Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
131 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 131 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
valerakievelinaki έγραψε:
mimika έγραψε:Κοιτα να δεις. δεν ξρω ακριβως την νομοθεσια αλλα απο εμπειρια δυστυχως αυτοι ολοι εχουν ενα προγραμμα και δυσκολα το αλλαζουν.
Εγω ειχα πει πως θελω αποκλειστικο θηλασμο αλλα παρολα αυτα μου το εφερναν σε συγκεκριμενες ωρες.

Ξερω οτι σου ακουγονται απαραδεκτα ολα αυτα, αλλα εγω συγκεκριμενα ημουν σα να μου ειχαν κανει λοβοτομη απο τη χαρα μου, οποτε δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω με το μαιευτηριο.

και φασαρια να κανεις ακρη δεν βρισκεις δυστυχως θα σου το πουν πολλες κοπελες.Επισης τα ιδιωτικα μαιευτηρια εχουν συμβολαια με πολλες εταιριες και προωθουν τα προιοντα τους, γαλατα, πανες, κλπ. Σουδινουν και μια κουτα με ολα τα προιοντα σαν δειγματα και καλα.
Αρα δεν τους ενδιαφερει να θηλασεις, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ γιατι θα χασουν τις μιζες τους.
Ειναι κοπτηρια παει και τελειωσε.
Ειναι καθαρες επιχειρησεις και το μονο που θελουν ειναι χρηματα.
Μαλιστα ο γιατρος μου ηταν σε δυο ιδιωτικα μαιευτηρια, και εφυγε απο το ενα γιατι μου ειχε πει οτι τον πιεζαν να κανει μονο καισαρικες, καθαρο χασαπικο δηλαδη.
Και αν θελεις να εχεις το μωρο κοντα σου 24 ωρες (rooming in) μονο σε μονοκλινο επιτρεπεται (βαλε τουλαχιστον 4.500 € μονο το μαιευτηριο, χωρια ο γιατρος) ή νομιζω αν συμφωνησουν ολες στο θαλαμο να εχουν τα μωρακια τους.(δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει ακομα)

Μην το ψαχνεις και πολυ, ακρη δεν θα βρεις. Ειναι απροσωπες ΑΕ με στατιστικες και πινακες εσοδων!

Οι δε μαιες εμενα μου φανηκαν καλες εκτος απο μια, αλλα ακολουθουν τους κανονες του "ξενοδοχειου".

Στο επομενο θα ηθελα να παω σε δημοσιο γιατι ακουω πολυ καλα λογια και με πολυυυυυυυυυυυυ λιγοτερα χρηματα και εχεις το μωρακι διπλα σου.

Συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος Embarassed αλλα ηθελα να απαντησω στην mamadimi.
υποκλινομαι ( βασικα δεν μπαινουν τα εμοσιονς ) 

ευχαριστω ευχαριστω!
αυτογραφα απο αυριο, σημερα μου τελειωσαν! Laughing

mamadimi welcome to reality!!!This is Greece!!!

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mamadimi welcome to reality!!!This is Greece!!!

...θα βελτιωθούν τα πράγματα ΚΑΙ στην Ελλάδα, γίνονται ήδη πολλές προσπάθειες απο άτομα που σχετίζονται με περιγεννητικά θέματα...

Οι γιατροι και τα νοσοκομεία που λειτουργούν σαν επιχηρήσεις δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν.
Το θέμα είναι να υπάρχουν ΚΑΙ χώροι που σέβονται περισσότερο τις μητέρες και τα βρέφη αλλα και οι ίδιες οι μητέρες να ψάξουν να βρούν ΄τέτοιους χώρους.

Οι ίδιες οι μητέρες πρέπει να μάθουν να εμπιστεύονται τον εαυτό τους και να μην αφήνουν τις "αυθεντίες" να τις κατευθύνουν.
Να μάθουν πως έχουν δικαίωμα να ενημερώνονται σωστά και να διαλέγουν αυτό που τις ικανοποιεί.


Είμαι σίγουρη οτι τα πράγματα θ αλλάξουν προς το καλύτερο.

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Νικολέττα"]
mamadimi welcome to reality!!!This is Greece!!!

Συνφωνώ και πραγματικά πιστεύω οτι όλα αρχιζουν και τελειώνουν απο εμάς. Άν τα επιτρέπουμε εμείς θα συνεχίζονται. Αν αρχίζουμε να φωνάζουμε να κράζουμε και να μην επιτρέπουμε κανέναν να επεμβαίνει σε πράγματα που αφορουν εμάς και τα παιδιά μας τότε κάτι θα γίνει. Δεν πρέπει να λέμε έλα μώρε έτσι είναι τα πράγματα... πρέπει να υποστιρίζουμε αυτό που πιστεύουμε,για τα παιδιά μας πρόκειται

xrysa7

xrysa7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!



ακου Χρυσα,εκτος κι αν ειχες καποια σοβαρη ορμονικη διαταραχη (που αν ειχες θα σε ειχε ενημερωσει ο γιατρος σου) το γαλα σου περιοριστηκε αφου εδινες συμπληρωμα, αν κραταγες και ρολογακι για να θηλασεις ..ε,τοτε ηταν επομενο να συμβει. Αν οι παιδιατροι σου ειχαν πει οχι στο συμπληρωμα (που κατι μου λεει πως σου συστησαν το αντιθετο...) και επισης ειχαν την αποψη "δεν εχεις γαλα" πως να θηλασεις τοτε??θελει πυγμη,και συχνα οι πρωτομαμαδες δεν την εχουμε.[/quote] oyte na evlepes exo na po.... oxi den eixa ormoniki diataraxi! ontos kratoysa roloi 10 lepta sto kathe stithos,giati etsi moy eipan! enoite pos den eipe oxi sto simpiroma alla ftaio kai ego poy otan me rotisan sthn kliniki an tha thylaso eipa an exo gala kai aytes ksekinisan na tis dinoyn kseno kai logo kaisarikis tin ferane thn triti mera na thilaso alla den to zitisa kai ego giati den mporoysa poio prin me toys oroys kai loipa ase poy eixa kai thn pethera mpastaka thn proti fora!!!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλά το θέμα ιδιωτική κλινική δεν το ξέρω προσωπικά μόνο ακουστά αλλά ήταν φανταστείτε ένα από τα μείον του να γεννούσα σε ιδιωτικό. αλλά και στο δημόσιο ανάθεμα κι αν βρέθηκε μια να μ πει σαφείς οδηγίες, να ξέρει τι της γίνεται κτλ. ε, το βρίσκεις μόνη σου...
πάντως ναι, αν ποτέ μου ξανατύχει, εγώ θα κάνω μια συζήτηση με τον τότε πατέρα καταρχάς.. Έλεος, τα νεύρα που είχα με έναν 20χρονο άντρα που θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ανοιχτόμυαλος έστω τι να πω...μα και στο χώρο του σπιτιού μου μου έκανε ολόκληρο θέμα να μη θηλάζω μπροστά σε φίλους!!!!
σαν τον λεπρό στο δωμάτιο...
φόρα παρτίδα την επόμενη...αν τους ενοχλεί στα σπίτια τους.δεν κάνω στριπ σοου ούτε θα βάζω κουβερτούλες λες κι εχω φλύκταινα...το παιδί μου ταίζω ρε έλεος...με κάνανε να νιώθω ότι πρέπει να ντρέπομαι η κουμπάρα μ η ίδια μ έβαζε με το ζόρι επειδή γύριζε ο άντρας της στον χώρο να μην βλέπει κ καλά...ε τότε γιατί δεν έδειχνε αυτός λίγη ευαισθησία να μ δώσει λίγο privacy...
απορώ που ζω...έπρεπε να γίνω μάνα για να τα δω

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xrysa7 έγραψε:


ακου Χρυσα,εκτος κι αν ειχες καποια σοβαρη ορμονικη διαταραχη (που αν ειχες θα σε ειχε ενημερωσει ο γιατρος σου) το γαλα σου περιοριστηκε αφου εδινες συμπληρωμα, αν κραταγες και ρολογακι για να θηλασεις ..ε,τοτε ηταν επομενο να συμβει. Αν οι παιδιατροι σου ειχαν πει οχι στο συμπληρωμα (που κατι μου λεει πως σου συστησαν το αντιθετο...) και επισης ειχαν την αποψη "δεν εχεις γαλα" πως να θηλασεις τοτε??θελει πυγμη,και συχνα οι πρωτομαμαδες δεν την εχουμε.
oyte na evlepes exo na po.... oxi den eixa ormoniki diataraxi! ontos kratoysa roloi 10 lepta sto kathe stithos,giati etsi moy eipan! enoite pos den eipe oxi sto simpiroma alla ftaio kai ego poy otan me rotisan sthn kliniki an tha thylaso eipa an exo gala kai aytes ksekinisan na tis dinoyn kseno kai logo kaisarikis tin ferane thn triti mera na thilaso alla den to zitisa kai ego giati den mporoysa poio prin me toys oroys kai loipa ase poy eixa kai thn pethera mpastaka thn proti fora!!![/quote]

live your myth in Greece....

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote]ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?


[quote]

...ναι κι εγω έχω αυτήν την απορία...

Οπως επίσης και μια άλλη:

Εφ όσων οι γιατροί και το ιατρικο προσωπικό κοιτάει το συμφέρον και την άνεση τη δική του, ποιός είναι αυτός που θα ενημερώσει τις γυναίκες για τα συγκεκριμένα δικαιώματα???

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?

Δηλαδη ισχυει οτι μπορεις να το εχεις μαζι σου και σε δικλινο τρικλινο κλπ?
Κι αν δεν συμφωνουν οι αλλες μαμαδες τι γινεται?
Και κατι τελευταιο αντε πες οτι εγω το ζηταω, θα μου το δωσουν χωρις φασαριες κι ιστοριες?
Σας ζαλισα ε???????????? όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 667478

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
...και μιας και μιλάμε για δικαιώματα...ρίξτε μια ματιά τι γίνεται σε άλλες χώρες...

http://english.aljazeera.net/news/asia-pacific/2010/10/201010208145793266.html

mikroulaxristos

mikroulaxristos
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Νικολέττα"][quote]ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?




...ναι κι εγω έχω αυτήν την απορία...

Οπως επίσης και μια άλλη:

Εφ όσων οι γιατροί και το ιατρικο προσωπικό κοιτάει το συμφέρον και την άνεση τη δική του, ποιός είναι αυτός που θα ενημερώσει τις γυναίκες για τα συγκεκριμένα δικαιώματα???

εγω γεννησα στο ''Μητερα'' με καισαρικη και εμενα σε μονοκλινο. μου ειπαν οτι το μωρο μπορουν να μου το φερνουν οποτε θελω αλλα αν θελω μπορω να το κραταω και πιο πολυ,ακομα και ολη την ημερα και να μου το παρουν μονο αν θελω να ξεκουραστω,να κοιμηθω λιγο,ή αν θελω να κανω ενα μπανιο. καλα με τον θηλασμο ειχαμε νουμερα!!!!ηταν μια καλη κοπελα που ηταν η μονη που ερχοταν καθε λιγο και λιγακι και το παλευαμε να με μαθει πως να θηλαζω. και ερχοταν και αλλη μια και μου ελεγε ''εφαγε το μωρο???'' της ελεγα ''οχι,γιατι περιμενουμε να πεινασει για να πιασει τη θηλη'', και ελεγε ''ε δε πειραζει,αν δεν την πιασει,δωστε της ετοιμο.ασε που μπορει να μην εχεις γαλα!!''. όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 679259

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Νικολέττα"][quote]ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?




...ναι κι εγω έχω αυτήν την απορία...

Οπως επίσης και μια άλλη:

Εφ όσων οι γιατροί και το ιατρικο προσωπικό κοιτάει το συμφέρον και την άνεση τη δική του, ποιός είναι αυτός που θα ενημερώσει τις γυναίκες για τα συγκεκριμένα δικαιώματα???

Και να συμπληρώσω και εγώ την απορία μου. Αφο΄ύ εκει μέσα κάνουν ότι θέλουν προς όφελος της "εταιρίας" και όχι της μανούλας που πληρώνει για να έχει μια Α περιποίηση, γιατί δίνετε τα ωραία σας λεφτάκια σε αυτούς τους ανθρώπους?????????????? Η απορία μου δεν είναι ειρωνική. Πραγματικά απορώ. άν πρέπει να δώσεις 2-3 χιλιάδες ευρώ δεν θα έπρεπε να ενημερωθείς για τα ΠΑΝΤΑ πρίν πας να γεννήσεις??

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mimika έγραψε:
litsakos έγραψε:ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?

Δηλαδη ισχυει οτι μπορεις να το εχεις μαζι σου και σε δικλινο τρικλινο κλπ?
Κι αν δεν συμφωνουν οι αλλες μαμαδες τι γινεται?
Και κατι τελευταιο αντε πες οτι εγω το ζηταω, θα μου το δωσουν χωρις φασαριες κι ιστοριες?
Σας ζαλισα ε???????????? όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 667478

ναι,ισχυει.γιατι δεν ενημερωνονται ομως οι γυναικες γι αυτο?

πλην ελαχιστων εξαιρεσεων....

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:ποια απο τις μαμαδες που γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη που ΔΕΝ εφαρμοζουν το rooming in μπορει να μας πει αν ηξερε οτι εχει δικαιωμα να εχει το βρεφος μαζι της?
εγω γεννησα στον αγιο λουκα θεσσαλονικη..ειναι ιδιωτικη και ζητησα να εχω το μωρο μαζι μου αλλα μου ειπαν μονο αν παρω το μονοκλινο επιτρεπεται!!!!!πηρα το δικλινο και ενω οι οδηγιες του γιατρου μου στην μαια ηταν να μου το φερουν να θηλασω κατευθειαν και να μην του δωσουν ξενο γαλα αυτες δεν μου το φεραν το πρωτο βραδυ και ενω το ζητουσα μου λεγαν οτι εκανε αναρροφηση και πνιγοταν και ετσι δεν θα μπορουσα να το θηλασω γιατι θα φοβομουν...την αλλη μερα το πρωι οταν το εμαθε ο γιατρος μου εκανε φασαρια και ξαναειπε να μην του δωσουν καθολου ξενο γαλα απο δω και περα!εγω γαλα δεν ειχα ισως λογω καισσαρικης και αυτες το βιολακι τους...μου το φερναν ταισμενο και λογικο κοιμοταν στο στηθος μου αφου δεν πεινουσε!!ξανα ο γιατρος μου με μαλωνε και μου ελεγε οσο εχεις δεν θα παθει τιποτα ζητα το οποτε κλαιει κι ας ειναι συνεχεια!!οταν εφευγε μου το περναν παλι και μου λεγαν δεν ξερει ο γιατρος σου αυτη ειναι δουλεια του παιδιατρου και αν χασει πολλα κιλα δεν θα σου δωσει εξιτηριο... με τρελαναν και δεν ηξερα τι να κανω Shocked Shocked στο τελος ο γιατρος μου με εβγαλε απο την κλινικη στην τριτη μερα για να παω σπιτι μου Rolling Eyes Rolling Eyes

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η καισαρικη δεν ''κοβει'' το γαλα,εχω κανει δυστηχως 2 καισαρικες και θηλασα και τα 2 παιδια μου.Δεν παιζει ρολο με ποιον τροπο θα γεννησει μια μανουλα,ολες μπορουν να θηλασουν.Το λεω πληροφοριακα για ολες τις μελλουσες μανουλες που ισως εχουν απορια.Στην δικη σου περιπτωση αλλο ηταν το λαθος και οχι η καισαρικη,απλα οχι μονο δεν σε βοηθησαν αλλα σε οδηγησαν με ακριβεια στον αποθηλασμο...γι αυτο σου κοπηκε το γαλα.

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ..ΕΤΣΙ ΧΩΣΕ,ΧΩΣΕ....

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Koritsia edo stin Ellada imaste distixos poli piso se ena pragma pou kapote itan logikotato opoia mana edine mpoukali itan to periego....
Anyway iparxoun kai stin Ellada omos silogoi pou mporoun na boithisoun mia mitera na thilasei me epitixia to moro tis sas paratheto merikes net selides pou mporoun na boithisoun min akoute kanena asxeto pou leei oti o thilasmos den einai aparetitos oti den kanei giati pernei poli baros to moro oti den ksereis poso troei oti oti oti mia MANA kserei ..... an mporeis na thilaseis kai den iparxoun problimata ygias na THILASEIS einai to oraiotero doro pou kanoume sta paidia mas!!Prepei na imaste iperifanes giauto kai fisika oi manoules pou gia kapoion
sobaro logo den mporesan den pirazei kai ego to proto mou koritsaki den mporesa na to thilaso poli distixos to deutero omos......
Any way deite edo koritsia kai elpizo na boithisa ligo!!
www.perithilasmou.gr
www.thilasmos.net
www.mitrikosthilasmos.com
www.thilasmos.gr
kai mia simiosi stin Souidia pou gennise i ksadelfi mou prin 2 mines sto Meeutirio den iparxei gala mono to stithos tis Miteras ta mora den trone ektos apo to stithos tis miteras an iparksei problima opoioudipote stin Mitera fernei ekeini gala kseno........

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν ειναι η πολιτικη της επιχειρησης τετοια ωστε να πασαρουν γαλατα ή αν βαριουνται οι μαιες να πηγαινοφερνουν τα μωρα. Να ζηταει η μανα το παιδι της και να μην το φερνουν? Shocked στη φυλακη ειναι και αποφασιζουν οι δεσμοφυλακες ποτε θα δει μια μανα το παιδι?τι ξεφτιλικια ειναι αυτα?και σε δικλινο κ παντου μπορεις να το χεις,δεν εχει κανεις δικαιωμα να σου στερησει το παιδι!!! Οσο για την πρωτη μερα,απαγορευεται να πιει ξενο γαλα ενα παιδι,πως αλλιως να το πουμε? Και να μην γουσταρει να θηλασει μια μανα την πρωτη μερα θα δωσει στηθος...συγνωμη για τις εκφρασεις, ειναι απαραδεκτο αυτο που γινεται,ειναι απαραδεκτο να γινεται αποδεκτο!

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν ειναι η πολιτικη της επιχειρησης τετοια ωστε να πασαρουν γαλατα ή αν βαριουνται οι μαιες να πηγαινοφερνουν τα μωρα. Να ζηταει η μανα το παιδι της και να μην το φερνουν? Shocked στη φυλακη ειναι και αποφασιζουν οι δεσμοφυλακες ποτε θα δει μια μανα το παιδι?τι ξεφτιλικια ειναι αυτα?και σε δικλινο κ παντου μπορεις να το χεις,δεν εχει κανεις δικαιωμα να σου στερησει το παιδι!!! Οσο για την πρωτη μερα,απαγορευεται να πιει ξενο γαλα ενα παιδι,πως αλλιως να το πουμε? Και να μην γουσταρει να θηλασει μια μανα την πρωτη μερα θα δωσει στηθος...συγνωμη για τις εκφρασεις, ειναι απαραδεκτο αυτο που γινεται,ειναι απαραδεκτο να γινεται αποδεκτο!
συμφωνω λιτσακο μου γιαυτο και στο επομενο δεν θα ακουσω κανεναν και θα βρισω κιολας...τελικα τον θηλασα 5 μηνες αλλα δινοντας παντα και λιγο συμπληρωμα..θα τον θηλαζα κι αλλο αλλα δυστηχως με το θηλαστρο εβγαζα μονο 30 με 40 γρ ετσι τωρα που ξεκινησα δουλεια ηταν αδυνατο να συνεχισω Crying or Very sad Crying or Very sad ηταν το ωραιοτερο συναισθημα που εχω βιωσει ποτε στην ζωη μου...κι ενω δεν ειχα συμπαρασταση ουτε απο το κοντινο μου περιβαλλον εκτος του αντρουλη μου,ολοι μου λεγαν τι το παιδευεις το παιδι δεν βαρεθηκες ολη τη μερα με το στηθος απεξω???και αλλα τετοια πολυ ωραια εγω επεμενα..
και οταν εκοψα τον θηλασμο ενω επινε συμπληρωμα 70 με 90 γρ ξαφνικα σε μια βδομαδα μεσα εκτοξευθηκε στα 219 γρ Shocked Shocked ΑΡΑ ειχα γαλα κι ας μην εβγαζα με το θηλαστρο...κι ας τολμησουν στο δευτερο να μου πουν οτιδηποτε!!!!!
ελεος στο δευτερο σκεφτομαι για νοσοκομειο

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πιστεύω είναι και θέμα παιδίατρου και πόσο θα σε ενημερώσει σχετικά. Είναι φυσικό να είμαστε όλες ψιλοχαμένες και λίγο άσχετες όταν γινόμαστε μαμάδες για πρώτη φορά, είναι υποχρέωση του παιδίατρου να σε καθοδηγήσει και να σου πεί τα πάντα σχετικά με το μωρό σου και τι θα κάνεις. Εμένα μου είχε πει και για το rooming in, και για το θηλασμό, και για το ότι μπορει να "νομίζω" ότι δε έχω γάλα, καθώς επίσης και για το να μην αγχώνομαι αν το γάλα μου δεν έρθει τις πρώτες δυο-τρεις μέρες, το βρέφος έχει αρκετα αποθέματα για να μην του πέσει το ζάχαρο μέχρι να έρθει το γάλα μου. Και αυτό για να μην τρελαθουν οι μαίες και αρχίζουν να δίνουν ξένο γάλα.
Αν και αυτές δεν θα έπρεπε να το ξέρουν αυτό??? Εμένα μου είπε μια μαία "το γάλα σου δεν έχει έρθει ακόμα, θα το ταΐσουμε με ξένο μέχρι να έρθει", κι εγώ το ΧΑΙΒΑΝΙ το δέχτηκα!!! Δέν έκατσα να σκεφτώ ότι, στις χιλιάδες χρόνια μέχρι τώρα που το γάλα των γυναικών ερχόταν την τρίτη μέρα, τα μωρά πώς τη βγάζανε? Μαγειρέυανε??????

όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 8172 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 8172 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 8172

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι βιομηχανια η ολη υποθεση, δεν το ξερετε? Ειδικα στα ιδιωτικα.
Πρωτον οι μαιες εκτελουν τις εντολες των ανωτερων τους για να μην χασουν τη δουλεια τους αλλα και ν ατην κανουν πιο ευκολη και δευτερον αν εσυ θες να θηλασεις, πως θα πουλησουν τα γαλατα τους αυτοι??? Οχι πειτε μου!
Γιατι νομιζετε οτι σας δινουν τοσα δειγματα στο μαιευτηριο???
Σας ειδαν ωραιες και σας συμπαθησαν? Να σας διαφημισουν τα ωραια τους πραγματα θελουν και να παρουν τα ποσοστα τους απο τις μελλοντικες πωλησεις.

Η διπλανη μου στο τρκλινο ηθελε να παραγγειλει τα μικρα μπιμπερο με γαλα που ειναι μιας χρησης κ τα φερνουν μαζι με το μωρο , για να μην παιδευτει λεει στο σπιτι. Κι οταν την ρωτησα αν θα θηλασει μου ειπε απλα οτι μαλλον δεν εχει γαλα και βαριεται κιολας και ο γιατρος της ειχε δωσει ηδη χαπια να μην κατεβασει γαλα. Shocked Shocked Shocked

Ε τι να πεις απο κει και περα.

Αλλα εγω θα επιμεινω στο να απαιτουμε μεν αυτα που θελουμε αλλα προσωπικα εγω δεν εκατσα να σκασω γιατι ηξερα οτι οταν παω στο σπιτακι μου θα τα κανω ολα οπως θελω κι ετσι κι εγινε.
Ποτε δεν ειναι αργα να πιασει θηλη το μωρο αν η μαμα εχει εστω και μια σταγονα γαλα. Λιγη προσπαθεια χρειαζεται, υπομονη κ επιμονη και προς Θεου οχι ξενο γαλα. Οταν δινεις συμπληρωμα το εχεις χαμενο το παιχνιδι εξ αρχης.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mimika έγραψε:
Λιγη προσπαθεια χρειαζεται, υπομονη κ επιμονη και προς Θεου οχι ξενο γαλα. Οταν δινεις συμπληρωμα το εχεις χαμενο το παιχνιδι εξ αρχης.

Αυτο ειναι πολυ βασικο που λες και θα πρεπει ολες οι μανουλες να το ξερουν.Αν θελετε να θηλασετε τα παιδακια σας ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.Δεν το χρειαζεται το παιδι.Το μονο που κανει ειναι να μειωνει σταδιακα το δικο σας γαλα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δίκιο έχεις βρε Μιμίκα μου, απλά όταν είσαι πρωτομαμά σε συνεπαίρνει πρώτον η χαρά για το μωρό και δευτερον είσαι και λίγο πελαγωμένη, αμήχανη (εγώ τουλάχιστον, δεν είχα επαφή με κανένα άλλο μωρό μέχρι να κάνω τα δικά μου) που ακολουθείς σαν πρόβατο ό,τι και να σου πουν (λες κάτι θα ξερουν παραπάνω...).
Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να μην ανησυχώ για τις εισέχουσες θηλές μου, ότι μια χαρά μπορώ να θηλάσω. Κι όμως, επέλεξα να ακούσω τη μαία (τη μ@λ@κω Mad Mad Mad Mad κι εγώ καλο ντουγάνι ήμουν rabbit rabbit rabbit) που μου έβαλε το θήλαστρο τη δεύτερη μέρα και εφόσον δεν έβγαλε γάλα (πόσες έχουν γάλα τη δεύτερη μέρα??????????????? scratch έβγαλα κάτι σταγόνες τις οποίες ήθελε να τις πετάξει!!!!!!!!!!! affraid affraid affraid συγχίστηκα πάλι!!!!!!!!) μου είπε ότι μάλλον είμαι κι εγώ από αυτές που δεν έχουν γάλα.
Ευτυχώς μπόρεσα να ξεκινήσω έναν υποτυπώδη θηλασμό για δύο μήνες, με συμπλήρωμα βέβαια. Στο δεύτερο παιδί, δεν το συζητώ, ας μου έλεγε καμμια ότι δεν έχω γάλα, θα την έβαζα να με ρουφάει μέχρι να βγάλω!!!!!
όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 401147 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 401147

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:Δίκιο έχεις βρε Μιμίκα μου, απλά όταν είσαι πρωτομαμά σε συνεπαίρνει πρώτον η χαρά για το μωρό και δευτερον είσαι και λίγο πελαγωμένη, αμήχανη (εγώ τουλάχιστον, δεν είχα επαφή με κανένα άλλο μωρό μέχρι να κάνω τα δικά μου) που ακολουθείς σαν πρόβατο ό,τι και να σου πουν (λες κάτι θα ξερουν παραπάνω...).
Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να μην ανησυχώ για τις εισέχουσες θηλές μου, ότι μια χαρά μπορώ να θηλάσω. Κι όμως, επέλεξα να ακούσω τη μαία (τη μ@λ@κω Mad Mad Mad Mad κι εγώ καλο ντουγάνι ήμουν rabbit rabbit rabbit) που μου έβαλε το θήλαστρο τη δεύτερη μέρα και εφόσον δεν έβγαλε γάλα (πόσες έχουν γάλα τη δεύτερη μέρα??????????????? scratch έβγαλα κάτι σταγόνες τις οποίες ήθελε να τις πετάξει!!!!!!!!!!! affraid affraid affraid συγχίστηκα πάλι!!!!!!!!) μου είπε ότι μάλλον είμαι κι εγώ από αυτές που δεν έχουν γάλα.
Ευτυχώς μπόρεσα να ξεκινήσω έναν υποτυπώδη θηλασμό για δύο μήνες, με συμπλήρωμα βέβαια. Στο δεύτερο παιδί, δεν το συζητώ, ας μου έλεγε καμμια ότι δεν έχω γάλα, θα την έβαζα να με ρουφάει μέχρι να βγάλω!!!!!
όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 401147 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 3 401147
χαχαχαχα νενα μαζι σου κι εγω...οσο κι αν ειχα ενημερωθει πριν εκεινη τη στιγμη πελαγωσα κι ελεγα λες να εχουν δικιο??φοβομουν μηπως κανω κακο στο μωρο !!!!
μιμικα εμενα ουτε δειγματα μου δωσαν στο μαιευτηριο..ακομη πιο ασχετη ημουν Mad Mad

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
επισης η ξαδερφη μου που γεννησε πριν 20 μερες ειχε εισεχουσες θηλες και ενω απο τον 6ο μηνα της εγγυμοσυνης φορουσε επιθεματα γιατι ηδη ετρεχε το γαλα της...οταν γεννησε της το κοψαν την δευτερη μερα γιατι δεν μπορουσε λεει το μωρο να πιασει την θηλη Shocked Shocked και γεννησε στο νοσοκομειο ελεος!!!!!!οτι κι αν την ειπα δεν με ακουγε γιατι την φοβισαν επειδη το μωρο εχασε βαρος..μα ολα χανουν την πρωτη βδομαδα Mad Mad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις