Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
17 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 17 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η έσχατη υποτίμηση της γυναίκας


http://www.pentapostagma.gr/2011/12/blog-post_5279.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+pentapostagma+(ΠΕΝΤΑΠΟΣΤΑΓΜ



Από το βιβλίο του Frank Schaeffer * «Χορεύοντας μόνος» (Dancing Alone), εκδόσεις Μακρυγιάννης, Μετάφραση Αρχιμ. Αυγουστίνου Μύρου

Στον δικό μας αιώνα, τον αιώνα της ανομίας και της πλήρους αδιαφορίας για τη λογική, για να μην αναφέρουμε την πνευματική υγεία, πολλοί άνθρωποι που αμαρτάνουν επιβαρύνουν τον εαυτό τους ονομάζοντας την αμαρτία «καλοσύνη». Αυτό έκαναν στις μέρες μας οι «φεμινιστές» και οι «φιλελεύθεροι» (ένας παράξενος όρος για να περιγραφούν οι άνθρωποι, που ανανεώνουν το πρόγραμμα ευγονικής των Ναζί) με το να εξυμνούν τα «ευεργετήματα» των εκτρώσεων, μετανομάζοντας συμβατικά αυτό, που αυταπόδεικτα είναι φρικτό, σε «συνταγματικό δικαίωμα» ή μία απλή κλινική «επιλογή». Νομίζω ότι ενεργώντας έτσι κατόρθωσαν να μεταμφιέσουν την έσχατη υποτίμηση της γυναίκας σε «φιλελευθερισμό».

Aπό τo 1973, τότε που η έκτρωση ύστερα από αίτηση στην Αμερική - για κάθε λόγο, για κάθε πρόσωπο, για βρέφη κάθε περιόδου κύησης - νομιμοποιήθηκε, κάθε αμερόληπτος παρατηρητής της κοινωνίας μας γνωρίζει ότι οι μόνοι άνθρωποι, που αληθινά «απελευθερώθηκαν» με το εμπόριο των εκτρώσεων, υπήρξαν οι ανεύθυνοι άνδρες· αυτοί που αρνούνται να αναλάβουν την ευθύνη για τη σεξουαλική τους δραστηριότητα.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι οι πρώτοι, που υποστηρίζουν την έκτρωση ύστερα από αίτηση στην Αμερική, είναι οι εκδότες και οι ιδιοκτήτες των μεγαλύτερων πορνογραφικών περιοδικών.
Παρά τα πολιτικά φεμινιστικά συνθήματα, η αισθητική, πνευματική και φυσική πραγματικότητα της διάπραξης μιας έκτρωσης είναι εξευτελιστική. Πλησιάζει τη μορφή του δολοφονικού ιατρικού βιασμού. Είναι «απελευθερωτική» για τις γυναίκες και τα βρέφη κατά τον ίδιο τρόπο, που ήταν «απελευθερωτικό» το Άουσβιτς για τους Εβραίους. Οδηγεί στα ίδια αποτελέσματα με τη σκληρή πορνογραφία: εκμεταλλεύεται, δυσφημεί και υποβιβάζει τις γυναίκες από το ένα μέρος στο επίπεδο των σεξουαλικών δουλοπαροίκων και από το άλλο σε απλούς «παραγωγικούς πολίτες», για να μην αποτύχουν στη σταδιοδρομία τους. Μετατρέπει τη μήτρα, που δίνει ζωή, σε θάλαμο θανατικής εκτέλεσης, μέσα στον οποίο ένα παιδί κραυγάζει σιωπηλά, παλεύοντας, κλωτσώντας και υποφέροντας για τη ζωή του, καθώς ο εγκέφαλός του απορροφάται από τον γυναικολόγο.
Η πραγματοποίηση της έκτρωσης, είτε αυτή είναι «νόμιμη» είτε όχι, υποβιβάζει τις γυναίκες σε κάτι λίγο περισσότερο από σεξουαλική κινητή περιουσία των ανδρών και από περιουσία των επιχειρήσεων και των οργανώσεων που θεωρούν τη διακοπή μιας σταδιοδρομίας από ένα νέο παιδί ως «αμάρτημα». Μέσα στο σεξουαλικά απελευθερωμένο κλίμα των ήμερών μας οι άνδρες δεν έχουν λόγο ακόμη και να προσποιούνται ότι βλέπουν τις γυναίκες ως κάτι περισσότερο από ένα μέσο εγωιστικής ευχαρίστησης. Το ότι ή λογική της έκτρωσης υποβιβάζει τις γυναίκες σε δούλες του σεξ, μηχανές για σεξουαλική ικανοποίηση και παραγωγή παιδιών, αποτυπώνεται πολύ καλά στην αυξανόμενη χρήση των βρεφών, που προέρχονται από εκτρώσεις, για ιατρικά πειράματα και «θεραπευτική», ακόμη και καλλωπιστική κατανάλωση. Οι γυναίκες με την έκτρωση υποβιβάζονται σε τέτοιο σημείο, ώστε να είναι φημισμένες τράπεζες για ιστούς, εκκολαπτικές μηχανές για τον «εμβρυϊκό ιστό», παραγωγικές μονάδες «υλικού για μεταμόσχευση», όργανα και εργοστάσια ιστών και «παραγωγικές» καριερίστριες, για τις οποίες τα παιδιά αποτελούν ένα βάρος.
Τα αποτελέσματα της νομιμοποίησης των εκτρώσεων, η αποδοχή του σεξουαλικού «φιλελευθερισμού», η υποβάθμιση των γυναικών και η κατακόρυφη επίπτωση των βιασμών, όλα συγκλίνουν προς ένα διεστραμμένο είδος συμμετρίας. Όπως γράφει ο Leon Kass**, «αδιάφορες από τα αποκλίνοντα μοτίβα τους οι πράξεις του βιαστή και της πόρνης έχουν ένα εσωτερικό μήνυμα, στο οποίο συγκλίνουν. Και των δύο οι πράξεις είναι χωρίς σεμνότητα, ντροπή ή σεξουαλική αυτοσυγκράτηση. Και οι δύο είναι αδιάφοροι για τη σχέση της σεξουαλικότητας (ιδιαίτερα στη γυναίκα) με την γέννηση παιδιών. Και οι δύο θεωρούν το σεξ απλώς ως υπόθεση της εφήμερης και ατομικής ευχαρίστησης (ιδιαίτερα ο άνδρας). Και οι δύο είναι αδιάφοροι για το γεγονός ότι το σεξ αναφέρεται στις μελλοντικές γενεές· αυτές, στις οποίες εμείς προσφέρουμε ζωή και τροφή, ξεπληρώνοντας με τον μόνο τρόπο που μπορούμε τα χρέη στους δικούς μας προγόνους. Και οι δύο είναι ιδιαίτερα αδιάφοροι για το γάμο και την οικογένεια· αυτούς τους θεσμούς, για τους οποίους κύριος σκοπός είναι να δημιουργήσουν μία σωστή οικογένεια για καρποφόρα και γενναιόδωρη αγάπη και για κατάλληλη ανατροφή των παιδιών».

ΠΗΓΗ: http://www.pentapostagma.gr/2011/12/blog-post_5279.html#ixzz1hOi3z7Nr

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξεκίνησα να γράφω μια απάντηση αλλά μετά είδα ότι το άρθρο ανήκει σε έναν Αμερικάνό και ότι έχει μεταφραστεί από ιερωμένο.
Λογικό είναι η Εκκλησία να είναι εναντίον της έκτρωσης, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι διαφορετική η στάση της.
Επίσης οι Αμερικάνοι κάθε άλλο παρά έχουν λύσει το θέμα αυτό, όπως υπαινίσσεται ο αρθρογράφος. Αντίθετα, υπάρχουν δύο μεγάλες ανίθετες δυνάμεις στην κοινωνία τους, οι Pro-Life ("υπέρ της ζωής") και οι Pro-Choice ("υπέρ της επιλογής"), οι οποίοι "τσακώνονται" εδώ και χρόνια για το ζήτημα της νομιμοποίησης των αμβλώσεων, Φυσικά και πάρα πολλοί είναι στη μέση. Είναι τόσο σημαντική αυτή η διαμάχη ώστε και οι υποψήφιοι πρόεδροι ακόμα και γερουσιαστές δηλώνουν την πολιτική τους πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό επηρεάζει τις ψήφους που θα πάρουν... Ας μην ξεχνάμε ότι μια μεγάαααλη μερίδα Αμερικανών είναι πολύ πουριτανοί.
Προσωπικά θα ήθελα να μη γίνται άμβλωση ποτέ, αλλά θέλω να μην είναι παράνομη, για να μπορεί να γίνεται από σωστούς γιατρούς, σε σωστά νοσοκομεία και σε σωστές συνθήκες για να μην καταστρέφονται ή πεθαίνουν γυναίκες στα υπόγεια κάποιων κομπογιαννιτών.
Όσο για το αν αποτελεί δικαίωμα της γυναίκας, πιστεύω πως ναι, μέχρι όμως κάποιο μήνα κύησης, γιατί δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά... Κάπου όμως ξκινουν και τ αδικαιώματα του εμβρύου, και αυτό το θέμα είναι πιο περίπλοκο από ό,τι ακούγεται.
Φιλιά και χρόνια πολλά σε όλες!

misspigi

misspigi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ειμαι κατα της εκτρωσης και σαν μαια και σαν συζυγος ιερεα και κυριως σαν μητερα. θεωρω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στη ζωη, ακομη και αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα υγειας. δεν ειμαι Θεος για να αποφασισω ποιος θα ζησει ή το αντιθετο. ΟΜΩΣ καταλαβαινω τον ψυχισμο μιας γυναικας που αποφασιζει να προβει σε μια τετοια πραξη. καλο ειναι λοιπον ουτε να κατακρινουμε αλλα ουτε και να επιδοκιμαζουμε τετοιες πραξεις. ακομα καλυτερο θα ηταν να μην αρχισουμε να τσακωνομαστε εδω μεσα χρονιαρες μερες!!!! santa santa santa rendeer rendeer rendeer

http://pigikalimeriblogspot.com

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
misspigi έγραψε:ειμαι κατα της εκτρωσης.θεωρω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στη ζωη, ακομη και αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα υγειας. δεν ειμαι Θεος για να αποφασισω ποιος θα ζησει ή το αντιθετο. ΟΜΩΣ καταλαβαινω τον ψυχισμο μιας γυναικας που αποφασιζει να προβει σε μια τετοια πραξη. καλο ειναι λοιπον ουτε να κατακρινουμε αλλα ουτε και να επιδοκιμαζουμε τετοιες πραξεις.

Συμφωνω!εγω δεν θα το εκανα ποτε αλλα οποια το αποφασιζει ειναι καθαρα δικη της υποθεση και δεν με αφορα..

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τατιανα έγραψε:
misspigi έγραψε:ειμαι κατα της εκτρωσης.θεωρω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στη ζωη, ακομη και αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα υγειας. δεν ειμαι Θεος για να αποφασισω ποιος θα ζησει ή το αντιθετο. ΟΜΩΣ καταλαβαινω τον ψυχισμο μιας γυναικας που αποφασιζει να προβει σε μια τετοια πραξη. καλο ειναι λοιπον ουτε να κατακρινουμε αλλα ουτε και να επιδοκιμαζουμε τετοιες πραξεις.

Συμφωνω!εγω δεν θα το εκανα ποτε αλλα οποια το αποφασιζει ειναι καθαρα δικη της υποθεση και δεν με αφορα..

ακριβώς.. κι εγώ μαζί σας.. Wink

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπέρα εγκυούλες,
πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις γράφτηκαν παραπάνω. Θέλω καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως είμαι ενάντια στην άμβλωση. Ποιά είμαι εγώ και κάθε εγώ που θα αποφασίσω να βάλω τέλος σε μια ζωούλα;
Αλλά από την άλλη αναρωτιέμαι βαθιά μέσα μου ένα κοριτσάκι 13 και 14 που μένει έγκυος τι να κάνει; πως ένα παιδί θα κάνει παιδί; τι κινδύνους ελοχεύει αυτό; Η΄ απο την άλλη ένα θύμα βιασμού που δεν έχει προσβαση στο χάπι της επόμενης μερας πως να ζήσει με ένα παιδί που μόνο άσχημες στιγμές θα της φέρνει στο νου καθώς το κοιτά; Και τέλος όταν αν ένα μωρό διαγνωστεί μετά από άμνιο με κάποια τρισωμία θεωρείται αμβλωση αν δεν το κρατήσεις;

misspigi

misspigi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αμβλωση ειναι και το χαπι της επομενης ημερας γιατι λειτουργει εκτρωτικα. θα επρεπε ολοι οι ανθρωποι να δουν πως γινεται μια εκτρωση και μετα να παιρνουν τις οποιες αποφασεις τους. η εφηβη θα πρεπει να γνωριζει οτι σεξ χωρις προφυλαξη δεν επιφυλασσει μονο μωρακι αλλα και αφροδισια, τα οποια δεν τα ξεφορτωνεσαι τοσο ευκολα οσο ενα ανεπιθυμητο μωρο. τα μωρακια με συνδρομα ειναι και αυτα ανθρωποι. κοριτσια, θα σας πω 1-2 περιστατικα που εχω ζησει απο πρωτο χερι και σαν μαια και σαν πρεσβυτερα. το 1ο αφορα την εγκυμοσυνη σε νεαρη ηλικια. εχω 3 γνωστα μου κοριτσια που εμειναν εγκυες γυρω στα 16-17. και τα τρια αριστες μαθητριες. εγκατελειψαν το σχολειο λογω μωρου. ομως το συνεχισαν την επομενη χρονια. οι δυο κοπελες παντρευτηκαν (η μια χωρισε)και η τριτη συνεχισε τη ζωη της ως ανυπαντρη μητερα. και τα τρια κοριτσακια ομως πορευθηκαν με τα παιδακια τους. συμφωνω οτι δεν εδωσαν πανελληνιες (η μια ηταν προσοντουχο παιδι και αξιζε πολλα) εδειξαν ομως τι σημαινει υπευθυνοτητα παρα το νεαρο της ηλικιας τους.
αλλο ενα περιστατικο αφορα τα συνδρομα. φιλη μου γεννησε 3 υγιεστατα παιδια. το 4ο γεννηθηκε με τρισωμια 21. οταν το εμαθαν στη αυχενικη ηρθαν και με βρηκαν. "θα το κρατησουμε" μου ειπαν. "θα εχει την ευκαιρια που του αξιζει" ηταν τα λογια τους και εγω απλα θαυμασα το μεγαλειο τους.
τελευταιο περιστατικο: ενοριτισσα του αντρα μου, παντρεμενη με 2 παιδια και εγκυος στο 3ο αποφασιζει για εκτρωση για οικονομικους λογους. "δεν τα βγαζουμε περα και ενα ακομα μωρο εχει εξοδα". εκανε λοιπον την εκτρωση. μετα απο 6 μηνες μαθαινω οτι επισκεπτεται ψυχολογο, γιατι οι τυψεις, ενοχες, πειτε το οπως θελετε την ειχαν καταντησει νευρωτικη. μεσα σε λιγο καιρο μαθαινω οτι χωρισε. θεωρω οτι εδιωξε τη χαρη του Θεου απο κοντα της. ισως καποιες γελασουν, ομως ετσι πιστευω. και σαν μαια γνωριζω καλα οτι το εμβρυο εμψυχουται απο την πρωτη στιγμη συλληψης και εχουμε σημαδια ζωης απο την 5η εβδομαδα.

http://pigikalimeriblogspot.com

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ συμφωνώ στην έκτρωση σε 3 περιπτώσεις! Η μία είναι αν διαγνωσθεί παιδί με πρόβλημα τύπου σύνδρομο down από νωρίς, η δεύτερη αν κινδυνεύει η ζωή της γυναίκας και η τρίτη περίπτωση αν προκύψει εγκυμοσύνη από βιασμό. Κατά τ'άλλα αν μια κοπέλα είναι 14-16 ετών και υγιέστατη κατά τάλλα για μένα θα πρέπει να το φέρει το παιδί στον κόσμο έστω και αν χρειαστεί να το δώσει για υιοθεσία διοτί υπάρχουν πάρα πολλά ζευγάρια εκεί έξω που λαχταρούν να κρατήσουν ένα μωρό στην αγκαλιά τους και δεν μπορούν...

Απαράδεκτες θεωρώ τις γυναίκες οι οποίες δεν έχουν κανένα πρόβλημα υγείας, έχουν τη δουλειά τους και δεν προφυλάσσονται και κάνουν τη μία έκτρωση μετά την άλλη...

Εγώ και μόνη να ήμουν χωρίς άντρα, αν έμενα έγκυος θα το κρατούσα πάντως...

ΑΛΛΑ και πάλι όλα είναι σχετικά, δε μπορώ να είμαι απόλυτη γιατί απέξω τα λέμε ωραία, εάν μας συμβούν οι παραπάνω περιπτώσεις δεν ξέρει καμία μας πως θα αντιδράσει τότε..

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΚΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΙΝ ΖΩΗ ΑΛΛΟΥ..ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ,ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΑ ΜΗΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ , ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕΙΝΗ ΕΓΚΥΟΣ ΤΟΤΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΧΡΟΝΙΑΡΕΣ ΜΕΡΕΣΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ,ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΕΚΑΝΕ ΜΩΡΟ.........Ε ΟΧΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Ξεκίνησα να γράφω μια απάντηση αλλά μετά είδα ότι το άρθρο ανήκει σε έναν Αμερικάνό και ότι έχει μεταφραστεί από ιερωμένο.
Λογικό είναι η Εκκλησία να είναι εναντίον της έκτρωσης, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι διαφορετική η στάση της.
Επίσης οι Αμερικάνοι κάθε άλλο παρά έχουν λύσει το θέμα αυτό, όπως υπαινίσσεται ο αρθρογράφος. Αντίθετα, υπάρχουν δύο μεγάλες ανίθετες δυνάμεις στην κοινωνία τους, οι Pro-Life ("υπέρ της ζωής") και οι Pro-Choice ("υπέρ της επιλογής"), οι οποίοι "τσακώνονται" εδώ και χρόνια για το ζήτημα της νομιμοποίησης των αμβλώσεων, Φυσικά και πάρα πολλοί είναι στη μέση. Είναι τόσο σημαντική αυτή η διαμάχη ώστε και οι υποψήφιοι πρόεδροι ακόμα και γερουσιαστές δηλώνουν την πολιτική τους πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό επηρεάζει τις ψήφους που θα πάρουν... Ας μην ξεχνάμε ότι μια μεγάαααλη μερίδα Αμερικανών είναι πολύ πουριτανοί.
Προσωπικά θα ήθελα να μη γίνται άμβλωση ποτέ, αλλά θέλω να μην είναι παράνομη, για να μπορεί να γίνεται από σωστούς γιατρούς, σε σωστά νοσοκομεία και σε σωστές συνθήκες για να μην καταστρέφονται ή πεθαίνουν γυναίκες στα υπόγεια κάποιων κομπογιαννιτών.
Όσο για το αν αποτελεί δικαίωμα της γυναίκας, πιστεύω πως ναι, μέχρι όμως κάποιο μήνα κύησης, γιατί δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά... Κάπου όμως ξκινουν και τ αδικαιώματα του εμβρύου, και αυτό το θέμα είναι πιο περίπλοκο από ό,τι ακούγεται.
Φιλιά και χρόνια πολλά σε όλες!

Με καλυψε αυτη η απαντηση. Χρονια πολλα σε ολες Smile

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
misspigi έγραψε:αμβλωση ειναι και το χαπι της επομενης ημερας γιατι λειτουργει εκτρωτικα. θα επρεπε ολοι οι ανθρωποι να δουν πως γινεται μια εκτρωση και μετα να παιρνουν τις οποιες αποφασεις τους. η εφηβη θα πρεπει να γνωριζει οτι σεξ χωρις προφυλαξη δεν επιφυλασσει μονο μωρακι αλλα και αφροδισια, τα οποια δεν τα ξεφορτωνεσαι τοσο ευκολα οσο ενα ανεπιθυμητο μωρο. τα μωρακια με συνδρομα ειναι και αυτα ανθρωποι. κοριτσια, θα σας πω 1-2 περιστατικα που εχω ζησει απο πρωτο χερι και σαν μαια και σαν πρεσβυτερα. το 1ο αφορα την εγκυμοσυνη σε νεαρη ηλικια. εχω 3 γνωστα μου κοριτσια που εμειναν εγκυες γυρω στα 16-17. και τα τρια αριστες μαθητριες. εγκατελειψαν το σχολειο λογω μωρου. ομως το συνεχισαν την επομενη χρονια. οι δυο κοπελες παντρευτηκαν (η μια χωρισε)και η τριτη συνεχισε τη ζωη της ως ανυπαντρη μητερα. και τα τρια κοριτσακια ομως πορευθηκαν με τα παιδακια τους. συμφωνω οτι δεν εδωσαν πανελληνιες (η μια ηταν προσοντουχο παιδι και αξιζε πολλα) εδειξαν ομως τι σημαινει υπευθυνοτητα παρα το νεαρο της ηλικιας τους.
αλλο ενα περιστατικο αφορα τα συνδρομα. φιλη μου γεννησε 3 υγιεστατα παιδια. το 4ο γεννηθηκε με τρισωμια 21. οταν το εμαθαν στη αυχενικη ηρθαν και με βρηκαν. "θα το κρατησουμε" μου ειπαν. "θα εχει την ευκαιρια που του αξιζει" ηταν τα λογια τους και εγω απλα θαυμασα το μεγαλειο τους.
τελευταιο περιστατικο: ενοριτισσα του αντρα μου, παντρεμενη με 2 παιδια και εγκυος στο 3ο αποφασιζει για εκτρωση για οικονομικους λογους. "δεν τα βγαζουμε περα και ενα ακομα μωρο εχει εξοδα". εκανε λοιπον την εκτρωση. μετα απο 6 μηνες μαθαινω οτι επισκεπτεται ψυχολογο, γιατι οι τυψεις, ενοχες, πειτε το οπως θελετε την ειχαν καταντησει νευρωτικη. μεσα σε λιγο καιρο μαθαινω οτι χωρισε. θεωρω οτι εδιωξε τη χαρη του Θεου απο κοντα της. ισως καποιες γελασουν, ομως ετσι πιστευω. και σαν μαια γνωριζω καλα οτι το εμβρυο εμψυχουται απο την πρωτη στιγμη συλληψης και εχουμε σημαδια ζωης απο την 5η εβδομαδα.

πόσο ωραία τα λες!!
Respect Respect Respect Respect Respect Respect

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="mommy12585"]

Απαράδεκτες θεωρώ τις γυναίκες οι οποίες δεν έχουν κανένα πρόβλημα υγείας, έχουν τη δουλειά τους και δεν προφυλάσσονται και κάνουν τη μία έκτρωση μετά την άλλη...

Εγώ και μόνη να ήμουν χωρίς άντρα, αν έμενα έγκυος θα το κρατούσα πάντως...

[u]ΑΛΛΑ και πάλι όλα είναι σχετικά, δε μπορώ να είμαι απόλυτη γιατί απέξω τα λέμε ωραία, εάν μας συμβούν οι παραπάνω περιπτώσεις δεν ξέρει καμία μας πως θα αντιδράσει τότε..[/[/u]quote]

Ακριβώς!Κι εγώ λεω οτι ειμαι εναντιον αλλα ποτε δεν εχω ερθει σε καμια απο τις παραπανω θεσεις.Οποτε χαρακτηρισμοι τυπου "εγκληματιας" ειναι επιπολαιοι οταν εκστομουνται απο μας που δεν εχουμε αναλογες εμπειριες...τωρα οσον αφορα τα παιδια με διαγνωσμενη νοητικη αναπηρια προ τοκετου,ωραιο ειναι να λεμε οτι ειναι ανθρωποι με προσωπικοτητα κτλ και φυσικα και ειναι ετσι...ομως τι γινονται μετα το θανατο των γονεων;;;Η Ελλαδα δυστυχως δεν συμπαρισταται σε τετοιες καταστασεις ουτε σαν υποδομες ουτε σαν λαος που μπορει να λεμε ωραια λογια στο φορουμ αλλα οι οικογενειες με αναπηρα παιδια περιθωριοποιουνται και απομονωνονται...η κουλτουρα μας ειναι πολυ πισω σε τετοιες καταστασεις οποτε ας μη χαρακτηριζουμε αυτος ειναι ο ευκολος δρομος...και οι εκκλησια μπορει να κανει κηρυγματα και κηρυσσει εγκληματιες τις γυναικες που εχουν καταφυγει σε εκτρωση αλλα περα απο τον αναθεματισμο δε βλεπω καμια ουσιαστικη στηριξη στην ανυπανδρη μητερα περα ελαχιστων εξαιρεσεων...

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Προσπαθώ πάντα να λαμβάνω υπόψιν μου όλες τις γνώμες και να μην κρίνω τους άλλους για τις αποφάσεις τους. Το τι κάνει κάθε άνθρωπος είναι δικό του θέμα.

Το ιδανικό θα ήταν να μην γίνονται εκτρώσεις όπως και το ίδιο ιδανικό θα ήταν να μη γεννιούνται παιδάκια με προβλήματα.

Δεν ξέρω τι θα έκανα σε περίπτωση που μάθαινα ότι κυοφορώ ένα παιδί το οποίο θα αντιμετώπιζε αργότερα σοβαρά προβλήματα. Έχω μια άποψη πάνω σε αυτό αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα την τηρήσω. ΑΝ έκανα έκτρωση όμως θα ήξερα πως στερώ από έναν άνθρωπο το δικαίωμα της ζωής.

Δεν ξέρω από πότε θεωρείται "ζωή" ένα γονιμοποιημένο ωάριο. Μπορεί από τη στιγμή που γίνεται η σύλληψη, μπορεί αργότερα, όταν αρχίζει να χτυπάει η καρδιά του. Μπορεί να πονάει την ώρα της έκτρωσης, μπορεί να μην πονάει. Μπορεί να καταλαβαίνει τι συμβαίνει, μπορεί και όχι. Η ουσία είναι πως ό,τι και να συμβαίνει από όλα αυτά, κάνοντας έκτρωση στερούμε το δικαίωμα της ζωής από έναν άνθρωπο.

Δεν κρίνω σε καμία περίπτωση τις γυναίκες που αναγκάστηκαν για κάποιον λόγο να αποχωριστούν το μωρό τους. Σίγουρα αυτές ήξεραν καλύτερα από εμένα ποιο ήταν το καλύτερο. Και στηρίζω το δικαίωμά τους να αποφασίζουν. Όπως θα ήθελα να στηρίξουν και εμένα αν βρισκόμουν σε ανάλογη θέση. Ελπίζω να μη βρεθώ ποτέ. Αυτό ελπίζουμε όλοι. Όμως σε κάποιους τυχαίνει. Δεν είναι όλοι το ίδιο τυχεροί.

Στη μόνη περίπτωση που δεν καταλαβαίνω την έκτρωση και είμαι απολύτως κάθετη σε αυτό, είναι στην περίπτωση που χρησιμοποιείται ως "μέσο αντισύλληψης". Δε μπορώ να δικαιολογήσω μια γυναίκα που ενώ κυοφορεί υγιέστατα μωρά κάνει κατ' εξακολούθηση έκτρωση. Μπορώ να καταλάβω μια κοπέλα 13-14-15 χρονών, έφηβη τσπ που κάνει έκτρωση αλλά όχι μια συνειδητοποιημένη γυναίκα ενώ που ξέρει ποιες θα είναι οι συνέπειες του να κάνει σεξ χωρίς προφυλάξεις κάνει την επιλογή της και μετά λέει "έτυχε". Δεν έτυχε, το προκάλεσες.

Θέλω να πω για να μη κουράζω άλλο πως δε στηρίζω την έκτρωση. Και θέλω να πιστεύω πως αν για κάποιο λόγο ο Θεός με φέρει στη θέση να επιλέξω αν θα ζήσει ή όχι το μωρό μου θα έχω τη δύναμη να επιλέξω τη ζωή. Δε στηρίζω την έκτρωση, στηρίζω όμως το δικαίωμα κάθε γυναίκας να επιλέξει με γνώμονα τις αντοχές της και τις δυνατότητές της αν θα φέρει στον κόσμο ένα άρρωστο παιδί ή όχι χωρίς να την κατακρίνω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις