Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
524 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 524 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1προβλημα υπνου!!!!βοηθεια!!! Empty προβλημα υπνου!!!!βοηθεια!!! Κυρ Ιαν 01, 2012 1:03 pm

mamakoulitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας, μανουλες!!ειμαι νεα στο φορουμ κ θα χρειαστω λιγο πιστωση χρονου μεχρι να μαθω πως λειτουργει..
Ας μην σας κουραζω κ να μπω στο θεμα που με απασχολει..Έχω ενα αγορακι 22 μηνων,υγιεστατο και ζωηροτατο!!
Αυτη τη στιγμη βρισκεται στην κουνια του κ κλαιγοντας με παρακαλει με χιλια-δυο υποκοριστικα (μια κ η γλωσσα του παει ροδανι) να τον παρω να κοιμηθει στο κρεβατι μας!!!
Το θεμα προκυψε οταν αρρωστησε για 2 βδομαδες (αμυγδαλιτιδα κ μετα γαστρεντεριτιδα) που τον παιρναμε να κοιμαται μαζι μας για να τσεκαρουμε την πορεια της υγειας του..
Το θεμα ειναι οτι τωρα δεν θελει να επιστρεψει κ εχουμε κλαμα,γκρινια μεχρι να κοιμηθει στην κουνια κ αφου κοιμηθει θα ξυπνησει μετα απο κανα διωρο - τριωρο για να ζηταει αγκαλιτσα κ κρεβατι..μια νυχτα τον αφησα να κλαιει απο τις 4.30 που ξυπνησε κ το μονο που καταφερα ηταν να κοιμηθει στις 7.30 κ γω να παω ξαγρυπνη στη δουλεια..θα ηθελα να ακουσω τις χρησιμες συμβουλες σας..ευχαριστω εκ των προτερων!!!

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα,το ιδιο θεμα εχω αλλα δεν εχω βρει ακομα λυση...η μονη διαφορα οτι το κανει απο 15 μηνων,χωρις ουσιαστικο λογω και οτι δεν το νοιαζει να κοιμαται στο κρεββατι μας απλα ζηταει να ειμαι μαζι του
εγω σκεφτομαι να παρω το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" εχω ακουσει οτι βοηθαει πολυ

3προβλημα υπνου!!!!βοηθεια!!! Empty ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΝΟΥ Δευ Ιαν 02, 2012 1:17 am

irene1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.....ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ....Η ΜΑΡΙΤΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΦΕΡΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟ...ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ....ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 8:ΟΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΓΑΛΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑΝΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΑΝΟΥΡΙΣΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΤΗΝ ΝΤΑΝΤΕΨΑ,ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Κ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ....ΕΧΘΕΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ 11:30 ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ "ΜΑΜΑΣ"ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ.ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ .ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΚΛΑΙΓΕ Κ ΤΣΙΡΙΖΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ...ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ.ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 11:00 ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΚΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΟΚ.....ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΩ.ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑ ΣΦΙΧΤΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ, ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ...ΤΙ ΚΑΝΩ???

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
irene1 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.....ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ....Η ΜΑΡΙΤΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΦΕΡΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟ...ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ....ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 8:ΟΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΓΑΛΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑΝΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΑΝΟΥΡΙΣΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΤΗΝ ΝΤΑΝΤΕΨΑ,ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Κ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ....ΕΧΘΕΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ 11:30 ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ "ΜΑΜΑΣ"ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ.ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ .ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΚΛΑΙΓΕ Κ ΤΣΙΡΙΖΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ...ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ.ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 11:00 ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΚΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΟΚ.....ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΩ.ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑ ΣΦΙΧΤΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ, ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ...ΤΙ ΚΑΝΩ???

Οχι κ παιδοψυχολογο για τον υπνο βρε μανουλα Very Happy Υπομονη κανε,θα της περασει.Θα ξανακοιμηθει στο κρεβατι της, εχουν κι αυτα τα "θεματα" τους Laughing Αστην λιγο μαζι σας μεχρι να της περασει,να νιωσει σιγουρια παλι.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
irene1 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.....ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ....Η ΜΑΡΙΤΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΦΕΡΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟ...ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ....ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 8:ΟΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΓΑΛΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑΝΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΑΝΟΥΡΙΣΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΤΗΝ ΝΤΑΝΤΕΨΑ,ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Κ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ....ΕΧΘΕΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ 11:30 ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ "ΜΑΜΑΣ"ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ.ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ .ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΚΛΑΙΓΕ Κ ΤΣΙΡΙΖΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ...ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ.ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 11:00 ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΚΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΟΚ.....ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΩ.ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑ ΣΦΙΧΤΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ, ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ...ΤΙ ΚΑΝΩ???
Αχ, αυτός ο ύπνος! Δεν χρειάζεται να πας σε κανένα γιατρό...απλά πρέπει να κάνεις υπομονή. Εσύ κάνε κάθε μέρα αυτό που κάνατε πάντα και όταν αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να την πιέσεις άλλο, πήγαινε με τα νερά της. Μια μέρα ( ένα βράδυ για την ακρίβεια) θα δεις ότι δεν θα γκρινιάξει και θα ξαναμπείτε σε πρόγραμμα. Αυτό μπορεί να γίνει και σε ένα μήνα...πρέπει να έχεις υπομονή.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την supermom στις Δευ Ιαν 02, 2012 5:52 am, 1 φορά

efoulitsa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το εχω συζητησει με την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι και αυτα περνανε φασεις..δηλαδη μποριε να βγαζει δοντι να ποναει καπου η απλα να του ηρθε οτι δεν θελει στη παρουσα φαση να κοιμαται μονο του μην αγχωνεσαι το εχω ακουσει απο πολλους και μετα απο λιγο το παιδακι ξαναπαει μονο του στο κρεββατακι του.Ρωτα και εσυ τον παιδιατρο σου και ισως σε μηνων βοηθησει..Εμενα ο μικρος βδομαδες δεν ηθελε με τιποτα να παει στη κουνια του ουρλιαζε εδω και μερες κοιμαται κανονικα παλι στο κρεβατι του..Και δεν ηταν ουτε αρρωστο ουτε τιποτα,ετσι του ηρθε.. Very Happy και εγω ακολουθω η κακομοιρα..

mamakoulitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
happiness έγραψε:καλησπερα,το ιδιο θεμα εχω αλλα δεν εχω βρει ακομα λυση...η μονη διαφορα οτι το κανει απο 15 μηνων,χωρις ουσιαστικο λογω και οτι δεν το νοιαζει να κοιμαται στο κρεββατι μας απλα ζηταει να ειμαι μαζι του
εγω σκεφτομαι να παρω το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" εχω ακουσει οτι βοηθαει πολυ


happiness, το βιβλιο που λες το'χω παρει κ το'χω διαβασει απειρες φορες..ειναι παρα πολυ καλο, απλα για να εφαρμοσεις αυτα που λεει πρεπει να εχεις κ τη βοηθεια του συζυγου για να ακολουθειτε κοινη γραμμη..
εγω εφαρμοσα αυτα που λεει οταν επρεπε να μεταφερω το μωρακι μου στο δωματιο του κ με βοηθησε παρα πολυ!!
απλα να το διαβασετε κ οι δυο, γιατι στη δικη μου περιπτωση ηταν μονοπλευρη η εφαρμογη οποτε κ δεν ειχαμε επιτυχια..

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω διαβασα το κοιμήσου παιδί μου όταν ήταν ημερών ο μικρός μου για να είμαι έτοιμη και όταν ήρθε η ώρα να πάει στο δωμάτιο του όλα καλά. αλλά ένα βράδυ που ξύπνησε πήγα τον θήλασα και τον άφησα ξύπνιο στο κρεβατάκι του και πήγα στο κρεβάτι μου στην ζεστή αγκαλιά του αντρούλη μου και ένιωσα τόσο ωραία, και ξαφνικά σκέφτηκα τι ήταν αυτό που έκανα στο παιδί μου. το παρατούσα να κοιμηθεί μόνο του ενώ εμένα μου άρεσε να με παίρνουν αγκαλίτσα?
κάθε μέρα ξυπνάει την νύχτα και κάθεται δυο ώρες ξύπνιος, τώρα τελευταία θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μας. σε λίγο περιμένουμε μωρό και σκέφτομαι να βάλω καθευθείαν το μωρό στο παιδικό και να κοιμάμαι με τον μεγάλο αγκαλιά για να μπορώ να θηλάζω την νύχτα. ή να τον παρουμε στο κρεβάτι μας και να κοιμόμαστε και οι τεσσερις μαζί. ότι και να γίνει θα προσπαθήσω να κάνω υπομονή. μωρό είναι. θα μεγαλώσει και θα μάθει να κοιμάται μόνο του και όλη νύχτα.

irene1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ....ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ Κ Η .....ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕ ΤΑ ΠΑΜΕ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... Embarassed

Ελένη1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια καλησπέρα.Δυστυχώς έχω και εγώ πρόβλημα ύπνου με τον γιο μου που είναι 13 μηνών.Για να κοιμηθεί πρέπει να τον κουνάμε.Είτε στο καρότσι και μετά να τον βάζουμε στη κούνια είτε στη κούνια μέχρι να τον πάρει ο ύπνος.Καμία συμβουλή;

http://etsagarlioti@windowslive.com

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Πρώτα απ΄όλα θα ήθελα να πω πως δεν είμαι μανουλα αλλά έχω μια κάποια εμπειρία από παιδάκια!
mamakoulitsa καλώς ήρθες!!!
Ξέρω ότι τα παιδάκια δεν είναι σωστό να κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών όχι μόνο γιατί κακομαθαίνουν αλλά είναι και θέμα υγείας...αναπνέει τον αέρα που εκπνέουν οι μεγάλοι και έρχεται σε επαφή με νεκρά κύτταρα και ότι άλλο αποβάλλεται από τον οργανισμό τον γονιών.Όντως θα πρέπει να υπάρχει συνεργασία των γονιών και πρόγραμμα. Αρχικά δες αν υπάρει κάποιος λόγος που ξυπνά το βράδυ όπως π.χ. δοντάκια ή λερωμένη πάνα και κοίτα να βρεις λύση π.χ. αν φοβάται το σκοτάδι βάλε φωτάκι. Να τηρείς συγκεκριμένη ώρα ύπνου. Βάλτο για ύπνο και αν σηκωθεί ξαναβάλτο χωρίς πολλά πολλά, ξανά και ξανά μέχρι να κοιμηθεί όσες φορές και όσα βράδια χρειαστεί. Θα καταλάβει πως δε θα γίνει το δικό του αν απλά κλαίει. Είναι δύσκολο το ξέρω αλλά χωρίς πρόγραμμα και μέθοδο θα παίρνει αυτό τον έλεγχο της κατάστασης....

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioanna85 έγραψε:Καλησπέρα και καλή χρονιά! Πρώτα απ΄όλα θα ήθελα να πω πως δεν είμαι μανουλα αλλά έχω μια κάποια εμπειρία από παιδάκια!
mamakoulitsa καλώς ήρθες!!!
Ξέρω ότι τα παιδάκια δεν είναι σωστό να κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών όχι μόνο γιατί κακομαθαίνουν αλλά είναι και θέμα υγείας...αναπνέει τον αέρα που εκπνέουν οι μεγάλοι και έρχεται σε επαφή με νεκρά κύτταρα και ότι άλλο αποβάλλεται από τον οργανισμό τον γονιών.Όντως θα πρέπει να υπάρχει συνεργασία των γονιών και πρόγραμμα. Αρχικά δες αν υπάρει κάποιος λόγος που ξυπνά το βράδυ όπως π.χ. δοντάκια ή λερωμένη πάνα και κοίτα να βρεις λύση π.χ. αν φοβάται το σκοτάδι βάλε φωτάκι. Να τηρείς συγκεκριμένη ώρα ύπνου. Βάλτο για ύπνο και αν σηκωθεί ξαναβάλτο χωρίς πολλά πολλά, ξανά και ξανά μέχρι να κοιμηθεί όσες φορές και όσα βράδια χρειαστεί. Θα καταλάβει πως δε θα γίνει το δικό του αν απλά κλαίει. Είναι δύσκολο το ξέρω αλλά χωρίς πρόγραμμα και μέθοδο θα παίρνει αυτό τον έλεγχο της κατάστασης....
συμφωνω απολυτα μαζι σου και προγραμμα του ειχα απο τοτε που ητανε βρεφακι και μεχρι πριν 2 μηνες δεν τον ειχα παρει ποτε στο κρεββατι μας να κοιμηθει,ομως καποια στιγμη εξαντλησε και φτανεις σε σημειο να το παρεις στο κρεββατι ή να το ταϊσεις μεσα στη νυχτα...βεβαια διαπιστωσα οτι οσο τον επαιρνα στο κρεββατι μας τοσο πιο πολλες φορες ξυπνουσε,οποτε τωρα το μονο που κανω αν ξυπνησει ειναι να καθομαι μαζι του στο δωματιο του

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
happiness φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι γιατί ένα παιδί είναι ένας διαρκής αγώνας. Ξέρω πως άλλες φορές το λυπάσαι που κλαίει και άλλες φορές απλά είσαι κουρασμένη και ακολουθείς την εύκολη λύση. Ζήτα βοήθεια από τον άντρα σου να το βάζει κι αυτός για ύπνο όταν ξυπνά τη νύχτα για να μην κουράζεσαι τόσο. Να σκέφτεσαι πως δεν γίνεσαι σκληρή αλλά του βάζεις όρια γιατί όσο αφήνεις το σχοινί τόσο το τραβάει ο άλλος. Μην αφήσεις να πάρει τον έλεγχο.

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioanna85 έγραψε:happiness φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι γιατί ένα παιδί είναι ένας διαρκής αγώνας. Ξέρω πως άλλες φορές το λυπάσαι που κλαίει και άλλες φορές απλά είσαι κουρασμένη και ακολουθείς την εύκολη λύση. Ζήτα βοήθεια από τον άντρα σου να το βάζει κι αυτός για ύπνο όταν ξυπνά τη νύχτα για να μην κουράζεσαι τόσο. Να σκέφτεσαι πως δεν γίνεσαι σκληρή αλλά του βάζεις όρια γιατί όσο αφήνεις το σχοινί τόσο το τραβάει ο άλλος. Μην αφήσεις να πάρει τον έλεγχο.

συμφωνώ απόλυτα. και στις δύο μου κόρες έχω στάνταρ ωράριο ύπνου.γαλατάκι, φιλάκι και ύπνο. υπάρχουν φορές που νομίζω οτι θα πεθάνω εαν δεν πάρω τη μεγάλη μαζί μου στο κρεβάτι να χουζουρέψουμε, να της χαϊδέψω τη πλατούλα, να κοιμηθούμε αγκαλιά...αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ. ούτε οταν μου αρρωσταίνει.ΠΟΤΕ. γιατί φοβάμαι μην κολλήσει και άντε να την ξεκολλήσεις. μία φορά το έκανα μεσημέρι και βρήκα για 2 μέρες (ευτυχώς) μπελά. έχουν υπάρξει 2-3 φορές που το βράδυ έκλαψε και ζητούσε αγκαλίτσα κλπ αλλά προσπάθησα με άλλους τρόπους (παραμύθι, νανούρισμα κλπ) να την ξεγελάσω. γιαυτό το λόγο της δίνω ακόμα πιπίλα (αυστηρά ΜΟΝΟ στον ύπνο) γιατί την ηρεμεί. επίσης έχω μέσα στη κούνια πολλά κουκλάκια και της λέω οτι το βράδυ κλαίνε και ζητάνε τη Μαρία να τα πάρει αγκαλίτσα. το πιστεύει και νιώθει και "μαμά" οπότε κοιμάται μαζί τους.υπάρχει ένας φωτεινούλης της playskool που παίζει και νανουρίσματα.τον βάζω στη μικρή που είναι 9 μηνών και έτσι την παίρνει ο ύπνος χωρίς κλάματα. και το βασικότερο συνεργασία με τον μπαμπά. είναι πολύ συμαντικό αλλιώς πατάνε εκεί.όταν η μεγάλη ζητάει καμιά φορά το μπαμπά πάει και της λέει "οχι αγκαλίτσα τώρα Μαρία, νάνι". τη φιλάει και φεύγει. αφήνουμε το φως του μπάνιου ανοιχτό για λίγο και όλα οκ.και πάλι θα πω οτι δεν μας είναι ακθόλου εύκολο να χάνουμε τέτοιες στιγμές με τα παιδάκια μας αλλά ξέρουμε τι μπορεί να ακολουθήσει και κάνουμε τη καρδιά μας πέτρα... περιμένω πως και πως να έρθει ο καιρός που θα καταλαβαίνουν το χουζούρι,την αγκαλιά και το παιχνίδι αλλά μετά γρήγορα στο κρεβατάκι τους.έχουν να πέσουν τρελές ξάπλες! συγνώμη για το μεγάλο ποστ.ελπίζω να φανεί κάπου χρήσιμο!

mamakoulitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω πολυ ολες τις μανουλες για τις απαντησεις κ τη συμπαρασταση..μπορω να πω οτι ο μικρουλης μετα απο 5 μερες προσπαθειας κοιμαται πια μεσημερι και βραδυ στην κουνια του παρεα με το αγαπημενο του κουβερτακι..καθιερωσαμε στανταρ ωρες υπνου με μονο μελανο σημειο οτι αργα τα ξεμερωματα ξυπνα με κλαμα για να ερθει στο κρεβατι μας..ελπιζω οτι κι αυτο σιγα σιγα θα κοπει..τι να πω ειναι τοσο γλυκος που τρελαινομαι μαζι του!!!! Very Happy

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioanna85 έγραψε:happiness φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι γιατί ένα παιδί είναι ένας διαρκής αγώνας. Ξέρω πως άλλες φορές το λυπάσαι που κλαίει και άλλες φορές απλά είσαι κουρασμένη και ακολουθείς την εύκολη λύση. Ζήτα βοήθεια από τον άντρα σου να το βάζει κι αυτός για ύπνο όταν ξυπνά τη νύχτα για να μην κουράζεσαι τόσο. Να σκέφτεσαι πως δεν γίνεσαι σκληρή αλλά του βάζεις όρια γιατί όσο αφήνεις το σχοινί τόσο το τραβάει ο άλλος. Μην αφήσεις να πάρει τον έλεγχο.
ο αντρας μου θελει να βοηθησει αλλα ακομα και με κλειστα ματια να κλαιει,λες καταλαβαινει οτι δεν παω εγω και ξυπναει μετα για τα καλα...ασε δεν μπορεις να φανταστεις...ευτυχως σιγα σιγα μπαινει ξανα στο προγραμμα του(βεβαια τον κοιμιζω με κουνημα,αλλα τουλαχιστον κοιμαται στην ωρα του),ακομα βεβαια ξυπναει μεσα στη νυχτα...δεν μπορει καποια στιγμη θα στρωσει

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
4 to proi o mikros m ,molis koimithike kai ego me treli iperentasi kai iprvoliki kourasi prospatho na koimitho kai den boro ...exo na koimitho san anthropos 1 xrono ola lene pane me vash programmatos tha simfoniso an eixa mono 1 paidi exo 2 kai kamia ma kamia voitheia ...ekei p leo oti epitelous koimisa ton mikro exo thn kori m pou einai 5 eton kai zipnaei klegontas gia na xipnisei to moro kai na vrei dikaiologia narthei sto krevati mas ....pethera m sinexeia m leei oti prepei na ton xipnao stis 7 -8 gia na parei thn seira t....gia na ginei ayto omos tha prepei na koimitho san anthropossssss ...!!!oloi krinoun ,katakrinoun kai kaneis prothimos na voithisei....oxi oti einai kai ipoxreomenos ....sinexeia anaferei thn sinifada m oti to paidaki ths pou einai 6 mhnvn koimatai apo tis 8 to apogeuma nai alla ayth exei thn mana ths pou kai na xenixtisei tha to afisei kai tha koimithei 5 ores,pou ths kanei ths douleies ,pou kathetai me to moro gia na vgei me ton antra ths....eimai poli xalia den exo kouragio na paro ta podia mou...den exo orexi nafao...den exo orexi na koitaxo ton eayto m ston kathrefti.... Sad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις