Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
369 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 369 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 9:55 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ παθαίνω κρίσεις πανικού. Τώρα βέβαια πιο σπάνια αλλά πριν 2 χρόνια υπέφερα για αρκετούς μήνες.

Με έπιασε σε στιγμή απόλυτης ηρεμίας, λίγο πριν κοιμηθώ δηλαδή, στο κρεβάτι βλέπωντας τηλεόραση. Νόμιζα ότι κάτι θα πάθω. Ένιωσα τρομερή αδυναμία και ζάλη. Σηκώθηκα για να φάω κάτι γιατί νόμιζα πως έφταιγε το ότι δεν είχα φάει σχεδόν τίποτα όλη μέρα. Όταν σηκώθηκα με έπιασε ταχυκαρδία. Όχι απλή ταχυκαρδία, νόμιζα πως η καρδιά μου απλά θα σταματήσει. Τόσο γρήγορα πήγαινε! Κράτησε πολύ λίγο η κρίση αλλά μετά άρχισε το άγχος ότι κάτι έχω, κάτι δδεν πήγαινε καλά με τον οργανισμό μου. Βασικά φοβόμουν πως έχει κάτι η καρδιά μου. Είχα πάντα ταχυκαρδίες γιατί αγχώνομαι και στενοχωριέμαι πολύ εύκολα.

Αφού το προσπάθησα για κανέναν μήνα μόνη μου και αφού διάβασα ό,τι υπήρχε στο ίντερνετ για τις κρίσεις πανικού, πήγα σε γιατρό. Παθολόγο όχι ψυχίατρο. Για να ελέγξω πρώτα την υγεία μου. Ο άνθρωπος αφού με είδε πώς ήμουν κατάλαβε αμέσως τι έχω. Μου σύστησε ηρεμία και χαλάρωση. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις.

Επειδή δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο αποφάσισα να το παλέψω μόνη μου και αν έβλεπα τα σκούρα να πήγαινα στο γιατρό. Πέρασαν 4-5 μήνες με φοβίες, κρίσεις και πάλι φοβίες. Δόξα Τω Θεώ το πολέμησα και τώρα είμαι πάρα πολύ καλύτερα! Μου συμβαίνουν πια πολύ σπάνια οι κρίσεις αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής μπορώ και τις διαχειρίζομαι γιατί ξέρω τι μου συμβαίνει και εκείνη τη στιγμή πείθω τον εαυτό μου ότι "ok, μια κρίση είναι, θα περάσει".

27exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 10:12 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Κι εγώ παθαίνω κρίσεις πανικού. Τώρα βέβαια πιο σπάνια αλλά πριν 2 χρόνια υπέφερα για αρκετούς μήνες.

Με έπιασε σε στιγμή απόλυτης ηρεμίας, λίγο πριν κοιμηθώ δηλαδή, στο κρεβάτι βλέπωντας τηλεόραση. Νόμιζα ότι κάτι θα πάθω. Ένιωσα τρομερή αδυναμία και ζάλη. Σηκώθηκα για να φάω κάτι γιατί νόμιζα πως έφταιγε το ότι δεν είχα φάει σχεδόν τίποτα όλη μέρα. Όταν σηκώθηκα με έπιασε ταχυκαρδία. Όχι απλή ταχυκαρδία, νόμιζα πως η καρδιά μου απλά θα σταματήσει. Τόσο γρήγορα πήγαινε! Κράτησε πολύ λίγο η κρίση αλλά μετά άρχισε το άγχος ότι κάτι έχω, κάτι δδεν πήγαινε καλά με τον οργανισμό μου. Βασικά φοβόμουν πως έχει κάτι η καρδιά μου. Είχα πάντα ταχυκαρδίες γιατί αγχώνομαι και στενοχωριέμαι πολύ εύκολα.

Αφού το προσπάθησα για κανέναν μήνα μόνη μου και αφού διάβασα ό,τι υπήρχε στο ίντερνετ για τις κρίσεις πανικού, πήγα σε γιατρό. Παθολόγο όχι ψυχίατρο. Για να ελέγξω πρώτα την υγεία μου. Ο άνθρωπος αφού με είδε πώς ήμουν κατάλαβε αμέσως τι έχω. Μου σύστησε ηρεμία και χαλάρωση. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις.

Επειδή δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο αποφάσισα να το παλέψω μόνη μου και αν έβλεπα τα σκούρα να πήγαινα στο γιατρό. Πέρασαν 4-5 μήνες με φοβίες, κρίσεις και πάλι φοβίες. Δόξα Τω Θεώ το πολέμησα και τώρα είμαι πάρα πολύ καλύτερα! Μου συμβαίνουν πια πολύ σπάνια οι κρίσεις αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής μπορώ και τις διαχειρίζομαι γιατί ξέρω τι μου συμβαίνει και εκείνη τη στιγμή πείθω τον εαυτό μου ότι "ok, μια κρίση είναι, θα περάσει".

Ελενάκι όλα καλά κορίτσι μου? Σε χάσαμε.

Στο θέμα, θεωρώ ότι οι κρίσεις πανικού διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, άλλοι τις παθαίνουν πιο βαριά και άλλοι πιο ελαφριά. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι επίσκεψη σε ψυχολόγο αρχικά βοηθάει. Έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού τον Αύγουστο του 2006 και την τελευταία πριν 2 εβδομάδες...Πλέον όμως είναι "παιχνιδάκι" γιατί ξέρω πώς να τις αντιμετωπίσω.

28exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 10:33 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:
Ελενάκι όλα καλά κορίτσι μου? Σε χάσαμε.

Όλα μια χαρά!

Στο θέμα, θεωρώ ότι οι κρίσεις πανικού διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, άλλοι τις παθαίνουν πιο βαριά και άλλοι πιο ελαφριά. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι επίσκεψη σε ψυχολόγο αρχικά βοηθάει. Έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού τον Αύγουστο του 2006 και την τελευταία πριν 2 εβδομάδες...Πλέον όμως είναι "παιχνιδάκι" γιατί ξέρω πώς να τις αντιμετωπίσω.


Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες για τη βαρύτητα της κρίσης. Απλά επειδή είμαι κατά των φαρμάκων αν δεν υπάρχει λόγος, τότε με το μυαλό μου έβαζα πως αν πάω σε γιατρό θα μου έδινε ηρεμιστικά ή αντικαταθλιπτικά και δεν ήθελα με τίποτα κάτι τέτοιο. ΓΙΑ ΜΕΝΑ βγήκε σε καλό το ότι το αντιμετώπισα έτσι. Για τον κάθε άνθρωπο όμως είναι διαφορετικό, έχεις πολύ δίκιο σε αυτό και μπράβο που έκανες αυτή τη διευκρίνιση. Έπρεπε να το έχω επισημάνει εγώ, ίσως έτσι πέρασα λάθος μηνύματα.

29exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 10:59 am

evitadomingita

evitadomingita
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Egw pathenw krises panikou apo ti prwto dimotikou.exw paei se psyxiatro Kai mou exei dwsei eva agxolitiko na to pernw mono otan me pianei Gia na iremisw.genika den einai epikundino apla an exeis k alla provlimata(opws kardia pou exw egw) tote uparxei ena thema.episis nomizw oti afou exw pathei tosses fores panta tha to pathenw otan Kati me xalaei.to sigouro einai oti de to exw pathei pote se fasi pou eimai iremi.pantws einai polu xalia,ekeini ti stigmi nomizeis pws petheneis gt de mporeis na anapneuseis kai dustixws tis perissoteres fores impound moni spiti.

30exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 11:17 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
markella01 έγραψε:
Ελενάκι όλα καλά κορίτσι μου? Σε χάσαμε.

Όλα μια χαρά!

Στο θέμα, θεωρώ ότι οι κρίσεις πανικού διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, άλλοι τις παθαίνουν πιο βαριά και άλλοι πιο ελαφριά. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι επίσκεψη σε ψυχολόγο αρχικά βοηθάει. Έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού τον Αύγουστο του 2006 και την τελευταία πριν 2 εβδομάδες...Πλέον όμως είναι "παιχνιδάκι" γιατί ξέρω πώς να τις αντιμετωπίσω.


Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες για τη βαρύτητα της κρίσης. Απλά επειδή είμαι κατά των φαρμάκων αν δεν υπάρχει λόγος, τότε με το μυαλό μου έβαζα πως αν πάω σε γιατρό θα μου έδινε ηρεμιστικά ή αντικαταθλιπτικά και δεν ήθελα με τίποτα κάτι τέτοιο. ΓΙΑ ΜΕΝΑ βγήκε σε καλό το ότι το αντιμετώπισα έτσι. Για τον κάθε άνθρωπο όμως είναι διαφορετικό, έχεις πολύ δίκιο σε αυτό και μπράβο που έκανες αυτή τη διευκρίνιση. Έπρεπε να το έχω επισημάνει εγώ, ίσως έτσι πέρασα λάθος μηνύματα.

Κορίτσι μου, εγώ δεν πήρα τίποτα από φάρμακα. Μόνο συμπεριφορική γνωσιακή θεραπεία έκανα σε ψυχολόγο. Άλλα γνωρίζω περιπτώσεις που χρειάστηκε πιο δραστική θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά. Δεν είναι κακό. Απλά κι εγώ επειδή ήμουν κατά των φαρμάκων διάλεξα μια πιο χρονοβόρα οδό. Τα φάρμακα διευκολύνουν αρκετά την κατάσταση, άλλα κάποιος μπορεί όντως να μην τα θέλει (ακόμα κι αν τα χρειάζεται). Δεν ήθελα να φανεί ότι σε διορθώνω κάπου. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

31exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 11:22 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια δηλαδή όταν αισθάνεσαι ξαφνικα εξαντληση η σκεφτεσαι η φοβασαι πωε θα γινει κατι κακο....ειναι κριση πανικου??

εγω εχω αισθανθει να μου ποναει το κεφαλι μου πολυ..η να νομιζω πως εχω κατι και θα παθω κατι ανεπανορθωτο....και τοτε με ενοχλουν ολοι οι θοτυβοι και η τηλεοραση..θελω απολυτη ηρεμια και να αδειασει το μυαλο μου..

ετσι οπως το περιγραφω ειναι κριση πανικου?

32exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 11:26 am

evitadomingita

evitadomingita
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="bou-boukitsa"]κορίτσια δηλαδή όταν αισθάνεσαι ξαφνικα εξαντληση η σκεφτεσαι η φοβασαι πωε θα γινει κατι κακο....ειναι κριση πανικου??

εγω εχω αισθανθει να μου ποναει το κεφαλι μου πολυ..η να νομιζω πως εχω κατι και θα παθω κατι ανεπανορθωτο....και τοτε με ενοχλουν ολοι οι θοτυβοι και η τηλεοραση..θελω απολυτη ηρεμια και να αδειασει το μυαλο μου..

ετσι οπως το περιγραφω ειναι κριση πανικου?[/quote


Auto pou thimizei perissotero stress.otan patheneis krisi de mporeis na anapneuseis,tremeis,de mporeis na statheis sta podia sou.

33exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 11:28 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:κορίτσια δηλαδή όταν αισθάνεσαι ξαφνικα εξαντληση η σκεφτεσαι η φοβασαι πωε θα γινει κατι κακο....ειναι κριση πανικου??

εγω εχω αισθανθει να μου ποναει το κεφαλι μου πολυ..η να νομιζω πως εχω κατι και θα παθω κατι ανεπανορθωτο....και τοτε με ενοχλουν ολοι οι θοτυβοι και η τηλεοραση..θελω απολυτη ηρεμια και να αδειασει το μυαλο μου..

ετσι οπως το περιγραφω ειναι κριση πανικου?

Η κρίση πανικού βιώνεται από τον κάθε άνθρωπο πολύ διαφορετικά πιστεύω, άλλα σαν κοινή συνισταμένη κατα τη γνώμη μου έχει την απίστευτη αίσθηση τρόμου ότι πρόκειται να πεθάνω αβοήθητη από έμφραγμα ή εγκεφαλικό, ή πρόκειται να τρελαθώ. Είναι ο απόλυτος τρόμος. Δεν έχω λόγια να περιγράψω την αίσθηση, μόνο τα συμπτώματα.

34exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 11:34 am

evitadomingita

evitadomingita
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
markella01 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:κορίτσια δηλαδή όταν αισθάνεσαι ξαφνικα εξαντληση η σκεφτεσαι η φοβασαι πωε θα γινει κατι κακο....ειναι κριση πανικου??

εγω εχω αισθανθει να μου ποναει το κεφαλι μου πολυ..η να νομιζω πως εχω κατι και θα παθω κατι ανεπανορθωτο....και τοτε με ενοχλουν ολοι οι θοτυβοι και η τηλεοραση..θελω απολυτη ηρεμια και να αδειασει το μυαλο μου..

ετσι οπως το περιγραφω ειναι κριση πανικου?

Η κρίση πανικού βιώνεται από τον κάθε άνθρωπο πολύ διαφορετικά πιστεύω, άλλα σαν κοινή συνισταμένη κατα τη γνώμη μου έχει την απίστευτη αίσθηση τρόμου ότι πρόκειται να πεθάνω αβοήθητη από έμφραγμα ή εγκεφαλικό, ή πρόκειται να τρελαθώ. Είναι ο απόλυτος τρόμος. Δεν έχω λόγια να περιγράψω την αίσθηση, μόνο τα συμπτώματα.

Auta pou perigrafeis einai auta pou skeftesai ekei I ti stigmi?gt Kai egw mporei na skeftw xiliaduo pragmata.ta sumptwmata omws pou viwnei to swma einai sugekrimena!!!

35exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 11:51 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:
elena25 έγραψε:
markella01 έγραψε:
Ελενάκι όλα καλά κορίτσι μου? Σε χάσαμε.

Όλα μια χαρά!

Στο θέμα, θεωρώ ότι οι κρίσεις πανικού διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, άλλοι τις παθαίνουν πιο βαριά και άλλοι πιο ελαφριά. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι επίσκεψη σε ψυχολόγο αρχικά βοηθάει. Έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού τον Αύγουστο του 2006 και την τελευταία πριν 2 εβδομάδες...Πλέον όμως είναι "παιχνιδάκι" γιατί ξέρω πώς να τις αντιμετωπίσω.


Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες για τη βαρύτητα της κρίσης. Απλά επειδή είμαι κατά των φαρμάκων αν δεν υπάρχει λόγος, τότε με το μυαλό μου έβαζα πως αν πάω σε γιατρό θα μου έδινε ηρεμιστικά ή αντικαταθλιπτικά και δεν ήθελα με τίποτα κάτι τέτοιο. ΓΙΑ ΜΕΝΑ βγήκε σε καλό το ότι το αντιμετώπισα έτσι. Για τον κάθε άνθρωπο όμως είναι διαφορετικό, έχεις πολύ δίκιο σε αυτό και μπράβο που έκανες αυτή τη διευκρίνιση. Έπρεπε να το έχω επισημάνει εγώ, ίσως έτσι πέρασα λάθος μηνύματα.

Κορίτσι μου, εγώ δεν πήρα τίποτα από φάρμακα. Μόνο συμπεριφορική γνωσιακή θεραπεία έκανα σε ψυχολόγο. Άλλα γνωρίζω περιπτώσεις που χρειάστηκε πιο δραστική θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά. Δεν είναι κακό. Απλά κι εγώ επειδή ήμουν κατά των φαρμάκων διάλεξα μια πιο χρονοβόρα οδό. Τα φάρμακα διευκολύνουν αρκετά την κατάσταση, άλλα κάποιος μπορεί όντως να μην τα θέλει (ακόμα κι αν τα χρειάζεται). Δεν ήθελα να φανεί ότι σε διορθώνω κάπου. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.


Όχι ρε συ, δεν το πήρα ότι με διορθώνεις. Απλά το είχα κι εγώ στο μυαλό μου να το πω αυτό και μέχρι να τελειώσω την απάντηση το είχα ξεχάσει. Πολύ καλά έκανες και το είπες!

36exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 12:01 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η πανούκλα και ο γιατρός.

Ήταν κάποτε ένας γιατρός. Μια μέρα φεύγοντας από την πόλη που έμενε για να πάει σε μια άλλη γειτονική όπου είχε δουλειά, συνάντησε την πανούκλα που έμπαινε. Σταμάτησε και την ρώτησε:
«Πάλι εδώ; Τι ήρθες να κάνεις;» Και η πανούκλα απάντησε:
«Είναι η σειρά μου».
«Πόσους θα πάρεις αυτή τη φορά;» ρώτησε ο γιατρός.
«Λίγους, γύρω στους χίλιους», απάντησε η πανούκλα.
Μετά από μια εβδομάδα ο γιατρός (έχοντας ενημερωθεί εντωμεταξύ για την κατάσταση στην πόλη του) επέστρεψε, και στην είσοδο της πόλης αντάμωσε την πανούκλα που έφευγε.
«Μου είπες ψέματα», της είπε. «Είχες πει ότι θα πάρεις κάπου χίλιους και τελικά πέθαναν πέντε χιλιάδες».
Κι εκείνη απάντησε: «Δεν είπα ψέματα. Εγώ πήρα χίλιους. Τους υπόλοιπους τους σκότωσε το άγχος και ο φόβος.»


κορίτσια μόλις διάβασα το παραπάνω....
αυτο φοβάμαι εγώ καμιά φορα..μηπως απο το άγχος (που δεν γνωρίζω,αλλα βγαινει ψυχοσωματικά)..παθω κατι...
το εχετε αισθανθεί και εσεις αυτό?

37exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 12:09 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Η πανούκλα και ο γιατρός.

Ήταν κάποτε ένας γιατρός. Μια μέρα φεύγοντας από την πόλη που έμενε για να πάει σε μια άλλη γειτονική όπου είχε δουλειά, συνάντησε την πανούκλα που έμπαινε. Σταμάτησε και την ρώτησε:
«Πάλι εδώ; Τι ήρθες να κάνεις;» Και η πανούκλα απάντησε:
«Είναι η σειρά μου».
«Πόσους θα πάρεις αυτή τη φορά;» ρώτησε ο γιατρός.
«Λίγους, γύρω στους χίλιους», απάντησε η πανούκλα.
Μετά από μια εβδομάδα ο γιατρός (έχοντας ενημερωθεί εντωμεταξύ για την κατάσταση στην πόλη του) επέστρεψε, και στην είσοδο της πόλης αντάμωσε την πανούκλα που έφευγε.
«Μου είπες ψέματα», της είπε. «Είχες πει ότι θα πάρεις κάπου χίλιους και τελικά πέθαναν πέντε χιλιάδες».
Κι εκείνη απάντησε: «Δεν είπα ψέματα. Εγώ πήρα χίλιους. Τους υπόλοιπους τους σκότωσε το άγχος και ο φόβος.»


κορίτσια μόλις διάβασα το παραπάνω....
αυτο φοβάμαι εγώ καμιά φορα..μηπως απο το άγχος (που δεν γνωρίζω,αλλα βγαινει ψυχοσωματικά)..παθω κατι...
το εχετε αισθανθεί και εσεις αυτό?

πολυ καλο το κειμενακι σου !! ολοι μας εχουμε το φοβο !! ειναι το ενστικτο της ζωης και του θανατου αλωστε ! για αυτο πρεπει να εχουμε ολοι εναν ψυχολογο να μιλαμε !!

38exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 12:10 pm

basilikaki

basilikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.
ΤΗΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ.
ΤΟ ΕΝΙΩΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.
ΟΥΤΕ ΧΑΠΙΑ, ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ.

39exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 12:14 pm

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markella01 έγραψε:
elena25 έγραψε:
markella01 έγραψε:
Ελενάκι όλα καλά κορίτσι μου? Σε χάσαμε.

Όλα μια χαρά!

Στο θέμα, θεωρώ ότι οι κρίσεις πανικού διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, άλλοι τις παθαίνουν πιο βαριά και άλλοι πιο ελαφριά. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι επίσκεψη σε ψυχολόγο αρχικά βοηθάει. Έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού τον Αύγουστο του 2006 και την τελευταία πριν 2 εβδομάδες...Πλέον όμως είναι "παιχνιδάκι" γιατί ξέρω πώς να τις αντιμετωπίσω.


Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες για τη βαρύτητα της κρίσης. Απλά επειδή είμαι κατά των φαρμάκων αν δεν υπάρχει λόγος, τότε με το μυαλό μου έβαζα πως αν πάω σε γιατρό θα μου έδινε ηρεμιστικά ή αντικαταθλιπτικά και δεν ήθελα με τίποτα κάτι τέτοιο. ΓΙΑ ΜΕΝΑ βγήκε σε καλό το ότι το αντιμετώπισα έτσι. Για τον κάθε άνθρωπο όμως είναι διαφορετικό, έχεις πολύ δίκιο σε αυτό και μπράβο που έκανες αυτή τη διευκρίνιση. Έπρεπε να το έχω επισημάνει εγώ, ίσως έτσι πέρασα λάθος μηνύματα.

Κορίτσι μου, εγώ δεν πήρα τίποτα από φάρμακα. Μόνο συμπεριφορική γνωσιακή θεραπεία έκανα σε ψυχολόγο. Άλλα γνωρίζω περιπτώσεις που χρειάστηκε πιο δραστική θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά. Δεν είναι κακό. Απλά κι εγώ επειδή ήμουν κατά των φαρμάκων διάλεξα μια πιο χρονοβόρα οδό. Τα φάρμακα διευκολύνουν αρκετά την κατάσταση, άλλα κάποιος μπορεί όντως να μην τα θέλει (ακόμα κι αν τα χρειάζεται). Δεν ήθελα να φανεί ότι σε διορθώνω κάπου. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

Είμαι γνωστική συμπεριφορική ψυχολογος και διαβάζοντας το ποστ θέλω να πω κάποια πράγματα ενημερωτικά. Για τις κρίσεις πανικού δεν είναι απαραίτητο να πάρεις φάρμακα, εκτός αν θέλεις να αντιμετωπίσεις με αυτόν τον τρόπο το πρόβλημα. Τα φάρμακα είναι αποτελεσματικά όσο διάστημα τα παίρνεις, όταν σταματάς το πρόβλημα επανέρχεται. η ψυχοθεραπεία σου μαθαίνει να ελέγχεις τις κρίσεις πανικού και να τις σταματάς στην αρχή τους. Επειδή όμως κάτω από τις κρίσεις πανικού υπάρχουν άλλα προβλήματα ζωής η ψυχοθεραπεία βοηθάει επίσης στο να κάνεις κάποιες αλλαγές στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι και αντιμετωπίζεις τη ζωή και τα προβλήματά σου.
στις κρίσεις πανικού φοβάσαι ότι θα πεθάνεις αλλά κανείς δεν έχει πεθάνει από κρίση πανικού. ο φόβος ότι θα πάθεις κρίση πολλές φορές την προκαλεί.
το να είσαι συνέχεια ήρεμος με χρήση ηρεμιστικών δεν είναι εφικτό και λειτουργικό γιατί κανείς δεν μπορεί να ζήσει για πάντα ήρεμος και να είναι σε ένα προστατευμένο περιβάλλον για πάντα.
οι κρίσεις πανικού δεν εξελίσσονται σε κατάθλιψη, αλλα πολλές φορές κάτω από τις κρίσεις πανικού υπάρχει προυπάρχουσα κατάθλιψη η οποία εμφανίζεται όταν υποχωρούν οι κρίσεις ή συνυπάρχει μαζί με τις κρίσεις. αν η κατάθλιψη είναι τόσο έντονη που κάνει το άτομο αδρανές και δεν μπορεί να συνεργαστεί και να βοηθηθεί από τη ψυχιθεραπεία ο ψυχολόγος συστήνει επίσκεψη σε ψυχίατρο για αντικαταθλιπτικά, για να μειωθεί η κατάθλιψη και να μπορέσουν να δουλέψουν στα προβλήματα ζωής του πελάτη.
τέλος είναι ένα πολύ συχνό πρόβλημα και φυσικά το παθαίνουν άνθρωποι που δεν είναι ούτε θα γίνουν τρελοί. οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι δεν είναι μόνο γιατροι για σχιζοφρενείς, αλλά για όλα τα προβλήματα ψυχικής υγείας και για προβλήματα ζωής.

40exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 12:37 pm

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maroulou, με κάλυψες πλήρως.
Εγώ με τη βοήθεια αυτής της θεραπείας μπορεί να αντιμετωπίζω ακόμα αραιά και που ( ίσως μια φορά στο εξάμηνο) κρίσεις πανικού (άλλωστε ο γιατρός μου είπε ότι ποτέ δε θα πάψω να είμαι αγχώδης αν έτσι είναι η ιδιοσυγκρασία μου) άλλα πλέον με τις μεθόδους που έμαθα με το γιατρό τις ελέγχω και τις ξεπερνάω πλέον πολύ εύκολα. Στην αρχή δεν έβγαινα από το σπίτι εξαιτίας τους και δεν μπορούσα να μείνω κάπου μόνη, δεν άντεχα να βλέπω ειδήσεις, γενικώς ζούσα σα ζόμπι αφού φοβόμουν πως οτιδήποτε μου συμβεί θα μου προκαλέσει κρίση πανικού.
Το πρώτο βήμα όπως σωστά ανέφερε η κοπέλα είναι να πειστείς απόλυτα και τελεσίδικα ότι τα συμπτώματα που έχεις ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ. Αν το αποδεχτείς αυτό, σταματούν σιγά σιγά να είναι τόσο τρομακτικά.
Μιλάω καθαρά από προσωπική εμπειρία και δεν το παίζω ούτε ειδική ούτε τίποτα.

41exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 12:55 pm

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markella01 έγραψε:Maroulou, με κάλυψες πλήρως.
Εγώ με τη βοήθεια αυτής της θεραπείας μπορεί να αντιμετωπίζω ακόμα αραιά και που ( ίσως μια φορά στο εξάμηνο) κρίσεις πανικού (άλλωστε ο γιατρός μου είπε ότι ποτέ δε θα πάψω να είμαι αγχώδης αν έτσι είναι η ιδιοσυγκρασία μου) άλλα πλέον με τις μεθόδους που έμαθα με το γιατρό τις ελέγχω και τις ξεπερνάω πλέον πολύ εύκολα. Στην αρχή δεν έβγαινα από το σπίτι εξαιτίας τους και δεν μπορούσα να μείνω κάπου μόνη, δεν άντεχα να βλέπω ειδήσεις, γενικώς ζούσα σα ζόμπι αφού φοβόμουν πως οτιδήποτε μου συμβεί θα μου προκαλέσει κρίση πανικού.
Το πρώτο βήμα όπως σωστά ανέφερε η κοπέλα είναι να πειστείς απόλυτα και τελεσίδικα ότι τα συμπτώματα που έχεις ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ. Αν το αποδεχτείς αυτό, σταματούν σιγά σιγά να είναι τόσο τρομακτικά.
Μιλάω καθαρά από προσωπική εμπειρία και δεν το παίζω ούτε ειδική ούτε τίποτα.

αυτό είναι το δώρο της ψυχοθεραπείας, να μπορείς να ζεις χωρίς το φόβο των κρίσεων και της ζωής. Εγώ κάνω 3 χρόνια ψυχοθεραπεία και όταν ξεκίνησα (είχα χάσει τον πατέρα μου και τον αδερφό μου) ήμουν σε πένθος και κατάθλιψη φυσικά. Δεν πίστευα ότι θα ξαναπάρω χαρά από κάτι...
μετά από 3 χρόνια είμαι στο άλλο άκρο χαίρομαι με ό,τι μπορώ να χαρώ όσο το έχω!!
Κανείς δεν είναι από πέτρα και η ζωή μας σήμερα είναι δύσκολη...

42exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 1:52 pm

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπερα κι απο εμενα ,
δε θα πω ακριβως για κρισεις πανικου αλλα για αλλα ψυχοσωματικα.
Αρκετο καιρο πριν και με αφορμη ενα πολυ δυσαρεστο γεγονος, ειχα για 3 μηνες περιπου ταχυκαρδια και πιεση ,που δεν ειχα ποτε .
Σε μια κοινωνικη εκδηλωση συναντησα μια φιλη καρδιολογο την ενημερωσα και μου ειπε πως ειναι πολυ συνηθισμενο σε καταστασεις δυσκολες με αγχος και στρες να συμβει αυτο .Ειναι καθαρα ψυχωσοματικο ,δεν ειναι ακομη ασθενεια ,ΑΛΛΑ .....
αν συνεχισω ετσι ,με αυτα τα μυαλα και αυτες τις σκεψεις θα εξελιχθει σε ασθενεια !!! μου ειπε επι λεξη: σε εχω φιλη αρνουμαι να σε κανω ασθενη μου!!
Απο εκεινη τη στιγμη και μετα ηταν σαν να εκλεισα ενα κουμπακι και ολα σταματησαν .Μαλλον το ενστικτο της αυτοσυντηρησης λειτουργησε .
Δε θελω να αρρωστησω απο καρδια ,εχω παιδια και μια ωραια ζωη να ζησω ,με ολες τις δυσκολιες μεσα.Δεν πειραζει .Παντως δε μου ξαναετυχε ποτε ποτε .Μεσα στο μυαλο ειναι ολα νομιζω .Συγνωμη για την παρεμβολη .Ισως ομως ειναι κι αυτο μια απαντηση που ενδιαφερει.

43exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Παρ Φεβ 17, 2012 2:18 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιας και είπατε για ψυχοσωματικά να σας πω πως την περίοδο που βίωνα τις κρίσεις πανικού ήμουν εξαντλημένη πραγματικά!

Μουδιάσματα, πόνοι στην πλάτη, ζαλάδες, ταχυκαρδίες..

Τα πονάκια που ένιωθα με είχαν εξαντλήσει όμως! Νόμιζα πως όλα προκαλούνταν από την καρδιά μου. Εμένα με βοήθησε πάντως η ειρωνεία προς τον εαυτό μου από ένα σημείο και μετά. Νομίζω πως όταν συνειδητοποιήσει ο άρρωστος πόσα χάνει από τις φοβίες του τότε αρχίζει να συνέρχεται. Δεν μπορούσα να χαρώ τίποτα. Έκανα μακάβριες σκέψεις.. Χίλια δύο άσχημα πράγματα έβαζα με το μυαλό μου. Μέχρι που αγανάκτησα και είπα πως ακόμη και αν πραγματικά είχα κάποιο πρόβλημα υγείας, δε θα ήθελα να περνάω τις μέρες μου νιώθοντας άσχημα. Από όταν συνειδητοποίησα αυτό και μετά άρχισα να νιώθω καλύτερα.

Και όταν ένιωθα πως πάει να με πιάσει κρίση πανικού πραγματικά ειρωνευόμουν τον εαυτό μου. Έλεγα "ναι, τώρα πάλι θα κάνεις σα χαζό, θα αρχίσεις να φοβάσαι μην πεθάνεις, θα σπάσεις τα νεύρα του άντρα σου με τις χαζοφοβίες σου κτλ κτλ..."

Πάντως επειδή το έχω βιώσει ξέρω πόσο δύσκολο είναι και εύχομαι όσες το ζείτε να το ξεπεράσετε όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Ξέρω μια σελίδα που εμένα με βοήθησε αρκετά. Δεν ξέρω αν πρέπει να τη γράψω εδώ οπότε όποια θέλει ας μου στείλει πμ να της πω.

44exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 3:27 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
παθουσα και εγω!!! μεχρι να το συνηθησω και να φτασω στο σημειο να μη με ριχνει περασα πολλα!! με βοηθησε παρα πολυ ο ψυχολογος! και ακομα πηγαινω μολις νιωθω οτι χανω τη μπαλα! κανει πολυ καλο! μεχρι να μαθεις να ξεχωριζεις οτι ειναι κριση πανικου και οχι προβλημα υγειας ειναι το δυσκολο! μετα το διαχειριζεσαι καλυτερα ! ασε που εγω λογω ψυχαναλυσης εχω γλιτωσει πολλες κρισεις γιατι εμαθα να τα βαζω σε μια σειρα πριν γινει το μπαμ! οχι οτι δεν εχω πια αλλα δεν αφηνω να παρει πολυ εκταση το θεμα! Very Happy

45exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 3:34 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στα 19 μου κ μεχρι τα 21 παθαινα κρισεις πανικου. Λιποθυμιες, πονος στο στομαχι,εμετοι, εφιδρωση εντονη κ ιλιγγος (το χειροτερο,κρατουσε ωρες). Δεν τολμουσα απο ενα σημειο κ επειτα να μπω σε τρενο κ λεωφορειο, λιποθυμουσα. Οποτε ειχα περιοριστει στο σπιτι κ στην περιοχη μου.Οπου πηγαινα με τα ποδια δλδ. Εμενα μου ξεκινησαν οταν χασαμε τον παππου μου που με μεγαλωσε μαζι με την γιαγια. Δεν πηρα καμια φαρμακευτικη αγωγη, δεν λυνουν τπτ τα φαρμακα.
Οταν χρειαζοταν να παω καπου πχ σε καποια δημοσια υπηρεσια πηγαινα με παρεα παντα γιατι φοβομουν μην πεσω κατω.
Ξερω πολλους (!) με κρισεις πανικου.Φιλους,φιλες.Σε περιοδο εντονου στρες εμφανιζονται. Καποιοι απευθυνθηκαν σε ψυχολογο και τους βοηθησε πολυ. Και σε ολους ειπαν οτι τα φαρμακα δεν θα λυσουν το προβλημα,κουβεντα θελει.

46exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 3:37 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:Στα 19 μου κ μεχρι τα 21 παθαινα κρισεις πανικου. Λιποθυμιες, πονος στο στομαχι,εμετοι, εφιδρωση εντονη κ ιλιγγος (το χειροτερο,κρατουσε ωρες). Δεν τολμουσα απο ενα σημειο κ επειτα να μπω σε τρενο κ λεωφορειο, λιποθυμουσα. Οποτε ειχα περιοριστει στο σπιτι κ στην περιοχη μου.Οπου πηγαινα με τα ποδια δλδ. Εμενα μου ξεκινησαν οταν χασαμε τον παππου μου που με μεγαλωσε μαζι με την γιαγια. Δεν πηρα καμια φαρμακευτικη αγωγη, δεν λυνουν τπτ τα φαρμακα.
Οταν χρειαζοταν να παω καπου πχ σε καποια δημοσια υπηρεσια πηγαινα με παρεα παντα γιατι φοβομουν μην πεσω κατω.
Ξερω πολλους (!) με κρισεις πανικου.Φιλους,φιλες.Σε περιοδο εντονου στρες εμφανιζονται. Καποιοι απευθυνθηκαν σε ψυχολογο και τους βοηθησε πολυ. Και σε ολους ειπαν οτι τα φαρμακα δεν θα λυσουν το προβλημα,κουβεντα θελει.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΗΤΑΝ ΕΦΙΑΛΤΗΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ ΟΥΡΑ!!!!

47exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 3:40 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:Στα 19 μου κ μεχρι τα 21 παθαινα κρισεις πανικου. Λιποθυμιες, πονος στο στομαχι,εμετοι, εφιδρωση εντονη κ ιλιγγος (το χειροτερο,κρατουσε ωρες). Δεν τολμουσα απο ενα σημειο κ επειτα να μπω σε τρενο κ λεωφορειο, λιποθυμουσα. Οποτε ειχα περιοριστει στο σπιτι κ στην περιοχη μου.Οπου πηγαινα με τα ποδια δλδ. Εμενα μου ξεκινησαν οταν χασαμε τον παππου μου που με μεγαλωσε μαζι με την γιαγια. Δεν πηρα καμια φαρμακευτικη αγωγη, δεν λυνουν τπτ τα φαρμακα.
Οταν χρειαζοταν να παω καπου πχ σε καποια δημοσια υπηρεσια πηγαινα με παρεα παντα γιατι φοβομουν μην πεσω κατω.
Ξερω πολλους (!) με κρισεις πανικου.Φιλους,φιλες.Σε περιοδο εντονου στρες εμφανιζονται. Καποιοι απευθυνθηκαν σε ψυχολογο και τους βοηθησε πολυ. Και σε ολους ειπαν οτι τα φαρμακα δεν θα λυσουν το προβλημα,κουβεντα θελει.

και εγω θεωρω οτι τα φαρμακα δεν λυνουν το προβλημα , απο την αποψη οτι δεν μαθαινεις να διαχειριζεσαι το αγχος ή το φοβο σου , απλα δεν σου επιτρεπουν να αντιδρασεις! ακομη και με το ηρεμηστικο σκεφτεσαι αυτο που σε ζοριζει απλα λογω δρασης του χαπιου δεν εχεις ταραχη! το θεμα ειναι να καταλαβαινουμε τις πραγματικες διαστασεις του φοβου ή του αγχους και να συνειδητοποιουμε οτι δεν αξιζει ουτε να μας ριξει ουτε να μας αρρωστησει!

48exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 3:51 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tzef έγραψε:
litsakos έγραψε:Στα 19 μου κ μεχρι τα 21 παθαινα κρισεις πανικου. Λιποθυμιες, πονος στο στομαχι,εμετοι, εφιδρωση εντονη κ ιλιγγος (το χειροτερο,κρατουσε ωρες). Δεν τολμουσα απο ενα σημειο κ επειτα να μπω σε τρενο κ λεωφορειο, λιποθυμουσα. Οποτε ειχα περιοριστει στο σπιτι κ στην περιοχη μου.Οπου πηγαινα με τα ποδια δλδ. Εμενα μου ξεκινησαν οταν χασαμε τον παππου μου που με μεγαλωσε μαζι με την γιαγια. Δεν πηρα καμια φαρμακευτικη αγωγη, δεν λυνουν τπτ τα φαρμακα.
Οταν χρειαζοταν να παω καπου πχ σε καποια δημοσια υπηρεσια πηγαινα με παρεα παντα γιατι φοβομουν μην πεσω κατω.
Ξερω πολλους (!) με κρισεις πανικου.Φιλους,φιλες.Σε περιοδο εντονου στρες εμφανιζονται. Καποιοι απευθυνθηκαν σε ψυχολογο και τους βοηθησε πολυ. Και σε ολους ειπαν οτι τα φαρμακα δεν θα λυσουν το προβλημα,κουβεντα θελει.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΗΤΑΝ ΕΦΙΑΛΤΗΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ ΟΥΡΑ!!!!

Εφιαλτης ηταν....ασχετο,οι αντρες μας εχουν τα ιδια αρβυλακια Razz
Ωραια φωτο αυτη,πολυ γλυκεια.

eirini.pav έγραψε:
litsakos έγραψε:Στα 19 μου κ μεχρι τα 21 παθαινα κρισεις πανικου. Λιποθυμιες, πονος στο στομαχι,εμετοι, εφιδρωση εντονη κ ιλιγγος (το χειροτερο,κρατουσε ωρες). Δεν τολμουσα απο ενα σημειο κ επειτα να μπω σε τρενο κ λεωφορειο, λιποθυμουσα. Οποτε ειχα περιοριστει στο σπιτι κ στην περιοχη μου.Οπου πηγαινα με τα ποδια δλδ. Εμενα μου ξεκινησαν οταν χασαμε τον παππου μου που με μεγαλωσε μαζι με την γιαγια. Δεν πηρα καμια φαρμακευτικη αγωγη, δεν λυνουν τπτ τα φαρμακα.
Οταν χρειαζοταν να παω καπου πχ σε καποια δημοσια υπηρεσια πηγαινα με παρεα παντα γιατι φοβομουν μην πεσω κατω.
Ξερω πολλους (!) με κρισεις πανικου.Φιλους,φιλες.Σε περιοδο εντονου στρες εμφανιζονται. Καποιοι απευθυνθηκαν σε ψυχολογο και τους βοηθησε πολυ. Και σε ολους ειπαν οτι τα φαρμακα δεν θα λυσουν το προβλημα,κουβεντα θελει.

και εγω θεωρω οτι τα φαρμακα δεν λυνουν το προβλημα , απο την αποψη οτι δεν μαθαινεις να διαχειριζεσαι το αγχος ή το φοβο σου , απλα δεν σου επιτρεπουν να αντιδρασεις! ακομη και με το ηρεμηστικο σκεφτεσαι αυτο που σε ζοριζει απλα λογω δρασης του χαπιου δεν εχεις ταραχη! το θεμα ειναι να καταλαβαινουμε τις πραγματικες διαστασεις του φοβου ή του αγχους και να συνειδητοποιουμε οτι δεν αξιζει ουτε να μας ριξει ουτε να μας αρρωστησει!

Ετσι ειναι,το φαρμακο δεν θεραπευει το συμπτωμα, το ανακουφιζει αλλα το προβλημα ειναι εκει δεν φευγει. Λειτουργουν σαν placebo.

49exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 10:13 am

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[b]Αχ κορίτσια μιας και μιλάτε για ψυχοσωματικά να σας πω και εγω γιατι μέχρι τωρα νόμιζα οτι μόνο εγω είμαι ετσι!Λοιπόν,δεν μπορώ την πολυκοσμία γενικά,απο δημόσιες υπηρεσίες μέχρι συναυλίες!!!Νιώθω οτι θα πάθω ασφυξία!Κάνω πολύ κακές σκέψεις!!!Σκέφτομαι οτι μπορεί να χάσω τον αντρούλη μου (Παναγίτσα μου!!!!)και με πιάνει ταχυκαρδία νιώθω οτι πνίγομαι και δεν μπορώ να ηρεμήσω!!!! σκέφτομαι την κηδεία μου και γενικά για ανθρώπους δικούς μου!!!Κάνω πολύ άσχημες σκέψεις!!Σκέφτομαι οτι θα πάθω καρκίνο και γενικά οτι θα πάθω κάτι κακό!!Ξεκινάω να πάω κάπου με το αμάξι και σκέφτομαι οτι στο δρόμο θα τρακάρω!!!Πολλά σκέφτομαι!!!Κάποιοι δικοί μου μου είπαν οτι πρέπει να πάω σε ψυχολόγο!!!Ουυυυυυφ!!!

50exete pathei pote kriseis panikoy? - Σελίδα 2 Empty Απ: exete pathei pote kriseis panikoy? Σαβ Φεβ 18, 2012 12:01 pm

anthaki

anthaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κρισεις πανικου εεε???..καλυτερα μην τις θυμηθω γιατι θα παθω κριση πανικου. Shocked Shocked

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις