Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

evigiorgos

evigiorgos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
είναι όλες οι γυναίκες έτοιμες να γίνουν μητέρες?έχω μιλήσει με πολλές που μου λένε πως εγώ δε θα γίνομουν καλή μητέρα.μπορείς να το ξέρεις αυτό εξαρχείς ή απλά ρισκάρεις?

νομίζω πως είναι ταλέντο τελικά,ή το έχεις ή όχι.εξάλλου δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως διαφορετικές γυναίκες με διαφορετικό χαρακτήρα είναι καλές ή όχι και άλλες με τον ίδιο χαρακτήρα πάλι διαφέρουν..υπάρχει άραγε συνταγή??μάλλον όχι!

μάλλον υπερισχύει το ένστικτο και τι θεωρεί μια γυναίκα σωστό για το παιδί της.για πόσα δικά σας λάθη ντρέπεστε?για πόσα νιώθετε ενοχές?

θα ήθελα η καθεμιά μας να εκφράσει αμφισβητίσεις που ίσως μας διακατέχουν από την πρώτη ημέρα κύησης!

δε ξέρω αν θα γίνω καλή μητέρα αλλά σίγουρα ξέρω πως θα προσπαθήσω πάρα πολύ!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγώ πιστεύω πως υπάρχουν γυναίκες που είναι για μητέρες και κάποιες που δεν είναι.Δεν ξέρω αν ακούγεται σκληρό.

Κανονικά θα έπρεπε όλες να είναι μάνες...αλλά πιστεύω ο τρόπος που έχει μεγαλώσει καθεμία σε συνάρτηση με τον χαρακτήρα της , την αποτρέπουν καμια φορα απο την μητρότητα..Πολλές γυναικες πια το αναβαλουν επ αοριστο και καποιες φορες δεν κάνουν ούτε ένα παιδι( δεν αναφέρομαι φυσικα σε αυτες που δεν μπορουν )

Επίσης πιστευω πως στην εποχή μας επειδη εχουμε 2 - 3 το πολύ παιδια είναι πιο ευκολο απο την μια μερια να προσαρμοστούμε σε αυτα, η να προσαρμόσουμε αυτα στην ζωη μας...

Απο την άλλη το οτι η γυναικα εχει βγει και δουλεύει , πολλες ωρες και αυτη , δεν αφηνουν την οικογενεια να ΄΄δεσει΄΄..αλλα το οικονομικό βλεπετε..

Προσωπικά , αν και όλες κάνουμε λαθακια, η ιδανική μητέρα νομίζω πως είναι αυτη που ξεχνάει τον εαυτο της για ταπαιδια της...που εχει ανιδιοτελη αγαπη...που τα παιδια ειναι το πρωτο μελημα της..

Ωστόσο για καθε παιδι , η καλυτερη μανουλα του κόσμου είναι η μαμα του!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι πιστευω πως οταν γινομαστε μαμαδες συμβαινει το εξης : αν μας αρεσε η μαμα μας γινομαστε ιδιες η αν δεν μας αρεσε γινομαστε τελειως το αντιθετο απο αυτες !!!

ενα πολυ μεγαλο λαθος που κανουμε οι μαμαδες ειναι να θελουμε να αγγιξουμε την τελειοτητα και αυτο μας φθειρει ! καθως επεισης υοθετουμε μια συμπεριφορα απο μια αλλη μαμα και προσπαθουμε να την εφαρμοσουμε στο δικο μας παιδι ,χωρις να λαβουμε υπ οψυν οτι το παιδι μας ειναι διαφορετικο και δεν μπορει να δεχτει καποια πραγματα οπως το παιδακι της συγκεκριμενης μαμας !!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι ιδανική μητέρα δεν υπάρχει..όλες το δουλεύουμε και όλες προσπαθούμε να γίνουμε καλές μανούλες.
Κάποιες φορές πέφτω να κοιμηθώ και στεναχωριέμαι γιατί ανέβασα τον τόνο της φωνής μου και στεναχώρησα τον γιο μου.
Επίσης,κάθε μέρα που ξημερώνει και καλημερίζω και αγκαλιάζω τον γιο μου του υπόσχομαι ότι θα κάνω τα πάντα για να περάσουμε μια υπέροχη μέρα.
Μπορεί να μην είμαι τέλεια και μπορεί να μην γίνω ποτέ,δεδομένου ότι είμαι άνθρωπος κι εγώ και έχω και τις δύσκολες στιγμές μου αλλά για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι το προσπαθώ!!

bettyd

bettyd
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!!ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΓΩ
ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ?Η ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ..
Κ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΙΑ?ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε παιδια δεν γινεται να μην τα μαλωσεις να μην τους φωναξεις γινονται κακομαθημενα !! μεθ αυριο θα πανε σχολειο και θα θελουν να κανουν οτι γουσταρουν αυτα και κανενας δεν θα τα θελει για παρεα !!εχουμε κανα 2 παιδακια τετοια στο σχολειο και εχουν βγαλει πολυ ασχημες συμπεριφορες !! θελω να πω πως και η αυστηροτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι !

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προσωπικά πιστεύω ότι ιδανική μητέρα δεν υπάρχει. Όταν είσαι έγκυος και είναι το πρώτο σου, δε μπορείς ποτέ να φανταστείς πώς θα είναι να μεγαλώνεις παιδί. Και λάθη κάνεις,σαν μαμά, και μετά προσπαθείς να τα διορθώσεις,ειδικά όσο μεγαλώνει. Ασε που κάποια φορά μπορεί να βλέπεις μια "τέλεια" μαμά και να λες μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι. Και τελικά η αλήθεια να είναι άλλη, μόλις κλείνουν την πόρτα του σπιτιού τους να είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα από ότι τα παρουσιάζουν.

????????


Επισκέπτης
καπου ειχα διαβασει, οτι καλη μανα ειναι αυτη που νομιζει οτι ΔΕΝ ειναι καλη και οτι το πιο μεγαλο σφαλμα ειναι να νομιζεις οτι εισαι τελεια....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Τρι Μαρ 06, 2012 5:47 am, 1 φορά

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για μενα ιδανικη κ τελεια μητερα ειναι εκεινη που μονο κ μονο που προσπαθει να μεγαλωσει τα παιδια της κι να παλευει για το καλυτερο αυτοματως την κανει ιδανικη κι τελεια.
Μεγαλωσα με μια οχι απλα τελεια κ ιδανικη,αυτο π λεμε ολα τα λεφτα,κι οτι κι να κανω δν θα μπορεσω ποτε να της ανταποδωσω ουτε στο 1% οτι εκανε για εμας κ μεχρι σημερα.
Εζησε ασχημα χρονια διπλα στον πατερα μου για εμας,κι τεσπα πολλα εχει κανει για μας,για να μν μας λειψει ποτε τιποτα ειτε υλικο η αυλο.
Κι γενικως δν γραφονται αυτα που εχει κανει για μας σε μια σελιδα,θελει βιβλιο,ειμαι πολυ υπερηφανη που την εχω μητερα κι μακαρι ο Θεος να μπορεσει να της το ανταποδωσει γτ εγω σιγουρα δν θα μπορεσω ποτε μου.
Αχ αστο αφησω εδω γτ θα μ παρουν τα ζουμια τωρα!

????????


Επισκέπτης
τι συγκηνιτικο ρε συ Ποπη........να τη χαιρεσαι τη μανουλα σου!!!!!!!!

Αργυρώ030509

Αργυρώ030509
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!!
Είμαι μητέρα τριών παιδιών.
ΔΕΝ είμαι τέλεια μητέρα...δεν είμαι η ιδανική μητέρα...
Έχω φωνάξει στα παιδιά μου,έχω γίνει αυστηρή στα παιδιά μου,κάποιες φορές έχω χαλάσει χατήρι γιατί δεν είχα να τους το πάρω,έχω γίνει σκύλα για τα παιδιά μου,έχω τσακωθεί για τα παιδιά μου,έχω κλάψει για τα παιδιά μου,έχω μετανιώσει για τα παιδιά μου,έχω ενοχές προς τα παιδιά μου,έχω μείνει νηστική για τα παιδιά μου,έχω κάνει οτι μπορώ για τα παιδιά μου,τα πάντα ΕΙΝΑΙ τα παιδιά μου...ΔΕΝ είμαι τέλεια μητέρα,δεν είμαι η ιδανική μητέρα...όταν όμως τα ρωτάνε λένε η μητέρα μας είναι η καλύτερη μανούλα,όταν τα αγκαλιάζω μου λένε Μαμά σ'αγαπώ!!!Αυτο για μενα είναι η ανταμοιβή μου,ξέρω οτι κάνω λάθη,αλλα απο αυτα μαθαίνω να είμαι μάνα!!!
Ποτέ δεν έκανα οτι μια άλλη μανούλα κάνει στο παιδί της,εμένα είναι άλλα παιδιά,ποτέ δεν ζήλεψα κατι απο άλλα παιδιά,εμένα είναι τα δικά μου παιδιά και ΔΕΝ θα τα άλλαζα για τπτ στον κόσμο!!!Θα πέθαινα για τα παιδιά μου,χωρίς καν να το σκεφτώ!!!
Τα παιδιά μου είναι ο κόσμος μου όλος,η ανάσα μου,η ζωή μου...τα παιδιά μου είναι τα πάντα μου!!!
-Θα ήθελα να πω και εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην δική μου μητέρα,που μου στέκεται απο την 1η μέρα που γεννήθηκα μέχρι και σήμερα και άς μην ήταν τέλεια...Μαμά Σ'ΑΓΑΠΩ πολύ I love you I love you I love you.Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εσένα!!!Σας αγαπώ και τους δύο!!!

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν ήμασταν άντρες έχετε σκεφτεί ότι ποτέ δε θα καθόμασταν να αναρωτηθούμε αν είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε ή όχι? Θα το θεωρούσαμε δεδομένο. Είμαστε πάρα πολύ ενοχικές εμείς οι γυναίκες. Περνάμε αυτή την ενοχή στις δικές μας κόρες χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Πέρασα σοβαρή επιλόχειο κατάθλιψη πιστεύοντας ότι ήμουν ένα τέρας που δεν του άξιζε να λέγεται μητέρα, έπαθα διαταραχή πανικού που πυροδοτήθηκε από μήνες ολόκληρους ενοχής που χρειάστηκε να λείπω σε άλλη πόλη αφήνοντας την κόρη μου στη μαμά μου, για χρόνια κάθε μου σκέψη μετά από κάθε κουβέντα, κάθε μάλωμα, κάθε συμβουλή ήταν "το έκανα σωστά? θα έχει ψυχολογικά τραύματα? μήπως έχω το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλω?" .

Είχα μια μαμά μάλαμα, που μεγάλωσε 5 παιδιά με μόνο γνώμονα την αγάπη και το σεβασμό στην ελευθερία τους, δυστυχώς δεν ήταν η τέλεια μάνα γιατί άθελά της μου τροφοδοτούσε τις ενοχές , "δεν αγκαλιάζεις το παιδί σου αρκετά", "δεν περνάς αρκετό χρόνο με το παιδί σου", "μην είσαι τόσο αυστηρή", κάθε μου ικεσία, κάθε μου προσπάθεια να της δώσω να καταλάβει ότι σαν ανύπαντρη μητέρα εγώ έπρεπε να είμαι μάνα και πατέρας, όχι μόνο βιοποριστικά (άλλωστε με βοηθούσαν οι γονείς μου) άλλα να κρατάω τις ισορροπίες όσο πιο καλά νόμιζα ότι μπορούσα (γιατί ακριβώς ποτέ δεν ήμουν σίγουρη ότι αυτό που έκανα ήταν καλό, απλά λειτουργούσα με το ένστικτο όπως κάνουμε όλες, κάνοντας φαντάζομαι πολλά λάθη στην πορεία που μπορεί να μην τα καταλάβαινα κιόλας), δεν πειράζει, δεν της το χρεώνω πια γιατί καταλαβαίνω πως το έκανε κι αυτή με βάση το δικό της ένστικτο και χωρίς να αμφισβητώ τις προθέσεις και την αγάπη της στο ελάχιστο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι στο ότι το τέλειο και το ιδανικό δεν υπάρχουν και πως είναι λάθος που το ψάχνουμε μέσα μας. Και πως επίσης μεταδίδουμε άθελά μας αυτό το άγχος της αναζήτησης του ιδανικού και στα παιδιά μας, δημιουργώντας τους προσδοκίες για τον ίδιο τους τον εαυτό που ενδεχομένως να τα παγιδέψουν σε λάθος επιλογές και σε ψυχολογικά αδιέξοδα.

Πάνε λίγα χρόνια που κατάλαβα ότι ο τρόπος που μεγαλώνω το παιδί μου είναι μια χαρά δεδομένων των συνθηκών που υπάρχουν στη ζωή μου, και πως στην τελική δε χρειάζεται να υπεραναλύω τα πάντα. Το κορίτσι μου είναι ένα φυσιολογικότατο παιδί που μπαίνει στην εφηβεία, έχει διαμορφώσει κατά πολύ το χαρακτήρα της, έχει ελαττώματα και προτερήματα, θα κάνει ένα σωρό λάθη, θα μαλώσουμε και θα αγαπηθούμε ένα εκατομμύριο φορές, άλλα νομίζω ότι ποτέ δε θα της περάσει από το μυαλό ότι δεν την αγάπησα πέρα από κάθε δυνατότητά μου, εγώ , που ποτέ δεν ονειρευόμουν να κάνω παιδιά και δε θεωρούσα τον εαυτό μου κατάλληλο (όχι ικανό, γιατί η φύση μας τη δίνει την ικανότητα) για να γίνω μητέρα.

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για μενα η καλη μητερα δε χρειαζεται επιβεβαιωση απο τριτους.
ειναι αυτη που δεν προσπαθει να παρει την επιβεβαιωση διαδιδοντας δεξια και αριστερα τις <<θυσιες>> που εχει κανει οι οποιες τις περισσοτερες φορες ειναι ψευδη μονο και και μονο για να προκαλεσει τις εντυπωσεις.
και επισης η καλη μητερα δεν προκαλει τον οικτο των αλλων οσο αφορα τις υπερβασεις που κανει για τα παιδια της.

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΗΤΕΡΑ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ....ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΜΣΤΙΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟ ΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ...ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΧΕΡΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ 22ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ ...ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΤΟΥΣ ....ΓΤ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.... Very Happy

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoulita-fraoulita έγραψε:ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΗΤΕΡΑ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ....ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΜΣΤΙΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟ ΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ...ΝΑ ΠΟΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΧΕΡΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ 22ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ ...ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΤΟΥΣ ....ΓΤ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.... Very Happy


συμφωνω σε ολα....!!! Very Happy

twinlotus

twinlotus
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η τελειοτητα ειναι απλα μια ουτοπια η οποια το μονο που καταφερνει ειναι να μας δημιουργησει απιστευτο στρες.Τιποτα παραπερα.Οσο κυνηγαμε την τελειοτητα χανουμε την ουσια.Δεν υπαρχουν ιδανικα, δεν υπαρχουν κανονες (μιλαμε παντα στα πλαισια του αλληλοσεβασμου και της μη προκλησης κακου) σε καμια ειδους σχεση, ποσω μαλλον στη σχεση μεταξυ μητερας και παιδιου.Καθε παιδι ειναι μοναδικο, καθε σχεση μανας-παιδιου ειναι μοναδικη.Δεν πρεπει να κοιταμε τη κανει η διπλανη μαμα και για να το κανουμε και εμεις γτ πολυ απλα το δικο μας παιδακι ειναι διαφορετικο.Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αγαπαμε τα παιδια μας, να τα στηριζουμε καινα σεβομαστε την προσωπικοτητα και την ελευθερια τους.Οσο για την αυστηροτητα δεν καταλαβαινω γτ νιωθετε ενοχες, χρειαζεται για να κρατουνται οι ισορροπιες.Γτ εμεις θα κανουμε ολα τα χατιρια στα παιδια μας αλλα μεθαυριο που θα βγουν στην κοινωνια δεν θα ειναι πολλοι διατεθιμενοι αντους κανουν τα ιδια...Και δεν νομιζω να θελει καμια απο εμας να δημιουργησει δυστυχησμενους ενηλικες..Συγνωμη αν σας κουρασα.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:Η τελειοτητα ειναι απλα μια ουτοπια η οποια το μονο που καταφερνει ειναι να μας δημιουργησει απιστευτο στρες.Τιποτα παραπερα.Οσο κυνηγαμε την τελειοτητα χανουμε την ουσια.Δεν υπαρχουν ιδανικα, δεν υπαρχουν κανονες (μιλαμε παντα στα πλαισια του αλληλοσεβασμου και της μη προκλησης κακου) σε καμια ειδους σχεση, ποσω μαλλον στη σχεση μεταξυ μητερας και παιδιου.Καθε παιδι ειναι μοναδικο, καθε σχεση μανας-παιδιου ειναι μοναδικη.Δεν πρεπει να κοιταμε τη κανει η διπλανη μαμα και για να το κανουμε και εμεις γτ πολυ απλα το δικο μας παιδακι ειναι διαφορετικο.Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αγαπαμε τα παιδια μας, να τα στηριζουμε καινα σεβομαστε την προσωπικοτητα και την ελευθερια τους.Οσο για την αυστηροτητα δεν καταλαβαινω γτ νιωθετε ενοχες, χρειαζεται για να κρατουνται οι ισορροπιες.Γτ εμεις θα κανουμε ολα τα χατιρια στα παιδια μας αλλα μεθαυριο που θα βγουν στην κοινωνια δεν θα ειναι πολλοι διατεθιμενοι αντους κανουν τα ιδια...Και δεν νομιζω να θελει καμια απο εμας να δημιουργησει δυστυχησμενους ενηλικες..Συγνωμη αν σας κουρασα.

Με βρισκεις τοσο συμφωνη με αυτα που λες ετσι ακριβως ειναι!

Δυστυχως πολλες φορες απο την πολλη μας αγαπη κανουμε λαθη αθελα μας!Πχ θελουμε να τα λεμε σε ολα ναι και να τα κακομαθαινουμε,μεγα λαθος για μενα γιατι αργοτερα οταν ανακαλυψουν πως η ζωη δεν ειναι μονο ναι θα τους κακοφανει τοσο πολυ!Θα πεσουν απο τα συννεφα!Καλο ειναι να τα μαθαινουμε ηθικες αξιες και γενικα σωστους τροπους συμπεριφορας!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ιδανικος μπορει να ειναι καποιος μονο για τον εαυτο του, δεν μπορουμε να κρινουμε ποσο τελειες ειμαστε. Αν ειμαστε ιδανικες μητερες ή πατερες θα το κρινουν τα παιδια μας στο τελος.Αλλα μπορουμε να γνωριζουμε αν ειμαστε δικαιες απεναντι στα παιδια,αν ειμαστε τρυφερες,αν τα σεβομαστε κ.α. Και αυτο το πετυχαινουμε καλυτερα οταν ειμαστε ολα τα παραπανω απεναντι στον ιδιο μας τον εαυτο πρωτα απ' ολα.

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
twinlotus έγραψε:Η τελειοτητα ειναι απλα μια ουτοπια η οποια το μονο που καταφερνει ειναι να μας δημιουργησει απιστευτο στρες.Τιποτα παραπερα.Οσο κυνηγαμε την τελειοτητα χανουμε την ουσια.Δεν υπαρχουν ιδανικα, δεν υπαρχουν κανονες (μιλαμε παντα στα πλαισια του αλληλοσεβασμου και της μη προκλησης κακου) σε καμια ειδους σχεση, ποσω μαλλον στη σχεση μεταξυ μητερας και παιδιου.Καθε παιδι ειναι μοναδικο, καθε σχεση μανας-παιδιου ειναι μοναδικη.Δεν πρεπει να κοιταμε τη κανει η διπλανη μαμα και για να το κανουμε και εμεις γτ πολυ απλα το δικο μας παιδακι ειναι διαφορετικο.Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να αγαπαμε τα παιδια μας, να τα στηριζουμε καινα σεβομαστε την προσωπικοτητα και την ελευθερια τους.Οσο για την αυστηροτητα δεν καταλαβαινω γτ νιωθετε ενοχες, χρειαζεται για να κρατουνται οι ισορροπιες.Γτ εμεις θα κανουμε ολα τα χατιρια στα παιδια μας αλλα μεθαυριο που θα βγουν στην κοινωνια δεν θα ειναι πολλοι διατεθιμενοι αντους κανουν τα ιδια...Και δεν νομιζω να θελει καμια απο εμας να δημιουργησει δυστυχησμενους ενηλικες..Συγνωμη αν σας κουρασα.


apla proskino!!!!

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σ'αυτό το θέμα αγγίξατε το αδύνατο μου σημείο.Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ψυχολογικά.Έχω πολλά νεύρα καθόλου υπομονή.Λίγο τα οικονομικά, λίγο ότι έμεινα χωρίς δουλεία μετά από 18 χρόνια,πάρα πολύ μία σοβαρή αρρώστια που πέρασε ο μικρός μου και πολλά άλλα που μου έχουν τύχει τελευταία με έχουν κάνει ράκος.Τα ξεπέρασα όλα όσα μου έτυχαν όρθια χωρίς να λυγίσω και μάλλον τώρα ξεσπάω.
Δεν ξέρω τι σημαίνει ιδανική μητέρα τελικά.Έχω μεγαλώσει 3 παιδιά και δεν νομίζω να είμαι η ιδανική μητέρα. Καλή ναι αλλά όχι αυτή που θα έπρεπε να είμαι.Έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεσπάει στα παιδιά όταν έχω κάποιο πρόβλημα και αυτό έγινε τώρα τελευταία.Έίχα φοβερές τυψεις μετά.Πήγα και τα αγκάλιασα όταν κοιμούνταν, τα φιλησα και έκλαιγα.Αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.Θέλουν να παίξουν, να φωνάξουν εγώ φταίω.

Εκείνα μου έχουν αδυναμία και με αγαπάνε πραγματικά.Κάποια κοπέλα είπε πως αυτά θα κρίνουν αν είμαστε σωστές μαμάδες.Μάλλον αυτό ισχύει.

http://www.leptomeria.gr

twinlotus

twinlotus
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
goldy213 έγραψε:Σ'αυτό το θέμα αγγίξατε το αδύνατο μου σημείο.Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ψυχολογικά.Έχω πολλά νεύρα καθόλου υπομονή.Λίγο τα οικονομικά, λίγο ότι έμεινα χωρίς δουλεία μετά από 18 χρόνια,πάρα πολύ μία σοβαρή αρρώστια που πέρασε ο μικρός μου και πολλά άλλα που μου έχουν τύχει τελευταία με έχουν κάνει ράκος.Τα ξεπέρασα όλα όσα μου έτυχαν όρθια χωρίς να λυγίσω και μάλλον τώρα ξεσπάω.
Δεν ξέρω τι σημαίνει ιδανική μητέρα τελικά.Έχω μεγαλώσει 3 παιδιά και δεν νομίζω να είμαι η ιδανική μητέρα. Καλή ναι αλλά όχι αυτή που θα έπρεπε να είμαι.Έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεσπάει στα παιδιά όταν έχω κάποιο πρόβλημα και αυτό έγινε τώρα τελευταία.Έίχα φοβερές τυψεις μετά.Πήγα και τα αγκάλιασα όταν κοιμούνταν, τα φιλησα και έκλαιγα.Αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.Θέλουν να παίξουν, να φωνάξουν εγώ φταίω.

Εκείνα μου έχουν αδυναμία και με αγαπάνε πραγματικά.Κάποια κοπέλα είπε πως αυτά θα κρίνουν αν είμαστε σωστές μαμάδες.Μάλλον αυτό ισχύει.

Καλη μου δεν νομιζω οτι πρεπει να κατηγορεις το εαυτο σου τοσο πολυ.Ναι δεν ειναι οτι καλυτερο να φωναζουμε στα παιδια γτ νιωθουμε πιεσμενοι αλλα κανε μια σταση και σκεψου λιγο...εισαι ανθρωπος, εισαι φτιαγμενη απο τη φυση να κανεις λαθη και γι' υτο το λογο ο Θεος σου εδωσε και το νου...για να κατανοεις τα λαθη σου και να προσπαθεις να γινεις καλυτερη.Ποιος ειναι ο ιδανικος και ο τελειος που θα κρινει τους αλλους?Μην πας μακρια, σκεψου, η δικη σου η μητερα ηταν παντα ο αγγελος με την απεριοριστη υπομονη?Δεν σου φωναξε ποτε?Δεν εκανε λαθη?Και εσυ θα την αλλαζες αραγε?Ειμαι σιγουρη πως τα παιδακια σου σε λατρευουν και πως εισαι μια πολυ καλη μαμα γτ δεν επαναπαυεσαι.Ολα θα πανε καλα, να χαιρεσαι τα μωρα σου.
υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? 868444 υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? 868444 υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? 868444

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω νιώθω άθλια σε όλα και στο ότι δεν μπορω να μεγαλωσω αυτήν την στιγμή στο 100% τον γιο μου με όσα μου έχουν συμβεί και για πολλα αλλα..Ετσι σχεδόν όπως νιώθει η Μαρκελα-Χρύσα κάπως ετσι νιώθω εγω τώρα.Αλλα το αν μεγαλώσουμε σωστά τα παιδιά μας αυτο θα φανεί μετα απο 20 χρόνια...

twinlotus

twinlotus
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tatijana έγραψε:Κι εγω νιώθω άθλια σε όλα και στο ότι δεν μπορω να μεγαλωσω αυτήν την στιγμή στο 100% τον γιο μου με όσα μου έχουν συμβεί και για πολλα αλλα..Ετσι σχεδόν όπως νιώθει η Μαρκελα-Χρύσα κάπως ετσι νιώθω εγω τώρα.Αλλα το αν μεγαλώσουμε σωστά τα παιδιά μας αυτο θα φανεί μετα απο 20 χρόνια...

Κοριτσι μου ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων.Δεν θα σου πω οτι ξερω πως νιωθει το μωρο σου, ουτε πως νιωθεις εσυ.Αυτο που θα σου πω που το ξερω με σιγουρια ειναι πως αν εισαι κοντα στο παιδακι σου οσο μπορεις και αν συζητας μαζι του, οταν μεγαλωσει οχι μονο θα σε καταλαβει αλλα θα ειναι και περηφανος για σενα.Και εσυ θα εισαι περηφανη γτ θα εχεις ''δημιουργησει'' εναν ανθρωπο με κατανοηση για τους γυρω του και με πολυ αγαπη μεσα του.Το προφανες (αυτο που κανουν πολλοι για ''το καλο του παιδιου'') δεν ειναι παντα και το καλυτερο...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
ενα πολυ μεγαλο λαθος που κανουμε οι μαμαδες ειναι να θελουμε να αγγιξουμε την τελειοτητα και αυτο μας φθειρει ! καθως επεισης υοθετουμε μια συμπεριφορα απο μια αλλη μαμα και προσπαθουμε να την εφαρμοσουμε στο δικο μας παιδι ,χωρις να λαβουμε υπ οψυν οτι το παιδι μας ειναι διαφορετικο και δεν μπορει να δεχτει καποια πραγματα οπως το παιδακι της συγκεκριμενης μαμας !!

συμφωνώ. νομίζω οτι το σημαντικότερο που πρέπει να θυμόμαστε είναι οτι το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και δεν γίνεται να τα μεγαλώσουμε όλα με τον ίδιο τρόπο.


arco iris έγραψε:καπου ειχα διαβασει, οτι καλη μανα ειναι αυτη που νομιζει οτι ΔΕΝ ειναι καλη και οτι το πιο μεγαλο σφαλμα ειναι να νομιζεις οτι εισαι τελεια....

ηθελα να γινω μανα απ τα 15 μου,δε θυμαμαι τιποτα αλλο να θελω πιο πολυ στη ζωη μου...ειμαι σπιτι με τα παιδια μου, παρατησα κατι ιδιαιτερα που εκανα για να μη λειπω ουτε ωρα, εξω δε βγαινω, για μενα δεν ξοδευω ευρω, ολα για τα παιδια, τη μπουκια μου που λεει ο λογος πριν τη φαω, λεω αστο μπορει καποιος να θελει παραπανω και την αφηνω....

ειναι μαγεια να εισαι μαμα....ειναι οτι πιο ομορφο στην πλαση, το μεγαλυτερο θαυμα του θεου και το μεγαλυτερο του δωρο ...

σιγουρα κανουμε λαθη, τα κακομαθαινουμε, τα παραχαιδευουμε, δε χαλαμε χατηρια, αν καμια φορα ειμαστε αυστηροι μετα νιωθουμε χαλια, ολες οι μανουλες καπως ετσι λειτουργουν πιστευω....

το σημαντικο ειναι να ειμαστε σε επαγρυπνιση, να μην επαναπαυομαστε, και να κανουμε θυσιες....


δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου. διαφωνώ κάθετα.
εγώ είμαι παιδί μιας τέτοιας μάνας. δεν έτρωγε για να φάμε παρότι είχαμε σκάσει, δεν αγόραζε ρούχα για να πάρουμε παραπάνω παρότι είχαμε όσα μας χρειάζονταν, δεν χαλούσε ούτε μια δραχμή για τον εαυτό της (ούτε ένα κομμωτήριο, ούτε έναν καφέ) για να μας δώσει περισσότερα. το σιχαινόμουν και το σιχαίνομαι. τώρα που πέρασαν τα χρόνια κατάλαβε οτι ήταν λάθος της. αν και ποτέ δεν μας είπε οτι θυσιάζεται για μας, μας φόρτωνε με ενοχές χωρίς να το θέλει. μικρά ήμασταν, χαζά δεν ήμασταν. ξέραμε οτι στερείται πάρα πολλά για να έχουμε περισσότερα και δεν μας άρεσε. όσο μας αγαπούσε αυτή που έδινε τα πάντα άλλο τόσο την αγαπούσαμε κι εμείς και θελαμε να έχει τα πάντα.
πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο.
οταν μια γυνάικα γίνεται μάνα σαφώς το παιδί της είναι πάνω απ όλα αλλά αν δεν φροντίζει τον εαυτό της πως θα είναι καλά για τα παιδιά της;


να πω και τη γνώμη μου για το θέμα.
καλή μαμά είναι η χαρούμενη μαμά. το τι κάνει τη καθεμιά μας χαρούμενη είναι εντελώς υποκειμενικό.
σίγουρα όμως δεν υπάρχουν τέλειες μανάδες. η πιο τέλεια μάνα για μένα είναι αυτή που προσπαθεί κάθε μέρα να κάνει το καλύτερο που μπορεί.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:ρε παιδια δεν γινεται να μην τα μαλωσεις να μην τους φωναξεις γινονται κακομαθημενα !! μεθ αυριο θα πανε σχολειο και θα θελουν να κανουν οτι γουσταρουν αυτα και κανενας δεν θα τα θελει για παρεα !!εχουμε κανα 2 παιδακια τετοια στο σχολειο και εχουν βγαλει πολυ ασχημες συμπεριφορες !! θελω να πω πως και η αυστηροτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι !

Μάλλον,τι μάλλον δηλαδή,στα σίγουρα δεν εξέφρασα σωστά την άποψή μου...δεν μίλησα για την αυστηρότητα Βαρβάρα μου.Σε αυτό,ναι,έχεις απόλυτο δίκιο,χρειάζεται πού και πού.
Εγώ στεναχωριέμαι όταν υψώνω την φωνή μου και χάνω τον έλεγχο...το οποίο,μου έχει συμβεί,δύο φορές και πέθανα από τις τύψεις και την στεναχώρια...
Αυτό ήταν λάθος μου και το αναγνωρίζω και θα το παλέψω να μην μου ξανασυμβεί!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις