Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
131 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 131 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="dinaki88"]εγώ θήλασα αποκλειστικά 6 μήνες!
το μωρό όλο αυτό το διάστημα έπαιρνε 1 κιλό από το γάλα μου και μόνο
θέλω να κράξω όμως:
1. τη γιατρό μας, και κυρίως όμως τις παιδιάτρους στο παίδων όπου έτυχε και νοσηλευτήκαμε 19 ημερών, ότι και καλά το παιδί έπαιρνε πολύ βάρος, και κακώς το έβαζα στο στήθος τόσο συχνά και να το αφήνω λίγο να γκρινιάξει

πρωτη φορα το ακουω αυτο.ισα ισα ηξερα οτι το παιδι και καθε 2 ωρες να γκρινιαζει το βαζεις στο στηθος.και ηταν και κακο που επαιρνε βαρος;;;;
καλα κανεις και τους κραζεις.
εγω οταν γεννησα τον μπεμπη μου τους ειχα πει να μην τον ταιζουν μεσα και να μου τον φερνουν για θηλασμο.και μου ειχαν πει ενταξει.ελα ομως που το εφερναν μετα απο 4 ωρες και το μωρο εβγαζε γουλιτσες κ ρευοταν... η παιδιατρος μου μου ειχε πει,πως ο,τι και να λενε αυτες τα ταιζουν μεσα...
και πως να πιασει στηθος μετα οταν εχει μαθει την ευκολια του μπιμπερο;;;

thenia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Etsi dinaki,kala ta les!!

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπράβο dinaki88 που πήρες την κατάσταση στα χέρια σου και εμπιστεύτηκες αποκλειστικά τη γυναικεία σου διαίσθηση που ξέρει τι είναι καλό για το παιδί σου. Μανούλες ενωμένες ποτέ νικημένες!

http://newagemama.wordpress.com

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να εμποδισει μια μανουλα να θηλασει το παιδακι της.Εχω θηλασει παντου,σε ταβερνες,στην παραλια,σε καφε,σε μαγαζια,ακομα και σε πεζοδρομιο.Οπουδηποτε επρεπε να ταισω τα μωρα μου.Ειναι δικαιωμα μου και δεν εχω επιτρεψει ποτε σε κανεναν να μου την πει.Και η κλασικη απαντηση...if breastfeeding offends you put a blanket over YOUR head...
Kαι ξανα keep on breastfeeding girls!!!

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Gwgw81"]εγω οταν γεννησα τον μπεμπη μου τους ειχα πει να μην τον ταιζουν μεσα και να μου τον φερνουν για θηλασμο.και μου ειχαν πει ενταξει.ελα ομως που το εφερναν μετα απο 4 ωρες και το μωρο εβγαζε γουλιτσες κ ρευοταν... η παιδιατρος μου μου ειχε πει,πως ο,τι και να λενε αυτες τα ταιζουν μεσα...

Κι εμένα μου είχε συμβεί αυτό στο μαιευτήριο. Τους είχα πει αποκλειστικό θηλασμό και ερχόταν το μωρό και έβγαζε γουλιές...Μα δεν του δίνουμε...μου λέγανε Shocked Μάλλον σηκωνόταν μόνο του το νεογέννητο και μπεκρούλιαζε... Rolling Eyes Μία, δύο, την τρίτη έγινε της τρελλής και αυτό ήτανε...μόλις έκλαιγε μου τον φέρνανε!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Και η κλασικη απαντηση...if breastfeeding offends you put a blanket over YOUR head...
Kαι ξανα keep on breastfeeding girls!!!

Laughing Laughing Laughing

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπραβο Ντινακι μου!Πες τα χρυσοστομη!!!!!!!!

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
marizakismom έγραψε:πες τα χρυσοστομη!!εχω θηλασει τη μικρη σε καφετερια,στο αυτοκινητο(σε μποτιλιαρισμα κι απλα εσκυψα πανω απο το παιδι,δεν το εβγαλα καν απο το καθισματακι) και δεν θυμαμαι και που αλλου αλλα εαν τυχει κανεις να με κοιταξει στραβα θα τον περασω 14 γενιες..ασχετο-σαν μια τσατσογρια που ειπε στην κολλητη μου να μην βγαζει τον μπεμπη της εξω για να μην αναπνεει καυσαερια Shocked τι λες μαρη...
χαχαχα!!!ναι η βλαμενη!!!κι εσενα μωρη τι σε νοιαζει τι αναπνεει το δικο μου το παιδι? δεν κανει λεει να το βγαζω εξω απο το σπιτι!!!ακους εκει? εγω δεν ξερω τι κανει και τι δεν κανει? εσυ θα μου πεις???κοριτσια αυτο εγινε τη μερα που ειχαμε συναντηση στο συνταγμα και περιμενα τη jasmin με το μπιμπο της για να ερθουμε!!!

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="gennie"]
Gwgw81 έγραψε:εγω οταν γεννησα τον μπεμπη μου τους ειχα πει να μην τον ταιζουν μεσα και να μου τον φερνουν για θηλασμο.και μου ειχαν πει ενταξει.ελα ομως που το εφερναν μετα απο 4 ωρες και το μωρο εβγαζε γουλιτσες κ ρευοταν... η παιδιατρος μου μου ειχε πει,πως ο,τι και να λενε αυτες τα ταιζουν μεσα...

Κι εμένα μου είχε συμβεί αυτό στο μαιευτήριο. Τους είχα πει αποκλειστικό θηλασμό και ερχόταν το μωρό και έβγαζε γουλιές...Μα δεν του δίνουμε...μου λέγανε Shocked Μάλλον σηκωνόταν μόνο του το νεογέννητο και μπεκρούλιαζε... Rolling Eyes Μία, δύο, την τρίτη έγινε της τρελλής και αυτό ήτανε...μόλις έκλαιγε μου τον φέρνανε!

Αχ σα να βλεπω εμενα:
Λεω της μαιας "την επομενη φορα που θα ερθει φαγωμενο θα γινει σκοτωμος εδω μεσα"
και μου απανταει με θρασος ¨δεν τα ταιζουμε μανταμ"
στο καπακι ο μικρος ρευεται και βγαζει γουλια αυτη γουρλωσε τα ματια και της λεω
"ναι εχεις δικιο, εγω ειμαι μανταμ κι εσυ ηλιθια που με θεωρεις ηλιθια"
Ηρθε και η προισταμενη και μου ζητησε συγνωμη αλλα να το βρασω. Επειδη ημουν νεα μανουλα νομιζαν οτι δεν ξερω τι μου γινεται?

Παντως εγω θηλασα μονο 40 μερες αλλα μετα επρεπε να παρω κορτιζονη και δυστυχως διεκοψα. Χαιρομαι ομως που εδωσα το γαλατακι μου εστω και τοσο.
Και ειχα πολυυυυυ γαλα!

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Θηλασμός = θρέψη! Είναι η αίσθηση ότι εκείνη τη στιγμή προσφέρεις στο παιδί σου αυτό που έχει ανάγκη!!! Δηλαδή το μπιμπερό δεν ενοχλεί και ενοχλεί το στήθος που θηλάζει??? Είμαστε ηλίθιοι οι άνθρωποι... Όταν βλέπουμε ένα ζώο να θηλάζει γιατί το θεωρούμε τρυφερό σαν εικόνα ενώ το ανθρώπινο στήθος μας φαίνεται παράλογο??? Κι επιτέλους δεν το βγάζεις και φόρα παρτίδα.... θηλάζεις!!!!

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπράβο και ξανά μπράβο για το κράξιμο. Κι εγώ μαζί σου!!!

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Dinaki πραγματικά με συγκίνισες με την οργή που έβγαλες γιατί και εγώ έτσι νιώθω. Έιχα την τύχη να είμαι στην Αγγλία (έτσι έφτασα να λέω)τον πρώτο χρόνο της ζωής του μικρού μου και πραγματικά είμαστε χιλιόμετρα πίσω. Ήθελα τόσο πολυ να γυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα και πραγματικά σοκαρίστικα με την όλη αντιμετώπιση του κοσμου προς τα παιδιά τους καθώς επίσης και με την αδιακρισία των γιατρών. Στην Αγγλία προωθούν πάρα πολύ τον θυλασμο και παρέχουν σεμινάρια σε έγκυες γυναίκες δωρεάν απο το δημόσιο νοσοκομείο. Οι γιατροί σε οποιοδήποτε θέμα σου λένε την γνώμη τους και πάντα τελειώνουν λέγοντας οτι εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις γιατί είναι παιδί σου και το μητρικό ένστικτο έρχετε πρώτο και είναι πάνω απο κάθε γιατρό. Όλοι όμως το τόνιζαν. Πραγματικά η Ελληνίδα μάνα κυρίως η νέα που θέλει να πάει ένα βήμα μπροστά και να κάνει κάτι καλύτερο για τα παιδία της νιώθει οτι είναι σκλαβωμένη. Και εγώ έτσι νιώθω αλλα προσπαθώ να το καταπολεμήσω και πλέον κάνω αυτο που θεωρώ εγώ σωστο. Αυτή την ανάγκη την είχα απο τότε που γέννησα. Δεν δέχτηκα συμβουλή απο κανέναν κοντινό μου. Προσπάθησα απο βιβλία και Ιντερνετ να βρώ τον δικό μου τρόπο να μεγαλώσω σωστά το παιδί μου και δεν το έχω μετανιώσει.

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ σα να βλεπω εμενα:
Λεω της μαιας "την επομενη φορα που θα ερθει φαγωμενο θα γινει σκοτωμος εδω μεσα"
και μου απανταει με θρασος ¨δεν τα ταιζουμε μανταμ"
στο καπακι ο μικρος ρευεται και βγαζει γουλια αυτη γουρλωσε τα ματια και της λεω
"ναι εχεις δικιο, εγω ειμαι μανταμ κι εσυ ηλιθια που με θεωρεις ηλιθια"
Ηρθε και η προισταμενη και μου ζητησε συγνωμη αλλα να το βρασω. Επειδη ημουν νεα μανουλα νομιζαν οτι δεν ξερω τι μου γινεται?

Παντως εγω θηλασα μονο 40 μερες αλλα μετα επρεπε να παρω κορτιζονη και δυστυχως διεκοψα. Χαιρομαι ομως που εδωσα το γαλατακι μου εστω και τοσο.
Και ειχα πολυυυυυ γαλα!

Μου κάνεις πλάκα τωρα. Έδωσαν το παιδί σου να πιεί γάλα εμπορίου χωρίς να σε ρωτήσουν????? Μου έχουν πέσει τα μαλιά με αυτα που διαβάζω. Καλά αυτοί είναι πιό ζώα και απο τα ζώα δεν γίνινται αυτά τα πράγματα

xrysa7

xrysa7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ego den eixa gala na fantastite oyte to xapi den pira gia na moy kopei alla thn evaza tis protes dekapte meres kai oso travoyze kai fysika tis edina kai kseno gala!!!oso gia to dimosio thylasmo ego tha ntrepomoyn!!kai otan to kanei i alli mprostamoy den niotho aneta ego!!!theoro oti o thilasmos einai mia prosopiki ipothesi anamesa sto paidi kai th mitera !!! alla an thlei kapoia na thilasei dimosia emana den me enoxli kai den prepei na to katakrinoume!! flower

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε: Στην Αγγλία προωθούν πάρα πολύ τον θυλασμο και παρέχουν σεμινάρια σε έγκυες γυναίκες δωρεάν απο το δημόσιο νοσοκομείο.

ειναι αλλιως το συστημα υγειας εκει, στα περισσοτερα καλυτερο απο το δικο μας εδω...δυστυχως. Αλλα σεμιναρια θηλασμου εχει και εδω,στο Ελενα τουλαχιστον θυμαμαι οτι παρακολουθησαν και εγκυες που θα γεννουσαν σε ιδιωτικα μαιευτηρια.Μη φαντασετις κατι σπουδαιο,αλλα ηταν η αρχη για να ωθησει καποια να ενημερωθει περισσοτερο. Ειναι και δικη μας η ευθυνη για την σωστη ενημερωση.

mamadimi έγραψε:Αχ σα να βλεπω εμενα:
Λεω της μαιας "την επομενη φορα που θα ερθει φαγωμενο θα γινει σκοτωμος εδω μεσα"
και μου απανταει με θρασος ¨δεν τα ταιζουμε μανταμ"
στο καπακι ο μικρος ρευεται και βγαζει γουλια αυτη γουρλωσε τα ματια και της λεω
"ναι εχεις δικιο, εγω ειμαι μανταμ κι εσυ ηλιθια που με θεωρεις ηλιθια"
Ηρθε και η προισταμενη και μου ζητησε συγνωμη αλλα να το βρασω. Επειδη ημουν νεα μανουλα νομιζαν οτι δεν ξερω τι μου γινεται?

Παντως εγω θηλασα μονο 40 μερες αλλα μετα επρεπε να παρω κορτιζονη και δυστυχως διεκοψα. Χαιρομαι ομως που εδωσα το γαλατακι μου εστω και τοσο.
Και ειχα πολυυυυυ γαλα!

Μου κάνεις πλάκα τωρα. Έδωσαν το παιδί σου να πιεί γάλα εμπορίου χωρίς να σε ρωτήσουν????? Μου έχουν πέσει τα μαλιά με αυτα που διαβάζω. Καλά αυτοί είναι πιό ζώα και απο τα ζώα δεν γίνινται αυτά τα πράγματα

ελα που γινονται! και αντε οι γυναικες που δεν το γνωριζουν παει κι ερχεται, οταν ομως ενημερβνεις μελουσες μαμαδες γι αυτη την τακτικη και συνεχιζουν να θελουν να γεννησουν σε αυτα τα μαιευτηρια τοτε τι μπορεις να πεις? γιατι να αλλαξουν τακτικη αυτα τα μαιευτηρια οταν υπαρχει κοσμος που οχι μονο δεχεται κατι τετοιο αλλα το υπερασπιζεται κιολας σαν καλυτερο απο ενα δημοσιο που εχει rooming in??

xrysa7 έγραψε:ego den eixa gala na fantastite oyte to xapi den pira gia na moy kopei alla thn evaza tis protes dekapte meres kai oso travoyze kai fysika tis edina kai kseno gala!!!oso gia to dimosio thylasmo ego tha ntrepomoyn!!kai otan to kanei i alli mprostamoy den niotho aneta ego!!!theoro oti o thilasmos einai mia prosopiki ipothesi anamesa sto paidi kai th mitera !!! alla an thlei kapoia na thilasei dimosia emana den me enoxli kai den prepei na to katakrinoume!! flower


ακου Χρυσα,εκτος κι αν ειχες καποια σοβαρη ορμονικη διαταραχη (που αν ειχες θα σε ειχε ενημερωσει ο γιατρος σου) το γαλα σου περιοριστηκε αφου εδινες συμπληρωμα, αν κραταγες και ρολογακι για να θηλασεις ..ε,τοτε ηταν επομενο να συμβει. Αν οι παιδιατροι σου ειχαν πει οχι στο συμπληρωμα (που κατι μου λεει πως σου συστησαν το αντιθετο...) και επισης ειχαν την αποψη "δεν εχεις γαλα" πως να θηλασεις τοτε??θελει πυγμη,και συχνα οι πρωτομαμαδες δεν την εχουμε.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ακου Χρυσα,εκτος κι αν ειχες καποια σοβαρη ορμονικη διαταραχη (που αν ειχες θα σε ειχε ενημερωσει ο γιατρος σου) το γαλα σου περιοριστηκε αφου εδινες συμπληρωμα, αν κραταγες και ρολογακι για να θηλασεις ..ε,τοτε ηταν επομενο να συμβει. Αν οι παιδιατροι σου ειχαν πει οχι στο συμπληρωμα (που κατι μου λεει πως σου συστησαν το αντιθετο...) και επισης ειχαν την αποψη "δεν εχεις γαλα" πως να θηλασεις τοτε??θελει πυγμη,και συχνα οι πρωτομαμαδες δεν την εχουμε.[/quote]


Ακριβως λιτσακο με καλυψες απολυτα.Οι νεες μανουλες που θελουν να θηλασουν πρεπει να ενημερωθουν καλα απο την εγγυμοσυνη τους και να ΜΗΝ ακολουθησουν λανθασμενες οδηγιες των γιατρων που μονο σε αποθηλασμο μπορουν να οδηγησουν...Ολες οι μανουλες εχουν γαλα...εκτος σπανιων περιπτωσεων.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μου την δινει γιατι στην αφρικη δεν εχουν παιδιατρους για να τις καθοδηγησουν  και ακολουθουν το ενστικτο τους εδω εχουμε τον καθε μπιχλιαρη παιδιατρο να λεει οτι του κατεβει απο το κεφαλι για να μην τον περασουμε για ασχετο ! απαπαπαπα πρωπρωι !!!!!!!!!!!!!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω τι να πω που δεν μαφησαν να θηλασω???

μου ειπαν οτι επειδη το μωρο ειναι μικρο και στην εντατικη δεν κανει να θηλασω....δεν μου ειπαν ομως να βγαζω με το θηλαστρο και αντι για ξενο στο σωληνακι να του δινουν δικο μου!!!!
ουτε να βγαζω με το θηλαστρο και μετα οταν με το καλο βγει να τον θηλασω

αλλα φταιω κι εγω που δεν φροντισα να ενημερωθω πριν
νομιζα οτι ολα θα ερθουν στην ωρα τους και επεισης νομιζα οτι ειχα ακομη χρονο να μαθω για τον θηλασμο
ελα ομως που γεννησα προωρα και δεν ειχα προλαβει να μαθω τιποτα???

εμενα αυτα μου τα ειπαν οι παιδιατροι και οταν το ειπα στην μαια για να μου δωσει το χαπι(ειχα και πολυ γαλα..)εκανε μια γκριματσα αηδιας για αυτους....

εβγαλα με το θηλαστρο σε ενα δωματιακι γιατι ντρεπομουν
α ερθει δευτερο μωρακι θα ακολουθησω αυτο που θελω εγω
ισως και να σταματησω να ντρεπομαι

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειναι εξοργιστικα ανυποφορο να ζεις σε μια ελλαδα του 2011 και να μην μπορεις να θηλασεις δημοσια το βρεφος,και να μην επικροτουν τις προσπαθειες των μαναδων που θελουνε να θηλασουνε τα μωρακια τους.ο θεος εχει κανει την μητερα φυση τοσο τελεια που εχει κανει ετσι την γυναικα για να μπορει να ταιζει το μωρο της,τι κακο μπορει να ειναι?εγω οταν γεννησα κ θηλαζα ειχα ενα πετσετακι-πανα και οποτε ηθελε η μικρη την εβαζα στο στηθος κ καλυπτα το υπολοιπο στηθος μαυτο,οχι επειδη εγω ντρπομουν επειδη οι αλλοι ερχοντουσαν σε δυσκολη θεση,κ μια μερα ημουνα για καφε κ η μικρη ηθελε να θηλασει κ την εβαλα,κ με κοιτουσε μια κυρια 40-50 αλλα με υπεροπτικο υφος,κ της λεω τι κοιτας δν εχεις ξαναδει να θηλαζουνε??κ βγαζω κ το πετσετακι κ της λεω ελα δες πως γινεται,κ ειχα ανεβασει στροφες.στην παραλια ειδικα την αφηνα ανενοχλητη οποτε ηθελε το τραβουσε κ επινε.ελεος πια,δλδ μερικες μανουλες δν μπορουνε για καποιους λογους να θηλασουνε δν εχουνε γαλα εχουνε καποιο προβλημα κτλ κ πρεπει τις υπολοιπες που μπορουν να τις κανουνε να μη θελουνε????καιρος να το σταματαμε αυτο πια.
για τις εγκυες που ντυνονται πιο μοντερνα κ πετανε εξω την κοιλια κ τις μανουλες που θηλαζουνε σε δημοσιους χωρους ξερουνε κ μιλανε,για τα ανηλικα που μπαινουνε σε κλαμπ κ πινουνε κ καπνιζουνε σαν να ειναι 20-25 ετων δν μιλαει κανενας,για ενα σωρο προβληματα που εχει η κοινωνια δν μιλαει κανεις,σαυτο που ειναι ευλογια θεου ξερουνε να μιλησουνε.αντε γτ συγχηστυκα.οκ να μην θελει καποια μητερα δεκτο,σωμα της κ μωρο της ειναι οτι θελει κανει η καθεμια κ οτι πιστευει οτι ειναι καλυτερο για το μωρο της,αλλα αλλες που θελουνε γτ να μην τις βοηθανε που υποτιθετε εχουνε παρει κ ενα τιμημενο πτυχιο.ελεος.

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamadimi έγραψε:Αχ σα να βλεπω εμενα:
Λεω της μαιας "την επομενη φορα που θα ερθει φαγωμενο θα γινει σκοτωμος εδω μεσα"
και μου απανταει με θρασος ¨δεν τα ταιζουμε μανταμ"
στο καπακι ο μικρος ρευεται και βγαζει γουλια αυτη γουρλωσε τα ματια και της λεω
"ναι εχεις δικιο, εγω ειμαι μανταμ κι εσυ ηλιθια που με θεωρεις ηλιθια"
Ηρθε και η προισταμενη και μου ζητησε συγνωμη αλλα να το βρασω. Επειδη ημουν νεα μανουλα νομιζαν οτι δεν ξερω τι μου γινεται?

Παντως εγω θηλασα μονο 40 μερες αλλα μετα επρεπε να παρω κορτιζονη και δυστυχως διεκοψα. Χαιρομαι ομως που εδωσα το γαλατακι μου εστω και τοσο.
Και ειχα πολυυυυυ γαλα!

Μου κάνεις πλάκα τωρα. Έδωσαν το παιδί σου να πιεί γάλα εμπορίου χωρίς να σε ρωτήσουν????? Μου έχουν πέσει τα μαλιά με αυτα που διαβάζω. Καλά αυτοί είναι πιό ζώα και απο τα ζώα δεν γίνινται αυτά τα πράγματα

Οχι δυστυχως δεν σε ρωτανε.
Το θεωρουν αυτονοητο, σα να εχεις υπογραψει ενα νοητο συμβολαιο οτι μολις γεννηθει θα του δωσουν ζαχαρονερο και μετα θα το ταιζουν οι μαιες!
Επειδη μαλιστα γεννησα με καισαρικη δεν το εβαλα στοστηθος αμεσως οπως ειναι φυσικο, αλλα το ειδα μετα απο 4-5 ωρες φαγωμενο μια χαρα!
Κι οταν στο φερνουν στο δωματιο καθε 3 ωρες (κι οχι οποτε θελει το μωρο) ειναι και φαγωμενο και εχει κι ενα εξτρα μπιμπερο με γαλατακι στο πυρεξακι του να το ταισεις.

Να σου πω την αληθεια εμενα δεν με πολυενοιαξαν ολα αυτα (εκτος απο το θρασος της μαιας και την αγενεια της) γιατι ηξερα οτι μολις παω στο σπιτακι μου θα ειμαι εγω και το νινι μου και δεν του εδωσα σταγονα ξενου γαλακτος απο την αρχη, ετσι και εδραιωθηκε ο θηλασμος.

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mimika έγραψε:
Οχι δυστυχως δεν σε ρωτανε.
Το θεωρουν αυτονοητο, σα να εχεις υπογραψει ενα νοητο συμβολαιο οτι μολις γεννηθει θα του δωσουν ζαχαρονερο και μετα θα το ταιζουν οι μαιες!
Επειδη μαλιστα γεννησα με καισαρικη δεν το εβαλα στοστηθος αμεσως οπως ειναι φυσικο, αλλα το ειδα μετα απο 4-5 ωρες φαγωμενο μια χαρα!
Κι οταν στο φερνουν στο δωματιο καθε 3 ωρες (κι οχι οποτε θελει το μωρο) ειναι και φαγωμενο και εχει κι ενα εξτρα μπιμπερο με γαλατακι στο πυρεξακι του να το ταισεις.

Να σου πω την αληθεια εμενα δεν με πολυενοιαξαν ολα αυτα (εκτος απο το θρασος της μαιας και την αγενεια της) γιατι ηξερα οτι μολις παω στο σπιτακι μου θα ειμαι εγω και το νινι μου και δεν του εδωσα σταγονα ξενου γαλακτος απο την αρχη, ετσι και εδραιωθηκε ο θηλασμος.


Mimika μου αυτά τα πράγματα είναι απαράδεχτα και το ξέρω οτι ίσως να βαρέθηκες να σχολείσαι αλλα δεν πρέπει να τα παρατάμε. Αυτή θα έπρεπε να είναι αφορμή για να γυρίσει το νοσοκομείο ανάποδα. Δεν έχει κανένας δικαίωμα να κάνει κάτι στο μωρό σου χωρίς την άδειά σου. Καλά δεν ντρέπονται απορώ. Σε παρακαλώ πες μου πώς είναι ο νόμος εδώ. Όποτε θέλουν σου φέρνουν το παιδί. Δηλαδή αν τους πείς να το φέρνουν όποτε το ζητήσεις δεν το κάνουν?

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θα σας πω το σύστημα που έχουν στην Αγγλία το οποίο ίσως ακουστεί λίγο βάρβαρο αλλα αν το καλοσκευτείς είναι καλύτερο. Καταρχήν Πρίν γεννήσεις έχεις το δικαίωμα να τους δώσεις σε ένα χαρτί γραμμένες όλες τις λεπτομέριες για το πώς θέλεις να είναι η γέννα σου. Πώς θέλεις να γεννήσεις, ποιός θέλεις να είναι στη γέννα,αν θέλεις με το που θα γεννηθεί το μωρο να σου το δώσουν κατευθείαν στο στήθος ή όχι... Όλοι σου λένε οτι ακόμα και αν εχεις αποφασίσει να μην θυλάσεις το πρώτο γάλα θα πρέπει να του το δώσεις εσύ γιατι τα θρεπτικάσυστατικά του πρώτου γάλακτος δεν βρίσκονται πουθενά. Δεν απομακρύνουν στιγμήτο μωρό απο δίπλα σου και όταν είσαι έτοιμη σε μεταφέρουν σε ένα άλλο δωμάτιο με άλλες μανούλες με το μωρό δίπλα σου. μέσα σε μία μέρα αν έχεις γεννήσει κανονικά και δεν έχεις πρόβλημα υγείας μπορείς να πάς σπίτι και απο εκει και πέρα για ένα μήνα έρχετε κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα ανάλογα με την κατάσταση μια μαία στο σπίτι σου για να σε βοηθήσει και να συζητήσει ότι σε απασχολει και να σε βοηθήσει να θυλάσεις. Επίσεις αυτό το κάνουν για να τσεκάρουν το περιβάλλον που μεγαλώνει το παιδι και αν είσαι σε θέση να το μεγαλώσεις ή χρειάζεσαι κάποια βοήθεια ειδικού. Αν η μαμά δηλώσει οτι δεν έχει βοήθεια στο σπίτι την κρατάνε κι άλλο στο νοσοκομείο. Μπορεί να ακούγεται λίγο βάρβαρο αλλα εμένα μου φάνικε τέλειο. Δεν αποχορήστικα το μικρό μου καθόλου και πήγα γρήγορα σπίτι που το ήθελα πολύ. Και ότο βοήθεια ειδικού χρειαζόμουν ήταν εκεί καθημερινα και είχαμε και όσο χρόνο ήθελα. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουν κάτι χωρις να σε ρωτήσουν. Αν γινόταν κάτι τέτοιο εκεί την άλλη μέρα θα ήταν θέμα στην τοπική εφημερίδα. θεωρείτε ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ όπως και είναι βέβαια

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοιτα να δεις. δεν ξρω ακριβως την νομοθεσια αλλα απο εμπειρια δυστυχως αυτοι ολοι εχουν ενα προγραμμα και δυσκολα το αλλαζουν.
Εγω ειχα πει πως θελω αποκλειστικο θηλασμο αλλα παρολα αυτα μου το εφερναν σε συγκεκριμενες ωρες.

Ξερω οτι σου ακουγονται απαραδεκτα ολα αυτα, αλλα εγω συγκεκριμενα ημουν σα να μου ειχαν κανει λοβοτομη απο τη χαρα μου, οποτε δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω με το μαιευτηριο.

και φασαρια να κανεις ακρη δεν βρισκεις δυστυχως θα σου το πουν πολλες κοπελες.Επισης τα ιδιωτικα μαιευτηρια εχουν συμβολαια με πολλες εταιριες και προωθουν τα προιοντα τους, γαλατα, πανες, κλπ. Σουδινουν και μια κουτα με ολα τα προιοντα σαν δειγματα και καλα.
Αρα δεν τους ενδιαφερει να θηλασεις, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ γιατι θα χασουν τις μιζες τους.
Ειναι κοπτηρια παει και τελειωσε.
Ειναι καθαρες επιχειρησεις και το μονο που θελουν ειναι χρηματα.
Μαλιστα ο γιατρος μου ηταν σε δυο ιδιωτικα μαιευτηρια, και εφυγε απο το ενα γιατι μου ειχε πει οτι τον πιεζαν να κανει μονο καισαρικες, καθαρο χασαπικο δηλαδη.
Και αν θελεις να εχεις το μωρο κοντα σου 24 ωρες (rooming in) μονο σε μονοκλινο επιτρεπεται (βαλε τουλαχιστον 4.500 € μονο το μαιευτηριο, χωρια ο γιατρος) ή νομιζω αν συμφωνησουν ολες στο θαλαμο να εχουν τα μωρακια τους.(δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει ακομα)

Μην το ψαχνεις και πολυ, ακρη δεν θα βρεις. Ειναι απροσωπες ΑΕ με στατιστικες και πινακες εσοδων!

Οι δε μαιες εμενα μου φανηκαν καλες εκτος απο μια, αλλα ακολουθουν τους κανονες του "ξενοδοχειου".

Στο επομενο θα ηθελα να παω σε δημοσιο γιατι ακουω πολυ καλα λογια και με πολυυυυυυυυυυυυ λιγοτερα χρηματα και εχεις το μωρακι διπλα σου.

Συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος Embarassed αλλα ηθελα να απαντησω στην mamadimi.

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="mimika"]Συγνώμη κάτι τελευταίο. Τόση ώρα μιλας για ιδωτική κλινική?????????????????????????????? Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω Shocked

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mimika έγραψε:Κοιτα να δεις. δεν ξρω ακριβως την νομοθεσια αλλα απο εμπειρια δυστυχως αυτοι ολοι εχουν ενα προγραμμα και δυσκολα το αλλαζουν.
Εγω ειχα πει πως θελω αποκλειστικο θηλασμο αλλα παρολα αυτα μου το εφερναν σε συγκεκριμενες ωρες.

Ξερω οτι σου ακουγονται απαραδεκτα ολα αυτα, αλλα εγω συγκεκριμενα ημουν σα να μου ειχαν κανει λοβοτομη απο τη χαρα μου, οποτε δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω με το μαιευτηριο.

και φασαρια να κανεις ακρη δεν βρισκεις δυστυχως θα σου το πουν πολλες κοπελες.Επισης τα ιδιωτικα μαιευτηρια εχουν συμβολαια με πολλες εταιριες και προωθουν τα προιοντα τους, γαλατα, πανες, κλπ. Σουδινουν και μια κουτα με ολα τα προιοντα σαν δειγματα και καλα.
Αρα δεν τους ενδιαφερει να θηλασεις, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ γιατι θα χασουν τις μιζες τους.
Ειναι κοπτηρια παει και τελειωσε.
Ειναι καθαρες επιχειρησεις και το μονο που θελουν ειναι χρηματα.
Μαλιστα ο γιατρος μου ηταν σε δυο ιδιωτικα μαιευτηρια, και εφυγε απο το ενα γιατι μου ειχε πει οτι τον πιεζαν να κανει μονο καισαρικες, καθαρο χασαπικο δηλαδη.
Και αν θελεις να εχεις το μωρο κοντα σου 24 ωρες (rooming in) μονο σε μονοκλινο επιτρεπεται (βαλε τουλαχιστον 4.500 € μονο το μαιευτηριο, χωρια ο γιατρος) ή νομιζω αν συμφωνησουν ολες στο θαλαμο να εχουν τα μωρακια τους.(δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει ακομα)

Μην το ψαχνεις και πολυ, ακρη δεν θα βρεις. Ειναι απροσωπες ΑΕ με στατιστικες και πινακες εσοδων!

Οι δε μαιες εμενα μου φανηκαν καλες εκτος απο μια, αλλα ακολουθουν τους κανονες του "ξενοδοχειου".

Στο επομενο θα ηθελα να παω σε δημοσιο γιατι ακουω πολυ καλα λογια και με πολυυυυυυυυυυυυ λιγοτερα χρηματα και εχεις το μωρακι διπλα σου.

Συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος Embarassed αλλα ηθελα να απαντησω στην mamadimi.
υποκλινομαι ( βασικα δεν μπαινουν τα εμοσιονς ) 

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις