Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ααα ξεχασα να αναφερω κ τον συζηγο που με βοηθησε κ αυτος πολυ σε αυτο το θεμα κ συνεχιζει να με στηριζει!!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
minubaki έγραψε:κ εγω εχω πολεμο απο την πεθερα μου που επειμενει οτι δεν εχω γαλα κ οτι η μπεμπα δεν παιρνει το βαρος που πρεπει... δεν εχω γαλα? κ ρωταω αφου δεν εχω γαλα πως μεγαλωνει το παιδι μου εδω κ 4μιση μηνες χωρις συμπληρωμα?

με αερα μεγαλωνει! Laughing δεν υπαρχει μαμα που να μην εχει παρα καποιες εξαιρεσεις ελαχιστες.εγω προσωπικη μου αποψη που εχω ακουσει και απο γιατρο αλλα το πιστευω κιολας οτι το μητρικο γαλα εχει πολυ δυναμη μεχρι του 7 μηνες περιπου.μετα χανει οσο ναναι..ας παρουμε παραδειγμα απτη φυση ειπε.. τα ζωακια θηλαζουν μεχι να τρωνε και αλλα πραγματακια. μολις μαθουν να κυνηγανε σταματανε.με αυτη τη λογικη οταν αρχισει κρεμες το μωρο σου λεει σιγα σιγα μπορει να αποθηλασει. ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ!

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
supermama έγραψε:
minubaki έγραψε:κ εγω εχω πολεμο απο την πεθερα μου που επειμενει οτι δεν εχω γαλα κ οτι η μπεμπα δεν παιρνει το βαρος που πρεπει... δεν εχω γαλα? κ ρωταω αφου δεν εχω γαλα πως μεγαλωνει το παιδι μου εδω κ 4μιση μηνες χωρις συμπληρωμα?

με αερα μεγαλωνει! Laughing δεν υπαρχει μαμα που να μην εχει παρα καποιες εξαιρεσεις ελαχιστες.εγω προσωπικη μου αποψη που εχω ακουσει και απο γιατρο αλλα το πιστευω κιολας οτι το μητρικο γαλα εχει πολυ δυναμη μεχρι του 7 μηνες περιπου.μετα χανει οσο ναναι..ας παρουμε παραδειγμα απτη φυση ειπε.. τα ζωακια θηλαζουν μεχι να τρωνε και αλλα πραγματακια. μολις μαθουν να κυνηγανε σταματανε.με αυτη τη λογικη οταν αρχισει κρεμες το μωρο σου λεει σιγα σιγα μπορει να αποθηλασει. ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ!


ναι το εχω ακουσει αυτο που λες...
τωρα αν ισχυει η οχι δεν ξερω...
το σιγουρο ειναι πως θελω αλλους 2μηνες αποκλειστικο θηλασμο κ απο εκει κ περα αν καταφερουμε παραπανω δεν θα πω οχι...!!!
οσο για την πεθερα μου την αγνοω σε αυτα που λεει απλα εχει καντατησει κουραστικο καθε μερα που ερχεται σπιτι να ακουω το ιδιο βιολι... ασε που μου λεει ολη την ωρα βαλτη βαλτη στο στηθος να παρει 1 κιλο αυτο το μηνα... εεεεεεεε τα νευρα μου θα παθουν στο τελος... αυτη δηλ μπορει να τρωει ολη την ωρα? οχι... ε το μωρο πως ειναι δυνατον να τρωει συνεχως ολη μερα κ ολη νυχτα μη σου πω θα ηθελε να το εχω στηθος...
καλη χρυση αλλα στο θεμα του παιδιου ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!!

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
minubaki έγραψε:κ εγω εχω πολεμο απο την πεθερα μου που επειμενει οτι δεν εχω γαλα κ οτι η μπεμπα δεν παιρνει το βαρος που πρεπει... δεν εχω γαλα? κ ρωταω αφου δεν εχω γαλα πως μεγαλωνει το παιδι μου εδω κ 4μιση μηνες χωρις συμπληρωμα?
ευτυχως εχω τη στηριξη της παιδιατρου που λεει οτι το βαρος μας ειναι φυσιολογικατατο κ περνουμε το μηνιαο βαρος που θα πρεπει να παιρνει ενα θηλαζον μωρο...κοιμαται 7ωρο με 8ωρο συνεχομενο τη νυχτα,δεν γκρινιαζει,μεγαλωνει φυσιολογικα τι αλλες αποδειξεις θελει....
θηλαζω αποκλειστικα εδω κ 4μιση μηνες περιπου στοχος μου ηταν το 6μηνο αλλα βλεποντας ολα αυτα τα οφελη κ την ευκολια πλεον που μου παρεχει ο θηλασμος ανεβασα τον πηχη κ ο στοχος μου πλεον ειναι να θηλασω για ενα χρονο... ευχομαι να τα καταφερω!!!
οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147
τελεια!!και βεβαια θα τα καταφερεις σε λιγο μπαινουν και οι κρεμουλες στο διαιτολογιο σας οποτε ολα καλα!!!ασε την πεθερα να λεει. μα αυτοι οι μεγαλοι γονεις και πεθερικα και ευτυχως σπανιοτερα οι αντρες μας αν δεν χορτασει το ματι τους δε πειθονται οτι τρωει το μωρο...ελεος πια!
κι εγω τα ειχα στην αρχη αυτα και εκνευριζομουν τρελα!!!ειδικα οταν ακουγα αυτο το "δε χορταινει το παιδι" ενω επαιρνε οπως λες μια χαρα γραμμαρια καθε εβδομαδα τρελαινομουν απο τα νευρα μου. με το απολυτο υφος μου τα εκοψαν αλλα η δυσπιστια στο βλεμμα υπαρχει ακομα και εχει μετατραπει απλα στην ερωτηση:ποτε θα δωσεις ξενο;;;;ασε αυτος ο υπνος.επειδη ξυπναει καθε 1 1/2 με 2 ωρες η κλασικη λυση που δινουν ολοι ειναι το συμπληρωμα!
οκ!κι εγω περιμενω πως κ πως να κοιμηθει εστω 4 ωρες αλλα τι να κανουμε;ετσι ειναι ο θηλασμμος στις περισσοτερες περιπτωσεις του και ειναι κ μικρουλης ακομα -ουτε 3 μηνων δεν συμπληρωσε ..θα στρωσει(ευχομαι) και στην τελικη εγω ξυπναω...εσεις οι παππουδες που κολλατε;αχ!!!

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kaatrin έγραψε:
minubaki έγραψε:κ εγω εχω πολεμο απο την πεθερα μου που επειμενει οτι δεν εχω γαλα κ οτι η μπεμπα δεν παιρνει το βαρος που πρεπει... δεν εχω γαλα? κ ρωταω αφου δεν εχω γαλα πως μεγαλωνει το παιδι μου εδω κ 4μιση μηνες χωρις συμπληρωμα?
ευτυχως εχω τη στηριξη της παιδιατρου που λεει οτι το βαρος μας ειναι φυσιολογικατατο κ περνουμε το μηνιαο βαρος που θα πρεπει να παιρνει ενα θηλαζον μωρο...κοιμαται 7ωρο με 8ωρο συνεχομενο τη νυχτα,δεν γκρινιαζει,μεγαλωνει φυσιολογικα τι αλλες αποδειξεις θελει....
θηλαζω αποκλειστικα εδω κ 4μιση μηνες περιπου στοχος μου ηταν το 6μηνο αλλα βλεποντας ολα αυτα τα οφελη κ την ευκολια πλεον που μου παρεχει ο θηλασμος ανεβασα τον πηχη κ ο στοχος μου πλεον ειναι να θηλασω για ενα χρονο... ευχομαι να τα καταφερω!!!
οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147 οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 401147
τελεια!!και βεβαια θα τα καταφερεις σε λιγο μπαινουν και οι κρεμουλες στο διαιτολογιο σας οποτε ολα καλα!!!ασε την πεθερα να λεει. μα αυτοι οι μεγαλοι γονεις και πεθερικα και ευτυχως σπανιοτερα οι αντρες μας αν δεν χορτασει το ματι τους δε πειθονται οτι τρωει το μωρο...ελεος πια!
κι εγω τα ειχα στην αρχη αυτα και εκνευριζομουν τρελα!!!ειδικα οταν ακουγα αυτο το "δε χορταινει το παιδι" ενω επαιρνε οπως λες μια χαρα γραμμαρια καθε εβδομαδα τρελαινομουν απο τα νευρα μου. με το απολυτο υφος μου τα εκοψαν αλλα η δυσπιστια στο βλεμμα υπαρχει ακομα και εχει μετατραπει απλα στην ερωτηση:ποτε θα δωσεις ξενο;;;;ασε αυτος ο υπνος.επειδη ξυπναει καθε 1 1/2 με 2 ωρες η κλασικη λυση που δινουν ολοι ειναι το συμπληρωμα!
οκ!κι εγω περιμενω πως κ πως να κοιμηθει εστω 4 ωρες αλλα τι να κανουμε;ετσι ειναι ο θηλασμμος στις περισσοτερες περιπτωσεις του και ειναι κ μικρουλης ακομα -ουτε 3 μηνων δεν συμπληρωσε ..θα στρωσει(ευχομαι) και στην τελικη εγω ξυπναω...εσεις οι παππουδες που κολλατε;αχ!!!


ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΞΥΠΝΟΥΣΕ... ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3Ο ΕΣΤΡΩΣΕ...

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεια σας κορίτσια και απο μένα!
Ωραίο θεματάκι ανοίξατε!
Να Σαας πω κι εγω τα δικά μου... το γιο μου τον θήλασα 3 μήνες και αυτό με συμπλήρωμα. Λίγο οι λάθος οδηγίες σπό το μαιευτήριο, λίγο η δική μου άγνοια...τελος παντων όλα μια χαρά . Την μπομπού μου τώρα τη θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 4,5 μήνες. Ευτυχώς έπιασε από την αρχή τη θηλή, δε με πλήγωσε ποτέ, δεν πόνεσα, δεν έκανα μαστίτιδα, δηλαδή όλα εύκολα εκτός από το προγραμμα το πρωτο 2μηνο. Από το μαιευτήριο (άλλο αυτή τη φορά) όλα οκ. Αλλα κυρίως συμπαράσταση από το σύζυγο. κανένας αλλος δεν αναμείχθηκε στο θέμα ευτυχώς.
Είναι πολύ δυσκολο να προσπαθεις και να σου λεει ο καθενας το μακρθυ του και το κοντο του, εικα όταν προκειται για τον άντρα σου.
Εγώ ομως πλάι σε ολους αυτους βαζω και τους "ταλιμπαν" (δανεικος όρος, δε το σκεφτηκα εγω). Αυτοί δηλαδη που επιμενουν και σε κάνουν χαλια και μονο στη σκεψη πως ισως χειαστει συμπληρωμα, Εγώ πολλές φορες (ειδικα στην αρχη) για να ηρεμησω ελεγα πως αν χρειαστει θα δωσω φορμουλα. Κατα ένα περιεργο τροπο ηρεμουσα και ξενο δεν εδωσα ποτε. αν με άκουγε ο "ταλιμπαν" , που σε μενα ειναι πολυ δικος μου ανθρωπος, θα γινοταν χαμος απο τη μερια της χωρις λογος.
θελω να καταληξω οτι καλος ο θηλασμος αλλα δε χρειαζεται ακροτητες

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσακια μου και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα οχι απο την πρωτη μερα διοτι ο μικρος μπηκε θερμοκοιτιδα 3 ημερες και μεχρι να γυρισουμε σπιτι να πιασουμε στηθος και να ξεσυνηθισει απο την ροη του μπουκαλιου που του δινανε,καναμε αγωνα τεραστιο και τελικα τα καταφεραμε και θηλαζουμε πλεον αποκλειστικα και κιλακια βαζουμε και ολα μια χαρα δοξα το Θεο!Μαλιστα ο γιατρος μας ειπε και παραλιγο υπερβαρους...!Κατα τα αλλα χθες σε μια επισκεψη σε ενα φιλικο σπιτι που πηγαμε και εχουν μια κορουλα 6 μηνων με παροτρυνε να του δινω μπουκαλι τη νυχτα για να κοιμαται και να κοιμαμαι..Δεν θηλαζει η συγκεκριμενη και μαλιστα μου ειπε επισης οτι πρεπει να παιρνει σιδηρο το παιδι γιατι το μητρικο γαλα δεν του προσφερει και θα παθει αναιμια..καλοπροαιρετα θελω να πιστευω τα ειπε η κοπελα αλλα αληθεια ειναι οτι υπαρχει προκαταληψη σε ενα τοσο φυσικο πραγμα που ειναι ο θηλασμος και θα επρεπε να αποτελει τον κανονα και οχι την εξαιρεση...Ειμαστε ολες μανουλες θηλαζουμε η δεν θηλαζουμε και οφειλουμε να σεβομαστε και να κατανοουμε η μια την αλλη γιατι ολες μας θελουμε και επιδιωκουμε το καλυτερο για τα παιδια μας αναμφισβητητα! Very Happy Wink

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πάντως σας θαυμάζω όσες μαμάδες είχατε τα μωράκια σε θερμοκοιτίδα και πήραν μπουκάλι από την αρχή και τελικά μετά από πολύ κόπο καταφέρατε αποκλειστικό θηλασμό. Θέλει μεγάλη προσπάθεια και υποστήριξη όλο αυτό.
Εγώ όταν γέννησα, ήθελα να θηλάσω αλλά δεν "τρελλενόμουν" κιόλας. Έλεγα αν τα καταφέρω καλώς. Ζορίστικα κι εγω στην αρχή με το παιδι συνεχώς στο στηθος αλλά τώρα εστρωσαν τα πραγματα. Το να με επρηζαν οι γυρω μου για ξενο δε θα το αντεχα. Ειμαστε καπως μετα τη γεννα με τις ορμονες, με την κουραση. Μόνο οι ξερόλες μας λειπουν.
Από μένα έχετε όλη τη συμπαράστασή μου και απλα προσπαθειτε να αγνοειτε τους γυρω σας, πραγμα που ειναι δυσκολο, αλλα οχι ακατορθωτο. Εξαλλου όπως ειπωθηκε και παραπάνω κάποιες φορές επεμβαίνουν από άγνοια, νομιζοντας πως θα βοηθησουν.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παντως απορω που τοσες πολλες εχετε εμπειριες που σας πιεζαν να δωσετε ξενο...εδω ειναι το ακριβως αντιθετο.Σε στραβοκοιταζουν αν δινεις ξενο...μαλλον ειμαι στο Αφγανισταν για να γνωριζω τοσους ταλιμπαν οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 215994

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kastallia έγραψε:Παντως απορω που τοσες πολλες εχετε εμπειριες που σας πιεζαν να δωσετε ξενο...εδω ειναι το ακριβως αντιθετο.Σε στραβοκοιταζουν αν δινεις ξενο...μαλλον ειμαι στο Αφγανισταν για να γνωριζω τοσους ταλιμπαν οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 215994

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Με έκανες και γέλασα βρε παιδάκι μου !!! Κι εγώ όταν γέννησα στο νοσοκομείο και επειδή ήταν το πρώτο μας παιδάκι και δεν είχαμε χαμπάρια για τον θηλασμό, προσπάθησα να θηλάσω αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρη αν έτρωγε το παιδί καλά από το στήθος, του δώσαμε και λίγο ξένο. Ώσπου μπαίνει στο δωμάτιο μια μαία με ειδικότητα στον θηλασμό και με ξέχεσε (σόρρυ για την λέξη) που έδινα ξένο. Από εκείνη την μέρα και μέχρι τώρα που η μικρή μου είναι 17 μηνών, θηλάζω ακόμα όλη μέρα γιατί δεν μπορεί χωρίς μπυζί η Ελενίτσα μου !!! Θέλω να αποθηλάσω αλλά και δεν θέλω. Η μικρή κλαίει πολύ αν δεν της δώσω στήθος και δεν θέλω να την βλέπω με δάκρυα στα μάτια. Έχω κουραστεί και με το βραδινό ξύπνημα αλλά όσο έχω αντοχές θα συνεχίσω γιατί κακά τα ψέματα το θελω κι εγώ !!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Παντως απορω που τοσες πολλες εχετε εμπειριες που σας πιεζαν να δωσετε ξενο...εδω ειναι το ακριβως αντιθετο.Σε στραβοκοιταζουν αν δινεις ξενο...μαλλον ειμαι στο Αφγανισταν για να γνωριζω τοσους ταλιμπαν οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 215994

Χαχαχαχα! Στο επομενο παιδι μου σε πληρωνω οσο-οσο για να μου στειλεις ολους εκεινους που σε στραβοκοιτουσαν! οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 215994

????????


Επισκέπτης
Εμενα που ηταν 1 εβδομαδα στη ΜΕΝΝ, εβγαζα με θηλαστρο,σπιτι ξεκινησα αποκλειστικο θηλασμο και ο γιατρος επεμενε για ξενο μαζι με θηλασμο,γιατι το παιδι δεν επαιρνε (150-180 την εβδομαδα εβαζε-εγω νομιζω οτι ηταν καλα, τι να πω),εγω ηθελα να κανω το δικο μου και να θηλαζω μονο αλλα βαρεθηκα να τσακωνομαι με τον αντρα μου που εχει τον γιατρο σαν θεο και δινω και ξενο, με πολλες τυψεις και τρελο κλαμα οσες δε μας στηριζουν στον αποκλειστικο μητρικο θηλασμο αυτο μας αφορα!!συνεχιστε δυναμικα!! - Σελίδα 2 534787 ...
Ελπιζω τουλαχιστον οταν αρχισει κρεμες να μπορεσω να θηλαζω τοτε ''αποκλειστικα'' και να κοψω τη κωλοσκονη, να χαρω τοτε λιγο τουλαχιστον...

Οσο για τους γυρω, μολις εμαθαν οτι δινω και σκονη βαρεθηκα να ακουω ''καλυτερα,για να χορταινει''.. η αγνοια σκοτωνει...
Μαλιστα μιλουσα με μια φιλη μου και της ειπα οτι το βραδυ δε τον πολυθηλαζω,του δινω ξενο ,ενα πηχτο γιατι μου πνιγοταν με γουλιες απο το μητρικο και ειχα φοβηθει και λεω ''ηρεμει και πεφτει για υπνο'' και μου λεει''ε,ναι,χορταινει πλεον γι αυτο κοιμαται'', αντε να της εξηγησεις οτι το παιδι κοιμαται αμεσως γιατι το κωλοξενο πεφτει σαν τουβλο στο στομαχακι του................. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπερα μανουλες χρονια μας πολλα !!!!εμεις στις 28 του μηνα σε 2 μερες δηλαδη κλεινουμε ενα χρονο θηλασμου σχεδον αποκλειστικα!!!ναι κοριτσια μονο ως 3 -4 μηνων επινε και λιγο σκονη αλλα μετα απο κει κ περα μπουκαλι δεν θελει να δει μπροστα της ουτε για νερο!!!φυσικα θα συνεχισουμε γαλα υπαρχει κ μπορει να εχουμε 5 δοντια αλλα την μαμα την προσεχει το κοριτσι μου,δεν με δαγκωνει ουτε για πλακα!!!!συνεχιστε ολες οσο μπορειτε μην ακουτε κανεναν ασχετο!!!

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χρονια Πολλα κοπελες μου!!να ειμαστε ολες και ολοι με τα μπουμπουκακια μας καλα!!!
πολυ ωραιο θεματακι!!να σας πω και τα δικα μου!εγω ευτυχως εδω και εννεα μηνες τον θηλαζω αποκλειστικα...ακομα και στο μαιευτηριο του εβγαζα με θηλαστρο (γιατι ηταν προωρουλι και δε μπορουσε να πιασει τις ηδη μικρες μου θηλες)και του εδινα δικο μου!μονο τις δυο πρωτες μερες του εδωσα σκονη!το μονο "αρνητικο"ειναι οτι ξυπναει ανα 1,5με 2ωρες μερα νυχτα για στηθος!δεν ειναι οτι πειναει αλλα εχει μαθει τη γνωστη παρηγορια και πιπιλισμα!αυτο με εχει κουρασει λιγο...παρολαυτα δε θελω μετιποτα να αποθηλασω!σκεφτομαι να το κανω εκει μετα το χρονο ...θα δουμε κιολας!το περιβαλλον εννοειται λογω αγνοιας μου λεει "ελα φτανει τωρα σταματα το!θα παει λυκειο και θα το θηλαζεις..."και αλλα τετοια χαριτωμενα αλλα ενταξει δε παρεξηγω!περισσοτερο λογω αγνοιας τα λενε...
και κατι τελευταιο θα ηθελα να πω(γιατι σας κουρασα),μπορει να ειμαι υπερ του μητρικου και αποκλειστικου θηλασμου αλλα δεν μου αρεσει καθολου αυτος ο φανατισμος που διακρινω απο μαμαδες που θηλασαν τα μωρα τους εναντιον εκεινων που δεν θηλασαν!!η καθεμια θελει το καλυτερο για το παιδακι της και θα το κρινει αυτη...ειτε θηλασει ειτε οχι!το βρισκω ρατσιστικο λιγο!αυτα κοπελιες μου!σας φιλω!

????????


Επισκέπτης
μαμαμια έγραψε:καλησπερα μανουλες χρονια μας πολλα !!!!εμεις στις 28 του μηνα σε 2 μερες δηλαδη κλεινουμε ενα χρονο θηλασμου σχεδον αποκλειστικα!!!ναι κοριτσια μονο ως 3 -4 μηνων επινε και λιγο σκονη αλλα μετα απο κει κ περα μπουκαλι δεν θελει να δει μπροστα της ουτε για νερο!!!φυσικα θα συνεχισουμε γαλα υπαρχει κ μπορει να εχουμε 5 δοντια αλλα την μαμα την προσεχει το κοριτσι μου,δεν με δαγκωνει ουτε για πλακα!!!!συνεχιστε ολες οσο μπορειτε μην ακουτε κανεναν ασχετο!!!

Μου δινεις ελπιδα!!Μακαρι να τρωει και ο δικος μου μονο απο μενα μετα

????????


Επισκέπτης
ALEXANDRA STR. έγραψε:Χρονια Πολλα κοπελες μου!!να ειμαστε ολες και ολοι με τα μπουμπουκακια μας καλα!!!
πολυ ωραιο θεματακι!!να σας πω και τα δικα μου!εγω ευτυχως εδω και εννεα μηνες τον θηλαζω αποκλειστικα...ακομα και στο μαιευτηριο του εβγαζα με θηλαστρο (γιατι ηταν προωρουλι και δε μπορουσε να πιασει τις ηδη μικρες μου θηλες)και του εδινα δικο μου!μονο τις δυο πρωτες μερες του εδωσα σκονη!το μονο "αρνητικο"ειναι οτι ξυπναει ανα 1,5με 2ωρες μερα νυχτα για στηθος!δεν ειναι οτι πειναει αλλα εχει μαθει τη γνωστη παρηγορια και πιπιλισμα!αυτο με εχει κουρασει λιγο...παρολαυτα δε θελω μετιποτα να αποθηλασω!σκεφτομαι να το κανω εκει μετα το χρονο ...θα δουμε κιολας!το περιβαλλον εννοειται λογω αγνοιας μου λεει "ελα φτανει τωρα σταματα το!θα παει λυκειο και θα το θηλαζεις..."και αλλα τετοια χαριτωμενα αλλα ενταξει δε παρεξηγω!περισσοτερο λογω αγνοιας τα λενε...
και κατι τελευταιο θα ηθελα να πω(γιατι σας κουρασα),μπορει να ειμαι υπερ του μητρικου και αποκλειστικου θηλασμου αλλα δεν μου αρεσει καθολου αυτος ο φανατισμος που διακρινω απο μαμαδες που θηλασαν τα μωρα τους εναντιον εκεινων που δεν θηλασαν!!η καθεμια θελει το καλυτερο για το παιδακι της και θα το κρινει αυτη...ειτε θηλασει ειτε οχι!το βρισκω ρατσιστικο λιγο!αυτα κοπελιες μου!σας φιλω!

Να σε ρωτησω κατι; Ποσα γραμμαρια επαιρνε τους 1ους μηνες; Γιατι εμενα στο ο,τι ηταν προωρος (36+2) πατησε για να δωσω και ξενο...

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πλέον έχω "μεγάλη" κόρη 2 ετών δε θηλάζω πια, αλλά έχω γράψει κι αλλού τα βιώματα μου με την άγνοια και την" απόρριψη" των άλλων απέναντι στο θηλασμό και δη τον αποκλειστικό, θήλαζα 6 μήνες αποκλειστικά και συνολικά κάτι λιγότερο από 9 μέχρι που το ίδιο το μωρό δεν ήθελε πλέον αλλιώς θα ήμουν ακόμα στην ίδια κατάσταση Razz
Να ξέρετε ότι σας στηρίζω κι εγώ νοερά, κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε για τα παιδάκια σας, όπως και κάθε μαμά που θηλάζει ή όχι, μην παρεξηγηθώ απλά εγώ βίωσα ό,τι κι εσείς και ξέρω το δικό σας αγώνα. Θα νιώθετε πολύ περήφανες γι'αυτό, και φυσικά εγώ θα το ξανακάνω στο επόμενο.
Συνεχίστε δυναμικά.. Wink

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etolie εγω τον γεννησα 35+1, 2,350kg,τον πρωτο μηνα μεχρι να μαθει να πιανει εβγαζα με θηλαστρο και επινε...αναλογα....ποτε 60 ποτε 70 ειχε φτασει και 100γρ ανα γευμα αλλα επινε μικρα και συχνα !με τα κιλα του δεν ειχα προβλημα επαιρνε πολυ ικανοποιητικα~
παντως αλλαξε γιατρο κοριτσι μου!!!ελεος δηλαδη...καταλαβαινω την ψυχολογια σου και δεν πρεπει σε φαση που εισαι...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις