Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:ρε παιδια δεν γινεται να μην τα μαλωσεις να μην τους φωναξεις γινονται κακομαθημενα !! μεθ αυριο θα πανε σχολειο και θα θελουν να κανουν οτι γουσταρουν αυτα και κανενας δεν θα τα θελει για παρεα !!εχουμε κανα 2 παιδακια τετοια στο σχολειο και εχουν βγαλει πολυ ασχημες συμπεριφορες !! θελω να πω πως και η αυστηροτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι !

Μάλλον,τι μάλλον δηλαδή,στα σίγουρα δεν εξέφρασα σωστά την άποψή μου...δεν μίλησα για την αυστηρότητα Βαρβάρα μου.Σε αυτό,ναι,έχεις απόλυτο δίκιο,χρειάζεται πού και πού.
Εγώ στεναχωριέμαι όταν υψώνω την φωνή μου και χάνω τον έλεγχο...το οποίο,μου έχει συμβεί,δύο φορές και πέθανα από τις τύψεις και την στεναχώρια...
Αυτό ήταν λάθος μου και το αναγνωρίζω και θα το παλέψω να μην μου ξανασυμβεί!!!


μπράβο Αλίκη που καταλαβαίνεις το λάθος σου και προσπαθείς να βελτιωθείς. αυτό νομίζω οτι είναι το σημαντικότερο

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!!
Είμαι μητέρα τριών παιδιών.
ΔΕΝ είμαι τέλεια μητέρα...δεν είμαι η ιδανική μητέρα...
Έχω φωνάξει στα παιδιά μου,έχω γίνει αυστηρή στα παιδιά μου,κάποιες φορές έχω χαλάσει χατήρι γιατί δεν είχα να τους το πάρω,έχω γίνει σκύλα για τα παιδιά μου,έχω τσακωθεί για τα παιδιά μου,έχω κλάψει για τα παιδιά μου,έχω μετανιώσει για τα παιδιά μου,έχω ενοχές προς τα παιδιά μου,έχω μείνει νηστική για τα παιδιά μου,έχω κάνει οτι μπορώ για τα παιδιά μου,τα πάντα ΕΙΝΑΙ τα παιδιά μου...ΔΕΝ είμαι τέλεια μητέρα,δεν είμαι η ιδανική μητέρα...όταν όμως τα ρωτάνε λένε η μητέρα μας είναι η καλύτερη μανούλα,όταν τα αγκαλιάζω μου λένε Μαμά σ'αγαπώ!!!Αυτο για μενα είναι η ανταμοιβή μου,ξέρω οτι κάνω λάθη,αλλα απο αυτα μαθαίνω να είμαι μάνα!!!
Ποτέ δεν έκανα οτι μια άλλη μανούλα κάνει στο παιδί της,εμένα είναι άλλα παιδιά,ποτέ δεν ζήλεψα κατι απο άλλα παιδιά,εμένα είναι τα δικά μου παιδιά και ΔΕΝ θα τα άλλαζα για τπτ στον κόσμο!!!Θα πέθαινα για τα παιδιά μου,χωρίς καν να το σκεφτώ!!!
Τα παιδιά μου είναι ο κόσμος μου όλος,η ανάσα μου,η ζωή μου...τα παιδιά μου είναι τα πάντα μου!!!
-Θα ήθελα να πω και εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην δική μου μητέρα,που μου στέκεται απο την 1η μέρα που γεννήθηκα μέχρι και σήμερα και άς μην ήταν τέλεια...Μαμά Σ'ΑΓΑΠΩ πολύ .Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εσένα!!!Σας αγαπώ και τους δύο!!!

Αργυρω μπαραβω!για μενα αυτο ειναι η καλυτερη μητερα αυτη που παραδεχεται τα λαθη της και αναγνωριζει οτι ειναι ανθρωπος και οτι τα λαθη θα συμβουν ειναι αναποφευκτα δεν γινεται αλλιως αλλα θα ζητησει συγνωμη,θα παει παραπερα και θα βελτιωθει,θα παει ενα βημα μπροστα γιατι για μενα αυτο ειναι το ζητουμενο να πηγαινουμε ενα βημα μπροστα την φορα,να καλυτερευουμε σαν ανθρωποι και πανω απο ολα να προσπαθησουμε να αφησουμε πισω μας ολες τις κακες αναμνησεις που ειχαμε απο τα δικα μας παιδικα χρονια και να μην κανουμε τα ιδια λαθη και εμεις.Εγω ειχα αναμικτες αναμνησεις απο οταν ημουν μικρη με μια μανα απουσα αλλα με μια γιαγια μαλαμα που πηρε τον ρολο της και με εκανε σωστο ανθρωπο.Ο καθε ανθρωπος κουβαλα την δικη του ιστορια.Σαν μανα προσωπικα φυσικα και κανω λαθη,ζητω ομως συγνωμη και προσπαθω να διορθωνομαι ελπιζω να συνεχισω ετσι και να τα καταφερνω,δεν ξερω ο χρονος θα δειξει,θελω ομως να προσπαθησω πολυ!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
αλικακι έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:ρε παιδια δεν γινεται να μην τα μαλωσεις να μην τους φωναξεις γινονται κακομαθημενα !! μεθ αυριο θα πανε σχολειο και θα θελουν να κανουν οτι γουσταρουν αυτα και κανενας δεν θα τα θελει για παρεα !!εχουμε κανα 2 παιδακια τετοια στο σχολειο και εχουν βγαλει πολυ ασχημες συμπεριφορες !! θελω να πω πως και η αυστηροτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι !

Μάλλον,τι μάλλον δηλαδή,στα σίγουρα δεν εξέφρασα σωστά την άποψή μου...δεν μίλησα για την αυστηρότητα Βαρβάρα μου.Σε αυτό,ναι,έχεις απόλυτο δίκιο,χρειάζεται πού και πού.
Εγώ στεναχωριέμαι όταν υψώνω την φωνή μου και χάνω τον έλεγχο...το οποίο,μου έχει συμβεί,δύο φορές και πέθανα από τις τύψεις και την στεναχώρια...
Αυτό ήταν λάθος μου και το αναγνωρίζω και θα το παλέψω να μην μου ξανασυμβεί!!!


μπράβο Αλίκη που καταλαβαίνεις το λάθος σου και προσπαθείς να βελτιωθείς. αυτό νομίζω οτι είναι το σημαντικότερο


Σ'ευχαριστώ,Φλώρα μου!!! υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 669659

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
twinlotus έγραψε:
goldy213 έγραψε:Σ'αυτό το θέμα αγγίξατε το αδύνατο μου σημείο.Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ψυχολογικά.Έχω πολλά νεύρα καθόλου υπομονή.Λίγο τα οικονομικά, λίγο ότι έμεινα χωρίς δουλεία μετά από 18 χρόνια,πάρα πολύ μία σοβαρή αρρώστια που πέρασε ο μικρός μου και πολλά άλλα που μου έχουν τύχει τελευταία με έχουν κάνει ράκος.Τα ξεπέρασα όλα όσα μου έτυχαν όρθια χωρίς να λυγίσω και μάλλον τώρα ξεσπάω.
Δεν ξέρω τι σημαίνει ιδανική μητέρα τελικά.Έχω μεγαλώσει 3 παιδιά και δεν νομίζω να είμαι η ιδανική μητέρα. Καλή ναι αλλά όχι αυτή που θα έπρεπε να είμαι.Έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεσπάει στα παιδιά όταν έχω κάποιο πρόβλημα και αυτό έγινε τώρα τελευταία.Έίχα φοβερές τυψεις μετά.Πήγα και τα αγκάλιασα όταν κοιμούνταν, τα φιλησα και έκλαιγα.Αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.Θέλουν να παίξουν, να φωνάξουν εγώ φταίω.

Εκείνα μου έχουν αδυναμία και με αγαπάνε πραγματικά.Κάποια κοπέλα είπε πως αυτά θα κρίνουν αν είμαστε σωστές μαμάδες.Μάλλον αυτό ισχύει.

Καλη μου δεν νομιζω οτι πρεπει να κατηγορεις το εαυτο σου τοσο πολυ.Ναι δεν ειναι οτι καλυτερο να φωναζουμε στα παιδια γτ νιωθουμε πιεσμενοι αλλα κανε μια σταση και σκεψου λιγο...εισαι ανθρωπος, εισαι φτιαγμενη απο τη φυση να κανεις λαθη και γι' υτο το λογο ο Θεος σου εδωσε και το νου...για να κατανοεις τα λαθη σου και να προσπαθεις να γινεις καλυτερη.Ποιος ειναι ο ιδανικος και ο τελειος που θα κρινει τους αλλους?Μην πας μακρια, σκεψου, η δικη σου η μητερα ηταν παντα ο αγγελος με την απεριοριστη υπομονη?Δεν σου φωναξε ποτε?Δεν εκανε λαθη?Και εσυ θα την αλλαζες αραγε?Ειμαι σιγουρη πως τα παιδακια σου σε λατρευουν και πως εισαι μια πολυ καλη μαμα γτ δεν επαναπαυεσαι.Ολα θα πανε καλα, να χαιρεσαι τα μωρα σου.
υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 868444 υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 868444 υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 868444

σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Νιώθω τόσο πίεση τώρα τελευταία που νιώθω μερικές φορές ότι θα σπάσει το κεφάλι μου.Σίγουρα κάθε μαμά είναι μοναδική για το παιδί και έτσι με βλέπουν και τα δικά μου αλλά φοβάμαι μήπως τα χάσω έτσι.Πάντα είχα στο μυαλό μου να τα έχω με το μέρος μου, να είμαι κοντά τους σε όλες τους τις στιγμές,να μου έχουν εμπιστοσύνη, να συζητάμε να μου λένε τα πάντα, να ξέρω τα πάντα.Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω, δεν αξίζει τίποτα παρά μόνο εκείνα...

http://www.leptomeria.gr

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστεύω πως σε όλα στη ζωή ο κάθε ανθρωπος είτε ανδρας είτε γυναικα εχει να το πω- διαφορετικές προτεραιότητες και κίνητρα πισω απο την καθε ενασχόληση του με οτιδήποτε.

Δεν έχουν όλοι το ιδιο 'μεράκι' να ασχοληθούν με τα ίδια πραγματα και το ιδιο ισχύει και στο θεμα των παιδιών.

Υπαρχουν μανες και πατέρες που εκαναν παιδια γιατι το ηθελαν πολυ- υπαρχουν άλλες και άλλοι που τους ήρθαν απρογραμμάτιστα και εγιναν καλοι γονεις- και άλλοι οχι.

Είναι τόσο προσωπικό θέμα το πόσο 'καλος' ή οχι γονιος εισαι, που δεν νομιζω οτι μπορει να μπει σε καλούπια κοινα για όλους.
Εξάλλου οι σχέσεις των ανθρωπων εξελίσσονται μέσα στο χρόνο είτε θετικα είτε αρνητικα και το ιδιο ισχύει και αναμεσα στα μελη της οικογενειας.
εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας .... Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bettyd έγραψε:ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!!ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΓΩ
ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ?Η ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ..
Κ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΙΑ?ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ

Εγω παλι που σε εχω δει με την κορη σου εχω να πω οτι εφεγγε το προσωπο σας! Τοσο χαρουμενες φατσες εχω να δω... Very Happy

valerakievelinaki έγραψε:ρε παιδια δεν γινεται να μην τα μαλωσεις να μην τους φωναξεις γινονται κακομαθημενα !! μεθ αυριο θα πανε σχολειο και θα θελουν να κανουν οτι γουσταρουν αυτα και κανενας δεν θα τα θελει για παρεα !!εχουμε κανα 2 παιδακια τετοια στο σχολειο και εχουν βγαλει πολυ ασχημες συμπεριφορες !! θελω να πω πως και η αυστηροτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι !

Βαρβαρα συμφωνω μαζι σου, διαφωνω στο οτι γινονται κακομαθημενα. Αλλα ναι,θα φωναξεις,θα ξεφυγεις. Οταν εχεις πανω σου αλλες τοσες ευθυνες κ καλεισαι να κανεις τον σουπερμαν ε!ναι θα ξεφυγεις.Δεν μπορει να ζηταμε ακομα και σημερα,το 2012, μια γυναικα να ειναι τελεια σε τοσους ρολους!Και να θεωρουμε "φυσικο" να ειναι αυτη υπευθυνη για ολα μεσα στο σπιτι. Δλδ...σορρυ κιολας! Μην γυριζουμε 200 χρονια πισω που η γυναικα ηταν δουλικο....μεγαλωνουμε και κορες ρε γμτ...

giorgina έγραψε:Προσωπικά πιστεύω ότι ιδανική μητέρα δεν υπάρχει. Όταν είσαι έγκυος και είναι το πρώτο σου, δε μπορείς ποτέ να φανταστείς πώς θα είναι να μεγαλώνεις παιδί. Και λάθη κάνεις,σαν μαμά, και μετά προσπαθείς να τα διορθώσεις,ειδικά όσο μεγαλώνει. Ασε που κάποια φορά μπορεί να βλέπεις μια "τέλεια" μαμά και να λες μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι. Και τελικά η αλήθεια να είναι άλλη, μόλις κλείνουν την πόρτα του σπιτιού τους να είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα από ότι τα παρουσιάζουν.

Συμφωνω.

markella01 έγραψε:Αν ήμασταν άντρες έχετε σκεφτεί ότι ποτέ δε θα καθόμασταν να αναρωτηθούμε αν είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε ή όχι? Θα το θεωρούσαμε δεδομένο.


Ωραια τα λες...

goldy213 έγραψε:Σ'αυτό το θέμα αγγίξατε το αδύνατο μου σημείο.Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ψυχολογικά.Έχω πολλά νεύρα καθόλου υπομονή.Λίγο τα οικονομικά, λίγο ότι έμεινα χωρίς δουλεία μετά από 18 χρόνια,πάρα πολύ μία σοβαρή αρρώστια που πέρασε ο μικρός μου και πολλά άλλα που μου έχουν τύχει τελευταία με έχουν κάνει ράκος.Τα ξεπέρασα όλα όσα μου έτυχαν όρθια χωρίς να λυγίσω και μάλλον τώρα ξεσπάω.
Δεν ξέρω τι σημαίνει ιδανική μητέρα τελικά.Έχω μεγαλώσει 3 παιδιά και δεν νομίζω να είμαι η ιδανική μητέρα. Καλή ναι αλλά όχι αυτή που θα έπρεπε να είμαι.Έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεσπάει στα παιδιά όταν έχω κάποιο πρόβλημα και αυτό έγινε τώρα τελευταία.Έίχα φοβερές τυψεις μετά.Πήγα και τα αγκάλιασα όταν κοιμούνταν, τα φιλησα και έκλαιγα.Αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.Θέλουν να παίξουν, να φωνάξουν εγώ φταίω.

Εκείνα μου έχουν αδυναμία και με αγαπάνε πραγματικά.Κάποια κοπέλα είπε πως αυτά θα κρίνουν αν είμαστε σωστές μαμάδες.Μάλλον αυτό ισχύει.

Βρε κοπελα μου...με τοσα στο κεφαλι σου θα ξεσπασεις.Καλο δεν ειναι αλλα ειναι ανθρωπινο...τα παιδια μας ξερουν αν ειμαστε καλοι ανθρωποι ή οχι..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Κι εγω νιώθω άθλια σε όλα και στο ότι δεν μπορω να μεγαλωσω αυτήν την στιγμή στο 100% τον γιο μου με όσα μου έχουν συμβεί και για πολλα αλλα..Ετσι σχεδόν όπως νιώθει η Μαρκελα-Χρύσα κάπως ετσι νιώθω εγω τώρα.Αλλα το αν μεγαλώσουμε σωστά τα παιδιά μας αυτο θα φανεί μετα απο 20 χρόνια...

Οχι πες μου ποσες εχουν το θαρρος να παρουν την ζωη στα χερια τους...ποσες καθονται σε "ντεμι" γαμους/σχεσεις γιατι δεν μπορουν να διανοηθουν να ειναι χωρις αντρα...πες μου ποσες?
Γυναικες που αναλαμβανουν την ευθυνη του εαυτου τους,δεν κανουν τα θυματα γιατι αυτος ο ρολος μας εχει φορεθει,εγω αυτες τις θαυμαζω.

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
bettyd έγραψε:ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!!ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΓΩ
ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ?Η ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ..
Κ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΧΙΑ?ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ

Εγω παλι που σε εχω δει με την κορη σου εχω να πω οτι εφεγγε το προσωπο σας! Τοσο χαρουμενες φατσες εχω να δω... Very Happy



valerakievelinaki έγραψε:ρε παιδια δεν γινεται να μην τα μαλωσεις να μην τους φωναξεις γινονται κακομαθημενα !! μεθ αυριο θα πανε σχολειο και θα θελουν να κανουν οτι γουσταρουν αυτα και κανενας δεν θα τα θελει για παρεα !!εχουμε κανα 2 παιδακια τετοια στο σχολειο και εχουν βγαλει πολυ ασχημες συμπεριφορες !! θελω να πω πως και η αυστηροτητα ειναι μεσα στο παιχνιδι !

Βαρβαρα συμφωνω μαζι σου, διαφωνω στο οτι γινονται κακομαθημενα. Αλλα ναι,θα φωναξεις,θα ξεφυγεις. Οταν εχεις πανω σου αλλες τοσες ευθυνες κ καλεισαι να κανεις τον σουπερμαν ε!ναι θα ξεφυγεις.Δεν μπορει να ζηταμε ακομα και σημερα,το 2012, μια γυναικα να ειναι τελεια σε τοσους ρολους!Και να θεωρουμε "φυσικο" να ειναι αυτη υπευθυνη για ολα μεσα στο σπιτι. Δλδ...σορρυ κιολας! Μην γυριζουμε 200 χρονια πισω που η γυναικα ηταν δουλικο....μεγαλωνουμε και κορες ρε γμτ...

giorgina έγραψε:Προσωπικά πιστεύω ότι ιδανική μητέρα δεν υπάρχει. Όταν είσαι έγκυος και είναι το πρώτο σου, δε μπορείς ποτέ να φανταστείς πώς θα είναι να μεγαλώνεις παιδί. Και λάθη κάνεις,σαν μαμά, και μετά προσπαθείς να τα διορθώσεις,ειδικά όσο μεγαλώνει. Ασε που κάποια φορά μπορεί να βλέπεις μια "τέλεια" μαμά και να λες μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι. Και τελικά η αλήθεια να είναι άλλη, μόλις κλείνουν την πόρτα του σπιτιού τους να είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα από ότι τα παρουσιάζουν.

Συμφωνω.

markella01 έγραψε:Αν ήμασταν άντρες έχετε σκεφτεί ότι ποτέ δε θα καθόμασταν να αναρωτηθούμε αν είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε ή όχι? Θα το θεωρούσαμε δεδομένο.


Ωραια τα λες...

goldy213 έγραψε:Σ'αυτό το θέμα αγγίξατε το αδύνατο μου σημείο.Τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ψυχολογικά.Έχω πολλά νεύρα καθόλου υπομονή.Λίγο τα οικονομικά, λίγο ότι έμεινα χωρίς δουλεία μετά από 18 χρόνια,πάρα πολύ μία σοβαρή αρρώστια που πέρασε ο μικρός μου και πολλά άλλα που μου έχουν τύχει τελευταία με έχουν κάνει ράκος.Τα ξεπέρασα όλα όσα μου έτυχαν όρθια χωρίς να λυγίσω και μάλλον τώρα ξεσπάω.
Δεν ξέρω τι σημαίνει ιδανική μητέρα τελικά.Έχω μεγαλώσει 3 παιδιά και δεν νομίζω να είμαι η ιδανική μητέρα. Καλή ναι αλλά όχι αυτή που θα έπρεπε να είμαι.Έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεσπάει στα παιδιά όταν έχω κάποιο πρόβλημα και αυτό έγινε τώρα τελευταία.Έίχα φοβερές τυψεις μετά.Πήγα και τα αγκάλιασα όταν κοιμούνταν, τα φιλησα και έκλαιγα.Αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.Θέλουν να παίξουν, να φωνάξουν εγώ φταίω.

Εκείνα μου έχουν αδυναμία και με αγαπάνε πραγματικά.Κάποια κοπέλα είπε πως αυτά θα κρίνουν αν είμαστε σωστές μαμάδες.Μάλλον αυτό ισχύει.

Βρε κοπελα μου...με τοσα στο κεφαλι σου θα ξεσπασεις.Καλο δεν ειναι αλλα ειναι ανθρωπινο...τα παιδια μας ξερουν αν ειμαστε καλοι ανθρωποι ή οχι..


Το ξέρω όταν είμαι ψύχραιμη το καταλαβαίνω.Έχεις δίκιο, πάλι καλά που είμαι και όρθια

http://www.leptomeria.gr

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:

Κοριτσι μου ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων.Δεν θα σου πω οτι ξερω πως νιωθει το μωρο σου, ουτε πως νιωθεις εσυ.Αυτο που θα σου πω που το ξερω με σιγουρια ειναι πως αν εισαι κοντα στο παιδακι σου οσο μπορεις και αν συζητας μαζι του, οταν μεγαλωσει οχι μονο θα σε καταλαβει αλλα θα ειναι και περηφανος για σενα.Και εσυ θα εισαι περηφανη γτ θα εχεις ''δημιουργησει'' εναν ανθρωπο με κατανοηση για τους γυρω του και με πολυ αγαπη μεσα του.Το προφανες (αυτο που κανουν πολλοι για ''το καλο του παιδιου'') δεν ειναι παντα και το καλυτερο...

Κι εγω απο χωρισμενους γονεις ειμαι,και θα κοιταξω οσο μπορω να κοιταξω απο δω και περα για το καλο του μωρου μου για να γινει πιο σωστος απο μενα που ειχα καποια κουσουρια απο το χωρισμο των δικων μου,θα προσπαθησω να μην του τα μεταφερω και να του μιλαω...Αλλωστε με σκληρη δουλεια μετα απο χρονια θα φανει αν θα ειναι περηφανα τα παιδια μας,ο
koukida έγραψε:μαι περηφανη για τους δικους μου και τους το αναγνωρισα στα 27 μου!!!

[quote="koukida"]


εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας .... Very Happy

Αυτο ξανα πες το,ποσο συμφωνω μαζι σου!!!

[quote="litsakos"]
tatijana έγραψε:

Οχι πες μου ποσες εχουν το θαρρος να παρουν την ζωη στα χερια τους...ποσες καθονται σε "ντεμι" γαμους/σχεσεις γιατι δεν μπορουν να διανοηθουν να ειναι χωρις αντρα...πες μου ποσες?
Γυναικες που αναλαμβανουν την ευθυνη του εαυτου τους,δεν κανουν τα θυματα γιατι αυτος ο ρολος μας εχει φορεθει,εγω αυτες τις θαυμαζω.

Ειμαι απο τις γυναικες που δεν μπορω χωρις αντρικη συντροφια στο κρεββατι,ημουν με τον Παναγιωτη 9 χρονια και στο καπακι μεταπηδησα στον Νικολα για αλλα 3 χρονια,δεν εμεινα ποτε μονη μου.
Ειναι η πρωτη φορα κ ισως γιαυτο δυσκολευομαι απιστευτα,ισως γιαυτο κοιμαμαι στον καναπε τωρα,αλλα ναι,αυτην την φορα εβαλα το παιδι μου πανω απο μενα,πανω απο τον αντρα μου.Το καλο του μωρου μου.Δεν μπορω να ειμαι σε ντεμι πραγματα,φαντασου εσιες κουραστηκατε,φανταζομαι μεθαυριο το παιδι μου να ειναι μεσα σε τετοιες καταστασεις τι θα του δημιουργησω,οχι με τιποτα!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="tatijana"]
twinlotus έγραψε:

Κοριτσι μου ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων.Δεν θα σου πω οτι ξερω πως νιωθει το μωρο σου, ουτε πως νιωθεις εσυ.Αυτο που θα σου πω που το ξερω με σιγουρια ειναι πως αν εισαι κοντα στο παιδακι σου οσο μπορεις και αν συζητας μαζι του, οταν μεγαλωσει οχι μονο θα σε καταλαβει αλλα θα ειναι και περηφανος για σενα.Και εσυ θα εισαι περηφανη γτ θα εχεις ''δημιουργησει'' εναν ανθρωπο με κατανοηση για τους γυρω του και με πολυ αγαπη μεσα του.Το προφανες (αυτο που κανουν πολλοι για ''το καλο του παιδιου'') δεν ειναι παντα και το καλυτερο...

Κι εγω απο χωρισμενους γονεις ειμαι,και θα κοιταξω οσο μπορω να κοιταξω απο δω και περα για το καλο του μωρου μου για να γινει πιο σωστος απο μενα που ειχα καποια κουσουρια απο το χωρισμο των δικων μου,θα προσπαθησω να μην του τα μεταφερω και να του μιλαω...Αλλωστε με σκληρη δουλεια μετα απο χρονια θα φανει αν θα ειναι περηφανα τα παιδια μας,ο[quote="koukida"]μαι περηφανη για τους δικους μου και τους το αναγνωρισα στα 27 μου!!!

koukida έγραψε:


εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας .... Very Happy

Αυτο ξανα πες το,ποσο συμφωνω μαζι σου!!!

litsakos έγραψε:
tatijana έγραψε:

Οχι πες μου ποσες εχουν το θαρρος να παρουν την ζωη στα χερια τους...ποσες καθονται σε "ντεμι" γαμους/σχεσεις γιατι δεν μπορουν να διανοηθουν να ειναι χωρις αντρα...πες μου ποσες?
Γυναικες που αναλαμβανουν την ευθυνη του εαυτου τους,δεν κανουν τα θυματα γιατι αυτος ο ρολος μας εχει φορεθει,εγω αυτες τις θαυμαζω.

Ειμαι απο τις γυναικες που δεν μπορω χωρις αντρικη συντροφια στο κρεββατι,ημουν με τον Παναγιωτη 9 χρονια και στο καπακι μεταπηδησα στον Νικολα για αλλα 3 χρονια,δεν εμεινα ποτε μονη μου.
Ειναι η πρωτη φορα κ ισως γιαυτο δυσκολευομαι απιστευτα,ισως γιαυτο κοιμαμαι στον καναπε τωρα,αλλα ναι,αυτην την φορα εβαλα το παιδι μου πανω απο μενα,πανω απο τον αντρα μου.Το καλο του μωρου μου.Δεν μπορω να ειμαι σε ντεμι πραγματα,φαντασου εσιες κουραστηκατε,φανταζομαι μεθαυριο το παιδι μου να ειναι μεσα σε τετοιες καταστασεις τι θα του δημιουργησω,οχι με τιποτα!!!

τελικα ειναι σιγουρο οτι πηγε αλλου??...στο ειπε? μιλησατε???..μην ειναι καμια μπαρουφα??

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

τελικα ειναι σιγουρο οτι πηγε αλλου??...στο ειπε? μιλησατε???..μην ειναι καμια μπαρουφα??

Ναι ηταν μαζι της λεει αλλα δεν κανανε τιποτα.Ετσι μου ειπε αλλα εγω δεν πιστευω τιποτα πια.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

τελικα ειναι σιγουρο οτι πηγε αλλου??...στο ειπε? μιλησατε???..μην ειναι καμια μπαρουφα??

Ναι ηταν μαζι της λεει αλλα δεν κανανε τιποτα.Ετσι μου ειπε αλλα εγω δεν πιστευω τιποτα πια.

και κακως το εψαξες παντως!!!!τσαμπα το παλευεις!!!!!!!!

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δωσε αξια στον εαυτο σου καλη μου ,
και οπως ειπες ειχες συνηθισει στην παρουσια του.Η συνηθεια ειναι το ισχυροτερο συναισθημα [αν μπορω να το πω αυτο] που υπαρχει στις σχεσεις ,ΤΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ,
αν ξεπερασεις αυτο ολα τα αλλα θα σου φαινονται παιχνιδακι

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tatijana
Νανακι έγραψε:δωσε αξια στον εαυτο σου καλη μου ,
και οπως ειπες ειχες συνηθισει στην παρουσια του.Η συνηθεια ειναι το ισχυροτερο συναισθημα [αν μπορω να το πω αυτο] που υπαρχει στις σχεσεις ,ΤΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ,
αν ξεπερασεις αυτο ολα τα αλλα θα σου φαινονται παιχνιδακι

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τωρα οτι εγινε εγινε....Θα το παλεψω για παρακατω.

twinlotus

twinlotus
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:
tatijana έγραψε:Κι εγω νιώθω άθλια σε όλα και στο ότι δεν μπορω να μεγαλωσω αυτήν την στιγμή στο 100% τον γιο μου με όσα μου έχουν συμβεί και για πολλα αλλα..Ετσι σχεδόν όπως νιώθει η Μαρκελα-Χρύσα κάπως ετσι νιώθω εγω τώρα.Αλλα το αν μεγαλώσουμε σωστά τα παιδιά μας αυτο θα φανεί μετα απο 20 χρόνια...

Οχι πες μου ποσες εχουν το θαρρος να παρουν την ζωη στα χερια τους...ποσες καθονται σε "ντεμι" γαμους/σχεσεις γιατι δεν μπορουν να διανοηθουν να ειναι χωρις αντρα...πες μου ποσες?
Γυναικες που αναλαμβανουν την ευθυνη του εαυτου τους,δεν κανουν τα θυματα γιατι αυτος ο ρολος μας εχει φορεθει,εγω αυτες τις θαυμαζω.

Συμφωνω απολυτα.

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απο προχθες θελω να γραψω κι ολο το σκεφτομαι ομως δεν μπορω..μια κοπελα στην αρχη εγραψε οτι οσοι δεν ειχαν καλους γονεις προσπαθουν να γινουν το αντιθετο απο αυτους..ετσι ακριβως ειναι.πριν χρονια οταν καταλαβα τι ηταν η μητερα μου σε σχεση με ολες τις μαναδες κ με βαση το ρητο που λεει οτι οπως ειναι η μητερα σου θα γινεις,καταραστηκα,αν και συχαινομαι αυτη την λεξη, τον εαυτο μου να μην αξιοθω να κανω παιδια αν ειναι να γινω σαν την μητερα μου,να μην στενοχωριεται το παιδακι μου οπως εγω.ναι ρε κοριτσια υπαρχουν δυστυχως και κακες μανες.παντα γιανατην δικαιολογησω σκεφτομουν οτι υπαρχουν κ χειροτερα γονεις που βιαζουν τα παιδια τους,τα βγαζουν στην πορνεια,ειναι ναρκωμανεις κλπ αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι υπαρχουν κ καλυτερα.
7 παιδια κ μιαμανα να σκεφτεται την παρτη της,πολλες φορες απορησα γιατι μας εκανε αφου απο το δημοτικο ακομα την θυμαμαι να μας λεει ποσο δυστηχισμενη ειναι που μας εχει για παιδια πως της καταστρεψαμε την ζωη και πως σκοπος μας ειναι να την γηροκομισουμε και αλλα πολλα.επειδη ημασταν πολλα παιδια ποτε δεν περισσευαν για ρουχα κ ουτε για πολυ φαγητο ομως θυμαμαι ημουν το πολυ 10 και ειχε παει super market πηρε λοιπον κ μερεντα κ εμεις μολις την ειδαμε καναμε σαν τρελα,μαςτην βουτηξε απο τα χερια και την εκρυψε...παντα τετοιου ειδους λιχουδιες τις εκρυβε γιατι"δεν φτανουν για ολους" ελεγε κ πολλες φορες ετρωγε αυτη κατι και βρισκαμε το χαρτι..τελος παντων δεν εχει νοημα να τα πολυλογω...οταν εγινα μαμα και κρατησα το κοριτσακι μου στα χερια μου δεν μπορουσα ναδιανοηθω οτι θα της φερθω ετσι δεν ξερω αν θα γινω ιδανικη μαμα καλη ομως με το παιδι μου θα ειμαι σιγουρα.δεν ξερω αν θα ειμαι προτυπο αλλα οσα λαθη κ αν κανω (και τα καταλαβω )θα προσπαθησω να τα κανω 1 φορα.το μονο που θα μου δειξει μετα απο χρονια οτι πετυχα σαν μαμα θα ειναι οταν η κορη μου μεγαλη πια θα μπει σε ενα φορουμ οπως κ αυτο και θα γραψει ολα αυτα τα καλα λογια που γραφετε οι περισσοτερες για τις μανουλες σας!!!!
συγνωμη αν σας κουρασα

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
η ιδανικη μητερα ειναι αυτη που το ιδιο της το παιδι θα την νιωθει ιδανικη.

και φυσικα η ιδανικη μητερα για καθε παιδι ειναι διαφορετικη.
εμενα ειναι πολυ μωρο ακομη ουτε 5 μηνων καν οποτε δε ξερω πως θα αντιμετωπισω μελλοντικες συμπεριφορες ξεσπασματα και διαφορα αλλα.
αλλα ευχομαι να τα καταφερω οσο μπορω.

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
florentiab έγραψε:
arco iris έγραψε:παρατησα κατι ιδιαιτερα που εκανα για να μη λειπω ουτε ωρα, εξω δε βγαινω, για μενα δεν ξοδευω ευρω, ολα για τα παιδια, τη μπουκια μου που λεει ο λογος πριν τη φαω, λεω αστο μπορει καποιος να θελει παραπανω και την αφηνω....[/font][/b]




δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου. διαφωνώ κάθετα.
εγώ είμαι παιδί μιας τέτοιας μάνας. δεν έτρωγε για να φάμε παρότι είχαμε σκάσει, δεν αγόραζε ρούχα για να πάρουμε παραπάνω παρότι είχαμε όσα μας χρειάζονταν, δεν χαλούσε ούτε μια δραχμή για τον εαυτό της (ούτε ένα κομμωτήριο, ούτε έναν καφέ) για να μας δώσει περισσότερα. το σιχαινόμουν και το σιχαίνομαι. τώρα που πέρασαν τα χρόνια κατάλαβε οτι ήταν λάθος της. αν και ποτέ δεν μας είπε οτι θυσιάζεται για μας, μας φόρτωνε με ενοχές χωρίς να το θέλει. μικρά ήμασταν, χαζά δεν ήμασταν. ξέραμε οτι στερείται πάρα πολλά για να έχουμε περισσότερα και δεν μας άρεσε. όσο μας αγαπούσε αυτή που έδινε τα πάντα άλλο τόσο την αγαπούσαμε κι εμείς και θελαμε να έχει τα πάντα.
πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο.
οταν μια γυνάικα γίνεται μάνα σαφώς το παιδί της είναι πάνω απ όλα αλλά αν δεν φροντίζει τον εαυτό της πως θα είναι καλά για τα παιδιά της;
λες και ειχαμε την ιδια μητερα.
παντα να στερειται να μη λεει τιποτα αλλα φυσικα εγω και η αδερφη μου τα καταλαβαιναμε ολα. και ειχαμε τυψεις και ενοχες.
φυσικα περισσοτερο κακο μας εκανε παρα καλο.
δεν ειπαμε να αφησουμε το παιδι μας νηστικο και να φαμε εμεις.
ουτε να το αφησουμε γυμνο και να ντυθουμε εμεις!
αν ειναι δυνατον!!
ΑΛΛΑ οταν το παιδι ειναι πληρης ειναι δωρον αδωρον να θυσιασουμε κατι που το εχουμε αναγκη για να δωσουμε στο παιδι κατι που δε το χρειαζεται.
δε θα ηθελα να γινω τετοια μητερα.
δε θα ηθελα το σπλαχνο μου να νιωθει ενοχες εξετιας μου

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ισμηνη έγραψε:απο προχθες θελω να γραψω κι ολο το σκεφτομαι ομως δεν μπορω..μια κοπελα στην αρχη εγραψε οτι οσοι δεν ειχαν καλους γονεις προσπαθουν να γινουν το αντιθετο απο αυτους..ετσι ακριβως ειναι.πριν χρονια οταν καταλαβα τι ηταν η μητερα μου σε σχεση με ολες τις μαναδες κ με βαση το ρητο που λεει οτι οπως ειναι η μητερα σου θα γινεις,καταραστηκα,αν και συχαινομαι αυτη την λεξη, τον εαυτο μου να μην αξιοθω να κανω παιδια αν ειναι να γινω σαν την μητερα μου,να μην στενοχωριεται το παιδακι μου οπως εγω.ναι ρε κοριτσια υπαρχουν δυστυχως και κακες μανες.παντα γιανατην δικαιολογησω σκεφτομουν οτι υπαρχουν κ χειροτερα γονεις που βιαζουν τα παιδια τους,τα βγαζουν στην πορνεια,ειναι ναρκωμανεις κλπ αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι υπαρχουν κ καλυτερα.
7 παιδια κ μιαμανα να σκεφτεται την παρτη της,πολλες φορες απορησα γιατι μας εκανε αφου απο το δημοτικο ακομα την θυμαμαι να μας λεει ποσο δυστηχισμενη ειναι που μας εχει για παιδια πως της καταστρεψαμε την ζωη και πως σκοπος μας ειναι να την γηροκομισουμε και αλλα πολλα.επειδη ημασταν πολλα παιδια ποτε δεν περισσευαν για ρουχα κ ουτε για πολυ φαγητο ομως θυμαμαι ημουν το πολυ 10 και ειχε παει super market πηρε λοιπον κ μερεντα κ εμεις μολις την ειδαμε καναμε σαν τρελα,μαςτην βουτηξε απο τα χερια και την εκρυψε...παντα τετοιου ειδους λιχουδιες τις εκρυβε γιατι"δεν φτανουν για ολους" ελεγε κ πολλες φορες ετρωγε αυτη κατι και βρισκαμε το χαρτι..τελος παντων δεν εχει νοημα να τα πολυλογω...οταν εγινα μαμα και κρατησα το κοριτσακι μου στα χερια μου δεν μπορουσα ναδιανοηθω οτι θα της φερθω ετσι δεν ξερω αν θα γινω ιδανικη μαμα καλη ομως με το παιδι μου θα ειμαι σιγουρα.δεν ξερω αν θα ειμαι προτυπο αλλα οσα λαθη κ αν κανω (και τα καταλαβω )θα προσπαθησω να τα κανω 1 φορα.το μονο που θα μου δειξει μετα απο χρονια οτι πετυχα σαν μαμα θα ειναι οταν η κορη μου μεγαλη πια θα μπει σε ενα φορουμ οπως κ αυτο και θα γραψει ολα αυτα τα καλα λογια που γραφετε οι περισσοτερες για τις μανουλες σας!!!!
συγνωμη αν σας κουρασα

υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 417472

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Υπάρχει η ιδανική μητέρα.

Μια μαμά που καταφέρνει να μεγαλώσει ένα παιδί και να του προσφέρει ασφάλεια, μια μαμά που καταφέρνει να μεγαλώσει ένα παιδί ευτιχισμένο, μια μαμά που λατρεύει το παιδί της και το μεγαλώνει μαθαίνοντας απο τα λάθη της δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί ιδανική μητέρα.

Μπορεί το παιδί της να φοράει βρώμικες κάλτσες ή alouette φορμάκι, καμμία διαφορά δεν θα έχει Very Happy

Μπερδεμένα τα είπα πάλι ε? cyclops

Ισμήνη υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 334590

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν τα διαβασα όλα γιατι εχω τον ΄΄μεγάλο΄΄ μου λίγο αδιαθετο!

Συμφωνω με την Ισμηνη σε όλα! Δυστυχως υπάρχουν κακοί γονείς συγκεκριμένα κάκιστοι! Ο΄πως επισης υπάρχουν ανθρωποι που δεν γεννηθηκαν για να γινουν γονείς!

Ενας απο αυτους ειναι και η μητέρα μου! Απλά δεν επρεπε να γίνει μαμα! Είναι μερικοι άνθρωποι που ο εάυτος τους είναι πάντα πάνω απο όλα! Απο την άλλη υπήρχε ό μπαμπάς μου που ήταν γεννημένος να γίνει γονιός και έκανε για 100 μαμάδες!

Τό να μήν εχω στην ζωή μου την μαμά μου, ή για να το πω καλύτερα να την εχω όποτε την βολεύει, με έκανε να θέλω να κανω παιδια και να τους δώσω απέραντη αγάπη!!

Ιδανικη δέν ειμαι αλλά θα είμαι ΠΑΝΤΑ εκει!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
Ιδανικη δέν ειμαι αλλά θα είμαι ΠΑΝΤΑ εκει!


το σωστοτερο απο ολα!!!!!

δεν ξερω ουτε μπορω να φανταστω τι εννοει ο καθενας λεγοντας "ιδανικη"!το μονο που ξερω ειναι οτι θα ηθελα οι κορες μου μεγαλωνοντας να νιωθουν οπως νιωθω εγω για τη μαμα μου!!!!!περηφανη και απεραντη αγαπη!!!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Vivian έγραψε:

.....................
Ιδανικη δέν ειμαι αλλά θα είμαι ΠΑΝΤΑ εκει!

Πολύ γλυκό αυτό που είπες Βίβιαν Very Happy
Μακάρι να το καταφέρω και εγώ αυτό.

Αργυρώ030509

Αργυρώ030509
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ισμήνη Respect Respect Respect
Βίβιαν υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 417472 υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 417472 υπάρχει άραγε η ιδανική μητέρα ή εμείς το πλάθουμε? - Σελίδα 2 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις