Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

mpety


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
σημερα το πρωι καωως εμπαινα στο σχολειο ηταν κατι αγορια και παιζανε μπαλα.... παει ενα αγορακι τεταρτης δημοτικου και πιανει ενα αλλο αγορακι απο πισω αρχισε να κουνιεται πανω του και του επιανε τα γεννητικα του οργανα affraid ελεος!!!!!!! φρικη affraid affraid affraid γιατι παμε τα παιδια σχολειο? οι γονεις δεν μιλανε στα παιδια τους οτι σε αυτα τα σημεια δεν αγγιζουμε π ο τ ε !!!!!!!!!! ουητε επιτρεπουμε να μας αγγιζουν.... μου σηκω θηκε η τριχα μιλαμε τρελαθηκα πρωι πρωι στο σχολειο!!!!!!!!! 911307 λεω να πιασω την διευθυντρια να της το πω

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα ο γιος μου μου λεει προχθες: μαμα τα παιδακια καπνιζουν????
μου ηρθε καπως αποτομο.....οχι βεβαια! ναι αλλα ο κωσταντινος που παει εκτη γιατι καπνιζει πισω στα πευκα? Mad

mpety


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Shocked Shocked Shocked Shocked

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rolling Eyes ωραια ρε συ...ανυπομονω να αρχισουν το σχολειο τα παιδια μου....

misspigi

misspigi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δυστυχως ολα αυτα που περιγραφετε ειναι αποτελεσμα της καταρρευσης του θεσμου της οικογενειας. και να αναφερετε στον διευθυντη τα περιστατικα τι νομιζετε οτι μπορει να κανει ο χριστιανος; το κακο ξεκιναει απο τα σπιτια μας. εγω με αφορμη τετοια γεγονοτα κουβεντιαζω με τα παιδια μου και προσπαθω να τους δειξω το "σωστο" κατα την γνωμη μου και τις ηθικες μου αξιες. ασχημιες θα υπαρχουν παντα. εμεις ας προστατεψουμε τα παιδια μας.

http://pigikalimeriblogspot.com

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τωρα μου θυμισατε κατι παλιο.Ειμαι δασκαλα.Πριν λιγα χρονια ειχα την εκτη δημοτικου.Ηταν λοιπον χειμωνας γι'αυτο δεν μου εκανε εντυπωση που μια μαθητρια καθοταν στην ταξη με το μπουφαν.Επειδη καθονταν σε ομαδουλες,προσεξα οτι ενα αγορι στην ομαδα της χασκογελουσε και την κοιταζε.Μετα προσεξα πως αυτη σηκωνε επιμελως το γιακα του μπουφαν της.Και μετα ειδα οτι στο λαιμο ειχε μια πιπιλια.Το λεω στο διευθυντη.Δεν ξερω παιδια,εγω σοκαριστικα σε αυτη την ηλικια να εχει κατι τετοιο.Επειδη ηξερα καλα τα αγορια του σχολειου απεκλεια το ενδεχομενο να εχει γινει απο καποιο απο αυτα,ηξερα κιολας οτι κανει παρεα με εξωσχολικους πολυ μεγαλυτερους της,ατομα γυρω στα 18 και παραπανω ισως.Ηθελα να μιλησω στη μανα της,οχι να την κατακρινω,αλλα απλα να της μιλησω...εγω τα παιδια και ειδικα αυτα που τα ειχα 2 χρονια τα εβλεπα σαν δικα μου και μιλουσα για πολλα θεματα με τις μαναδες τους χωρις ποτε να εχω προβλημα.Ο διευθυντης καθετος΄! "Ξερεις τον πατερα της;Ας μην τον γνωρισεις καλυτερα.Δεν ειναι δουλεια σου,εχει γονεις!Και αν ερθει ο πατερας να σε δειρει,εγω δε σε καλυπτω!" " Καλα, του λεω, οι γονεις δε ντρεπονται να γελουν ολοι με την κορη τους;Δεν ανησυχουν τι μπορει να της συμβει χειροτερο;Εγω δε θα τους το πω με προσβλητικο τονο,απλα κουβεντα θα κανουμε και χωρις να μας ακουσει ακνεις αλλος".Τελικα φοβηθηκα, δε μιλησα με τους γονεις μονο με το παιδι.Την καλεσα και της ειπα να προσεχει,να μην αφηνει κανενα να της κανει σημαδια,γιατι και η ιδια νιωθει ασχημα,και της ειπα πως αν ενα αγορι την εκτιμα και τη νοιαζεται ποτε δε θα της εκανε κατι τετοιο να τη βλεπουν οι αλλοι και να γελουν.Της μιλησα για την ηλικια της και την εγκυμοσυνη και αλλα τετοια.Αργοτερα εγινε ενα περιστατικο με το γυμναστη τον οποιο φασκελωσε και την εβγαλε απο την παρελαση.βρηκα λοιπον αφορμη και καλεσα γι'αυτο τη μανα της και προσπαθησα να το παω το θεμα στις παρεες της εκτος σχολειου.Αυτη βεβαια αρνηθηκε τα παντα και μου το ξεκοψε λεγοντας πως γνωριζει με ποια παιδια κανει παρεα.Εσεις σαν γονεις ποια ειναι η γνωμη σας;Καμια φορα να ξερετε πως ειμαστε εγλωβισμενοι οι εκπ/κοι γιατι μολις παμε να ενδιαφερθουμε για ενα παιδι και πουμε κατι περα απο τα μαθηματα η απαντηση και η αντιμετωπιση ειναι ακριβως αυτη.Εχουν γονεις και δεν ειναι η δουλεια μας!Εγω διαφωνω με αυτο!

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω εχω 2 παιδια στο δημοτικο ο μεγαλος μου παει τεταρτη και ο μικρος μου δευτερα! και οι 2 εχουν 2 αξιολογες δασκαλες....τις οποιες τις λατρευουν! εχουν περασει στα παιδια πολλα μηνυματα μεσα απο παιχνιδια η απο ωρες ατελειωτης κουβεντας!!! ειδικα ο μικροςμου εχει την ιδια δασκαλα απο περυσι και βλεπω τα παιδια να τρεχουν και να την αγγαλιαζουν με λαχταρα καθε πρωι!!!! Very Happy
φετος στην ταξη λοιπον του παιδιου ηρθαν 3καινουρια παιδακια!αυτο μονο ηξερα εγω.....στην πρωτη ενημερωση που καναμε μου ειπε η δασκαλαοτι εχουμε ενα προβλημα μεσα στην ταξη τα παιδακια τα περσυνα δεν παιζουν και κοροιδευουν τα καινουρια.....ο παναγιωτης μου ειπε στα καλα καθουμενα και την ωρα του μαθηματος αρχισε να κοροιδευει και να βγαζει την γλωσσα σε ενα κοριτσακι με αποτελεσμα να βαλει τα κλαματα και να μην σταματαει με τιποτα!!!!μιλησα του δικου μου δεν το εκανε παλι αλλα και σημερα μετα απο 4 μηνες αυτα τα παιδια δεν εχουν μπει καλα μεσα στην παρεα τους και καθε φορα στις συναντησεις που εχουμε για ενημερωση αυτο μας λενε!!!!πιστευω ομως οτι οσο περναει θα γινουνε φιλοι!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ με όλα αυτά που διαβάζω και βλέπω και ακούω ...έχω έναν μεγάλο καημό!!!!

ότι δεν έχω αρκετά χρήματα να στείλω όλα μου τα παιδιά σε ιδιωτικό!!!

πραγματικά το έχω μεγάλη πίκρα αυτό!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:εγώ με όλα αυτά που διαβάζω και βλέπω και ακούω ...έχω έναν μεγάλο καημό!!!!

ότι δεν έχω αρκετά χρήματα να στείλω όλα μου τα παιδιά σε ιδιωτικό!!!

πραγματικά το έχω μεγάλη πίκρα αυτό!!

Μπουμπου πηγαινουν οι ανηψιες μου στο Αρσακειο,απο νηπιο,τωρα ειναι 6η δημοτικου η μια και 1η γυμνασιου η αλλη. Η ξαδερφη μου μου ειπε οτι στην ταξη ειναι 25 παιδια (!),που δεν θα επρεπε αφου το χρυσοπληρωνει κ γι αυτο τον λογο! Και οτι εχει παραπονα γενικα. Ασχετο απο αυτο βεβαια,την μεγαλη φετος την διεκοψε,και την μικρη μολις τελειωσει το δημοτικο θα την παρει απο εκει.Δημοσιο και τα δυο λογω οικονομικων.
Εκει που ελεγα οτι θα ηθελα να πανε τα παιδια μου ειναι η Ελληνογερμανικη σχολη. Αλλα δεν θα πανε χοχοχο!Αφου "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη"!
Παντως,εχω δει δημοσιο και μαλιστα με εμγαλο ποσοστο ξενων παιδιων (που συνηθως παει πιο αργα η ταξη) και να εχει πολυ καλους δασκαλους και πολυ σωστο διευθυντη. Ειναι στη γειτονια μου και εκει θα παει λογικα του χρονου ο μεγαλος προνηπιο. Εχουν σχολικο,το εχει βαλει με εξοδα του ο Δημος (λογω του οτι οι εγκαταστασεις ειναι μακρια). Καλο σχολειο,τα προσεχουν,καθαροι χωροι,ειναι λιγο αυστηρος ο διευθυντης του σχολειου κ ο διευθυντης του ολοημερου,οποτε επικρατει ταξη. Και λιγα παιδια.Μακαρι να ειναι ετσι κ του χρονου που θα παει ο μικρος Rolling Eyes

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:εγώ με όλα αυτά που διαβάζω και βλέπω και ακούω ...έχω έναν μεγάλο καημό!!!!

ότι δεν έχω αρκετά χρήματα να στείλω όλα μου τα παιδιά σε ιδιωτικό!!!

πραγματικά το έχω μεγάλη πίκρα αυτό!!

Συγνωμη, μπουμπουκιτσα μου, αλλα τι σχεση εχει το ιδιωτικο σχολειο με τις συμπεριφορες των παιδιων? φταιει το σχολειο δηλαδη αν ενα παιδακι φερεται "ακομψα"? ενταξει μεσα στην ταξη ειναι πιο ελεγχομενα τα πραγματα, αλλα στα διαλλειματα κ στην αυλη δεν πολυσυμαζευονται τα παιδια.. νομιζω ομως οτι δεν εχει να κανει με δημοσιο η' ιδιωτικο σχολειο

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:εγώ με όλα αυτά που διαβάζω και βλέπω και ακούω ...έχω έναν μεγάλο καημό!!!!

ότι δεν έχω αρκετά χρήματα να στείλω όλα μου τα παιδιά σε ιδιωτικό!!!

πραγματικά το έχω μεγάλη πίκρα αυτό!!


γιατι στο ιδιωτικο τα παιδια ειναι "καλυτερα"?ας γελασω!η αδερφη του αντρα μου απο το προνηπιο μεχρι και τωρα που παει δευτερα γυμνασιου ειναι σε ιδιωτικο!να μην πω τι λεει καθε μερα το στομα της!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Για μενα το μονο θετικο στα ιδιωτικα ειναι οτι παιρνει το σχολικο τα παιδια και δε χρειαζεται να τα πηγαινοφερνουν οι γονεις.Σε ενα ιδιωτικο που ειχα παει στο Περιστερι ειχε το τμημα της τριτης 34 παιδια μεσα!Και μου γινε η παρατηρησε οτι τα δειχνω πολυ αναλυτικα.Ουτε το κτιριο ηταν καταλληλοτερο απο τα δημοσια.Ηταν θεοστενα με πολλες σκαλες και οροφους σαν πολυκατοικια με μπαλκονια.Ακρως επικινδυνο!!!Ειχαν και μια υποτιθεμενη ψυχολογο που μου θυμιζε αλλα πραγματα παρα γυναικα που ασχολειται με παιδια.Και στο δημοσιο βεβαια ειναι τι θα σου κατσει,αλλα να ξερετε ολα ειναι θεμα διευθυντη.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..
δεν λεω πως δεν υπάρχουν καλα δημοσιά, αλλά είναι θέμα τύχης!..άμα σου τύχει καλός δάσκαλος,άμα προσέχουν τα παιδιά...
επίσης ο έλεγχος που υπάρχει είναι μεγαλύτερος στα ιδιωτικα ..ξέρω ιδιωτικά που τα μαλώνουν αμα τα ακούσουν να λένε κακες λέξεις...τα έχουν σε μια τάξη...σε μερικά φορανε και στολές ..ολα αυτά παίζουν ρόλο στην ψυχολογία του παιδιού...το ίδιο είναι οταν υπάρχει ασυδοσία...τοτε ξεσαλώνουν!!

επειδη κάποτε νόμιζα πως θα μπορούσα να στείλω τα παιδιά μου τα εχω ψαξει ...δυστυχώς δεν υπάρχει σύγκριση...και δεν λεω για σχολεία τύπου ΄΄ ΜΩΡΑΙΤΗ΄΄ με πισινες κλπ..δεν με απασχολεί αυτό...

αλλά ΖΙΡΗΔΗς, ΔΟΥΚΑς, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΉ , ΜΟΝΤΕΣΟΡΙΑΝΝΗ ΑΓΩΓΗ, ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΉ.....Ε ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!


εγω τωρα που μετακομοιζω καθε 3 χρονια πως να ειμαι σιγουρη..οκ μπορεί να πεσω σε δασκαλο διαμαντι...αλλά απλα μπορει...δεν ειναι σιγουρο...παίζω την μοιρα του παιδιου μου ,την παιδεια του καθε χρονο στα ζαρια..
κριμα είναι

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:

Συγνωμη, μπουμπουκιτσα μου, αλλα τι σχεση εχει το ιδιωτικο σχολειο με τις συμπεριφορες των παιδιων? φταιει το σχολειο δηλαδη αν ενα παιδακι φερεται "ακομψα"? ενταξει μεσα στην ταξη ειναι πιο ελεγχομενα τα πραγματα, αλλα στα διαλλειματα κ στην αυλη δεν πολυσυμαζευονται τα παιδια.. νομιζω ομως οτι δεν εχει να κανει με δημοσιο η' ιδιωτικο σχολειο

συμφωνω απολυτα το παιδι μεχρι να παει σχολειο ειμαστε υπευθυνοι εμεις για τη συμπεριφορα του! οτι δει απο εμας θα το κανει τι σχεση εχουν τα ιδιωτικα με τα δημοσια δεν το καταλαβαινω? κι οπως λεει και η Αθηνα εχω δει κι εγω παιδια που πανε σε ιδιωτικα και ας μη σχολιασω καλυτερα!!! το σχολειο δεν αλλαζει τις βασεις που εχεις παρει απο το σπιτι σου!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:..
δεν λεω πως δεν υπάρχουν καλα δημοσιά, αλλά είναι θέμα τύχης!..άμα σου τύχει καλός δάσκαλος,άμα προσέχουν τα παιδιά...
επίσης ο έλεγχος που υπάρχει είναι μεγαλύτερος στα ιδιωτικα ..ξέρω ιδιωτικά που τα μαλώνουν αμα τα ακούσουν να λένε κακες λέξεις...τα έχουν σε μια τάξη...σε μερικά φορανε και στολές ..ολα αυτά παίζουν ρόλο στην ψυχολογία του παιδιού...το ίδιο είναι οταν υπάρχει ασυδοσία...τοτε ξεσαλώνουν!!

επειδη κάποτε νόμιζα πως θα μπορούσα να στείλω τα παιδιά μου τα εχω ψαξει ...δυστυχώς δεν υπάρχει σύγκριση...και δεν λεω για σχολεία τύπου ΄΄ ΜΩΡΑΙΤΗ΄΄ με πισινες κλπ..δεν με απασχολεί αυτό...

αλλά ΖΙΡΗΔΗς, ΔΟΥΚΑς, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΉ , ΜΟΝΤΕΣΟΡΙΑΝΝΗ ΑΓΩΓΗ, ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΉ.....Ε ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!


εγω τωρα που μετακομοιζω καθε 3 χρονια πως να ειμαι σιγουρη..οκ μπορεί να πεσω σε δασκαλο διαμαντι...αλλά απλα μπορει...δεν ειναι σιγουρο...παίζω την μοιρα του παιδιου μου ,την παιδεια του καθε χρονο στα ζαρια..
κριμα είναι

Η αλλαγη δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλα τι να κανεις...ειναι το επαγγελμα στη μεση, μια χαρα παιδια βγαινουν κ αυτα που αλλαζουν σχολεια.Αν τα εχει "απο κοντα ' ο γονιος ολα γινονται.
Στην ελλην.παιδεια πηγαινε μια φιλη μου κ ενας φιλος μου.Η φιλη ουτε να το θυμαται δεν θελει Laughing ,ο αλλος ΟΚ ηταν αρκετα σφιχτο σχολειο απο οτι μου ελεγε.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω τα παιδια ειναι οι καθρεφτες των γονιων τους!Και εγω φοβαμαι το ολο θεμα,λεω συνεχεια στην κορη μου πως εκει κατω δεν πρεπει να την αγγιζει κανεις,διοτι ειναι προσωπικη περιοχη!Επισης οταν μου λεει για ενα παιδακι,μου λεει το ταδε που ειναι χοντρο και της λεω και εγω για σκεψου να ησουν εσυ χοντρουλα θα σου αρεσε να σε κοροιδευουν,μονο με παραδειγματα καταλαβαινουν!Μερικα παιδακια βγαζουν μεγαλη εχθρα στο σχολειο και πιστευω πως φταινε οι γονεις για αυτο καποιες φορες.Οσο πιο πολυ ασχολουμαστε με την διαπεδαγωγηση τους τοσο το καλυτερο!Οταν ενα παιδακι δεν εχει την αναλογη φροντιδα λογικο ειναι να ξεσπαει σε αλλα παιδακια,ειτε απο ζηλεια ειτε βλεποντας την συμπεριφορα αλλων γονιων στα παιδια τους!Οσο μπορουμε να ειμαστε κοντα τους!Εγω προσπαθω να ειμαι φιλη της για να μπορει να μου τα λεει ολα!Της λεω η μαμα δεν σου λεει ψεματα για αυτο δεν θελω να της λες ουτε και εσυ,επισης της λεω οτι και αν κανεις("κακο") να μου το λες και ας ξερεις οτι μπορει να θυμωσω!

Αλλες φορες μου βγαινει σε κακο οταν της λεω προσεχε δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι καλοι,γιατι την φοβιζω αλλα θελω να ειναι λιγο καχυποπτη,της λεω το οτι μας χαμογελαει καποιος και οτι μας μιλαει ωραια δεν σημαινει οτι θελει και το καλο μας!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πιστευω πως κανονικα θα επρεπε να υπαρχει αναλογο μαθημα στο σχολειο,κατι σαν σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση και αντιστοιχα να γινονται σεμιναρια για τους γονεις για το πως να μιλανε στα παιδια τους για αυτο το θεμα!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πήγα σε ιδιωτικό (όχι από τα μεγάλα) μέχρι και 1η λυκείου και όπως και να το κάνουμε ήταν σφιχτά τα λουριά. Τα παιδιά παντού είναι άλλα καλά και άλλα αλητάκια, πιστεύω κι εγώ ότι το σπίτι παίζει τον πρώτο ρόλο, αλλά η διαφορά ήταν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν ό,τι ήθελαν στο σχολείο κι έτσι υπήρχε μια τάξη. Συν ότι κανείς δε χρειαζόταν φροντιστήρια όχι γιατί έβαζαν αβέρτα βαθμούς αλλά γιατί ήταν αποτελεσματικοί οι καθηγητές οποτε μαθαίναμε όλοι κάμποσα πράγματα, ακόμα και οι πιο αδιάφοροι μαθητές.
'Οταν πήγα στο δημόσιο σοκαρίστηκα με τις ελευθερίες που είχαμε!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Εγώ πήγα σε ιδιωτικό (όχι από τα μεγάλα) μέχρι και 1η λυκείου και όπως και να το κάνουμε ήταν σφιχτά τα λουριά. Τα παιδιά παντού είναι άλλα καλά και άλλα αλητάκια, πιστεύω κι εγώ ότι το σπίτι παίζει τον πρώτο ρόλο, αλλά η διαφορά ήταν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν ό,τι ήθελαν στο σχολείο κι έτσι υπήρχε μια τάξη. Συν ότι κανείς δε χρειαζόταν φροντιστήρια όχι γιατί έβαζαν αβέρτα βαθμούς αλλά γιατί ήταν αποτελεσματικοί οι καθηγητές οποτε μαθαίναμε όλοι κάμποσα πράγματα, ακόμα και οι πιο αδιάφοροι μαθητές.
'Οταν πήγα στο δημόσιο σοκαρίστηκα με τις ελευθερίες που είχαμε!


ακριβώς αυτό εννοώ και εγώ!!!δεν έχουν σχέση οι ελευθερίες στο ιδιωτικό με το δημόσιο...το σπίτι παίζει σίγουρα ρόλο..αλλά και η παιδεία το ίδιο!!

οσοι δεν καταλαβαίνουν διαφορά η δεν τη βλέπουν ..ίσα ίσα είναι και ευτυχισμένοι και χαρούμενοι με τα σχολεία μας...καλο είναι και αυτο...

τώρα οσοι βλέπουμε κάποιες διαφορές στεναχωριόμαστε , σκάμε !! και προσπαθούμε να βρούμε μια άκρη...που μαλλον δεν υπάρχει ..αλλά όσο δεν συμβιβαζόμαστε με αυτό το ΄΄παιδαγωγικό΄΄σύστημα ..όλο και κάτι μπορεί να αλλάξει..

τι να πω ακόμη και αν δεχτούμε πως θα πεσουμε στον καλυτερο δασκαλο του κόσμου ,σε ενα δημόσιο σχολείο ...τα κτίρια, οι αίθουσες...οι εκδηλώσεις...ο περιβαλλοντας χώρος γενικα ..για αλλους ειναι κατι επιφανειακό ..για άλλους όχι...

προσωπικά οπως φροντιζω το σπιτι μου να ειναι όμορφα τακτοποιημένο γιατι παιζει ρολο στην ψυχολογία των παιδιών ..ετσι θα ηθελα να ειναι και τα σχολεια...πολλά ζηταω??

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολλα δεν ειναι,ισα ισα..τα βασικα ειναι.Τα απαραιτητα. Το σχολειο που εγραφα πιο πανω ,της γειτονιας μου,ειναι σε λυομενα. Ντροπη δεν ειναι? Γι αυτο προβληματιζομαι,να στειλω εκει το παιδι?Ειναι καλο το περιβαλλον,οι δασκαλοι,εχει ταξη,τα προσεχουν πολυ τα μικρα. Αλλα απ την αλλη οι αιθουσες ειναι....πως δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι? Και αυτους τους σκεφτομαι,ντροπη δλδ για ολους.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Πολλα δεν ειναι,ισα ισα..τα βασικα ειναι.Τα απαραιτητα. Το σχολειο που εγραφα πιο πανω ,της γειτονιας μου,ειναι σε λυομενα. Ντροπη δεν ειναι? Γι αυτο προβληματιζομαι,να στειλω εκει το παιδι?Ειναι καλο το περιβαλλον,οι δασκαλοι,εχει ταξη,τα προσεχουν πολυ τα μικρα. Αλλα απ την αλλη οι αιθουσες ειναι....πως δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι? Και αυτους τους σκεφτομαι,ντροπη δλδ για ολους.

καλα σιγουρα η κατασταση και οι συνθηκες μπορει να ειναι καλυτερα στα ιδιωτικα δεν το συζηταμε.. εδω ειναι που λεμε οτι πληρωνεις παιρνεις! αλλα για το θεμα της συμπεριφορας για μενα ειναι το ιδιο

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:Πολλα δεν ειναι,ισα ισα..τα βασικα ειναι.Τα απαραιτητα. Το σχολειο που εγραφα πιο πανω ,της γειτονιας μου,ειναι σε λυομενα. Ντροπη δεν ειναι? Γι αυτο προβληματιζομαι,να στειλω εκει το παιδι?Ειναι καλο το περιβαλλον,οι δασκαλοι,εχει ταξη,τα προσεχουν πολυ τα μικρα. Αλλα απ την αλλη οι αιθουσες ειναι....πως δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι? Και αυτους τους σκεφτομαι,ντροπη δλδ για ολους.

Λυόμενα....τι μου θύμισες τώρα....
Το γυμνάσιο και το λύκειο που πήγαινα κάποτε ήταν σε τέτοια...Κάθε φορά που είχαμε χιονιά μας έστελναν σπίτι γιατί η θέρμανση δεν επαρκούσε.Η μόνη φορά που είχαμε κάνει κατάληψη ήταν γι αυτόν το λόγο.Ευτυχώς τελείωσε το κτίσιμο του καινούριου κτηρίου και έτσι έκανα το λύκειο σε ένα υπέροχο κτήριο.Δεν τολμάω να αναφέρω πως το κάνανε τα επόμενα παιδιά.Εμείς το σεβόμασταν όμως γιατί το λατρεύαμε.Τέλος πάντων.... ωραίες εποχές....

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Πολλα δεν ειναι,ισα ισα..τα βασικα ειναι.Τα απαραιτητα. Το σχολειο που εγραφα πιο πανω ,της γειτονιας μου,ειναι σε λυομενα. Ντροπη δεν ειναι? Γι αυτο προβληματιζομαι,να στειλω εκει το παιδι?Ειναι καλο το περιβαλλον,οι δασκαλοι,εχει ταξη,τα προσεχουν πολυ τα μικρα. Αλλα απ την αλλη οι αιθουσες ειναι....πως δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι? Και αυτους τους σκεφτομαι,ντροπη δλδ για ολους.

ε..μα και εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα να πάω το παιδί μου σε λυόμενα!....δεν ξερω τι θα έκανα..

πως θα αγαπήσει αυτό το παιδακι το σχολείο..πως θα πηγαινει με χαρα...και τι ψυχολογία θα εχει να πηγαίνει στα λυόμενα λες και ειναι εργατες και πανε για δουλειά?/δεν ξερω με χαλάει η εικονα...
και πραγματικά δεν ξερω τι θα κανω αν σε κάποια μετάθεση βρεθώ σε κάτι τέτοιο...

ελπίζω να εξελιχθεί το homeschooling και στην Ελλάδα ..να εχουμε επιλογη οταν τα σχολεια φτασουν στο απροχώρητο....
γιατι η λυση του ιδιωτικου δεν υπαρχει πια λογω της κρισης..

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kαλά, γίνεται Ο χαμός! Πάντως θα ήθελα να απαντήσω στο ερώτημα της Κασταλίας, αν δηλ. πιστεύουμε ότι πρέπει ή όχι οι εκπαιδευτικόι να ενημερώνουν τους γονείς.Εγώ υποστηρίζω πως όχι μόνο είναι καλό, αλλά είναι και υποχρεωμένοι να ενημερώνουν για ο,τι στραβό βλέπουν.Ωστόσο στην πράξη δεν γίνεται, γιατί συχνά οι δάσκαλοι ματαιώνονται και ακυρώνονται από τους γονείς.Επειδή δουλεύω με αποκατάσταση μαθησιακών προβλημάτων, ξέρω πάμπολλα περιστατικά που οι δάσκαλοι ενημερώνουν τους γονείς για την ύπαρξη μαθησιακής δυσκολίας και οι γονείς θυμώνουν, βγάζουν το δασκαλο τρελλό και το παιδί τους "αστέρι" και δεν το δέχονται.Τί να κάνουν οι άνθρωποι, λένε "ας μη μιλήσω γιατί θα βγω και κακιά...."

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
litsakos έγραψε:Πολλα δεν ειναι,ισα ισα..τα βασικα ειναι.Τα απαραιτητα. Το σχολειο που εγραφα πιο πανω ,της γειτονιας μου,ειναι σε λυομενα. Ντροπη δεν ειναι? Γι αυτο προβληματιζομαι,να στειλω εκει το παιδι?Ειναι καλο το περιβαλλον,οι δασκαλοι,εχει ταξη,τα προσεχουν πολυ τα μικρα. Αλλα απ την αλλη οι αιθουσες ειναι....πως δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι? Και αυτους τους σκεφτομαι,ντροπη δλδ για ολους.

καλα σιγουρα η κατασταση και οι συνθηκες μπορει να ειναι καλυτερα στα ιδιωτικα δεν το συζηταμε.. εδω ειναι που λεμε οτι πληρωνεις παιρνεις! αλλα για το θεμα της συμπεριφορας για μενα ειναι το ιδιο

Nαι Κατερινα,συμφωνω. Μπορει να εχουν εξτρα δραστηριοτητες σε καποια ιδιωτικα αλλα τις πληρωνεις χωριστα,μπορεις στο κατω κατω να στειλεις το παιδι σε δραστηριοτητες εκτος σχολειου.Αν ειναι ο δασκαλος....δασκαλος δεν θα κοιταξει ιδιωτικο ή δημοσιο,θα φερεται σωστα. Στις υποδομες εννοειται οτι πρεπει να ειναι καλα τα ιδιωτικα, ειναι αυτονοητο. Αυτο που ειναι ασχημο ειναι οτι δεν θα φτιαξουν τα πραγματα αλλα θα χειροτερευσουν
Rolling Eyes

bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:Πολλα δεν ειναι,ισα ισα..τα βασικα ειναι.Τα απαραιτητα. Το σχολειο που εγραφα πιο πανω ,της γειτονιας μου,ειναι σε λυομενα. Ντροπη δεν ειναι? Γι αυτο προβληματιζομαι,να στειλω εκει το παιδι?Ειναι καλο το περιβαλλον,οι δασκαλοι,εχει ταξη,τα προσεχουν πολυ τα μικρα. Αλλα απ την αλλη οι αιθουσες ειναι....πως δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι? Και αυτους τους σκεφτομαι,ντροπη δλδ για ολους.

ε..μα και εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα να πάω το παιδί μου σε λυόμενα!....δεν ξερω τι θα έκανα..

πως θα αγαπήσει αυτό το παιδακι το σχολείο..πως θα πηγαινει με χαρα...και τι ψυχολογία θα εχει να πηγαίνει στα λυόμενα λες και ειναι εργατες και πανε για δουλειά?/δεν ξερω με χαλάει η εικονα...
και πραγματικά δεν ξερω τι θα κανω αν σε κάποια μετάθεση βρεθώ σε κάτι τέτοιο...

ελπίζω να εξελιχθεί το homeschooling και στην Ελλάδα ..να εχουμε επιλογη οταν τα σχολεια φτασουν στο απροχώρητο....
γιατι η λυση του ιδιωτικου δεν υπαρχει πια λογω της κρισης..

Εισαι και εσυ υπερ του homeschooling?Και εγω! Μακαρι δε λες τιποτα!

http://homeschooling-greece.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις