Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
577 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 577 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

giota1977

giota1977
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣΗΡΘΕΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΕΣ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υπάρχει μαμά που δεν το παραδέχεται???Γιατί??Υπάρχει κανένας λόγος???? Rolling Eyes
Άνθρωποι είμαστε...αλοίμονο κι αν δεν μαλώσουμε,κι αν δεν υψώσουμε και λίγο την φωνή μας.Η συζήτηση αυτή έχει γίνει πολλές φορές στο φόρουμ μας...
Το θέμα είναι να μην χάνουμε τον έλεγχο της κατάστασης και περεκτρεπόμαστε γιατί έτσι το μόνο που καταφέρνουμε είναι να πληγώνουμε τα παιδάκια μας...

athinage

athinage
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ναι βρε κορίτσια! Όσο και ήρεμες κ αν είμαστε ή όσο κ αν προσπαθούμε να μη φωνάζουμε... έρχονται στιγμές που τα νεύρα φτάνουν πιο πάνω κ απο το κεφάλι μας! Πάνω απόλα είμαστε άνθρωποι! Εγώ δεν έχω μόνο την κόρη μου.. έχω κ τον άντρα μου! Όταν είναι η ώρα του ύπνου κ η μικρή μου βγάζει το λάδι... αντί να τη μαλώσω βγαίνω απο το δωμάτιο κ μουρμουράω. Ε εκεί βρίσκει την ευκαιρία ο άντρας μου να με μαλώσει που νευριάζω με τη μικρή κ οτι είναι μωρό κτλ κτλ..... Με κάνει πιο έξαλλη απότι είμαι. Αλλά ευτυχώς πάντα ξεσπάω σαυτόν κ μπαίνω ξανά στο δωμάτιο της ήρεμη.

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:κοριτσια κουραγιο......ακομα δεν ειδατε τιποτα......

Hahahaha nai pragmati... Very Happy Very Happy Very Happy

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arkoudaki έγραψε:
athinage έγραψε:
αλικακι έγραψε:


Στο τέλος την βρήκαμε την λύση...
Του δίνω κατσαρόλες και κουτάλες και κάθεται κάτω και παίζει...

Το έκανα κ αυτό... αλλά έπιασε τη μια, έπιασε τη δεύτερη... ε την τρίτη δεν έπιασε κ άρχισε η γκρίνια. Χθες άρχισα να τσιρίζω... δεν άντεξα άλλο. Το άλλο που μου συμβαίνει ειναι το εξής... μπορεί να κάθεται με τη μαμά μου ή τον μπαμπά της κ να είναι το καλύτερο παιδί του κόσμου κ μόλις βλεπει εμένα αρχίζει η γκρίνια. Κορίτσια πραγματικά είναι απίστευτη η γκρίνια της... λες κ με εκδικείται για κάτι.


έτσι κάνει κι η ανηψιά μου. με μένα, τον θείο της και τον παππού της είναι άγγελος, κιχ δε βγάζει. με το που δει τη μαμά της μεταμορφώνεται.ε, άλλη σχέση με τη μαμά. κ εμένα που δνε έιναι πολύ γκρινιάρα, ακόμα τουλάχιστον, δεν τολμώ να φύγω από κοντά της όταν είμαστε στο σπίτι. βέβαια εγώ λείπω αρκετές ώρες και της λείπω κι αυτής. θα μεγαλώσουν και θα ηρεμήσουν. το σημαντικό είανι να μην τους κάνουμε τα χατίρια.κατα τ' άλλα αγκαλιές, παιχνίδια και γκρίνια όλα στο πρόγραμμα είναι!!! μηπως ειμαι αυστηρη κ δεν ελεγχω τα νευρα μου??δεν ακουει κανεναν. - Σελίδα 2 215994


Το δικο μου το παιδι???χιχιχιχι!ε, οχι!το πιο ησυχο στον κοσμο!!παντως παρατηρησα τις 2 τελευταιες μερες ειναι πιο καλη,ηταν αρρωστη μια εβδομαδα με διαρροιες, σταματησε τη μουρμουρα και κυριως σταματησε να ζηταει γαλα τα χαραματα κλαιγοντας!κοιμηθηκαμε σαν ανθρωποι εχτες επιτελους!(αλλα ξυπναει 6:15 γαμωτο!)

melisoula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ανδρια!!! έγραψε:γεια σας!!εχω μια κουκλα 15 μηνων η οποια οσο καλη ηταν πιο μικρη τοσο ταρζαν ειναι τωρα..πειραζει συνεχεια πραγματα που δ πρεπει που ειναι λιγικο απο περιεργεια αλλα δ ακουει κανεναν κ δ φοβαται τιποτα..τησ το λεω με ηρεμο τροπο,της λεω οχι ποτε κτλ την παιρνω απο εκει κ τησ δειχνω κατι αλλο αλλα τιποτα..μετα βεβαια αρχιζω κ τσιριζω..και δ κρυβω πως της εχω δωσει κ μερικες στον πωπο..και στο χερακι αν κ το μετανιωνω αμεσως..δ θελω να της φωναζω ουτε κ να την χτυπαω..τι να κανω??θα περασει??ασε που τρωει κ οτι βρει..


ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΜΠΑ ΤΠΤ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ,ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΗΣ ΔΕΙΞΩ ΕΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΧΟΝΤΡΟΥΛΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ..ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και η δικιά μου η φουσκομαγουλού έτσι κολλημενη στα ποδια μου οταν μαγειρευω ειδικα.
Της δίνω και εγω μερικα κουζινικα να παιζει στο χαλακι- της εχω και μαγνητάκια να κολλαει /ξεκολλαει στο ψυγείο και κάπως ετσι προλαβαινω να μαγειρεψω- εννοειται οτι εχω βαλει στοπ σε οτιδηποτε ανοιγοκλείνει μεσα στο σπίτι.
αυτο που κάνω οταν θελει να κανει σκανταλια ειναι να της αποσπώ την προσοχη με κατι. αυτο που πιανει πάντα είναι να την 'κόβω' πανω που ξεκιναει να κανει κατι επικινδυνο κανωντας απότομα-
'ΑΧ!που ειναι ο Εκο?' παραδειγμα( ο σκύλος μας).. 9 στις 10 θα παρατησει τα παντα να παει να τον τσεκαρει. αν όχι φευγω απ οτο δωματιο και της λεω 'ελα ελα παμε να δουμε πχ τι κανει ο ΕΚο' και ερχεται ουρα απο πίσω μου.

μεχρι στιγμης καλα πάμε- την παλεύουμε- αντε να δουμε τι αλλο μας περιμενει Razz

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτό με το συρτάρι το είχα κάνει κι εγώ! Είχα αδειάσει το τελευταίο συρτάρι της κουζίνας και το είχα γεμίσει με καλαμάκια, πλαστικά μπολάκια, κουταλάκια και διάφορα άλλα τέτοια κούρκουτα! Τα βγάζανε λοιπόν όλα έξω και καθόντουσσαν κάτω και παίζανε και μερικές φορές μπαίνανε μέσα στο συρτάρι και καθόντουσαν Laughing (πώς δεν έσπασε απορώ Shocked )!! Επίσης κάτι άλλο που μπορεί να πιάσει είναι να πάρεις ένα πλαστικό μπουκαλάκι και να το γεμίσεις με ρύζι, όσπρια που κάνουν θόρυβο και να της το δώσεις να το παίζει και καλά σαν μουσικό όργανο) Wink

zenaki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ανδρια!!! έγραψε:γεια σας!!εχω μια κουκλα 15 μηνων η οποια οσο καλη ηταν πιο μικρη τοσο ταρζαν ειναι τωρα..πειραζει συνεχεια πραγματα που δ πρεπει που ειναι λιγικο απο περιεργεια αλλα δ ακουει κανεναν κ δ φοβαται τιποτα..τησ το λεω με ηρεμο τροπο,της λεω οχι ποτε κτλ την παιρνω απο εκει κ τησ δειχνω κατι αλλο αλλα τιποτα..μετα βεβαια αρχιζω κ τσιριζω..και δ κρυβω πως της εχω δωσει κ μερικες στον πωπο..και στο χερακι αν κ το μετανιωνω αμεσως..δ θελω να της φωναζω ουτε κ να την χτυπαω..τι να κανω??θα περασει??ασε που τρωει κ οτι βρει..

Έχεις ένα υγιές ζωηρό παιδάκι που απλά θέλει λίγο πειθαρχεία.

Αγάπη δεν σημαίνει να επιτρέπουμε τα πάντα στο παιδί και να υπομένουμε παθητικά τις απαράδεκτες συμπεριφορές του. Αγάπη σημαίνει να ενεργούμε δυναμικά (όχι επιθετικά) ώστε να το βοηθήσουμε να βελτιώσει τη συμπεριφορά του, να αυτονομηθεί και να ωριμάσει.

Μην αντιδράς παρορμητικά και ανεξέλεγκτα. Αν φωνάζεις και χάνεις την ψυχραιμία σου, διδάσκεις το παιδί ότι είναι φυσικό να χάνει τον έλεγχο όταν τα πράγματα δεν πάνε όπως θα ήθελε.

Μην προσπαθείς να διδάξεις κάτι στο παιδί όταν είναι θυμωμένο, πολύ κουρασμένο ή απογοητευμένο

Βοήθησε το παιδί να αναγνωρίζει τα συναισθήματά του, να τα εκφράζει, να τα αποδέχεται και να τα διαχειρίζεται.

Οι ενοχλητικές συμπεριφορές που παρουσιάζει το παιδί είναι ενδείξεις ότι χρειάζεται να γίνουν αλλαγές στον τρόπο που επικοινωνούμε μαζί του

Δείξε ότι αδιαφορείς την ώρα που παρουσιάζει ενοχλητικές συμπεριφορές. Περίμενε να τελειώσει η γκρίνια και η φασαρία, και μετά προσπάθησε να συνεννοηθείς μαζί του.

Όταν ενώ κάνει κάτι εκνευρίζεται ή κάνει φασαρία, προσανατόλισε την προσοχή του σε μια εναλλακτική αποδεκτή δραστηριότητα

Όταν κάνει κάποια ζημιά, ζήτησέ του να συνεργαστεί για να την διορθώσετε.

Δέξου με ψυχραιμία και ηρεμία τα κλάματα και τα ξεσπάσματα του παιδιού όταν δεν γίνεται αυτό που θέλει.

Είναι ένας φυσικός τρόπος να αντιμετωπίζει την απογοήτευση.

Προσπάθησε να μην υποχωρείς και να μην αλλάζεις γνώμη εξαιτίας του κλάματος και του ξεσπάσματος του παιδιού.

Το παιδί μιμείται οποιαδήποτε καλή η κακή μας συμπεριφορά έχε το κατά νου
Τέλος, καλό είναι να γνωρίζεις ότι υπάρχουν αναπτυξιακές φάσεις στα μωρά-νήπια όπου βρίσκονται σε ένταση, μπορεί να εκφράζουν έντονο θύμο (15μηνων-2,5 ετών) και το μόνο που χρειάζονται είναι κατανόηση και αποδοχή, η αγκαλιά δεν θα τα κακομάθει.


η θεραπεία απασχόληση του παιδιού δωστου δραστηριότητες και κράτα το απασχολημένο

Τουβλάκια,δαχτυλομπογιες,παραμύθι μηπως ειμαι αυστηρη κ δεν ελεγχω τα νευρα μου??δεν ακουει κανεναν. - Σελίδα 2 215994

xazomama

xazomama
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
akrivos to idio provlima antimetopizo k ego na fantasteis pao stin toualeta k exo anoixti tin porta ,to xero einai kourastiko alla den ftaine more k ayta einai oli mera mazi mmas k niothoun asfaleia,na fantasteis emena apo 6minon xekinise k gia na kano douleies tin evaza sto kareklaki fagitou,ok kapou xaneis tin ypomoni sou all aama tou fonazeis min nomizeis oti tha to kopsei einai 11minon k akomi to idio kanei,pleon to synithisa emena pera apta katsarolika iremei me trogontas psomaki dokimase to ,ego na deis stin arxi kati neyra pou eixa k kamia fora k tora,k 1 allo kolpaki tis vazo dvd ta mazoo and the zoo ,elpizo na se voithisa,akomi polles fores pou me vlepei kiolas thelei na rthei k na me akoumpisei ,afou siderona simera k gia na min exoume kanena atyxima me to sidero tin evala sto kareklaki tis k tis tragoudisa alla apo kana misaoro meta oua oua k tin afisa na mpousoulisei to sidero fysika to mazepsa k piga na valo ta sideromena sti ntoulapa ,mprosta mou kanei 2vimata k xtypaei to xeilaki tis k egine toumpano ,oxi apla fovithika eklaga k ego tis evala ligo pago k eytyxos xepristike tin alleipsa k me ligo ladaki tou ag.rafail gt ton exo prostati k doxa ton theo mia xara ,ego exo k allo provlima molis erthei o mpampas tis leo oraia tha tin kratisei na kano kamia douleia i tha katso na xekourasto arxizei k me zhtaei k meta exo ton antra mou na zhleyi k na leei nai vevaia na mh xatheite k otan tou leo pes tis kanena tragoudaki ayto tetoia thelei i apantisi tou einai afou esena thelei,e den ftaio ego aytos den thelei na vlepei na paidi tou na zorizetai dil.oti zitisei i mikri na ginei k etsi tha ton kavalisei afoy arxizei k ton sikonei xeri

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις