Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
23 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 23 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμεις στο σχολειο μας εχουμε ενα παιδακι του οποιου η γονεις του ειναι καθηγητες!(το γραφω γιατι σε καθε συναντηση και παρτυ που κανει καποιο παιδακι μας το θυμιζουν)ααα εμεις οι καθηγητες εχουμε αλλη τακτικη για τα παιδια μας!!!τελος παντως με το συγκεκριμενο παιδακι ο μικρος μου εχει προλημα! ετρωγε σε ενα διαλειμα μια τυροπιτα (ο δικος μου) πηγε το παιδακι του ειπε να φαω λιγακι ο δικος μου αρνηθηκε χτυπησε το αλλο το παιδακι τον δικο μου του πηρε την τυροπιτα την εφαγε! δευτερο ειχαμε παρει μια τσαντα με τον ben ten(παιδικος ηρωας) του ζωγραφισε την τσαντα!και τις δυο φορες εκανα παραπονα στην μαμα του!!! την τριτη φορα αρχισε να τον κοροιδευει επειδη ο δικος μου φοραει γυαλια! γυαλακια γυαλακια εεε ρεεε στραβωμαρα του φωναζε!!!! ανοιξε τα γκαβα σου και δες στον πινακα να ξεστραβωθεις! Mad εκει πιανω την μανα του και της λεω καντε κατι δεν γινετε αυτο θα εχουμε προβλημα! εεεεε την τελευταια φορα πριν απο μια βδομαδα δλδ ειχε πιασει ενα αλλο παιδακι και ελεγε: παρε ενα μπουκαλι και βρεξε τον γιωργο(ο δικος μου)αλιως θα σε δειρω! εφαγε και κανα δυο το αλλο το παιδακι τον εκανε τον γιωργο μουσκεμα!!!και εκει πιανω την μανα του εγω σε εξαλη κατασταση βεβαια και της λεω! εισαι καθηγητρια αλλα ασχολεισε μονο με τους μαθητες σου πρεπει να ασχοληθεις και με τον γιο σου και να του μεθεις τροπους!!! η δασκαλα στην μεση να πρωσπαθει η κλαημενη να ηρεμηση τα πνευματα αλλαεγω ημουνα σε κατασταση σοκ! Twisted Evil Twisted Evil

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ως homeschoolιng τι εννοειτε;
Κατι σαν το ιδιαιτερο; Γιατι αν ειναι αυτο ειναι τελειως λαθος!Το παιδι δεν παει σχολειο για να μαθει μονο γλωσσα και μαθηματικα αλλα και για να κοινωνικοποιηθει,να συνεργαστει, να ενταχθει σε μια κοινοτητα ευρυτερη απο του σπιτιου οπου ,οπως και να το κανουμε,ειναι το κεντρο του κοσμου.Αν ηταν ετσι τοτε εμεις οι δασκαλοι δε χρειαζεται να στελνουμε τα παιδια μας σχολειο,αφου μπορουμε να τους διδαξουμε τα μαθηματα σπιτι.Ακομα και αν το σχολειο ειναι χαλια, το παιδι εντασσεται σε μια κοινωνια και μαθαινει να αντιμετωπιζει καταστασεις τις πραγματικης κοινωνιας. Στο σπιτι δεν μπορει να τα μαθει αυτα στην πραξη.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Ως homeschoolιng τι εννοειτε;
Κατι σαν το ιδιαιτερο; Γιατι αν ειναι αυτο ειναι τελειως λαθος!Το παιδι δεν παει σχολειο για να μαθει μονο γλωσσα και μαθηματικα αλλα και για να κοινωνικοποιηθει,να συνεργαστει, να ενταχθει σε μια κοινοτητα ευρυτερη απο του σπιτιου οπου ,οπως και να το κανουμε,ειναι το κεντρο του κοσμου.Αν ηταν ετσι τοτε εμεις οι δασκαλοι δε χρειαζεται να στελνουμε τα παιδια μας σχολειο,αφου μπορουμε να τους διδαξουμε τα μαθηματα σπιτι.Ακομα και αν το σχολειο ειναι χαλια, το παιδι εντασσεται σε μια κοινωνια και μαθαινει να αντιμετωπιζει καταστασεις τις πραγματικης κοινωνιας. Στο σπιτι δεν μπορει να τα μαθει αυτα στην πραξη.

Δεν ειναι ιδιαιτερο απαραιτητα το homeschooling. Μπορει να γινει και με ομαδες παιδιων της ιδιας γειτονιας/περιοχης. Επισης τα μαθηματα δεν γινονται μονο μεσα στο σπιτι,γινονται κ εκτος σπιτιου (στην εξοχη,σε ενα παρκο,σε ενα μουσειο κ οπου υαρχει χωρος οπου μπορουν να κανουν πραξη αυτα που διδασκονται τα παιδια,ακομα και στον κηπο)γινεται μαθημα παραλληλα με δραστηριοτητες. Στην Αμερικη ειναι αρκετα διαδεδομενο, για πολλους λογους το επιλεγουν ειτε λογω των μεγαλων αποστασεων μεταξυ κατοικιας κ σχολειου,ειτε για θρησκευτικους λογους,ειτε καθαρα γιατι τους αρεσει το συστημα αυτο. Μπορει να διαμορφωθει το μαθημα καθε φορα σε σχεση με τον μαθητη.Αυτο ειναι ιδανικο δεν συμφωνεις? Αναλογα με τις αναγκες του παιδιου,τις ιδιαιτεροτητες του. Το κανουν καθηγητες ή και οι γονεις αν μπορουν,η υλη ειναι στανταρ ,οριζεται απο το κρατος,συμμετεχουν στις εξετασεις οπως και τα παιδια που πηγαινουν σχολειο. Μαλιστα ψαχνωντας το ειχα διαβασει οτι εχουν και πολυ καλες επιδοσεις οι homeschoolers σε καποιες εξετασεις που κανουν οι Αμερικανοι στα σχολεια τους,To Stanford (και αλλα Πανεπιστημια) εχει θεσεις για παιδια που κανουν homeschooling. Διαβαζα οτι επιθυμουν να εχουν φοιτητες που ειχαν τετοια διδασκαλια ακριβως λογω των καλων αποτελεσματων που ειχαν.
Περα λοιπον απο την υποχρεωτικη υλη,ειναι ο τροπος του μαθηματος που διαφερει.Μπορει αν κανει μαθηματα τεχνης το παιδι.Να μαθαινει παιζοντας. Δεν εχει το αγχος του βαθμου,αφου επιλεγεις ενα τροπο που δεν ευνοει τον ανταγωνισμο αυτου του τυπου.
Εμενα θα με ενδιεφερε να υπαρχει στην Ελλαδα,και να μπορω να το κανω σε συνεργασια με αλλους γονεις.Να εχουμε δλδ εκπαιδευτικο να διδαξει μια μικρη ομαδα με γειτονοπουλα.
Συστηνουν να στελνουμε τα παιδια σε δραστηριοτητες εξωσχολικες, ακριβως γιατι υπαρχει η αναγκη της κοινωνικοποιησης. εν μενεις δλδ στο μοντελο διδασκαλια στο σπιτι χωρις το παιδι να συμμετεχει σε αλλες δραστηριοτητες.
Εχει πολυ ενδιαφερον,αναζητησε το στο inetrnet ή στο blog το ελληνικο που εβαλα σε ποστ πιο πανω,θα καταλαβεις περι τινος προκειται.

Οσο για τις πραγματικες συνθηκες που πρεπει να μαθει το παιδι εχω ενσταση. Πολλα γινονται στην ζωη των ενηλικων δε σημαινει οτι πρεπει να τα "μαθει" ενα παιδακι. Υπαρχει σοβαρο προβλημα με την παραβατικη συμπεριφορα στα σχολεια, δεν θα ηθελα να κλεψουν π.χ. πραγματα απο το παιδι μου ή να το χτυπησουν γιατι ετσι κανουν ας πουμε οι κλεφτες...δεν ειναι εκπαιδευση αυτο,ουτε παιδεια. Ειναι βια.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τετ Δεκ 21, 2011 4:58 am, 2 φορές συνολικά

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Ως homeschoolιng τι εννοειτε;
Κατι σαν το ιδιαιτερο; Γιατι αν ειναι αυτο ειναι τελειως λαθος!Το παιδι δεν παει σχολειο για να μαθει μονο γλωσσα και μαθηματικα αλλα και για να κοινωνικοποιηθει,να συνεργαστει, να ενταχθει σε μια κοινοτητα ευρυτερη απο του σπιτιου οπου ,οπως και να το κανουμε,ειναι το κεντρο του κοσμου.Αν ηταν ετσι τοτε εμεις οι δασκαλοι δε χρειαζεται να στελνουμε τα παιδια μας σχολειο,αφου μπορουμε να τους διδαξουμε τα μαθηματα σπιτι.Ακομα και αν το σχολειο ειναι χαλια, το παιδι εντασσεται σε μια κοινωνια και μαθαινει να αντιμετωπιζει καταστασεις τις πραγματικης κοινωνιας. Στο σπιτι δεν μπορει να τα μαθει αυτα στην πραξη.

στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενο...
κυριως για λογους προφυλαξεις των παιδιων απο ασχημες ιδεολογιες ,συμπεριφορες κλπ...
τα παιδια ακολουθουν συγκεκριμενο προγραμμα εκπαιδευσης..και πιμ γονεις ενημερωνονατι τι πρειπει να διδαξουν με διαφορα σεμηναρια και μεσω υπολογιστη..

δες και αυτο


http://archive.enet.gr/online/online_hprint?q=homeschooling&a=&id=76722832


http://archive.enet.gr/online/online_hprint?q=homeschooling&a=&id=5659980

Τα πλεονεκτήματα του homeschooling είναι προφανή. Το παιδί μαθαίνει σε ένα οικείο και ευχάριστο περιβάλλον μαζί με τους φίλους, γείτονες ή συγγενείς του κάνοντας μάξιμουμ χρήση του χρόνου του και αποφεύγοντας τη δαπάνη χρόνου σε άσκοπες μετακινήσεις. Ομως το πιο σημαντικό είναι ότι ο ρυθμός της εκπαίδευσης προσαρμόζεται στις ικανότητες και τα ενδιαφέροντα του μαθητή -και όχι το αντίστροφο, όπως γίνεται σήμερα στην παραδοσιακή εκπαίδευση.

Οπως δείχνουν διάφορες έρευνες, σε όλα τα τεστ οι επιδόσεις των παιδιών του homeschooling είναι καλύτερες απ' αυτές των παιδιών που ακολουθούν την παραδοσιακή εκπαίδευση. Ετσι π.χ. στις εξετάσεις SAT (κάτι αντίστοιχο με τις Πανελλήνιες) η βαθμολογία των παιδιών που εκπαιδεύονται στο σπίτι υπερβαίνει κατά 20% περίπου τον μέσο όρο.

Τα τεστ

Ομως η υπεροχή του homeschooling δεν εντοπίζεται μόνο στα εκπαιδευτικά αποτελέσματα. Βρίσκεται επίσης και στην κοινωνικοποίηση. Κατ' αρχάς, όπως δείχνουν διάφορα ψυχολογικά τεστ, τα παιδιά του homeschooling έχουν πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσης, μια έρευνα που έκανε το 2003 το Εθνικό Ιδρυμα Εκπαίδευσης των ΗΠΑ έδειξε ότι το 71% των αποφοίτων του homeschooling δραστηριοποιείται σε κοινοτικές δραστηριότητες σε σχέση με μόνο 31% των παιδιών από παραδοσιακά σχολεία. Επίσης, οι νέοι που έχουν εκπαιδευτεί στο σπίτι ψηφίζουν συχνότερα στις εκλογές σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό. Τα τελευταία 5 έτη το 76% των παιδιών από το homeschooling ψήφισαν σε διάφορες εκλογές, ενώ ο μέσος όρος για τον υπόλοιπο πληθυσμό ήταν 29%.

Το homeschooling επιλέγεται από γονείς που έχουν άποψη για την εκπαίδευση των παιδιών τους.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπραβο,τα SAT τεστ ειναι αυτα που ελεγα. Και στην Ιταλια νομιζω μπορουν να το εφαρμοσουν. Στην Σκανδιναβια επισης,αυτο δεν το θυμαμαι σιγουρα,θα το κοιταξω.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επισης πολυ ενδιαφερον εχει και το unschooling.

Εχετε ακουσει για το http://www.learn-e-pedia.gr/eshop/nipiagogeio.html

το δειχνει στην τηλεοραση.Μηπως σιγα σιγα θα ειναι επιλογη και εδω το χομσκουλιν?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Επισης πολυ ενδιαφερον εχει και το unschooling.

Εχετε ακουσει για το http://www.learn-e-pedia.gr/eshop/nipiagogeio.html

το δειχνει στην τηλεοραση.Μηπως σιγα σιγα θα ειναι επιλογη και εδω το χομσκουλιν?

το unschooling ti einai??

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:Επισης πολυ ενδιαφερον εχει και το unschooling.

Εχετε ακουσει για το http://www.learn-e-pedia.gr/eshop/nipiagogeio.html

το δειχνει στην τηλεοραση.Μηπως σιγα σιγα θα ειναι επιλογη και εδω το χομσκουλιν?

το unschooling ti einai??

Απο οτι εχω δει,δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα, δεν εφαρμοζει τις ιδιες πρακτικες με το hs,ειναι παρακλαδι του-ας πουμε- αλλα αφηνει το παιδι να μαθει μεσα απο φυσικες διαδικασιες.Παλι χρησιμοποιωντας το παιχνιδι ή καποιες εργασιες, δεν εχουν σαν υλη την ιδια με τα σχολεια και το hs.

Δεν το εχω μελετησει, ισως παραειναι ελευθερο για τις ιδεες μου Razz

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://en.wikipedia.org/wiki/Unschooling

δεν ειναι και η πιο σοβαρη πηγη η wikipedia αλλα μπορεις να ψαξεις ακολουθωντας τα λινκς που δινει αν σε ενδιαφερει.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ardo έγραψε:kαλά, γίνεται Ο χαμός! Πάντως θα ήθελα να απαντήσω στο ερώτημα της Κασταλίας, αν δηλ. πιστεύουμε ότι πρέπει ή όχι οι εκπαιδευτικόι να ενημερώνουν τους γονείς.Εγώ υποστηρίζω πως όχι μόνο είναι καλό, αλλά είναι και υποχρεωμένοι να ενημερώνουν για ο,τι στραβό βλέπουν.Ωστόσο στην πράξη δεν γίνεται, γιατί συχνά οι δάσκαλοι ματαιώνονται και ακυρώνονται από τους γονείς.Επειδή δουλεύω με αποκατάσταση μαθησιακών προβλημάτων, ξέρω πάμπολλα περιστατικά που οι δάσκαλοι ενημερώνουν τους γονείς για την ύπαρξη μαθησιακής δυσκολίας και οι γονείς θυμώνουν, βγάζουν το δασκαλο τρελλό και το παιδί τους "αστέρι" και δεν το δέχονται.Τί να κάνουν οι άνθρωποι, λένε "ας μη μιλήσω γιατί θα βγω και κακιά...."


Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Όταν δούλευα σε φροντιστήριο αγγλικών είχα έναν μαθητή της 5ης Δημοτικού. Πάντα καθόταν στο πρώτο θρανίο (2 σειρές ήταν όλη και όλη η τάξη με 3 θρανία η κάθε σειρά για να καταλάβετε). Μια μέρα πήγε ένα άλλο παιδάκι και κάθισε εκεί και του ζητούσε ευγενικά στην αρχή να σηκωθεί. Το άλλο παιδάκι δε σηκωνόταν με τίποτα. Τότε το πρώτο παιδί έβαλε τα κλάματα. Το πήρα στην άκρη να το ηρεμήσω και το ρώτησα γιατί ήταν τόσο σημαντικό για εκείνο να καθίσει στο πρώτο θρανίο. Μου είπε πως ήθελε να καθίσει εκεί γιατί στα δεν έβλεπε καλά στον πίνακα.

Μετά το μάθημα, πήρα τηλέφωνο στο σπίτι του να ενημερώσω τους γονείς του γιατί αυτό θεώρησα πως έπρεπε να κάνω. Η μαμά του μόνο που δε με έβρισε. Μου είπε να μην ανακατεύομαι και πως εκείνη ξέρει αν το παιδί της έχει κάποια πάθηση και πως αυτό το κάνει ο γιος της γιατί ζηλεύει τα παιδιά που φοράνε γυαλιά και θέλει να φορέσει και αυτός!!! Έλεος δηλαδή! Φανταστείτε δηλαδή αν υπήρχε κάποιο πιο σοβαρό θέμα πώς θα αντιδρούσε η συγκεκριμένη μαμά.

Όσο για το homeschooling δεν έχω λόγια! Μακάρι αν μου δώσει ο Θεός παιδιά να μπορέσω να εφαρμόσω αυτή τη μέθοδο!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ζω σε ένα προάστιο της Αθήνας το Ολυμπιακό χωριό , πριν 8 χρόνια εδώ έμεναν οι αθλητές από όλο το κόσμο είχαν φτιάξει ένα στολίδι και σήμερα αν το δείτε δεν έχει καμιά σχέση και αν το συγκρίνετε με αντίστοιχα Ολυμπιακά χωριά στο κόσμο θα διαπιστώσετε ότι δνε υπάρχει καμιά σχέση . Υπάρχουν 13,000 κάτοικοι έχουμε 2 κτίρια που στεγάζουν τα 4 δημοτικά ένα στο βόρειο και ένα στο νότιο τμήμα του χωριού τα οποία το καθένα έχει(2 σχολικές μονάδες)στο καθένα έχει από 500 παιδιά φανταστείτε στο προαύλιο του σχολείου έχουν τοποθετήσει 8 λυόμενα (σε λυόμενο κάνει και ο Σταύρος ) τα σχολεία αυτά έχουν ζωή από το 2006 οι διευθυντές που έχουν περάσει τουλάχιστον στο νότιο σχολείο είναι εξαιρετικοί αλλά τη να κάνουν ; όταν μεγάλο μέρος των μαθητών προέρχονται από πολύτεκνες οικογένειες και πολλές οικογένειες που ζούν κάτω απο τα όρια της φτώχειας , άνθρωποι με χαμηλό επίπεδο που γίνονται τόσες προσπάθειες να βοηθήσουν αλλά δεν έρχονται δεν τους ενδιαφέρει αδιαφορούν . Χτες ο Σταύρος μου είπε ότι ενώ ήταν τουαλέτα ένα συμμαθητής του άνοιξε την πόρτα του είπα αγάπη μου δεν θα το ήξερε ο Σταύρος όμως απόλυτος :μαμά το ήξερε ήθελε να δει το τσουτσούνι μου και πήγα και το είπα στη κυρία ( τη ακούει η δασκάλα κάθε μέρα δεν γράφεται ) του εξήγησα να προσέχει να πηγαίνει με ένα άλλο φίλο του ο ένας να προσέχει όταν ο άλλος μπαίνει τουαλέτα , απλά πράγματα .
Όλα προέρχονται απο την οικογένεια και μετά ναι απο το σχολείο μην ξεχνάμε ότι μεγάλο μέρος της ημέρας το περνάνε μέσα εκεί και δυστυχώς και να θέλουν να ελέγξουν οι δάσκαλοι είναι δύσκολο και κάποιοι δεν το κάνουν απο φόβο ... Το γυμνάσιο με το λύκειο συστεγάζονται δηλαδή ένα παιδάκι 13 χρονών είμαι μαζί με ένα 18 η και 20αρι που έχει μείνει 2 η 3 φορές , οπότε καταλαβαίνετε το απόλυτο χάος. Το μόνο που δεν σκεφτήκανε όταν έφτιαχναν τα σχολεία ήταν να κάνουν διώροφα θρανία ναι καλά διαβάζετε.
Τώρα όσο αφορά τα ιδιωτικά εκεί στα παίρνουν κιόλας και κάποιες φορές φτάνεις να λες :που πέταγα τα λεφτά μου συγκεκριμένα στο Αρσάκειο επειδή διδάσκει η κουμπάρα μου είναι Θεολόγος λέει απο τα 3/4 αν πήγαιναν σε δημόσιο θα είχαν αποβληθεί με αυτά που κάνουν. Ο δε κουμπάρος μου διευθυντής και μαθηματικός σε δημόσιο σχολείο σε γυμνάσιο τώρα έτυχε σε περίπτωση μαθητή που αυνανιζόταν την ώρα του μαθήματος και όμως δεν μπόρεσε να το διώξει από το σχολείο οι νόμοι προστατεύουν τον έναν μαθητή και όχι το σύνολο....

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το παιδακι μου ειναι 17 μηνων σχεδον,διαβαζω τι γραφετε και εχω καρααγχωθει η αληθεια ειναι.αυτο με homeschooling πολυ μου αρεσε πραγματικα.μακαρι να εχει αναπτυχθει μεχρι να παμε σχολειο γιατι με βλεπω να ξημεροβραδιαζομαι εκει.

Ασε που εχει τρομαξει και το ματι μου με τους περαν πασης υποψιας δασκαλους...μακρια απο μας.(εεννοω ολα υατα που διαβαζουμε για παιδεραστες και τετοαι παναγια μου μακρια)

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θυμάστε τον τύπο που είχε σκοτώσει την γυναίκα του και την είχε θάψει στο πάρκο της γειτονιάς; και έπαιζε θέατρο ότι ήταν απελπισμένος ; αυτός ήταν καθηγητής στο Αρσάκειο ήταν συνάδελφος της κουμπάρας μου ήταν ο αγαπημένος καθηγητής των παιδιών.... οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει ρόλο αν το "μαγαζί" έχει βιτρίνα η όχι

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:εγώ με όλα αυτά που διαβάζω και βλέπω και ακούω ...έχω έναν μεγάλο καημό!!!!

ότι δεν έχω αρκετά χρήματα να στείλω όλα μου τα παιδιά σε ιδιωτικό!!!

πραγματικά το έχω μεγάλη πίκρα αυτό!!
γιατι στα ιδιωτικα δεν φερονται ετσι τα παιδια?

Kastallia έγραψε:Ως homeschoolιng τι εννοειτε;
Κατι σαν το ιδιαιτερο; Γιατι αν ειναι αυτο ειναι τελειως λαθος!Το παιδι δεν παει σχολειο για να μαθει μονο γλωσσα και μαθηματικα αλλα και για να κοινωνικοποιηθει,να συνεργαστει, να ενταχθει σε μια κοινοτητα ευρυτερη απο του σπιτιου οπου ,οπως και να το κανουμε,ειναι το κεντρο του κοσμου.Αν ηταν ετσι τοτε εμεις οι δασκαλοι δε χρειαζεται να στελνουμε τα παιδια μας σχολειο,αφου μπορουμε να τους διδαξουμε τα μαθηματα σπιτι.Ακομα και αν το σχολειο ειναι χαλια, το παιδι εντασσεται σε μια κοινωνια και μαθαινει να αντιμετωπιζει καταστασεις τις πραγματικης κοινωνιας. Στο σπιτι δεν μπορει να τα μαθει αυτα στην πραξη.
συμφνω.
βανια έγραψε:θυμάστε τον τύπο που είχε σκοτώσει την γυναίκα του και την είχε θάψει στο πάρκο της γειτονιάς; και έπαιζε θέατρο ότι ήταν απελπισμένος ; αυτός ήταν καθηγητής στο Αρσάκειο ήταν συνάδελφος της κουμπάρας μου ήταν ο αγαπημένος καθηγητής των παιδιών.... οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει ρόλο αν το "μαγαζί" έχει βιτρίνα η όχι
και μετα λετε για τους καθηγητες του δημοσιου.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν έχει να κάνει αν είναι δημόσιο η ιδιωτικό παντού συμβαίνουν αυτά δυστυχώς και μην ξεχνάμε τα άτομα που έχουν τέτοιες ακραίες συμπεριφορές είναι πέρα κάθε υπόνοια .

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παντως συνεχιζω να ειμαι επιφυλακτικη για το homeschooling και τα υπολοιπα παρεμφερη για ενα και μονο λογο:το παιδι συγουρα μαθαινει καλυτερα αφου ειναι απερισπαστο και ευκολα ελεγξιμο,αλλα ρε παιδια,δεν απομονωνεται ετσι;;;Δηλαδη αν δεν κανει φιλους στο σχολειο,πού θα τους κανει σε αυτη την ηλικια;Εγω διδασκω σε ενα ολιγοθεσιο σχολειο και δε θα'θελα με τιποτα να εχω το παιδι μου στην ταξη,μαλιστα αν συνεχισει και υπαρχει το σχολειο,σκεφτομουν να φυγω προσωρινα να παω σε καποιο αλλο μεχρι να κανει αυτος να πρωτα χρονια του να εγκλιματιστει μακρια απο τη μαμα.Απο την αλλη ειναι ενας συναδερφος μου με τον οποιο εχω διαφορες που οφειλονται στον κωλοχαρακτηρα του και πραγματικα δε θα'θελα με τιποτα να παρει το παιδι μου.Προτιμω ομως να παει στο σχολειο του χωριου του,να βλεπει τα παιδακια με τα οποια ειναι κοντα και μπορει να κανει παρεα παρα να τον απομονωσω πηγαινοντας το σε ενα αλλο χωριο και να ειναι ο μονος σε ολο το χωριο που να το'χει κανει.Δε θα'χει κοινα βιωματα με τα αλλα παιδια και δε θα μπορει να βλεπει τους συμμαθητες του αν αυτοι ειναι αλλου.Θελω να πω οτι με ολα του τα μειονεκτηματα το σχολειο υπηρετει εναν ανωτερο σκοπο που αλλες μεθοδοι ειναι για μενα απλα συμπληρωματικες οχι υποκαταστατες.Απλα καλο ειναι να ειμαστε κοντα στο παιδι ως γονεις,να το βοηθαμε οσο μπορουμε,να μιλαμε συχνα με το δασκαλο και οτιδηποτε πεφτει στην αντιληψη μας να μην το αφηνουμε ετσι.

αγαπη

αγαπη
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mpety έγραψε:σημερα το πρωι καωως εμπαινα στο σχολειο ηταν κατι αγορια και παιζανε μπαλα.... παει ενα αγορακι τεταρτης δημοτικου και πιανει ενα αλλο αγορακι απο πισω αρχισε να κουνιεται πανω του και του επιανε τα γεννητικα του οργανα affraid ελεος!!!!!!! φρικη affraid affraid affraid γιατι παμε τα παιδια σχολειο? οι γονεις δεν μιλανε στα παιδια τους οτι σε αυτα τα σημεια δεν αγγιζουμε π ο τ ε !!!!!!!!!! ουητε επιτρεπουμε να μας αγγιζουν.... μου σηκω θηκε η τριχα μιλαμε τρελαθηκα πρωι πρωι στο σχολειο!!!!!!!!! - Σελίδα 2 911307 λεω να πιασω την διευθυντρια να της το πω

τρελαθηκα πρωι πρωι στο σχολειο!!!!!!!!! - Σελίδα 2 606100 τρελαθηκα πρωι πρωι στο σχολειο!!!!!!!!! - Σελίδα 2 606100 τρελαθηκα πρωι πρωι στο σχολειο!!!!!!!!! - Σελίδα 2 606100 τρελαθηκα πρωι πρωι στο σχολειο!!!!!!!!! - Σελίδα 2 606100

????????


Επισκέπτης
kathrinkaterina έγραψε:εμενα ο γιος μου μου λεει προχθες: μαμα τα παιδακια καπνιζουν????
μου ηρθε καπως αποτομο.....οχι βεβαια! ναι αλλα ο κωσταντινος που παει εκτη γιατι καπνιζει πισω στα πευκα? Mad

τι;;;;;;;;;;;;;;;;; affraid affraid affraid affraid affraid

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις