Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
465 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 465 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 41]

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λες;δεν εχω ακούσει τίποτα,παει χαθηκαμε

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το είχα ακούσει πριν καιρό, αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει κάτι. Αν ξέρει κάποια ας μας πει.

alexia-marinos

alexia-marinos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα κ απο εμενα κοριτσια!!!!Και εγω ειδα θετικο τεστακι πριν λιγες μερες κ λογικα γενναω το δευτερο μου παιδακι τελος Οκτωμβρη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Την Παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα ξερω ακριβη ΠΗΤ..

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αλεξία!!!! Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 315810

Και εγώ πριν λίγο έγραψα στην ομάδα αυτή!!

alexia-marinos

alexia-marinos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mariabel έγραψε:Αλεξία!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και εγώ πριν λίγο έγραψα στην ομάδα αυτή!!

Εσενα ειδα κ πηρα θαρρος Razz Razz Razz Razz Razz

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
alexia-marinos έγραψε:Καλησπερα κ απο εμενα κοριτσια!!!!Και εγω ειδα θετικο τεστακι πριν λιγες μερες κ λογικα γενναω το δευτερο μου παιδακι τελος Οκτωμβρη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Την Παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα ξερω ακριβη ΠΗΤ..

Καλωσόρισες κι εσυ Αλεξία μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κωνσταντίνα, είσαι ακόμα εδώ; Διάβαζα τις προηγούμενες σελίδες. Ο γυναικολόγος σου είναι ο Δάγλας; Έχω ακούσει τα καλύτερα. Πήγα σε αυτόν μετά από 5 μήνες αφού γέννησα για να με δει. Ήθελα να με αναλάβει αυτός, αλλά είναι πολύ ακριβός. Περίμενα πολλή ώρα (είχε πού κόσμο), πλήρωσα 70 Ευρώ για επίσκεψη και δεν μου έκανε υπέρηχο. Εσένα τι σου έχει πει; Έχεις ρωτήσει τιμές;
Είχα πάει απόγευμα. Εσύ πας πρωί;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mariabel στις Δευ Μαρ 05, 2012 12:24 pm, 1 φορά

alexia-marinos

alexia-marinos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
konstantina έγραψε:
alexia-marinos έγραψε:Καλησπερα κ απο εμενα κοριτσια!!!!Και εγω ειδα θετικο τεστακι πριν λιγες μερες κ λογικα γενναω το δευτερο μου παιδακι τελος Οκτωμβρη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Την Παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα ξερω ακριβη ΠΗΤ..

Καλωσόρισες κι εσυ Αλεξία μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Ευχαριστω πολυ Κωνσταντινα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρια ο Δαγλας για μένα ειναι πολύ καλός επιστήμονας.Απο την πρώτη παλίνδρομη την εγκυμοσύνη με ενδομήτριο θάνατο και το αγοράκι, μου αυτόν είχα και δεν θέλω κανέναν άλλο. Αξίζει τα λεφτά που παίρνει. Παλιά ειχε πολλές γυναίκες και περίμενες πολύ αλλα τωρα ξεμπερδεύεις γρήγορα και σου κάνει και υπέρηχο.Αν θέλεις να ξεμπερδεύεις θα κλείνεις οσο ποιο νωρίς μπορείς ραντεβού εγω κλείνω στις 15΄.30.ααα ξέχασα να σου πω οτι κάνει και αυχενική και β-επιπεδου σε έχει απο την αρχή μεχρι το τέλος.Ο γέννησα το πρωτο με φυσιολογικό έδωσα 1000 ευρω το επόμενο με καισαρική 1500 ευρω.Ειμαι πολυ ευχαριστημένη και στεναχωριέμαι που την αυχενική θα την κάνω στο Αγρίνιο,αν και μου ειπε να του την στειλω να την δει και θα μιλήσουμε τηλεφωνικά.Να πας κορίτσι μου μην σκέφτεσαι τα λεφτά κι εγω με ενα μισθό ζω με των σύζυγο αλλα δεν των αλλάζω.

Deb

Deb
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ας καλωσορίσω τα καινούρια μέλη της ομάδας!!!Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Εγώ είμαι 9 εβδομάδων και κάτι και στις 20/3 που θα είμαι 12 εβδομάδων θα κάνω την αυχενική διαφάνεια!!!

maroulo

maroulo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
annia έγραψε:Καλημερα και απο μενα κοριτσια την Παρασκευη καναμε την αυχενικη διαφανεια ολα καλα μας ειπε και τωρα περιμενω την Τεταρτη τα αποτελεσματα του papp-a...Ειμαι πολυ χαρουμενη που ειναι ολα καλα!!!

μπραβο με το καλο. Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 415870

maroulo

maroulo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
annia έγραψε:αληθεια κοριτσια οσες ειστε απο αθηνα που με το καλο θα γεννησετε?


εγω εχω ενα κοριτσακι 3 ετων την ελευθερια την γέννησα στο ιασο, ο γιατρός μου τωρα ειναι και στο ρεα μάλλον εκει με βλέπω να πηγαινω

maroulo

maroulo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mariabel έγραψε:Το είχα ακούσει πριν καιρό, αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει κάτι. Αν ξέρει κάποια ας μας πει.


εχω ακουσει κατι για 1200 ε

maroulo

maroulo
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mariabel έγραψε:Κωνσταντίνα, είσαι ακόμα εδώ; Διάβαζα τις προηγούμενες σελίδες. Ο γυναικολόγος σου είναι ο Δάγλας; Έχω ακούσει τα καλύτερα. Πήγα σε αυτόν μετά από 5 μήνες αφού γέννησα για να με δει. Ήθελα να με αναλάβει αυτός, αλλά είναι πολύ ακριβός. Περίμενα πολλή ώρα (είχε πού κόσμο), πλήρωσα 70 Ευρώ για επίσκεψη και δεν μου έκανε υπέρηχο. Εσένα τι σου έχει πει; Έχεις ρωτήσει τιμές;
Είχα πάει απόγευμα. Εσύ πας πρωί;


ο δαγλας ο γιαννης? που ειναι στο ελενα?

Panik11


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να καλωσορισω και εγω τα καινουργια κοριτσακια μας mariabel+alexia.Ευχομαι τα καλυτερα και στις δυο.
Τωρα οσο για το ελενα και τις τιμες του η κουμπαρα μου(που ξαναεγραψα για εκεινη)πριν απο 3 μηνες γεννησε στο ελενα με γιατρο τον κ.Φαρμακιδη,δεν της ζητησε καθολου αμοιβη,πηγε σε λουξ μονοκλινο δωματιο που στοιχιζε 200 ευρω και το ικα της καλυπτε τα 80 ευρω εαν δεν κανω λαθος,οποτε της πηγαινε 120 ευρω την ημερα.Ξεχασα να σας πω οτι γεννησε με καισαρικη τελικα και παλι δεν της ζητησε αμοιβη.Του το ειχε συζητησει πολυ πριν την γεννα(νομιζω στον 6ο μηνα) για την αμοιβη του και της ειπε μονο οτι στοιχισει το νοσοκομειο.Οσο για τον δικο μου γιατρο που ειναι ο κ.Γαζης μου περνει επισκεψη και εμενα 70ευρω βεβαια δεν ταλαιπωρουμε καθολου αλλα ουτε εμενα κανει υπερηχο.Θα παω να τον δω οταν κανω την αυχενικη και εκει θα συζητησουμε για αμοιβη(και αναλογως βλεπουμε και κανουμε)

rita_ki

rita_ki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kaλως ηρθατε οι καινουργιες εγκυουλες!
ευχομαι τα καλυτερα σε ολες!
παρατηρω πολλες δευτερομανουλες κ παιρνω θαρρος γιατι με τα οικονομικα ειχα ενδιασμους οταν εκανα χοριακη

εγω σημερα εκανα καποιες εξετασεις κ την παρασκευη τις υπολοιπες .οταν βγουν ολες βουρ κ παλι στον γιατρο

annia

annia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια καλησπερα καλως ηρθατε και οι νεες μανουλες!!!Εγω εχω τον χασιακο και εκανα και τα 2στο αρεταιειο αλλα τωρα με το μπαχαλο του εοπυυ δεν ξερω αν με συμφερει να γεννησω σε ιδιωτικο παρα σε δημοσιο θα δουμε εχουμε καιρο ακομα να αποφασισουμε!!!Αλεξια εσυ μενεις αγρινιο??Εχω μια θεια εκει κοντα στα αμπελια λεφγετε το χωριο!!!!


Ριτακι και εσυ εδω ε??αχ τι καλα πας για το δευτερο κοριτσαρα μου??με το καλο!!!!!



Επισης με πηρε ο γιατρος τηλ για τα αποτελεσματα του papp-a ειναι 1:21546 μια χαρα δηλαδη Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 328109 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 328109 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 328109 απλα με προβληματιζει ομως το ζαχαρο νηστειας που εκανα και βγηκε 100 και μου ειπε να την επαναλαβω παλι αυριο την εξεταση Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 534787 Εγκυούλες Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου 2012!!! - Σελίδα 8 534787

mariabel

mariabel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλώς σας βρήκα, κορίτσια!!Κωνσταντίνα, έχεις ήδη 2 παιδάκια; Ναι, ο Δάγλας είναι πολύ καλός! Συμφωνώ!
Panik11, όταν γέννησα τον Αντωνάκη, είχα πληρώσει για μονόκλινο (τέλειο δωμάτιο) στο Έλενα 120 Ευρώ τη βραδιά. Το ΙΚΑ δε μου έδωσε τίποτα, επειδή ο τοκετός ήταν "φυσιολογικός" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί πέρασα μεγάλη ταλαιπωρία, τελικά το μωρό βγήκε με βεντούζα). Τώρα πήγε 200; Δηλαδή 800 σύνολο; Σίγουρα; Ή μήπως το ακρίβυναν και άλλο;

Πάντως όποια ξαναπάει στο γιατρό της, ας ρωτήσει τιμές να ξέρουμε. Δεν ξέρω αν συμφέρει πια να γεννήσει κάποιος σε δημόσιο.
Αυτός, που θα πάω την Πέμπτη, ζήτησε 1400 Ευρώ, αλλά μέσα είναι και οι επισκέψεις. Δυστυχώς ξεγεννάει μόνο στο Ρέα, οπού εκεί το τρίκλινο πάει στα 1400, αλλά μιλάμε για σούπερ κατάσταση!!

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα στην όμορφη παρεουλα

Μαρουλο ο Δαγλας ειναι στο Ελεν
Μαρια δυστυχώς ενα παιδάκι εχω το κοριτσάκι το έχασα στον 7ο μηνά. Αυτό που θα έρθει θα είναι το δεύτερο
Ανια εγω είμαι στο Αγρίνιο αλλά δεν ξέρω και πολλά ζω εδώ 4 χρονιά μονό

Εγω κορίτσια τα ιδία στην αναμονή για την πέμπτη

rita_ki

rita_ki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κωνσταντινα κ μενα η κολλητη μου εχασε το αγαρακι της στον 7ο μηνα , περσυ τον αυγουστο. μπραβο σου που προχωρησες και σε αλλη εγκυμοσνη !!! ευχομαι μεσα απτην καρδια μου να κρατησεις ενα γερο γεερο μωρακι !

annia??? εισαι η γνωστη απτο p.... ???
Very Happy Very Happy Very Happy
συνχαρητηρρια κοριτσαρα μου !!!

eγω δεβ ξερω ακομα που θα γεννησω με το καλο .ο γιατρος μου ειναι στο λητω κ στον τζανειο .δεν εχω κοιταξει καθολου τιμες για να μην ανχωθω (κιαλλο)

Panik11


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mariabel το δωματιο που σου λεω εγω ηταν το λουξ και εκανε 200 ευρω.Δεν ξερω αν εσυ ειχες παει στο λουξ.Ξερω οτι 120 κανει το μονοκλινο το απλο.Ειναι σιγουρο γιατι και οι κουμπαροι μου το εψαξαν αρκετα!!!Τωρα απο εκει και περα σε λιγες μερες θα μαθουμε και απο τον γιατρο μου.Οσο για το ρεα εμενα ενας αλλος γιατρος(εκει που κανω τους υπερηχους μου) ειπε οτι το 6κλινο εκανε 1400 ευρω.χωρια η αμοιβη του!!!Δεν ξερω τι γινεται!!!!

Deb

Deb
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλησπέρα!!!Εγώ που έχω ΕΟΠΥΥ θα γεννήσω στο Νοσοκομείο του Βόλου και επειδή είναι δημόσιο δεν πληρώνω μία!!!Αν δεν ήταν τόσο καλή η μαιευτική εδώ στο νοσοκομείο θα πήγαινα σε ιδιωτική κλινική!!Δόξα τον Θεό,μπορώ να πάω τσάμπα σε μία από τις καλύτερες μονάδες!!!

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κι εγώ το ίδιο ταμείο εχω αλλά νόμιζα οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Μακάρι να είναι όπως τα λες

Deb

Deb
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
konstantina έγραψε:κι εγώ το ίδιο ταμείο εχω αλλά νόμιζα οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Μακάρι να είναι όπως τα λες

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στα γραφεία και ρώτησα για να ξέρω!Ούτε φάρμακα πληρώνω από την στιγμή που συνταγογράφονται αλλά ούτε θα πληρώσω τίποτα στην γέννα εφόσον γεννήσω σε δημόσιο!!!

konstantina

konstantina
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν εχω ρωτήσει αλλα εχεις δίκιο πόσο να τα εχουν αλλάξει ρε γαμώτο μας έχουν τρελάνει.Τα φάρμακα κι εγω δεν τα πληρώνω και θα γεννήσω κι εγω σε δημόσιο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις