Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
25 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 25 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 29]

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και ομως Κασταλλία μου, εκτός από το πάθος, υπάρχουν και προβλήματα, δεν είναι επί του παρόντος και είναι άσχετα με το θέμα της Μαρίας, αλλά όταν πάμε εκεί, αισθάνομαι κάποιες φορές να με κοιτανε λίγο περίεργα καποιοι συγγενεις και φίλοι του άνδρα μου- ειδικά τωρα τελευταια ...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
βανια έγραψε:toutounaki θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα όσα γράφεις .(και ναι το διάβασα Wink )
antith μπορεί να βλέπουμε τα πράγματα με διαφορετικό μάτι , δεν ξέρω αν είμαι ρατσίστρια επειδή κοιτάω το συμφέρον της οικογένειας μου και του λαού μου , αλλά η φράση αυτή που έβαλες :
Ράτσισμος ειναι όλα αυτά που γράφετα είτε σας αρέσει είτε οχι.
τη θεωρώ ρατσιστική απέναντι στη χώρα σου την Ελλάδα , κάτι τέτοιο θα το καταλάβαινα αν μου το έγραφε άτομο που προέρχεται από τις χώρες αυτές αλλά όχι από κάποια που θεωρείτε Ελληνίδα .Επειδή τώρα διάβασα και την απάντηση σου είπα :ναι θα ήθελα να πάρουν σπίτι όλοι οι΄Έλληνες που έχουν τα σωστά κριτήρια και αν και μείνουν δεν θα είχα πρόβλημα να πάρει και ο αλλοδαπός . Επίσης λέω δεν μπορεί το ελληνικό κράτος να δίνει επιδόματα στους αλλοδαπούς όταν οι Έλληνες πεινάνε.
Δεν έχω τίποτα με τους αλλοδαπούς αλλά κοιτάω πρώτα την χώρα μου "τα παιδιά της " και έπειτα τους ξένους και να ξαναγράφω απο τη στιγμή που το ελληνικό κράτος τα δίνει καλά κάνουν και τα παίρνουν


Δε θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο μαζί σου.

χαχαχα συμφωνω με τη διαφωνία σου Ελενα

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Δηλαδη οι Ρουμανοι που εχουν φυλακισμενο τον Πασσαρη τι γνωμη πρεπει να εχουν για τους Ελληνες;;;Οτι ειμαστε σαν αυτον;Που τον θυμηθηκα τωρα αυτον ε;;;

αληθεια που τον θυμηθηκες! εμενε Σερρες ο Πασσαρης στην ιδια γειτονια παιζαμε...δηλαδη εμεις παιζαμε... αυτος μας κυνηγουσε..

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
toutounaki έγραψε:Nena μου εξαρτάται, προσωπικά την όποια επιφύλαξη θα μου τη δημιουργούσε η συμπεριφορά όχι το χρώμα των μαλλιών. Θεωρω όμως ότι όταν προσεγγίζεις το διαφορετικό έστω αρχικά μ' επιφύλαξη, μπορείς να το μάθεις και να το αγαπήσεις. Η άγνοια και η απόσταση δημιουργούν το μίσος και τα προβλήματα. Πιστεύω πως μισούμε αυτόν που είναι 'μακριά', αυτον που δεν ξέρουμε. Όταν τον γνωρίσουμε καλύτερα, βλέπουμε πως δεν είναι τόσο κακός τελικά, όπως μας έλεγαν.
Καταλαβα. Δεν ειναι κακη η επιφύλαξη, ακομα κι αν πηγάζει απο εθνολογικα κριτηρια, αρκει να μη γινει αυτο ο κανονας, να μην σχηματίσουμε δηλαδη την άποψή μας βασισμένοι μονο πάνω στην εθνότητα του άλλου, αλλά πανω στον τρόπο που συμπεριφέρεται. Αυτο εννοεις?
Πόσες φορές όμως αυτη η επιφύλαξη αυθυποβάλλει? Και πόσες φορές, λόγω αυτης της επιφύλαξης, δεν συνδέουμε την παραβατική συμπεριφορα ενός, με όλο το εθνος τους? Μπορει και με καποιους Ελληνες να ειμαστε επιφυλακτικοι, δικαίωμά μας άλλωστε, αλλά ενας Ρωχάμης πχ δεν μας έκανε να πουμε οτι ολοι οι Έλληνες ειναι εγκληματίες.
νομιζω οτι υπάρχει συγκεκριμένη λέξη για ολο αυτο που λεμε με αλλα λόγια.
Ξενοφοβία. γιατι κανουμε το απλό -δυσκολο?
η ξενοφοβια οταν παιρνει διαστάσεις επιδημίας (οπως την χωρα μας εδω κα ι15 περιπου χρόνια) τοτε πάει πακέτο με το ρατσισμο.
Μα γιατι φοβόμαστε αυτη τη λεξη τοσο πολυ!!!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Kastallia έγραψε:Δηλαδη οι Ρουμανοι που εχουν φυλακισμενο τον Πασσαρη τι γνωμη πρεπει να εχουν για τους Ελληνες;;;Οτι ειμαστε σαν αυτον;Που τον θυμηθηκα τωρα αυτον ε;;;

αληθεια που τον θυμηθηκες! εμενε Σερρες ο Πασσαρης στην ιδια γειτονια παιζαμε...δηλαδη εμεις παιζαμε... αυτος μας κυνηγουσε..

μαγνήτη έχεις καλε? Wink Razz

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
mama katerina έγραψε:
Kastallia έγραψε:Δηλαδη οι Ρουμανοι που εχουν φυλακισμενο τον Πασσαρη τι γνωμη πρεπει να εχουν για τους Ελληνες;;;Οτι ειμαστε σαν αυτον;Που τον θυμηθηκα τωρα αυτον ε;;;

αληθεια που τον θυμηθηκες! εμενε Σερρες ο Πασσαρης στην ιδια γειτονια παιζαμε...δηλαδη εμεις παιζαμε... αυτος μας κυνηγουσε..

μαγνήτη έχεις καλε? Wink Razz

αχαχχαχααχαχαχχαχαχαχαχ
αχαχχαχαχαχαχαχαχχαχααχα
αχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχαα
αυτο σκεφτομουν κι εγω......... Laughing

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βανια έγραψε:άσχετο αλλά ο Πάσσαρης προερχόταν από προβληματική οικογένεια (ο πατέρας του πουλούσε προστασία σε κέντρα ) η δε μητέρα του ήταν από τη Ρουμανία αλλά αυτό δεν έχει να κάνει το συγκεκριμένο άτομο έμεινε ορφανό στα 6 απο μάνα και με ένα πατέρα ΄.....
Το παρελθόν του Πάσσαρη ήταν, ήδη από τότε, πλούσιο σε παραβατική συμπεριφορά και καταδίκες. Γεννήθηκε στις 9 Μαρτίου 1975, όταν ο πατέρας του ήταν μόλις 17 ετών, ενώ η μητέρα του, η Ρουμάνα Μαρία Αυγούστα, πέθανε έξι χρόνια αργότερα.

Φυσικα και κανεις δεν καταληγει σε τετοιες συμπεριφορες τυχαια...αρα ερχομαστε ολοι να συμφωνησουμε πως η παραβατικη και εγκληματικη συμπεριφορα εχουν ριζες στην ανατροφη και τις εμπειριες του ατομου και οχι την καταγωγη οποτε το θεμα λυθηκε πιστευω,συμφωνησαμε ολοι!!!

toutounaki έγραψε:Και ομως Κασταλλία μου, εκτός από το πάθος, υπάρχουν και προβλήματα, δεν είναι επί του παρόντος και είναι άσχετα με το θέμα της Μαρίας, αλλά όταν πάμε εκεί, αισθάνομαι κάποιες φορές να με κοιτανε λίγο περίεργα καποιοι συγγενεις και φίλοι του άνδρα μου- ειδικά τωρα τελευταια ...

Ετσι οπως μου δινεις να καταλαβω δεν ειναι ασχετο το θεμα που περιγραφεις...θες να πεις οτι μετα που η χωρα μας μπηκε στο ΔΝΤ και εχουμε τα νταραβερια με τη Μερκελ και τις συκοφαντιες της εναντιον μας,οι συγγενεις σας εκει σε κοιτουν με μισο ματι διοτι εισαι Ελληνιδα...αυτο καταλαβαινω ετσι οπως το υπονοοεις.Αρα να το θεμα μας!!!Υφιστασαι και συ ρατσισμο!Απαισιο οντως κι ευχομαι να ειναι η ιδεα σου πραγματικα.Ειδατε τι ασχημο ειναι οταν το κανουν σε μας;;;

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Προσωπικα δε φοβαμαι καμμία λεξη. Την ξενοφοβία όμως δεν την ταυτιζω με την επιφυλαξη, γιατί στην πρώτη υπάρχει η αρνηση προσέγγισης που προκαλείται από το φόβο, στη δεύτερη ελλείπει ο φόβος. Επιφυλακτική είμαι και με τον καινούριο μου γείτονα ('Ελληνα) που δεν τον ξέρω, δεν φτάνω στο σημείο να τον φοβάμαι όμως.

Για μένα κρισιμο σημειο είναι πόσο κάποιος θεωρεί δεδομενο κάτι που δε γνωρίζει και γενικεύει αντι να εξειδικευει. Τωρα για τη συζήτησή μας εξηγησα πιο πάνω γιατι σκοπίμως θέλω ν αποφευγω την παγιδα των χαρακτηρισμών.

Επίσης, υπάρχουν στην Ελλάδα και κρούσματα ξενοφοβίας και κρούσματα ρατσισμού. Όταν στο euro 2004 βγήκαν κάποιοι Αλβανοι να πανηγυρίσουν και τους έλεγαν κάποιοι "δε θα γινεις Ελληνας ποτέ Αλβανέ, Αλβανέ", ε, τί ηταν αυτό;

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
toutounaki έγραψε:Προσωπικα δε φοβαμαι καμμία λεξη. Την ξενοφοβία όμως δεν την ταυτιζω με την επιφυλαξη, γιατί στην πρώτη υπάρχει η αρνηση προσέγγισης που προκαλείται από το φόβο, στη δεύτερη ελλείπει ο φόβος. Επιφυλακτική είμαι και με τον καινούριο μου γείτονα ('Ελληνα) που δεν τον ξέρω, δεν φτάνω στο σημείο να τον φοβάμαι όμως.

Για μένα κρισιμο σημειο είναι πόσο κάποιος θεωρεί δεδομενο κάτι που δε γνωρίζει και γενικεύει αντι να εξειδικευει. Τωρα για τη συζήτησή μας εξηγησα πιο πάνω γιατι σκοπίμως θέλω ν αποφευγω την παγιδα των χαρακτηρισμών.

Επίσης, υπάρχουν στην Ελλάδα και κρούσματα ξενοφοβίας και κρούσματα ρατσισμού. Όταν στο euro 2004 βγήκαν κάποιοι Αλβανοι να πανηγυρίσουν και τους έλεγαν κάποιοι "δε θα γινεις Ελληνας ποτέ Αλβανέ, Αλβανέ", ε, τί ηταν αυτό;

Ειναι το υψηλο επιπεδο του λαου μας οπως περιεγραψα σε χτεσινο μου ποστ...

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ε, ενταξει Κασταλλία μου δε θα το χαρακτηριζα ρατσιστικη επίθεση αυτό, θα ήταν υπερβολή. Όταν όμως ακούω ειρωνικά σχόλια για την επικείμενη χρεωκοπία της Ελλαδας και οτι αυτοι δουλευουν για να δίνουμε εμεις ψευδη στοιχεια στην ΕΕ και να τεμπλελιάζουμε, ε ναι ενοχλούμαι, δε θα πω ψέμματα

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:
koukida έγραψε:
mama katerina έγραψε:
Kastallia έγραψε:Δηλαδη οι Ρουμανοι που εχουν φυλακισμενο τον Πασσαρη τι γνωμη πρεπει να εχουν για τους Ελληνες;;;Οτι ειμαστε σαν αυτον;Που τον θυμηθηκα τωρα αυτον ε;;;

αληθεια που τον θυμηθηκες! εμενε Σερρες ο Πασσαρης στην ιδια γειτονια παιζαμε...δηλαδη εμεις παιζαμε... αυτος μας κυνηγουσε..

μαγνήτη έχεις καλε? Wink Razz

αχαχχαχααχαχαχχαχαχαχαχ
αχαχχαχαχαχαχαχαχχαχααχα
αχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχαα
αυτο σκεφτομουν κι εγω......... Laughing

Δε λες καλύτερα που δε σας έπιασε μαμα Κατερινα! Τυχερη ησουν!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:Προσωπικα δε φοβαμαι καμμία λεξη. Την ξενοφοβία όμως δεν την ταυτιζω με την επιφυλαξη, γιατί στην πρώτη υπάρχει η αρνηση προσέγγισης που προκαλείται από το φόβο, στη δεύτερη ελλείπει ο φόβος. Επιφυλακτική είμαι και με τον καινούριο μου γείτονα ('Ελληνα) που δεν τον ξέρω, δεν φτάνω στο σημείο να τον φοβάμαι όμως.

Για μένα κρισιμο σημειο είναι πόσο κάποιος θεωρεί δεδομενο κάτι που δε γνωρίζει και γενικεύει αντι να εξειδικευει. Τωρα για τη συζήτησή μας εξηγησα πιο πάνω γιατι σκοπίμως θέλω ν αποφευγω την παγιδα των χαρακτηρισμών.

Επίσης, υπάρχουν στην Ελλάδα και κρούσματα ξενοφοβίας και κρούσματα ρατσισμού. Όταν στο euro 2004 βγήκαν κάποιοι Αλβανοι να πανηγυρίσουν και τους έλεγαν κάποιοι "δε θα γινεις Ελληνας ποτέ Αλβανέ, Αλβανέ", ε, τί ηταν αυτό;


ο φόβος ειναι φόβος. Έχει πολλα επίπεδα και αποτελει ενα απο τα βασικά συναισθήματα με τα οποια γεννιουνται ολα τα πλασματα της γης.
Στην κοινωνία μας και στην καθημερινοτητα της εκφραζεται με πολλους τρόπους- σε διαφορετικους βαθμούς και σε πολλα επίπεδα - ας το ξαναπω---αλλα δεν παύει να είναι φόβος.
η επιφυλαξη ειανι μια αρχικη μορφη φόβου- το πως θα το εξελιξεις ειναι το θεμα. Οταν ειμαι επιφυλακτικη απέναντι σε εναν 'ξενο' -λογω των στερεότυπων που αναπαραγει η κοινωνια μας για την καταγωγη του τοτε ειμαι στο αρχικο σταδιο του φοβου!!!
γιατι παιζουμε με τις λέξεις????
το ιδιο ισχυει για την αγαπη- ξεκιναει απο την συμπάθεια και προχωραει- μπορει καμια φορα να φτασει και μεχρι το αρρωστημενο παθος.
ειναι συναισθηματα που τα βιωνει ο καθενας σε διαφορετικο βαθμο.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
toutounaki έγραψε:Ε, ενταξει Κασταλλία μου δε θα το χαρακτηριζα ρατσιστικη επίθεση αυτό, θα ήταν υπερβολή. Όταν όμως ακούω ειρωνικά σχόλια για την επικείμενη χρεωκοπία της Ελλαδας και οτι αυτοι δουλευουν για να δίνουμε εμεις ψευδη στοιχεια στην ΕΕ και να τεμπλελιάζουμε, ε ναι ενοχλούμαι, δε θα πω ψέμματα

Ρατσιστικη επιθεση δεν ειναι,ειναι ομως μια σταση που πληγωνει.Λες "γιατι ρε γαμωτο τι εχω κανει και μου φερονται ετσι;"Ας αναφερθω σε ολες μας τωρα και ας υποθεσουμε πως καποια απο μας αναγκαζεται να παει να ζησει και να εργαστει στη Γερμανια...βιωνουμε λοιπον μια τετοια επιφυλαξη απο πολλους γυρω μας οπως την περιγραφει το τουτουνακι.Αμεσως αμεσως δε μαε γεννα πικρια;Δε μας δημιουργει ενα αισθημα καποιας αντιπαλοτητας με το λαο που μας ταπεινωνει αντι να μας αποδεχτει ως ανθρωπο και ως προσωπικοτητα;Πολλες απο μας δηλαδη θα καταφερναμε να βαλουμε αυτο το συναισθημα στην ακρη και απλα να σκεφτομαστε "κοιτα,εδω στη Γερμανια τρωω ψωμι,αρα ο,τι και να μου λενε οι Γερμανοι εμενα δε με νοιαζει,τιμη μου κιολας..."Εδω μες στην Ελλαδα αλλαζουμε πολη ,χωριο κατοικιας και αμα νιωσουμε τον παραμικρο διαχωρισμο και την παραμικρη επιφυλαξη επειδη ειμαστε "ξενομπατηδες" γινομαστε λαβροι εναντιον των ντοπιων,οχι να παμε και στο εξωτερικο...

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η διαφωνια μας κουκίδα μου έγκειται στο ότι υπάρχει ξεχωριστή λέξη για κάθε επίπεδο όπως το λες εσύ, που εκφραζει όμως διαφορετικό συναίσθημα.
Προσπαθώντας να δανειστω τα δικά σου παραδειγματα για να γινω πιο κατανοητη, ακόμα και αν θεωρούμε τη συμπάθεια προστάδιο του άρρωστου πάθους, θεωρω ότι είμαστε λάθος όταν ταυτίζουμε τη συμπάθεια με το άρρωστο πάθος. Γιαυτο επιλεγω τη λέξη που εκφραζει καλύτερα ή μάλλον ΣΩΣΤΑ αυτο που θέλω να πω.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θέλω να γράψω στο θέμα και δεν μπορώ γιατί διαβάζω δύο μέρες τώρα και ακόμα δεν έχω τελειώσει!!! και τώρα ξύπνησε και το παιδί μου!
Κανονίστε άυριο το μεσημέρι που θα το ξανα ανοίξω να έχει πάλι 20 σελίδες να διαβάσω αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 27 534787 αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 27 534787

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Θέλω να γράψω στο θέμα και δεν μπορώ γιατί διαβάζω δύο μέρες τώρα και ακόμα δεν έχω τελειώσει!!! και τώρα ξύπνησε και το παιδί μου!
Κανονίστε άυριο το μεσημέρι που θα το ξανα ανοίξω να έχει πάλι 20 σελίδες να διαβάσω αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 27 534787 αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 27 534787

κι ειχα αρχισει να ανησυχω... Razz Razz Razz

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:

κι ειχα αρχισει να ανησυχω... Razz Razz Razz

χαχαχαχαχα κρύβε λόγια ρε συ Razz Razz

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:Θέλω να γράψω στο θέμα και δεν μπορώ γιατί διαβάζω δύο μέρες τώρα και ακόμα δεν έχω τελειώσει!!! και τώρα ξύπνησε και το παιδί μου!
Κανονίστε άυριο το μεσημέρι που θα το ξανα ανοίξω να έχει πάλι 20 σελίδες να διαβάσω αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 27 534787 αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 27 534787

Έχει δίκιο η κοπέλα, πάλι λογοδιαρροια μ' επιασε, αν εχω πάλι κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ να προσθέσω θα επανέλθω. Σας ευχαριστω ολες για την -θέλω να πιστευω ενδιαφερουσα- συζητηση.
Φιλιά

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toutounaki έγραψε:

Έχει δίκιο η κοπέλα, πάλι λογοδιαρροια μ' επιασε, αν εχω πάλι κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ να προσθέσω θα επανέλθω. Σας ευχαριστω ολες για την -θέλω να πιστευω ενδιαφερουσα- συζητηση.
Φιλιά

Καλέ μιλήστε ελεύθερα, μαρέσει πολύ να διαβάζω.
Κατά τα άλλα, σα βάση, να σας πω πως διαφωνώ ΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. Τα επιχειρήματά μου θα σας τα εκθέσω σε πάπυρο αύριο. Razz Razz

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
toutounaki έγραψε:

Έχει δίκιο η κοπέλα, πάλι λογοδιαρροια μ' επιασε, αν εχω πάλι κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ να προσθέσω θα επανέλθω. Σας ευχαριστω ολες για την -θέλω να πιστευω ενδιαφερουσα- συζητηση.
Φιλιά

Καλέ μιλήστε ελεύθερα, μαρέσει πολύ να διαβάζω.
Κατά τα άλλα, σα βάση, να σας πω πως διαφωνώ ΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. Τα επιχειρήματά μου θα σας τα εκθέσω σε πάπυρο αύριο. Razz Razz
Με όλες? Με ποιον εισαι κλικα εσυ δηλαδη???? scratch scratch scratch

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
Με όλες? Με ποιον εισαι κλικα εσυ δηλαδη???? scratch scratch scratch

Μόνη μου ντε!
Κανονίστε να με βλέπετε μειονεκτικά επειδή είμαι μειονότητα τώρα Razz Razz

p.s. πάω να παίξω με το παιδί γιατί δεν θα αντέξω δεύτερη φορά να μου αδειάσει όλα τα συρτάρια της κουζίνας cyclops

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
chicken έγραψε:
toutounaki έγραψε:

Έχει δίκιο η κοπέλα, πάλι λογοδιαρροια μ' επιασε, αν εχω πάλι κάτι ΟΥΣΙΩΔΕΣ να προσθέσω θα επανέλθω. Σας ευχαριστω ολες για την -θέλω να πιστευω ενδιαφερουσα- συζητηση.
Φιλιά

Καλέ μιλήστε ελεύθερα, μαρέσει πολύ να διαβάζω.
Κατά τα άλλα, σα βάση, να σας πω πως διαφωνώ ΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. Τα επιχειρήματά μου θα σας τα εκθέσω σε πάπυρο αύριο. Razz Razz
Με όλες? Με ποιον εισαι κλικα εσυ δηλαδη???? scratch scratch scratch

ειναι κλικα μονη της... αχαχαχχαχα
μοναδικη chiken..! by the way ωραιο αβαταρ Νενα!!!! Very Happy

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:
ειναι κλικα μονη της... αχαχαχχαχα
μοναδικη chiken..! by the way ωραιο αβαταρ Νενα!!!! Very Happy

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Ρε συ μπας και είμαι κλίκα με σένα? Razz Razz Razz Razz
Αφού λέμε τα ίδια Razz Razz

Σορρυ για την άσχετη παρέμβαση, γιατί πραγματικά είναι ένα ενδιαφέρον θέμα Very Happy

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τουτουνάκι νομιζω οτι το εξειδικεύσαμε πολύ το θέμα- κατανοω το σκεπτικο σου οσοναφορα τον διαχωρισμό του φόβου απο την επιφυλακτικότητα - ωστοσο είπα-
'εξαρταται απο το πως θα το εξελίξεις' ( το αρχικο σταδιο φόβου που λες επιφυλακτικότητα.
Στην δικη μας πραγματικότητα- η επιφυλακτικότητα έχει εξελιχθει κατα ενα μεγαλο ποσοστο σε ξενοφοβια και εκεινη με τη σειρα της εχει οδηγήσει σε ρατσιστικά κρούσματα.

that's my point of view Very Happy
Πωπω θα καει ο εγκεφαλος μας - Razz

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:
andith έγραψε:toutounaki δε κάνω quote το μην. σου γιατί είναι μεγόλο,συμφωνω απολυτα μαζι σου,αυτα λεω κ γω τοση ωρα αλλα οχι με τοσες πολλες λεπτομεριες.
Οταν ομως διαβαζω οτι π.χ απο 2200 σπιτια που εδιναν στο Ολυμπιακο χωριο τα 400 τα πηραν αλλοδαποι και τα υπολοιπα 1800 τα πηραν Ελληνες και η κποελα αναρωτιεται γιατι και λεει οτι θα επρεπε πρωτα να τα παιρνουν Ελληνες χωρις καμια λογικη εξηγηση, οπως το ιδιο συνεβει και με τα επιδοματα και οτι ευνοουνται οι μεταναστες,το συμπερασμα μου ειναι: οτι θεωρουνται ανωτεροι επειδη ειναι Ελληνες,αυτο ειναι μορφη ρατσισμου.

andith εγω πάλι θα έκρινα την συγκεκριμένη άποψη και δηλ το σχόλιο, αποφευγοντας να κρινω τις εν γενει απόψεις της κοπέλας (η βάνια νομίζω το έγραψεWink, γιατί όπως το διάβασα το μήνυμά της, δε μου έβγαλε το αίσθημα ότι οι Έλληνες υποψήφιοι ήταν 'καλύτεροι' ή 'ανώτεροι' κ.λ.π, αλλά σα να θεωρούσε ότι οι Έλληνες είχαν περισσότερες προυποθεσεις και η Πολιτεία ευνόησε κάποιους αλλοδαπους, λόγω καταγωγής. Σα να ένοιωθε αδικημένη, όχι καλύτερη (εγώ τουλάχιστον έτσι το εισέπραξα). Διαφωνώ βέβαια με αυτη την άποψη για τους λόγους που είπα πιο πάνω. Τα πράγματα είναι απλά: Θέλουμε τους αλλοδαπούς να γινουν μέρος της κοινωνίας μας και να σέβονται τους κανόνες της ή όχι; Το θέμα εμένα μου βγάζει πολλά γκρίζα και σαφώς λιγότερα μαύρα και άσπρα...

ΥΓ Καλά διάβασες το μήνυμά μου κι ...επέζησες;
ΥΓ2 Κουκλί το παιδάκι σου, φτου, φτου (ειλικρινα)

toutounaki εγω δεν καταλαβα αυτο,αλλα οτι επρεπε να τα παρουν Ελληνες,δεν ειπε καπου αν πληρουσαν τα κριτιρια ή οχι και μου το απεδειξε με αυτη τη φραση: 'τη θεωρώ ρατσιστική απέναντι στη χώρα σου την Ελλάδα , κάτι τέτοιο θα το καταλάβαινα αν μου το έγραφε άτομο που προέρχεται από τις χώρες αυτές αλλά όχι από κάποια που θεωρείτε Ελληνίδα .Επειδή τώρα διάβασα και την απάντηση σου είπα :ναι θα ήθελα να πάρουν σπίτι όλοι οι΄Έλληνες που έχουν τα σωστά κριτήρια και αν και μείνουν δεν θα είχα πρόβλημα να πάρει και ο αλλοδαπός . Επίσης λέω δεν μπορεί το ελληνικό κράτος να δίνει επιδόματα στους αλλοδαπούς όταν οι Έλληνες πεινάνε. '
Επισης δεν σχολιασα ολες τις αποψεις της βανιας αλλα αυτα που γραφει εδω θεωροντας το μορφη ρατσισμου.

βανια: αφου απο ολα αυτα που εγραψα συμπερανες ρατσισμο κατα των Ελληνων,μεγεια σου με χαρα σου κοπελα μου κ αερα στα πανια σου,η αγνοια ειναι δυσκολο πραγμα!


toutounaki ευχαριστω πολυ για το κοριτσακι μου!!!κ το δικο σου νινι κουκλι απ οτι βλεπω!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις