Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 11 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΕΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΜΑΡΚΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
(ΠΗΡΑ ΤΟ SANILAC2 ) . ΦΡΕΣΚΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙ? ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΗ? ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΩ ΕΤΣΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου κ να σου ζησει το παιδακι σου...

Εγω δεν ξερω να σε βοηθησω ειμαι καινουρια μανουλα εμεις ημαστε μολις 2μηνων...Αλλα ο-η παιδιατρος τι σου λεει???τι σου προτεινε??

katarina

katarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elenidek έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 11 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΕΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΜΑΡΚΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
(ΠΗΡΑ ΤΟ SANILAC2 ) . ΦΡΕΣΚΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙ? ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΗ? ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΩ ΕΤΣΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.
Καλησπέρα πολύ καλό για μένα πάντα ειναι το nan και το frisolac επισης.Το frisolac να ξερεις ερχεται πολύ κοντά η γευση του στο μητρικό.Το sanilac ειναι απισιο σαν αχυρο.Εγω πάντως μόλις χρόνιζαν τους εδινα Nounou Kid

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπορείς και φρέσκο να δώσεις μετά το χρόνο. Να το δίνει κάποιος άλλος και όχι εσύ γιατί σε έχει συνδέσει με το θηλασμό. Ξκίνα με κάποιο γεύμα εκτός του βραδινού - αυτό άστο τελευταίο.

Να ρωτήσω κατι? Αν θες μου λες. Γιατί πρέπει αναγκαστικά να σταματήσεις?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν συμφερει σιγουρα να παρεις διαφορα κουτια σκονης. Μπορει να σας δωσει καποια δειγματα γαλακτος ο παιδιατρος? Τους δινουν οι εταιρειες δειγματα σκονης,μπορει να εχει στο ιατρειο του.
Μπορει και να μην πιει αλλο γαλα,φροντισε τουλαχιστον να καλυπτεις τις απαραιτητες μεριδες ασβεστιου απο αλλες τροφες.
Εχεις ξεκινησει να μειωνεις γευματα?

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω θυμαμαι μολις χρονισε ηπιε το NOULAC,που δεν ειναι σκονη...νομιζω οτι μπορει να δοθει και νωριτερα.

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eleni dek m kalimera....
K na s zisei to paidaki...
Egw tha symfonisw metin litsako,,,pes t giatrou na s dwsei deigmata gala k opio aresei t mwrou... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ελενη μπραβο θυλαζεις ακομα ουαου δεν το πιστευω!! ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ??? 536304 ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ??? 536304 ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ??? 50580 ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ??? 50580
Εγω δεν ξερω να σ πω ειμαστε μικροι ακομα παντως η αδερφη μου αλλα και η ξαδερφη μου του εδιναν nan . Αλλα πριν παρεις ρωτα την παιδιατρο σ πιο να παρεις καλυτερα!! Smile Smile

χρυσαφακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την χρυσαφακι στις Πεμ Φεβ 23, 2012 11:17 pm, 1 φορά

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η δικια μου οταν στους 2 μηνες της εδωσα συμπληρωμα, ουτε να το δοκιμασει. Αλλαξαμε δωδεκα μαρκες, δεν ηθελε κανενα. Καποια στιγμη εβγαλε εξανθηματα, φοβηθηκαμε οτι ειναι απτο γαλα και εκτοτε πινει υποαλλεργικο. Ξεκινησαμε με το ΝΑΝ ΗΑ αλλα ουτε αυτο το επινε και ετσι της πηρα το HUMANA. Με αυτο το γαλα σωθηκαμε. Πιο ακριβο αλλα πυκνορρευστο και χορταστικο, αρχισε το μωρακι μου επιτελους να παιρνει τα πανω του.Τωρα που κλεινει τον εβδομο της εκανα αλλαγη οπως μου ειπε η παιδιατρος σε κανονικο γαλα.Της πηρα το ΝΑΝ που ειναι οικονομικο για δοκιμη.Αν δειτε πώς εκανε οταν ακουμπησε τη γλωσσα στο μπουκαλι.Του έδωσε μια με το χερι και παρολιγο να μου πεσει!!! Εχω παραγγειλει λοιπον το HUMANA το κανομικο και σημερα θα παω να το παρω. Ελπιζω να το πινει.
Συμφωνω οτι πρεπει να μιλησεις με τον παιδιατρο σας γιατι τα παιδια που εχουν θηλασει δυσκολα πινουν ξενο γαλα. Και να σου δωσει δειγματα.Εμεις ξοδεψαμε μια περιουσια με τις αλλαγες και ολα τα κουτια τα πεταγα γεματα.
Επισης γνωριζω οτι στον χρονο το παιδι μπορει να πιει γαλα πληρες φρεσκο και μετα τα 2-3 έτη ημιαποβουτηρωμενο.
Δεν σου συνιστω μετα τον χρονο τα γαλατα σε κονσερβα, ειναι πολλες φορες παστεριωμενα οποτε καταλαβαινεις την αλλοιωση που θα εχουν υποστει. Το ΝΟΥΝΟΥ KΙD θεωρειται απαραδεκτο σαν γαλα, ολο προσθετα και γλυκαντικες ουσιες.Γενικα, γυρω απο τη βρεφικη-παιδικη διατροφη εχει στηθει μια ολοκληρη βιομηχανια με τεραστια συμφεροντα σε βαρος φυσικα της υγειας των παιδιων μας.Συνεννοησου με τον παιδιατρο σου και πιστευω οτι και αυτος θα σου πει για φρεσκο. Δεν υπαρχει λογος να δωσεις σκονη ή κονσερβα στο παιδακι σου...

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. σημερα θα παρω τηλ την παιδίατρο γιατί εχθές δεν την έβρισκα με τιποτα. Αλλά για φρέσκο δε το συζητά ακόμη μετα τους 18 μηνες. Ρηνούλα αναγκαστικά σταματάω επειδή θέλω να βάλω μπροστά για το 2ο μωράκι και θα γίνει με σπερματέγχυση οπότε θα παρω ορμονες. αυτό σημαίνει οτι θα πρεπει να σταματησω το θηλασμό. μακάρι να βρω ένα που να του αρέσει πριν πετάξω ολα μου τα λεφτα σε κουτια γαλα που δνε τα πινει

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σου εύχομαι σύντομα να μείνεις πάλι εγκυος!

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσακι μου απο την απαντηση της παιδιατρου σου καταλαβαινω πολλα. Ζητησε κι αλλη γνωμη. Ειναι απαραδεκτο για 18 μηνων παιδι να σου απαγορευει το φρεσκο γαλα.Ρώτησε εναν πραγματικα υπευθυνο ανθρωπο-επιστημονα και θα με θυμηθεις.Δυστυχως πολλοι παιδιατροι στην Ελλαδα υπηρετουν τα συμφεροντα των εταιρειων που ανεφερα στο προηγουμενο post μου...

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Mama Pupa έγραψε:Κοριτσακι μου απο την απαντηση της παιδιατρου σου καταλαβαινω πολλα. Ζητησε κι αλλη γνωμη. Ειναι απαραδεκτο για 18 μηνων παιδι να σου απαγορευει το φρεσκο γαλα.Ρώτησε εναν πραγματικα υπευθυνο ανθρωπο-επιστημονα και θα με θυμηθεις.Δυστυχως πολλοι παιδιατροι στην Ελλαδα υπηρετουν τα συμφεροντα των εταιρειων που ανεφερα στο προηγουμενο post μου...

Συμφωνω ,εξαλλου υπαρχουν και γαλατα οπως το ΔΕΛΤΑ ADVANCE που ειναι υψηλης παστεριωσης και ειναι απο το πρωτο ετος και μετα.

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κασταλια μου θα σε απογοητευσω!!!Το ADVANCE δε συστηνεται!Εχει ζαχαρη δυστυχως για να ειναι πιο ευγευστο...Απορω που τα επιτρεπουν...
Κανονικο φρεσκο γαλατακι ενηλικων...

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nαι αλλα ειναι ενισχυμενο με σιδηρο και αλλες βιταμινες που στο γαλα ενηλικων ειναι λιγοτερα...αυτο ειναι το νοημα των παιδικων γαλατων ...οι σκονες αραγε δεν εχουν καθολου γλυκαντικα;;;Δεν το εχω κοιταξει,αλλα για να τα πινουν τα μικρα και να ειναι ευγεστα για τα γουστα τους ,μην εκπλαγειτε αν εχουν και αυτα...οπως και οι κρεμες και τα παιδικα γιαουρτια,τα οποια ο γιος μου περιεργως δεν τα θελει και προτιμα το προβειο γιαουρτι που ειναι και ξινο...τα γλυκαντικα δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε ποτε τελειως.Οσο μπορουμε καλο ειναι,αλλα αν σου λεει οτι ενα παιδι δεν θελει το γαλα,καλυτερα ενα με γλυκαντικα παρα τιποτα.

katarina

katarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mama Pupa έγραψε:Κασταλια μου θα σε απογοητευσω!!!Το ADVANCE δε συστηνεται!Εχει ζαχαρη δυστυχως για να ειναι πιο ευγευστο...Απορω που τα επιτρεπουν...
Κανονικο φρεσκο γαλατακι ενηλικων...
Καλημερα!Καλα ειναι δυνατον να μας λες οτι τα γαλατα που ειναι για 1 ετους και πανω δεν ειναι καλα και απορεις το πως τα συστηνουν?Ειλικρινα πεφτω απο τα συννεφα,ουτε εχει αναφερθει ποτε τιποτα απο οσο ξερω για τα συγκεκριμενα γαλατα ουτε περιεχουν ζαχαρη αν τα δοκιμασεις.Επειδη τα εχω ψαξει το μονο γαλα που περιεχει ζαχαρη ειναι το Α Β Γ.Αν το δοκιμασεις θα δεις οτι ουτε εσυ μπορεις να το πιεις.Τα γαλατα απο 1 ετους και πανω περιεχουν τα καταλληλα ιχνοστοιχεια, βιταμινες και σιδηρο που χρειαζονται τα μωρακια για αυτην την ηλικια.Το γαλα που πινουμε εμεις δεν ειναι τοσο εμπλουτισμενο οσο τα παιδικα.

katarina

katarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Απο κει κ περα η καθε μανουλα κρινει μονη της τι ειναι καλυτερο για το παιδακι της

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Την πήρα τηλ και μου είπε ότι τα καλυτερα γάλατα ειναι το almiron και το s26. και στα δυο να παρω το 3νουμερο αφού χρονίζουμε σε ένα χρονο. Ειναι λεει γλυκά επειδή έχουν βανίλια μέσα και τα παιδάκια το πινουν πιο εύκολα. Εαν δω οτι το πινει αλλά πινει λιγο να μην επιμενω αλλά να τον αφησω να πιει όσο θελει και αφου θα ξεκινησω ξενο γαλα να μην ξαναδωσω στηθος γιατί δε θα αποθηλάσω ποτέ. δε συστήνει σε καμία περίπτωση τα ΝΟΥΝΟΥ kID , και λοιπά εβαπορε ή φρέσκα γάλατα. Συγκεκριμένα μου ειπε : ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ. ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟ 3 ΕΤΩΝ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ALMIRON!!!!
Έμεινα ξερή απο την απάντησή της. Ετσι λοιπόν επειδή πάντα ημουν αντιδραστικό στοιχείο και δεν εκανα παντα ότι μου λεγανε, πηρα μεν το s26 αλλά πηρα και ενα NESTLAC και ένα NOULAC. ε δεν θα καταληξω να δινω σκονη για παντα στον μικρο μου!

katarina

katarina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elenidek έγραψε:Την πήρα τηλ και μου είπε ότι τα καλυτερα γάλατα ειναι το almiron και το s26. και στα δυο να παρω το 3νουμερο αφού χρονίζουμε σε ένα χρονο. Ειναι λεει γλυκά επειδή έχουν βανίλια μέσα και τα παιδάκια το πινουν πιο εύκολα. Εαν δω οτι το πινει αλλά πινει λιγο να μην επιμενω αλλά να τον αφησω να πιει όσο θελει και αφου θα ξεκινησω ξενο γαλα να μην ξαναδωσω στηθος γιατί δε θα αποθηλάσω ποτέ. δε συστήνει σε καμία περίπτωση τα ΝΟΥΝΟΥ kID , και λοιπά εβαπορε ή φρέσκα γάλατα. Συγκεκριμένα μου ειπε : ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ. ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟ 3 ΕΤΩΝ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ALMIRON!!!!
Έμεινα ξερή απο την απάντησή της. Ετσι λοιπόν επειδή πάντα ημουν αντιδραστικό στοιχείο και δεν εκανα παντα ότι μου λεγανε, πηρα μεν το s26 αλλά πηρα και ενα NESTLAC και ένα NOULAC. ε δεν θα καταληξω να δινω σκονη για παντα στον μικρο μου!
Συμφωνω πληρως με τη σταση σου

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλα κανεις και δοκιμαζεις,την παραβρισκω απολυτη την παιδιατρο σου...

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
katarina έγραψε:
Mama Pupa έγραψε:Κασταλια μου θα σε απογοητευσω!!!Το ADVANCE δε συστηνεται!Εχει ζαχαρη δυστυχως για να ειναι πιο ευγευστο...Απορω που τα επιτρεπουν...
Κανονικο φρεσκο γαλατακι ενηλικων...
Καλημερα!Καλα ειναι δυνατον να μας λες οτι τα γαλατα που ειναι για 1 ετους και πανω δεν ειναι καλα και απορεις το πως τα συστηνουν?Ειλικρινα πεφτω απο τα συννεφα,ουτε εχει αναφερθει ποτε τιποτα απο οσο ξερω για τα συγκεκριμενα γαλατα ουτε περιεχουν ζαχαρη αν τα δοκιμασεις.Επειδη τα εχω ψαξει το μονο γαλα που περιεχει ζαχαρη ειναι το Α Β Γ.Αν το δοκιμασεις θα δεις οτι ουτε εσυ μπορεις να το πιεις.Τα γαλατα απο 1 ετους και πανω περιεχουν τα καταλληλα ιχνοστοιχεια, βιταμινες και σιδηρο που χρειαζονται τα μωρακια για αυτην την ηλικια.Το γαλα που πινουμε εμεις δεν ειναι τοσο εμπλουτισμενο οσο τα παιδικα.
Δεν μιλαω ποτε για θεματα επιστημονικα εκθετοντας προσωπικες μου αποψεις. Τα παιδια ανω του ενος ετους πρεπει να τρωνε ο,τι και οι ενηλικες. Ο,τι προσθετο απαραιτητο στοιχειο και βιταμινη χρειαζεται ενα παιδι σε αυτην την ηλικια το παιρνει απο τις τροφες, οχι απο το γαλα. Εμπλουτισμενα γαλατα πλεον δεν ειναι απαραιτητα. Ουτε καν ειδικα γιαουρτια τυπου "παιδικα" χρειαζονται τα παιδια στον 8ο μηνα αλλα το κανονικο ενηλικων. Οσο πιο "πειραγμενες" ειναι οι τροφες των παιδιων τοσο πιο ακαταλληλες γινονται.Αυτη ειναι η επισημη αποψη της συγχρονης παιδιατρικης και αν το ψαξεις θα το επιβεβαιωσεις.

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ευχηθείτε μου καλή τύχη.... confused confused confused

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenidek έγραψε:ευχηθείτε μου καλή τύχη.... confused confused confused


Θα σου ευχηθω αλλα μην αγχωνεσαι...θα συνηθισει.Και μενα ο δικος μου με το γαλα εχει περασει ΤΙΣ φασεις,ασε...το ξερω αυτο το αγχος.Α μιας και το θυμηθηκα,αν τελικα δεν πινει τιποτα δοκιμασε να του βαζεις μεσα κατι και να του το δινεις με το κουταλακι...π.χ. κανενα παξιμαδακι μαλακο μπουκια ή κανενα μπισκοτακι οπως τα μιραντα ή κανενα κουλουρακι...εχουν ζαχαρη αλλα τι να κανουμε...και μενα μονο ετσι το πινει.Αχ σε καταλαβαινω!!!Καλη τυχη και πες μας ετσι;;;

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμάς μόλις χρόνισε η παιδίατρος μας είπε να του δώσουμε γάλα υγρό μακράς διάρκειας που είναι για αυτή την ηλικία . Του έδινα το αλμιρον 1-3.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις