Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
24 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 24 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 24]

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ να κάνω μια ερώτηση?λέμε όταν μας συμβεί κάτι και τελικά τη γλυτώσουμε ότι είναι θαύμα και πιστεύουμε στο Θεό. αυτό δεν είναι εγωιστικό?δηλαδή τόσοι άνθρωποι που πεθαίνουν, πεινάνε κλπ γι΄αυτούς τι γίνεται?Γι αυτούς δεν υπάρχει Θεός?είναι η βασική μου ένσταση όσο αναφορά την πίστη.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:Εγώ να κάνω μια ερώτηση?λέμε όταν μας συμβεί κάτι και τελικά τη γλυτώσουμε ότι είναι θαύμα και πιστεύουμε στο Θεό. αυτό δεν είναι εγωιστικό?δηλαδή τόσοι άνθρωποι που πεθαίνουν, πεινάνε κλπ γι΄αυτούς τι γίνεται?Γι αυτούς δεν υπάρχει Θεός?είναι η βασική μου ένσταση όσο αναφορά την πίστη.

Να σου πω κ εγω αναρωτιεμαι οταν το ακουω αυτο..πιστευεις γιατι παιρνεις ανταλλαγμα?Ολη αυτη η ιστορια με τα θαυματα δλδ...η βαση της πιστης ειναι η ανταλλαγη? Αναρωτιεμαι δλδ χωρις σκοπο να θιξω η να αλλαξω την γνωμη του αλλου,θα ηθελα να ηξερα αν αυτη ειναι η βαση της θρησκειας.

edit: ισως να ειναι η ανθρωπινη αναγκη για την υπαρξη καποιας "μεγαλυτερης" δυναμης,να υπαρχει αναγκη να νιωθεις οτι δεν χρειαζεται να τα αναλαβεις ΟΛΑ μονος σ αυτη την ζωη.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Agree και Laughing Laughing Laughing

Παντως ρε παιδια γινομαστε αδικες οταν λεμε οτι πανε για το χρημα ολοι κ γι αυτο γινονται ιερεις...και σιγα τον μισθο που παιρνουν δλδ...οι ανωτεροι στην ιεραρχια κυκλοφορουν με τα ακριβα αυτοκινητα κ τους σταυρους αλλα αυτα δεν τους ανηκουν.Ειναι τα συμβολα τους,τα διακριτικα τους,αυτα που δηλωνουν την εξουσια τους (και εγω εχω ενσταση οταν τους βλεπω). Αλλα μην τσουβαλιαζουμε τον καθε ενα, υπαρχουν και φτωχοι ανθρωποι που κανουν αυτη την δουλεια και παραμενουν φτωχοι γιατι φανταζομαι το κανουν απο αγαπη για την θρησκεια τους. Δεν μπορω να τους χαρακτηρισω οταν μου ερχεται στον νου ο ιερεας στον Κολωνο που εχει φτιαξει την Κιβωτο για τα π[αιδια...ουτε οταν μου ερχεται στο νου ο παπα-Φαρος που κανει free ψυχοθεραπεια (ειναι κ ψυχοθεραπευτης στο επαγγελμα),που κανει ομαδες στηριξης για ναρκομανεις...Και δεν μπορω να τους χλευασω αυτους τους δυο πχ γιατι προσφερουν πολυ περισσοτερο απο οτι εγω.
Δεν αναπτυσσω το τι πιστευω και δεν πιστευω γιατι ειναι δικο μου θεμα.

εχεις δικιο Λιτς!!!!!σιγουρα δεν ειναι μονο "κακοι" στο κλαδο τους....το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι εχουν παρεκκλινει απο αυτο που θα επρεπε να πρεσβευουν.....
και εγω ξερω ιερεα ο οποιος εχει καποιο δικο του εισοδημα απο ακινητο και με αυτο αγοραζει τροφιμα και μοιραζει σε ενοριτες του....αλλα δεν μπορω να παρεβλεψω και το τραγοπαππα ο οποιος οταν καναμε τη γαμοβαφτιση ζητησε 150 ευρω για καθε μυστηριο.....η που οταν φτιαχναμε τα χαρτια για τις αδειες γαμου καθε τοσο μας ελεγε να αφησουμε και κατι για το ναο.....!!!!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η ανάγκη για πίστη σε οποιονδήποτε Θεό έχει έρθει καταρχήν από την ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει τα φυσικά φιανόμενα και στη συνέχει για να βρίσκει δύναμη και να αποδεχθεί το θάνατο.Γι΄αυτό, εγώ που δεν πιστέυω, δεν μπορώ να πω σε κάποιον που πιστεύει από εσωτερική ανάγκη ότι κάνει λάθος. Το θέμα είναι να είμαστε πιο ανοιχτομυαλοί και να κατανοούμε και τις αδυναμίες που έχουν οι απόψεις μας.κουράστηκα να ακούω "αυτή είναι η άποψή μου" χωρίς να τη στηρίζεις κάπου και χωρίς να δέχεσαι τις αδυναμίες της και τα επιχείρηματα που την καταρίπτουν

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:Εγώ να κάνω μια ερώτηση?λέμε όταν μας συμβεί κάτι και τελικά τη γλυτώσουμε ότι είναι θαύμα και πιστεύουμε στο Θεό. αυτό δεν είναι εγωιστικό?δηλαδή τόσοι άνθρωποι που πεθαίνουν, πεινάνε κλπ γι΄αυτούς τι γίνεται?Γι αυτούς δεν υπάρχει Θεός?είναι η βασική μου ένσταση όσο αναφορά την πίστη.

αυτο προσπαθούσε να απαντήσει το αρχικό ποστ!..

και εννοει οτι οταν ειναι μακρια από τον Θεό, πως να τους βοηθήσει?

ειναι σαν ενας πατέρας να έχει 2 παιδια..
τα μεγαλωνει με αγαπη και φροντιδα ..

οταν μεγαλώσουν κανουν οικογενεια, εχουν τις δουλειες τους..τις εννοιες τους..

το ενα παιδι μεσα σε ολο τον αγωνα της καθημερινότητας βρισκει παντα λιγο χρονο να παει να δει τον πατερα, να του μιλησει , να του εμπιστευτει τα προβληματα του, ακομη και να ζητησει τη βοηθεια και τη συμβουλη του..

και ο πατερας σε οτι μπορει βοηθαει..

το αλλο παιδι εχει και αυτο οικογενεια ..παιδια..δουλεια...εννοιες πολλες οπως όλοι....αλλα εχει κοψει καθε επαφη με τον πατερα...δεν παει ποτε να τον δει..δεν πάιρνει ουτε ενα τηλ...
φυσικα δεν ζηταει και ποτε ουτε συμβουλη ουτε βοηθεια...
φταιει ο πατερας που δεν τον βοηθαει????

ετσι ειναι και με το Θεό...
μας εχει δωσει ελευθερία...δεν μπορεί και δεν θελει να σε αναγκάσει να είσαι κοντά του...αλλα δεν μπορείς οταν εισαι μακρια να παραπονιέσαι πως δεν σε βοηθάει,...
δεν θα ηταν αχαριστια αν το παιδι που εχει κόψει καθε επαφη με τον πατέρα του , ειχε και παραπονο από αυτον?

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
arkoudaki έγραψε:Εγώ να κάνω μια ερώτηση?λέμε όταν μας συμβεί κάτι και τελικά τη γλυτώσουμε ότι είναι θαύμα και πιστεύουμε στο Θεό. αυτό δεν είναι εγωιστικό?δηλαδή τόσοι άνθρωποι που πεθαίνουν, πεινάνε κλπ γι΄αυτούς τι γίνεται?Γι αυτούς δεν υπάρχει Θεός?είναι η βασική μου ένσταση όσο αναφορά την πίστη.

αυτο προσπαθούσε να απαντήσει το αρχικό ποστ!..

και εννοει οτι οταν ειναι μακρια από τον Θεό, πως να τους βοηθήσει?

ειναι σαν ενας πατέρας να έχει 2 παιδια..
τα μεγαλωνει με αγαπη και φροντιδα ..

οταν μεγαλώσουν κανουν οικογενεια, εχουν τις δουλειες τους..τις εννοιες τους..

το ενα παιδι μεσα σε ολο τον αγωνα της καθημερινότητας βρισκει παντα λιγο χρονο να παει να δει τον πατερα, να του μιλησει , να του εμπιστευτει τα προβληματα του, ακομη και να ζητησει τη βοηθεια και τη συμβουλη του..

και ο πατερας σε οτι μπορει βοηθαει..

το αλλο παιδι εχει και αυτο οικογενεια ..παιδια..δουλεια...εννοιες πολλες οπως όλοι....αλλα εχει κοψει καθε επαφη με τον πατερα...δεν παει ποτε να τον δει..δεν πάιρνει ουτε ενα τηλ...
φυσικα δεν ζηταει και ποτε ουτε συμβουλη ουτε βοηθεια...
φταιει ο πατερας που δεν τον βοηθαει????

ετσι ειναι και με το Θεό...
μας εχει δωσει ελευθερία...δεν μπορεί και δεν θελει να σε αναγκάσει να είσαι κοντά του...αλλα δεν μπορείς οταν εισαι μακρια να παραπονιέσαι πως δεν σε βοηθάει,...
δεν θα ηταν αχαριστια αν το παιδι που εχει κόψει καθε επαφη με τον πατέρα του , ειχε και παραπονο από αυτον?

αυτό το δέχομαι. εγώ όμως ρωτάω για τις καταστάσεις όπου κάποιος είναι π.χ άρρωστος. θα πεθάνει επειδή δεν είναι κοντά στο Θεό?όπως και για όλα αυτά που γίνονται στον κόσμο και για την αδικία που επικρατεί. το ξέρω ότι σου φαίνεται κοινοτυπο επιχείρημα αλλά η θρησκεία δεν απα΄ντά σ' αυτό. παντού βλέπεις να υπάρχουν άνθρωποι που είναι σωστοί και υποφέρον κι άλλοι που είναι(μην του χαρακτηρίσω) και ζουν μια χαρά. Τρανταχτό παράδειγμα αυτά που γίνονται στην Ελλάδα τώρα.(για να μην αναφερθώ παγκόσμια)

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αλλα αν το σκεφτομαστε ετσι δν ειναι σαν να δινουμε ανθρωπινα χαρακτηριστικά στον Θεο??? Δν θελω να σκεφτομαι ενα Θεο να σκεφτεται οπως οι ανθρωποι!
Απο πια αποψη το λεω?

Ξερω ανθρωπους που πιστευουν, που πηγαινουν τακτικα στην εκκλησια κλπ. αλλα στην προσωπικη του ζωη βριζουν ολη την ωρα και γενικοτερα δν τους λες καλους ανθρωπους, αλλα πιστευουν οτι υπαρχει Θεος π.χ. και πανε και αναβουν και κανα κερακι να συγχωρουνται οι αμαρτιες τους!

Αλλα υπαρχουν και ανθρωποι που δν πιστευουν οτι υπαρχει Θεος, και ειναι καλοι ανθρωποι, βοηθανε τους συνανθρωπους τους, δν τους βλαπτουν και κανουν μια ηρεμη ζωη! ομως, δν πιστευουν!

ποιος απο τους δυο τυπους ανθρωπων αξιζει περισσοτερο την βοηθεια του Θεου?
γιατι δν σημαινει οτι επειδη πιστευεις εισαι και καλος Χριστιανος απαραιτητα! Δν εχω γνωρισει και πολλους τετοιους, παρολο που ο περισσοτερος κοσμος λεει οτι πιστευει!

Δν το λεω για να δημιουργησω αντιπαραθεση, απλα τους προβληματισμους τους δικους μου στην ζωη μου!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
koukida έγραψε:να πω μονο κατι γιατι αυτο που μου μενει απο ολη αυτη την κουβεντα ειναι ενα ΑΣΠΡΟ και ενα ΜΑΥΡΟ.

Ξεχνατε αυτους που αποδεχονται την αγνοια τους ως προς το ποιοι ειμαστε και που παμε (εγω για παραδειγμα), που ωστόσο αναγνωρίζουν την αναγκη του ανθρωπου να πιστευει κάπου, (εγω παλι)ωστοσο κανενα οργανωμενο συστημα πίστης δεν τους αντιπροσωπεύει- και αν τυχαινει να 'ακολουθουν' κάποιο αυτο γινεται 'μηχανικά' γιατι απλά εχουν μεγαλώσει σε ενα τετοιο περιβαλλον (να μαι παλι εγω που θα παω στην Ανασταση με την λαμπαδα και το αυγο απο συνήθεια και τιποτα περισσοτερο ας πουμε. Ωστόσο, εχουν ερθει στιγμες στη ζωη τους που ισως θελησαν να πιστεψουν κάπου, γιατι δεν μπορουσαν να διαχειριστούν τοσο άγνωστο.

θελετε να με πειτε οπαδό του Αγνωστικισμου? πειτε με- νο προμπλεμ.

Τελικά όμως καταληγω στο εξης--> κατ'εμε (πάντα) αυτο που κανει κουμαντο στην ζωη μου και ολων γυρω μου σαυτον τον κόσμο θεωρω οτι ειναι η ΤΥΧΗ. Πιστευω οτι εδω που είμαστε- ειμαστε απο τυχη.
Ειναι θεμα καθαρα συγκυριων οχι μονο το αν θα ζησεις αλλα ακομη και τι ποιοτητα ζωης θα έχεις.(ειμαι τυχερη για παραδειγμα, που γεννηθηκα υγιης, που παραμένω υγιής, που δεν με χτυπησε κεραυνός για παραδειγμα, που δεν επεσε μια γλαστρα στο κεφάλι μου μεχρι σημερα, που κολυμπησα με γεμάτο στομάχι και δεν πηγα στον πατο... και ποσα ακομη δισεκατομμυρια κακοτυχίες που θα μπορουσαν να αλλαξουν τα δεδομενα της ζωης μου κάθε κλασμα δευτερολεπτου που την διεπει)
Έχεις τύχη -διάβαινε, ενα πραμα.

Καποιοι ολο αυτο το αποδιδουν στην ανωτερη δυναμη όπως περιγραφεται μεσα απο το χριστιανικο δογμα, το ισλαμικο, το βουδιστικο, το δωδεκαθειστικο κτλπ κτλπ...)

εγω παλι δεν ξερω που παν τα 4, και αυτο το θεωρω δικο μου δεδομενο.

δεν ανηκω πουθενα -ουτε στο άσπρο -ούτε στο μαυρο. ειμαι μετέωρη και γεμάτη απορίες. Very Happy

Agree και Laughing Laughing Laughing

Παντως ρε παιδια γινομαστε αδικες οταν λεμε οτι πανε για το χρημα ολοι κ γι αυτο γινονται ιερεις...και σιγα τον μισθο που παιρνουν δλδ...οι ανωτεροι στην ιεραρχια κυκλοφορουν με τα ακριβα αυτοκινητα κ τους σταυρους αλλα αυτα δεν τους ανηκουν.Ειναι τα συμβολα τους,τα διακριτικα τους,αυτα που δηλωνουν την εξουσια τους (και εγω εχω ενσταση οταν τους βλεπω). Αλλα μην τσουβαλιαζουμε τον καθε ενα, υπαρχουν και φτωχοι ανθρωποι που κανουν αυτη την δουλεια και παραμενουν φτωχοι γιατι φανταζομαι το κανουν απο αγαπη για την θρησκεια τους. Δεν μπορω να τους χαρακτηρισω οταν μου ερχεται στον νου ο ιερεας στον Κολωνο που εχει φτιαξει την Κιβωτο για τα π[αιδια...ουτε οταν μου ερχεται στο νου ο παπα-Φαρος που κανει free ψυχοθεραπεια (ειναι κ ψυχοθεραπευτης στο επαγγελμα),που κανει ομαδες στηριξης για ναρκομανεις...Και δεν μπορω να τους χλευασω αυτους τους δυο πχ γιατι προσφερουν πολυ περισσοτερο απο οτι εγω.
Δεν αναπτυσσω το τι πιστευω και δεν πιστευω γιατι ειναι δικο μου θεμα.

Συμφωνω, συμφωνω και ξανασυμφωνω με τη κουκιδα!
Λιτσα αυτοι οι ανθρωποι ειτε ειναι παπαδες ειτε οχι, ειναι καλοι ανθρωποι, θα εβρισκαν τροπο να κανουν καλο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="arkoudaki"

αυτό το δέχομαι. εγώ όμως ρωτάω για τις καταστάσεις όπου κάποιος είναι π.χ άρρωστος. θα πεθάνει επειδή δεν είναι κοντά στο Θεό?όπως και για όλα αυτά που γίνονται στον κόσμο και για την αδικία που επικρατεί. το ξέρω ότι σου φαίνεται κοινοτυπο επιχείρημα αλλά η θρησκεία δεν απα΄ντά σ' αυτό. παντού βλέπεις να υπάρχουν άνθρωποι που είναι σωστοί και υποφέρον κι άλλοι που είναι(μην του χαρακτηρίσω) και ζουν μια χαρά. Τρανταχτό παράδειγμα αυτά που γίνονται στην Ελλάδα τώρα.(για να μην αναφερθώ παγκόσμια)[/quote]

μπορώ να σου απάντησω ..αλλά αφού δεν πιστεύεις γενικά όπως λες..μαλλον δεν θα δεχτεις την απάντηση...

θα σου πω όμως...
όσοι πιστευουν στο Θεό ..πιστευουν και στην άλλη ζωη..κόλαση και παράδεισο...
ο θάνατος δεν ειναι για αυτούς το τέλος , αλλά η αρχή της αιώνιας ζωής..
υπάρχουν άνθρωποι που ειναι βαρια αρρωστοι ..πεθαίνουν...και όμως ειναι ευτυχισμένοι..

επίσης κάποιους μια αρρωστεια υους φέρνει πιο κοντά στον Θεό..μαλακώνει η καρδιά τους...

αυτο που λες πως καποιο ΄΄κακοι΄΄ ανθρωποι ειναι μαι χαρα ειναι αλήθεια...
αλλά αν κάποιος εχει τόσο σκληρη καρδιά που ότι και να του συμβει . αντι να πει μπορει να τελειωσει η ζωη μου ..ας μετανοήσω..αυτος π.χ. βλαστημαει την ωρα και τη στιγμη που αρρωστησε και γίνει ακόμη χειρότερος..ε τοτε δεν θα του στείλει κάτι ο Θεός..
γιατι θέλει ο καθένας να φτασει στην καλύτερη για αυτον στιγμή.
και τελος να σου πω πως υπάρχουν άγιοι οι πατέρες της .εκκλησιας ..όπως οΠαίσιος που θεωρούσαν την αρρωστεια του θειο δώρο ..κατι που σμιλέυει την ψυχη τους..και τους δινει αρετες οπως το να ειναι ταπεινοί..

ξερω πως θα σου φανουν τρελα ολα αυτα ..αλλα μην βιαστεις να ειρωνευτείς...απλα στο λεω για να δεις πως το βλεπουν καποιοι άλλοι άνθρωποι..
χωρις να σημαινει οτι ειναι καλυτεροι άνθρωποι απο εσένα και εμένα...

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ακυρο και παλι το παραδειγμα σου μπουμουκιτσα.
δε νομιζω οτι τα μωρα που πεθαινουν της πεινας πληρωνουν το τιμημα της απομακρυνησης τους απο το θεο.ουτε αυτα που αρρωσταινουν και πεθαινουν ουτε αυτα που κακοποιουνται(με βιασμο η με ξυλο)
απλα η ζωη ειναι αδικη γιαυτο συμβαινει αυτο.
καποιοι ειναι τυχεροι και ζουν και καποιοι αλλοι οχι .

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο.κ απλά δε με καλύπτει το επιχείρημα.Το πιστεύω κι εγώ πως ότνα σου συμβαίνει κατι άσχημο μπορεί να αποτελέσει αφορμή να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα και να έρθεις πιο κοντά στον εαυτό σου, να αποκτήσεις δυνάμεις που ούτε τις φανταζόσουν κλπ.αυτό που δε με καλύπτει είναι η άλλη ζωή. νομίζω ότι είναι επιχείρημα για να καλύψει αυτό το κενό που είπα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
boubou έγραψε:ναι αλλα αν το σκεφτομαστε ετσι δν ειναι σαν να δινουμε ανθρωπινα χαρακτηριστικά στον Θεο??? Δν θελω να σκεφτομαι ενα Θεο να σκεφτεται οπως οι ανθρωποι!
Απο πια αποψη το λεω?

Ξερω ανθρωπους που πιστευουν, που πηγαινουν τακτικα στην εκκλησια κλπ. αλλα στην προσωπικη του ζωη βριζουν ολη την ωρα και γενικοτερα δν τους λες καλους ανθρωπους, αλλα πιστευουν οτι υπαρχει Θεος π.χ. και πανε και αναβουν και κανα κερακι να συγχωρουνται οι αμαρτιες τους!

Αλλα υπαρχουν και ανθρωποι που δν πιστευουν οτι υπαρχει Θεος, και ειναι καλοι ανθρωποι, βοηθανε τους συνανθρωπους τους, δν τους βλαπτουν και κανουν μια ηρεμη ζωη! ομως, δν πιστευουν!

ποιος απο τους δυο τυπους ανθρωπων αξιζει περισσοτερο την βοηθεια του Θεου?
γιατι δν σημαινει οτι επειδη πιστευεις εισαι και καλος Χριστιανος απαραιτητα! Δν εχω γνωρισει και πολλους τετοιους, παρολο που ο περισσοτερος κοσμος λεει οτι πιστευει!

Δν το λεω για να δημιουργησω αντιπαραθεση, απλα τους προβληματισμους τους δικους μου στην ζωη μου!


συνήθως οι καλοί άνθρωποι ..στην πορεία της ζωής τους βρίσκουν το Θεό..η τους βρίσκει αυτός...
σιγουρα όποιος πιστευει δεν παει να πει πως ειναι τελειος χωρις ελλατώματα...αλλα υποτιθεται πως τα αναγνωρίζει και τα παλεύει...
απο την αλλη απλά επειδη καποιος αναβει ενα κερακι δεν σημαινει πως σβηνουν οι αμαρτίες του η θα παει στο παράδεισο...
μπορει κάποιος που δεν εχει πατησει ποτε του στο τέλος να ΄΄σωθει΄΄΄και αυτος που παει οχι.

το ιδανικό δεν ειναι να εισαι απλά καλός άνθρωπος..ουτε απλά καλός χριστιανος(εννοω να τηρεις οσα πρέπει).
το ιδανικό ειναι να εισαι καλός άνθρωπος και καλός χριστιανός ...και αυτό προσπαθούν μερικοί άνθρωποι..το αν θα τα καταφέρουν θα κριθεί στο τέλος της ζωης τους..και σίγουρα όχι από εσένα και εμένα...

όταν κριθούμε όλοι ,,τότε θα δείξει...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:ακυρο και παλι το παραδειγμα σου μπουμουκιτσα.
δε νομιζω οτι τα μωρα που πεθαινουν της πεινας πληρωνουν το τιμημα της απομακρυνησης τους απο το θεο.ουτε αυτα που αρρωσταινουν και πεθαινουν ουτε αυτα που κακοποιουνται(με βιασμο η με ξυλο)
απλα η ζωη ειναι αδικη γιαυτο συμβαινει αυτο.
καποιοι ειναι τυχεροι και ζουν και καποιοι αλλοι οχι .

τα μωρα δεν εχουν ιδία βούληση...η ζωη τους έχει τις συνέπειες των επιλογών που κάνουν οι γονεις τους για αυτα...
και φυσικα όταν κακοποιούνται από τους ιδιους τους γονείς λογίζονται σαν μάρτυρες...αγιάζουν..




arkoydaki το ξερω πως δεν πιστευεις σε αλλη ζωη γιαυτο ειπα δεν θα σε καλύψουν τα λόγια μιου...

απλα σου εξηγησα πως το βλεπει η άλλη πλευρα...

αφου δεν δεχεσαι την άλλη ζωη..φυσικα και δεν υπαρχει εξήγηση για εσενα..

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
συνήθως οι καλοί άνθρωποι ..στην πορεία της ζωής τους βρίσκουν το Θεό..η τους βρίσκει αυτός...
δηλαδη εσυ πιστευεις πως μονο οσοι ειναι χριστιανοι ειναι καλοι ανθρωποι!
δηλαδη οσοι ειναι αθεοι,μουσουλμανοι βουδιστες κλπ και δεν πιστευουν στο θεο που πιστευεις εσυ(και αρα δεν τον εχουν βρει συμφωνα με τα λεγομενα σου) δεν ειναι καλοι ανθρωποι.
ε τοτε γιατι συνεχιζουμε αυτη την κουβεντα. να υποθεσω οτι εσυ που πιστευεις στο θεο εισαι πολυ καλος ανθρωπος για να εχεις τετοια αποψη για τους αλλους!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
συνήθως οι καλοί άνθρωποι ..στην πορεία της ζωής τους βρίσκουν το Θεό..η τους βρίσκει αυτός...
δηλαδη εσυ πιστευεις πως μονο οσοι ειναι χριστιανοι ειναι καλοι ανθρωποι!
δηλαδη οσοι ειναι αθεοι,μουσουλμανοι βουδιστες κλπ και δεν πιστευουν στο θεο που πιστευεις εσυ(και αρα δεν τον εχουν βρει συμφωνα με τα λεγομενα σου) δεν ειναι καλοι ανθρωποι.
ε τοτε γιατι συνεχιζουμε αυτη την κουβεντα. να υποθεσω οτι εσυ που πιστευεις στο θεο εισαι πολυ καλος ανθρωπος για να εχεις τετοια αποψη για τους αλλους!!

ωχ μπισκοτακι ορεξη για καβγα εχεις...

ειπε εγω κατι τετοιο.?.ειπα οι καλοι ανθρωποι γενικα...

απλα εξηγησα μια αλλη αποψη...
δεν εχω ορεξη να μαλωσω...βρες κανενα αλλο... ..

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δν διαβασα τις απαντησεις σας,το θεμα θρησκεια ειναι δυσκολο να συζητηθει γτ ο καθενας εχει τα δικα του πιστευω.
Απλως θελω να πω πως εγω πιστευω οτι ο Θεος μας δοκιμαζει σαυτη τη ζωη για να δεει αν αξιζουμε την αιωνια ζωη,αποκει κ περα δν μπορουμε να ξερουμε το σκεπτικο του Κυριου,κι ειναι κριμα να δοκιμαζονται μικρα μωρα κι να ζουνε σε εξαθλιωτικες συνθηκες.

Αυτο που ειπατε για εκλησσια,θα σας πω ενα παραδειγμα,εχω εναν θειο ο οποιος εχασε τη δουλεια του μετα απο χρονια,κι φυσικα εφοσον δν ειχε λεφτα τον διωξανε αππο το σπιτι,κι ο αδερφος του με την γυναικα του,δλδ οι θειοι μου,εχουν ενα σπιτι που στην αυλη εχουν χτισει ενα δωματιακι σαν ξνωνας ας πουμε,κι τους λεει μπορω να κοιμαμαι εκει για λιγο καιρο,κι να πω εδω οτι η θεια μου ειναι καθε κυριακη εκλησσια κι το παιζει καλη χρισστιανη κτλ,κι γενικως ειναι τετοια κι του λεει θα παω εκλησσια να ρωτησω τον Κυριο αν μπορω να σαφησω,κι γυρναει κι του λεει ο Κυριος ειπε να μην σε βαλω σπιτι μου,βρες αλλου να κοιμηθεις,κι λεει αυτος οκ,θα παωαπεναντι στο παρκο,κι φυσικα δν τον αφησαμε τον φιλοξενει ο αδερφος μου.
Θελω να πω οτι τι καλος χριστιανος εισαι οταν πας εκλησσια,αφου στην ζωη σου ενα καλο δν κανεις,τοτε τι πας εκλησσια???????
Βγηκα απ τα ρουχα μου ρε παιδια,το δωματιακι της εκει,αδειο,κι δν λυπηθηκε τον ανθρωπο που της ειπε θα παω απεναντι στο παρκο τοτε,πως μπορει να ξαπλωσεεις το βραδυ κι να ξερεις οτι δν βοηθησες εναν ανθρωπο,που δν εδωσες μια χειρα βοηθειας σε ποιον,στον κουνιαδο σου!!

Γιαυτο το θεμα ειναι να κανουμε καλα πραγματα στη ζωη μας,για να δεχομαστε κ καλα πραγματα στη ζωη μας,ειτε παμε εκλησσια ειτε οχι.Τοθεμα ειναι οτι ο Θεος μπορει να μας βαλει δοκιμασιες κι πρεπει να τις ξεπερναμε για να εξασφαλισουμε την θεση στον παραδεισο κι την αιωνια ζωη.
Προσωπικα αυτο πιστευω,

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
συγνωμη κοπελα μου αλλα ερχεσαι και γραφεις οτι οι καλοι ανθρωποι ειναι αυτοι που βρισκουν το θεο.
δηλαδη οσοι δεν πιστευουν ειναι κακοι ανθρωποι φθονεροι και θελουν να βλαψουν τους αλλους.
ειδαμε και μερικους χριστιανους ποσο καλοι ανθρωποι ειναι!
νομιζω οτι ταμπελιαζεις τους ανθρωπους σε καλους και κακους
-οποιος πιστευει ειναι καλος ανθρωπος γιατι βρηκε το θεο!
-οποιος δεν πιστευει ειναι κακος και 666!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:συγνωμη κοπελα μου αλλα ερχεσαι και γραφεις οτι οι καλοι ανθρωποι ειναι αυτοι που βρισκουν το θεο.
δηλαδη οσοι δεν πιστευουν ειναι κακοι ανθρωποι φθονεροι και θελουν να βλαψουν τους αλλους.
ειδαμε και μερικους χριστιανους ποσο καλοι ανθρωποι ειναι!
νομιζω οτι ταμπελιαζεις τους ανθρωπους σε καλους και κακους
-οποιος πιστευει ειναι καλος ανθρωπος γιατι βρηκε το θεο!
-οποιος δεν πιστευει ειναι κακος και 666!


λαθος καταλαβες!

δεν ειπα οτι οσοι βρισκουν το Θεο ειναι καλοι...
αλλα οσοι ειναι καλοι συνηθωςΤον βρισκουν..

οποτε δεν λεω πως οσοι δεν πιστευουν δεν ειναι καλοι ανθρωποι..αυτο το λες εσυ.. μαλλον με επιθετικη διαθεση..



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bou-boukitsa στις Δευ Απρ 09, 2012 12:15 am, 1 φορά

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="manoula_24xr"]
Απλως θελω να πω πως εγω πιστευω οτι ο Θεος μας δοκιμαζει σαυτη τη ζωη για να δεει αν αξιζουμε την αιωνια ζωη,

Γι αυτό και εγώ λέω ότι η ανάγκη πίστης προκύπτει από το γεγονός ότι έχουμε ανάγκη να εξηγήσουμε το γεγονός του θανάτου. μας δίνει τη δυνατότητα να πιστεύουμε στη συνέχιση της ζωής

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ωραια τοτε εξηγησε μου σε παρακαλω τι εννοεις για να καταλαβω σωστα και να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.εκτος και αν δεν μπορεις να εξηγησεις τα λεγομενα σου.

και αν καποιος παραμεινει αθεος(η αλλης θρησκειας) και δεν βρει ποτε τον δικο σου θεο τι σημαινει αυτο για την ηθικη του?
τι εννοεις οταν λες οτι οι καλοι ανθρωποι βρισκουν τον θεο.

ευχαριστω

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
λαθος καταλαβες!

δεν ειπα οτι οσοι βρισκουν το Θεο ειναι καλοι...
αλλα οσοι ειναι καλοι συνηθωςΤον βρισκουν..

οποτε δεν λεω πως οσοι δεν πιστευουν δεν ειναι καλοι ανθρωποι..αυτο το λες εσυ.. μαλλον με επιθετικη διαθεση..
τωρα ειδα το εντιτ σου.
και παλι δεν εχει νοημα αυτο που λες!

το οτι οι καλοι ανθρωποι βρισκουν το θεο συνεπαγεται πως οι κακοι δεν τον βρισκουν!

απλη μαθηματικη σκεψη!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
λαθος καταλαβες!

δεν ειπα οτι οσοι βρισκουν το Θεο ειναι καλοι...
αλλα οσοι ειναι καλοι συνηθωςΤον βρισκουν..

οποτε δεν λεω πως οσοι δεν πιστευουν δεν ειναι καλοι ανθρωποι..αυτο το λες εσυ.. μαλλον με επιθετικη διαθεση..
τωρα ειδα το εντιτ σου.
και παλι δεν εχει νοημα αυτο που λες!

το οτι οι καλοι ανθρωποι βρισκουν το θεο συνεπαγεται πως οι κακοι δεν τον βρισκουν!

απλη μαθηματικη σκεψη!!

ωραια ..οι κακοι δεν τον βρίσκουν ..η δεν τον αποδέχονται ποτε....

αυτο σε ενοχλεί???

γιατι νομιζα πως το θεμα σου ηταν αν υπαρχουν καλοι ανθρωποι που δεν ΄πιστευουν..και ειπαμε ναι υπαρχουν πολλοι καλοι άνθρωποι!!

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
Mpiskotaki79 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
λαθος καταλαβες!

δεν ειπα οτι οσοι βρισκουν το Θεο ειναι καλοι...
αλλα οσοι ειναι καλοι συνηθωςΤον βρισκουν..

οποτε δεν λεω πως οσοι δεν πιστευουν δεν ειναι καλοι ανθρωποι..αυτο το λες εσυ.. μαλλον με επιθετικη διαθεση..
τωρα ειδα το εντιτ σου.
και παλι δεν εχει νοημα αυτο που λες!

το οτι οι καλοι ανθρωποι βρισκουν το θεο συνεπαγεται πως οι κακοι δεν τον βρισκουν!

απλη μαθηματικη σκεψη!!

ωραια ..οι κακοι δεν τον βρίσκουν ..η δεν τον αποδέχονται ποτε....

αυτο σε ενοχλεί???

γιατι νομιζα πως το θεμα σου ηταν αν υπαρχουν καλοι ανθρωποι που δεν ΄πιστευουν..και ειπαμε ναι υπαρχουν πολλοι καλοι άνθρωποι!!

δηλαδη ολοι οι εγκληματιες ειναι αθεοι!και ολοι οι χριστιανοι ειναι καλοι και φιλευσπλαχνοι

οκ...!!!
πως γινεται απο τη μια να λες οτι υπαρχουν καλοι ανθρωποι που δεν πιστευουν και απο την αλλη να λες οτι οι καλοι ανθρωποι ειναι αυτοι που πιστευουν και εχουν βρει το θεο.
φασκεις και αντιφασκεις.

????????


Επισκέπτης
δεν εχει κανενα νοημα να παω σε καμια εκκλησια να αποδειξω οτι ξερω σε ποιο τροπαριο σηκωνονται ορθιοι και σε ποιο γονατιζουν.........δεν εχει κανενα νοημα να λεω οτι ειμαι χριστιανη και να ψαχνω το Χριστο, αλλα αν ενας Ιεχωβας χτυπησει την πορτα μου να τον διωξω με βρισιδια......εχουμε χασει το ολο νοημα

ο Χριστος για μενα ειναι αναμεσα μας, ειναι η διπλανη κοπελα που δεν πιστευει και πρεπει να της φερθω ανθρωπινα, ειναι ο γειτονας που πειναει, ειναι ενα παιδι στο δρομο που εχει την αναγκη μου........δεν ειναι πανω στον ουρανο και απλα μας κοιταει σα να ειμαστε ταινια.......

εγω ετσι το αντιλαμβανομαι......δεν μπορω να λεω οτι πιστευω στην θρησκεια της αγαπης αλλα "στην πυρα οι αλλοθρησκοι"

ο δικος μου Χριστος ολους τους δεχτηκε και ολους τους αγκαλιασε και κανεναν δεν εδιωξε ουτε ονοματισε καπως

συγνωμη για την παρεμβολη

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Δν διαβασα τις απαντησεις σας,το θεμα θρησκεια ειναι δυσκολο να συζητηθει γτ ο καθενας εχει τα δικα του πιστευω.
Απλως θελω να πω πως εγω πιστευω οτι ο Θεος μας δοκιμαζει σαυτη τη ζωη για να δεει αν αξιζουμε την αιωνια ζωη,αποκει κ περα δν μπορουμε να ξερουμε το σκεπτικο του Κυριου,κι ειναι κριμα να δοκιμαζονται μικρα μωρα κι να ζουνε σε εξαθλιωτικες συνθηκες.

Αυτο που ειπατε για εκλησσια,θα σας πω ενα παραδειγμα,εχω εναν θειο ο οποιος εχασε τη δουλεια του μετα απο χρονια,κι φυσικα εφοσον δν ειχε λεφτα τον διωξανε αππο το σπιτι,κι ο αδερφος του με την γυναικα του,δλδ οι θειοι μου,εχουν ενα σπιτι που στην αυλη εχουν χτισει ενα δωματιακι σαν ξνωνας ας πουμε,κι τους λεει μπορω να κοιμαμαι εκει για λιγο καιρο,κι να πω εδω οτι η θεια μου ειναι καθε κυριακη εκλησσια κι το παιζει καλη χρισστιανη κτλ,κι γενικως ειναι τετοια κι του λεει θα παω εκλησσια να ρωτησω τον Κυριο αν μπορω να σαφησω,κι γυρναει κι του λεει ο Κυριος ειπε να μην σε βαλω σπιτι μου,βρες αλλου να κοιμηθεις,κι λεει αυτος οκ,θα παωαπεναντι στο παρκο,κι φυσικα δν τον αφησαμε τον φιλοξενει ο αδερφος μου.
Θελω να πω οτι τι καλος χριστιανος εισαι οταν πας εκλησσια,αφου στην ζωη σου ενα καλο δν κανεις,τοτε τι πας εκλησσια???????
Βγηκα απ τα ρουχα μου ρε παιδια,το δωματιακι της εκει,αδειο,κι δν λυπηθηκε τον ανθρωπο που της ειπε θα παω απεναντι στο παρκο τοτε,πως μπορει να ξαπλωσεεις το βραδυ κι να ξερεις οτι δν βοηθησες εναν ανθρωπο,που δν εδωσες μια χειρα βοηθειας σε ποιον,στον κουνιαδο σου!!

Γιαυτο το θεμα ειναι να κανουμε καλα πραγματα στη ζωη μας,για να δεχομαστε κ καλα πραγματα στη ζωη μας,ειτε παμε εκλησσια ειτε οχι.Τοθεμα ειναι οτι ο Θεος μπορει να μας βαλει δοκιμασιες κι πρεπει να τις ξεπερναμε για να εξασφαλισουμε την θεση στον παραδεισο κι την αιωνια ζωη.
Προσωπικα αυτο πιστευω,
ΠΟΠΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΛΗΣΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΝΡΘΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ !! ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις