Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 26 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 41]

mamax

mamax
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σασ διαβαζω κ κλαιω, περιση ειμουν στης εγκυουλες νοεμβριου-δεκεμβριου κ ιδιο καιρο ειχα τα ιδια ανχοι κ αγωνιες με σας, να ζησετε αυτοι την περιοδο κ να την ευχαριστηθιτε οταν περασει θα κ,αταλαβετε τι ωραια ηταν κ σας το λεω εγω που ειχα κ δυσκολη εγκυμοσυνη. τωρα εχω ομως ενα μπεμπη κουκλο αγκαλια κ ειμαι τρισευτιχησμενη.

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamax έγραψε:σασ διαβαζω κ κλαιω, περιση ειμουν στης εγκυουλες νοεμβριου-δεκεμβριου κ ιδιο καιρο ειχα τα ιδια ανχοι κ αγωνιες με σας, να ζησετε αυτοι την περιοδο κ να την ευχαριστηθιτε οταν περασει θα κ,αταλαβετε τι ωραια ηταν κ σας το λεω εγω που ειχα κ δυσκολη εγκυμοσυνη. τωρα εχω ομως ενα μπεμπη κουκλο αγκαλια κ ειμαι τρισευτιχησμενη.

Να σου ζήσει, να τον χαίρεσαι!!!

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Vicky Kol έγραψε:
τι ωραια, δεν το πιστευεις οτι εχεις εναν κανονικο ανθρωπο μεσα σου! Εγω εδειξα τον υπερηχο στη μαμα μου- πριν 40 χρονια δεν ειχαν τετοια- και επαθε πλακα, δεν το πιστευε. ΤΩρα θα δω πιο πλλλες λεπτομερειες στην αυχενικη!
Να σε ρωτησω, σε τι στηριζοσουν και πιστευες οτι ειχες κοριτσακι; Κι εγω αυτο ηθελα, αλλα στον προηγουμενο υπερηχο, επειδη η γιατρος μου εχει τελειο μηχανημα μου ειπε οτι υπαρχει υποψια αγοριου, ειδαμε προεξεχον γεννητικο οργανο, αλλα μου ειπε να μην το δεσω κιολας. Περιμενω την αυχενικη να βεβαιωθω. Και οι παλμοι 120 ενω τοτε που ειχα ελπιδα για κοριτσακι ηταν πιο υψηλοι. Εσεις ποσους παλμους ειχατε;

Καλή επιτυχία σε όλες μας!
[/quote]

Ακριβώς πολύ ιδιαίτερα συναισθήματα όταν βλέπεις ότι έχεις μέσα σου ένα ανθρωπάκι 6,5 εκατοστά! Παλμούς είχαμε 165 αλλά είδαμε τα γεννητικά του όργανα και μας επιβεβαίωσε ότι είναι αγόρι. Δεν στηριζόμασταν σε τίποτα απλά η διαίσθηση μας μας έλεγε ότι περιμέναμε κοριτσάκι..όλα ροζ τα σκεφτόμασταν. Very Happy Καλή επιτυχία στην αυχενική σου!

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια μου καλημερα καλη εβδομαδα και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν!!!! διαβαζω τα μηνυματακια σας και ειναι τοσοοοο ομορφα που μοιραζομαστε στιγμες μας ...αχχχχ εμεις 30/5 αυχενικη και περιμενω πως και πως να το δωωωωωω συμπτωματακια εχουν αρχισει λιγακι και περνανε ...αφου πολλες φορες λεω μπα..δεν ειμαι εγκυος χιχιχι!!! αντε αντε λοιπον να περιμενουμε νεακια απο τις αυχενικες μας κοριτσια !!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994 Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vicky Kol έγραψε:Κι εγω μανούλα Νοεμβρίου 2012, συγκεκριμενα εχω ΠΗΤ 29/11.
Το μωρακι μου ειναι σημερα 6 εκ. και το'χω δει να κουναει χερακια, να κανει τουμπες σε υπερηχο και εχω τρελλαθει. Απιστευτο συναισθημα. Πας τη μια φορα και βλεπεις μια γαριδα, πας την αλλη και ειναι ανθρωπος!
Εχω αυχενικη διαφανεια στις 22/5 και ανυπομονω. Προσευχομαι καθε μερα να ειναι υγιες το μωρακι μου, ειχα και μια χαζη προτιμηση σε φυλο αλλα μου περασε.Εγω ειδικα δεν θα επρεπε να προτιμω τιποτα παρα μονο να ευχομαι υγεια.
Θα ηθελα μετα την αυχενικη να παρω κι εγω ενα φορμακι για γουρι του μωρου μου, αλλα ειναι οντως γουρι; Εχω ακουσει οτι πριν ερθει το παιδι στο σπιτι δεν κανει να παρεις τιποτα,ομως ανυπομονω να αρχισω να του ψωνιζω πραγματακια!το αγαπαω ηδη αυτο το μωρακι, το αγαπουσα κι οταν ηταν γαριδουλα!!!Λαχταρουσα τοσο να ερθει που λεω στον αντρα μου οτι ανυπομονω να ερθει η ωρα να γεννησω να το παρω αγκαλια!Οπως φανταζομαι και ολες σας εδω!
Η εγκυμοσυνη μου ειναι πολυ καλη αλλα εγω λογω ιστορικου ειχα αγχος μεχρι τωρα, αλλα νομιζω, πρωτα ο Θεος, τα πραγματα θα πανε καλα, αφου ειμαι στην 13η εβδομαδα, φτου φτου!!!Α, απο ζαλαδες καθολου, αναγουλες ελαχιστα πραγματα, κυριως ανακατωσουρα, αλλα βρε κοριτσια δεν αντεχα οτι εχει σχεση με περιποιηση, αφρολουτρα (δε ηθελα να πλυθω), αρωματα (μου γυριζαν τα αντερα). Πεταξα 4 αφρολουτρα καινουρια, τα επαιρνα μια φορα, τα δοκιμαζα και τα πετουσα, μεχρι να βρω αυτο που δεν ερεθιζει τη μυτη μου! Βρηκα ενα που δεν μου φερνει εμετο τουλαχιστον.Τα συμτωματα σταματησαν την 9η εβδομαδα, κι εγω ανησυχουσα μηπως το μπεμπακι μου δεν τα καταφερε, αλλα διαφευστηκα. Τωρα δεν εχω τιποτα, ουτε πρησμενο στηθος, μονο λιγο σκουρες θηλες, ισως!
Αυτα απο μενα! Θα σας εχω νεα απο αυχενικη!

και εγω σαν και εσενα ειμαι ...αχχ τρελα ειπα ομως οτι οταν τελειωσω με την αυχενικη μου θα παω να ψωνισω κατι ουδετερο βεβαια ετσι για να καταλαβω οτι εχω ενα μικρο μπεμπακι μαζι μου κολλημενο!!!!οποτε και εσθ βουρ μαζιιιι σου!!!!!!! Very Happy Very Happy κανε οτι ποθει η καρδουλα σου!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα εγκυούλες μου!!!! Τι μου κάνετε; Χάθηκα λιγάκι με τα διάφορα θέματα που έχουμε αυτό τον καιρό, αλλά ευτυχώς όλα βαίνουν ομαλώς...

Το σποράκι μου μεγαλώνει και ζωηρεύει (Barbie μου και πάλι σ' ευχαριστώ που με σκέφτεσαι!!!). Τώρα πλέον νιώθω απαλές κινησούλες στην κοιλίτσα, βοηθάει και η πείρα μου από την προηγούμενη εγκυμοσύνη!!! Άντε, τα καλύτερα έρχονται! Το φύλο δε μας το είπαν στην αυχενική, αν και υπάρχουν υποψίες ότι μπορεί να είναι αγοράκι... Θα το μάθουμε αργότερα, ποιος ξέρει, μπορεί και να μας πει τίποτα ο ντοκτ που θα πάμε πάλι την Πέμπτη, όχι πως μας νοιάζει και πολύ! Γερό να είναι και ο,τι θέλει ας είναι!!!
Από συμπτώματα είμαι πολύ καλύτερα, ευτυχώς γιατί δεν παλευόταν η κατάσταση!!! Τώρα πλέον έχω ανακατωσούρες αρκετά αραιά, πιο συχνά έχω φούσκωμα και σαν βαρυστομαχιά αφού φάω... Αλλά πρόσεξα ότι έχω αρχίσει να πεινάω αρκετά τώρα που δε με αναγουλιάζουν τα πάντα! Και αυτό είναι πάλι επικίνδυνο για τα κιλάκια (αν και εγώ δεν έχω θέμα κιλών γενικά!)...

Σε όσες εγκυούλες έχουν μπροστά τους την αυχενική, εύχομαι καλά αποτελέσματα!!! Και φυσικά, καλή... απόλαυση στον υπέρηχο!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Επίσης, μην ακούτε τις προκαταλείψεις, άμα θέλετε να ψωνίσετε κάτι να ψωνίσετε. Απλά, μην το παρακάνετε κιόλας, καλύτερα να δείτε προς το τέλος τι χρειάζεστε πραγματικά!!! Εως τότε, μπορείτε επίσης να απολαύσετε τις βιτρίνες και να... ονειρευτείτε!!! Wink Τουλάχιστον αυτό δεν κοστίζει!!!

Mamax και χιονατούλα (έστω και καθυστερημένα!) καταλαβαίνω τη συγκίνησή σας!!! Με το καλό και στο επόμενο!!!! Wink

Χρόνια πολλά και σε όσες εγκυούλες γιόρταζαν!!!!
Σας φιλώ γλυκά!!!

stellaef

stellaef
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σημερα καναμε ακι εμεις αυχενικη και ειναι ολα τελεια!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 654316 ηταν βεβαια επεισοδιακη μιας και καναμε τρεις προσπαθειες για να καταφερει ο γιατρος να κανει μετρησεις.απο 10 λεπτα εξεταση καναμε 3,5 ωρες!!!!!!!!!!!αλλα αφου τα αποτελεσματα εναι καλα ....!!!!!!εγω ειχα ηθελα να μας πει και το φυλο.. εδω ο ανθρωπος δεν μπορουσε να μετρησει καλα ... χαχαχα!παει και αυτο!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ax zooula, κι εγώ 31/5 και δεν αντέχω να περιμένω!!!Ακούω κι όσα λέτε βρε κορίτσια και θέλω να πάω αύριο (χαχα) να το δω!!! Κάθε στιγμή σκέφτομαι..."Τι να κάνει άραγε εκεί μέσα??? Φιλάκια σε όλες και στα μωράκια σας!

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demmy29 έγραψε:Ax zooula, κι εγώ 31/5 και δεν αντέχω να περιμένω!!!Ακούω κι όσα λέτε βρε κορίτσια και θέλω να πάω αύριο (χαχα) να το δω!!! Κάθε στιγμή σκέφτομαι..."Τι να κάνει άραγε εκεί μέσα??? Φιλάκια σε όλες και στα μωράκια σας!

αχ κοριτσακι μου ποσο σε καταλαβαινω και εγω τα ιδια σκεφτομαι δεν περνανε οι μερες δεν περνανε......χαχαχα Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994 Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994 Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Eγώ κορίτσια παντως σας ζηλεύω που καθήσατε λίγο παραπάνω!
Εμένα με το που ανοιξε η εικόνα του υπερήχου λέει α! αμέσως μας το έδωσε!
Με μέτρησε σε 3 λεπτά είχε τα πάντα!Και τέλος αλλα φύλο δεν μας είπε ακόμα! Rolling Eyes

Υπομονή σε όλες!

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια μου εκανα κι εγω την αυχενικη μου σημερα.ολα καλα δοξα το θεο κ περιμενω κ του αιματος! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994 οι αναγουλες εχουν μειωθει αρκετα ευτυχως.πητ 6/12!!!ευχομαι ολες να εχουμε τελειες εγκυμοσυνες!!!
αληθεια εσεις την αυχενικη σε ιατρειο η νοσοκομειο την κανατε ?εγω σε νοσοκομειο.

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackfield έγραψε:κοριτσια μου εκανα κι εγω την αυχενικη μου σημερα.ολα καλα δοξα το θεο κ περιμενω κ του αιματος! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994 οι αναγουλες εχουν μειωθει αρκετα ευτυχως.πητ 6/12!!!ευχομαι ολες να εχουμε τελειες εγκυμοσυνες!!!
αληθεια εσεις την αυχενικη σε ιατρειο η νοσοκομειο την κανατε ?εγω σε νοσοκομειο.
ΜΠΡΑΒΟ! ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 11/06 ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΗΤΑΝ Η ΚΟΥΚΙΔΑ ΜΑΣ! ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ.
ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΤΙ ΓΕΛΙΟ ΕΠΕΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ....

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκια βγήκαν και οι αιματολογικές μου και ο γιατρός μου συστήνει αμνυοπαρακέντηση. Μου λέει είναι ατιμούτσικος ο μικρός θα μας βγάλει το λάδι μέχρι το τέλος αλλά πρέπει να επιβεβαιώσουμε τις μετρήσεις. Ενώ είναι ορατό το ρινικό οστό η αυχενική μου βγήκε 2,42 στα ανώτατα φυσιολογικά και 1/400 για τρισωμία 21. Οπότε δεν την γλιτώνω δυστυχώς. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν θέλω να περάσουν 6 μήνες ακόμα χωρίς να νιώθω ασφαλής για τον μικρούλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα περάσουν 4 εβδομάδες ακόμα περιμένοντας την αμνυοπαρακέντηση..

blackfield

blackfield
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Merjana έγραψε:Κοριτσάκια βγήκαν και οι αιματολογικές μου και ο γιατρός μου συστήνει αμνυοπαρακέντηση. Μου λέει είναι ατιμούτσικος ο μικρός θα μας βγάλει το λάδι μέχρι το τέλος αλλά πρέπει να επιβεβαιώσουμε τις μετρήσεις. Ενώ είναι ορατό το ρινικό οστό η αυχενική μου βγήκε 2,42 στα ανώτατα φυσιολογικά και 1/400 για τρισωμία 21. Οπότε δεν την γλιτώνω δυστυχώς. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν θέλω να περάσουν 6 μήνες ακόμα χωρίς να νιώθω ασφαλής για τον μικρούλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα περάσουν 4 εβδομάδες ακόμα περιμένοντας την αμνυοπαρακέντηση..


υπομονη τι αλλο να κανεις!!μη φοβασαι.το μωρακι σου θα ειναι καλα,κ κανοντας την θα σου φυγει κ το αγχος,προς το παρον υπομονη κ θετικες σκεψεις! Wink

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ πολύ Blackfield! Κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω ότι το μωρό μου είναι μια χαρά και αυτό μου λέει και ο γιατρός. Παρόλα αυτά θα είναι μια ψυχοφθόρα διαδικασία την οποία πίστευα ότι λόγω του ότι είμαι 31 χρονών θα απέφευγα..αμ δεν είναι έτσι τελικά..

Σχετικά με την ερώτησή σου παραπάνω κι εγώ σε ιατρείο την έκανα την αυχενική κράτησε περίπου μιάμιση ώρα. 45 λεπτά εξωτερικό υπέρηχο όμως επειδή ο μικρούλης μας γύριζε την πλάτη συνέχεια κάναμε και ενδοκολπικά την αυχενική και κράτησε άλλο τόσο. Αν και πρώτη φορά έβλεπα τον γιατρό καθότι πήγα συστημένη από τον δικό μου γιατρό έχω πραγματικά τις καλύτερες εντυπώσεις και χαίρομαι γιατί θα είναι ο ίδιος και στην αμνυοπαρακέντηση.

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Merjana έγραψε:Κοριτσάκια βγήκαν και οι αιματολογικές μου και ο γιατρός μου συστήνει αμνυοπαρακέντηση. Μου λέει είναι ατιμούτσικος ο μικρός θα μας βγάλει το λάδι μέχρι το τέλος αλλά πρέπει να επιβεβαιώσουμε τις μετρήσεις. Ενώ είναι ορατό το ρινικό οστό η αυχενική μου βγήκε 2,42 στα ανώτατα φυσιολογικά και 1/400 για τρισωμία 21. Οπότε δεν την γλιτώνω δυστυχώς. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν θέλω να περάσουν 6 μήνες ακόμα χωρίς να νιώθω ασφαλής για τον μικρούλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα περάσουν 4 εβδομάδες ακόμα περιμένοντας την αμνυοπαρακέντηση..

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!Μην ανησυχείς, όλες οι φίλες μου την έκαναν και οι περισσότερες με καλά αποτελέσματα αυχενικής, και δεν είναι τίποτα λένε! Θα έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο μετά!Ότι καλύτερο!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Merjana έγραψε:Κοριτσάκια βγήκαν και οι αιματολογικές μου και ο γιατρός μου συστήνει αμνυοπαρακέντηση. Μου λέει είναι ατιμούτσικος ο μικρός θα μας βγάλει το λάδι μέχρι το τέλος αλλά πρέπει να επιβεβαιώσουμε τις μετρήσεις. Ενώ είναι ορατό το ρινικό οστό η αυχενική μου βγήκε 2,42 στα ανώτατα φυσιολογικά και 1/400 για τρισωμία 21. Οπότε δεν την γλιτώνω δυστυχώς. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν θέλω να περάσουν 6 μήνες ακόμα χωρίς να νιώθω ασφαλής για τον μικρούλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα περάσουν 4 εβδομάδες ακόμα περιμένοντας την αμνυοπαρακέντηση..
Ε ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΣ?! ΠΟΝΗΡΟΣ Ο ΓΙΟΚΑΣ. ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.
-ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΛΙΓΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ- Very Happy

Merjana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε! Να είστε καλά και με το καλό τα μωράκια σας! Very Happy

Vicky Kol


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
stellaef έγραψε:Σημερα καναμε ακι εμεις αυχενικη και ειναι ολα τελεια!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 654316 ηταν βεβαια επεισοδιακη μιας και καναμε τρεις προσπαθειες για να καταφερει ο γιατρος να κανει μετρησεις.απο 10 λεπτα εξεταση καναμε 3,5 ωρες!!!!!!!!!!!αλλα αφου τα αποτελεσματα εναι καλα ....!!!!!!εγω ειχα ηθελα να μας πει και το φυλο.. εδω ο ανθρωπος δεν μπορουσε να μετρησει καλα ... χαχαχα!παει και αυτο!

Κοπελα μου τι να σου πω! Νομιζα οτι ειμαι μοναδικη περιπτωση που η αυχενικη ηταν μαραθωνια. Εγω εκανα 2 ωρες γιατι δεν γυριζε το μωρο με τιποτα να κανει καποιες μετρησεις. Κουραστηκα πολυ, αγχωθηκα και η μητρα μου εκανε συσπασεις και το εγκλωβιζε σε ενα σημειο, γ'αυτο δεν μπορουσε να γυρισει το καημενο. Μετα πολλης δυσκολιας εκανε μετρησεις, μου ειπε οτι ειναι ικανοποιημενος απ'τις μετρησεις που εκανε, υπαρχει ρινικο οστο, ο αυχενας ειναι 1,5 χιλ. Ολα τελεια και φυσιολογικα. PappA παιρνω τη Δευτερα, αλλα μου μιλησε ξεκαθαρα για αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας, και δεν ξερω τι να κανω. Ειπε οτι το παιδι φαινεται υγιες αλλα στην ηλικια μου να μην το διακυνδινευσω αλλα να κανω και αυτη την εξεταση!
Περιμενω λοιπον, αλλα νιωθω οτι το μωρο μου ειναι καλα και τα αποτελεσματα θα ειναι ικανοποιητικα!!
Οχι φορμακι δεν μπορεσα να αγορασω, αλλα ειχα ενα τεραωρο στο ιατρειο μεχρι να ρτελειωσει η εξεταση. Στενοχωρηθηκα παντως πολυ, αλλα αφου συμβαινει και σε αλλους θα το ξεχασω!!
Οσο για το φυλλο, πιθανον αγορι μου ειπε ο γιατρος, τι πιθανον εγω ζω σε ενα μπλε συννεφο πλεον! Ειναι αγοροχρονια ή μου φαινεται; Πιο πολυ αγορακια διαβαζω!
Merjana μην αγχωνεσαι, το μωρακι σου θα ειναι καλα!!!Αλλα καποιες απο μας εχουμε ενα σκαλι παραπανω να ανεβουμε!!!

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια καλημερα σας!!!ευχομαι ολα να πανε τελεια και ολο αυτο να ειναι απλα μμια ρουτινα μην αγχωνεστε για τιποτα να λετε οτι ολα ειναι καλα και τα μωρακια σας επισης !!!!! ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ολες !!!! υπομονη και καλη διαθεση αγαπες!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

ZOO


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
zooula1985 έγραψε:κοριτσια καλημερα σας!!!ευχομαι ολα να πανε τελεια και ολο αυτο να ειναι απλα μμια ρουτινα μην αγχωνεστε για τιποτα να λετε οτι ολα ειναι καλα και τα μωρακια σας επισης !!!!! ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ολες !!!! υπομονη και καλη διαθεση αγαπες!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994 Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 215994

ZOO


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Vicky Kol έγραψε:
stellaef έγραψε:Σημερα καναμε ακι εμεις αυχενικη και ειναι ολα τελεια!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 654316 ηταν βεβαια επεισοδιακη μιας και καναμε τρεις προσπαθειες για να καταφερει ο γιατρος να κανει μετρησεις.απο 10 λεπτα εξεταση καναμε 3,5 ωρες!!!!!!!!!!!αλλα αφου τα αποτελεσματα εναι καλα ....!!!!!!εγω ειχα ηθελα να μας πει και το φυλο.. εδω ο ανθρωπος δεν μπορουσε να μετρησει καλα ... χαχαχα!παει και αυτο!

Κοπελα μου τι να σου πω! Νομιζα οτι ειμαι μοναδικη περιπτωση που η αυχενικη ηταν μαραθωνια. Εγω εκανα 2 ωρες γιατι δεν γυριζε το μωρο με τιποτα να κανει καποιες μετρησεις. Κουραστηκα πολυ, αγχωθηκα και η μητρα μου εκανε συσπασεις και το εγκλωβιζε σε ενα σημειο, γ'αυτο δεν μπορουσε να γυρισει το καημενο. Μετα πολλης δυσκολιας εκανε μετρησεις, μου ειπε οτι ειναι ικανοποιημενος απ'τις μετρησεις που εκανε, υπαρχει ρινικο οστο, ο αυχενας ειναι 1,5 χιλ. Ολα τελεια και φυσιολογικα. PappA παιρνω τη Δευτερα, αλλα μου μιλησε ξεκαθαρα για αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας, και δεν ξερω τι να κανω. Ειπε οτι το παιδι φαινεται υγιες αλλα στην ηλικια μου να μην το διακυνδινευσω αλλα να κανω και αυτη την εξεταση!
Περιμενω λοιπον, αλλα νιωθω οτι το μωρο μου ειναι καλα και τα αποτελεσματα θα ειναι ικανοποιητικα!!
Οχι φορμακι δεν μπορεσα να αγορασω, αλλα ειχα ενα τεραωρο στο ιατρειο μεχρι να ρτελειωσει η εξεταση. Στενοχωρηθηκα παντως πολυ, αλλα αφου συμβαινει και σε αλλους θα το ξεχασω!!
Οσο για το φυλλο, πιθανον αγορι μου ειπε ο γιατρος, τι πιθανον εγω ζω σε ενα μπλε συννεφο πλεον! Ειναι αγοροχρονια ή μου φαινεται; Πιο πολυ αγορακια διαβαζω!
Merjana μην αγχωνεσαι, το μωρακι σου θα ειναι καλα!!!Αλλα καποιες απο μας εχουμε ενα σκαλι παραπανω να ανεβουμε!!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΚΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ ΜΕ ΠΗΤ 11/11/2012 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ 12 ΜΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. ΜΟΥ ΕΦΗΓΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ Κ ΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ.. ΣΥΣΤΗΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦ.Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ... ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα εγκυούλες!!! Τι μου κάνετε; Χτες πήγαμε στο ντοκτ πάλι και μετρηθήκαμε. Όλα καλά και το σποράκι μας έφτασε αισίως τα 14 εκατοστά!!! (μαζί με τα πόδια η μέτρηση) Πώς μεγαλώνουν έτσι γρήγορα όμως...!

Δυστυχώς κοιμόταν εκείνη την ώρα -λογικό γιατί καθυστέρησε να μας πάρει ο ντοκτ κι εγώ είχα πεινάσει. Συνήθως άμα φας κάτι ξυπνάνε και είναι πιο ζωηρά... Οπότε δεν καταφέραμε να δούμε ακόμα το φύλο, καθώς είχε τα ποδαράκια του ερμητικά κλειστά! Μας κοροϊδεύει μου φαίνεται!!! Wink

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Merjana έγραψε:Κοριτσάκια βγήκαν και οι αιματολογικές μου και ο γιατρός μου συστήνει αμνυοπαρακέντηση. Μου λέει είναι ατιμούτσικος ο μικρός θα μας βγάλει το λάδι μέχρι το τέλος αλλά πρέπει να επιβεβαιώσουμε τις μετρήσεις. Ενώ είναι ορατό το ρινικό οστό η αυχενική μου βγήκε 2,42 στα ανώτατα φυσιολογικά και 1/400 για τρισωμία 21. Οπότε δεν την γλιτώνω δυστυχώς. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν θέλω να περάσουν 6 μήνες ακόμα χωρίς να νιώθω ασφαλής για τον μικρούλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα περάσουν 4 εβδομάδες ακόμα περιμένοντας την αμνυοπαρακέντηση..

Merjana μου να μην ανησυχείς. Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό, για την ακρίβεια εξακολουθεί να είναι μικρή η πιθανότητα για κάποια ανωμαλία. Όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου είχα πιθανότητα 1/296 αν θυμάμαι καλά. Τελικά έκανα αμνιοπαρακέντηση και όλα πήγαν καλά. Αλλά να σου πω, πιο πολύ την έκανα για να μου φύγει το άγχος και η αγωνία και λιγότερο γιατί πίστευα ότι μπορεί να έχει κάτι το μωρό... Εσύ έχεις μικρότερη πιθανότητα. Αν όμως σε αγχώνει αυτό, τότε ίσως και να είναι καλύτερα να την κάνεις γιατί δεν είναι καλό να περάσεις τους υπόλοιπους μήνες μέσα στο άγχος!

ZOO έγραψε:
Vicky Kol έγραψε:
stellaef έγραψε:Σημερα καναμε ακι εμεις αυχενικη και ειναι ολα τελεια!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 654316 ηταν βεβαια επεισοδιακη μιας και καναμε τρεις προσπαθειες για να καταφερει ο γιατρος να κανει μετρησεις.απο 10 λεπτα εξεταση καναμε 3,5 ωρες!!!!!!!!!!!αλλα αφου τα αποτελεσματα εναι καλα ....!!!!!!εγω ειχα ηθελα να μας πει και το φυλο.. εδω ο ανθρωπος δεν μπορουσε να μετρησει καλα ... χαχαχα!παει και αυτο!

Κοπελα μου τι να σου πω! Νομιζα οτι ειμαι μοναδικη περιπτωση που η αυχενικη ηταν μαραθωνια. Εγω εκανα 2 ωρες γιατι δεν γυριζε το μωρο με τιποτα να κανει καποιες μετρησεις. Κουραστηκα πολυ, αγχωθηκα και η μητρα μου εκανε συσπασεις και το εγκλωβιζε σε ενα σημειο, γ'αυτο δεν μπορουσε να γυρισει το καημενο. Μετα πολλης δυσκολιας εκανε μετρησεις, μου ειπε οτι ειναι ικανοποιημενος απ'τις μετρησεις που εκανε, υπαρχει ρινικο οστο, ο αυχενας ειναι 1,5 χιλ. Ολα τελεια και φυσιολογικα. PappA παιρνω τη Δευτερα, αλλα μου μιλησε ξεκαθαρα για αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας, και δεν ξερω τι να κανω. Ειπε οτι το παιδι φαινεται υγιες αλλα στην ηλικια μου να μην το διακυνδινευσω αλλα να κανω και αυτη την εξεταση!
Περιμενω λοιπον, αλλα νιωθω οτι το μωρο μου ειναι καλα και τα αποτελεσματα θα ειναι ικανοποιητικα!!
Οχι φορμακι δεν μπορεσα να αγορασω, αλλα ειχα ενα τεραωρο στο ιατρειο μεχρι να ρτελειωσει η εξεταση. Στενοχωρηθηκα παντως πολυ, αλλα αφου συμβαινει και σε αλλους θα το ξεχασω!!
Οσο για το φυλλο, πιθανον αγορι μου ειπε ο γιατρος, τι πιθανον εγω ζω σε ενα μπλε συννεφο πλεον! Ειναι αγοροχρονια ή μου φαινεται; Πιο πολυ αγορακια διαβαζω!
Merjana μην αγχωνεσαι, το μωρακι σου θα ειναι καλα!!!Αλλα καποιες απο μας εχουμε ενα σκαλι παραπανω να ανεβουμε!!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΚΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ ΜΕ ΠΗΤ 11/11/2012 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ 12 ΜΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. ΜΟΥ ΕΦΗΓΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ Κ ΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ.. ΣΥΣΤΗΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦ.Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ... ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ...
Καλωσήρθες zoo και με το καλό να γνωρίσεις το κοριτσάκι σου!!!! Έκανες και λήψη τροβοφλάστη και όλα πήγαν καλά! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 328109

Θα πω όμως, με όλη την καλή διάθεση (κι εγώ είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, όπως προανέφερα) ότι η αμνιοπαρακέντηση / λήψη τροβοβλάστη σίγουρα εγκυμονεί και κάποιους κινδύνους. Σπάνιοι αλλά υπαρκτοί. Συνεπώς, την κάνουμε μόνο όταν συντρέχει λόγος. Σίγουρα αν η εγκυούλα έχει φρικάρει από το άγχος της, τότε καλύτερα να κάνει - κατά τη γνώμη μου πάντα- ώστε να ηρεμήσει και να προχωρήσει ομαλά την εγκυμοσύνη της. Διαφορετικά, και αν δεν έχει ανάλογες ενδείξεις, τότε καλύτερα να την αποφύγει. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλή όσο μια εξέταση αίματος... Μακάρι να είχε προχωρήσει η επιστήμη και να είχαμε προλάβει αυτή την εξέταση αίματος που λένε ότι είναι σε πειραματικό στάδιο και αναμένεται να αντικαταστήσει την αμνιοπαρακέντηση... Αλλά τώρα έχουμε αυτά τα δεδομένα!

Η Barbie μας πού χάθηκε; Ελπίζω όλα καλά!!!

Αλήθεια, έχετε αρχίσει να φουσκώνετε καθόλου στην κοιλίτσα; Εγώ πάντως άρχισα, είναι βέβαια και η 2η μου εγκυμοσύνη και λένε πως φουσκώνει πιο νωρίς η κοιλιά... Πήρα και σχεδόν ένα κιλό, η άτιμη γιορτή του Κωσταντίνου και της Ελένης φταίει για όλα... Razz

Σας φιλώ γλυκά!

ZOO


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
crazymommy έγραψε:
Merjana έγραψε:Κοριτσάκια βγήκαν και οι αιματολογικές μου και ο γιατρός μου συστήνει αμνυοπαρακέντηση. Μου λέει είναι ατιμούτσικος ο μικρός θα μας βγάλει το λάδι μέχρι το τέλος αλλά πρέπει να επιβεβαιώσουμε τις μετρήσεις. Ενώ είναι ορατό το ρινικό οστό η αυχενική μου βγήκε 2,42 στα ανώτατα φυσιολογικά και 1/400 για τρισωμία 21. Οπότε δεν την γλιτώνω δυστυχώς. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν θέλω να περάσουν 6 μήνες ακόμα χωρίς να νιώθω ασφαλής για τον μικρούλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι πως θα περάσουν 4 εβδομάδες ακόμα περιμένοντας την αμνυοπαρακέντηση..

Merjana μου να μην ανησυχείς. Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό, για την ακρίβεια εξακολουθεί να είναι μικρή η πιθανότητα για κάποια ανωμαλία. Όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου είχα πιθανότητα 1/296 αν θυμάμαι καλά. Τελικά έκανα αμνιοπαρακέντηση και όλα πήγαν καλά. Αλλά να σου πω, πιο πολύ την έκανα για να μου φύγει το άγχος και η αγωνία και λιγότερο γιατί πίστευα ότι μπορεί να έχει κάτι το μωρό... Εσύ έχεις μικρότερη πιθανότητα. Αν όμως σε αγχώνει αυτό, τότε ίσως και να είναι καλύτερα να την κάνεις γιατί δεν είναι καλό να περάσεις τους υπόλοιπους μήνες μέσα στο άγχος!

ZOO έγραψε:
Vicky Kol έγραψε:
stellaef έγραψε:Σημερα καναμε ακι εμεις αυχενικη και ειναι ολα τελεια!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 654316 ηταν βεβαια επεισοδιακη μιας και καναμε τρεις προσπαθειες για να καταφερει ο γιατρος να κανει μετρησεις.απο 10 λεπτα εξεταση καναμε 3,5 ωρες!!!!!!!!!!!αλλα αφου τα αποτελεσματα εναι καλα ....!!!!!!εγω ειχα ηθελα να μας πει και το φυλο.. εδω ο ανθρωπος δεν μπορουσε να μετρησει καλα ... χαχαχα!παει και αυτο!

Κοπελα μου τι να σου πω! Νομιζα οτι ειμαι μοναδικη περιπτωση που η αυχενικη ηταν μαραθωνια. Εγω εκανα 2 ωρες γιατι δεν γυριζε το μωρο με τιποτα να κανει καποιες μετρησεις. Κουραστηκα πολυ, αγχωθηκα και η μητρα μου εκανε συσπασεις και το εγκλωβιζε σε ενα σημειο, γ'αυτο δεν μπορουσε να γυρισει το καημενο. Μετα πολλης δυσκολιας εκανε μετρησεις, μου ειπε οτι ειναι ικανοποιημενος απ'τις μετρησεις που εκανε, υπαρχει ρινικο οστο, ο αυχενας ειναι 1,5 χιλ. Ολα τελεια και φυσιολογικα. PappA παιρνω τη Δευτερα, αλλα μου μιλησε ξεκαθαρα για αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας, και δεν ξερω τι να κανω. Ειπε οτι το παιδι φαινεται υγιες αλλα στην ηλικια μου να μην το διακυνδινευσω αλλα να κανω και αυτη την εξεταση!
Περιμενω λοιπον, αλλα νιωθω οτι το μωρο μου ειναι καλα και τα αποτελεσματα θα ειναι ικανοποιητικα!!
Οχι φορμακι δεν μπορεσα να αγορασω, αλλα ειχα ενα τεραωρο στο ιατρειο μεχρι να ρτελειωσει η εξεταση. Στενοχωρηθηκα παντως πολυ, αλλα αφου συμβαινει και σε αλλους θα το ξεχασω!!
Οσο για το φυλλο, πιθανον αγορι μου ειπε ο γιατρος, τι πιθανον εγω ζω σε ενα μπλε συννεφο πλεον! Ειναι αγοροχρονια ή μου φαινεται; Πιο πολυ αγορακια διαβαζω!
Merjana μην αγχωνεσαι, το μωρακι σου θα ειναι καλα!!!Αλλα καποιες απο μας εχουμε ενα σκαλι παραπανω να ανεβουμε!!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΚΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ ΜΕ ΠΗΤ 11/11/2012 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ 12 ΜΕ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. ΜΟΥ ΕΦΗΓΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ Κ ΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ.. ΣΥΣΤΗΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦ.Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ... ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ...
Καλωσήρθες zoo και με το καλό να γνωρίσεις το κοριτσάκι σου!!!! Έκανες και λήψη τροβοφλάστη και όλα πήγαν καλά! Εγκυούλες Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου 2012 μαζευτείτεεεε!!!! - Σελίδα 11 328109

Θα πω όμως, με όλη την καλή διάθεση (κι εγώ είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, όπως προανέφερα) ότι η αμνιοπαρακέντηση / λήψη τροβοβλάστη σίγουρα εγκυμονεί και κάποιους κινδύνους. Σπάνιοι αλλά υπαρκτοί. Συνεπώς, την κάνουμε μόνο όταν συντρέχει λόγος. Σίγουρα αν η εγκυούλα έχει φρικάρει από το άγχος της, τότε καλύτερα να κάνει - κατά τη γνώμη μου πάντα- ώστε να ηρεμήσει και να προχωρήσει ομαλά την εγκυμοσύνη της. Διαφορετικά, και αν δεν έχει ανάλογες ενδείξεις, τότε καλύτερα να την αποφύγει. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλή όσο μια εξέταση αίματος... Μακάρι να είχε προχωρήσει η επιστήμη και να είχαμε προλάβει αυτή την εξέταση αίματος που λένε ότι είναι σε πειραματικό στάδιο και αναμένεται να αντικαταστήσει την αμνιοπαρακέντηση... Αλλά τώρα έχουμε αυτά τα δεδομένα!

Η Barbie μας πού χάθηκε; Ελπίζω όλα καλά!!!

Αλήθεια, έχετε αρχίσει να φουσκώνετε καθόλου στην κοιλίτσα; Εγώ πάντως άρχισα, είναι βέβαια και η 2η μου εγκυμοσύνη και λένε πως φουσκώνει πιο νωρίς η κοιλιά... Πήρα και σχεδόν ένα κιλό, η άτιμη γιορτή του Κωσταντίνου και της Ελένης φταίει για όλα... Razz

Σας φιλώ γλυκά!
καλημερα... φυσικα αν εχεις πρόβλημα θα κανεις την εξεταση εγω την εκανα γιατι ειχα προηγουμενο ιστορικο πριν 1 χρονο περιπου απεβαλα στισ 22 εβδομαδες κ μου ειχαν πει πως το μωρο μου ειχε καποιο προβλημα μαλον με καρδια??? επιδη λοιπον η εμπειρια ηταν πολυ τραυματικη κ δεν ηθελα με τπτ να την ξαναζησω αποφασισα να κανω ληψη τροφοβλαστης να ηρεμησω και να απολαυσω την εγγυμοσυνη μου. Στις μανούλες που εχουν αγχοθει για καποιο λογο απευθυνομουν.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 26 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις