡΑΕΙ ΤΗΝ ΜΑΛΩΝΩ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΗ ΓΕΛΑΕΙ....
Η ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Μ ΕΧΕΙ ΑΠΕΛΠΙΣΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεια σου συντοπιτισσα.
κ μεις μια απο τα ιδια...
εχω μια κορουλα 13 μηνων κ οταν την μαλωνω για κατι νευριαζει καθεται κατω κ τσιριζει χτυπωντας τα ποδαρακια στο πατωμα ή ερχεται κ με βαρει κ μενα κ προσπαθει να μου τραβηξει τα μαλλια... Shocked
υπομονη θελει κ μην απελπιζεσαι.
απο αυτη την ηλικια εχω ακουσει οτι αρχιζει η επιθετικοτητα των νηπιων που κορυφωνεται γυρω στα 2 χρονων κ καταλαγιαζει μετα τα 4-5.
αναλογως βεβαια κ το παιδακι....

https://www.youtube.com/cretanvenus

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΡΙΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΝΕ ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΧΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΑΣΧΗΜΑ !!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α καλα που να ειχες τον διονυση...

πρωτα τραβαει τα μαλλια του να τα ξεριζωσει,μετα θελει να σε δαγκωσει και μετα ξαπλωνει και κανει σιωπηρη διαμαρτυρια....Very Happy

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μέχρι να αποκτήσω το δικό μου παιδί, πίστευα ότι τα παιδιά που χτυπάνε τους γονείς τους είναι αυτά που έχουν δει το ξύλο. Είτε δηλαδή οι γονείς τα χτυπάνε, είτε οι γονείς χτυπιούνται μεταξύ τους. Μέχρι που έκανα το δικό μου "διαβολάκι" και η θεωρία μου γκρεμίστηκε. Νομίζω αν κρίνω από το καμάρι μου, που άρχισε αυτη την συμπεριφορά γύρω στους 15 μήνες αλλά σήμερα δεν την έχει πια, κάθε φορά που θύμωνε άπλωνε χέρι, μόνο πάνω μου, στον μπαμπά του ποτέ. Εννοείτε ότι εμείς ποτέ δεν τον χτυπήσαμε, αλλά και ούτε χτυπιόμαστε και μεταξύ μας. Εγώ τις πρώτες φορές τον μάλωνα αλλα αυτός γελούσε, σαν να ήταν παιχνίδι, μετά άρχισα να τον αφήνω από την αγκαλιά μου και να τον βάζω ή στο πάρκο ή στην κούνια. Την πρώτη φορά όμως που μου το έκανε μπροστά στον μπαμπά του (ήμασταν στον παιδιάτρο και τον είχα αγκαλιά για να τον ακροαστεί), ο άντρας μου έγινε τούρκος... τον κοίταξε τόσο άγρια που τρόμαξα και εγώ, δεν του φώναξε αλλά του είπε σχετικά άγρια. "Πως τολμάς; Τι είναι η μαμα σου σάκος του μποξ, μην σε ξαναδω;" Ο μικρός τον κοίταξε τρομοκρατημένος, πήγες να κλάψει, κοίταξε εμένα, τον παιδιάτρο και μετά τον μπαμπά του και όταν είδε ότι δεν έχει πουθενα υποστήριξει, με αγκάλιασε και έβαλε τα κλάματα. Ο άντρας χρειάστηκε να βγει έξω για να ηρεμήσει, μετά μας ζήτησε συγνώμη για την αντίδραση του, με μάλωσε όταν του είπα ότι δεν ήταν η πρώτη φορά. Δεν ξέρω αν ήταν τραυματική η εμπειρία για τον μικρό και σίγουρα δεν την συνιστώ σε κανέναν, αλλά σε εμάς έπιασε. Και κάτι ακόμα, από εκείνη την μέρα ο μικρός έχει απίστευτες εκδηλώσεις αγάπης προς τον μπαμπά του. Βέβαια ακόμα ξαπλώνει κάτω όταν νευριάζει, αλλά εμείς του γυρ΄ναμε την πλάτη και φεύγουμε, σε μισό λεπτο έχει σηκωθεί και τρέχει πίσω μας. Δεν ξέρω τελικά πως λειτουργεί το παιδικό μυαλό. Ο παιδιάτρος μας είπε ότι η σταθερότητα και το μάλωμα δίνουν ασφάλεια στο παιδί. Εμένα πάλι το μάλωμα δεν μου παέι, την αδιαφορία όμως την έχω. Σκάω γάιδαρο, λέει ο άντρας μου. Wink

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα δεν το κάνει αυτό άμα της πώ όχι, βασικά δεν ξέρω γιατί το κάνει και πραγματικά είναι το μόνο πράγμα που δεν ανέχομαι. Δεν με νοιάζει να λερώσει, δεν με νοιάζει να χαλάσει, δεν με νοιάζει να γράψει τους τοίχους, αλλά αν σηκώνει χέρι στη μαμά/ στον μπαμπά/ στην γιαγιά/ στη θεία, μπορώ να γίνω τρελλή.
Εμένα τραβάει μαλλιά και γρατζουνάει & δεν ξέρω πως να την σταματήσω.
Τιμωρία την έχω βάλει, με το καλό την έχω πάρει, με το άγριο της έχω μιλήσει, έχει φάει στον κώλο, τίποτα. Mad Mad Mad

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι εμένα το καμάρι μου τραβούσε μαλλιά ώσπου άρχισα να του τραβάω και τα δικά του και του έλεγα βλέπεις έτσι πονάει και η μαμά και μετά από λίγο το έκοψε Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο μεγαλος για 4 μηνες κοπαναγε τον ενα παππου. Προσφατα δλδ,οχι οταν ηταν μωρο. Και το ξεκινησε οταν ο παππους του αρχισε να τον ρωταει επιμονα την γνωστη ηλιθια ερωτηση "ποιον αγαπας περισσοτερο?εμενα ή την γιαγια?",λεγε λεγε -ειναι κουραστικος ο πεθερος μου,επαναλαμβανει την ιδια φραση,κ εγω θα τον κοπανουσα ανετα δλδ- αρχισε ο μικρος.Κ σταματησε οταν πια σταματησαν να τον ζαλιζουν με αυτη την ερωτηση. Ασχετο με το θεμα σας,επισης η μικρη μου κανει ντα....αυτη το ξεκινησε οταν η γιαγια της αρχισε να κανει ντα τα επιπλα οταν επεφτε η Γιωργινα.Επισης ανοητη κινηση ,"χτυπησες κοριτσι μου? θα το κανει ντα το τραπεζακι η γιαγια"....Σε τοσο μικρη ηλικια οπως τα δικα σας μωρα ειναι ενα σταδιο κ αυτο.ΔΕν βοηθαει η τιμωρια,δεν κατανοουν γιατι τιμωρουνται. Αφηστε που ειναι πολυ μικρα για να μπουν τιμωρια. Αν τους μιλησετε,τους πειτε οτι πονατε,και τους δειξετε την σωστη κινηση π.χ. χαϊδεμα αντι για "ντα" σιγα σιγα θα το μαθουν.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:Ο μεγαλος για 4 μηνες κοπαναγε τον ενα παππου. Προσφατα δλδ,οχι οταν ηταν μωρο. Και το ξεκινησε οταν ο παππους του αρχισε να τον ρωταει επιμονα την γνωστη ηλιθια ερωτηση "ποιον αγαπας περισσοτερο?εμενα ή την γιαγια?",λεγε λεγε -ειναι κουραστικος ο πεθερος μου,επαναλαμβανει την ιδια φραση,κ εγω θα τον κοπανουσα ανετα δλδ- αρχισε ο μικρος.Κ σταματησε οταν πια σταματησαν να τον ζαλιζουν με αυτη την ερωτηση. Ασχετο με το θεμα σας,επισης η μικρη μου κανει ντα....αυτη το ξεκινησε οταν η γιαγια της αρχισε να κανει ντα τα επιπλα οταν επεφτε η Γιωργινα.Επισης ανοητη κινηση ,"χτυπησες κοριτσι μου? θα το κανει ντα το τραπεζακι η γιαγια"....Σε τοσο μικρη ηλικια οπως τα δικα σας μωρα ειναι ενα σταδιο κ αυτο.ΔΕν βοηθαει η τιμωρια,δεν κατανοουν γιατι τιμωρουνται. Αφηστε που ειναι πολυ μικρα για να μπουν τιμωρια. Αν τους μιλησετε,τους πειτε οτι πονατε,και τους δειξετε την σωστη κινηση π.χ. χαϊδεμα αντι για "ντα" σιγα σιγα θα το μαθουν.

Η δικιά μου το ξεκίνησε απο 13 μηνών περίπου. Ρε συ, αυτούς τους 3 μήνες έχω δοκιμάσει τα πάντα σου λέω. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που χάνω εύκολα την υπομονή μου (με το παιδί) της εξηγώ και της ξανά εξηγώ γιατί καταλαβαίνω πως είναι πολύ πολύ μικρή ακόμα για να θυμάται. Το οτι καταλαβαίνει το θεωρώ δεδομένο, αφού ο τρόπος που αντιδρά μετά δείχει οτι ξέρει.
Να σου δώσω παράδειγμα να γίνω πιο κατανοητή. Εχθές το πρωί ήμουν στο κομμωτήριο της αδερφής μου & την είχα αγκαλιά, μου τραβάει και με τα δυό της χέρια τα μαλλιά (μούδιασε το κεφάλι μου για μισή ώρα Shocked Shocked ) και δεν τα αφήνει με τίποτα. Την αφήνω κάτω κατεβαίνω στο ύψος της και χωρίς να υψώσω τον τόνο της φωνής μου της εξήγησα οτι η μαμά πόνεσε πάρα πολύ με αυτό που έκανε. Τότε έσκυψε και με έκανε "μα". Της λέω πως την αγαπάω πολύ και δεν θέλω να με πονάει και μου λέει και εκείνη πάααααααααω και τελειώνει εκεί το θέμα. Γυρνάμε σπίτι και το κάνει άλλες δύο φορές. Συνεχίζω να αντιδρώ έτσι ούτε καν βλεφάριζα όταν της το έλεγα, και εκείνη κοιτούσε κάτω και μετά "μαμά πάωωωωω τόοοοοσο". Το βράδυ μιλούσα στο τηλέφωνο (1 λεπτό για να δώ που είναι ο άντρας μου) και το ξανακάνει. Της λέω Βάλια είπαμε όχι, θυμωμένα αυτή τη φορά. και μετά απο 2 sec με κοιτάει στα μάτια και το ξανακάνει.
Αλήθεια την έχασα την ψυχραιμία μου. Νομίζω με άκουσε όλη η Άνω Γλυφάδα. Της έδωσα δύο στον κώλο και την ακούμπησα στο κρεββάτι και φώναζα.
Εκείνη έκλαψε στην αρχή γιατί ταράχτηκε -λογικό και μετά απλά με κοιτούσε.
Σήμερα πήγε το πρωί να μου πιάσει τα μαλλιά και είπε μόνη της : "όχι άλια κακό, μαμά πάωωωωω" (όχι Βάλια κακό, μαμά σ'αγαπάω)
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μαμά που δέρνει το παιδί της για να μάθει (γιατί δεν θα μάθει) αλλά πιο άσχημο μου φαίνεται το παιδί μου να χτυπάει όλο τον κόσμο και να μην κάνω τίποτα γιαυτό.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:Ο μεγαλος για 4 μηνες κοπαναγε τον ενα παππου. Προσφατα δλδ,οχι οταν ηταν μωρο. Και το ξεκινησε οταν ο παππους του αρχισε να τον ρωταει επιμονα την γνωστη ηλιθια ερωτηση "ποιον αγαπας περισσοτερο?εμενα ή την γιαγια?",λεγε λεγε -ειναι κουραστικος ο πεθερος μου,επαναλαμβανει την ιδια φραση,κ εγω θα τον κοπανουσα ανετα δλδ- αρχισε ο μικρος.Κ σταματησε οταν πια σταματησαν να τον ζαλιζουν με αυτη την ερωτηση. Ασχετο με το θεμα σας,επισης η μικρη μου κανει ντα....αυτη το ξεκινησε οταν η γιαγια της αρχισε να κανει ντα τα επιπλα οταν επεφτε η Γιωργινα.Επισης ανοητη κινηση ,"χτυπησες κοριτσι μου? θα το κανει ντα το τραπεζακι η γιαγια"....Σε τοσο μικρη ηλικια οπως τα δικα σας μωρα ειναι ενα σταδιο κ αυτο.ΔΕν βοηθαει η τιμωρια,δεν κατανοουν γιατι τιμωρουνται. Αφηστε που ειναι πολυ μικρα για να μπουν τιμωρια. Αν τους μιλησετε,τους πειτε οτι πονατε,και τους δειξετε την σωστη κινηση π.χ. χαϊδεμα αντι για "ντα" σιγα σιγα θα το μαθουν.

Η δικιά μου το ξεκίνησε απο 13 μηνών περίπου. Ρε συ, αυτούς τους 3 μήνες έχω δοκιμάσει τα πάντα σου λέω. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που χάνω εύκολα την υπομονή μου (με το παιδί) της εξηγώ και της ξανά εξηγώ γιατί καταλαβαίνω πως είναι πολύ πολύ μικρή ακόμα για να θυμάται. Το οτι καταλαβαίνει το θεωρώ δεδομένο, αφού ο τρόπος που αντιδρά μετά δείχει οτι ξέρει.
Να σου δώσω παράδειγμα να γίνω πιο κατανοητή. Εχθές το πρωί ήμουν στο κομμωτήριο της αδερφής μου & την είχα αγκαλιά, μου τραβάει και με τα δυό της χέρια τα μαλλιά (μούδιασε το κεφάλι μου για μισή ώρα Shocked Shocked ) και δεν τα αφήνει με τίποτα. Την αφήνω κάτω κατεβαίνω στο ύψος της και χωρίς να υψώσω τον τόνο της φωνής μου της εξήγησα οτι η μαμά πόνεσε πάρα πολύ με αυτό που έκανε. Τότε έσκυψε και με έκανε "μα". Της λέω πως την αγαπάω πολύ και δεν θέλω να με πονάει και μου λέει και εκείνη πάααααααααω και τελειώνει εκεί το θέμα. Γυρνάμε σπίτι και το κάνει άλλες δύο φορές. Συνεχίζω να αντιδρώ έτσι ούτε καν βλεφάριζα όταν της το έλεγα, και εκείνη κοιτούσε κάτω και μετά "μαμά πάωωωωω τόοοοοσο". Το βράδυ μιλούσα στο τηλέφωνο (1 λεπτό για να δώ που είναι ο άντρας μου) και το ξανακάνει. Της λέω Βάλια είπαμε όχι, θυμωμένα αυτή τη φορά. και μετά απο 2 sec με κοιτάει στα μάτια και το ξανακάνει.
Αλήθεια την έχασα την ψυχραιμία μου. Νομίζω με άκουσε όλη η Άνω Γλυφάδα. Της έδωσα δύο στον κώλο και την ακούμπησα στο κρεββάτι και φώναζα.
Εκείνη έκλαψε στην αρχή γιατί ταράχτηκε -λογικό και μετά απλά με κοιτούσε.
Σήμερα πήγε το πρωί να μου πιάσει τα μαλλιά και είπε μόνη της : "όχι άλια κακό, μαμά πάωωωωω" (όχι Βάλια κακό, μαμά σ'αγαπάω)
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μαμά που δέρνει το παιδί της για να μάθει (γιατί δεν θα μάθει) αλλά πιο άσχημο μου φαίνεται το παιδί μου να χτυπάει όλο τον κόσμο και να μην κάνω τίποτα γιαυτό.



τι σου εχω πει για την βαλια?Very Happy το παιδι θελει να σε ξεμαδισει απλα ..που το κακο?Very Happy Very Happy Very Happy

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamavivo έγραψε:
τι σου εχω πει για την βαλια?Very Happy το παιδι θελει να σε ξεμαδισει απλα ..που το κακο?Very Happy Very Happy Very Happy

Άσε ρε Βιβίκο, εχτές νόμιζα πως θα πάθω εγκεφαλικό. Μα είναι τσογλάνι ρε. Μα να με κοιτάει στα μάτια και να κάνει αυτό που της έχω πει όχι?
Βέβαια, η μαμά μου πάντα μου έλεγε μια φράση: "Όχι όπως ήξερες, όπως θα μάθεις", οπότε αλίμονο αν την αφήνω 16 μηνών να με καβαλάει.
Φυσικά στεναχωριέμαι τώρα που την μαλώνω και της φωνάζω, αλλά τουλάχιστον θεωρώ πως αφού την περιορίζω (μόνο σαυτό το θέμα) καλύτερα αποτελέσματα θα έχω απο το να μην κάνω τίποτα.
Θα δείξει Rolling Eyes Rolling Eyes

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
mamavivo έγραψε:
τι σου εχω πει για την βαλια?Very Happy το παιδι θελει να σε ξεμαδισει απλα ..που το κακο?Very Happy Very Happy Very Happy

Άσε ρε Βιβίκο, εχτές νόμιζα πως θα πάθω εγκεφαλικό. Μα είναι τσογλάνι ρε. Μα να με κοιτάει στα μάτια και να κάνει αυτό που της έχω πει όχι?
Βέβαια, η μαμά μου πάντα μου έλεγε μια φράση: "Όχι όπως ήξερες, όπως θα μάθεις", οπότε αλίμονο αν την αφήνω 16 μηνών να με καβαλάει.
Φυσικά στεναχωριέμαι τώρα που την μαλώνω και της φωνάζω, αλλά τουλάχιστον θεωρώ πως αφού την περιορίζω (μόνο σαυτό το θέμα) καλύτερα αποτελέσματα θα έχω απο το να μην κάνω τίποτα.
Θα δείξει Rolling Eyes Rolling Eyes



Εμενα με κανει οτι θελει μαλλον.θα δειξει!!! Very Happy

stavas


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εμείς το περάσαμε αυτό το στάδιο. Πολύ υπομονή θέλει και να της εξηγήσεις συνέχεια γιατί είναι κακό αυτό που κάνει.

http://istoriestismamas.blogspot.com

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το κάνουμε και αυτό Rolling Eyes Rolling Eyes
και εγώ και ο μπαμπάς Very Happy
thanks anyway Very Happy Very Happy Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το μικρο μου το κανει αυτο συνηθως οταν ασχολουμαι με κατι αλλο περα απο αυτην. Η θα την αγνοησω,θα αποφυγω την φαπα της βεβαια,η θα της μιλησω κοφτα και ηρεμα κ θα συνεχισω αυτο που κανω. Το ιδιο κανω κ με τις τσιριδες της.Τωρα περναει την φαση των θυμων.Θα περασει κι αυτο, και περναει πθιο γρηγορα με ηρεμια απο εμας (εμπειρικα μιλαω,αφου εχω φωναξει τοοοσες φορες στον γιο μου και ειδα οτι δεν γινεται κατι τοτε).

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:Ο μεγαλος για 4 μηνες κοπαναγε τον ενα παππου. Προσφατα δλδ,οχι οταν ηταν μωρο. Και το ξεκινησε οταν ο παππους του αρχισε να τον ρωταει επιμονα την γνωστη ηλιθια ερωτηση "ποιον αγαπας περισσοτερο?εμενα ή την γιαγια?",λεγε λεγε -ειναι κουραστικος ο πεθερος μου,επαναλαμβανει την ιδια φραση,κ εγω θα τον κοπανουσα ανετα δλδ- αρχισε ο μικρος.Κ σταματησε οταν πια σταματησαν να τον ζαλιζουν με αυτη την ερωτηση. Ασχετο με το θεμα σας,επισης η μικρη μου κανει ντα....αυτη το ξεκινησε οταν η γιαγια της αρχισε να κανει ντα τα επιπλα οταν επεφτε η Γιωργινα.Επισης ανοητη κινηση ,"χτυπησες κοριτσι μου? θα το κανει ντα το τραπεζακι η γιαγια"....Σε τοσο μικρη ηλικια οπως τα δικα σας μωρα ειναι ενα σταδιο κ αυτο.ΔΕν βοηθαει η τιμωρια,δεν κατανοουν γιατι τιμωρουνται. Αφηστε που ειναι πολυ μικρα για να μπουν τιμωρια. Αν τους μιλησετε,τους πειτε οτι πονατε,και τους δειξετε την σωστη κινηση π.χ. χαϊδεμα αντι για "ντα" σιγα σιγα θα το μαθουν.

Η δικιά μου το ξεκίνησε απο 13 μηνών περίπου. Ρε συ, αυτούς τους 3 μήνες έχω δοκιμάσει τα πάντα σου λέω. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που χάνω εύκολα την υπομονή μου (με το παιδί) της εξηγώ και της ξανά εξηγώ γιατί καταλαβαίνω πως είναι πολύ πολύ μικρή ακόμα για να θυμάται. Το οτι καταλαβαίνει το θεωρώ δεδομένο, αφού ο τρόπος που αντιδρά μετά δείχει οτι ξέρει.
Να σου δώσω παράδειγμα να γίνω πιο κατανοητή. Εχθές το πρωί ήμουν στο κομμωτήριο της αδερφής μου & την είχα αγκαλιά, μου τραβάει και με τα δυό της χέρια τα μαλλιά (μούδιασε το κεφάλι μου για μισή ώρα Shocked Shocked ) και δεν τα αφήνει με τίποτα. Την αφήνω κάτω κατεβαίνω στο ύψος της και χωρίς να υψώσω τον τόνο της φωνής μου της εξήγησα οτι η μαμά πόνεσε πάρα πολύ με αυτό που έκανε. Τότε έσκυψε και με έκανε "μα". Της λέω πως την αγαπάω πολύ και δεν θέλω να με πονάει και μου λέει και εκείνη πάααααααααω και τελειώνει εκεί το θέμα. Γυρνάμε σπίτι και το κάνει άλλες δύο φορές. Συνεχίζω να αντιδρώ έτσι ούτε καν βλεφάριζα όταν της το έλεγα, και εκείνη κοιτούσε κάτω και μετά "μαμά πάωωωωω τόοοοοσο". Το βράδυ μιλούσα στο τηλέφωνο (1 λεπτό για να δώ που είναι ο άντρας μου) και το ξανακάνει. Της λέω Βάλια είπαμε όχι, θυμωμένα αυτή τη φορά. και μετά απο 2 sec με κοιτάει στα μάτια και το ξανακάνει.
Αλήθεια την έχασα την ψυχραιμία μου. Νομίζω με άκουσε όλη η Άνω Γλυφάδα. Της έδωσα δύο στον κώλο και την ακούμπησα στο κρεββάτι και φώναζα.
Εκείνη έκλαψε στην αρχή γιατί ταράχτηκε -λογικό και μετά απλά με κοιτούσε.
Σήμερα πήγε το πρωί να μου πιάσει τα μαλλιά και είπε μόνη της : "όχι άλια κακό, μαμά πάωωωωω" (όχι Βάλια κακό, μαμά σ'αγαπάω)
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μαμά που δέρνει το παιδί της για να μάθει (γιατί δεν θα μάθει) αλλά πιο άσχημο μου φαίνεται το παιδί μου να χτυπάει όλο τον κόσμο και να μην κάνω τίποτα γιαυτό.

1ον.Δε νομιζω οτι θα παθουν τιποτα αμα δωσουμε μια στο πωπουλι ελαφρα.

2ον.δε ξερω αν σε εχω ξαναρωτησει,ανωγλυφαδιωτισσα εισαι????

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Το μικρο μου το κανει αυτο συνηθως οταν ασχολουμαι με κατι αλλο περα απο αυτην. Η θα την αγνοησω,θα αποφυγω την φαπα της βεβαια,η θα της μιλησω κοφτα και ηρεμα κ θα συνεχισω αυτο που κανω. Το ιδιο κανω κ με τις τσιριδες της.Τωρα περναει την φαση των θυμων.Θα περασει κι αυτο, και περναει πθιο γρηγορα με ηρεμια απο εμας (εμπειρικα μιλαω,αφου εχω φωναξει τοοοσες φορες στον γιο μου και ειδα οτι δεν γινεται κατι τοτε).
Αυτο ακριβώς θα ελεγα, παιζει μεγαλο ρολο η εμπειρια απο το πρωτο παιδι στο πώς θα συμπεριφερθεις στο δεύτερο.

Εμενα και οι δυο χτυπουσαν κοσμο. Ο Αλεξ δαγκωνε κιολας. Αυτη η ρημαδα η ηλικια απο 1μιση μεχρι 3 ετων ειναι η πιο ζορικη. Και η ηλικια που θα αρχισουν να ψαχνονται και να κατανοουν τη δυναμη τους. Και φυσικα, αυτο που ειπε η Λιτσα πιο πανω, οταν θελουν να τραβηξουν την προσοχη μας. Ειδικα ο μικρος, οταν καθομαι στον υπολογιστη, μου μελανιαζει το μπουτι. Οταν ασχολουμαι μαζι τους ειναι Παναγιτσες. Και ο ενας και ο άλλος.

Τελος πάντων, στο θεμα μας, το να σε χτυπάει ένα παιδακι ειναι προφανως φυσιολογική φάση που περνάει, εφοσον το χειριστουμε σωστα. Αν το χτυπησω κι εγω (και δεν μπαινω στο τριπακι του αν ειναι σωστο ή λάθος εδω, να μην παρεξηγηθω, εξαλλου τσακωθηκαμε μια χαρα επ'αυτου σε άλλο θεμα) νομιζω οτι του δινω λαθος παραδειγμα. Ειναι σαν να απαγορευω στο παιδι μου να καπνισει ενω εγω αναβω τσιγαρο. Και μιλαω σαν καπνιστρια.

Το πώς θα το αντιμετωπισει η καθεμια ειναι δικο της θεμα - απο τη δική μου εμπειρια, οποτε αυτο ηταν εφικτο, αφηνα ο,τι εκανα και προσπαθουσα να παιξω λιγο μαζι τους. Οταν δεν ηταν εφικτο... Shocked Shocked Shocked 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 679259 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 679259 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 679259

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana τώρα μένω Άνω Γλυφάδα -απο τότε που παντρεύτηκα, δηλαδή 4,5 χρόνια. Γεννήθηκα και μεγάλωσα Νέο Κόσμο, οπότε είμαι Νεοκοσμίτισσα Razz Razz

Να σας πω τώρα για το θέμα μας που ρώτησε σήμερα ο σύζυγος την παιδίατρο.
Μας είπε λοιπόν πως είναι μια τελείως φυσιολογική φάση που περνάνε τα μικρά απο 16 μηνών μέχρι και δύο χρονών. Απαγορεύεται να τα βάλουμε τιμωρία, να πούμε μη, να αντιδράσουμε άσχημα. Κάνουμε όσο μπορούμε σα να μη μας πονάει αυτό που κάνει και προσπαθούμε να αποσπάσουμε την προσοχή του παιδιού με κάτι άλλο.
Το χαρακτήρισε τελείως φυσιολογικό, μάλιστα μας είπε πως αυτή την περίοδο την ονομάζουν σαν πρώτη εφηβεία -όσο πιο ελεύθερο αφήσουμε το παιδί να μάθει μόνο του (εννοείτε χωρίς να υπάρχει φόβος να χτυπήσει) τόσο πιο ομαλά θα εξελιχθεί ο χαρακτήρας του μετά το τέλος της φάσης.
Μετά τα λόγια λοιπόν της παιδιάτρου, καταμετράω 2 γρατζουνιές στον λαιμό, 3 γρατζουνιές ο μπαμπάς, μισά μαλλιά στο κεφάλι -τα άλλα μισά μετά απο άνιση μάχη με τα χεράκια της Βάλιας υπέκυψαν και κείτονται άψυχα στο πάτωμα 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 534787 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 534787
Τελικά και να μην περάσει η φάση, το τράβηγμα μαλλιών θα το αποφύγω σε 3-4 μέρες αφού θα έχω μείνει καραφλή 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 534787 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! 534787

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ήμουν την προηγούμενη βδομάδα Γλυφάδα κ έτρωγα στα queen....μμμμ..
εγω ευτυχώς τα έχω κοντουλικα τα μαλλιά...τι να πιάσει όταν αρχίσει....αν και τώρα που είναι 11 μηνών σχεδόν όταν του λέω ΜΗ τσιναει...τσαντιζεται....αλλα φεύγει...χεχεχε..

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ax , ti perasa k ego mexri na tou kopso auti ti sinithia.O dikos mou dagkone ton patera tou k gelousan, tou elega min ton matheneis etsi tha exoume problima argotera. Gelage ekeinos. O petheros mou tou emathe na koutoulaei ta kefalia. k apo monos tou emathe na sikonei xeri. Eixe kanei ton telio sindiasmo. Xtipima sta moutra, mexri na anikso ta matia mou etroga k mia koutoulia stin miti k sto kapaki dagkoma.Oti k na dokimaza ..... tzifos. Tou elega tha se diro , mauro tha se kano apo to ksilo k autos gelouse. Elega meta apo mesa mou pou na katalabei ti einai to ksilo afou den tis exei faei pote tou. Me exei kanei olo xarakies sto prosopo k perito na po oti fenonte akomi. Ospou mia mera den anteksa. Tou ebala mia foni.... prepei na mas eixe akousei olo to tetragono, tou eriksa k mia ston kolo na tsouksi , tou eksigousa bebea oti auto einai to ksilo Very Happy kai meta timoria. O telios sindiasmos. Molis dei tora k pao na ipsoso tin foni mou ... SOUZA O KURIOS.

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
είναι φυσιολογικό κορίτσια, το κάναμε κι εμείς γύρω στους 16 μήνες, μέχρι και δύο ετών περίπου, κυρίως σε μένα, σπάνιο στον πατέρα της και συχνά και σε άλλα παιδάκια. είναι γι'αυτά κάτι σα παιχνίδι απ'ότι κατάλαβα, είναι ευχάριστο γι'αυτά, δοκιμάζουν πράγματα στις διαπροσωπικές σχέσεις γιατί πλέον διαχωρίζουν τον εαυτό τους και τους άλλους, και όπως μια μέρα δοκίμασαν να μας χαιδέψουν και είδαν πόσο τρελαθήκαμε δοκιμάζουν και αυτό, κατά καιρόυς δοκιμάζουν πράγματα που δεν είναι θεμιτά αλλά μέσω της τιμωρίας ή της επιβράβευσης καταλαβαίνουν τι πρέπει να κάνουν(και με το τιμωρία δεν εννοώ μόνο αυτό που όλες γνωρίζουμε, τιμωρία είναι και το κακό που θα του πεις φωναχτά και το παιχνίδι που θα του πάρεις ή το ότι θα το πάρεις και θα φύγετε από τον παιδότοπο). Εμείς προσωπικά το κόψαμε με το να λέμε κάθε φορά ότι αυτό πονάει, ότι η μαμά/άλλο παιδάκι πονάει(κάνει μιμί στα μωρουδιακά μας) δώσε φιλάκι και πες συγγνώμη. Στις έντονες αρνήσεις, το κάτσε σε ένα σημείο μακριά μας και για ένα πεντάλεπτο να μείνει χωρίς την προσοχή πάνω της αλλά χωρίς να παίζει ή να πηγαινοέρχεται την ενοχλούσε αρκετά ώστε να το θεωρεί τιμωρία και να προτιμά να μη χτυπάει άλλο.Πλέον δεν το κάνει, αλλά ως ψυχολόγος στηρίζω πολύ τη μέθοδο επιβράβευσης τιμωρίας και την εφαρμόζω στο παιδί-άρα δεν ξέρω αν θα έφευγε σύντομα από μόνο του, απλά δεν το ανεχόμουν κυρίως στα άλλα παιδάκια, αν και οκ είναι φυσιολογικό μπλα μπλα, αλλα μπαίνοντας στη μεριά του γονιού του άλλου παιδιού καταλαβαίνετε πώς το έβλεπα.
Τέλος πάντων, καταλήγω ότι στους 16 μήνες καταλαβαίνουν πολλά, και καταλαβαίνουν τις απαγορεύσεις-άλλο αν τις εφαρμόζουν-όπως και τις εντολές. Εξηγούμε γιατί του φωνάζουμε τι κακό έκανε και γιατί είναι κακό και ότι πρέπει να το σταματήσει τώρα ή θα....βάλτε ό,τι νομίζετε από το θα πας να κάτσεις μόνο σου εκεί για λίγο μέχρι το θα φύγουμε(κι ας κλαίει, πρέπει να τηρείτε αυτό που λέτε) αλλά κάτι άμεσο όχι δε θα φάμε παγωτό το βράδυ, θα το έχει ξεχάσει ως τότε! Δεν έχει κανένα νόημα μια ελαφριά στον ποπό-όχι γιατί είναι κακό, δεν είναι τραγικό, αφού δε μιλάμε για χτύπημα κανονικό εννοείται, απλά είναι χαζό να λες μη χτυπάς γιατί αλλιώς θα σε χτυπήσω για τιμωρία(καταλαβαίνετε τι λέω με το χτυπήσω).Δε θα καταλάβει ότι ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει να χτυπάμε έτσι.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

elpida87

elpida87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΩΝΑΕΙ Η ΕΝΩΧΛΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ Σ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΕΙΤΟΝΑΚΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΕΤΩΝ Κ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝΜΑΖΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥΤΡΩΝΕΙ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΩΝΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΑ Ο ΜΑΡΙΟΣ ΜΑΖΗ ΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ? ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΛΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ??Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ???ΚΑΛΑ ΤΟ ΝΑ 'ΧΤΥΠΗΣΩ'ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ...ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΓΕΛΟΥΣΕ... Shocked ΜΑΛΛΩΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΘΑ ΑΔΙΑΦΩΡΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ.... Mad ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΩΜΙΖΩ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΥΧΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΝΩΜΙΖΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΝΑ ΒΑΡΑΜΕ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΦΕΡΘΕΙ ΒΙΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΦΩΝΕΣ ΔΕΝ ΒΑΖΩ...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομιζω οτι ειναι πολύ μικρο ενα μωρο 18 μηνών να καταλαβει τη σημασια της τιμωρίας. Το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε σε μια τετοια περιπτωση ειναι να το απασχολησουμε με κατι άλλο. Να δειξουμε οτι το νας μας χτυπαει μας πονάει, και να αλλαξουμε εντελως το θεμα.
Νομιζω οτι ανω των 2-2μισι καταλαβαινουν την τιμωρία και το λόγο της. Ως τοτε, απλα υπομονη.. Rolling Eyes Rolling Eyes

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το αδιάφορο νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Και εγώ δεν νομίζω ότι η τιμωρία θα πιάσει, απλά αν το ξανακάνει αστην από τα χέρια σου, από την αγκαλία σου, γύρνα την πλάτη, μην δώσεις σημασία. Τουλάχιστον αυτό λέει η ΝΤΑΝΤΑ, γιατι η μανούλα πριν έχει δίκιο, τιμωρία νομίζω μόνο μετά από 2-2,5 χρονών καταλαβαίνουν.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ και ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Smile

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κορίτσια μου, για ένα παιδί είναι τιμωρία και να του ανεβάσεις τόνο της φωνής, αν αναφέρεστε σε αυτό που είπα εγώ, προσπαθησα να φέρω και παραδείγματα. Τιμωρία είναι να του πεις ότι είναι κακό και αν το ξανακάνεις δεν έχει παγωτό ενώ πχ τρώει κάθε απόγευμα, θα καταλάβει ότι κάτι έκανε λάθος και δεν πήρε αυτό που ήθελε.
Από πολύ μωρά μαθαίνουν έτσι συμπεριφορά, γι'αυτό μάθανε να σας χαμογελάνε για να σας καλοπιάνουν πχ.
Από την άλλη επιμένω πως όταν πχ χτυπάει άλλο παιδάκι που παίζουν η αδιαφορία είναι κακή τακτική γιατί μπορεί να δοκιμάσει ξανά και δυνατότερα πχ για να σας τραβήξει την προσοχή ή μπορεί να περιμένει αντίδραση από το άλλο παιδάκι και να το κάνει συνέχεια, ε και δεν είναι πάντα εφικτό να λες ε παιδιά είναι σε άλλους γονείς που τους χτυπάνε το παιδί τους. Rolling Eyes
Επιμένω μόνο με την εμπειρία του ενός παιδιού μου και των θεωρητικών τελείως γνώσεων μου ότι το να λέμε αυστηρά αυτό που κάνεις είναι κακό, το παιδάκι/η μαμά κτλ πονάει και αν το ξανακάνεις η μαμά θα θυμώσει και δε θα παίξουμε σήμερα με το παιχνίδι που αγαπάς ή δε θα πάρουμε ποπ κορν ή ή΄η ή ή είναι γρηγορότερη μέθοδος, εμάς ούτε ένα μήνα δε το πάλεψε, το κατάλαβε.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις