Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 12:36 am

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Mar1987 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΟΥΣΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ):

ΙΚΑ

1.ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ(56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ)
2.ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ)
3.ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ
*ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ
*ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ 200 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 24 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΑΦΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΟΑΕΔ

1. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΙΑΣ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ)
2. ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ)

Αν κατάλαβα καλά αυτά από τον ΟΑΕΔ είναι έξτρα; Τα παίρνουμε και αυτά; και πόσο βγαίνει περίπου;

77ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 12:37 am

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα κορίτσια! Τα επιδόματα κύησης και λοχείας δεν αφορούν μόνο τις εργαζόμενες μανούλες που παίρνουν την άδεια από την εργασία τους 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και κάποιες μέρες μετά? Ώστε δηλαδή να "αναπληρωθεί" κατα κάποιο τρόπο ο μισθός τους?
Αν είσαι άνεργη κάποιους μήνες αλλά έχεις τα 200 ένσημα δικαιούσε όλα τα επιδόματα και όχι μόνο το βοήθημα τοκετου?

78ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 12:42 am

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kleopatra1981 έγραψε:
Mar1987 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΟΥΣΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ):

ΙΚΑ

1.ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ(56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ)
2.ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ)
3.ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ
*ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ
*ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ 200 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 24 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΑΦΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΟΑΕΔ

1. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΙΑΣ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ)


καλημερα!αυτην την συμπληρωματικη παροχη απο τον οαεδ ποτε την ζητας ακριβως;πριν τον τοκετο;η στην συνεχεια;
2. ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ)

Αν κατάλαβα καλά αυτά από τον ΟΑΕΔ είναι έξτρα; Τα παίρνουμε και αυτά; και πόσο βγαίνει περίπου;

79ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 12:51 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kleopatra1981 έγραψε:
Mar1987 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΟΥΣΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ):

ΙΚΑ

1.ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ(56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ)
2.ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ)
3.ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ
*ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ
*ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ 200 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 24 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΑΦΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΟΑΕΔ

1. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΙΑΣ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ)
2. ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ)

Αν κατάλαβα καλά αυτά από τον ΟΑΕΔ είναι έξτρα; Τα παίρνουμε και αυτά; και πόσο βγαίνει περίπου;

απο τον οαεδ το συμπληρωματικο επιδομα προστασιας μητροτητας το περνεις εαν εχεις εμεργη συμβαση,αυτο ειναι σαν να δουλευες η διαφορα που δεν σου εδωσε το ικα απο επιδομα κυοφορεις κ λοχειας

την παροχη προστασιας μητροτητας που ειναι 6 μηνες επιδοτουμενοι τους περνεις αν εχεις παρει τα επιδοματα κυοφορεις κ λοχειας το οποιο ειναι αναλογα το μισθο σου!!!

April82 έγραψε:Καλημέρα κορίτσια! Τα επιδόματα κύησης και λοχείας δεν αφορούν μόνο τις εργαζόμενες μανούλες που παίρνουν την άδεια από την εργασία τους 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και κάποιες μέρες μετά? Ώστε δηλαδή να "αναπληρωθεί" κατα κάποιο τρόπο ο μισθός τους?
Αν είσαι άνεργη κάποιους μήνες αλλά έχεις τα 200 ένσημα δικαιούσε όλα τα επιδόματα και όχι μόνο το βοήθημα τοκετου?

αν εχις τα 2 προηγουμενα ετη πριν την πητ σου τα 200 ενσημα δικαιουσε επιδομα κυοφορειας κ λοχειας οσον αφορα το επιδομα τοκετου εγω γεννησα σε ιδιωτικο κ απλα πληρωσα λιγοτερο ποσο δλδ το πηρε η κλινικη(αρκει να εχει συμβαση με τον εοππυ)
αν δεν εχει δεν ξερω τι γινετε!!!

80ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 1:59 am

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια γειά σας! Σκέφτηκα ν απευθυνθώ σε σας μήπως γνωρίζετε να με βοηθήσετε γιατί με το ικα δεν βγάζω άκρη.
Η σύμβαση μου στην δουλειά τελειώνει τον Μάρτιο που συμπτωματικα θα πρέπει ετσι κι αλλιώς να σταματήσω γιατί εχω πητ 18/5. Φαντάζομαι πως δεν είναι υποχρεωμενος να με ξαναπροσλαβει παρά το ότι είμαι 2 χρόνια με συνεχείς συμβάσεις σ αυτη τη δουλειά???
Πέρα απ τα επιδόματα του ικα τα οποία δικαιούμαι όπως μου είπαν,με τον οαεδ τι γίνεται? θα πάρω μετά από κει κάποια χρήματα η όχι λόγω του ότι δεν θα εχω σύμβαση???

81ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 2:07 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
με το καλο στο παιδακι σου!!μηπως ομως πρεπει να στην ανανεωση λογω της εγκυμοσυνης??δεν το ξερω μια σκεψη εκανα..ρωτα στην επιθεωρηση που θα σου πουν!!! Wink

τωρα με τον οαεδ εφοσον θα παρεις επιδομα κυοφορειας κ λοχειας αν σου ανανεωση την συμβαση θα παρεις απο τον οαεδ την παροχη προστσιας μητροτητας που ειναι 6μηνες επιδοτουμενοι απο τον οργανισμο,το ποσο βγαινει αναλογα με τον μισθο σου..

για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα παρχοχης μητροτητας θα πρεπει να εχεις ενεργη συμβαση που βγαινει ως εξης:
αν δουλευες για 119 μερες,4 μηνες(δλδ 56 μερες κυοφορεις + 63 μερες λοχειας) απο 600€/ μηνα θα επερνες 2400€
εσυ απο κυοφορεια κ λοχεια πηρες 1200€ αρα μενει ενα υπολοιπο 1200€ που σου δεινει ο οαεδ!!

82ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 2:47 am

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
vetaki..! έγραψε:
kleopatra1981 έγραψε:
Mar1987 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΙΟΥΣΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ(ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ):

ΙΚΑ

1.ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ(56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ)
2.ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (63 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ)
3.ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ
*ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ
*ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΕΙΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕ 200 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 24 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΑΦΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΟΑΕΔ

1. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΛΟΧΙΑΣ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ)
2. ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ)

Αν κατάλαβα καλά αυτά από τον ΟΑΕΔ είναι έξτρα; Τα παίρνουμε και αυτά; και πόσο βγαίνει περίπου;

απο τον οαεδ το συμπληρωματικο επιδομα προστασιας μητροτητας το περνεις εαν εχεις εμεργη συμβαση,αυτο ειναι σαν να δουλευες η διαφορα που δεν σου εδωσε το ικα απο επιδομα κυοφορεις κ λοχειας

την παροχη προστασιας μητροτητας που ειναι 6 μηνες επιδοτουμενοι τους περνεις αν εχεις παρει τα επιδοματα κυοφορεις κ λοχειας το οποιο ειναι αναλογα το μισθο σου!!!

April82 έγραψε:Καλημέρα κορίτσια! Τα επιδόματα κύησης και λοχείας δεν αφορούν μόνο τις εργαζόμενες μανούλες που παίρνουν την άδεια από την εργασία τους 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και κάποιες μέρες μετά? Ώστε δηλαδή να "αναπληρωθεί" κατα κάποιο τρόπο ο μισθός τους?
Αν είσαι άνεργη κάποιους μήνες αλλά έχεις τα 200 ένσημα δικαιούσε όλα τα επιδόματα και όχι μόνο το βοήθημα τοκετου?

αν εχις τα 2 προηγουμενα ετη πριν την πητ σου τα 200 ενσημα δικαιουσε επιδομα κυοφορειας κ λοχειας οσον αφορα το επιδομα τοκετου εγω γεννησα σε ιδιωτικο κ απλα πληρωσα λιγοτερο ποσο δλδ το πηρε η κλινικη(αρκει να εχει συμβαση με τον εοππυ)
αν δεν εχει δεν ξερω τι γινετε!!!

Α! Τέλεια! Σ`ευχαριστώ πάρα πολύ. Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να πάω να ισχύουν ακόμα γιατί ποτέ δε ξέρεις..! Άρα πάω στο ΙΚΑ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και παίρνω τότε το πρώτο επίδομα? Βεβαίωση για την ΠΗΤ παίρνουμε από το Κέντρο Μάνας-Παιδιού?

83ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 2:57 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ο γιατρος μου ειναι ιδιωτικος...απο τον γιατρο σου θα ζητησεις ενα χαρτι που να γραφει την πητ σου νομιζω ειχα παρει κ ενα υπρηχο μαζι μου,μετα το πηγα στο ικα κ το υπεγραψε ο γιατρος που ηταν εκει(κ καλα δημοσιος γιατρος)

κυοφορια:τα 200 ενσημα, το εντυπο αυτο που θα παρεις απο το κεντρο μανας κ παιδιου,το βιβιαριο ασθενειας,ταυτοτητα,απολυση ή οικειοθελης αποχωρηση αν δεν υπαρχει εργοδοτης(αν εχεις παρε τηλ τον λογιστη κ πες του οτι θες το χαρτοι για το επιδομα κυοφορειας,ξερει τι να σου δωσει)εξουσιοδοτηση αν παει καποιος αλλος να καταθεσει τα χαρτια...

λοχεια:βιβλιαριο υγειας,βεβαιωση απο τον εργοδοτη οτι δεν θα εργαστεις για τις 63 μερες κυοφοριας(ξερει ο λογιστης),ληξ.πραξη γεννησης του μωρου(αν γεννησεις προωρα βεβαιωση απο το μαιευτηριο υπογεγραμμενη κ σφραγισμενη απο τον διευθυντη και υπευθυνη δηλ του εργοδοτη οτι δεν θα εργαστεις για τις μερες τις μεταφορας απο κυοφορεια σε λοχεια),ταυτοτητα,εξουσιοδοτηση αν δεν πας εσυ


σοσοσος ξεχασα ενα βιβλιαριο με πρωτο δικαιουχο εσενα σε εθνικη τραπεζα κ στα δυο επιδοματα σοσοσοσ



αν δεν εχεις ξανα παει στο ικα ωστε να σου εχουν ανοιξει καρτελα κρατα κ ενα λογ τηλεφωνου ή δεη ή νερου που να ειναι στο ονομα σου ωστε να βεβαιωσουν την διευθυνση,εγω δεν κραταγα κ δεν μου τα εφτιαξαν ασχετα οτι την επομενη που πηγα με τον λογ η αλλη υπαλληλος με ρωτησε απλα την διευθυνση κ δεν κοιταξε ΚΑΝ τον λογ!!!!!


Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
επισης αφου πας οοολη την χαρτουρα κ στα φτιαξει για να ορισττηκοποιηθει κ να εγκριθει πρεπει να στο σφραγιζει η προισταμενη κ τα χρηματα μπαινουν στον λογ περιπου 15-20 μερες μετα!!!
αν θυμηθω κατι αλλο σου λεω!!!!

84ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:09 am

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
vetaki..! έγραψε:ο γιατρος μου ειναι ιδιωτικος...απο τον γιατρο σου θα ζητησεις ενα χαρτι που να γραφει την πητ σου νομιζω ειχα παρει κ ενα υπρηχο μαζι μου,μετα το πηγα στο ικα κ το υπεγραψε ο γιατρος που ηταν εκει(κ καλα δημοσιος γιατρος)

κυοφορια:τα 200 ενσημα, το εντυπο αυτο που θα παρεις απο το κεντρο μανας κ παιδιου,το βιβιαριο ασθενειας,ταυτοτητα,απολυση ή οικειοθελης αποχωρηση αν δεν υπαρχει εργοδοτης(αν εχεις παρε τηλ τον λογιστη κ πες του οτι θες το χαρτοι για το επιδομα κυοφορειας,ξερει τι να σου δωσει)εξουσιοδοτηση αν παει καποιος αλλος να καταθεσει τα χαρτια...

λοχεια:βιβλιαριο υγειας,βεβαιωση απο τον εργοδοτη οτι δεν θα εργαστεις για τις 63 μερες κυοφοριας(ξερει ο λογιστης),ληξ.πραξη γεννησης του μωρου(αν γεννησεις προωρα βεβαιωση απο το μαιευτηριο υπογεγραμμενη κ σφραγισμενη απο τον διευθυντη και υπευθυνη δηλ του εργοδοτη οτι δεν θα εργαστεις για τις μερες τις μεταφορας απο κυοφορεια σε λοχεια),ταυτοτητα,εξουσιοδοτηση αν δεν πας εσυ


σοσοσος ξεχασα ενα βιβλιαριο με πρωτο δικαιουχο εσενα σε εθνικη τραπεζα κ στα δυο επιδοματα σοσοσοσ



αν δεν εχεις ξανα παει στο ικα ωστε να σου εχουν ανοιξει καρτελα κρατα κ ενα λογ τηλεφωνου ή δεη ή νερου που να ειναι στο ονομα σου ωστε να βεβαιωσουν την διευθυνση,εγω δεν κραταγα κ δεν μου τα εφτιαξαν ασχετα οτι την επομενη που πηγα με τον λογ η αλλη υπαλληλος με ρωτησε απλα την διευθυνση κ δεν κοιταξε ΚΑΝ τον λογ!!!!!


Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
επισης αφου πας οοολη την χαρτουρα κ στα φτιαξει για να ορισττηκοποιηθει κ να εγκριθει πρεπει να στο σφραγιζει η προισταμενη κ τα χρηματα μπαινουν στον λογ περιπου 15-20 μερες μετα!!!
αν θυμηθω κατι αλλο σου λεω!!!!

Είσαι καταπληκτική! Πραγματικά με βοήθησες πολύ να τα βάλω σε τάξη στο μυαλό μου και να μου φύγει το άγχος. Να είσαι καλά κορίτσι μου! Ευχαριστούμε!

85ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:10 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω για να μην μπερδευομαι τα ειχα γραψει σε χαρτι κ ηξερα τι μου γινετε!!!!
να σαι καλα κ με το καλο!!!!!αν χρειαστεις κατι αλλο μου λες!!!!

86ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:15 am

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
vetaki..! έγραψε:εγω για να μην μπερδευομαι τα ειχα γραψει σε χαρτι κ ηξερα τι μου γινετε!!!!
να σαι καλα κ με το καλο!!!!!αν χρειαστεις κατι αλλο μου λες!!!!

Σ`ευχαριστώ κοριτσάκι μου! να`σαι καλά!κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

87ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:32 am

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα παρχοχης μητροτητας θα πρεπει να εχεις ενεργη συμβαση που βγαινει ως εξης:
αν δουλευες για 119 μερες,4 μηνες(δλδ 56 μερες κυοφορεις + 63 μερες λοχειας) απο 600€/ μηνα θα επερνες 2400€
εσυ απο κυοφορεια κ λοχεια πηρες 1200€ αρα μενει ενα υπολοιπο 1200€ που σου δεινει ο οαεδ!![/quote]


να σε ευχαριστησω κ εγω με την σειρα μου!εγω σημερα πηγα στο ικα κ πηρα την βεβαιωση για πληρωμη αδειας μητροτητας οπως εγραφε.
θα κανω εξουσιοδοτηση στον αντρα μου για μετα την γεννα κ το επιδομα λοχειας.
τωρα για τον οαεδ το συμπληρωνατικο επιδομα δεν το ηξερα.ηξερα μονο οτι μπορω να παρω μετα την γεννα το εξαμηνο πριν ξαναγυρισω στην δουλεια. αυτο το συμπληρωματικο επιδομα πρεπει να παω απο τωρα να το ζητησω;εχω πητ 10/2.κ αν ναι θυμασαι ισως τι θα πρεπει να εχω μαζι μου απο χαρτια;
συγνωμη για το μεγαλο μνμ.

88ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:35 am

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στην επιθεώρηση ψάχνω ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κανέναν!!! Σ ευχαριστώ πάντως! Απ ότι καταλαβα δηλαδη μόνο αν μου ανανεώσει την σύμβαση δικαιούμαι οαεδ διαφορετικα μόνο τα επιδόματα του ικα. :-(

89ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:45 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elenhtsa έγραψε:για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα παρχοχης μητροτητας θα πρεπει να εχεις ενεργη συμβαση που βγαινει ως εξης:
αν δουλευες για 119 μερες,4 μηνες(δλδ 56 μερες κυοφορεις + 63 μερες λοχειας) απο 600€/ μηνα θα επερνες 2400€
εσυ απο κυοφορεια κ λοχεια πηρες 1200€ αρα μενει ενα υπολοιπο 1200€ που σου δεινει ο οαεδ!!


να σε ευχαριστησω κ εγω με την σειρα μου!εγω σημερα πηγα στο ικα κ πηρα την βεβαιωση για πληρωμη αδειας μητροτητας οπως εγραφε.
θα κανω εξουσιοδοτηση στον αντρα μου για μετα την γεννα κ το επιδομα λοχειας.
τωρα για τον οαεδ το συμπληρωνατικο επιδομα δεν το ηξερα.ηξερα μονο οτι μπορω να παρω μετα την γεννα το εξαμηνο πριν ξαναγυρισω στην δουλεια. αυτο το συμπληρωματικο επιδομα πρεπει να παω απο τωρα να το ζητησω;εχω πητ 10/2.κ αν ναι θυμασαι ισως τι θα πρεπει να εχω μαζι μου απο χαρτια;
συγνωμη για το μεγαλο μνμ.[/quote]


θα σου πω σε λιγο γιατι παμε για μαμ!!!!!

Despinaki_86 έγραψε:Στην επιθεώρηση ψάχνω ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κανέναν!!! Σ ευχαριστώ πάντως! Απ ότι καταλαβα δηλαδη μόνο αν μου ανανεώσει την σύμβαση δικαιούμαι οαεδ διαφορετικα μόνο τα επιδόματα του ικα. :-(

απο οσο θυμαμαι ναι αλλα παρε στο 2810220242 ή 2810282645 ειναι κρητη αλλα αυτα ισχυουν τα ιδια!!!

90ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 3:55 am

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έβγαλα άκρη σ ευχαριστώ πολύ!!!
Η προστασία μητρότητας στις συμβάσεις ισχύει μόνο στις αορίστου χρόνου,οπότε για μένα μόνο τα επιδόματα του ικα ισχυουν. Κρίμα... να δουλεύεις 2 χρόνια και να μην μπορείς να παρεις όσα πρέπει..

Μια ερώτηση ακόμα! Για το επίδομα λοχείας παμε 63 μέρες μετά την γεννα στο ικα?? Και χρειαζεται να ξαναπάω κι απ την δουλειά για να πάρω και κάποιο χαρτί από κει???

91ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:01 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τελικα ειναι το αργότερο σε τρεις μήνες απο τότε που θα εισπραξεις όλο το επίδομα λοχειας απο το ΙΚΑ.

Δικαιολογητικά

-Τα ένσημα του τελευταίου χρόνου εργασίας (δηλαδή μέχρι και την ημερομηνία που διέκοψες την εργασία (πρέπει να τα ζητήσετε απο τον εργοδότη/λογιστήριο και να είναι θεωρημένα απο το ΙΚΑ της περιοχής της εργασίας σας για να ισχυουν και θα σας πρότεινα να τα βγάλετε και μια τουλάχιστον φωτοτυπία γιατί θα σας χρειαστούν και για το 6μηνο)
-Βεβαίωση του ΙΚΑ για το επίδομα μητρότητας που πήρατε απο αυτό (θα σας δώσει το ΙΚΑ ένα χαρτί για τον ΟΑΕΔ όταν πληρωθείτε και το επίδομα λοχείας και αυτό θα προσκομίσετε)
-Το ατομικό βιβλιάριο ασθενείας τους(εκεί θα δουν αν έχουν προκύψει και τυχόν αναρρωτικές άδειες κατά την διάρκεια της κυοφορείας)
-Ταυτότητα (καλό θα είναι να έχετε και φωτοτυπία ταυτότητας μαζί εμένα μου τη ζήτησαν αλλά θα μπορούσαν να την βγάλουν και στον ΟΑΕΔ φαντάζομαι.)
-Την βεβαίωση του εργοδότη συμπληρωμένη (παρέχεται απο τα γραφεία του ΟΑΕΔ) (αυτή την παίρνετε σαν υπόδειγμα απο τα γραφεία του ΟΑΕΔ και την δίνεται στο λογιστήριο της επιχείρησης οπου εργάζεστε να την συμπληρώσουν)

Εφόσον έχετε συγκεντρώσει όλα τα χαρτιά τα προσκομίζετε στον ΟΑΕΔ της περιοχής σας. Θα σας πρότεινα για συντομία χρόνου και εάν έχετε αποφασίσει να πάρετε το 6μηνο που δίνει ο ΟΑΕΔ να έχετε έτοιμα και τα χαρτιά αυτά για να μην τρέχετε δυο φορές.
Επίσης αυτό που μου είπαν απο τον ΟΑΕΔ είναι οτι δεν είναι σίγουρο οτι θα προκύψει διαφορά στα χρήματα οπότε δεν είναι και βέβαιο οτι θα πάρετε συμπληρωματικό επίδομα.

το βρηκα στο ιντερνετ κ σας το αντεγραψα,επισης την ιδια μερα που θα πατε στον οαεδ θα καταθεστε τα χαρτια κ για τα 2 επιδοματα για να μην ξανα πηγαινετε αλλη μερα!!

92ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:04 am

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια.

Η ιστορία με τα επιδόματα έχει ως εξής: Λείπεις 4 μήνες απο την δουλειά σου.

Καταρχήν, ένα μέρος των μισθών σου το καλύπτει ο εργοδότης, συγκεκριμένα σε πληρώνει για 25 εργάσιμες που αντιστοιχούν στις αναρρωτικές που δικαιούσουνα για τη χρονιά (εφόσον δεν τις πήρες βέβαια). Αν π.χ. έχεις πάρει 15 μέρες αναρρωτική, ο εργοδότης θα σου πληρώσει 10 μέρες.

Μετά είναι το ΙΚΑ - σου πληρώνει επίδομα κυοφορίας και λοχείας (το ένα πριν τη γέννα και το άλλο αφού γεννήσεις), υπολογισμένο ανάλογα με το μισθό σου.
Α, εδώ να προσέξετε για το λοχείας, αν έχετε σκοπό να ασφαλίσετε το μωρό σας στο βιβλιάριό σας στο ΙΚΑ, θα πάτε ΠΡΩΤΑ στο μητρώο να κάνετε την ασφάλιση και μετά θα πάτε να δώσετε χαρτιά για το επίδομα λοχείας. Μ αυτό τον τρόπο, επειδή μπαίνει και το μωρό, το ημερομίσθιό σας για το επίδομα λοχείας θα είναι αυξημένο κατα 10%

Τέλος είναι ο ΟΑΕΔ που σου συμπληρώνει το ποσό ώστε να φτάσεις συνολικά τους μισθούς που θα έπαιρνες γι αυτό το τετράμηνο. Εκει θα πας μετά τον τοκετό και μάλιστα αφου παρεις το επιδομα λοχειας απο το ΙΚΑ (σου δίνουν ένα χαρτί με τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας απο το ΙΚΑ και απο εκείνη την ημερομηνία και μετά έχεις 3 μήνες περιθώριο).
Για τον ΟΑΕΔ χρειάζεσαι
- Βιβλιάριο του ΙΚΑ
- Ειδική βεβαίωση απο τον εργοδότη (το έντυπο πας και το παίρνεις απο τον ΟΑΕΔ ή το έχουν κάπου στην ιστοσελίδα τους).
- Βεβαίωση του ΙΚΑ (αυτό που λέω πιο πάνω που λέει τι χρήματα σου έδωσαν για κυοφορία και λοχεία)
- Εκτύπωση ενσήμων των 2 τελευταίων ετών (σου τα εκτυπώνουν στο ΙΚΑ ή στον ΟΑΕΔ)
- Αντίγραφο εκκαθαριστικού εφορίας
- Αντίγραφο ταυτότητας
- Αριθμό λογαριασμού Εθνικής που να είσαι η πρώτη δικαιούχος - φωτοτυπία την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου (αν δεν έχεις, πρέπει να ανοίξεις, ο ΟΑΕΔ μόνο στην Εθνική βάζει χρήματα).

Είχα πάει πρόσφατα στον ΟΑΕΔ που ανήκω και μου έδωσαν ένα έγγραφο που τα λέει ολα αυτά, γι αυτό και σας τα γράφω τόσο αναλυτικά.

Επίσης δε νομίζω για αυτό του ΟΑΕΔ να παίζει ρόλο αν θα συνεχίσεις μετά τον τοκετό να δουλεύεις στον ίδιο εργοδότη, στο έγγραφο λέει οτι καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του ΙΚΑ που εργάζονται κατα την έναρξη της άδειας κυοφορίας και εφόσον εισπράξουν τα σχετικά επιδόματα απο το ΙΚΑ.

93ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:16 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Despinaki_86 έγραψε:Έβγαλα άκρη σ ευχαριστώ πολύ!!!
Η προστασία μητρότητας στις συμβάσεις ισχύει μόνο στις αορίστου χρόνου,οπότε για μένα μόνο τα επιδόματα του ικα ισχυουν. Κρίμα... να δουλεύεις 2 χρόνια και να μην μπορείς να παρεις όσα πρέπει..

Μια ερώτηση ακόμα! Για το επίδομα λοχείας παμε 63 μέρες μετά την γεννα στο ικα?? Και χρειαζεται να ξαναπάω κι απ την δουλειά για να πάρω και κάποιο χαρτί από κει???

ειναι οντως κριμα αλλα αυτη ειναι η ελλαδα μας!!!!κ οι νομοι της!!!!
λοιπον πηρα στο ικα γιατι δεν το θυμομουν!!!αν εχεις σκοπο να ασφαλισεις το παιδι στο βιβλιαριο σου θα παρεις ενα 10% παραπανω στο επιδομα λοχειας,οποτε πας στο μητρωο με το βιβλιαριο σου για να βγαλεις βιβλιαριο του παιδιου κ μετα στο τμημα παροχων κ κρατας την ληξιαρχικη πραξη γεννησης,ενα χαρτι απο το νοσοκομειο(το εξιτηριο αν θυμαμαι καλα),τα 2 βιβλιαρια, κ τα καταθετεις..
πας οταν γεννησεις ΟΧΙ 63 μερες μετα ...
επειδη λογικα θα παει καποιος αλλος αντι για σενα να εχεις ετοιμη την εξουσιοδοτηση απο πριν γεννησεις(ισχυει για καποιο διαστημα αλλα δεν θυμαμαι ποσο) οσο για το χαρτι θα πεις στο λογιστη οτι θες να σου δωσει τις βεβαιωσεις για τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας να τα εχεις(εμενα μου τα εδωσε 3 μηνες πριν δεν χανουν την ισχη τους δλδ)

94ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:45 am

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πω πω!!! Μπράβο ρε κοριτσια με διαφωτισατε!! Να στε καλά! Ευτυχώς υπάρχουν γραμενα εδώ οπότε και να τα ξεχάσω ως τον Μάρτη θα τα ξαναβρώ!!

95ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:50 am

elenhtsa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!!να στε καλα!

96ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:51 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 417472 ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 417472 ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 417472 ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 417472

97ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 4:53 am

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
April82 έγραψε:Καλημέρα κορίτσια! Τα επιδόματα κύησης και λοχείας δεν αφορούν μόνο τις εργαζόμενες μανούλες που παίρνουν την άδεια από την εργασία τους 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και κάποιες μέρες μετά? Ώστε δηλαδή να "αναπληρωθεί" κατα κάποιο τρόπο ο μισθός τους?
Αν είσαι άνεργη κάποιους μήνες αλλά έχεις τα 200 ένσημα δικαιούσε όλα τα επιδόματα και όχι μόνο το βοήθημα τοκετου?

ετσι ειναι. κ γω ανεργη ειμαι απο τον ιουνιο κ τα πηρα

98ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 11:34 am

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσακια μου πηγα κ εγω σημερα ικα.
καθοτι ανεργη απο τον ιουλιο του 2010(χωρις επομενως τα περιβοητα 200 ενσημα κατα τα τελευταια 2 ετη) δεν δικαιουμαι επιδοματα κυησης κ λοχειας..

θα παω κ μια οαεδ καποια μερα να δω αν θα μου πουνε κατι διαφορετικο.. ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 417472

99ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 11:44 am

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!!

100ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ Δευ Ιαν 07, 2013 10:57 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Jen75 έγραψε:
April82 έγραψε:Καλημέρα κορίτσια! Τα επιδόματα κύησης και λοχείας δεν αφορούν μόνο τις εργαζόμενες μανούλες που παίρνουν την άδεια από την εργασία τους 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και κάποιες μέρες μετά? Ώστε δηλαδή να "αναπληρωθεί" κατα κάποιο τρόπο ο μισθός τους?
Αν είσαι άνεργη κάποιους μήνες αλλά έχεις τα 200 ένσημα δικαιούσε όλα τα επιδόματα και όχι μόνο το βοήθημα τοκετου?

ετσι ειναι. κ γω ανεργη ειμαι απο τον ιουνιο κ τα πηρα

Σ`ευχαριστώ κοριτσάκι μου!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις