Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
126 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 126 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kale den sas eipa i ksadelfoula mou pou gennise to trito tis paidaki piga na tin do sto Iaso kai tin parakalousa na thilasei mpenei loipon i ipeuthini mea kai me akouei pou tis elega gia ton thilasmo kai leo peite kai eseis kati kai ti girise kai eipe "Ti les kopela mou me tria paidia kai na thilasei eutixos pou ekane kai trito den les........." Akous ekei mou irthe na tin piaso apo to lemo anti na tin entharini einai kalitera diladi na apostironeis na sikonese kathe 3 ores na ftiaxneis gala ti na po bre paidi mou ......

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα μαιας και παιδιατρου (του εκαστοτε που ειναι βαρδια)
στη πρωτη μου κορη(γεννησα στο Ελενα)μολις γεννησα ηρθαν οι μαιες και μου εδειξαν τι να κανω και ηταν διπλα μου απο τη πρωτη στιγμη....επειδη η μικρη "βαριοταν"να φαει και δεν ετρωγε,την πηραν για παρακολουθηση στα προωρα....μολις γκρινιαζε η μικρη με καλουσαν να τη βαλω στο στηθος!!!ηταν αντιθετες στο ξενο γαλα οπως και η παιδιατρος!!!!!τελικα η μικρη θηλασε.....(λιγο διαστημα αλλα θηλασε)
στη δευτερη(παλι στο Ελενα) με ξαναρωτησαν οι μαιες αν χρειαζομουν βοηθεια.....δεν χρειαζομουν,αφου ηξερα.....η παιδιατρος ομως ηταν αντιθετη....θεωρουσε πως επειδη η μικρη γεννηθηκε 4κ δεν χορταινε και πως μπορει και να υπηρχε και προβλημα με το ζαχαρο της,ελεγε να δινω στηθος και οποσδηποτε συμπληρωμα.......!!!!!!παρ'ολα αυτα και αυτη τη θηλασα!
σημειωση πως ο γιατρος μου επεμενε στο θηλασμο και οταν μετα απο λιγες μερες του ειπα οτι το γαλα μου ειχε μειωθει και μηπως θα επρεπε να παρω χαπι....ηταν εντελως αντιθετως και ειπε να δινω μεχρι να μην εχω σταγονα!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Nena"] μου είπε ότι μάλλον είμαι κι εγώ από αυτές που δεν έχουν γάλα.
[/quote

α και "αυτες" που δεν εχουν γαλα τι εχουν? καφε? τσαι? κρασι?
δε σου πε?

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="litsakos"]
Nena έγραψε: μου είπε ότι μάλλον είμαι κι εγώ από αυτές που δεν έχουν γάλα.
[/quote

α και "αυτες" που δεν εχουν γαλα τι εχουν? καφε? τσαι? κρασι?
δε σου πε?

Έτσι, έτσι!!!!! χαχαχχαχαχ!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα να θέλει να μου πετάξει το πρωτόγαλα???? Βλαμμένη ήταν???
tongue tongue tongue tongue

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"]Νένα μου υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση. Αν είναι δύνατόν!!Εμένα μου είχε πάρει πόσες μέρες να βγάλω γάλα με το θήλαστρο, είναι δύσκολο και θέλει εξάσκηση και δεν σημαίνει οτι δεν έχεις γαλα! Εγώ είχα πολύ απλά με το θήλαστρο είναι λίγο δύσκολο στην αρχη. Εμένα στην Αγγλία η μαία που με επισκεπτόταν δεν με άφηνε ούτε το θήλαστρο να χρησημοποιώ για να μην μειωθεί το γάλα μου όχι να μου πει και για συμπλήρωμα!! Συμπλήρωνμα είναι απαγορευμένη λεξη αν θέλεις να θηλάσεις.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamadimi στις Τετ Οκτ 27, 2010 1:59 pm, 1 φορά

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υπάρχει παραπληροφόρηση, αλλά είδα κι εμένα που ήμουν πληροφορημένη τι χαΐρια είχα..
Δε λέω, υπήρχαν και μαίες που μου έλεγαν ότι είναι νωρίς ακόμα για το γάλα μου, αλλά γιατί κουφαινόμουν σ'αυτές και άκουγα μόνο την άλλη δεν ξέρω,...
Ευτυχώς επέμενε ο παιδίατρος...

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:Υπάρχει παραπληροφόρηση, αλλά είδα κι εμένα που ήμουν πληροφορημένη τι χαΐρια είχα..
Δε λέω, υπήρχαν και μαίες που μου έλεγαν ότι είναι νωρίς ακόμα για το γάλα μου, αλλά γιατί κουφαινόμουν σ'αυτές και άκουγα μόνο την άλλη δεν ξέρω,...
Ευτυχώς επέμενε ο παιδίατρος...

Πραγματικά έχω νευριάσει τόσο που θέλω να τις πιάσω και να τις χτυπάω στο πάτωμα!!!! όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 4 654655 Το γάλα στην αρχή είναι λίγο γιατί τόσο χρειάζετε το παιδι. Και αυξάνεται και αλλάζει ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε ηλικίας. Η φύση προνόησε για όλα. Ακους εκει το μωρό παίρνει πολύ βάρος με τον θηλασμό. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Το μωρό θα φάει όσο χρειάζεται και το ξέρει μόνο αυτο γιατι κάθε μωρό έχει διαφορετική ανάπτηξη.Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι απο μια ξαδελφη μου που μου είπε οτι το γάλα της δεν ήταν καλό.Στην αρχή ήταν διάφανο σαν νερό, μετα κίτρινο αρρωστιάρικο.. και την κοιτουσα με το στώμα ανοιχτο.. μα έτσι πρέπει να είναι το γάλα..ήταν φυσιολογικότατο και δεν κατάλαβα αν με κορόιδευε ή αλήθεια της είχαν πεί αυτές τις μπαρούφες!! Πρέπει να ενημερωνόμαστε και να μην ακούμε κανέναν. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου θέλεις ότι καλύτερο για το παιδί σου και πού να ξέρεις ποιόν να εμπιστευτείς. απλά αποδηκνείεται συνεχώς οτι μόνο τον εαυτό μας πρέπει να εμπιστευόμαστε

e.chomou

e.chomou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="dinaki88"]
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΟ ΘΕΜΑ...
ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ....
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΑΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΘΥΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ....
ΕΧΩ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΗΡΕΜΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.....
ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑ.... ΛΕΝΕ....
ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΣΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥΣ!!!!
ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΝΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΚΑΝΕ!!!!!!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ??? ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ....
ΣΟΥΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΓΕΙΑ
ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ......

https://www.facebook.com/?ref=home#!/profile.php?id=1208992288

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι απο μια ξαδελφη μου που μου είπε οτι το γάλα της δεν ήταν καλό.Στην αρχή ήταν διάφανο σαν νερό, μετα κίτρινο αρρωστιάρικο..

Πάλι καλά που δεν σου είπε "βγάζω ένα περίεργο υγρό από το στήθος, λες να έχω τίποτα?"

Ναι, όλες νομίζουμε ότι το γάλα γενικά είναι το κάτασπρο πράγμα που αγοράζουμε από τη ΜΕΒΓΑΛ και τη ΔΕΛΤΑ, λες και δεν ξέρουμε ότι κι αυτό έχει υποστεί επεξεργασία... Εγώ είχα βγάλει ένα μπουκάλι με δικό μου γάλα από το ψυγείο και το είχα στον πάγκο, και ανέβηκε το λίπος του στην επιφάνεια, διαχωριστηκε δηλαδή. Και μου λέει μια γνωστή "το γάλα σου χάλασε, μην το δίνεις στο παιδι" "όχι, της λέω, πάντα έτσι είναι" και φρίκαρε, "εγώ στη θέση σου δεν θα έδινα στο παιδί μου να πιεί αυτό το πράγμα"
όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 4 654655 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 4 654655 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 4 654655 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 4 654655 όλα πήγαν καλά αλλά πλέον ξέρω και θα κράξω - Σελίδα 4 654655

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"][quote="mamadimi"]

Πάλι καλά που δεν σου είπε "βγάζω ένα περίεργο υγρό από το στήθος, λες να έχω τίποτα?"

xa xa kaloooo!!

e.chomou

e.chomou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ είχα βγάλει ένα μπουκάλι με δικό μου γάλα από το ψυγείο και το είχα στον πάγκο, και ανέβηκε το λίπος του στην επιφάνεια, διαχωριστηκε δηλαδή. Και μου λέει μια γνωστή "το γάλα σου χάλασε, μην το δίνεις στο παιδι" "όχι, της λέω, πάντα έτσι είναι" και φρίκαρε, "εγώ στη θέση σου δεν θα έδινα στο παιδί μου να πιεί αυτό το πράγμα"




ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.....
ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ....ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΑΡΜΕΞΕΙ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ...... ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟΣΤΡΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ......
ΕΧΩ ΑΡΜΕΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΙΤΣΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΘΕΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!!!!!

https://www.facebook.com/?ref=home#!/profile.php?id=1208992288

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
e.chomou έγραψε:
ΕΧΩ ΑΡΜΕΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΙΤΣΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΘΕΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!!!!!

Αχ, κι εμείς είχαμε αγελάδες όταν ήμουν μικρή και το γάλα εκείνο μου άρεσε όσο τίποτα άλλο... Αφού όταν πουλήσαμε τις αγελάδες και αναγκαστήκαμε να αγοράσουμε φρέσκο γάλα για να πίνουμε, μου μύριζε... Εννοείται ότι εβαπορέ δεν μπόρεσα ποτέ να πιώ, ούτε στον καφε!

e.chomou έγραψε:
ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ....

Βασικά έκατσα και της το ανέλυσα γιατί ανεβαίνει το λίπος και γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με τα ομογενοποιημένα γάλατα που αγοράζουμε, αλλά αν ο άλλος είναι κολλημένος, είναι.. pirat

e.chomou

e.chomou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ..ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ!!!!ΜΠΑΜΠΑΣ ΡΩΣΟΣ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!!!
Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=53.304621,34.28833&spn=0.217466,0.676346&z=11 ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΛΕΓΟΜΕΝΗ BRYANSK Ε Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ!!!!!
ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΤΕΣ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΟΤΙΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΤΟΜΥΑΛΟ ΣΟΥ....
ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ...
ΠΗΓΑΙΝΑΜΕΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑΚΑΙ ΠΑΣΧΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΛΔ......ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΟΛΑ ΑΡΜΕΓΜΑ,ΜΑΖΕΜΑ ΑΥΓΩΝ.....(ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΤΑ)
ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ (ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ) ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ
ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!
ΟΤΑΝ ΔΟΚΗΜΑΣΑ ΤΟ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΗΠΙΑ ΓΑΛΑ......ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!

https://www.facebook.com/?ref=home#!/profile.php?id=1208992288

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
e.chomou έγραψε:Εγώ είχα βγάλει ένα μπουκάλι με δικό μου γάλα από το ψυγείο και το είχα στον πάγκο, και ανέβηκε το λίπος του στην επιφάνεια, διαχωριστηκε δηλαδή. Και μου λέει μια γνωστή "το γάλα σου χάλασε, μην το δίνεις στο παιδι" "όχι, της λέω, πάντα έτσι είναι" και φρίκαρε, "εγώ στη θέση σου δεν θα έδινα στο παιδί μου να πιεί αυτό το πράγμα"




ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.....
ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ....ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΑΡΜΕΞΕΙ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ...... ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟΣΤΡΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ......
ΕΧΩ ΑΡΜΕΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΙΤΣΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΘΕΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!!!!!

Nena έγραψε:
e.chomou έγραψε:
ΕΧΩ ΑΡΜΕΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΙΤΣΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΘΕΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!!!!!!!

Αχ, κι εμείς είχαμε αγελάδες όταν ήμουν μικρή και το γάλα εκείνο μου άρεσε όσο τίποτα άλλο... Αφού όταν πουλήσαμε τις αγελάδες και αναγκαστήκαμε να αγοράσουμε φρέσκο γάλα για να πίνουμε, μου μύριζε... Εννοείται ότι εβαπορέ δεν μπόρεσα ποτέ να πιώ, ούτε στον καφε!

e.chomou έγραψε:
ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ....

Βασικά έκατσα και της το ανέλυσα γιατί ανεβαίνει το λίπος και γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με τα ομογενοποιημένα γάλατα που αγοράζουμε, αλλά αν ο άλλος είναι κολλημένος, είναι.. pirat

Τιμημενη επαρχιααα!! Very Happy επινα κατσικισιο φρεσκο (την γνωριζα προσωπικα την κατσικα,τοσο φρεσκο δλδ) απο πολυ πολυ μικρη μεχρι και τα 10 μου, μετα δεν μπορεσα ξανα να πιω γαλατακι εμποριου,δεν μου καθεται για καποιο λογο η γευση.
Θα αρχισω και τον γιοκα κατσικισιο φετος,αλλα δυστυχως δεν εχω κατσικες στην Αθηνα χαχα,οποτε ενα βιολογικο του εμποριου θα κανει την δουλεια!

Στην κορη μου δεν ειχα ροη για 3 μερες, πρεπει να ειχα σταγονες, αλλα λογω ενημερωσης καλης, την ειχα στο στηθος συνεχως για να παραγει το γαλα της, ειχα τις γνωστες εγκυρες συμβουλες απο επισκεπτες να μην "παιδευεται το καημενο..." (οταν ακουω καημενο εκνευριζομαι), αλλα περα βρεχει. Στον γιο μου ειχα ενα στηθος πρησμενο σαν καρπουζι αμεσως μετα την καισαρικη,αλλα εκει ημουν αμαθη,ασχετη και μικρη κ ανοητη και εδωσα συμπληρωμα. Και σταματησα τον θηλασμο στον 1 μηνα μετα απο προτροπη παιδιατρου για ικτερο εκ του θηλασμου (οπως ελεγε),ποσο ανυθυνα το αντιμετωπισα τοτε???ΠΟΣΟ???

marilu33

marilu33
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinaki88 έγραψε:εγώ στο έλενα, που ως γνωστόν έχεις το μωρό μαζί σου, ήμουν σε μονόκλινο, δε θα ήθελα με τίποτα να μου το παίρνουν, ήθελα και αποκλειστικό θηλασμό, επιλογή εξαρχής ηταν μόνο το δημόσιο, μια χαρά μου έκατσε αυτό

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΕΓΩ ΓΙΑΥΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ,ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ Κ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΄΄ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ΄΄;Κ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΕΡΜΟ!Κ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ Κ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ Κ ΔΙΝΑΝ Κ ΞΕΝΟ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ Η΄ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ; Rolling Eyes

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilu33 έγραψε:ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ Κ ΔΙΝΑΝ Κ ΞΕΝΟ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ Η΄ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ; Rolling Eyes

Έτσι λένε γιατί έτσι τις είπαν από την κλινική, ή κάποιοι παιδίατροι, κι έτσι νομίζουν ότι όντως το γάλα τους δε φτάνει, και φυσικά, δίνοντας ξένο ελαττώνεις και το δικό σου, οπότε κάποια στιγμή σταματάει, και μετά σου λένε "σταμάτησα το θηλασμό στον 2ο μήνα γιατί μου κόπηκε το γάλα".
Εμένα όλοι με ρωτούσαν αν είναι αρκετό το γάλα μου για το μωρό, αν χορταίνει και τέτοια, και μετά βλέπαν έναν μπέμπη θρεμμένο και μπαμπάτσικο και δεν μπορούσαν να πουν τίποτα άλλο. Η εικόνα χίλιες λέξεις..
(αν και μετά το έριξαν στην αντίθετη άποψη, ότι το παιδί χοντραίνει επειδή εγώ μπορεί να τρωω παχυντικά φαγητά..)

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marilu33 έγραψε:
dinaki88 έγραψε:εγώ στο έλενα, που ως γνωστόν έχεις το μωρό μαζί σου, ήμουν σε μονόκλινο, δε θα ήθελα με τίποτα να μου το παίρνουν, ήθελα και αποκλειστικό θηλασμό, επιλογή εξαρχής ηταν μόνο το δημόσιο, μια χαρά μου έκατσε αυτό



ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΕΓΩ ΓΙΑΥΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ,ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ Κ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΄΄ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ΄΄;Κ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΕΡΜΟ!Κ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ Κ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ Κ ΔΙΝΑΝ Κ ΞΕΝΟ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ Η΄ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ; Rolling Eyes

ψυχολογικοι λογοι χμμμ...κακη ψυχολογια μπορει να δημιουργησουν οι διαφορες προτροπες κ συμβουλες απο το περιβαλλον της λεχωνας "κλαιει το μωρο αρα δεν χορταινει"(η λεχωνα θα σκεφτει οτι ειναι αχρηστη αρα κακως προσπαθει να θηλασει", "ολες δινουν συμπληρωμα στην αρχη,δεν εισαι η μονη", "ξεκινα εσυ με συμπληρωμα και μετα θα θηλασεις"," το μωρο εχει αναπτυξη κ δεν του φτανει το γαλα σου"(ενω ολα τα αλλα που τους φτανει το γαλα της μαμας δεν αναπτυσσονται ως γνωστον..) κτλκτλ αν ακους ολα αυτα απο την πρωτη στιγμη στο μαιευτηριο και δεν εισαι ενημερωμενη το πιθανοτερο ειναι να διακοψεις.
Σκεψου μονο οτι και οι μαμαδες που εχουν προωρα μωρα εχουν γαλα,η φυση προνοει,παντα υπαρχει αυτο που χρειαζεται το μωρο.

Nena έγραψε:
marilu33 έγραψε:ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ Κ ΔΙΝΑΝ Κ ΞΕΝΟ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ Η΄ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ; Rolling Eyes

Έτσι λένε γιατί έτσι τις είπαν από την κλινική, ή κάποιοι παιδίατροι, κι έτσι νομίζουν ότι όντως το γάλα τους δε φτάνει, και φυσικά, δίνοντας ξένο ελαττώνεις και το δικό σου, οπότε κάποια στιγμή σταματάει, και μετά σου λένε "σταμάτησα το θηλασμό στον 2ο μήνα γιατί μου κόπηκε το γάλα".
Εμένα όλοι με ρωτούσαν αν είναι αρκετό το γάλα μου για το μωρό, αν χορταίνει και τέτοια, και μετά βλέπαν έναν μπέμπη θρεμμένο και μπαμπάτσικο και δεν μπορούσαν να πουν τίποτα άλλο. Η εικόνα χίλιες λέξεις..
(αν και μετά το έριξαν στην αντίθετη άποψη, ότι το παιδί χοντραίνει επειδή εγώ μπορεί να τρωω παχυντικά φαγητά..)

τι αλλο θα ακουσουμε? Laughing Laughing αφου δεν σε κατηγορησαν για κακη διατροφη του μωρου παλι καλα... Laughing

marilu33

marilu33
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
exo na tsakotho me polu kosmo provlepo!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:τι αλλο θα ακουσουμε? Laughing Laughing αφου δεν σε κατηγορησαν για κακη διατροφη του μωρου παλι καλα... Laughing

Aaaaaax, λιτσακι, αν ο άλλος θέλει να σου την πει, θα βρει κάτι. Ορισμένες φορές είναι καλό να μπαίνουν από το ένα αυτί και να βγαίνουν από το άλλο, αλλά ορισμένες φορες θέλεις να ξεσπάσεις και να αρχίσεις καυγα..

Και, ναι, μαριλού, θα πέσει άγριο ξύλο απ' ό,τι βλέπω... Να ξέρεις ότι οι ερωτήσεις δεν σταματάνε ποτέ, όσο σαφείς κι επεξηγηματικές απαντήσεις δίνεις.. Κι ο πιο έξυπνος άνθρωπος να είσαι, δεν μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις ηλίθιες..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις