Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
581 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 581 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

ISMININI

ISMININI
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σας,
Ειμαι καινούργια στο φορουμ!
Ειμαι στην 7η εβδομαδα και το εμαθα την προηγουμενη μολις εβδομάδα!Εχω ηδη αρκετά δύσκολη εγκυμοσυνη μιας και ειναι πρωτη φορα και εχω πολλες αναταραχες κτλ... Η εργασία μου ειναι πολυ δυσκολη και σκληρη και απαιτεί πολλές ώρες ορθοστασίας και κινησης. Ετσι επειδη δεν μπορω να συγκεντρωθω αλλα ουτε να σταθω τοσο ευκολα θεωρησα να το ανακοινωσω στον υπευθυνο ωστε να βρουμε μια λυση ωστε να σταματήσω αλλα να μην χάσω και το ταμείο μου (ΟΑΕΔ).Οταν το ανακοίνωσα στην μου ειπε να μιλησω με τον διευθυντη προσωπικου! Οταν βρεθήκαμε ήταν παρόν ο διευθυντης, ο υπευθυνος του καταστήματος και μια ακομα υπευθυνη... Η απάντηση ήταν ότι "με τους νεους νομους θα παρεις κανα 1000€ και αυτό ειναι όλο", αλλα εγω εχω κλεισει 11 μηνες εργασίας και δεν με συμφέρει να παρετειθώ οπως μου ζήτησε. Εγω προσπαθησα να του ζητησω ευγενικα μια συμφωνια ωστε να μην χάσω και το ταμείο ανεργείας αλλα προσποιηθηκε ότι δεν του το επιτρεπει ο νόμος να με απολύσει και ότι προτιμα να μείνω ενω γνωρίζει ότι ειναι πολυ δυσκολη η εργασία (σε χώρο μαζικης εστίασης) και ότι δεν υπαρχει αναλογη θεση που θα είναι πιο ηπια. Με πιέζει εμεσα να παραιτηθω και να μου δώσει ότι αυτος θέλει για να με ξεφωρτοθει. Τώρα ομως εμενα με συμφερει να πηγαινω στην εργασία μου παρόλο ότι δεν μπορω να ανταπεξέλθω ή να παραιτηθω ή κατι αλλο???... εχω απελπιστεί!!! Ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοηθεια! Shocked

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στην επιθεώρηση εργασίας πήρες τηλέφωνο? Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις νομίζω. Αν θυμάμαι καλά μια έγκυος δεν μπορεί να απολυθεί. Μάλλον το ξέρουν αυτό και έτσι σου προτείνουν παραίτηση.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ioannageo στις Δευ Μαρ 19, 2012 10:36 am, 1 φορά

http://www.beboulino.gr

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι δεν κανει να σε απολυσει με τιποτα μεχρι κ ενα χρονο μετα την γεννα....αδεια δεν μπορεισ να παρεις??δεν ξερω πως γινετε με αυτα γιατι ειμαι τοθ δημοσιου...η αρχισεδ να βγαινεισ αρρωστη κ γενικα κανε μονο οσα μπορεις στην δουλεια σου κ ασε αυτον να δεισ πως θα κινηθει...βασει νομου εισαι καλυμενη...

https://www.facebook.com/myrodeve

ISMININI

ISMININI
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ioannageo έγραψε:Στην επιθεώρηση εργασίας πήρες τηλέφωνο? Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις νομίζω. Αν θυμάμαι καλά μια έγκυος δεν μπορεί να απολυθεί. Μάλλον το ξέρουν αυτό και έτσι σου προτείνουν απόλυση.

Ευχαριστω για την απαντηση!!
δεν μου προτείνουν απολυση αλλα παραίτηση!!! Ο λογιστής της εταιρίας μου είπε ότι δεν μπορει να με απολύσουν και ότι δεν μπορω να παρω επανηλημενες αδειες...προφανως θελουν να με κανουν να παραιτηθω! Εγω ομως θα προτιμουσα την απολυση σε αυτη τη περιπτωση για να μην χάσω το ταμειο μου...

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι, παραίτηση εννοούσα.
Πάνε σε έναν γυναικολόγο να σου γράψει επαπειλούμενη εγκυμοσύνη και μια χαρά θα πάρεις άδεια αναρρωτική και δεν θα μπορεί ο λογιστής σου και το αφεντικό σου να κάνουν και τίποτα!!!

http://www.beboulino.gr

ISMININI

ISMININI
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Για να πάρω επαπειλουμενη αδεια πρεπει να ειναι μονο απο δημοσιο ή και απο ιδιωτη? για ποσο καιρο μπορω να παρω αυτη την αδεια και ποσο γενικα διαρκει? Γραφουν ευκολα αδειες οι γιατροι? Ξερετε περαν του ότι ειναι δυσκολη η εργασια μου , μου εχουν κανει πολυ ασχημο ψυχολογικο πολεμο συνενοημενοι υπευθυνος,λογιστης,διευθυντης και για αυτό θελω να αποφυγω να ειμαι συχνα εκει.
Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομίζω και ιδιώτης να σου δώσει, πάλι χρειάζεται σφραγίδα του δημοσίου. Ρώτα τον γυναικολόγο σου, κάποιον συνάδελφο θα έχει.

http://www.beboulino.gr

Sagia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω λογω επαγγελματος επρεπε να σταματησω αμεσως μολις εμαθα την εγκυμοσυνη.Επαιρνα αδεια επαπειλουμενης κυησης απο τον 2ο μηνα ως τον 7ο.Μετα δικαιουσαι ετσι κι αλλιως αδεια.Πρεπει να σου γραψει ο γιατρος σου μια βεβαιωση οτι υπαρχει καποιο προβλημα,υστερα κλεινεις ραντεβου και το πηγαινεις στο τμημα μανας και παιδιου στο ΙΚΑ και σου γραφει την αδεια.Στην περιπτωση μου εστειλα την πεθερα μου εκ μερους μου και χρειαστηκε πολυυυυυ μπλα μπλα.Αλλα μου την εγραφε καθε μηνα.Μονο βεβαιωση απο ιδιωτη δε σε καλυπτει.

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επίσης με μια εισαγωγή στο δημόσιο νοσοκομείο (θα πας στο γυναικολογικό τμήμα που εφημερεύει στο δημόσιο νοσοκομείο)έστω και για μια μέρα σου δίνουν άδεια 15 ημέρες. Έτσι σαν μια λύση για αρχή σου λέω.

http://www.beboulino.gr

DDK

DDK
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κοπελια
το διαβασα και εφρηξα

πηγαινε σε γιατρο του ικα και πες του οτι ποναει η κοιλια σου οτι κουραζεσαι και οτι εχεισ κοπωση
δεν μπορει ουτε να σε απολυσει ουτε να σε εκβιασει
μπορεισ να παρεισ 9 μηνεσ αναρωτικη
και μετα 4 μηνεσ αδεια λόχειας κυοφωριας μετα 6 μηνεσ αδεια προστασια μητροτητασ και μετα θα πρεπει να σε κρατησει στην δουλεια 18 μηνες απο την ημερομηνια γεννησης του παιδιου σου μετα απο ολα αυτα μπορει να σου πει οτι θα σε απολυσει και τοτε δηλαδη μετα απο 2 χρονια περιπου θα παρεις και το ταμειο ανεργιας
μην διανοηθεις και παρετηθεισ
θα χασεισ τουλαχιστον πολλους μηνες που θα προσεχεις το μωρο σου και θα σε πληρωνουν
συγνωμη που ειμαι απολυτη αλλα κατι τετοιοι εργοδοτες θελουν απλα κρεμασμα

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
DDK έγραψε:κοπελια
το διαβασα και εφρηξα

πηγαινε σε γιατρο του ικα και πες του οτι ποναει η κοιλια σου οτι κουραζεσαι και οτι εχεισ κοπωση
δεν μπορει ουτε να σε απολυσει ουτε να σε εκβιασει
μπορεισ να παρεισ 9 μηνεσ αναρωτικη
και μετα 4 μηνεσ αδεια λόχειας κυοφωριας μετα 6 μηνεσ αδεια προστασια μητροτητασ και μετα θα πρεπει να σε κρατησει στην δουλεια 18 μηνες απο την ημερομηνια γεννησης του παιδιου σου μετα απο ολα αυτα μπορει να σου πει οτι θα σε απολυσει και τοτε δηλαδη μετα απο 2 χρονια περιπου θα παρεις και το ταμειο ανεργιας
μην διανοηθεις και παρετηθεισ
θα χασεισ τουλαχιστον πολλους μηνες που θα προσεχεις το μωρο σου και θα σε πληρωνουν
συγνωμη που ειμαι απολυτη αλλα κατι τετοιοι εργοδοτες θελουν απλα κρεμασμα

Respect Respect Respect

http://www.beboulino.gr

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗΣ.ΗΜΟΥΝΑ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ ΕΤΡΕΧΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ!!ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΚΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ,ΧΤΥΠΙΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΙΛΗΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΑΚΑΤΕΨΕΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΑΝ ΔΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ.ΠΗΡΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΤΗΛ ΝΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ. ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ. ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ;ΤΣΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ;ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΘΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ,ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.

DDK

DDK
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και αυτο που ειπε ο λογιστης οτι δεν μπορεις να περνεις αδειες
μεχρι τωρα γελαω
δηλαδη τι εχει αξια μια ανθρωπινη ζωη η δουλεια τους

μην τον ακους περνεις οσες αδεις θεσ

εγω μια φορα που με επιασαν συσπασεις πηγα νοσοκομειο και η νοσοκομα μου ειπε οτι αν εισαι εγγυος 2-3 μηνων και τους πεισ οτι πονας ακομα και ψεματα να λες φοβουνται σε κρατανε 1-2 μερεες μεσα και μετα γραφουν 15 μερες αναρωτικη τουλαχιστον
κανε αυτο για αρχη και μετα βλεπεις

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μην εισαι ΧΑΖΗ! Απο την μερα που εμεινες εγκυος εως και 18 μηνες μετα τη γεννηση του παιδιου σου δεν μπορει να κανει ΤΙΠΟΤΑ!!! Μην κανεις καμια βλακεια και υπογραψεις καμια παραιτηση! Να οαρεις αυτα που δικαιουσε μεχρι τελευταιας ρανιδας!!! Και μετα και τους 18 μηνες που θα μπορει αν θελει ας σε απολυσει! Θα παρεις και την αποζημιωση!!!! Εγω πιστευω οτι μετα απο τοσο καιρο δεν θα τον συμφερει κιολας και δεν θα το κανει. Πηγαινε παρε επαπειλουμενη και απολαυσε την εγκυμοσινη σου χωρις τετοια αγχη... Ας σε προλαβαινανε πριν μεινεις εγκυος... Αφου εμεινες ασ τους να κουρευοντε! Κι οτι θες ... επιθεωρηση εργασιας επι τοπου. Και αν σε συγχησουν κιολας στειλε τον αντρα σου να σε εκπροσωπησει.... Μην σε συγχησουν στην κατασταση σου!!! Απο σημερα και για 2 χρονια τουλαχιστον εισαι εξασφαλισμενη!!! Μην αγχωνεσαι.. Κι αν κανει και καμια μαλακια θα βρει και τον μπελα του χειροτερα. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΕΤΡΗ ΦΑΣΗ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το θεμα της δουλειας ειναι πολυ ψυχοφθορο ,αλλα εχει λυσεις .
θα παρουσιαζεσαι κανονικα στη δουλεια μεχρι να πας
στο γυναικολογο σου ,και πες του ετσι για αρχη να σου γραψει 15- 20 ημερες αδεια.Εγω θα ελεγα να πας αυριο κιολας.

μετα με την ησυχια σου πας στον εποπτη εργασιας της περιοχης σου και του λες τι συμβαινει .

Μετα ενημερωνεις ενα φιλο σου ,γνωστο σου δικηγορο, για την περιπτωση σου, και οταν σε ξανακαλεσουν για "συζητηση" πας μαζι του.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 18 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ .ΚΑΙ ..

ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΣΤΟΥς ΝΑ ΛΕΝΕ ,εσυ "χτυπα" αδειες κανονικα .

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ISMININI έγραψε:Καλησπέρα σας,
Ειμαι καινούργια στο φορουμ!
Ειμαι στην 7η εβδομαδα και το εμαθα την προηγουμενη μολις εβδομάδα!Εχω ηδη αρκετά δύσκολη εγκυμοσυνη μιας και ειναι πρωτη φορα και εχω πολλες αναταραχες κτλ... Η εργασία μου ειναι πολυ δυσκολη και σκληρη και απαιτεί πολλές ώρες ορθοστασίας και κινησης. Ετσι επειδη δεν μπορω να συγκεντρωθω αλλα ουτε να σταθω τοσο ευκολα θεωρησα να το ανακοινωσω στον υπευθυνο ωστε να βρουμε μια λυση ωστε να σταματήσω αλλα να μην χάσω και το ταμείο μου (ΟΑΕΔ).Οταν το ανακοίνωσα στην μου ειπε να μιλησω με τον διευθυντη προσωπικου! Οταν βρεθήκαμε ήταν παρόν ο διευθυντης, ο υπευθυνος του καταστήματος και μια ακομα υπευθυνη... Η απάντηση ήταν ότι "με τους νεους νομους θα παρεις κανα 1000€ και αυτό ειναι όλο", αλλα εγω εχω κλεισει 11 μηνες εργασίας και δεν με συμφέρει να παρετειθώ οπως μου ζήτησε. Εγω προσπαθησα να του ζητησω ευγενικα μια συμφωνια ωστε να μην χάσω και το ταμείο ανεργείας αλλα προσποιηθηκε ότι δεν του το επιτρεπει ο νόμος να με απολύσει και ότι προτιμα να μείνω ενω γνωρίζει ότι ειναι πολυ δυσκολη η εργασία (σε χώρο μαζικης εστίασης) και ότι δεν υπαρχει αναλογη θεση που θα είναι πιο ηπια. Με πιέζει εμεσα να παραιτηθω και να μου δώσει ότι αυτος θέλει για να με ξεφωρτοθει. Τώρα ομως εμενα με συμφερει να πηγαινω στην εργασία μου παρόλο ότι δεν μπορω να ανταπεξέλθω ή να παραιτηθω ή κατι αλλο???... εχω απελπιστεί!!! Ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοηθεια! Shocked


ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΡΕΤΗΘΗΚΑ!!!!
ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ!!!!!
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ????
ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ!!!!!
ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΥΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΩΝ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΤ!!!!
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΓΡΑΦΕ Ο ΕΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΡΙΖΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ!!!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ!!!
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
ΥΠΕΓΡΑΦΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΟΤΑΝ!!!
ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΠΑΡΕΤΗΣΗ!!!

peripmalou

peripmalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για να πάρω επαπειλουμενη αδεια πρεπει να ειναι μονο απο δημοσιο ή και απο ιδιωτη? για ποσο καιρο μπορω να παρω αυτη την αδεια και ποσο γενικα διαρκει? Γραφουν ευκολα αδειες οι γιατροι? Ξερετε περαν του ότι ειναι δυσκολη η εργασια μου , μου εχουν κανει πολυ ασχημο ψυχολογικο πολεμο συνενοημενοι υπευθυνος,λογιστης,διευθυντης και για αυτό θελω να αποφυγω να ειμαι συχνα εκει.
Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.



ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΛΑΤΙ ΑΠΛΟ,ΠΧ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ,,ΚΑΠΑΚΙ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΣΑΙ ΚΑΝ ΕΣΥ ΑΛΛΑ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ-ΜΑΜΑ-ΑΔΕΡΦΗ ΚΤΛΠ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙ ΚΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ(ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΚΟΙΤΑΝΕ) ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ.ΕΓΩ ΣΟΥΛΕΩΑ ΩΣ ΤΟΝ 7 ΚΑΙ ΚΑΤΙ,ΕΧΕΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ ΗΜΟΘΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΠΗΡΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΚΙ!!!ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ!!!

http://WWW.FLOWERTALE.GR

peripmalou

peripmalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΟΥ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ(ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΛΕΓΚΤΗ),ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧ.
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΕΝ ΑΠΟΣΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΜΕΙΞΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.
ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΚΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ.
ΦΙΛΙΑ!!!

http://WWW.FLOWERTALE.GR

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
συμφωνω με τα κοριτσια,κινησου αμεσα,μην πιστευεις που σου λενε οτι δεν μπορεις να παρεις αδεια,μεγαλο ψεμα!και εγω πηρα που ειχα συσπασεις στον 6ο μηνα περιπου και κατι και εκατσα μερες και μετα ξεκινουσε η κανονικη μου αδεια και ολα οκ.Απλα θα χρειαστει καποια στιγμη και μετα να περνας απο επιτροπη,αλλα δεν χρειαζεται να πας καν εσυ,εμενα πηγαινε ο αντρας μου,τους εδειχνε και τον τελευταιο υπερηχο,εβλεπαν οτι υπηρχε θεμα και ολα οκ.Εξαρταται ομως και σε τι επιτροπη θα πεσεις οι πιο πολλοιοταν ακουνε εγκυμοσυνη υπογραφουν αμεσως στην επιτροπη,σε μενα ηθελαν και λεπτομερειες αλλα οκ μην μασας ολα γινονται,κατσε σπιτακι σου σημασια εχει το μωρακι μην παθει τιποτα και μετα ολα τα αλλα

vblue

vblue
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ούτε να το σκέφτεσαι! Μην ακούς τις μλκ που σου λένε στην δουλειά! Τις λένε για να σε κάνουν να παραιτηθείς! Αλλά εσύ μην παίζεις με την υγεία σου και την υγεία του μωρού σου στη συνέχεια...
κάνε αυτό που έγραψαν τα κορίτσια
ιδιώτης γιατρός σου γράφει για επαπειλούμενη, μετά Κέντρο Μάνας και Παιδιού (σου κλείνουν ραντεβού άμεσα), πάει ο άντρας σου ή όποιος μπορεί, αφού εσύ θα είσαι στο κρεβάτι, στο υπογράφει γιατρός και στο σφραγίζουν. Δεν παίζουν ούτε κι αυτοί με την εγκυμοσύνη, διότι αν συμβεί κάτι τους τρέχεις τρελά! Μπορεί να τσινίσει ο γιατρός του ΙΚΑ, επειδή δεν είσαι πελάτης στο ιδιωτικό του ιατρείο! ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ!!!
Ά! και να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε απολύσει όσο είσαι έγκυος και για 18 μήνες μετά την γέννηση του παιδιού ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα! (δεν στο συνιστώ! Κάτσε σπίτι σου να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!)

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάνω κάτω τα ίδια θα σου πω και εγώ.
Η δικιά μου δουλειά είναι σε εργοστάσιο και ναι μεν εγώ δουλεύω στα γραφεία αλλά είχαμε και εργάτριες στην παραγωγή που μόλις έμειναν έγκυες και επειδή η εργασία τους είναι επικίνδυνη και ασύμβατη με εγκυμοσύνη (δουλειά που κουβαλάνε βάρος και ορθοστασία) παίρνανε άδεια από το ΙΚΑ για όλο το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης τους.
Εσύ μπορείς να ξεκινήσεις με άδεια από το ΙΚΑ για τον πρώτο καιρό και αν αισθάνεσαι στο 2ο τρίμηνο ότι μπορείς να εργαστείς να επιστρέψεις στη δουλειά (καθαρά και μόνο για θέμα χρημάτων μια και το ΙΚΑ δεν πρόκειται να σου καταβάλει όλο τον μισθο που παίρνεις από τον εργοδότη σου) και μετά να πάρεις τις αδειες που δικαιούσαι συν το 6 μηνο του ΟΑΕΔ και να επιστρέψεις κανονικά στη δουλειά σου και φυσικά να απαιτήσεις και το μειωμένο ωράριο που δικαιούσαι και για εννέα μήνες περίπου μετά.
Αν περάσει το 18μηνο ΜΕΤΑ τη γέννα και θέλει να σε απολύσει ας σε απολύσει και θα πάρεις κανονικότατα ταμείο ανεργίας. Ενδεχομένως, μέχρι τοτε να έχει ξεχαστεί το θέμα και να θέλει να συνεχίσει να σε έχει στη δουλειά του.
Πάντως ότι και να γίνει να θυμάσαι πάντα ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ αν δεν του δώσεις κάποιο σοβαρότατο λόγο (π.χ. να λείπεις για καιρό αδικαιολογήτως από τη δουλειά σου ή οικονομική λόγοι της επιχείρησης όπως χρεωκοπία κτλ.).

nik_baby_girl


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μια ερωτηση να κανω και εγω κοριτσια?στην επαπειλουμενη αδεια αν δεν κανω λαθος τα λεφτα ειναι λιγοτερα απο το μισθο,ετσι δεν ειναι?και σε πληρωνει ο εργοδοτης ή το ικα?

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nik_baby_girl έγραψε:μια ερωτηση να κανω και εγω κοριτσια?στην επαπειλουμενη αδεια αν δεν κανω λαθος τα λεφτα ειναι λιγοτερα απο το μισθο,ετσι δεν ειναι?και σε πληρωνει ο εργοδοτης ή το ικα?

Το ΙΚΑ σε πληρώνει και ναι είναι λιγότερα τα λεφτά.

eva25


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αν έχεις γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο ή γιατρο που είναι και στο ΙΚΑ θα είναι πιο εύκολη η διαδιακασία. Αν είναι σε δημόσιο θα σου δίνει χαρτί και θα πηγαίνεις στο ΙΚΑ και εκει αμα είναι από δημόσιο δεν μπορούν να στο αντικρούσουν εύκολα. Αν ο γιατρός είναι του ΙΚΑ τότε ακόμα καλύτερα θα στην γράφει απευθείας. Αν είναι ιδιωτης τότε είναι πιθανό να αντιμετωπίσεις κάποια προβληματα με το ΙΚΑ αναλογα τον γιατρό που θα πέσεις αλλά μπορείς να πας σε οσα ικα θες μέχρι να στην γράψει κάποιος. Καλό είναι να πάει κάποιος δικό σου και όχι εσύ γιατι πας για αδεια επειδή πρέπει να είσαι υποτίθεται στο κρεβάτι και γενικά υπό περιορισμό. Κατά τα άλλα να μην παραιτηθείς ότι και να σου λένε. Δικαιούσαι την άδεια σου κανονικα. Μετά τις άδειες κυοφορίας-λοχείας, το 6μηνο. Γιατί να τα χάσεις όλα αυτα; Στο κάτω κάτω θα μπορούσαν αν ήθελαν να βρουν μια λυση αλλάζοντας σου πόσοστο για το διαστημα αυτό. προφανώς δεν ήθελαν αλλά εχεις και συ δικαιώματα. Οι καιροί είναι δύσκολοι για να χάσεις χρηματα ειδικά τώρα που έρχεται ένα μωρό. Και σίγουρα με την επαπειλούμενη θα πέρνεις περισσότερα από τα χρήματα του ταμείου ανεργίας.

danik

danik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΧΑΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ...ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΣ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ...ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ...ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ..ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ..ΕΞΑΝΤΛΗΣΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις