Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18 ΚΙΛΑ..Κ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕΧΡΙ 120-130ΕΥΡΟ..ΞΕΡΕΤΕ ΕΑΝ H ΕΤΑΙΡΙΑ NANIA EINAI KALH??ΕΧΕΤΕ Ν ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ???ΣΕ ΑΥΤΑ Τ ΧΡΗΜΑΤΑ?? Wink

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
για κοίτα εδώ...

http://www.skroutz.gr/c/788/vrevika-karotsakia-kathismata/f/6373/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85.html?price_max=150.0&price_min=100.001

έχει και δεύτερη σελίδα μπές στο skroutz.gr κατηγορία βρεφικά κλπ και δες.
εγώ είχα το tri-fix της peg perego. πολύ καλό αλλά μέχρι 1 έτους. θα σου πρότεινα να πάρεις κατευθείαν απο 0-12 ετών. αναγκάστηκα και πήρα άλλο για την μεγάλη κόρη (chicco neptune) και τώρα πρέπει να πάρω κι άλλο για τη μικρή μόλις χρονήσει.το θεωρώ πεταμένα λεφτά....τώρα μπορεί να πάρω της recaro ή της be safe. τσιμπημένα πολύ όμως...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.eimaimama.gr/2011/06/blog-post_21-2.html

δες κ εδω,
Δανειστικό πρόγραμμα βρεφικών καθισμάτων,το ειχε ανεβασει η Ολιβ.

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια.Μπαίνω λίγο "σφήνα" στο θεματάκι, ωστόσο βρίσκω ότι ταιριάζει κάπως.Ξέρετε αν είναι όντως τόσο σημαντικό να βάζουμε το καθισματάκι αρχικά με προσανατολισμό προς τα πίσω (δηλ.να κοιτάζει προς το πορτ-μπαγκάζ του αυτποκινήτου; ) Γιατί; Για κάποια πιθανή σύγκρουσή ή και για κάτι άλλο;Ευχαριστώ!

Παρεμπιπτόντως, έχουμε της Mothercare ένα για 0-18 κιλά (μοντέλο: Seville αν θυμαμαι καλα΄) και είναι οικονομικό (99 ευρώ) και μια χαρα΄.Η αδερφή μου το είχε στον ανηψιό μου τόσα χρόνια και εμεινε απόλυτα ικανοποιημένη.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ardo έγραψε:Καλημέρα κορίτσια.Μπαίνω λίγο "σφήνα" στο θεματάκι, ωστόσο βρίσκω ότι ταιριάζει κάπως.Ξέρετε αν είναι όντως τόσο σημαντικό να βάζουμε το καθισματάκι αρχικά με προσανατολισμό προς τα πίσω (δηλ.να κοιτάζει προς το πορτ-μπαγκάζ του αυτποκινήτου; ) Γιατί; Για κάποια πιθανή σύγκρουσή ή και για κάτι άλλο;Ευχαριστώ!

Παρεμπιπτόντως, έχουμε της Mothercare ένα για 0-18 κιλά (μοντέλο: Seville αν θυμαμαι καλα΄) και είναι οικονομικό (99 ευρώ) και μια χαρα΄.Η αδερφή μου το είχε στον ανηψιό μου τόσα χρόνια και εμεινε απόλυτα ικανοποιημένη.

Ναι ειναι πολυ σημαντικο.Σε μια προσκρουση το κεφαλι θα "φυγει" μπροστα,ο αυχενας του βρεφους δεν ειναι ισχυρος ,οχι μονο του βρεφους αλλα κ ενος μικρου παιδιου. Ειχα ρωτησει ορθοπεδικο κ μου εξηγησε πως κ τι.Δεν ειχα καταλαβει κ εγω γιατι κ οταν βρηκα ευκαιρια ρωτησα. Εχει παλι η Ολιβ ενα αρθρο σχετικο,θα το βρω κ θα το βαλω.

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
LItsakos se ευχαριστώ πολύ....Το είχα πάρει λιγο "αψήφιστα" το θέμα: καθισματάκι...Σε ευχαριστώ και πάλι.Θα το ψάξω λίγο βαθυτερα...

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ardo μου είναι λάθος και επικίνδυνο να βάζεις το κάθισμα που προορίζεται να κοιτάει πίσω, μπροστά. Είναι ξεκάθαρο και στις οδηγίες/ εικονίτσες που συνήθως έχουν επάνω τα καθίσματα ότι δεν πρέπει να τοποθετούνται μπροστά γιατι αχρηστεύεται η οποιασδήποτε ασφάλεια μπορεί να σου προσφέρουν σε περίπτωση σύγκρουσης. Το μωρό σου πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάει προς τα πίσω τουλάχιστον μέχρι να γίνει 2 ( τελευταίες έρευνες λένε μέχρι τα 4) και ο λόγος είναι ότι ο αυχένας και η σπονδυλική στήλη τους δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη αρκετά ώστε να αντέχουν τις επιπτώσεις μιας πρόσκρουσης! Επίσης επειδή, αναφέρεις ότι οδηγείς αρκετά με το μωρο....τα καθισματάκια έχουν και ημερομηνία λήξης...δηλαδη αν το ψάξεις θα δεις ότι αναφέρεται κάπου η χρονολογία παραγωγής του και λέει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για πάνω από x χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω είναι γύρω στα 4/5). Και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις....σου τα λέω όλα αυτά φιλικά. Ψάξτο λίγο και θα δεις...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.eimaimama.gr/2011/10/megisti-dynati-asfaleia-sto-autokinito.html

βρηκα το αρθρο σχετικα με τα καθισματα.

ardo

ardo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σουπερμομ εννοείται πως δεν παρεξηγώ!!!Αλλιώς δεν θα έθετα το ερώτημα, αν δεν ήθελα τη γνώμη και τις εμπειρίες σας! I love you
Το καθισματάκι το πήραμε πριν 2 μήνες, όταν γεννήθηκε η μπέμπα, δεν είναι παλιό.Απλά το ίδιο ακριβώς έχει και η αδερφή μου....
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το μελετήσω το θέμα... I love you

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ardo έγραψε:Σουπερμομ εννοείται πως δεν παρεξηγώ!!!Αλλιώς δεν θα έθετα το ερώτημα, αν δεν ήθελα τη γνώμη και τις εμπειρίες σας! I love you
Το καθισματάκι το πήραμε πριν 2 μήνες, όταν γεννήθηκε η μπέμπα, δεν είναι παλιό.Απλά το ίδιο ακριβώς έχει και η αδερφή μου....
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το μελετήσω το θέμα... I love you


Ok, νόμιζα ότι το πήρες δεύτερο χέρι από την αδερφή σου γι' αυτό σου το ανέφερα!

Φιλάκια πολλά κορίτσι!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάντα είχα στο μυαλό μου οτι σε όλα τα άλλα να κάνω οικονομία, στο κάθισμα αυτοκινήτου ποτέ. Το πρώτο μας κάθισμα ήταν της maxicosy.
Όταν το πήραμε ήταν το μοναδικό με 5 αστεράκια. Τότε έκανε 320 ευρώ.
Τώρα που δεν χωράει πια σε αυτό πήραμε -εννοείτε- της besafe. 400 ευρώ το δικό μας κόστισε και χαλάλι του και δεν τα λυπήθηκα καθόλου, αντίθετα θα το ξανάπαιρνα εν ριπή οφθαλμού.
Είναι το μοναδικό που έχει μηδενικό ποσοστό σε θανατηφόρα ατυχήματα στην Σουηδία (Σουηδικό είναι). Μηδενικό ποσοστό!!!!
και επειδή πάρα μα πάρα μα πάρα μα απελπιστικά πάρα πολλά παιδιά έχουν τραυματιστεί θανάσιμα σε αυτοκίνητο, δεν το συζήτησα καν. Το μηδενικό ποσοστό εμένα μου λέει πολλά.
Συγνώμη αν ακούγομαι απόλυτη, όμως έχω δει πολλά παιδάκια χύμα στα καθίσματα των γονιών, έχω δει παιδάκι όρθιο μπροστά απο το κάθισμα του συνοδηγού και αλήθεια φρικάρω κάθε φορά No No
Είναι χρέος μας και ευθύνη μας να προστατέψουμε τα παιδιά μας.-

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΥΓΕΝΟΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ καμαρι μου ,welcome buck.

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΙΣΜΑ?
ΓΙΑ ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. Very Happy Very Happy

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ανάλογα τι είναι το πρώτο ρε Βιβίκο.
Αν έχεις πάρει 0-13 όταν φτάσει στα κιλά. Γενικά, σαν μπούσουλα να έχεις πως όταν το κεφαλάκι του μωρού βγαίνει -έστω και λίγο- απο το κάθισμα, το αλλάζεις Very Happy Very Happy Very Happy

Καλώς σας βρήκα, πολύ έπηξα αυτές τις μέρες Cool

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Ανάλογα τι είναι το πρώτο ρε Βιβίκο.
Αν έχεις πάρει 0-13 όταν φτάσει στα κιλά. Γενικά, σαν μπούσουλα να έχεις πως όταν το κεφαλάκι του μωρού βγαίνει -έστω και λίγο- απο το κάθισμα, το αλλάζεις Very Happy Very Happy Very Happy

Καλώς σας βρήκα, πολύ έπηξα αυτές τις μέρες Cool
αλλα περασες καλα ε?καλη χρονια και απο εδω λοιπον.
το κεφαλι ακομα μεσα ειναι χεχεχεεχε

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλή χρονιά να έχουμε Βιβίκο μου!!!! ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18ΚΙΛΑ 417472 ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18ΚΙΛΑ 417472 ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18ΚΙΛΑ 417472

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βιβηηηη ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18ΚΙΛΑ 417472

angel εγω πηρα το proxima chicco 0-18kg 150 ευρω και ειμαι τρελα ικανοποιημενη. κοιτα ομως μηπως υπαρχει πουθενα σε προσφορα κ πεφτει στα λεφτα που θες. δεσ στο σκρουτζ και υπαρχει κ ενα μαγαζι http://piccolobebe.gr/Auto01.html που βαζει συχνα προσφορες και εχει και την εταιρια που θες; δεν παιρνεις να ρωτησεις; θα σε κατατοπισουν. ειναι πολυ εξυπηρετικοι κ ξερουν να σε βοηθησουν.

http://stardustwork.blogspot.com

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
antonia32 έγραψε:βιβηηηη ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18ΚΙΛΑ 417472

angel εγω πηρα το proxima chicco 0-18kg 150 ευρω και ειμαι τρελα ικανοποιημενη. κοιτα ομως μηπως υπαρχει πουθενα σε προσφορα κ πεφτει στα λεφτα που θες. δεσ στο σκρουτζ και υπαρχει κ ενα μαγαζι http://piccolobebe.gr/Auto01.html που βαζει συχνα προσφορες και εχει και την εταιρια που θες; δεν παιρνεις να ρωτησεις; θα σε κατατοπισουν. ειναι πολυ εξυπηρετικοι κ ξερουν να σε βοηθησουν.

ΑΓΑΠΗ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ Very Happy Very Happy Very Happy
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΑΠΟΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑ

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α! δεν τα παμε εμεισ! καλη χρονια με υγεια! να χαιρεσαι το παιδακι σου! γερο καλοτυχο κ ευτυχισμενο! ελπιζω να περασατε καλα στις γιορτες και να ειδοθουμε συντομα!!

http://stardustwork.blogspot.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Εγώ πάντα είχα στο μυαλό μου οτι σε όλα τα άλλα να κάνω οικονομία, στο κάθισμα αυτοκινήτου ποτέ. Το πρώτο μας κάθισμα ήταν της maxicosy.
Όταν το πήραμε ήταν το μοναδικό με 5 αστεράκια. Τότε έκανε 320 ευρώ.
Τώρα που δεν χωράει πια σε αυτό πήραμε -εννοείτε- της besafe. 400 ευρώ το δικό μας κόστισε και χαλάλι του και δεν τα λυπήθηκα καθόλου, αντίθετα θα το ξανάπαιρνα εν ριπή οφθαλμού.
Είναι το μοναδικό που έχει μηδενικό ποσοστό σε θανατηφόρα ατυχήματα στην Σουηδία (Σουηδικό είναι). Μηδενικό ποσοστό!!!!
και επειδή πάρα μα πάρα μα πάρα μα απελπιστικά πάρα πολλά παιδιά έχουν τραυματιστεί θανάσιμα σε αυτοκίνητο, δεν το συζήτησα καν. Το μηδενικό ποσοστό εμένα μου λέει πολλά.
Συγνώμη αν ακούγομαι απόλυτη, όμως έχω δει πολλά παιδάκια χύμα στα καθίσματα των γονιών, έχω δει παιδάκι όρθιο μπροστά απο το κάθισμα του συνοδηγού και αλήθεια φρικάρω κάθε φορά No No
Είναι χρέος μας και ευθύνη μας να προστατέψουμε τα παιδιά μας.-

Εχω αποριες Very Happy
εμεις επιλεξαμε τα recaro,τα crash test τα εδιναν σαν τοπ καθισματα στην κατηγορια τους μαζι με τα maxi cosi.Διαβασα για τα καθισματα που κοιτουν πισω,το μηδενικο ποσοστο που λες βεβαια ειναι ακλονητο επιχειρημα.Αλλα υπαρχουν reviews (πως το μιλαω το αγγλικο Razz ) απο αλλα κρατη? Επισης θελω να ρωτησω (σε ρωταω γιατι εχεις το αναποδο καθισμα κ θα το χεις ψαξει) σε περιπτωση συγκρουσης απο μπροστα δεν λειτουργει σαν το αλλο καθισμα? Δλδ εχουμε το καθισμα που κοιταει μπροστα κ εχουμε προσκρουση απο πισω αρα το κεφαλι τιναζεται μπροστα. Εχουμε το αναποδο καθισμα κ η προσκρουση ειναι απο το μπροστινο μερος του αυτοκινητου,κ εκει το κεφαλι μπροστα δεν παει λογικα? Αρα δεν καταληγουμε στα ιδια? (Δεν γνωριζω τα ποσοστα ατυχηματων με μπροστινο τρακαρισμα κ πισω ,απλα εχω αυτη την απορια). Τι σου εχουν πει οταν το αγορασες?

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:Εγώ πάντα είχα στο μυαλό μου οτι σε όλα τα άλλα να κάνω οικονομία, στο κάθισμα αυτοκινήτου ποτέ. Το πρώτο μας κάθισμα ήταν της maxicosy.
Όταν το πήραμε ήταν το μοναδικό με 5 αστεράκια. Τότε έκανε 320 ευρώ.
Τώρα που δεν χωράει πια σε αυτό πήραμε -εννοείτε- της besafe. 400 ευρώ το δικό μας κόστισε και χαλάλι του και δεν τα λυπήθηκα καθόλου, αντίθετα θα το ξανάπαιρνα εν ριπή οφθαλμού.
Είναι το μοναδικό που έχει μηδενικό ποσοστό σε θανατηφόρα ατυχήματα στην Σουηδία (Σουηδικό είναι). Μηδενικό ποσοστό!!!!
και επειδή πάρα μα πάρα μα πάρα μα απελπιστικά πάρα πολλά παιδιά έχουν τραυματιστεί θανάσιμα σε αυτοκίνητο, δεν το συζήτησα καν. Το μηδενικό ποσοστό εμένα μου λέει πολλά.
Συγνώμη αν ακούγομαι απόλυτη, όμως έχω δει πολλά παιδάκια χύμα στα καθίσματα των γονιών, έχω δει παιδάκι όρθιο μπροστά απο το κάθισμα του συνοδηγού και αλήθεια φρικάρω κάθε φορά No No
Είναι χρέος μας και ευθύνη μας να προστατέψουμε τα παιδιά μας.-

ποιό μοντέλο πήρες?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
Εχω αποριες Very Happy
εμεις επιλεξαμε τα recaro,τα crash test τα εδιναν σαν τοπ καθισματα στην κατηγορια τους μαζι με τα maxi cosi.Διαβασα για τα καθισματα που κοιτουν πισω,το μηδενικο ποσοστο που λες βεβαια ειναι ακλονητο επιχειρημα.Αλλα υπαρχουν reviews (πως το μιλαω το αγγλικο Razz ) απο αλλα κρατη?

Ιδέα δεν έχω. Θεώρησα πως αφού υπάρχει το μηδενικό ποσοστό στην Σουηδία που είναι και η χώρα κατασκευής, θα υπάρχει παντού εφόσον τηρούνται όλοι οι κανόνες σωστής τοποθέτησης του καθίσματος. Άλλωστε αν δεν ίσχυε αυτό το ποσοστό γενικά, κάπου θα έπρεπε να το αναφέρουν, right? ( Razz Razz ) δεν φαντάζομαι να κάνουν Ελληνολαμογιές οι Σουηδοί.....


Επισης θελω να ρωτησω (σε ρωταω γιατι εχεις το αναποδο καθισμα κ θα το χεις ψαξει) σε περιπτωση συγκρουσης απο μπροστα δεν λειτουργει σαν το αλλο καθισμα? Δλδ εχουμε το καθισμα που κοιταει μπροστα κ εχουμε προσκρουση απο πισω αρα το κεφαλι τιναζεται μπροστα. Εχουμε το αναποδο καθισμα κ η προσκρουση ειναι απο το μπροστινο μερος του αυτοκινητου,κ εκει το κεφαλι μπροστα δεν παει λογικα? Αρα δεν καταληγουμε στα ιδια? (Δεν γνωριζω τα ποσοστα ατυχηματων με μπροστινο τρακαρισμα κ πισω ,απλα εχω αυτη την απορια). Τι σου εχουν πει οταν το αγορασες?

Με την λογική μου & σύμφωνα με 6.732 βίντεο στο youtube, σε τρακάρισμα μπροστινό, δηλαδή αν εσύ πέσεις σε κάποιον πάνω, δεν έχει που να πάει το σώμα εφόσον η πλάτη απορροφά όλη την σύγκρουση.
Να σου βάλω ένα video να δεις γιατί μάλλον δεν θα τα καταφέρω να σου εξηγήσω σωστά και η απορία σου είναι αρκετά εύλογη:
https://www.youtube.com/watch?v=WexQkxey8lA

ότι άλλο θες, εδώ είμαστε Very Happy Very Happy Very Happy





Μανούλα Μ+Δ εγώ πήρα αυτό: http://www.trikiklo.com/On_the_road/Car_seats/izi_combi_isofix_x3.html σε μπεζ και επειδή το είχαν σε Stock απο το τρίκυκλο μου το έδωσαν 400 ευρώ αντί για 450.

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="antonia32"]βιβηηηη ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 0-18ΚΙΛΑ 417472

angel εγω πηρα το proxima chicco 0-18kg 150 ευρω και ειμαι τρελα ικανοποιημενη. κοιτα ομως μηπως υπαρχει πουθενα σε προσφορα κ πεφτει στα λεφτα που θες. δεσ στο σκρουτζ και υπαρχει κ ενα μαγαζι http://piccolobebe.gr/Auto01.html που βαζει συχνα προσφορες και εχει και την εταιρια που θες; δεν παιρνεις να ρωτησεις; θα σε κατατοπισουν. ειναι πολυ εξυπηρετικοι κ ξερουν να σε βοηθησουν.[/quote

σε ευχαριστω πολυ!!καλεσα αλλα δεν μπορεσα να επικοινωνησω!!αυριο θα καλεσω να δω ποσο κοστιζουν γιατι δεν εχει τιμεσ!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:
Εχω αποριες Very Happy
εμεις επιλεξαμε τα recaro,τα crash test τα εδιναν σαν τοπ καθισματα στην κατηγορια τους μαζι με τα maxi cosi.Διαβασα για τα καθισματα που κοιτουν πισω,το μηδενικο ποσοστο που λες βεβαια ειναι ακλονητο επιχειρημα.Αλλα υπαρχουν reviews (πως το μιλαω το αγγλικο Razz ) απο αλλα κρατη?

Ιδέα δεν έχω. Θεώρησα πως αφού υπάρχει το μηδενικό ποσοστό στην Σουηδία που είναι και η χώρα κατασκευής, θα υπάρχει παντού εφόσον τηρούνται όλοι οι κανόνες σωστής τοποθέτησης του καθίσματος. Άλλωστε αν δεν ίσχυε αυτό το ποσοστό γενικά, κάπου θα έπρεπε να το αναφέρουν, right? ( Razz Razz ) δεν φαντάζομαι να κάνουν Ελληνολαμογιές οι Σουηδοί.....


Επισης θελω να ρωτησω (σε ρωταω γιατι εχεις το αναποδο καθισμα κ θα το χεις ψαξει) σε περιπτωση συγκρουσης απο μπροστα δεν λειτουργει σαν το αλλο καθισμα? Δλδ εχουμε το καθισμα που κοιταει μπροστα κ εχουμε προσκρουση απο πισω αρα το κεφαλι τιναζεται μπροστα. Εχουμε το αναποδο καθισμα κ η προσκρουση ειναι απο το μπροστινο μερος του αυτοκινητου,κ εκει το κεφαλι μπροστα δεν παει λογικα? Αρα δεν καταληγουμε στα ιδια? (Δεν γνωριζω τα ποσοστα ατυχηματων με μπροστινο τρακαρισμα κ πισω ,απλα εχω αυτη την απορια). Τι σου εχουν πει οταν το αγορασες?

Με την λογική μου & σύμφωνα με 6.732 βίντεο στο youtube, σε τρακάρισμα μπροστινό, δηλαδή αν εσύ πέσεις σε κάποιον πάνω, δεν έχει που να πάει το σώμα εφόσον η πλάτη απορροφά όλη την σύγκρουση.
Να σου βάλω ένα video να δεις γιατί μάλλον δεν θα τα καταφέρω να σου εξηγήσω σωστά και η απορία σου είναι αρκετά εύλογη:
https://www.youtube.com/watch?v=WexQkxey8lA

ότι άλλο θες, εδώ είμαστε Very Happy Very Happy Very Happy





Μανούλα Μ+Δ εγώ πήρα αυτό: http://www.trikiklo.com/On_the_road/Car_seats/izi_combi_isofix_x3.html σε μπεζ και επειδή το είχαν σε Stock απο το τρίκυκλο μου το έδωσαν 400 ευρώ αντί για 450.

ευχαριστω Smile θα το δω το βιντεο πιο μετα που θα μπορω να εχω κ ηχο (κοιμιζει ο μπαμπας τον μεγαλο). Ειχε σφιχτει το στομαχι μου οταν εψαχνα για καθισματα,με τοσα βιντεο κ κριτικες,κ στατιστικες Rolling Eyes

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:
Εχω αποριες Very Happy
εμεις επιλεξαμε τα recaro,τα crash test τα εδιναν σαν τοπ καθισματα στην κατηγορια τους μαζι με τα maxi cosi.Διαβασα για τα καθισματα που κοιτουν πισω,το μηδενικο ποσοστο που λες βεβαια ειναι ακλονητο επιχειρημα.Αλλα υπαρχουν reviews (πως το μιλαω το αγγλικο Razz ) απο αλλα κρατη?

Ιδέα δεν έχω. Θεώρησα πως αφού υπάρχει το μηδενικό ποσοστό στην Σουηδία που είναι και η χώρα κατασκευής, θα υπάρχει παντού εφόσον τηρούνται όλοι οι κανόνες σωστής τοποθέτησης του καθίσματος. Άλλωστε αν δεν ίσχυε αυτό το ποσοστό γενικά, κάπου θα έπρεπε να το αναφέρουν, right? ( Razz Razz ) δεν φαντάζομαι να κάνουν Ελληνολαμογιές οι Σουηδοί.....


Επισης θελω να ρωτησω (σε ρωταω γιατι εχεις το αναποδο καθισμα κ θα το χεις ψαξει) σε περιπτωση συγκρουσης απο μπροστα δεν λειτουργει σαν το αλλο καθισμα? Δλδ εχουμε το καθισμα που κοιταει μπροστα κ εχουμε προσκρουση απο πισω αρα το κεφαλι τιναζεται μπροστα. Εχουμε το αναποδο καθισμα κ η προσκρουση ειναι απο το μπροστινο μερος του αυτοκινητου,κ εκει το κεφαλι μπροστα δεν παει λογικα? Αρα δεν καταληγουμε στα ιδια? (Δεν γνωριζω τα ποσοστα ατυχηματων με μπροστινο τρακαρισμα κ πισω ,απλα εχω αυτη την απορια). Τι σου εχουν πει οταν το αγορασες?

Με την λογική μου & σύμφωνα με 6.732 βίντεο στο youtube, σε τρακάρισμα μπροστινό, δηλαδή αν εσύ πέσεις σε κάποιον πάνω, δεν έχει που να πάει το σώμα εφόσον η πλάτη απορροφά όλη την σύγκρουση.
Να σου βάλω ένα video να δεις γιατί μάλλον δεν θα τα καταφέρω να σου εξηγήσω σωστά και η απορία σου είναι αρκετά εύλογη:
https://www.youtube.com/watch?v=WexQkxey8lA

ότι άλλο θες, εδώ είμαστε Very Happy Very Happy Very Happy





Μανούλα Μ+Δ εγώ πήρα αυτό: http://www.trikiklo.com/On_the_road/Car_seats/izi_combi_isofix_x3.html σε μπεζ και επειδή το είχαν σε Stock απο το τρίκυκλο μου το έδωσαν 400 ευρώ αντί για 450.

ξέρεις εαν υπάρχει κάτι έως 12 ετών? μην αλάζω 500 καρεκλάκια....
στη μεγάλη κόρη έχω το chicco neptune που είναι μέχρι τα 12 (αποσπάται η πλάτη και μένει μόνο το κάθισμα με τη ζώνη του αυτοκινήτου) αλλά μου φαίνεται ψιλομούφα...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="ΜΑΝΟΥΛΑ

ξέρεις εαν υπάρχει κάτι έως 12 ετών? μην αλάζω 500 καρεκλάκια....
στη μεγάλη κόρη έχω το chicco neptune που είναι μέχρι τα 12 (αποσπάται η πλάτη και μένει μόνο το κάθισμα με τη ζώνη του αυτοκινήτου) αλλά μου φαίνεται ψιλομούφα...[/quote]

Καλησπέρα!!!!
Εννοείς αν υπάρχει κάθισμα που να κοιτά το παιδί προς τα πίσω και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι το παιδί να είναι δώδεκα ετών?
Αν ναι, τότε να σου πω -απο ότι ξέρω- υποχρεωτικό είναι μέχρι 4 χρονών το παιδί να κοιτά προς τα πίσω. Μετά η αναλογία κεφαλιού σώματος δεν είναι δυσανάλογη και ο αυχένας έχει δυναμώσει αρκετά. Οπότε ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου θα σε καλύψει.
Εγώ προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι την chicco για κάθισμα αυτοκινήτου, γιατί δεν εξειδικεύεται στον τομέα αυτόν, όμως πολλές μαμάδες έχουν μείνει ευχαριστημένες Very Happy
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, το παιδάκι μου είναι ακόμα πολύ μικρό και δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω πιο πολύ, μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό:
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10402&colID=617&itmid=711519
Την recaro την θεωρώ απο τις καλύτερες στο είδος της. Αν όμως έχεις ήδη κάθισμα το οποίο δεν έχει εμπλακεί σε σύγκρουση, τότε, κρίμα δεν είναι να αγοράσεις κιάλλο με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά? Rolling Eyes Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις