Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Απωθημένα....... Empty Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:08 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πόσοι από εμάς (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν είχαμε υπάρξει απωθημένα άλλων ή έχουν υπάρξει οι άλλοι απωθημένα για εμάς; Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί ποτέ για ποιο λόγο να «υποφέρουμε» για κάτι που δεν έχουμε και το θέλουμε πάση θυσία; Τι είναι αυτό που μας έλκει τόσο πολύ και τι σημαίνει η λέξη απωθημένο;

2Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:11 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραίο θέμα και μεγάλο Κατ... Χωράει πολύ συζήτηση εδώ...

3Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:14 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Ωραίο θέμα και μεγάλο Κατ... Χωράει πολύ συζήτηση εδώ...

Γι'αυτό το άνοιξα... θέλω να δω απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα..

4Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:17 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
την τοποθέτηση της ερώτησης τη δανείστηκα απο το google...

5Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:21 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θελεις φιλοσοφιες εσυ ε?
Απωθημενο 1: Μπορει η ζωη να σε πηγε αλλου, να ξυπνησεις ενα πρωι και να παθεις τη λεγομενη φρικη. Μετα ή το αλλαζεις ή οποιον βρεις να ειναι πιο....cool να το πω?Πιο ευχαριστημενος με τις επιλογες του να το πω? Α ς το πω καπως ετσι τελοσπαντων,τοτε βγαζεις ολο το απωθημενο σου σε εκεινον,μπορεις να ζηλεψεις,να φθονεις,να τον βρισεις,μπορεις να κανεις πολλα υποθετω.Αλλα αυτα σε καλο δεν μας βγαινουν σιγουρα,οτι δινεις παιρνεις...
Απωθημενο 2:Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο Razz Νομιζω ενα ειναι, το ανικανοποιητο,αυτο που δεν καναμε ή που δεν γιναμε.

6Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:24 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και αυτα που βιωσαμε και απωθησαμε γιατι μας πληγωνουν,τις κακες μνημες.

7Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:32 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απωθημένα...

Από πολύ μικρά, ασήμαντα, έως τεράστια. Από υλικά έως συναισθηματικά.

Προσωπικά έχω αρκετά απωθημένα.

Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχω ακούσει "συγνώμη" ειλικρινή από τους γονείς μου. Ούτε ένα "σ' αγαπώ" από τη μάνα μου. Δε λέω πως δεν το νιώθει, πως δε με αγαπάει αλλά θα ήθελα να το ακούσω κιόλας.

Γενικά, πράγματα που θα ήθελα και δεν τα έχω και που ζηλεύω τους άλλους που τα έχουν αποκτήσει. Και τότε στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί νιώθω κακός άνθρωπος.

8Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:35 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Απωθημένα...

Από πολύ μικρά, ασήμαντα, έως τεράστια. Από υλικά έως συναισθηματικά.

Προσωπικά έχω αρκετά απωθημένα.

Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχω ακούσει "συγνώμη" ειλικρινή από τους γονείς μου. Ούτε ένα "σ' αγαπώ" από τη μάνα μου. Δε λέω πως δεν το νιώθει, πως δε με αγαπάει αλλά θα ήθελα να το ακούσω κιόλας.

Γενικά, πράγματα που θα ήθελα και δεν τα έχω και που ζηλεύω τους άλλους που τα έχουν αποκτήσει. Και τότε στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί νιώθω κακός άνθρωπος.

Να σου προτεινω μια ζεν συμβουλη? (ζεν το λεω αστειευομενη) αποδεξου την ετσι οπως ειναι για να προχωρησεις.Μην ζητας τιποτα,δωσε εσυ αν μπορεις κ προχωρα σε ξεχωριστο δρομο.
Ο γκουρου του μεσονυχτιου μιλησε albino

9Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:47 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Απωθημένα...

Από πολύ μικρά, ασήμαντα, έως τεράστια. Από υλικά έως συναισθηματικά.

Προσωπικά έχω αρκετά απωθημένα.

Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχω ακούσει "συγνώμη" ειλικρινή από τους γονείς μου. Ούτε ένα "σ' αγαπώ" από τη μάνα μου. Δε λέω πως δεν το νιώθει, πως δε με αγαπάει αλλά θα ήθελα να το ακούσω κιόλας.

Γενικά, πράγματα που θα ήθελα και δεν τα έχω και που ζηλεύω τους άλλους που τα έχουν αποκτήσει. Και τότε στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί νιώθω κακός άνθρωπος.

συγνώμη απο τους γονείς μην περιμένεις ν'ακούσεις ...έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τη μαμά μου και φυσικά ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος της εγώ είμαι πάντα αυτή που το "αφήνω" πίσω μου, αλλά δεν με νοιάζει κι όλας γιατί μπροστά σε αυτά που έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει για μένα αυτό δεν είναι τίποτα... ούτε απο τον πατέρα μου το περιμένω που έχει κάνει τα άπειρα.. νομίζω αυτό είναι το μεγαλύτερο απωθημένο μου.. "Να ζήσω και να έχω έναν πατέρα δίπλα μου" Crying or Very sad με πληγώνει το γεγονός πως θα φύγω απο αυτή τη ζωή χωρίς να το έχω ζήσει...

10Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:50 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
elena25 έγραψε:Απωθημένα...

Από πολύ μικρά, ασήμαντα, έως τεράστια. Από υλικά έως συναισθηματικά.

Προσωπικά έχω αρκετά απωθημένα.

Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχω ακούσει "συγνώμη" ειλικρινή από τους γονείς μου. Ούτε ένα "σ' αγαπώ" από τη μάνα μου. Δε λέω πως δεν το νιώθει, πως δε με αγαπάει αλλά θα ήθελα να το ακούσω κιόλας.

Γενικά, πράγματα που θα ήθελα και δεν τα έχω και που ζηλεύω τους άλλους που τα έχουν αποκτήσει. Και τότε στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί νιώθω κακός άνθρωπος.

συγνώμη απο τους γονείς μην περιμένεις ν'ακούσεις ...έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τη μαμά μου και φυσικά ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος της εγώ είμαι πάντα αυτή που το "αφήνω" πίσω μου, αλλά δεν με νοιάζει κι όλας γιατί μπροστά σε αυτά που έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει για μένα αυτό δεν είναι τίποτα... ούτε απο τον πατέρα μου το περιμένω που έχει κάνει τα άπειρα.. νομίζω αυτό είναι το μεγαλύτερο απωθημένο μου.. "Να ζήσω και να έχω έναν πατέρα δίπλα μου" Crying or Very sad με πληγώνει το γεγονός πως θα φύγω απο αυτή τη ζωή χωρίς να το έχω ζήσει...

Sad
Πολλοι ειναι αποντες και παροντες ταυτοχρονα.μεγαλη συζητηση αυτη..

11Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:57 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
mama katerina έγραψε:
elena25 έγραψε:Απωθημένα...

Από πολύ μικρά, ασήμαντα, έως τεράστια. Από υλικά έως συναισθηματικά.

Προσωπικά έχω αρκετά απωθημένα.

Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχω ακούσει "συγνώμη" ειλικρινή από τους γονείς μου. Ούτε ένα "σ' αγαπώ" από τη μάνα μου. Δε λέω πως δεν το νιώθει, πως δε με αγαπάει αλλά θα ήθελα να το ακούσω κιόλας.

Γενικά, πράγματα που θα ήθελα και δεν τα έχω και που ζηλεύω τους άλλους που τα έχουν αποκτήσει. Και τότε στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί νιώθω κακός άνθρωπος.

συγνώμη απο τους γονείς μην περιμένεις ν'ακούσεις ...έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τη μαμά μου και φυσικά ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος της εγώ είμαι πάντα αυτή που το "αφήνω" πίσω μου, αλλά δεν με νοιάζει κι όλας γιατί μπροστά σε αυτά που έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει για μένα αυτό δεν είναι τίποτα... ούτε απο τον πατέρα μου το περιμένω που έχει κάνει τα άπειρα.. νομίζω αυτό είναι το μεγαλύτερο απωθημένο μου.. "Να ζήσω και να έχω έναν πατέρα δίπλα μου" Crying or Very sad με πληγώνει το γεγονός πως θα φύγω απο αυτή τη ζωή χωρίς να το έχω ζήσει...

Sad
Πολλοι ειναι αποντες και παροντες ταυτοχρονα.μεγαλη συζητηση αυτη..

ακριβώς έτσι Λιτσάκι! έφτασα 30 έχω κάνει μια καλή οικογένεια και ακόμη δεν έχει φύγει απο μέσα μου αυτό... και σκέφτομαι διάφορα π.χ βλέπω την ψύχωση που έχει η κόρη μου με τον άντρα μου και το αντίστροφο και λέω "πως είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να ζεί μακριά απο τα παιδιά του και να χάνει τόσες στιγμές" η το άλλο... βλέπεις ανθρώπους να χάνουν τον πατέρα τους και πενθούν...έχουν όμως στιγμές να θυμούνται ...έστω κάτι... εμένα ζεί και ποτέ δεν τον χάρηκα... δεν περνάει αυτό...πραγματικά μεγάλη κουβέντα και στενάχωρη

12Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 4:58 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μεγάλη δε θα πεις τίποτα.

Βασικά, πιο πολύ πληγώνομαι από το γεγονός ότι δεν είναι περήφανοι για μένα. Και ποτέ δεν είναι ευχαριστημένοι. Δε με νοιάζει τόσο για τον πατέρα μου, όσο για τη μάνα μου.

Αλλά η κουβέντα πάει αλλού.

13Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 5:04 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Μεγάλη δε θα πεις τίποτα.

Βασικά, πιο πολύ πληγώνομαι από το γεγονός ότι δεν είναι περήφανοι για μένα. Και ποτέ δεν είναι ευχαριστημένοι. Δε με νοιάζει τόσο για τον πατέρα μου, όσο για τη μάνα μου.

Αλλά η κουβέντα πάει αλλού.

σε καταλαβαίνω..είναι κοντά σου όμως, μπορείς να προσπαθήσεις γι'αυτή τη σχέση.. το χειρότερο είναι τελικά να ζητιανεύεις την αγάπη ενός γονιού...αυτό που θα έπρεπε να ήταν το αυτονόητο...

υπάρχουν βέβαια και τα ερωτικά απωθημένα! ευτυχώς δεν έχω! αλλά νομίζω πως πολύ παλιά υπήρξα για κάποιον... τόσο πολύ που έφυγε εξωτερικό... και αυτό με κάνει να νιώθω επίσης άσχημα

14Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 10:34 pm

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χμ...θεμα με μεγαλο ευρος!Τα οικογενειακα εναι συνηθως αυτα που μας στιγματιζουν και παιζουν καθοριστικο ρολο στις αποφασεις που θα παρουμε στη ζωη μας.Απλα παρατηρω πως εγω κι ο αδερφος μου ενω εχουμε μεγαλωσει στο ιδιο περιβαλλον και δεχτηκαμε την ιδια διαπαιδαγωγηση,γιναμε τελειως διαφορετικοι ανθρωποι.Ειναι πώς προσλαμβανεται το ιδιο πραγμα απο δυο ανθρωπους.Τελειως διαφορετικα...
εγω και να σας εξηγησω τα απωθημενα μου,δυσκολα θα γινουν κατανοητα φοβαμαι...ειναι λιγο διαφορετικα απο αυτα που λετε.Παντως οντως οι γονεις σπανια παραδεχονται οτι καπου εχουν κανει λαθος.Εμενα μου τη βιδωνει οταν με τη συμπεριφορα σου δημιουργεις ενοχες στο παιδι σου για κατι που εκανε παρα τη θεληση σου.Δεχομαι να πεις τη γνωμη σου,αλλα οχι να κρατας μουτρα ή να κανεις οτι σε αρρωστησε ή να δειχνεις κουρελι επειδη θες να δειξεις οτι σε απογοητευουν οι επιλογες του.Και δε μιλω για επιλογες που αξιζουν τετοια συμπεριφορα.Μιλω γιατι ας πουμε πηγες να δουλεψεις σε μια δουλεια (φαστ φουντ) που κατα την ιδεολογια της μανας σου δε σου αξιζει γιατι σε σπουδασε.Οι ανθρωποι πρεπει να δοκιμαζουμε εμπειριες μεχρι να βρουμε το δρομο μας.Και να αφηνουμε ελευθερα τα παιδια μας να γνωρισουν τον κοσμο και να κανουν τις επιλογες τους.Αν κατι δε μας ταιριαζει,θα το νιωσουμε και μεις αργα ή γρηγορα,δε χρειαζεται να βιωνουμε την κατακραυγη της οικογενειας λες και πηγαμε να γινουμε πορνες ας πουμε.Γενικως βιωσα καποιες τετοιες καταστασεις,ισως σας φαινονται ασημαντες μπροστα στα πιο σοβαρα προβληματα που διαβαζω οτι ειχατε εσεις,αλλα σε στιγματιζουν καποια πραγματα οσο μικρα και αν ειναι.Ή επισης δε μου αρεσει τωρα που η πατρικη μου οικογενεια εχει απομονωθει και ζουν με εναν περιεργο ρυθμο που ειναι καταντια και αδικια.Ολο τηλεοραση απο το πρωι ως το βραδυ και δε μιλω για ανθρωπους αρρωστους ή ανημπορους...ζουν μεσα απο τα σιριαλ και τις εκπομπες και τα λογια των δημοσιογραφων.Ειναι τραγικο...και εχουν κολλησει με καποια ατομα τα οποια τους εκμεταλλευονται και δεν τους προσφερουν τιποτα μα τιποτα οταν τους εχουν και αυτοι αναγκη.Εγω ζω πολυ μακρια αλλα τους τα'χω πει.Αλλα η πικρια μου ειναι πως η αντιμετωπιση που ελαβα ως απαντηση ειναι να αρχισει η μανα μου να μου κρυβει πραγματα και να μη λεει την αληθεια για να μην της τους σχολιαζω...και πηραν αποφασεις που τους εκθετουν μονο και μονο γιατι της το ζητησαν αυτοι!Και σας λεω,κανενα μα κανενα οφελος δεν εχει.Σε πραγματα που τους χρειαζεται καποιες φορες,δεν τη βοηθουν καθολου παρα μονο αυτη τρεχει γι'αυτους.Και ολο αυτο οφειλεται στον εγωισμο της που θελει να παρουσιαζεται τελεια και οτι δεν εχει αναγκη κανεναν και δε δεχεται κριτικη...και αυτο το εχουν εκμεταλλευτει δεοντως καποιοι.Πολλα ειπα...καλημερα σε ολες!

15Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Τετ Δεκ 21, 2011 11:57 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Μεγάλη δε θα πεις τίποτα.

Βασικά, πιο πολύ πληγώνομαι από το γεγονός ότι δεν είναι περήφανοι για μένα. Και ποτέ δεν είναι ευχαριστημένοι. Δε με νοιάζει τόσο για τον πατέρα μου, όσο για τη μάνα μου.

Αλλά η κουβέντα πάει αλλού.

Ενα αντιστοιχο, αλλά οχι σε τόσο μεγαλο βαθμο σαν εσενα, αντιμετωπιζω κ εγω.
Το στυλ "μπορεις και περισσοτερα, μια επιτυχια εδω μην σε κανει περηφανη κι εγκαταλειψεις τα ονειρά σου" κάπως ετσι!
Εγω πιστευω οτι οι δικοι μου ειναι περηφανοι για μενα -σε αρκετους τομεις- απλά δεν το εχουν πολυδειξει. Και φυσικα, ο,τι και να κανω δεν ειναι αρκετο για μια προσωπικοτητα τεραστιων διαστασεων όπως ειμαι εγω (καταλαβαινετε με τι ατομο συναναστρεφεστε στο φορουμ, ε?).
Όπου κ να εχω δουλεψει, δεν με πληρωνουν αρκετα, αυτο που κάνω ποτε δεν δειχνει το πραγματικο μου δυναμικο, και ακομα και τα μανταρινια που αγορασα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα. Η πεθερα μου πάλι αντιμετωπίζει σχεδον ότι κάνω σαν ενα μικρο θαύμα, που ειναι επισης (αν και οχι εξισου) εκνευριστικο.
Σε εμας φταιει και η καθημερινη προστριβη -οσο ελειπα και με εβλεπαν 5 βδομαδες το χρονο ηταν ολα μια χαρα, οταν ομως βλεπεις καποιος καθε μερα, σταματας να τον εξιδανικευεις.

Απωθημένο δεν νομιζω να εχω κάποιο σοβαρο, αν εξαιρεσουμε το οτι δεν εχω δουλεια, και εχω σπουδασει αρκετα χρονια πανω σε κατι που αγαπω πραγματικα. Και αυτο ειναι και το σημειο που κανω και πισω με τους γονεις μου - μου εδωσαν την ευκαιρια να σπουδασω οτι ηθελα, και πραγματικα για μενα αυτο ειναι απο τα σημαντικοτερα που εκαναν, περαν της ανατροφης.

Βασικα η δουλεια ειναι μεγαλο απωθημενο για μενα. Πιστευω οτι αν ειχα αυτο, θα εξαφανιζονταν όλα τα υπόλοιπα ψυχολογικά μου. Με ενοχλει αφανταστα, σε σημειο που να μην θελω καν να μου μιλανε άλλα ατομα για τη δικη τους δουλεια. Ακουγεται χαζο, αλλα ετσι νιωθω.

16Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 12:04 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
elena25 έγραψε:Απωθημένα...

Από πολύ μικρά, ασήμαντα, έως τεράστια. Από υλικά έως συναισθηματικά.

Προσωπικά έχω αρκετά απωθημένα.

Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχω ακούσει "συγνώμη" ειλικρινή από τους γονείς μου. Ούτε ένα "σ' αγαπώ" από τη μάνα μου. Δε λέω πως δεν το νιώθει, πως δε με αγαπάει αλλά θα ήθελα να το ακούσω κιόλας.

Γενικά, πράγματα που θα ήθελα και δεν τα έχω και που ζηλεύω τους άλλους που τα έχουν αποκτήσει. Και τότε στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί νιώθω κακός άνθρωπος.

Να σου προτεινω μια ζεν συμβουλη? (ζεν το λεω αστειευομενη) αποδεξου την ετσι οπως ειναι για να προχωρησεις.Μην ζητας τιποτα,δωσε εσυ αν μπορεις κ προχωρα σε ξεχωριστο δρομο.
Ο γκουρου του μεσονυχτιου μιλησε albino



ακριβώς το ίδιο θα σου έλεγα!
μην περιμένεις τίποτα περισσότερο από αυτο που μπορούν να σου δώσουν.

17Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 1:30 am

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγω κοριτσακια,κι εγω εχω τα ιδια.που σπουδασα κ ποτε δεν εκανα μια δουλεια πανω σαυτο.ολο ασχετες δουλειες.που ο πατερας μου ειναι...τι να πω,μεγαλο θεμα που μου εχει αφησει πολλα αποθημενα κ ψυχολογικα κ τραυματα παιδικα που ακομα τα θυμαμαι κ με ακολουθουν...και το χειριτερο?δεν εχει καταλαβει τιποτα κ μου λεει παρε και κανα τηλ ολο τη μανα σου παιρνεις!και φιλες που ηταν φιλες κ μετα δεν ηταν...και η πεθαρα που πεταει μπηχτες και δεν μπορω να απαντησω καταλληλως...ANYWAY...ειναι πραγματα που δεν τα συζηταω με κανενα και ειναι τοσο ωραιο που τα μοιραζομαι με σας που δεν σας ξερω αλλα βλεπω οτι μπορει να εχουμε κοινα βιωματα στο περιπου...και καταλαβαινομαστε... Crying or Very sad

18Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 1:50 am

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το δικο μου ειναι τελειως διαφορετικο απο τα δικα σας.Οι γονεις μου ποτε δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να μας προσφερουν το κατι παραπανο,βλεπετε φτωχοι ανθρωποι απο φτωχες οικογενειες,ποτε δεν ειχαμε αυτο που ειχαν τα αλλα παιδια πολλα ρουχα,πολλα παιχνιδια,μοντερνα επιπλα,τελος παντων ολα!!Για να μη παρεξηγηθω απωθημενο μου δεν ειναι τα πλουτη αλλα η ανετη ζωη δλδ να μη ζοριζομαι να αγορασω κατι σκεφτομενη πως δε θα εχω να πληρωσω τη δεη μου για παραδειγμα.Να θελω να παω μια εκδρομη και να μη σκεφτομαι πως δε θα μπορεσω να παρω τα τροφιμα του επομενου μηνα.
με καταλαβατε;;;;

19Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 2:19 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Απωθημένα ε?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την cassiani στις Πεμ Δεκ 22, 2011 2:28 am, 1 φορά

20Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 2:22 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν νιωθω να εχω κανενα απωθημενο,η ζωη ηταν καλη μαζι μου ,με δυσκολιες αλλα καλη.το μελανο σημειο της ζωης μου ειναι ο χαμος του μπαμπα μου .μονο αυτο.δεν νιωθω ολοκληρωμενη χωρις αυτον .Ακομα και ο Διονυσακης μου,που ηρθε στην ζωη μου και την γαληνεψε,δεν εχει συμπληρωσει το κενο μου.ετσι νιωθω.

απο απωθημενα τιποτα οποτε.Very Happy ,

21Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 3:15 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ortikaki έγραψε:Το δικο μου ειναι τελειως διαφορετικο απο τα δικα σας.Οι γονεις μου ποτε δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να μας προσφερουν το κατι παραπανο,βλεπετε φτωχοι ανθρωποι απο φτωχες οικογενειες,ποτε δεν ειχαμε αυτο που ειχαν τα αλλα παιδια πολλα ρουχα,πολλα παιχνιδια,μοντερνα επιπλα,τελος παντων ολα!!Για να μη παρεξηγηθω απωθημενο μου δεν ειναι τα πλουτη αλλα η ανετη ζωη δλδ να μη ζοριζομαι να αγορασω κατι σκεφτομενη πως δε θα εχω να πληρωσω τη δεη μου για παραδειγμα.Να θελω να παω μια εκδρομη και να μη σκεφτομαι πως δε θα μπορεσω να παρω τα τροφιμα του επομενου μηνα.
με καταλαβατε;;;;

Σαν παιδι ειχα μπολικα υλικα αγαθα,υπηρχε οικονομικη ανεση στο σπιτι.Με τα παιχνιδια μου και με τα ρουχα μου μεγαλωσαν αρκετα παιδια στην γειτονια μας.Αλλα ποτε δεν ειχα την μαμα μου αφου σκοτωθηκε σε τροχαιο οταν ημουν 7 μηνων,κ νηπια τα αδερφια μου. Ο μπαμπας μου δουλευε πολυ,ειχε αφοσιωθει στην καριερα του. Δεν θυμαμαι να χαιρομουν ιδιαιτερα ουτε τα παιχνιδια μου ουτε τα ρουχα μου,κ γενικως ηταν καπως ζορικα τα παιδικα μου χρονια. Το κενο δεν γεμιζει(ακριβως οπως λεει κ η mamavivo πιο πανω).Μενει εκει,κενο.
Τωρα που ειμαι ενηλικας,εχω οικογενεια κ δεν ειμαι στο πατρικο μου πια,ζοριζομαστε καπως οικονομικα τελευταια αφου δεν εργαζομαι ειλικρινα μπορει να θυμωνω ,κυριως με την κατασταση στην Ελλαδα, αλλα δεν με νοιαζει. Δυστυχως/ευτυχως ξερω οτι δεν μετρανε αυτα,καθολου.

22Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 3:23 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
ortikaki έγραψε:Το δικο μου ειναι τελειως διαφορετικο απο τα δικα σας.Οι γονεις μου ποτε δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να μας προσφερουν το κατι παραπανο,βλεπετε φτωχοι ανθρωποι απο φτωχες οικογενειες,ποτε δεν ειχαμε αυτο που ειχαν τα αλλα παιδια πολλα ρουχα,πολλα παιχνιδια,μοντερνα επιπλα,τελος παντων ολα!!Για να μη παρεξηγηθω απωθημενο μου δεν ειναι τα πλουτη αλλα η ανετη ζωη δλδ να μη ζοριζομαι να αγορασω κατι σκεφτομενη πως δε θα εχω να πληρωσω τη δεη μου για παραδειγμα.Να θελω να παω μια εκδρομη και να μη σκεφτομαι πως δε θα μπορεσω να παρω τα τροφιμα του επομενου μηνα.
με καταλαβατε;;;;

Σαν παιδι ειχα μπολικα υλικα αγαθα,υπηρχε οικονομικη ανεση στο σπιτι.Με τα παιχνιδια μου και με τα ρουχα μου μεγαλωσαν αρκετα παιδια στην γειτονια μας.Αλλα ποτε δεν ειχα την μαμα μου αφου σκοτωθηκε σε τροχαιο οταν ημουν 7 μηνων,κ νηπια τα αδερφια μου. Ο μπαμπας μου δουλευε πολυ,ειχε αφοσιωθει στην καριερα του. Δεν θυμαμαι να χαιρομουν ιδιαιτερα ουτε τα παιχνιδια μου ουτε τα ρουχα μου,κ γενικως ηταν καπως ζορικα τα παιδικα μου χρονια. Το κενο δεν γεμιζει(ακριβως οπως λεει κ η mamavivo πιο πανω).Μενει εκει,κενο.
Τωρα που ειμαι ενηλικας,εχω οικογενεια κ δεν ειμαι στο πατρικο μου πια,ζοριζομαστε καπως οικονομικα τελευταια αφου δεν εργαζομαι ειλικρινα μπορει να θυμωνω ,κυριως με την κατασταση στην Ελλαδα, αλλα δεν με νοιαζει. Δυστυχως/ευτυχως ξερω οτι δεν μετρανε αυτα,καθολου.


Απωθημένα....... 417472
έχεις τοοοοοοόσο δίκιο φιλενάδα!
μόνο οι άνθρωποι μετράνε.
δεν λέω καλές και οι ανέσεις και όντως διευκολύνουν τη ζωή μας, αλλά μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά.

23Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 3:39 am

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εγω σαν παιδι δεν ειχα πολυτελειες.ειχα φορεσει μεχρι και δανεικα ρουχα,ουτε αμαξι ειχαμε,ουτε σπιτι,τιποτα.ειμαστε 5 ατομα.ο πατερας μου ποτε ειχε δουλεια ποτε δεν ειχε και μαλιστα τον περισοτερο καιρο δεν ειχε.μου ελειψαν πραγματα αλλα δεν πτοηθηκα.ειμασταν και ειμαστε οικογενεια δεμενη και εμαθα οτι τα υλικα αγαθα δεν εχουν αξια. στην πορεια τα περισοτερα απο αυτα που μου ελειψαν θα αποκτησα,δουλεψα και ημουν και ιδιαιτερα τυχερη.και σπιτι αποκτησαμε με την οικογενεια μου,αυτοκινητο,ρουχα,ολα τα υλικα.και σαν παντρεμενη, εχω εναν αντρα που με λατρευει οπως και η οικογενεια του και ενα υγιεστατο και πανεμορφο αγορακι.εχω το σπιτι μου και το αμαξι μου και τα ρουχα μου,τα οποια αν χρειαστει αυριο να τα πουλησω θα το κανω και αυτο γιατι ειμαι πληρης απο την αγαπη των δικων μου.τα υλικα αγαθα θα τα ξαναβρω.αν εχω αποθυμενα?οχι φυσικα!

24Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 4:01 am

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πραγματικα τα απωθημενα που εχουν σχεση με τον χαμο ανθρωπων για μενα ειναι αυτα που πονανε πιο πολυ και ειναι λυπηρο γιατι ο χρονος δε γυριζει πισω ωστε να μας φερουν τους ανθρωπους μας .οσο για τα αλλα απωθημενα,με ολα αυτα που διαβαζω ξερετε τι σκεφτομαι ;
οτι ισως αυτα τα απωθημενα μπορουν να μας κανουν πολυ πιο δυνατους ανθρωπους ειναι ομως θεμα χειρισμου απο μερους μας.δηλαδη να τα εκμεταλλευτουμε θετικα .γιατι δυστυχως η αδερφη μου (η οποια εμπλεξε με μια ψυχοθεραπευτρια)αναμοχλευοντας το παρελθον και την παιδικη της ηλικια τα βρηκε ολα σκαρτα και αμαυρωνει πια το παρελθον με αποτελεσμα να κατηγορει τους γονεις μου για κουφα πραγματα που οι ανθρωποι ως μεροκαματιαρηδες μας μεγαλωσαν χωρις να μας λειψει τιποτα απο τα βασικα!και τι εγινε δηλαδη που μεγαλωσα κ εγω με ρουχα που μας εδιναν αλλα παιδακια;δεν επαθα τιποτα απολυτως!κ αυτο γιατι στο σπιτι ειχαμε παντα αγκαλιες και γελια και ποτε τσακωμους!
ομως η αδερφη μου για ολα αυτα πια την κατηγορει την μαμα μου κυριως και εδω αναρωτιεμαι :
τελικα η ψυχοθεραπεια που κανουν ορισμενοι βοηθαει ή διογκωνει αυτα τα απωθημενα...
ξερω οτι ισως ανοιγω μεγααααααααλο θεμα τωρα και μαλιστα θα εχει σιγουρα διφωρουμενες αποψεις.εγω παντως κρινοντας απο 3περιστατικα ανθρωπων που εμπλεξαν με ψυχολογους και οι 3 ειναι δυστυχισμενοι(αν κ οι ιδιοι νομιζουν οτι εχουν ερθει πιο κοντα στον εαυτο τους και ξερουν πια τι θελουν κτλ).με αλλα λογια νομιζουν οτι ερμηνευοντας τα απωθημενα τους τα αντιμετωπιζουν και καλυτερα .τι να πω;δε ξερω;δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια γιατι νιωθω μια χαρα με οσα εχω ζησει στη ζωη μου κι ας μην ειχα ολες τις ευκολιες!οκ!αν κοιταξω στο παρελθον μπορει να βρω απωθημενα αλλα προτιμω να τα αφησω στο παρελθον!

25Απωθημένα....... Empty Απ: Απωθημένα....... Πεμ Δεκ 22, 2011 4:19 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:Πόσοι από εμάς (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν είχαμε υπάρξει απωθημένα άλλων ή έχουν υπάρξει οι άλλοι απωθημένα για εμάς; Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί ποτέ για ποιο λόγο να «υποφέρουμε» για κάτι που δεν έχουμε και το θέλουμε πάση θυσία; Τι είναι αυτό που μας έλκει τόσο πολύ και τι σημαίνει η λέξη απωθημένο;

το σουφλε σου εχει γινει το απωθημενο μου!!!πρεπει οπωσδηποτε να το αποκτησω!!!

mama katerina έγραψε:
υπάρχουν βέβαια και τα ερωτικά απωθημένα! ευτυχώς δεν έχω! αλλά νομίζω πως πολύ παλιά υπήρξα για κάποιον... τόσο πολύ που έφυγε εξωτερικό... και αυτό με κάνει να νιώθω επίσης άσχημα

γυναικαρα εσυ που προκαλεις παθη!!!!


βλεπωντας την ερωτηση το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα...ειναι οτι δεν προλαβα να πω καποια πραγματα σε εναν ανθρωπο που τον αγαπαω παρα πολυ και πλεον δεν γινετε να τα πω αφου δεν ειναι κοντα μας!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις