Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 29]

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eμένα χωρίς να έχει ακούσει ΠΟΤΕ κομματική συζήτηση σπίτι, ουτε τη λέξη ΠΑΣΟΚ ΝΔ ή κατι άλλο...

ΒΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.....του κανε και ανεκδοτα και ειναι μόλις 7 χρονών....
Δεν το σχολιάζω όμως....δεν θέλω να τον βάζω σε ΚΑΝΕΝΑ πολιτικό τριπάκι

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
joannakuba έγραψε:Eμένα χωρίς να έχει ακούσει ΠΟΤΕ κομματική συζήτηση σπίτι, ουτε τη λέξη ΠΑΣΟΚ ΝΔ ή κατι άλλο...

ΒΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.....του κανε και ανεκδοτα και ειναι μόλις 7 χρονών....
Δεν το σχολιάζω όμως....δεν θέλω να τον βάζω σε ΚΑΝΕΝΑ πολιτικό τριπάκι
εννοειται κ νδ να ειχαμε παλι τα ιδια θα του ελεγα..Με ρωταει ομως ποια ομαδα ειναι αρχηγος κ κανει αυτες τις βλακειες..τι να του πω???εγω δεν εχω ψηφισει ποτε κανενα μεγαλο κομμα, κ συγκεκριμενα μια φορα ψηφισα στη ζωη μου(οικολογους) κ αυτο γιατι με ειχαν καλεσει στην εφορευτικη επιτροπη κ μολις ειχα γεννησει.Ετσι πηγα κατα τις 10 με το μωρο για να δηλωσω απλα την απουσια μου...

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ δεν τους έχω μιλήσει για εθνικότητες και ότι θα πάνε σχολείο και θα είναι και "ξένα παιδάκια".Βλέπουν στην τηλεόραση διάφορα όπως τα παιδάκια της Unisef αλλά ποτέ δεν έχουν αναρωτηθεί γιατί δεν έχουν το ίδιο χρώμα κτλ.Το περνάω κι εγώ στο ντούκου για να μην δουν διαφορά.Όλα είναι παιδάκια.Θα έπρεπε να τους μιλήσω ή να το αφήσω και αν ποτέ αναρωτηθούν να πω ότι όλα τα παιδάκια είναι του Θεού και τα αγαπάμε εξίσου;Πιστεύω πως αν δεν κάνουν διακρίσεις οι μεγαλύτεροι και δεν εννοώ μόνο τους γονείς αλλά και το συγγενικό περιβάλλον και τους δασκάλους, ότι τα παιδάκια τα βλέπουν όλα το ίδιο.Μεγαλώνουν ούτως ή άλλως σε μία κοινωνία που είμαστε όλοι μαζί..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xara έγραψε:
florentiab έγραψε:
xara έγραψε:Ετσι ioannakuba κ εγω αυτα θα του πω οταν καταλαβει την διαφορα.Αυτη τη στιγμη ειμαστε σε φαση να καταλαβει γιατι θα μας δινουν λιγοτερα λεφτα στη δουλεια κ γενικα να ειμαστε πιο μαζεμενοι.Εδω ειναι τα δυσκολα, αντε να καταλαβει ενα παιδακι 6 χρονων.. Mad Το μονο παντως που επιασε απο την αρχη ειναι να κοροιδευει τον παππου που ψηφιζε πασοκ χρονια τωρα...



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
μπράβο σωστές αρχές δίνετε στο παιδί σας! χαχαχαχαχαχαχα
Τι να κανω ρε γμτ αφου παιζει η τηλεοραση ολη την ημερα κ ακουει.Προχθες εβλεπε τα καμμενα μαγαζια κ με ρωταγε πως πηραν φωτια...αντε εξηγα!!Αστα να πανε


ώρε τι έχω να τραβήξω!
άντε τώρα να πρέπει να κάνει κοινωνικοπολιτική ανάλυση στο πεντάχρονο Smile

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ανοιξα θεμα μπας κ παρω καμια γνωμη..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
xara έγραψε:
florentiab έγραψε:
xara έγραψε:Ετσι ioannakuba κ εγω αυτα θα του πω οταν καταλαβει την διαφορα.Αυτη τη στιγμη ειμαστε σε φαση να καταλαβει γιατι θα μας δινουν λιγοτερα λεφτα στη δουλεια κ γενικα να ειμαστε πιο μαζεμενοι.Εδω ειναι τα δυσκολα, αντε να καταλαβει ενα παιδακι 6 χρονων.. Mad Το μονο παντως που επιασε απο την αρχη ειναι να κοροιδευει τον παππου που ψηφιζε πασοκ χρονια τωρα...



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
μπράβο σωστές αρχές δίνετε στο παιδί σας! χαχαχαχαχαχαχα
Τι να κανω ρε γμτ αφου παιζει η τηλεοραση ολη την ημερα κ ακουει.Προχθες εβλεπε τα καμμενα μαγαζια κ με ρωταγε πως πηραν φωτια...αντε εξηγα!!Αστα να πανε


ώρε τι έχω να τραβήξω!
άντε τώρα να πρέπει να κάνει κοινωνικοπολιτική ανάλυση στο πεντάχρονο Smile

Ρε παιδια κ ο μεγαλος απο την μερα της πορειας κ μετα οταν παμε βολτα με ρωταει "αυτο το σπιτι καηκε μαμα?"...απο οπου περναμε δλδ. Ποιος το εκαψε?Γιατι το εκαψε?Εσυ μαμα το εκαψες (ελεος,για ολα φταιει η μανα?!).

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Eγω λιτσακος δεν τον παω κεντρο.Τι να δει??τα καμμενα??Το μονο που με ρωτησε γιατι ακουγε καψαν την αθηνα, καηκαν τα παντα κ τετοια χαριτωμενα, αν θα καψουν κ την μεταμορφωση(εδω μενουμε)κ του ειπα οχι γιατι δεν παει το τρενο..
ε κ παλι αυτο μου ηρθε!!τι αλλο να του ελεγα..
οσο ρε γμτ δεν θελω να του λεω βλακειες τοσο το κανω, αλλα απο το να του περασω φοβιες καλυτερα να το παρω στην πλακα.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xara δεν τον πηρα στην πορεια μαζι μου,δεν υπηρχε περιπτωση να κατεβασω παιδι σε εκεινη την κολαση. Αλλα με ρωτησε που πηγα κ πως ηταν και αρχισαμε το μπλα μπλα ...ειδε κ καποιες φωτο εδω στο ιντερνετ οταν διαβαζα ειδησεις (ισως δεν ηταν καλη ιδεα τελικα). Και εγω δεν ξερω τι να του πω,δεν θελω ουτε να φοβηθει ουτε να το θεωρει φυσιολογικο...απλα ειπα οτι καμια φορα συμβαινουν ατυχηματα και να προσεχουμε κτλ. Ειναι 3 πια κ καταλαβαινει,πιανει κουβεντες απο αυτα που συζηταμε κ αναρωτιεται.

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι πιανουν τα παντα

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xara έγραψε:Eγω λιτσακος δεν τον παω κεντρο.Τι να δει??τα καμμενα??Το μονο που με ρωτησε γιατι ακουγε καψαν την αθηνα, καηκαν τα παντα κ τετοια χαριτωμενα, αν θα καψουν κ την μεταμορφωση(εδω μενουμε)κ του ειπα οχι γιατι δεν παει το τρενο..
ε κ παλι αυτο μου ηρθε!!τι αλλο να του ελεγα..
οσο ρε γμτ δεν θελω να του λεω βλακειες τοσο το κανω, αλλα απο το να του περασω φοβιες καλυτερα να το παρω στην πλακα.

ωραια ατακα του ειπες του μικρου...φτανει να μη δει τον προαστιακο.....
παντως καταλαβαινουν πολλα τα παιδια!!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το ξεχναω παντως οτι τα πιανουν ολα Rolling Eyes δυστυχως κ λεμε διαφορα. Rolling Eyes

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Το ξεχναω παντως οτι τα πιανουν ολα Rolling Eyes δυστυχως κ λεμε διαφορα. Rolling Eyes

ειναι απιστευτο...το καιρο που κλεισαμε το μαγαζι και δεν ειχε βρει ο Μητσος δουλεια....κατι ειχε παρει το αυτι της μεγαλης...της ειπε ο Μητσος οτι θα παμε σε ενα παρτυ στο παιδοτοπο και αυτη τον ρωτησε εαν εχουμε λεφτα και βενζινη!!! Shocked Shocked

mamina

mamina
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
xara έγραψε:Ετσι ioannakuba κ εγω αυτα θα του πω οταν καταλαβει την διαφορα.Αυτη τη στιγμη ειμαστε σε φαση να καταλαβει γιατι θα μας δινουν λιγοτερα λεφτα στη δουλεια κ γενικα να ειμαστε πιο μαζεμενοι.Εδω ειναι τα δυσκολα, αντε να καταλαβει ενα παιδακι 6 χρονων.. Mad Το μονο παντως που επιασε απο την αρχη ειναι να κοροιδευει τον παππου που ψηφιζε πασοκ χρονια τωρα...
Καλοοοοοοο ! Laughing
Τους πήρε χαμπάρι και ο μικρός εεεεεεεεε !!!!!

mamina

mamina
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
xara έγραψε:Ασχετο με το θεμα αλλα θελω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στην mamina που παρολο ειναι αλλοδαπη χρησιμοποιει τα Ελληνικα καλυτερα απο πολλους..Ουτε γκρικλισ, ωραιες προτασεις, τονισμενες λεξεις κ παραγραφοι.
Μπραβο κ παλι!! Respect Respect Respect

Χαρά μου μετά απο 16 χρόνια στην Ελλάδα, ερχόμενη στα 18, μόνο ένα τούβλο δεν θα μάθαινε σωστά ελληνικά. Παίζει ρόλο η ηλικία, σπουδές, σταδιοδρομία κτλ. Κατά κάποιο τρόπο εγώ "αναγκάστικα" να μάθω σχετικά γρήγορα (σε 3 μήνες) μόνη μου, και να πάω να δώσω την πιστοποιηση ελληνικών στο Αριστοτέλειο καθώς δεν μπορούσα να πληρώσω για να παρακολουθήσω τα μαθήματα που διοργάνωναν εκεί.

Η ομαλή ένταξη- ενσωματοση κάποιου ξένου στη τοπική κοινωνία βασίζεται πρωτίστως στη εκμάθηση της γλώσσας. Είναι το Α και το Ω. Εγώ προσωπικά και στο Κονγκό αν πήγαινα σίγουρα θα προσπαθούσα να μάθω την τοπική γλώσσα. Rolling Eyes

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamina έγραψε:
xara έγραψε:Ασχετο με το θεμα αλλα θελω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στην mamina που παρολο ειναι αλλοδαπη χρησιμοποιει τα Ελληνικα καλυτερα απο πολλους..Ουτε γκρικλισ, ωραιες προτασεις, τονισμενες λεξεις κ παραγραφοι.
Μπραβο κ παλι!! Respect Respect Respect

Χαρά μου μετά απο 16 χρόνια στην Ελλάδα, ερχόμενη στα 18, μόνο ένα τούβλο δεν θα μάθαινε σωστά ελληνικά. Παίζει ρόλο η ηλικία, σπουδές, σταδιοδρομία κτλ. Κατά κάποιο τρόπο εγώ "αναγκάστικα" να μάθω σχετικά γρήγορα (σε 3 μήνες) μόνη μου, και να πάω να δώσω την πιστοποιηση ελληνικών στο Αριστοτέλειο καθώς δεν μπορούσα να πληρώσω για να παρακολουθήσω τα μαθήματα που διοργάνωναν εκεί.

Η ομαλή ένταξη- ενσωματοση κάποιου ξένου στη τοπική κοινωνία βασίζεται πρωτίστως στη εκμάθηση της γλώσσας. Είναι το Α και το Ω. Εγώ προσωπικά και στο Κονγκό αν πήγαινα σίγουρα θα προσπαθούσα να μάθω την τοπική γλώσσα. Rolling Eyes

Ήθελα να το πω κι εγώ, αλλά με πρόλαβε η 'ΧΑΡΑ'. Όντως, είσαι από κάθε άποψη αξιέπαινη και που έμαθες τόσο καλά τα ελληνικά και που ερχόμενη εδώ, χωρίς φυσικά να χάσεις τη δική σου ταυτότητα, προσαρμόστηκες στις εδώ συνήθειες και εγκλιματίστηκες, πράγμα που όπως λες θα έκανες αν πήγαινες και στο πιο απομακρυσμένο μέρος του κόσμου. Δεν το κάνουν όλοι αυτό, δυστυχώς... Όσο για τη γλώσσα, άσε, υπάρχουν και Έλληνες που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και δε γράφουν σωστά τη γλώσσα τους!
Αν όλοι όσοι έρχονταν στην Ελλάδα, σκέπτονταν και έπρατταν όπως εσύ, τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα για όλους. Αλλά μέσα σε όλα τα άλλα προβλήματα στα οποία αναφέρθηκα και πιο πάνω εκτενώς και θεωρώ άσκοπο να επαναλάβω, η άρνηση κατανόησης και εγκλιματισμού κάποιων αλλοδαπών (κυρίως βέβαια όσων έχουν έρθει παράνομα), παραμένει ένα ακόμα εμπόδιο.

Τώρα για την πορεία, κατέβηκα κι εγώ στο Σύνταγμα, αν και ήμουν από αυτούς που εγκατέλειψαν πολύ νωρίς λόγω της εγκυμοσύνης μου. Με πονάει και μένα η εικόνα πολέμου που δείχνει το κέντρο και αποφεύγω όσο μπορώ να περνάω από κει. Με πονάει όμως εξίσου να βλέπω και τα λουκέτα στα μαγαζιά της γειτονιάς μου, να ακούω για ανθρώπους-οικογενειάρχες που αυτοκτόνησαν εξαιτίας των χρεών, και ασφαλώς πάνω από όλα με πονάει η σκέψη του αύριο όχι τόσο για μένα όσο για τα παιδιά μου, μέσα κι έξω από την κοιλιά Sad

mamina

mamina
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τουτουνάκι συγχαριτήρια σε σένα και σε ολα τα κορίτσια που είχαν το κουράγιο κατέβηκαν στη διαδήλωση. αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 186566

Τώρα σχετικά με το θέμα της γλώσσας και της προσαρμογής των ξένων, είναι κρίμα κάποιος να μη προσπαθήσει να προσαρμοστεί και ειναι φυσικά εις βάρος του όσο αυτό καθυστερεί. Η κοινωνία και το σύστημα πρέπει να σε "αγκαλιάσει" ΟΚ αλλά πρώτα απ'όλα βοηθα εσύ τον εαυτό σου, αν δεν μπορεσεις να επικοινωνήσεις πως θα καταλάβουν οι αλλοι τι "κρύβεις" στη καρδιά και στο μυαλό σου αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 606100
Τέλος πα , μεγάαααλη συζήτηση

Κάτι που θυμήθηκα και μου έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 966307 ήταν ένα αρθρο που διάβασα του Χ.Ζαμπούνη στο Πρώτο Θέμα της τελευταίας Κυριακής. Αναφερόταν στη γυναίκα του σημερινού προθυπουργού Παπαδήμοου, η οποία παραβρέθηκε σε εκδήλωση και έκανε την ομιλία της στα αγγλικά. Ο Ζαμπούνης σχολίασε αρνητικά το γεγονός αυτό οπως επίσης και το γεγονός ότι τόσα πολλά χρόνια που είναι παντρεμένη με Ελληνα, και απο την εποχή που ο Παπαδήμος ήταν διευθυντής της τράπεζας της Ελλάδος δεν βρήκε χρόνο η κυρία να μάθει ούτε τα βασικά ελληνικά !! Συγγνώμη αλλά το θεωρώ προσωπικά μεγάλη προσβολή και προς τη χώρα όπου δηλώνει μόνιμος κάτοικος (ασχετα με τα συχνά ταξίδια της εκτός) και προς το σύζυγό της Ελληνα με καριέρα σε θέσεις "κλειδιά".

Φταίμε και εμείς που τροφωδοτούμε με θαυμάσμό κάτι "μαιντανούς" κυρίως Αμερικάνους η Καναδούς καλλιτέχνες, τραγουδιστές κτλ. που μετά απο αιώνες παραμονής στην Ελλάδα λένε μόνο καλησπέρα -καλημέρα με αγγλική προφορά, το θεωρούμε ΣΙΚ τρομάρα μας.
Δηλ. Ελληνας η αλλοδαπός που πήγε στην Αμερική η Ευρώπη έκανε καριέρα με την μητρική του γλώσσα ????? αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 679259

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamina έγραψε:Τουτουνάκι συγχαριτήρια σε σένα και σε ολα τα κορίτσια που είχαν το κουράγιο κατέβηκαν στη διαδήλωση. αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 186566

Τώρα σχετικά με το θέμα της γλώσσας και της προσαρμογής των ξένων, είναι κρίμα κάποιος να μη προσπαθήσει να προσαρμοστεί και ειναι φυσικά εις βάρος του όσο αυτό καθυστερεί. Η κοινωνία και το σύστημα πρέπει να σε "αγκαλιάσει" ΟΚ αλλά πρώτα απ'όλα βοηθα εσύ τον εαυτό σου, αν δεν μπορεσεις να επικοινωνήσεις πως θα καταλάβουν οι αλλοι τι "κρύβεις" στη καρδιά και στο μυαλό σου αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 606100
Τέλος πα , μεγάαααλη συζήτηση

Κάτι που θυμήθηκα και μου έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 966307 ήταν ένα αρθρο που διάβασα του Χ.Ζαμπούνη στο Πρώτο Θέμα της τελευταίας Κυριακής. Αναφερόταν στη γυναίκα του σημερινού προθυπουργού Παπαδήμοου, η οποία παραβρέθηκε σε εκδήλωση και έκανε την ομιλία της στα αγγλικά. Ο Ζαμπούνης σχολίασε αρνητικά το γεγονός αυτό οπως επίσης και το γεγονός ότι τόσα πολλά χρόνια που είναι παντρεμένη με Ελληνα, και απο την εποχή που ο Παπαδήμος ήταν διευθυντής της τράπεζας της Ελλάδος δεν βρήκε χρόνο η κυρία να μάθει ούτε τα βασικά ελληνικά !! Συγγνώμη αλλά το θεωρώ προσωπικά μεγάλη προσβολή και προς τη χώρα όπου δηλώνει μόνιμος κάτοικος (ασχετα με τα συχνά ταξίδια της εκτός) και προς το σύζυγό της Ελληνα με καριέρα σε θέσεις "κλειδιά".

Φταίμε και εμείς που τροφωδοτούμε με θαυμάσμό κάτι "μαιντανούς" κυρίως Αμερικάνους η Καναδούς καλλιτέχνες, τραγουδιστές κτλ. που μετά απο αιώνες παραμονής στην Ελλάδα λένε μόνο καλησπέρα -καλημέρα με αγγλική προφορά, το θεωρούμε ΣΙΚ τρομάρα μας.
Δηλ. Ελληνας η αλλοδαπός που πήγε στην Αμερική η Ευρώπη έκανε καριέρα με την μητρική του γλώσσα ????? αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 29 679259

mamina keep going που λεμε και στην Ελλαδα Very Happy μπραβο για την προσπαθεια σου!
Ο Παπαδημος σπουδασε κ εργαστηκε για πολλα χρονια στο εξωτερικο σε ΗΠΑ κ Ευρωπη οποτε ειναι κατανοητο οτι η γυναικα του δεν ειχε λογο να μαθει τα ελληνικα (αφου δεν της χρειαζοταν για εκει που εμενε). Επειτα εχει να κανει κ με το τι θα κανεις σε μια χωρα,ποια θα ειναι η εργασια σου κτλ που θα σε ωθησει να μαθεις την γλωσσα. Φυσικα για να ενταχθεις ομαλα πρεπει να μιλας την γλωσσα της χωρας που ζεις,υπαρχουν χωρες που τα αγγλικα δεν σε περιοριζουν να εργαστεις.Εχω φιλους στην Ολλανδια που εργαζονται εκει χωρις να μιλουν την γλωσσα,ακομα κ σπουδες εκαναν εκει στα αγγλικα.Αυτο δεν το βρισκω αρνητικο,ισα ισα αν ειχαμε κ αγγλοφωνα Πανεπιστημια -με καποιο κυρος- θα τραβουσαν ξενους φοιτητες πραγμα που σημαινει συναλλαγμα για την Ελλαδα (οπως ειναι η Αγγλια ας πουμε που εχει πολλους αλλοεθνεις φοιτητες λογω γλωσσας).

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:
litsakos έγραψε:Το ξεχναω παντως οτι τα πιανουν ολα Rolling Eyes δυστυχως κ λεμε διαφορα. Rolling Eyes

ειναι απιστευτο...το καιρο που κλεισαμε το μαγαζι και δεν ειχε βρει ο Μητσος δουλεια....κατι ειχε παρει το αυτι της μεγαλης...της ειπε ο Μητσος οτι θα παμε σε ενα παρτυ στο παιδοτοπο και αυτη τον ρωτησε εαν εχουμε λεφτα και βενζινη!!! Shocked Shocked

Η Μαρια δειχνει ευαισθητο παιδακι, να την προσεχετε Smile

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Η Μαρια δειχνει ευαισθητο παιδακι, να την προσεχετε Smile

ναι μωρε η σκατουλιτσα ειναι ευαισθητη!!!!!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα συμφωνήσω με τη mamina, αφού βρήκα επιτέλους κάτι να μη συμφωνώ με τη Λίτσα Very Happy Γιατί ναι μεν, η εύρεση εργασίας είναι ένα πολύ σημαντικό κίνητρο να μάθεις τη γλώσσα κάποιας χώρας, αλλά αυτή καθαυτή η επιθυμία να μιλήσεις τη γλώσσα αυτή όταν είσαι κατά κάποιο τρόπο 'πολύ κοντά' σε αυτή τη χώρα (και όταν λέω 'πολύ κοντά' συμπεριλαμβάνω και την περίπτωση που ο/η σύζυγός σου είναι από αυτή τη χώρα), είναι από μόνη της ένδειξη σεβασμού και αγάπης προς αυτή τη χώρα και ό,τι συνδέεται με αυτήν. Μπορεί βέβαια, να λατρεύεις το σύντροφό σου και να απεχθάνεσαι τη χώρα του, αλλά εδώ ανοίγει άλλη συζήτηση... εξίσου μακρά και πολυδιάστατη. Το γεγονός λοιπόν, ότι ίσως το ζεύγος Παπαδήμου, δεν ήθελε να επιστρέψει στην Ελλάδα, όπου έτσι κι αλλιώς δεν είχε ανάγκη εύρεσης εργασίας η κ. Παπαδήμου, ναι μεν τη δικαιολογεί ως προς την απροθυμία της να μάθει ελληνικά, αλλά δεν πείθει (εμένα τουλάχιστον δε με πείθει) για την επιθυμία της να γνωρίσει και να κατανοήσει καλύτερα την πατρίδα του συζύγου της. Εν προκειμένω βέβαια, το θέμα μας είναι οι αλλοδαποί που ήρθαν στην Ελλάδα για μόνιμη ή μακρόχρονη εγκατάσταση, όχι όσοι βρίσκονται εδώ ευκαιριακά χωρίς πρόθεση να αποκτήσουν δεσμό με τη χώρα αυτή. Δεν παύω όμως, μιλώντας γενικά για αλλοδαπούς που ζουν στην Ελλάδα, να δίνω εύσημα σε όσους θέλησαν με τον α ή β τρόπο να γίνουν μέρος της χώρας αυτής. Κι εδώ θα αναφερθώ στον πρώην πρέσβη του Ην. βασιλείου στην Ελλάδα, που έβγαλε λόγο στα ελληνικά όταν έπρεπε να αποχαιρετήσει ένα δολοφηθέντα από τη 17Ν συμπάτριώτη του στρατιωτικό ακόλουθο, τον Ross Daily που ως Ιρλανδός δεν έχει ανάγκη να μάθει ελληνικά ως προερχόμενος από αγγλόφωνη χώρα, και όμως μιλάει τη γλώσσα μας σαν αυτόχθονας, ή ακόμα και τον Γαλλο-αμερικανό (ρωσοεβραϊκής καταγωγής) Ζυλ Ντασσέν που αν και δεν έμαθε ποτέ πολύ καλά ελληνικά και ως γνωστόν μιλούσαν αγγλικά και γαλλικά με τη Μελίνα, (και επίσης δε χρειαζόνταν να μάθει τη γλώσσα μας),εντούτοις επέμενε όταν έδινε συνεντεύξεις να μιλάει όσο πιο πολύ μπορούσε ελληνικά.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:Θα συμφωνήσω με τη mamina, αφού βρήκα επιτέλους κάτι να μη συμφωνώ με τη Λίτσα Very Happy

Laughing Laughing Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις