Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
124 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 124 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ένα θα σου πω..με την φιλή μου δεν είχαμε καν τέτοια θέματα όταν μας πάντρεψε!Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ έχω μετανιώσει αυτη την κουμπαριά..από τότε έχουμε παρεξηγηθεί όσες φορές δεν παρεξηγηθήκαμε στα 20 χρόνια που γνωριζόμαστε..

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω φυσικα πλεον δεν θελω να την παντρεψω -αν τελικα παντρευτουν ετσι που πανε αλλα ελπιζω να το κανουν γιατι πλεον τη λυπαμαι ο,τι και αν λεει και αυτο που θα ξεκαθαρισω αμεσα ειναι οτι δεν προκειται να βαφτισω κανενα της παιδι.Ειμαι σιγουρη οτι θα μας το πουν γιατι μας το εχουν αναφερει απεξω απεξω οτι οι κουμπαροι που παντρευουν ειναι εθιμο να βαφτιζουν και το 1ο παιδι και με ρωτουσαν γιατι θα βαστισει αλλος τη Μυρτω και οχι ο κουμπαρος μας και αν μαλωσαμε(θεος φυλαξοι με τον ανθρωπο!).Γιατι ετσι γουσταρουμε,τι θα πει "ειναι εθιμο"? εχουμε ηδη ενα βαφτιστηρι με τον αντρα μου,μας φτανει και περισσευει,δεν ειναι καιροι για τετοια.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω οτι ολοι ειμαστε λιγο πονεμενοι στο θεμα φιλια...οταν ειμαστε μονες εχουμε πολλες φιλες,μολις κανουμε σχεση μενουν λιγοτερες και με τα παιδια ελαχιστοι....ισως και κανεις.....
απο οταν γνωρισα τον αντρα μου αρχισα να κοβω φιλες απο μονη μου.....οπως και ο αντρας μου.....υπηρχαν ατομα που ειμασταν εκ διαμετρου αντιθετοι......μεχρι παντρευτουμε ομως και να κανουμε παιδια περασαν αιωνες......παρολα αυτα ειμαι η μονη απο τους τοτε φιλους μου που εχει παιδια....α!και απο τους φιλους του αντρα μου!!!!!
πλεον εχω κρατησει μια κολλητη απο τα σχολικα μου χρονια...ελευθερη και πολυ κουκουρουκου...μπορει να μην μιλαμε συχνα και να μην βγαινουμε αλλα ειναι παντα διπλα μου στα δυσκολα....ΠΑΝΤΑ!!!!!!και ακομα υπαρχει και ο κολλητος του αντρα μου με τον οποιο πιο πολυ μιλαω εγω παρα ο αντρας μου...ασε που πλεον ειναι συγγενης!!!!!
και στο τωρα οντας μαμα και παντρεμενη οι παρεες μου πλεον ειναι ζευγαρια που ταιριαζουν και σε εμενα αλλα και στον αντρα μου (τα κοριτσια ειναι ακομα μικρα για να εχουν επιλογη)αλλα και που τα παιδια μας περνουν καλα!!!!

παντως θεωρω οτι σε ολες τις σχεσεις οταν κατι χαλαει δεν φταιει μονο ο αλλος...καπου εχουμε κανει και εμεις λαθη!!!!εκτος απο τις περιπτωσεις που ο αλλος ειναι κομπλεξικος και παρτακιας.....και δεν μπορει να χαρει με τη χαρα σου και που νομιζει οτι ειναι ο μονος ανθρωπος που εχει προβληματα!!!!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
shineon έγραψε:Εγώ κορίτσια την έχω γράψει πολλές φορές την αποψή μου και για τις φίλες και για τα σόγια.Αλλά μάλλον είμαι πολύ απόλυτη.Η άποψή μου λοιπόν είναι η εξής:Όλοι έξω.
Η οικογένεια και η ισοροπία της είναι ένα πράγμα πολύ ιερό για μένα και οι "φίλες" ειδικά τέτοιου τύπου που κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους και να περνάνε καλά να πάνε στο καλό.Δε χρειάζονται γενικότερα.Παρέα να μας ηρεμεί και να ξεδίνουμε " ναι".Φίλες όμως που να τα λέμε όλα και να έχουμε και απαιτήσεις ή να έχουν αυτές απαιτήσεις από τη σχέση "όχι".Πάνω απόλα ο άντρας μας και τα παιδιά μας.Για να μη παρεξηγηθώ δεν είμαι κατά της φιλίας αλλά είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει χαρακτήρας τόσο ψαγμενος ώστε να λυπάται όταν εσύ λυπάσαι και να χαίρεται όταν χαίρεσαι και να βλέπει την οικογένειά σου και τα παιδιά σου σαν κάτι πολύ καλό για σένα και όχι σαν κάτι πολύ κακό για την ίδια αφου εκ των πραγμάτων απομακρύνεστε μια που ο χρόνος περιορίζεται για βολτες και καφέδες.Άσε που όταν οι ίδιες κάνουν τη δική τους οικογένεια χάνονται τελείως και σε βλέπουν τυχαία και σου πετάνε και το μπαλάκι "χάθηκες βρε!πάρε κανένα τηλ. να τα πουμε...".!!

Συγγνώμη άλλα διαφωνώ πάρα πολύ.Για μένα η φιλία είναι κάτι ιερό. κι όσο αγαπάω τον άντρα μου άλλο τόσο αγαπάω και τις φίλες μου.ή φιλία θέλει δουλειά, κόπο και αφοσίωση. δε λέω ότι δεν υπα΄ρχουν κομπλεξικοί άνθρψποι αλλά αυτοί φαίνονται.εγώ έχω έρθει Κύπρο εδώ και 3 χρόνια κι είμαι η μόνη από τις φίλες μου που έκανε οικογένεια. κι όμως καμία δε χάθηκε, όλες είναι δίπλα μου κι ας είμαστε μακρυά. κι όπως αυτές δε βαριούνται να τους λέω για τη μικρή, έτσια κι εγώ δε βαριέμαι να μου λένε τα νέα τους.εγώ πάντως χωρίς τους φίλους μου δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη.

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ολα χρειαζονται.και ο συζηγος-συντροφος και οι φιλες. και πολλες φορες λενε πραγματα χωρις να τα σκεφτουν.το θεμα ειναι και η ολη τους συμπεριφορα.
οποτε κρινεις και κρατας αυτους που σου κανουν!!

http://stefxon@gmail.com

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

εμενα οι φιλοι μου ειναι ολη μου η ζωη.Μεγαλωσαμε μαζι ,καναμε την ζωη μας μαζι ,παντρευτηκαμε ολοι πολυ κοντα,καναμε ολοι μαζι παιδια.Δεν βρισκομαστε οπως παλια ,λογικο βεβαια (δουλεια-σπιτι-παιδια)αλλα παντα ειμαστε μαζι. Very Happy Very Happy και τους αγαπω πολυ.ειναι αδελφια μου Very Happy
2 που δεν μου κανανε -οχι λογω οικογενειας-αλλοι λογοι απλα αποχωρησαν απο την ζωη μου ομορφα και ωραια..και καλα να ειναι βεβαια.
αυτα.

32φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Μαρ 20, 2012 1:33 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θεωρω οτι δυστυχως δεν υπαρχουν φιλιες 100%100...ολο και καποια ζηλια θα υπαρχει εστω και αν δεν εκφραζεται,ολο και καποιες δευτερες σκεψεις υπαρχουν..ειναι στην φυση του ανθρωπου αυτο.πρεπει να εχεις δουλεψει τελεια με τον εαυτο σου για να πετυχεις το αντιθετο.και επισης πιστευω οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις στο συγκεκριμενο θεμα.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΙΑ 100% .
ειμαι με την alex φιλη αδελφικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,δυο διαφορετικοι ανθρωποι,με διαφορετικα γουστα και στυλ ζωης.Αυτο δεν μας εχει κανει ομως να απομακρυνθουμε.ειμαστε παντα εκει η μια για την αλλη.Η αλεχ μενει πια σουηδια αλλα μιλαμε συχνα.ερχετε ελλαδα τα λεμε.Δεν θελει να παντρευτει επουδενει και να κανει παιδια.Δεν αντεχει τα παιδια.σεβαστο.Αλλα παντα θα ρωτησει για το αντρακι μου.Δεν πιστευει στον θεο με την καμια.εγω πιστευω.
θα μπορουσα να πω πολλα και να τα αναλυσω.
Αλλα απλα θα πω οτι ειναι η αδελφη μου,σεβομαστε η μια την αλλη.πορευομαστε με τις επιλογες μας και αγαπαμε η μια την αλλη μεσα στην διαφορετικοτητα μας.
Very Happy Very Happy

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamavivo έγραψε:
εμενα οι φιλοι μου ειναι ολη μου η ζωη.Μεγαλωσαμε μαζι ,καναμε την ζωη μας μαζι ,παντρευτηκαμε ολοι πολυ κοντα,καναμε ολοι μαζι παιδια.Δεν βρισκομαστε οπως παλια ,λογικο βεβαια (δουλεια-σπιτι-παιδια)αλλα παντα ειμαστε μαζι. Very Happy Very Happy και τους αγαπω πολυ.ειναι αδελφια μου Very Happy
2 που δεν μου κανανε -οχι λογω οικογενειας-αλλοι λογοι απλα αποχωρησαν απο την ζωη μου ομορφα και ωραια..και καλα να ειναι βεβαια.
αυτα.

συμφωνω,οι φιλοι ειναι διπλα μας ,ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω

35φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Μαρ 20, 2012 2:25 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΙΑ 100% .
ειμαι με την alex φιλη αδελφικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,δυο διαφορετικοι ανθρωποι,με διαφορετικα γουστα και στυλ ζωης.Αυτο δεν μας εχει κανει ομως να απομακρυνθουμε.ειμαστε παντα εκει η μια για την αλλη.Η αλεχ μενει πια σουηδια αλλα μιλαμε συχνα.ερχετε ελλαδα τα λεμε.Δεν θελει να παντρευτει επουδενει και να κανει παιδια.Δεν αντεχει τα παιδια.σεβαστο.Αλλα παντα θα ρωτησει για το αντρακι μου.Δεν πιστευει στον θεο με την καμια.εγω πιστευω.
θα μπορουσα να πω πολλα και να τα αναλυσω.
Αλλα απλα θα πω οτι ειναι η αδελφη μου,σεβομαστε η μια την αλλη.πορευομαστε με τις επιλογες μας και αγαπαμε η μια την αλλη μεσα στην διαφορετικοτητα μας.
Very Happy Very Happy
πιστευω οτι πολλες φορες μπερδευουμε την φιλια με την προσκολληση στο παρελθον.δλ πχ.περασαμε πολλα μαζι,σχολειο μαζι,εφηβεια μαζι,ερωτες μαζι κτλ.το θεμα ειναι τι γινεται οταν συνεχιζεται η τριβη με μια φιλη μας.να μην μας χωριζει πχ.η αποσταση η οτιδηποτε αλλο.

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:θεωρω οτι δυστυχως δεν υπαρχουν φιλιες 100%100...ολο και καποια ζηλια θα υπαρχει εστω και αν δεν εκφραζεται,ολο και καποιες δευτερες σκεψεις υπαρχουν..ειναι στην φυση του ανθρωπου αυτο.πρεπει να εχεις δουλεψει τελεια με τον εαυτο σου για να πετυχεις το αντιθετο.και επισης πιστευω οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις στο συγκεκριμενο θεμα.

100% δεν υπαρχει σε καμια σχεση ,καλη μου .

Ολα θελουν προσπαθεια .Κανεις δε μας εγγυατε οτι οι αγαπημενοι που επιλεγουμε θα ειναι μαζι μας για παντα .

Γι αυτο οφειλουμε να ειμαστε ανοιχτοι στη ζωη κα σε ολες τις ανθρωπινες σχεσεις .
Μπορει καποια μανουλα να μην εχει φιλους και να βασιζεσαι στο συζυγο και στα παιδια .
ΑΝ ομως ...ΑΝ ΑΝ ΑΝ για καποιο λογο ο συζυγος λειψει [ για δουλεια ,απο χωρισμο , απο θανατο φτου φτου ] και τα παιδια τραβηξουν το δρομο τους μεγαλωνοντας, τοτε δε θα επρεπε να εχει κρατησει τις φιλες της?

Ολες οι σχεσεις θελουν να τις δουλευεις .Αλλωστε ο ανθρωπος ειναι απο τη φυση του κοινωνικος ,το μυαλο μας και χαρακτηρας μας μας αποξενωνει απο τους αλλους.

Εγω τιμω και αγαπω τις φιλες μου και αυτες το ιδιο .Παντα η οικογενεια πρωτη αλλα και οι φιλοι στηριγμα

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:
mamavivo έγραψε:ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΙΑ 100% .
ειμαι με την alex φιλη αδελφικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,δυο διαφορετικοι ανθρωποι,με διαφορετικα γουστα και στυλ ζωης.Αυτο δεν μας εχει κανει ομως να απομακρυνθουμε.ειμαστε παντα εκει η μια για την αλλη.Η αλεχ μενει πια σουηδια αλλα μιλαμε συχνα.ερχετε ελλαδα τα λεμε.Δεν θελει να παντρευτει επουδενει και να κανει παιδια.Δεν αντεχει τα παιδια.σεβαστο.Αλλα παντα θα ρωτησει για το αντρακι μου.Δεν πιστευει στον θεο με την καμια.εγω πιστευω.
θα μπορουσα να πω πολλα και να τα αναλυσω.
Αλλα απλα θα πω οτι ειναι η αδελφη μου,σεβομαστε η μια την αλλη.πορευομαστε με τις επιλογες μας και αγαπαμε η μια την αλλη μεσα στην διαφορετικοτητα μας.
Very Happy Very Happy
πιστευω οτι πολλες φορες μπερδευουμε την φιλια με την προσκολληση στο παρελθον.δλ πχ.περασαμε πολλα μαζι,σχολειο μαζι,εφηβεια μαζι,ερωτες μαζι κτλ.το θεμα ειναι τι γινεται οταν συνεχιζεται η τριβη με μια φιλη μας.να μην μας χωριζει πχ.η αποσταση η οτιδηποτε αλλο.
μας χωριζει η αποσταση τον τελευταιο χρονο.καθοτι 38 χρονων θεωρω οτι καταλαβαινω πολυ καλα για το τι γινετε μετα.ποιος αλλωστε προλαβαινει να προσκοληθει στο παρελθον?Τρεχει το παρον με χίλια.Και η δεκαετια τον αντα ειναι απλα καταπληκτικη αν την μοιραζεσε με τους φιλους σου.φιλιά Very Happy Very Happy

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lilliput έγραψε:
cinderella έγραψε:Αυτή ήταν μια δικιά μου φίλη... http://www.eimaimama.gr/2012/02/i-fili-mou-i-faii.html

πω πω ποια μου θυμίζει άραγε?! ποια μου θυμίζει?! Twisted Evil

bebaki!!! έγραψε:Το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι;;;;

Να ξερει η κολλητη σου οτι θα κανεις εξωσωματικη,οτι κυνηγας το ονειρο σου με χιλια βασανα και να ειναι εξαφανισμενη,να μη σε παιρνει ουτε ενα τηλ κι οταν τελικα δεν μενεις να σου λει ε παρτο αποφαση οτι δε θα κανεις παιδι και ζησε τη ζωη σου,σταματα να γυρνας στους γιατρους!!!!!!!! φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( - Σελίδα 2 679259

να την διώξεις απ΄τη ζωή σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη!! Twisted Evil


κι εγώ είμαι καμμένη από φίλη,είχα γράψει κάποτε κι ένα θέμα αλλά δε το βρίσκω όσες φορές το έψαξα.. Sad Sad


Λιλη εδω : http://forum.eimaimama.gr/t7219-topic

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:
mamavivo έγραψε:ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΙΑ 100% .
ειμαι με την alex φιλη αδελφικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,δυο διαφορετικοι ανθρωποι,με διαφορετικα γουστα και στυλ ζωης.Αυτο δεν μας εχει κανει ομως να απομακρυνθουμε.ειμαστε παντα εκει η μια για την αλλη.Η αλεχ μενει πια σουηδια αλλα μιλαμε συχνα.ερχετε ελλαδα τα λεμε.Δεν θελει να παντρευτει επουδενει και να κανει παιδια.Δεν αντεχει τα παιδια.σεβαστο.Αλλα παντα θα ρωτησει για το αντρακι μου.Δεν πιστευει στον θεο με την καμια.εγω πιστευω.
θα μπορουσα να πω πολλα και να τα αναλυσω.
Αλλα απλα θα πω οτι ειναι η αδελφη μου,σεβομαστε η μια την αλλη.πορευομαστε με τις επιλογες μας και αγαπαμε η μια την αλλη μεσα στην διαφορετικοτητα μας.
Very Happy Very Happy
πιστευω οτι πολλες φορες μπερδευουμε την φιλια με την προσκολληση στο παρελθον.δλ πχ.περασαμε πολλα μαζι,σχολειο μαζι,εφηβεια μαζι,ερωτες μαζι κτλ.το θεμα ειναι τι γινεται οταν συνεχιζεται η τριβη με μια φιλη μας.να μην μας χωριζει πχ.η αποσταση η οτιδηποτε αλλο.

συνεχιζεται η σχεση η φιλικη ,και οχι απαραιτητα η τριβη . Και βεβαια εννοειται πως δε μενουν ολοι πλαι μας ,η ζωη προχωραει και εξελλισεται μαζι με τη ζωη εξελλισονται και οι ανθρωποι . Αν καποιος ειναι κολλημενος στο παρελθον και στο τι εκανε στο σχολειο δεν παει πουθενα .
Εγω με τις φιλες μου γνωριζομαι απο το σχολειο ,αλλα μας δενει η διαρκεια και η κοινη πορεια ως τωρα ,η εμπιστοσυνη που χτιστηκε σιγα σιγα και η συνεχως καλη διαθεση να βρισκομαστε και να κανουμε κοινα πραγματα .
Παμε για καφεδακι ,για ποτο ,για τρεξιμο ,θεατρο ,σινεμα ,σε παιδικα παρτυ με οσες ειναι μαμαδες , στο γυμναστηριο καμια φορα .Μιλαμε για ερωτες ,αγαπες ,ρουχα παπουτσια καλλυντικα ,δουλεια ,καριερα,gossip,για το αυτοκινητο ,για την οικονομικη κριση και ισως λιγακι και για τα παιδια .Οχι και συνεχεια γιατι γι αυτο βρισκομαστε ! για να ξεδωσουμε απο το σπιτι

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:
KRISTI 1 έγραψε:
mamavivo έγραψε:ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΙΑ 100% .
ειμαι με την alex φιλη αδελφικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,δυο διαφορετικοι ανθρωποι,με διαφορετικα γουστα και στυλ ζωης.Αυτο δεν μας εχει κανει ομως να απομακρυνθουμε.ειμαστε παντα εκει η μια για την αλλη.Η αλεχ μενει πια σουηδια αλλα μιλαμε συχνα.ερχετε ελλαδα τα λεμε.Δεν θελει να παντρευτει επουδενει και να κανει παιδια.Δεν αντεχει τα παιδια.σεβαστο.Αλλα παντα θα ρωτησει για το αντρακι μου.Δεν πιστευει στον θεο με την καμια.εγω πιστευω.
θα μπορουσα να πω πολλα και να τα αναλυσω.
Αλλα απλα θα πω οτι ειναι η αδελφη μου,σεβομαστε η μια την αλλη.πορευομαστε με τις επιλογες μας και αγαπαμε η μια την αλλη μεσα στην διαφορετικοτητα μας.
Very Happy Very Happy
πιστευω οτι πολλες φορες μπερδευουμε την φιλια με την προσκολληση στο παρελθον.δλ πχ.περασαμε πολλα μαζι,σχολειο μαζι,εφηβεια μαζι,ερωτες μαζι κτλ.το θεμα ειναι τι γινεται οταν συνεχιζεται η τριβη με μια φιλη μας.να μην μας χωριζει πχ.η αποσταση η οτιδηποτε αλλο.

συνεχιζεται η σχεση η φιλικη ,και οχι απαραιτητα η τριβη . Και βεβαια εννοειται πως δε μενουν ολοι πλαι μας ,η ζωη προχωραει και εξελλισεται μαζι με τη ζωη εξελλισονται και οι ανθρωποι . Αν καποιος ειναι κολλημενος στο παρελθον και στο τι εκανε στο σχολειο δεν παει πουθενα .
Εγω με τις φιλες μου γνωριζομαι απο το σχολειο ,αλλα μας δενει η διαρκεια και η κοινη πορεια ως τωρα ,η εμπιστοσυνη που χτιστηκε σιγα σιγα και η συνεχως καλη διαθεση να βρισκομαστε και να κανουμε κοινα πραγματα .
Παμε για καφεδακι ,για ποτο ,για τρεξιμο ,θεατρο ,σινεμα ,σε παιδικα παρτυ με οσες ειναι μαμαδες , στο γυμναστηριο καμια φορα .Μιλαμε για ερωτες ,αγαπες ,ρουχα παπουτσια καλλυντικα ,δουλεια ,καριερα,gossip,για το αυτοκινητο ,για την οικονομικη κριση και ισως λιγακι και για τα παιδια .Οχι και συνεχεια γιατι γι αυτο βρισκομαστε ! για να ξεδωσουμε απο το σπιτι

αυτα ειναι Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλημερα.
Εμενα δν μου εχει τυχει να με αντιμετωπισουν με ειρωνια οσο αφορα τα παιδια,αντιθετως να με ρωτανε πως τα βγαζω περα κι οτι εκεινες δν θα καταφερναν κτλ..

Αλλα εμενα με πειραζει οτι ειχα 3 φιλες που ειχαμε πολυ επαφη,κι λογω διαφορων συνθηκων δν βρισκομαστταν συχνα,γτ η μια δουλευε 12ωρα το καταλαβαινα,κι η αλλη μετακομισε 20χλμ μακρια κ δν εχει μεσον να ερχεται,κι οταν γεννησα δν ηρθε ουτε η μια ουτε η αλλη,κι μαλιστα η μια δν ξαναπηρε τηλεφωνο,κι δν μπορω να την δικαιολογησω με τπτ γτ ξερω οτι ο πατερας της της πληρωνει ολους τους λογαριαμσους οποτε ενα τηλ να μου πει θα περασω καποια στιγμη κτλ,θα μπορουσε.
Με την 3η χαθηκαμε οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα.Μολις μαθε οτι ειμαι εγκυος φωναζε κι κατηγορουε τον αντρα μου οτι το εκανε επιτηδες.Αλλα το ξεπερασε.Ομως η ρηξη αναμεσα μας ηρθε οταν εμεινε η ιδια εγκυος ενα μηνα μετα κι ηθελε να κανει εκτρωση κι της ειπα μην το κανεις δωσε το για υιοθεσια θα το παρουμε εμεις στο κατω κατω κι γυρισε με υφος κι μ ειπε,προτιμω να κανω εκτρωση παρα να ο παρετε εσεις.Ποιος εγω που ημασταν κωλος κι βρακι,που ξοδευαμε 20ωρες τη μερα μαζι,οταν λεμε τα παντα μαζι,τα παντα,βεβαια μετα εφυγε μονιμα στο εξωτερικο,κι πλεον εχουμε μια τυπικη σχεση μεσω νετ τπτ περισσοτερο.
Γενικως για μενα φιλες ειναι 2 κοπελες γυναικες συναδελφων του αντρα μου οι οποιες οχι απλα μου φερονται σαν φιλες κι παραπανω κι μια συμμαθητρια απο το σχολειο!
Παρολο που πληγωθηκα που οι παλιες μου φιλες δν με θελουν για δικους τους λογους στην ζωη τους,δν μπορω να τις παρακαλαω,δλδ θελω το πρωι να παω να πιω εναν καφε σε καμια φιλη μου κι δν εχω καμια,οι 2 αυτες δουλευουν ολη μερα κι η αλλη μενει μακρια κι δν μπορουμε να βρισκομαστε συχνα.

42φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Μαρ 20, 2012 3:30 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως μεγαλο θεμα η φιλια..ο καθενας οπως το βλεπει.

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arkoudaki έγραψε:
shineon έγραψε:Εγώ κορίτσια την έχω γράψει πολλές φορές την αποψή μου και για τις φίλες και για τα σόγια.Αλλά μάλλον είμαι πολύ απόλυτη.Η άποψή μου λοιπόν είναι η εξής:Όλοι έξω.
Η οικογένεια και η ισοροπία της είναι ένα πράγμα πολύ ιερό για μένα και οι "φίλες" ειδικά τέτοιου τύπου που κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους και να περνάνε καλά να πάνε στο καλό.Δε χρειάζονται γενικότερα.Παρέα να μας ηρεμεί και να ξεδίνουμε " ναι".Φίλες όμως που να τα λέμε όλα και να έχουμε και απαιτήσεις ή να έχουν αυτές απαιτήσεις από τη σχέση "όχι".Πάνω απόλα ο άντρας μας και τα παιδιά μας.Για να μη παρεξηγηθώ δεν είμαι κατά της φιλίας αλλά είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει χαρακτήρας τόσο ψαγμενος ώστε να λυπάται όταν εσύ λυπάσαι και να χαίρεται όταν χαίρεσαι και να βλέπει την οικογένειά σου και τα παιδιά σου σαν κάτι πολύ καλό για σένα και όχι σαν κάτι πολύ κακό για την ίδια αφου εκ των πραγμάτων απομακρύνεστε μια που ο χρόνος περιορίζεται για βολτες και καφέδες.Άσε που όταν οι ίδιες κάνουν τη δική τους οικογένεια χάνονται τελείως και σε βλέπουν τυχαία και σου πετάνε και το μπαλάκι "χάθηκες βρε!πάρε κανένα τηλ. να τα πουμε...".!!

Συγγνώμη άλλα διαφωνώ πάρα πολύ.Για μένα η φιλία είναι κάτι ιερό. κι όσο αγαπάω τον άντρα μου άλλο τόσο αγαπάω και τις φίλες μου.ή φιλία θέλει δουλειά, κόπο και αφοσίωση. δε λέω ότι δεν υπα΄ρχουν κομπλεξικοί άνθρψποι αλλά αυτοί φαίνονται.εγώ έχω έρθει Κύπρο εδώ και 3 χρόνια κι είμαι η μόνη από τις φίλες μου που έκανε οικογένεια. κι όμως καμία δε χάθηκε, όλες είναι δίπλα μου κι ας είμαστε μακρυά. κι όπως αυτές δε βαριούνται να τους λέω για τη μικρή, έτσια κι εγώ δε βαριέμαι να μου λένε τα νέα τους.εγώ πάντως χωρίς τους φίλους μου δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη.
Μακάρι να είσαι η εξαίρεση.Εγώ έχω δει όμως να γίνεται πάααρα πολύ αυτό που λέω και πολύ πολύ λιγότερο φιλίες πραγματικές όμως όχι λυκοφιλίες να κρατάνε όπως πρέπει.Τι να κάνεις;ο άνθρωπος μεγαλώνοντας αλλάζει και αλλάζουν και οι άλλοι.Αν συμβαδίσουν έχει καλώς,αλλιώς...χάνονται.Νασαι καλά και να είσαι πάντα χαρούμενη!

http://shineon-n-on.blogspot.com

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εννοείται πως είναι κ στο άτομο!

Υπάρχουν κοπέλες-μαμάδες που λένε την έκφραση "θα δεις όταν με το καλό γίνεις μανούλα" με καλό κ γλυκό τρόπο σαν να στο εύχονται.

Κ υπάρχουν οι άλλες που το λένε με τέτοια ειρωνεία κ φαρμάκι ,(με ταυτόχρονο βάλσιμο των χεριών στη μέση ,αν με πιάνετε...) που αναρωτιέσαι τι τους έχεις κάνει για να βγάζουν τέτοια εμπάθεια Rolling Eyes

Δεν θεωρώ ότι είναι παράλογο για μια μαμά να μιλάει για τα παιδιά της κ την καθημερινότητά της (άλλο πόσο είναι απόλυτα λογικό) , αλλά δεν αντέχω να με κρίνει για το γεγονός ότι εγώ δεν έχω ακόμα παιδί κ να με θεωρεί κατώτερη από αυτήν Rolling Eyes

Πάλι σεντόνι έγραψα Razz



Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ada έγραψε:Εννοείται πως είναι κ στο άτομο!

Υπάρχουν κοπέλες-μαμάδες που λένε την έκφραση "θα δεις όταν με το καλό γίνεις μανούλα" με καλό κ γλυκό τρόπο σαν να στο εύχονται.

Κ υπάρχουν οι άλλες που το λένε με τέτοια ειρωνεία κ φαρμάκι ,(με ταυτόχρονο βάλσιμο των χεριών στη μέση ,αν με πιάνετε...) που αναρωτιέσαι τι τους έχεις κάνει για να βγάζουν τέτοια εμπάθεια Rolling Eyes

Δεν θεωρώ ότι είναι παράλογο για μια μαμά να μιλάει για τα παιδιά της κ την καθημερινότητά της (άλλο πόσο είναι απόλυτα λογικό) , αλλά δεν αντέχω να με κρίνει για το γεγονός ότι εγώ δεν έχω ακόμα παιδί κ να με θεωρεί κατώτερη από αυτήν Rolling Eyes

Πάλι σεντόνι έγραψα Razz



αυτο ειναι δικο της προβλημα που θα το λυσει με τον ψυχολογο της Κατωτερος ανθρωπος δεν ειναι κανενας.
Αρα εδω μιλαμε για μια ζηλοφθονη κοπελα και δεν αξιζει να λεγεται φιλη σου .

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:
αυτο ειναι δικο της προβλημα που θα το λυσει με τον ψυχολογο της Κατωτερος ανθρωπος δεν ειναι κανενας.
Αρα εδω μιλαμε για μια ζηλοφθονη κοπελα και δεν αξιζει να λεγεται φιλη σου .


Γενικά μίλησα Very Happy
παντού βλέπεις τέτοιο κόσμο, στη δουλειά, σε συγγενείς κ δεν μπορείς να τους κόψεις δυστυχώς... Mad



Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ada έγραψε:
Νανακι έγραψε:
αυτο ειναι δικο της προβλημα που θα το λυσει με τον ψυχολογο της Κατωτερος ανθρωπος δεν ειναι κανενας.
Αρα εδω μιλαμε για μια ζηλοφθονη κοπελα και δεν αξιζει να λεγεται φιλη σου .


Γενικά μίλησα Very Happy
παντού βλέπεις τέτοιο κόσμο, στη δουλειά, σε συγγενείς κ δεν μπορείς να τους κόψεις δυστυχώς... Mad




υπαρχουν παντου ,το ξερω ,αλλα δε χρειαζεται να αγχωνεσαι εσυ γι αυτους .Κρατα μονο τους ανθρωπους που θελεις διπλα σου ,οι υπολοιποι απο μακρυα .Ας ειναι συναδελφοι η συγγενεις .
Οι φιλοι δεν ειναι απαραιτητα απο τη δουλεια η απο το σοι ,δεν εισαι υποχρεωμενη να τους ανεχεσαι .
Και το οτι ακομη δεν εχεις παιδακι αλλα μιλας εδω με τις μαμαδες ,εγω το βρισκω πολυ γλυκο και τρυφερο ,ενα προσον που οι φιλοι σου θα επρεπε να το εκτιμουν .

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω απο ολες τις φιλιες που ειχα εχω κρατησει μονο 3 κοπελες και κανουμε πολυ παρεα εδω και χρονια η μια ειναι παντρεμενη οι αλλες 2 ελευθερες αλλα η μονη με παιδια ειμαι εγω και καποια πρωινα που κανονιζουμε και παμε παραλια για καφε μου λενε φερε και τα παιδια να τα δουμε γιαυτο και τις εχω επιλεξει να ειναι στην ζωη μου αλλα την εχω πατησει και εγω απο φιλη που ειμασταν απο το δημοτικο μαζι και μολις εκανα το πρωτο παιδι μου ελεγε τοσο μικρη και κανεις παιδι και με εκρινε σπαστικα μαζι της και κοψαμε τελειως με την κομπλεξικη

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:
Και το οτι ακομη δεν εχεις παιδακι αλλα μιλας εδω με τις μαμαδες ,εγω το βρισκω πολυ γλυκο και τρυφερο ,ενα προσον που οι φιλοι σου θα επρεπε να το εκτιμουν .

Σ ευχαριστώ πολύ Νανάκι φιλες που δεν καταλαβαινουν (ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν)..:-( - Σελίδα 2 417472
Θα ήθελα πολύ να πω πολλά ακόμα πάνω σε αυτό αλλά δε θέλω να καταχραστώ το θέμα της κοπέλας...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το καλύτερο είναι να έχουμε πάντα δίπλα μας ανθρώπους που νοιάζονται για μας κ μας στηρίζουν. Wink

Για τους άλλους προσπαθώ να κάνω την κουφή αλλά δεν πιάνει πάντα... Rolling Eyes

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="shineon"]
arkoudaki έγραψε:
shineon έγραψε:Εγώ κορίτσια την έχω γράψει πολλές φορές την αποψή μου και για τις φίλες και για τα σόγια.Αλλά μάλλον είμαι πολύ απόλυτη.Η άποψή μου λοιπόν είναι η εξής:Όλοι έξω.
Η οικογένεια και η ισοροπία της είναι ένα πράγμα πολύ ιερό για μένα και οι "φίλες" ειδικά τέτοιου τύπου που κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους και να περνάνε καλά να πάνε στο καλό.Δε χρειάζονται γενικότερα.Παρέα να μας ηρεμεί και να ξεδίνουμε " ναι".Φίλες όμως που να τα λέμε όλα και να έχουμε και απαιτήσεις ή να έχουν αυτές απαιτήσεις από τη σχέση "όχι".Πάνω απόλα ο άντρας μας και τα παιδιά μας.Για να μη παρεξηγηθώ δεν είμαι κατά της φιλίας αλλά είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει χαρακτήρας τόσο ψαγμενος ώστε να λυπάται όταν εσύ λυπάσαι και να χαίρεται όταν χαίρεσαι και να βλέπει την οικογένειά σου και τα παιδιά σου σαν κάτι πολύ καλό για σένα και όχι σαν κάτι πολύ κακό για την ίδια αφου εκ των πραγμάτων απομακρύνεστε μια που ο χρόνος περιορίζεται για βολτες και καφέδες.Άσε που όταν οι ίδιες κάνουν τη δική τους οικογένεια χάνονται τελείως και σε βλέπουν τυχαία και σου πετάνε και το μπαλάκι "χάθηκες βρε!πάρε κανένα τηλ. να τα πουμε...".!!

Συγγνώμη άλλα διαφωνώ πάρα πολύ.Για μένα η φιλία είναι κάτι ιερό. κι όσο αγαπάω τον άντρα μου άλλο τόσο αγαπάω και τις φίλες μου.ή φιλία θέλει δουλειά, κόπο και αφοσίωση. δε λέω ότι δεν υπα΄ρχουν κομπλεξικοί άνθρψποι αλλά αυτοί φαίνονται.εγώ έχω έρθει Κύπρο εδώ και 3 χρόνια κι είμαι η μόνη από τις φίλες μου που έκανε οικογένεια. κι όμως καμία δε χάθηκε, όλες είναι δίπλα μου κι ας είμαστε μακρυά. κι όπως αυτές δε βαριούνται να τους λέω για τη μικρή, έτσια κι εγώ δε βαριέμαι να μου λένε τα νέα τους.εγώ πάντως χωρίς τους φίλους μου δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη.
Μακάρι να είσαι η εξαίρεση.Εγώ έχω δει όμως να γίνεται πάααρα πολύ αυτό που λέω και πολύ πολύ λιγότερο φιλίες πραγματικές όμως όχι λυκοφιλίες να κρατάνε όπως πρέπει.Τι να κάνεις;ο άνθρωπος μεγαλώνοντας αλλάζει και αλλάζουν και οι άλλοι.Αν συμβαδίσουν έχει καλώς,αλλιώς...χάνονται.Νασαι καλά και να είσαι πάντα χαρούμενη![/Δ ε διαφωνώ σ' αυτό που λες, ότι δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι καλοί ή που ζηλεύουν.κι εμένα μου έχει συμβεί φίλη μου ήμασταν από φοιτήτριες μαζί και ξαφνικά να εξαφανιστεί και να μην έμαθα και ποτέ το γιατί.ή να με προδώσουν.άλλοι όμως έχουν δοκιμαστεί και συνεχίζουν να δοκιμάζονται όπως δοκιμάζομαι κι εγώ.Σ' ευχαριστώ πολύ!κι εσύ το ίδιο!!!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις