Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
550 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 550 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

bouba


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
boubou έγραψε:
xristinaf έγραψε:εχει δικιο η boubou σου λεει μια μπριζολα,αλλες που το ακουν λεμνε τελεια θα χορτασω!και η ποσοτητα που πρεπει να φας ειναι λιγο παραπανω απο την παλαμη σου περιπου!τεσπα καλη προσπαθεια σεολες!εγω εχω ηδη ξεκινησει σε διαιτολογο,αλλα εχω κολλησει και εχω απελπιστει!! Sad καμμια κοπελα ειχε παρομοιο προβλημα?και αν ναι πως το αντιμετωπισε???

νομίζω πως όταν κολλήσεις πρέπει να προσθεσεις και ασκηση .... εστω κι αν η ασκηση ειναι απλό περπάτημα για καποια ωρα!...ο διαιοτολογος σου τι σου λεει?

Εμενα μου ειχε πει ενα μισαωρο περπατημα την ημερα να κανω.Οχι γυμναστηριο για να χασω πιο ευκολα βαρος.

Είναι πάντα μια περίοδος που κολλάς στα κιλά. Συνηθως τότε όμως χάνεις πόντους!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trelomana έγραψε:
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ...Η ΔΙΑΙΤΑ ΒΑΖΙΣΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ORAC...
Εδώ έρχεται να δώσει την λύση ο δείκτης ORAC. Πρόκειται ουσιαστικά για μια μονάδα μέτρησης των αντιοξειδωτικών ουσιών στις τροφές. Όπως οι θερμίδες απεικονίζουν την ενέργεια που παρέχουν οι τροφές, έτσι και ο δείκτης ORAC μετρά την ικανότητα αντιοξειδωτικής δράσης τους. “Είναι το αντιοξειδωτικό «νόμισμα» του οργανισμού, δηλαδή η μονάδα μέτρησης της αντιοξειδωτικής απαίτησης του οργανισμού και πρόσληψης από τα τρόφιμα, όπως ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση της ενέργειας (θερμίδων)”
(ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ)
EXΩ ΠΑΡΕΙ KAI TO BIBΛΙΟ TOY..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΓΙΑ ΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!Η ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ 120ΓΡ
ΓΙΑ ΟΠΣΠΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΤΣΑΓΙΟΥ ΟΙ ΣΑΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΘΕΣ.....
ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΠΟΛΙΚΗΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΤΟ....ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΑ ΑΡΚΕΤΑ!
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!ΠΟΣΟ ΣΕΧΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.........!!!!!!!!!!
ΘΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤLIFE ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑΚΗ....ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ!!!!!
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ!!!!
ΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΖΗΓΟΥΣ......ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΥΤΑ......ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ ΤΗ ΘΑ ΜΑΓΕΡΕΨΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!

terolomana λες οτι την ειχες κανει παλιοτερα,δεν διατηρησες το βαρος σου?


ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΑΣΑ ΤΑ 10 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣΠΛΑΚΩΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΙΚ,ΠΑΓΩΤΑ!!!!ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 6 ΚΙΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!
Η ORAC ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ!!!!


Ναι ρε γμτ...με τις εγκυμοσυνες εβαλα κ εγω...το καστανο ρυζι σκετο δεν λεει pale Laughing
Της ζητησα να μου κανει διατροφη με βαση αυτα που μ αρεσουν να τρωω. Χανω 1 κιλο την εβδομαδα.Κανονικα πρεπει να πηγαινω καθε βδομαδα να με ζυγιζει στην ζυγαρια την επαγγελματικη και να με μετραει κοιλια -γοφο για να βλεπουμε ποσους ποντους χανω...αλλα που χρονος?!

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ...Η ΔΙΑΙΤΑ ΒΑΖΙΣΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ORAC...
Εδώ έρχεται να δώσει την λύση ο δείκτης ORAC. Πρόκειται ουσιαστικά για μια μονάδα μέτρησης των αντιοξειδωτικών ουσιών στις τροφές. Όπως οι θερμίδες απεικονίζουν την ενέργεια που παρέχουν οι τροφές, έτσι και ο δείκτης ORAC μετρά την ικανότητα αντιοξειδωτικής δράσης τους. “Είναι το αντιοξειδωτικό «νόμισμα» του οργανισμού, δηλαδή η μονάδα μέτρησης της αντιοξειδωτικής απαίτησης του οργανισμού και πρόσληψης από τα τρόφιμα, όπως ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση της ενέργειας (θερμίδων)”
(ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ)
EXΩ ΠΑΡΕΙ KAI TO BIBΛΙΟ TOY..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΓΙΑ ΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!Η ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ 120ΓΡ
ΓΙΑ ΟΠΣΠΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΤΣΑΓΙΟΥ ΟΙ ΣΑΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΘΕΣ.....
ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΠΟΛΙΚΗΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΤΟ....ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΑ ΑΡΚΕΤΑ!
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!ΠΟΣΟ ΣΕΧΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.........!!!!!!!!!!
ΘΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤLIFE ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑΚΗ....ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ!!!!!
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ!!!!
ΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΖΗΓΟΥΣ......ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΥΤΑ......ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ ΤΗ ΘΑ ΜΑΓΕΡΕΨΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!

terolomana λες οτι την ειχες κανει παλιοτερα,δεν διατηρησες το βαρος σου?


ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΑΣΑ ΤΑ 10 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣΠΛΑΚΩΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΙΚ,ΠΑΓΩΤΑ!!!!ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 6 ΚΙΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!
Η ORAC ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ!!!!


Ναι ρε γμτ...με τις εγκυμοσυνες εβαλα κ εγω...το καστανο ρυζι σκετο δεν λεει pale Laughing
Της ζητησα να μου κανει διατροφη με βαση αυτα που μ αρεσουν να τρωω. Χανω 1 κιλο την εβδομαδα.Κανονικα πρεπει να πηγαινω καθε βδομαδα να με ζυγιζει στην ζυγαρια την επαγγελματικη και να με μετραει κοιλια -γοφο για να βλεπουμε ποσους ποντους χανω...αλλα που χρονος?!


ΘΕΩΡΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ......ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ!!!!ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ.....ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ....ΠΑΛΛΙΟΤΕΡΑ ΕΧΑΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ 25 ΚΙΛΑ.....Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ 5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ 10 ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ!!!!\
ΗΜΟΥΝΑ ΚΟΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΑΣΙΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΟΥΛΑ 1,57 ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 55 ΚΙΛΑ!!!!ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΩΡΑΙΑ!ΕΓΩ 58 ΚΙΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trelomana έγραψε:ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΩΡΑΙΑ!ΕΓΩ 58 ΚΙΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

με αυτή την προταση νομίζω τα είπες όλα! Respect

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ;DEHLADH AN DEN ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΦΑΩ ΤΠ ΠΡΩΙ ΓΕΝΙΚΑ Ή ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΡΥΔΙΑ;

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tzef έγραψε:ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ;DEHLADH AN DEN ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΦΑΩ ΤΠ ΠΡΩΙ ΓΕΝΙΚΑ Ή ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΡΥΔΙΑ;

ΤΖΕΦ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ.....ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΟΥ!!
5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΗΜΗΡΕΙΩΣ.....(ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ????)ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΥΔΙΑ...ΒΑΛΕ ΑΜΥΓΔΑΛΑ ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΗΛΟ!!!

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
boubou έγραψε:
xristinaf έγραψε:εχει δικιο η boubou σου λεει μια μπριζολα,αλλες που το ακουν λεμνε τελεια θα χορτασω!και η ποσοτητα που πρεπει να φας ειναι λιγο παραπανω απο την παλαμη σου περιπου!τεσπα καλη προσπαθεια σεολες!εγω εχω ηδη ξεκινησει σε διαιτολογο,αλλα εχω κολλησει και εχω απελπιστει!! Sad καμμια κοπελα ειχε παρομοιο προβλημα?και αν ναι πως το αντιμετωπισε???

νομίζω πως όταν κολλήσεις πρέπει να προσθεσεις και ασκηση .... εστω κι αν η ασκηση ειναι απλό περπάτημα για καποια ωρα!...ο διαιοτολογος σου τι σου λεει?

κανω διαδρομο 45 λεπτα μερα παρα μερα ρε κοριτσια και τιποτα Crying or Very sad βεβαια η αληθεια ειναι οτι 2 εβδομαδες μονο κανω διαδρομο...ο διαιτολογος μου λεει οτι πρεπει να κανω υπομονη...τι να πω...ο καιρος θα δειξει,απλα δε θελω στη βαφτιση του γιου μου να μαι σαν την κολυμπηθρα!!!! Η αντιοξειδωτική δίαιτα του Δημήτρη Γρηγοράκη! Για να χάσεις κιλά σωστά και για πάντα... - Σελίδα 2 328109

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχει δικιο ο διαιτολογος σου..μετα απο λιγο θα παρει παλι μπρος ο μεταβολισμος σου!! Wink

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
boubou έγραψε:εχει δικιο ο διαιτολογος σου..μετα απο λιγο θα παρει παλι μπρος ο μεταβολισμος σου!! Wink
το ευχομαι!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trelomana έγραψε:
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ...Η ΔΙΑΙΤΑ ΒΑΖΙΣΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ORAC...
Εδώ έρχεται να δώσει την λύση ο δείκτης ORAC. Πρόκειται ουσιαστικά για μια μονάδα μέτρησης των αντιοξειδωτικών ουσιών στις τροφές. Όπως οι θερμίδες απεικονίζουν την ενέργεια που παρέχουν οι τροφές, έτσι και ο δείκτης ORAC μετρά την ικανότητα αντιοξειδωτικής δράσης τους. “Είναι το αντιοξειδωτικό «νόμισμα» του οργανισμού, δηλαδή η μονάδα μέτρησης της αντιοξειδωτικής απαίτησης του οργανισμού και πρόσληψης από τα τρόφιμα, όπως ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση της ενέργειας (θερμίδων)”
(ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ)
EXΩ ΠΑΡΕΙ KAI TO BIBΛΙΟ TOY..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΓΙΑ ΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!Η ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ 120ΓΡ
ΓΙΑ ΟΠΣΠΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΤΣΑΓΙΟΥ ΟΙ ΣΑΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΘΕΣ.....
ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΠΟΛΙΚΗΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΤΟ....ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΑ ΑΡΚΕΤΑ!
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!ΠΟΣΟ ΣΕΧΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.........!!!!!!!!!!
ΘΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤLIFE ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑΚΗ....ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ!!!!!
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ!!!!
ΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΖΗΓΟΥΣ......ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΥΤΑ......ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ ΤΗ ΘΑ ΜΑΓΕΡΕΨΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!

terolomana λες οτι την ειχες κανει παλιοτερα,δεν διατηρησες το βαρος σου?


ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΑΣΑ ΤΑ 10 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣΠΛΑΚΩΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΙΚ,ΠΑΓΩΤΑ!!!!ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 6 ΚΙΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!
Η ORAC ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ!!!!


Ναι ρε γμτ...με τις εγκυμοσυνες εβαλα κ εγω...το καστανο ρυζι σκετο δεν λεει pale Laughing
Της ζητησα να μου κανει διατροφη με βαση αυτα που μ αρεσουν να τρωω. Χανω 1 κιλο την εβδομαδα.Κανονικα πρεπει να πηγαινω καθε βδομαδα να με ζυγιζει στην ζυγαρια την επαγγελματικη και να με μετραει κοιλια -γοφο για να βλεπουμε ποσους ποντους χανω...αλλα που χρονος?!


ΘΕΩΡΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ......ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ!!!!ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ.....ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ....ΠΑΛΛΙΟΤΕΡΑ ΕΧΑΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ 25 ΚΙΛΑ.....Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ 5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ 10 ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ!!!!\
ΗΜΟΥΝΑ ΚΟΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΑΣΙΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΟΥΛΑ 1,57 ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 55 ΚΙΛΑ!!!!ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΩΡΑΙΑ!ΕΓΩ 58 ΚΙΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

Πριν τις εγκυμοσυνες αυτο ηταν το βαρος μου 55 κιλα με υψος 1,73.Τωρα μονο το υψος παραμενει ιδιο χαχαχα. Ειχα παει κυριως για να φτιαξω μια σωστη διατροφη και ηθελα προγραμμα/συμβουλες γιατι εφευγα απο το σπιτι στις 8-8.30 και γυριζα αργα το βραδυ,οποτε ηθελα σνακ υγιεινα να με ντοπαρουν Laughing . Συμφωνω το παν ειναι να νιωθεις καλα και να εισαι υγιης. Smile

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:
litsakos έγραψε:
trelomana έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ...Η ΔΙΑΙΤΑ ΒΑΖΙΣΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ORAC...
Εδώ έρχεται να δώσει την λύση ο δείκτης ORAC. Πρόκειται ουσιαστικά για μια μονάδα μέτρησης των αντιοξειδωτικών ουσιών στις τροφές. Όπως οι θερμίδες απεικονίζουν την ενέργεια που παρέχουν οι τροφές, έτσι και ο δείκτης ORAC μετρά την ικανότητα αντιοξειδωτικής δράσης τους. “Είναι το αντιοξειδωτικό «νόμισμα» του οργανισμού, δηλαδή η μονάδα μέτρησης της αντιοξειδωτικής απαίτησης του οργανισμού και πρόσληψης από τα τρόφιμα, όπως ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση της ενέργειας (θερμίδων)”
(ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ)
EXΩ ΠΑΡΕΙ KAI TO BIBΛΙΟ TOY..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟΓΙΑ ΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!Η ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ 120ΓΡ
ΓΙΑ ΟΠΣΠΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΤΣΑΓΙΟΥ ΟΙ ΣΑΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΘΕΣ.....
ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΠΟΛΙΚΗΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΤΟ....ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΑ ΑΡΚΕΤΑ!
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!ΠΟΣΟ ΣΕΧΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.........!!!!!!!!!!
ΘΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤLIFE ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑΚΗ....ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ!!!!!
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ!!!!
ΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΖΗΓΟΥΣ......ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΥΤΑ......ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕ ΤΗ ΘΑ ΜΑΓΕΡΕΨΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!

terolomana λες οτι την ειχες κανει παλιοτερα,δεν διατηρησες το βαρος σου?


ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΑΣΑ ΤΑ 10 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣΠΛΑΚΩΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΙΚ,ΠΑΓΩΤΑ!!!!ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 6 ΚΙΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!
Η ORAC ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ!!!!


Ναι ρε γμτ...με τις εγκυμοσυνες εβαλα κ εγω...το καστανο ρυζι σκετο δεν λεει pale Laughing
Της ζητησα να μου κανει διατροφη με βαση αυτα που μ αρεσουν να τρωω. Χανω 1 κιλο την εβδομαδα.Κανονικα πρεπει να πηγαινω καθε βδομαδα να με ζυγιζει στην ζυγαρια την επαγγελματικη και να με μετραει κοιλια -γοφο για να βλεπουμε ποσους ποντους χανω...αλλα που χρονος?!


ΘΕΩΡΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ......ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ!!!!ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ.....ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ....ΠΑΛΛΙΟΤΕΡΑ ΕΧΑΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ 25 ΚΙΛΑ.....Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ 5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ 10 ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ!!!!\
ΗΜΟΥΝΑ ΚΟΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΑΣΙΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΟΥΛΑ 1,57 ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 55 ΚΙΛΑ!!!!ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΩΡΑΙΑ!ΕΓΩ 58 ΚΙΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

Πριν τις εγκυμοσυνες αυτο ηταν το βαρος μου 55 κιλα με υψος 1,73.Τωρα μονο το υψος παραμενει ιδιο χαχαχα. Ειχα παει κυριως για να φτιαξω μια σωστη διατροφη και ηθελα προγραμμα/συμβουλες γιατι εφευγα απο το σπιτι στις 8-8.30 και γυριζα αργα το βραδυ,οποτε ηθελα σνακ υγιεινα να με ντοπαρουν Laughing . Συμφωνω το παν ειναι να νιωθεις καλα και να εισαι υγιης. Smile


MHN ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΞΑΝΑ!!!!!ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ(ΕΓΩ ΞΕΦΕΥΓΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ)ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ!!!!!

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xristinaf έγραψε:
boubou έγραψε:
xristinaf έγραψε:εχει δικιο η boubou σου λεει μια μπριζολα,αλλες που το ακουν λεμνε τελεια θα χορτασω!και η ποσοτητα που πρεπει να φας ειναι λιγο παραπανω απο την παλαμη σου περιπου!τεσπα καλη προσπαθεια σεολες!εγω εχω ηδη ξεκινησει σε διαιτολογο,αλλα εχω κολλησει και εχω απελπιστει!! Sad καμμια κοπελα ειχε παρομοιο προβλημα?και αν ναι πως το αντιμετωπισε???

νομίζω πως όταν κολλήσεις πρέπει να προσθεσεις και ασκηση .... εστω κι αν η ασκηση ειναι απλό περπάτημα για καποια ωρα!...ο διαιοτολογος σου τι σου λεει?

κανω διαδρομο 45 λεπτα μερα παρα μερα ρε κοριτσια και τιποτα Crying or Very sad βεβαια η αληθεια ειναι οτι 2 εβδομαδες μονο κανω διαδρομο...ο διαιτολογος μου λεει οτι πρεπει να κανω υπομονη...τι να πω...ο καιρος θα δειξει,απλα δε θελω στη βαφτιση του γιου μου να μαι σαν την κολυμπηθρα!!!! Η αντιοξειδωτική δίαιτα του Δημήτρη Γρηγοράκη! Για να χάσεις κιλά σωστά και για πάντα... - Σελίδα 2 328109



ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΣΟΥ!!!!!

xrisi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Koritsia apo Deutera ksekinaw k gw..tha valw k parapanw mpros to gimnastirio k vour stis paralies..i sta spitia mas..tha deiksei!!!kali epitixia se oles..pantws dn einai katholou steritiki!!

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
polu wraia diaita alla twra einai na broume tis posotites!!

xrisi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dn kserw k polla apo diaita k posotites.alla i diaita exei tosa polla geumata k plireis mesa stn imera p pisteuw to mesimeriano tha isoutai se dekatiano san posotita.kapws etsi to vlepw.

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπόν, θέλω να σας πω και εγω την αποψή μου. Και ξεκινάω έτσι για να μη παρεξηγηθώ..
Το θέμα διατροφής το έχω ψάξει πάααρα πολύ. Διατροφής και όχι δίαιτας.
Πρίν περίπου 2 χρόνια πήγα σε ένα γιατρό παθολόγο-διατροφολογο ο οποίος σε συνδέει με ένα μηχάνημα το οποίο διαβάζει όλα τα εσωτεικά σου όργανα και σου λέει απο τι έπασχες, απο τι πάσχεις και τι προκειται να σου συμβεί στα επόμενα χρόνια της ζωής σου αν συνεχίσεις να τρέφεσαι ή να κάνεις τον τρόπο ζωής που κάνεις.. Είμουν πάντα αδύνατη αλλα με άστατη διατροφή και είχα κυτταρίτιδα.. οταν έτρωγα μετά δεν είχα καθόλου ενέργεια, γενικά το πρωί ξύπναγα πάντα κουρασμένη και με άσχημη διάθεση, πρισμένη και με μαύρους κύκλους κάτω απο τα μάτια μου. ..να μη πω για τις φοβερές δυσκοιλιότητες μου.. μεγάλο προβλημα..

Λοιπόν τα περισσότερα προβληματα ήταν λογω κακής διατροφής.. Δεν είχα ιδέα οτι το δικό μου σώμα και το δικό μου πεπτικό συστημα δεν ανέχεται ΚΑΘΟΛΟΥ τη γλουτένη (ένα συστατικό που έχει μέσα το στάρι) με αποτέλεσμα να μην κάνει να τρώω οτιδήποτε προέρχεται απο στάρι (δισανεξία) είτε είναι ολικής είτε πολύσπορο κλπ κλπ γιατί μου μπλοκάρει τελείως τον μεταβολισμό μου, και εκτώς του ότι δεν έφευγε η κυτταρίτιδα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ όσο και να χτυπιόμουν στα γυμναστήρια, επιβάρυνε το πεπτικό μου. Δεν είχα ΙΔΕΑ οτι πρέπει να κοιτάω τα γαλακτοκομικά προιόντα που προέρχονται απο αγελαδινό γάλα απο μακρυά, μόνο αιγοπρόβια προϊόντα, όπως επίσης και το χοιρινό κρέας...
Για καποιο διάστημα δεν μ'αφηνε να τρώω πράγματα που αν σας τα πω θα μου πείτε μα καλά; η ντομάτα π.χ παχαίνει; ή ο χυμος πορτοκάλι ή το μαρούλι; οι φάκες; ας πούμε που κάνουν και καλό; ..και όμως.. δε παχαίνει αλλα ΕΜΕΝΑ με επιβαρύνει ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ να με παχαίνει.. να μου μπλοκάρει το πεπτικό και κατα συνέπεια τον μεταβολιστμό μου... Σε μερικά με αποτοξίνωσε για κάποιο διάστημα και μετά απο π.χ 2 μήνες ξαναμπήκαν στο διατροφολόγιό μου και μερικά ούτε γι'αστείο.. Δια ροπάλου μου έκοψε όλα τα λευκά προϊόντα εννοείται όπως ζάχαρη, ρύζι λευκό, αλάτι και αντικαταστάθηκαν με μέλι, κόκκινο-μαύρο-καστανό ρύζι, ρόζ αλάτι Ιμαλαϊων, ρυζογκοφρέτες, μακαρόνια απο καλαμπόκι και ρύζομακάρονα, μακαρόνια ζέας, κατσικίσιο γάλα... κλπ κλπ κλπ και πάαρα πολλά άλλα που θα μου πάρει ολόκλυρη έκθεση...

Με αυτή μου τη εμπειρία θέλω να πω ότι, καλές οι δίαιτες αλλα κορίτσια.. η κάθε μία για το σώμα της και τις ανάγκες της.. μπορεί κάτι να δώσει λύση αλλα θα τη δώσει για 1-2-3 μήνες; και μετά; τι;
Η άποψή μου και η εμπειρία μου με μάθαν οτι ο σκοπός είναι να στραφούμε σε ένα ποιό υγειηνό τρόπο διατροφής και μαγειρέματος και να το εντάξουμε στη ζωή μας και στο κάθε μέρα μας και όχι να ξυπνάμε πακετωμένες " Sad τώρα κάνω δίαιτα Sad Sad " και να μετράμε και το κ.γ. για το πρωινό μας.. είμαι της άποψης να "ακούμε" το σώμα μας και τις ανάγκες του και να τις πορσαρμόζουμε εμείς στην καθημερινότητά μας...

..ελπίζω να μη σας κούρασα Very Happy

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rinamar δεν μας κουρασες καθολου! πολυ ενδιαφερον και απο μια αποψη σωστο αυτο που μοιραστηκες μαζι μας! κατι τετοιο εχει κανει και μια γνωστη μου. δεν ξερω πως τον λενε τον γιατρο της-μαλλον δεν θυμαμαι γιατι μου το ειχε πει-. κι αυτη καπως ετσι εχασε παρα πολλα κιλα αλλα δυστυχως εχασε και τα μαλλια της! της επεσαν απο την διαιτα!

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!
ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ!!!!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ!!!!!

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:rinamar δεν μας κουρασες καθολου! πολυ ενδιαφερον και απο μια αποψη σωστο αυτο που μοιραστηκες μαζι μας! κατι τετοιο εχει κανει και μια γνωστη μου. δεν ξερω πως τον λενε τον γιατρο της-μαλλον δεν θυμαμαι γιατι μου το ειχε πει-. κι αυτη καπως ετσι εχασε παρα πολλα κιλα αλλα δυστυχως εχασε και τα μαλλια της! της επεσαν απο την διαιτα!

Ιιιιι φρικη! affraid ..μα καλά ο γιατρός δεν τη παρακολουθούσε;;; την αφησε έτσι στο έλεός της;; ..σίγουρα ήταν γιατρός και δεν είταν διατρφολογος μόνο;; ..δεν τις έδωσε εξετάσεις να δεί που έχει ελλήψεις;; ..ο δικός μου σου λέει μ'αυτό το μηχάνημα που σε συνδέει.. μέχρι και πόσο ποσοστό νερού έχεις στο σώμα σου μέσα στα κύτταρα και πόσο έξω, πόσο π.χ κάλιο, ασβέστειο, νάτριο, μαγνήσιο κλπ κλπ, πόσο ποσοστό λίπους που πρέπει να έχεις και πόσο είναι το περιττό σου, μέχρι και σε τι ηλικία είναι τα κύτταρά σου με τον τρόπο ζωής που κάνεις... κοιτάει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και σου λέει τι τάσεις έχεις να πάθεις κάτι..! Αυτό το σύστημα το κάνουν ζήτημα άλλοι 5-6 γιατροί παθολόγοι, στην Ελλάδα... Σε παρακαλώ αν μάθεις το όνομα του γιατρού της μπορείς να μου το στείλεις με π.μ?


..αυτός δεν κοιτάει τόσο τα κιλά.. κοιτάει τα προβλήματα και μοιραία με τη σωστή διατροφή φτιάχνουν και τα κιλά.. εντάξει αν έχεις ξεφύγει πολύ ασχημα (όπως πήγε μιά φίλη μας ποιό παχύσαρκη απο τους παχύσαρκους.. η καϊμένη.. σοβαρό πρόβλημα) ε, εκεί θα σου βάλει χέρι και θα σε έχει στην αποστείρωση.. ..λογικό είναι!

Να φανταστείς ο γιός του άντρα μου ο οποίος είναι 15 στο 16 είχε αρκετά κιλά παραπάνω απο το κανονικό του.. κάπου στα 15+ και είχε και προβλημα με το θυρεοειδή του.. έπερνε χάπι ΚΑΘΕ μερα και πολλές φορες το ξέχναγε (ε, μικρό παιδί τωρα καταλαβαίνεις..) και το άγχος μας ήταν κάθε μέρα να μη ξεχάσει το χάπι ο πιτσιρικάς.. Ε.. μέσα σε περίπου 3 μήνες με τη διατροφή [μόνος του ζήτησε να ερθει στον γιατρό μας επειδή ντρεπόταν για τα κιλά.. ξέρεις τώρα.. αρχίσε να γκομενίζει κιόλας και το καλοκαιρί στην παραλία φόραγε μπλουζάκι το καλο μου....] όχι μόνο τα κιλά αλλα και ο θυρεοειδής ρυθμίστηκε και εκεί στόχευσε ο γιατρός..
Ο ενδοκρινολόγος που τον παρακολουθούσε απο πολύ μικούλη,τον πιτσιρικά δεν το πίστευε.. τώρα μετά απο 1 χρόνο που τα έχει χάσει τα κιλά, έχει σταματήσει το χάπι και εφόσον και αν θέλει αυτός και προσέχει θα είναι (που είναι) μιά χαρά!!

Έννοείται όμως οτι τον είχε με σωστά συμπληρώματα και επειδή είταν και πάνω στην ανάπτυξή (εκεί το προσεξε ακόμα ποιο πολύ ο γιατρός) και έπαιζε και μπάσκετ, ψηλώσε και πάαρα πολύ σ'αυτό τον χρόνο..!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την rinamar στις Σαβ Φεβ 04, 2012 4:15 am, 2 φορές συνολικά

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
rinamar έγραψε:
trilly έγραψε:rinamar δεν μας κουρασες καθολου! πολυ ενδιαφερον και απο μια αποψη σωστο αυτο που μοιραστηκες μαζι μας! κατι τετοιο εχει κανει και μια γνωστη μου. δεν ξερω πως τον λενε τον γιατρο της-μαλλον δεν θυμαμαι γιατι μου το ειχε πει-. κι αυτη καπως ετσι εχασε παρα πολλα κιλα αλλα δυστυχως εχασε και τα μαλλια της! της επεσαν απο την διαιτα!

Ιιιιι φρικη! affraid ..μα καλά ο γιατρός δεν τη παρακολουθούσε;;; την αφησε έτσι στο έλεός της;; ..σίγουρα ήταν γιατρός και δεν είταν διατρφολογος μόνο;; ..δεν τις έδωσε εξετάσεις να δεί που έχει ελλήψεις;; ..ο δικός μου σου λέει μ'αυτό το μηχάνημα που σε συνδέει.. μέχρι και πόσο ποσοστό νερού έχεις στο σώμα σου μέσα στα κύτταρα και πόσο έξω, πόσο π.χ κάλιο, ασβέστειο, νάτριο, μαγνήσιο κλπ κλπ, πόσο ποσοστό λίπους που πρέπει να έχεις και πόσο είναι το περιττό σου, μέχρι και σε τι ηλικία είναι τα κύτταρά σου με τον τρόπο ζωής που κάνεις... κοιτάει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και σου λέει τι τάσεις έχεις να πάθεις κάτι..! Αυτό το σύστημα το κάνουν ζήτημα άλλοι 5-6 γιατροί παθολόγοι, στην Ελλάδα... Σε παρακαλώ αν μάθεις το όνομα του γιατρού της μπορείς να μου το στείλεις με π.μ?

..αυτός δεν κοιτάει τόσο τα κιλά.. κοιτάει τα προβλήματα και μοιραία με τη σωστή διατροφή φτιάχνουν και τα κιλά.. εντάξει αν έχεις ξεφύγει πολύ ασχημα (όπως πήγε μιά φίλη μας ποιό παχύσαρκη απο τους παχύσαρκους.. η καϊμένη.. σοβαρό πρόβλημα) ε, εκεί θα σου βάλει χέρι και θα σε έχει στην αποστείρωση.. ..λογικό είναι!

Να φανταστείς ο γιός του άντρα μου ο οποίος είναι 15 στο 16 είχε αρκετά κιλά παραπάνω απο το κανονικό του.. κάπου στα 15+ και είχε και προβλημα με το θυρεοειδή του.. έπερνε χάπι ΚΑΘΕ μερα και πολλές φορες το ξέχναγε (ε, μικρό παιδί τωρα καταλαβαίνεις..) και το άγχος μας ήταν κάθε μέρα να μη ξεχάσει το χάπι ο πιτσιρικάς.. Ε.. μέσα σε περίπου 3 μήνες με τη διατροφή [μόνος του ζήτησε να ερθει στον γιατρό μας επειδή ντρεπόταν για τα κιλά.. ξέρεις τώρα.. αρχίσε να γκομενίζει κιόλας και το καλοκαιρί στην παραλία φόραγε μπλουζάκι το καλο μου....] όχι μόνο τα κιλά αλλα και ο θυρεοειδής ρυθμίστηκε και εκεί στόχευσε ο γιατρός..
Ο ενδοκρινολόγος που τον παρακολουθούσε απο πολύ μικούλη,τον πιτσιρικά δεν το πίστευε.. τώρα μετά απο 1 χρόνο που τα έχει χάσει τα κιλά, έχει σταματήσει το χάπι και εφόσον και αν θέλει αυτός και προσέχει θα είναι (που είναι) μιά χαρά!!

Έννοείται όμως οτι τον είχε με σωστά συμπληρώματα και επειδή είταν και πάνω στην ανάπτυξή (εκεί το προσεξε ακόμα ποιο πολύ ο γιατρός) και έπαιζε και μπάσκετ, ψηλώσε και πάαρα πολύ σ'αυτό τον χρόνο..!

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
..συγνώμη για το διπλό ποστ.. δεν ξέρω τι έκανα!! Embarassed Embarassed Embarassed

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οταν την ξαναδω θα την ρωτησω. για να σου πω την αληθεια, αν και αυτη μου ειχε πει οτι ηταν γιατρος ο τυπος, εμενα για κομπογιαννιτη μου εκανε πιο πολυ. οταν μαθω θα σου στειλω π.μ. παντως ειναι στην αθηνα.

rinamar

rinamar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:οταν την ξαναδω θα την ρωτησω. για να σου πω την αληθεια, αν και αυτη μου ειχε πει οτι ηταν γιατρος ο τυπος, εμενα για κομπογιαννιτη μου εκανε πιο πολυ. οταν μαθω θα σου στειλω π.μ. παντως ειναι στην αθηνα.

ΟΚ! ..ενημερωτικά θα ήθελα να ξέρω!!

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα πάλι rinamar μου το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ ξέρω τι είναι σωστό να τρώω δεν μπορώ να αντισταθώ και ενώ προσπαθώ να κάνω διατροφή και να τρώω σωστά όλο και κάτι θα δοκιμάσω(γιατί μαγειρεύω) . είμαι λαίμαργη. pig pig pig pig Έχεις καμία συμβουλή . Πως αντιστέκεσαι εσύ? Πόσο καιρό κάνεις διατροφή?

xristinaf

xristinaf
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
trelomana έγραψε:
xristinaf έγραψε:
boubou έγραψε:
xristinaf έγραψε:εχει δικιο η boubou σου λεει μια μπριζολα,αλλες που το ακουν λεμνε τελεια θα χορτασω!και η ποσοτητα που πρεπει να φας ειναι λιγο παραπανω απο την παλαμη σου περιπου!τεσπα καλη προσπαθεια σεολες!εγω εχω ηδη ξεκινησει σε διαιτολογο,αλλα εχω κολλησει και εχω απελπιστει!! Sad καμμια κοπελα ειχε παρομοιο προβλημα?και αν ναι πως το αντιμετωπισε???

νομίζω πως όταν κολλήσεις πρέπει να προσθεσεις και ασκηση .... εστω κι αν η ασκηση ειναι απλό περπάτημα για καποια ωρα!...ο διαιοτολογος σου τι σου λεει?

κανω διαδρομο 45 λεπτα μερα παρα μερα ρε κοριτσια και τιποτα Crying or Very sad βεβαια η αληθεια ειναι οτι 2 εβδομαδες μονο κανω διαδρομο...ο διαιτολογος μου λεει οτι πρεπει να κανω υπομονη...τι να πω...ο καιρος θα δειξει,απλα δε θελω στη βαφτιση του γιου μου να μαι σαν την κολυμπηθρα!!!! Η αντιοξειδωτική δίαιτα του Δημήτρη Γρηγοράκη! Για να χάσεις κιλά σωστά και για πάντα... - Σελίδα 2 328109



ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΣΟΥ!!!!!



θελει προσπαθεια δε λες τιποτα!!!!!και βαριεμαι!!!!!να χαιρεσαι και συ το μωρο σου!!!!αποτι βλεπω στο αβαταρ σου,αγορακι ε?και εσυ απο χανια?!! Η αντιοξειδωτική δίαιτα του Δημήτρη Γρηγοράκη! Για να χάσεις κιλά σωστά και για πάντα... - Σελίδα 2 215994

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις