Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειμαι σιγουρη οτι δεν ειμαι η μονη που το αντιμετωπιζει αλλα πως χειροζομαστε μια κατασταση οπου "φιλες" μας αντιμετωπιζουν τελειως διαφορετικα απο τοτε που γιναμε μαμαδες,για να μην πω απο τοτε που μειναμε εγκυες?Και εννοω με κοροιδια και ισως και ειρωνια του τυπου "και τωρα που εγινες και μανουλα,πως τα βγαζεις περα με τη ζωη σου?πως αντεχεις να εχεις χασει την ελευθερια σου και την ξενοιασια σου?" Δεν νιωθω οτι εχω χασει κατι απο τα δυο αλλα πρεπει να απολογουμαι γι'αυτο?Ελεος δλδ!

????????


Επισκέπτης
καποιος ανθρωπος πατερας μιας φιλης μου , ο οποιος πια δε ζει, ελεγε...

"ο γαμος ειναι ενα καστρο, που οσοι ειναι εξω πολεμουν να μπουν μεσα,και οσοι ειναι μεσα πολεμουν να βγουν!"

κρατα το πρωτο σκελος........

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα απαντήσω από την αντίπερα όχθη μιας κ δεν είμαι μανούλα.

Μερικές φίλες μου από την ώρα που έγιναν μανούλες με αντιμετωπίζουν ειρωνικά όπως περιγράφεις. Μόνο που οι ατάκες είναι ανάποδες.

π.χ
Εγώ :Πωωω βαριέμαι να καθαρίσω σήμερα (κλασική ατάκα που πάντα λέμε μεταξύ μας)
Χ-φίλη: Μην παραπονιέσαι καθόλου Αντα , πού να είχες κ παιδί!Ρώτα εμένα που τρέχω όλη μέρα!!! Εσύ δεν ξέρεις πώς είναι η μητρότητα κτλ κτλ κτλ

Το εργάκι παίζεται καιρό μέχρι που δυστυχώς συνειδητοποιούμε ότι βρισκόμαστε σε διαφορετικές φάσεις στις ζωές μας κ δεν μπορούμε πλέον να επικοινωνήσουμε.

Άθελά μας πάντα αλλά δυστυχώς συμβαίνει...

Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές φορές στη ζωή μας "χανόμαστε" με ανθρώπους που κάναμε παρέα γιατί δεν συμβαδίζουν πλέον οι δρόμοι μας.

Κ καλύτερα που γίνεται έτσι ώστε να μη χαλιόμαστε ούτε εμείς , ούτε αυτοί Wink

????????


Επισκέπτης
και ........οι ατακες τυπου.....αχ ενα παιδι εχεις, ισον κανενα, ρωτα εμενα μπλα μπλα

δυο εχεις? αχ τι να πω εγω που εχω τρια.....

τρια εχεις? αχ εγω η καψερη με τα τεσσερα

ε καλα θα κανω μια ομαδα και μετα θα εκφερω αποψη......χιχιχι

πολλα ατομα χανονται με τους φιλους ειτε λογω διαφορετικης φασης στη ζωη, ειτε επειδη κατα βαθος ποτε δεν ηταν εκει ο ενας για τον αλλο.....

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:
πολλα ατομα χανονται με τους φιλους ειτε λογω διαφορετικης φασης στη ζωη, ειτε επειδη κατα βαθος ποτε δεν ηταν εκει ο ενας για τον αλλο.....

Δυστυχώς αυτό είναι μεγάλη αλήθεια Rolling Eyes

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eν μέρη είναι φυσικό ...

ναι οσες δεν εχουν παιδια ειρωνευονατι και εμενα μου έχει τύχει...να σου λένε θα πήξεις στις πάνες??..να κανεις 2 η 3 παιδι και να σε ειρωνεύονται...του στυλ..΄΄εσεις ποτε θα σταματήσετε να κανετε παιδια??,,τηλεόραση δεν εχετε κλπ...
με ενοχλούσε στην αρχη , αλλα ισως προσπαθούν να προστατέψουν τον ευατο τους ετσι..ιδιως οσες δεν ειναι καν παντρεμένες..ισως πειθουν τον εαυτό τους πως ειναι καλύτερα ετσι...

απο την αλλη εχει δικιο και η αντα που λεει πως συμβαίνει και το αντίθετο..δηλαδή ποσες φορες ειναι μια μαμαδοπαρεα..με τα μωράκια ολες ..και αμα δουν μια χωρίς παιδιά λενε πως αυτη ζει τη ζωη της ...δεν εχει αναγκη..κλπ..

μάλλον ειναι αλήθεια πως οταν εισαι σε αλλη φάση ζωης δεν μπορείς να κάνεις παρέα...εχεις άλλα ενδιαφέροντα..

εδω μαμάδες και παλι μεταξυ τους υπαρχουν ειρωνείες ..δηλαδή αυτές που εχουν ενα λενε πως οσες εχουν περισσότερα ειναι ΄΄κουνελες΄΄ δεν νοιάζονται για τα παιδιά τους γιαυτο κάνουν τόσα κλπ..

και απο την άλλη οσες εχουν περισσότερα θεωρούν πως αυτες με το ενα ειναι ξεκούραστες παντα..και σιγα με το ενα παιδι...και ενα ίσον κανένα κλπ..

συμπερασμα...
παρέα καλύτερα να κανεις με ανθρώπους που σου ταιριαζουν και ζουν παρόμοια με εσενα..στην ιδια φαση,,κλπ..
δεν εχει νόημα να προσπαθούμε να ΄΄ταιριάξουμε '' με όλους!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποια φίλη μου θα έκανε ειρωνικό σχόλιο ή θα προσπαθούσε να μειώσει το γεγονός ότι έγινα μαμά. Καταλαβαίνω το να είναι κάποιος σε διαφορετική φάση κ μερικά πράγματα που έχουν να κάνουν με το παιδί να του φαίνονται περίεργα ή ακαταλαβίστικα και να εκφράσει την απορία του...αλλά αυτό που περιγράφεις δεν ταιριάζει σε συμπεριφορά φίλης. Οπότε από την στιγμή που δεν είναι φίλες μου...απαντώ κ εγώ στο ίδιο υφάκι ή απλά απαξιώ.

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτή ήταν μια δικιά μου φίλη... http://www.eimaimama.gr/2012/02/i-fili-mou-i-faii.html

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βρε κοριτσια,δεχομαι να ειναι καποιος σε αλλη φαση απο εμενα,ειναι απολυτα λογικο.Αυτο ομως που με ενοχλησε ειναι ο δηθεν "οικτος" ενω ξερω οτι στην πραγματικοτητα η συγκεκριμενη που μου εκανε θεμα εδω και ποσα χρονια θελει να παντρευτει και να κανει παιδι και κοιταει περιοδικα με νυφικα απο τοτε που πηγαινε στο δημοτικο.Επειδη δεν της καθεται λοιπον,μη μου παιζει και υπερανω και κοροιδευει κιολας!Χωρια που απο κει που ξημεροβραδιαζονταν σπιτι μου με το που εμεινα εγκυος εξαφανιστηκε το 80% των φιλων,μονο ελαχιστες με επαιρναν κανα τηλ. ή μου εκαναν τη χαρη να παμε για καφε.Μονιμως εγω τις κυνηγουσα ενω πριν ολα καλα και ωραια.Ηταν δλδ τοσο κακο που εγινα μανουλα?Το γελοιο ειναι οτι ουδεποτε ανεφερα κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,που θα ηταν φυσιολογικο να μιλαω μονο γι'αυτο.Συνεχιζα να μιλαω μαζι τους για γκομενους λες και ημασταν ακομη στο λυκειο.Αλλα με το που ειδαν το μωρο,τσακ!καπνος!

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έτσι πώς τα λες αυτή η φίλη σου είναι ίδια η αλεπού με τα σταφύλια.

Χρόνια προσπαθεί να τα φτάσει κ τα δικά σου της φαίνονται αγουρίδες! Razz

Δεν παιζόμαστε εμείς οι γυναίκες Twisted Evil

bebaki!!!

bebaki!!!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι;;;;

Να ξερει η κολλητη σου οτι θα κανεις εξωσωματικη,οτι κυνηγας το ονειρο σου με χιλια βασανα και να ειναι εξαφανισμενη,να μη σε παιρνει ουτε ενα τηλ κι οταν τελικα δεν μενεις να σου λει ε παρτο αποφαση οτι δε θα κανεις παιδι και ζησε τη ζωη σου,σταματα να γυρνας στους γιατρους!!!!!!!! φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 679259

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bebaki!!! έγραψε:Το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι;;;;

Να ξερει η κολλητη σου οτι θα κανεις εξωσωματικη,οτι κυνηγας το ονειρο σου με χιλια βασανα και να ειναι εξαφανισμενη,να μη σε παιρνει ουτε ενα τηλ κι οταν τελικα δεν μενεις να σου λει ε παρτο αποφαση οτι δε θα κανεις παιδι και ζησε τη ζωη σου,σταματα να γυρνας στους γιατρους!!!!!!!! φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 679259

Πες της να πα να γαμηθει....Συγγνωμη κι ολας αλλα τα πηρα...Μακρυα απο τετοιες...

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:Αυτή ήταν μια δικιά μου φίλη... http://www.eimaimama.gr/2012/02/i-fili-mou-i-faii.html

πω πω ποια μου θυμίζει άραγε?! ποια μου θυμίζει?! Twisted Evil

bebaki!!! έγραψε:Το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι;;;;

Να ξερει η κολλητη σου οτι θα κανεις εξωσωματικη,οτι κυνηγας το ονειρο σου με χιλια βασανα και να ειναι εξαφανισμενη,να μη σε παιρνει ουτε ενα τηλ κι οταν τελικα δεν μενεις να σου λει ε παρτο αποφαση οτι δε θα κανεις παιδι και ζησε τη ζωη σου,σταματα να γυρνας στους γιατρους!!!!!!!! φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 679259

να την διώξεις απ΄τη ζωή σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη!! Twisted Evil


κι εγώ είμαι καμμένη από φίλη,είχα γράψει κάποτε κι ένα θέμα αλλά δε το βρίσκω όσες φορές το έψαξα.. Sad Sad

bebaki!!!

bebaki!!!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Την εκανα περα αλλα ακομα οταν το σκεφτομαι ποναει πολυ,παρα πολυ!!!!Οταν επενδυεις σε εναν ανθρωπο και σε πληγωνει τοσο,χανεις τη γη κατω απο τα ποδια σου και γενικα την εμπιστοσυνη σου και δυστυχως νιωθεις μονος!

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ κορίτσια την έχω γράψει πολλές φορές την αποψή μου και για τις φίλες και για τα σόγια.Αλλά μάλλον είμαι πολύ απόλυτη.Η άποψή μου λοιπόν είναι η εξής:Όλοι έξω.
Η οικογένεια και η ισοροπία της είναι ένα πράγμα πολύ ιερό για μένα και οι "φίλες" ειδικά τέτοιου τύπου που κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους και να περνάνε καλά να πάνε στο καλό.Δε χρειάζονται γενικότερα.Παρέα να μας ηρεμεί και να ξεδίνουμε " ναι".Φίλες όμως που να τα λέμε όλα και να έχουμε και απαιτήσεις ή να έχουν αυτές απαιτήσεις από τη σχέση "όχι".Πάνω απόλα ο άντρας μας και τα παιδιά μας.Για να μη παρεξηγηθώ δεν είμαι κατά της φιλίας αλλά είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει χαρακτήρας τόσο ψαγμενος ώστε να λυπάται όταν εσύ λυπάσαι και να χαίρεται όταν χαίρεσαι και να βλέπει την οικογένειά σου και τα παιδιά σου σαν κάτι πολύ καλό για σένα και όχι σαν κάτι πολύ κακό για την ίδια αφου εκ των πραγμάτων απομακρύνεστε μια που ο χρόνος περιορίζεται για βολτες και καφέδες.Άσε που όταν οι ίδιες κάνουν τη δική τους οικογένεια χάνονται τελείως και σε βλέπουν τυχαία και σου πετάνε και το μπαλάκι "χάθηκες βρε!πάρε κανένα τηλ. να τα πουμε...".!!

http://shineon-n-on.blogspot.com

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πάντως από τη στιγμή που κάποιος κάνει οικογένεια και παιδια είναι δύσκολο να διατηρηθούν οι ατομικές φιλιες του καθενός( αντρα
+γυναικασ εννοω)...ειναι πιο ευκολο να υπαρχουν οικογενειακές φιλιες...οικογενειες παρομοιας λογικης με τη δικιάς σας ...σε ιδια φαση (πχ. με μικρά παιδια..κλπ)...τοτε περνάς καλυτερα ..και εσυ και τα παιδια σου..

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειναι δικαιωμα της καθε μιας η επιλογη να κανουμε η οχι παιδια.σε οποια/ον αρεσει!!

http://stefxon@gmail.com

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η φιλια ειναι δουναι και λαβειν ,

οταν αλλαζουμε εμεις αλλαζουν και οι φιλοι μας /οι φιλες μας. Αν εμεις μιλαμε ολη την ωρα για την εγκυμοσυνη ,το συζυγο τα παιδια ειναι φυσικο οι ελευθερες φιλες μας να βαριουνται .Το ιδιο και αυτες ,αν μιλανε συνεχεια για εξοδους ,νυχια ,μαλλια ,σχεσεις ειναι φυσικο εμεις οι μαμαδες να βαριομαστε .

Παντα ολες πρεπει να θυμομαστε κατι .ΔΕΝ ειμαστε μονο μαμαδες ,μονο εργενισες ,μονο εργαζομενες ,μονο συζυγοι .
Και ολες οι υπολοιπες σχεσεις θελουν δουλεια ,χρονο και αφοσιωση .Για να εχουμε καλες φιλες πρεπει να δουλευουμε για τη σχεση αυτη .
Φυσικα και θα χαρουμε την εγκυμοσυνη μας ,φυσικα και περιμενουμε να χαρουν και οι φιλες .
Μην εχουμε ομως ΤΟΣΟ ΥΨΗΛΕς ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ απο τους γυρω μας .Ναι θα χαρουν αλλα το βραδυ θα συνεχισουν το προγραμμα τους με τις εξοδους τους κλπ /Και καλα θα κανουν.
Και εμεις θα συνεχισουμε το προγραμμα μας με τη δημιουργια της οικογενειας μας .Και την αλλη μερα το πρωι θα παρουμε τηλεφωνακι να δουμε πως τα περασε η ελευθερη φιλη μας και θα πουμε κι εμεις τα νεα μας χωρις να την πρηζουμε ..Καποι αστιγμη θα μας καταλαβει κι αυτη .

Εχω γραψει για τις φιλες μου σε αλλο θεμα [ειμαι λιγο τυχερη σ"αυτον τον τομεα και το εχουμε δουλεψει ολες πολυ ωραια εδω και 25 τουλαχιστον χρονια!!!]
Very Happy

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:πάντως από τη στιγμή που κάποιος κάνει οικογένεια και παιδια είναι δύσκολο να διατηρηθούν οι ατομικές φιλιες του καθενός( αντρα
+γυναικασ εννοω)...ειναι πιο ευκολο να υπαρχουν οικογενειακές φιλιες...οικογενειες παρομοιας λογικης με τη δικιάς σας ...σε ιδια φαση (πχ. με μικρά παιδια..κλπ)...τοτε περνάς καλυτερα ..και εσυ και τα παιδια σου..

αυτο λεγεται οικογενειακες παρεες και οχι φιλιες ,το αν περνανε τα παιδια σου καλα δεν το ξερεις ακομη ,θα το μαθεις αφου αρχισουν να επιλεγουν τους φιλους τους μονα τους μετα απο χρονια..Αν ειναι αυτα τα ιδια παιδακια εχε καλως ,σημαινει πως τα συμπαθουσανε και συνεχιζουν να ειναι φιλοι . Εγω παντως απο τις οικογενειακες παρεες των γονιων μου δεν κανω παρεα με κανενα απο εκεινα τα παιδακια που συναναστρεφομασταν τοτε. Εχω ευτυχησει βεβαι ναεχω παρα πολυ καλους αλλους φιλους.

Και εσυ πως περνας καλα αφου κανεις παρεα με ατομα με κριτηριο μονο οτι ειναι σε παρομοια οικογενειακη φαση με σενα? Δηλαδη αν αυτες οι παρεες δεν ειχαν παιδια δεν θα ηταν φιλοι ?

silia

silia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ada έγραψε:Εγώ θα απαντήσω από την αντίπερα όχθη μιας κ δεν είμαι μανούλα.

Μερικές φίλες μου από την ώρα που έγιναν μανούλες με αντιμετωπίζουν ειρωνικά όπως περιγράφεις. Μόνο που οι ατάκες είναι ανάποδες.

π.χ
Εγώ :Πωωω βαριέμαι να καθαρίσω σήμερα (κλασική ατάκα που πάντα λέμε μεταξύ μας)
Χ-φίλη: Μην παραπονιέσαι καθόλου Αντα , πού να είχες κ παιδί!Ρώτα εμένα που τρέχω όλη μέρα!!! Εσύ δεν ξέρεις πώς είναι η μητρότητα κτλ κτλ κτλ

Το εργάκι παίζεται καιρό μέχρι που δυστυχώς συνειδητοποιούμε ότι βρισκόμαστε σε διαφορετικές φάσεις στις ζωές μας κ δεν μπορούμε πλέον να επικοινωνήσουμε.

Άθελά μας πάντα αλλά δυστυχώς συμβαίνει...

Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές φορές στη ζωή μας "χανόμαστε" με ανθρώπους που κάναμε παρέα γιατί δεν συμβαδίζουν πλέον οι δρόμοι μας.

Κ καλύτερα που γίνεται έτσι ώστε να μη χαλιόμαστε ούτε εμείς , ούτε αυτοί Wink

ΕΓΩ ΚΟΥΚΛΑ
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΘΑΡΑ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΕΤΣΙ( ΑΧ ΧΡΥΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΤΛΠ..) ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΝΟΡΜΑΛ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΡΜΑΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ (ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ)

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 417472

silia

silia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
tatijana έγραψε:
bebaki!!! έγραψε:Το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι;;;;

Να ξερει η κολλητη σου οτι θα κανεις εξωσωματικη,οτι κυνηγας το ονειρο σου με χιλια βασανα και να ειναι εξαφανισμενη,να μη σε παιρνει ουτε ενα τηλ κι οταν τελικα δεν μενεις να σου λει ε παρτο αποφαση οτι δε θα κανεις παιδι και ζησε τη ζωη σου,σταματα να γυρνας στους γιατρους!!!!!!!! φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 679259

Πες της να πα να γαμηθει....Συγγνωμη κι ολας αλλα τα πηρα...Μακρυα απο τετοιες...

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑ ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="silia"]
Ada έγραψε:Εγώ θα απαντήσω από την αντίπερα όχθη μιας κ δεν είμαι μανούλα.

Μερικές φίλες μου από την ώρα που έγιναν μανούλες με αντιμετωπίζουν ειρωνικά όπως περιγράφεις. Μόνο που οι ατάκες είναι ανάποδες.

π.χ
Εγώ :Πωωω βαριέμαι να καθαρίσω σήμερα (κλασική ατάκα που πάντα λέμε μεταξύ μας)
Χ-φίλη: Μην παραπονιέσαι καθόλου Αντα , πού να είχες κ παιδί!Ρώτα εμένα που τρέχω όλη μέρα!!! Εσύ δεν ξέρεις πώς είναι η μητρότητα κτλ κτλ κτλ

Το εργάκι παίζεται καιρό μέχρι που δυστυχώς συνειδητοποιούμε ότι βρισκόμαστε σε διαφορετικές φάσεις στις ζωές μας κ δεν μπορούμε πλέον να επικοινωνήσουμε.

Άθελά μας πάντα αλλά δυστυχώς συμβαίνει...

Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές φορές στη ζωή μας "χανόμαστε" με ανθρώπους που κάναμε παρέα γιατί δεν συμβαδίζουν πλέον οι δρόμοι μας.

Κ καλύτερα που γίνεται έτσι ώστε να μη χαλιόμαστε ούτε εμείς , ούτε αυτοί Wink

ΕΓΩ ΚΟΥΚΛΑ
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΘΑΡΑ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΕΤΣΙ( ΑΧ ΧΡΥΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΤΛΠ..) ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΝΟΡΜΑΛ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΡΜΑΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ (ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ)

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 417472 [/quote

συμφωνω με τη silia

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τα πάντα στη ζωή είναι θέμα timing!!!

Δημιουργείς μια φιλία σε δεδομένες συνθήκες, γιατί κάτι σε συνδέει με έναν άνθρωπο ή έτυχε να βρεθείτε σε παρόμοια θέση κλπ κλπ...
Το αν θα διατηρηθεί μια φιλία εξαρτάται και από τους ανθρώπους και από τις καταστάσεις.

Θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε ότι οι φιλίες στην εποχή μας είναι δύσκολες, ιδίως ότν κάνεις οικογένεια και πρέπει να βάζεις προτεραιότητα την οικογένειά σου και να μην ανοίγεσαι πολύ, να αφήνεις τους υπόλοιπους λίγο απ'έξω.
Έχουν χαλάσει οικογένειες από 'φίλες' που μέχρι τότε τις θεωρούσαν αληθινές φίλες και δοκιμασμένες χρόνια.

Κατανοώ το ότι μια κοπέλα μπορεί να ζηλέψει γιατί παντρεύτηκες ή έκανες παιδί και αυτή όχι. Αλλά το να στο εκφράσει με ειρωνία στο άτομό σου είναι απαράδεκτο. Εγώ θα την απομάκρυνα.
Το να ειρωνεύευται απλά την αντίπερα όχθη, όπως ελέχθη παραπάνω, δηλαδή τις μανούλες που όλη μέρα τρέχουν γενικά γιατί κατά βάθος ζηλεύει μπορεί να είναι κατανοητό και δε θα με ενοχλούσε. Κάθε άνθρωπος δημιουργεί άμυνες για να νιώθει καλά. Ή απλά δεν κατανοεί αυτά που περνάς.

Είναι πολύ συχνό επίσης να απομακρύνονται φίλοι γιατί απλά οι δρόμοι τους πήγαν σε διαφορετικές κατευθύνσεις και δεν ταιριάζουν πια.

Από την άλλη έχω φίλη που ενώ είμαστε σε τελείως διαφορετική φάση συνεχίζουμε αν είμαστε πραγματικές φίλες και η καθεμιά λέει τα δικά της χωρίς ζήλειες και βαρεμάρες. Απλά δεν συναντιόμαστε πια τόσο συχνά γιατί οι ώρες μας δεν ταιριάζουν. Αυτό όμως είναι κατανοητό και από τις δύο και δεν υπάρχει πρόβλημα. Για μένα φίλη δεν σημαίνει κολλητή. Τα κολλητηλίκια απλά δε μου πάνε. Αυτό είναι στον άνθρωπο...

Και ναι είναι πολύ πιο εύκολο να βγαίνεις οικογενειακά με ανθρώπους στην ίδια φάση με σένα. Και περνάς καλύτερα και εσύ και τα παιδιά. Φυσικά ταιριάζεις κιόλας, δεν βγαίνεις απλά επειδή έχουν και αυτοί παιδιά.
Εδώ συγγενείς σου και όταν είναι σε άλλη φάση δεν σε καταλαβαίνουν και δεν μπορείς να περάσεις καλά σαν οικογένεια.

φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 417472 φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 417472 φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 417472

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ..φιλιά..Μεγάλο θέμα!!τα έχω πει και εγώ ξανά χαμομηλάκι!Έχω και εγώ δύο φίλες ακριβώς σαν τις δικές σου.Μόνο που η μία (η αιωνίως δεσμευμένη με έναν αχαΐρευτο 30άρη που δεν εχει δουλέψει πότε στην ζωή και δεν το ψάχνει καν το θέμα -οπότε καταλαβαίνεις ότι σιγά μην την παντρευτεί μετά από 10 χρόνια σχέσης!!) είναι η κουμπάρα μου.Αυτό είναι ακόμη χειρότερο.Προσπαθώ ώρες ώρες να έρθω στην θέση της,να νιώθεις την ζωή σου να είναι στάσιμη,να μην μπορείς να προχωρήσεις μπροστά για τον Α,Β,Γ λόγο και να βλέπεις τους άλλους να προχωράνε ενώ εσύ μένεις στάσιμος. Έχω πει πως παρεξηγηθήκαμε επειδή πίστευε πως το παιδί μου θα ήτανε κορίτσι για να το βαφτίσει και μετά την αυχενική δεν με πήρε για αρκετό καιρό ξανά τηλέφωνο να δει πως πάει η εγκυμοσύνη.Τι να τα κάνεις..Θεωρητικά οι σχέσεις μας έφτιαξαν αλλά δεν είναι έτσι.Και αυτό το κατάλαβα γιατί έμαθα ότι οι γονείς της χώρισαν και δεν μου είπε τίποτα εδώ και ένα χρόνο. Η άλλη μου φίλη είναι αιωνίως αδέσμευτη.Σε αναζήτηση του μεγάλου έρωτα που δεν έζησε ποτέ γιατί πάντα φοβότανε μην πληγωθεί και έδιωχνε από δίπλα της όλα τα αξιόλογα άτομα. Και τώρα θέλει να ζήσει και να παντρευτεί τον μεγάλοι έρωτα!Μιλάμε στο τηλέφωνο μία φορά τη βδομάδα (καμία από τις 2 δεν είναι Αθήνα) και μου αναλύει τι της λέει κάθε φορά η καφετζού,ότι κοντεύουν οι μέρες που θα γνωρίσει αυτόν που θα ζήσει μαζί για το υπόλοιπο της ζωής της και τπραγματικά την λυπάμαι. Θα μου έρθει να μας δει το ΣΚ όμως και πάντα ενδιαφέρεται τι κάνουμε και πως πάμε με το μωρό. Εαν κάποιος με ειρωνευότανε τότε απλώς θα τον έβγαζα από την ζωή μου. Οκ καταλαβαίνω ότι μπορεί να έιμαστε σε εντελώς αντιδιαμετρικές φάσεις αλλά αυτό δεν είναι λόγος για κακεντρεχή σχόλια.Ο άνθρωπος περνάει διαφορες φάσεις και πρέπει να προσαρμόζεται αναλόγως. Να κοιτάς να είσαι εσύ καλά με την οικογένεια σου και την Μυρτούλα σας και όλα τα υπόλοιπα περισσέυουν..το έχω ψάξει τόσο πολύ πια το συγκεκριμένο θέμα που με έχει κουράσει!Και φυσικά μην προσπαθείς να μπεις εσύ την θέση τους για να διακιολογήσεις καταστάσεις.Δεν είναι κακό να προσπαθήσουν και οι άλλοι να μπούνε μία φορά στην δική μας!

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αυτο που με ενοχλει και νομιζω οτι θα ενοχλουσε και τον καθενα δεν ειναι οτι δεν με καταλαβαινουν και δεν μπορουν να μπουν στη θεση μου.Ισως και εγω αν ηταν αντιθετα τα πραγματα δεν θα μπορουσα να μπω στη δικη τους θεση.Αυτο που με ενοχλει ειναι τα κακεντρεχη σχολια και η ειρωνεια.επρεπε να δεις υφος και χασκογελακια!Δεν το πιστευα!Περιττο να πω οτι εγω ειμαι αυτη που παιρνει τα τηλ. για να μαθω τι κανουν κτλ παρ'ολο και ενα μωρο εχω,και βοηθεια οχι παντα,και φυσικα δουλευω κανονικα απο οταν 40ισα.

Οταν το φερνω στο μυαλο μου ειναι πολυ γελοιο να καθομαι να σκεφτομαι γιατι με πειραζουν ολα αυτα,πραγματικα.Ισως γιατι εγω δεν εσχοληθηκα ποτε με το ποτε παντρευτηκε η μια και η αλλη,ποτε εκανε παιδι,ποτε το βυζαξε,ποτε το ξεσκ@τωσε γιατι παντα ημουν πολυασχολη με αλλα πραγματα,λ.χ με τη δουλεια μου που μου ετρωγε πολλες ωρες.

Επρεπε να ειχα απομακρυνθει οταν ειχα ακουσει τα πρωτα σχολια οτι ο αντρας μου ειναι μεγαλος(εχουμε 7 χρονια διαφορα,μιλαμε οτι μου το παρουσιαζαν τουλαχιστον ως χιλιετια),οτι ημασταν λιγο καιρο μαζι μεχρι να παντρευτουμε(1 χρονο),οτι καναμε πολυ γρηγορα μωρο και δεν ευχαριστηθηκαμε τον εγγαμο βιο(σταματησαμε να προσεχουμε 6 μηνες μετα το γαμο και εμεινα εγκυος σχεδον αμεσως-φταιω και γι'αυτο).Ολα αυτα τα ακουγα ως σχολια μηηηηνες τωρα.Και πλεον δεν μπορω να τα ακουω.ΒΑΡΕΘΗΚΑ!

bebaki μου,αυτο που περιγραφεις ειναι τουλαχιστον φρικιαστικο.Συμφωνω με tatijana το εθεσε απολυτα σωστα, Laughing Laughing Laughing Laughing δεν φανταζομαι να μιλας ακομα με αυτο το φιδι? φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 534787 φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 534787 φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( 534787

carrie,εσυ θυμασαι που τα λεγαμε απο το γκρουπακι μας τοτε,και τελικα κατα βαθος ολες οι περιπτωσεις ειναι ιδιες.Να σκεφτεις οτι η μια απο τις 2 με την ειρωνεια ειναι κουμπαρα-to-be!Πριν 1,5 χρονο περιπου μας ζητησε να την παντρεψουμε με τον αιωνιο γκομενο που την αρραβωνιαστηκε αλλα δεν εννοει να την παντρευτει,που εχει αλλαξει 40 ημερομηνιες γαμου και ακομα τπτ και φτανουμε πλεον στα βαφτισια της μικρης μου το καλοκαιρι και θελω να ρωτησω "βρε παιδια,εσεις ποτε παντρευεστε γιατι πρεπει να κανω και τα κουμαντα μου,μου εχουν πεσει πολλα φετος,να μην ξερω να κανονιστω?" γιατι εδω και ποσο καιρο μας "απειλουν" οπως σωστα λεει ο αντρας μου οτι θα παντρευτουν!Αμα ημουν πραγματικα κακια επρεπε καθε φορα που μου λεει μια βλακεια για τη μπεμπα να τη ρωταω ποτε παντρευεται.Που δεν θα ηταν παραλογο να το κανω γιατι εκτος απο τη βαφτιση της μικρης,παντρευονται και δυο μου ξαδερφια και με ρωτανε και τα αυτα που θα γινουμε εμεις κουμπαροι για να κανονισουν ημερομηνια να μην πεσουν μαζι.Φαντασου για τι σκηνικο μιλαμε!Εγω της ειπα παντως αμα θελει μωρο να κανει,δεν την εμποδιζει ο γαμος για κατι τετοιο.Ή να κανει πολιτικο.Ή να κανει γαμοβαφτιση μετα.Μπααααααααααα!!!!Θελει,λεει,παραδοσιακα! tongue tongue tongue ε,κατσε τοτε και μην κακιζεσαι με τα μωρα των αλλων!


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις