Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 19 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 24]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Mpiskotaki79"

γιατι νομιζα πως το θεμα σου ηταν αν υπαρχουν καλοι ανθρωποι που δεν ΄πιστευουν..και ειπαμε ναι υπαρχουν πολλοι καλοι άνθρωποι!![/quote]

δηλαδη ολοι οι εγκληματιες ειναι αθεοι!και ολοι οι χριστιανοι ειναι καλοι και φιλευσπλαχνοι

οκ...!!!
πως γινεται απο τη μια να λες οτι υπαρχουν καλοι ανθρωποι που δεν πιστευουν και απο την αλλη να λες οτι οι καλοι ανθρωποι ειναι αυτοι που πιστευουν και εχουν βρει το θεο.
φασκεις και αντιφασκεις.[/quote]

πραγματικα δεν θες να καταλαβεις...

καλοι ειναι χιλιαδες ανθρωποι..

δεν ειπα πως οι καλοι ειναι αυτοι που τον εχουν βρει ηδη...αλλα οτι οσοι ειναι καλοι θα τον βρουν...κάποτε στην ζωη τους...
με αναγκαζεις να επαναλαμβάνομαι...

ο λυστης π.χ. που σταυρωθηκε διπλα στον χριστο ..τον βρηκε εκεινη τη στιγμη...λιγο πριν πεθανει..και ηταν ο πρωτος που μπηκε στον παραδεισο γιατι μετάνοιωσε..

ασε λοιπον τις γενικεύσεις απλα για να μου την πεις...δεν κατηγόρησα,ουτε έκρινα κανενα για καλο η κακο...δεν θα το κρινω εγω αυτο...
και ουτε μπορεις να ξερεις τι εχει καθενας στην ψυχη του...ακομη και αν για τον κοσμο ειναι ενας στυγνός εγκληματίας,,

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπουμπουκιτσα πιστευεις οτι απλα θελω να σου την πω Shocked οτι εχω ας πουμε καποιο λογο να μη σε γουσταρω Shocked
τοτε πραγματικα ειχε δικιο καποια(Δεν θυμαμαι ποια)που ειπε οτι νομιζεις οτι σε καταδιωκουν τι να πω!
αυτη την ιστορια του λυστη πανω στο σταυρο προσωπικα δεν μπορω να την αποδεχθω ως αληθινη διοτι δεν την εχω δει γραμμενη σε καμια ΙΣΤΟΡΙΚΗ αναφορα(απο ιστορικους επιστημονες μιλαω) οπως δεν δεχομαι και τις ιστοριουλες της μυθολογιας για την υπαρξη των 12 θεων!κανενας ιστορικος επιστημων δεν υποστιριζει την υπαρξη του Δια!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τουρτιτσα έγραψε:
Nena έγραψε:...Αν πχ ειμαι Μουσουλμάνος, στην Ελλάδα θα καθομαι αναγκαστικά τα χριστουγεννα, ενω θα αναγκαστω να δουλέυω τη μέρα της δικής μου θρησκευτικης αργίας. ...
αυτο δεν ισχυει.την μερα τησ δικης τους θρησκευτικης αργιας τα μαγαζια τους ειναι κλειστα για 2-3 μερες.

Εχεις δικιο, βασικα αναφερομουν πιο πολυ σε φαση υπαλληλων και οχι επιχειρησεων.
Δεν γνωριζω αυτο αν μαγαζια τους υποχρεωνονται να κλεισουν τα Χριστουγεννα. Δηλαδη παραμενουν κλειστα και στις Ορθόδοξες αργιες και στις Ισλαμικες???
Οχι οτι εχει κάποιο πόιντ το όλο θεμα, απλα ειμαι περιεργη τωρα. Razz

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τελικά η όλη συζήτηση με έκανε να επιβεβαιώσω αυτά που πιστεύω. Ότι δηλαδή ο θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου λόγου της ανασφάλειας του. Το ερώτημα τι γίνετε μετά θάνατο ?Ποιος με προστατεύει εδώ στην γη ?Ποιος τα δημιούργησε όλα αυτά? Αν είστε ικανοποιημένες με τις απαντήσεις που σας δίνει η θρησκεία τότε έχει καλός. Εμένα προσωπικά δεν με καλύπτουν αυτές οι απαντήσεις και προτιμώ να πιστεύω στην φύση και στην επιστήμη.

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Mpiskotaki79 έγραψε:μπουμπουκιτσα πιστευεις οτι απλα θελω να σου την πω Shocked οτι εχω ας πουμε καποιο λογο να μη σε γουσταρω Shocked
τοτε πραγματικα ειχε δικιο καποια(Δεν θυμαμαι ποια)που ειπε οτι νομιζεις οτι σε καταδιωκουν τι να πω!
αυτη την ιστορια του λυστη πανω στο σταυρο προσωπικα δεν μπορω να την αποδεχθω ως αληθινη διοτι δεν την εχω δει γραμμενη σε καμια ΙΣΤΟΡΙΚΗ αναφορα(απο ιστορικους επιστημονες μιλαω) οπως δεν δεχομαι και τις ιστοριουλες της μυθολογιας για την υπαρξη των 12 θεων!κανενας ιστορικος επιστημων δεν υποστιριζει την υπαρξη του Δια!


μπισκοτακι γουστο σου και καπελο σου να μην πιστευεις και να εισαι αθεη και οτι αλλο θες,αλλα ημαρτον,θα μας κανεις να ξεχασουμε και οτι μαθαμε.ενα σωρο συγγραμματα και επιστημονες παραδεχονται αυτα που ΕΣΥ ανατρεπεις.
και θελω να κανω μια ρητορικη ερωτηση,στον ΠΑΝΑΓΙΟ ΤΑΦΟ το ΑΓΙΟ ΦΩΣ αναβει μονο σε χερι ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΙΕΡΕΑ και δεν τον καιει,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ!ακομα και οι επιστημονες αυτο δεν καταφεραν να το εξηγησουν!ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
miki2009 έγραψε:Τελικά η όλη συζήτηση με έκανε να επιβεβαιώσω αυτά που πιστεύω. Ότι δηλαδή ο θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου λόγου της ανασφάλειας του. Το ερώτημα τι γίνετε μετά θάνατο ?Ποιος με προστατεύει εδώ στην γη ?Ποιος τα δημιούργησε όλα αυτά? Αν είστε ικανοποιημένες με τις απαντήσεις που σας δίνει η θρησκεία τότε έχει καλός. Εμένα προσωπικά δεν με καλύπτουν αυτές οι απαντήσεις και προτιμώ να πιστεύω στην φύση και στην επιστήμη.

ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπεμπινι 1 έγραψε:
Mpiskotaki79 έγραψε:μπουμπουκιτσα πιστευεις οτι απλα θελω να σου την πω Shocked οτι εχω ας πουμε καποιο λογο να μη σε γουσταρω Shocked
τοτε πραγματικα ειχε δικιο καποια(Δεν θυμαμαι ποια)που ειπε οτι νομιζεις οτι σε καταδιωκουν τι να πω!
αυτη την ιστορια του λυστη πανω στο σταυρο προσωπικα δεν μπορω να την αποδεχθω ως αληθινη διοτι δεν την εχω δει γραμμενη σε καμια ΙΣΤΟΡΙΚΗ αναφορα(απο ιστορικους επιστημονες μιλαω) οπως δεν δεχομαι και τις ιστοριουλες της μυθολογιας για την υπαρξη των 12 θεων!κανενας ιστορικος επιστημων δεν υποστιριζει την υπαρξη του Δια!


μπισκοτακι γουστο σου και καπελο σου να μην πιστευεις και να εισαι αθεη και οτι αλλο θες,αλλα ημαρτον,θα μας κανεις να ξεχασουμε και οτι μαθαμε.ενα σωρο συγγραμματα και επιστημονες παραδεχονται αυτα που ΕΣΥ ανατρεπεις.
και θελω να κανω μια ρητορικη ερωτηση,στον ΠΑΝΑΓΙΟ ΤΑΦΟ το ΑΓΙΟ ΦΩΣ αναβει μονο σε χερι ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΙΕΡΕΑ και δεν τον καιει,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ!ακομα και οι επιστημονες αυτο δεν καταφεραν να το εξηγησουν!ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

γιατί εχείς πάει και το έχεις δει?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:ειναι σαν ενας πατέρας να έχει 2 παιδια..
τα μεγαλωνει με αγαπη και φροντιδα ..

οταν μεγαλώσουν κανουν οικογενεια, εχουν τις δουλειες τους..τις εννοιες τους..

το ενα παιδι μεσα σε ολο τον αγωνα της καθημερινότητας βρισκει παντα λιγο χρονο να παει να δει τον πατερα, να του μιλησει , να του εμπιστευτει τα προβληματα του, ακομη και να ζητησει τη βοηθεια και τη συμβουλη του..

και ο πατερας σε οτι μπορει βοηθαει..

το αλλο παιδι εχει και αυτο οικογενεια ..παιδια..δουλεια...εννοιες πολλες οπως όλοι....αλλα εχει κοψει καθε επαφη με τον πατερα...δεν παει ποτε να τον δει..δεν πάιρνει ουτε ενα τηλ...
φυσικα δεν ζηταει και ποτε ουτε συμβουλη ουτε βοηθεια...
φταιει ο πατερας που δεν τον βοηθαει????
Η μητερα ή ο πατερας δεν βοηθάει το παιδι του επειδη το παιδι νοιάζεται για αυτον. Βοηθάει όλα τα παιδια του ανεξαιρετως.
Σαφως και δεν θα δωσουμε αδικο στον γονεα που εχει αδυναμια στο ενα του παιδι επειδη ειναι παντα δίπλα του, αλλά οταν εχεις δυο παιδια και ειναι και τα δυο ετοιμοθάνατα, δε νομιζω οτι ενας πατερας θα σκεφτοταν να σωσει μονο αυτο που τον αγαπάει περισσοτερο...

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ το ερωτημα ηταν ρητορικο,αλλα αφου εισαι περιεργη να μαθεις,ναι εχω παει και το εχω δει.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ το ερωτημα ηταν ρητορικο,αλλα αφου εισαι περιεργη να μαθεις,ναι εχω παει και το εχω δει.
Εχεις μπει μεσα στον Παναγιο Ταφο???

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:ειναι σαν ενας πατέρας να έχει 2 παιδια..
τα μεγαλωνει με αγαπη και φροντιδα ..

οταν μεγαλώσουν κανουν οικογενεια, εχουν τις δουλειες τους..τις εννοιες τους..

το ενα παιδι μεσα σε ολο τον αγωνα της καθημερινότητας βρισκει παντα λιγο χρονο να παει να δει τον πατερα, να του μιλησει , να του εμπιστευτει τα προβληματα του, ακομη και να ζητησει τη βοηθεια και τη συμβουλη του..

και ο πατερας σε οτι μπορει βοηθαει..

το αλλο παιδι εχει και αυτο οικογενεια ..παιδια..δουλεια...εννοιες πολλες οπως όλοι....αλλα εχει κοψει καθε επαφη με τον πατερα...δεν παει ποτε να τον δει..δεν πάιρνει ουτε ενα τηλ...
φυσικα δεν ζηταει και ποτε ουτε συμβουλη ουτε βοηθεια...
φταιει ο πατερας που δεν τον βοηθαει????
Η μητερα ή ο πατερας δεν βοηθάει το παιδι του επειδη το παιδι νοιάζεται για αυτον. Βοηθάει όλα τα παιδια του ανεξαιρετως.
Σαφως και δεν θα δωσουμε αδικο στον γονεα που εχει αδυναμια στο ενα του παιδι επειδη ειναι παντα δίπλα του, αλλά οταν εχεις δυο παιδια και ειναι και τα δυο ετοιμοθάνατα, δε νομιζω οτι ενας πατερας θα σκεφτοταν να σωσει μονο αυτο που τον αγαπάει περισσοτερο...


αυτο καταλαβες?...οτι βοηθαει οποιο τον αγαπαει??
τοτε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
βρες μου μου ιστορικη αποδειξη για την υπαρξη του χριστου.

καταρχην η απατη του αγιου φωτος εχει αποδειχθει επιστημονικως!
ειναι εμποτισμενες με μια ουσια και αναφλεγονται μονες τους μετα απο λιγα λεπτα και φυσικα η φλογα αυτη δεν καιει το ιδιο με την κανονικη φωτια!δεν ειπαν οτι αυτο κανουν οι παπαδες αλλα οτι μπορει να δημιουργηθει φωτια απο το πουθενα μεσα απο ανθρωπινη παρεμβαση!οποτε ποιος μου λεει οτι δεν κανουν αυτο?
και για να παρεις και πιο τεκμηριωμενη απαντηση

επισης μεχρι και πατριαρχης εχει παραδεχτει την απατη του αγιου φωτος!


θελεις να δεις ΠΟΙΑ ειναι τα λογια του ακριβως?
Πληροφορίες από κληρικό του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων, που συνομίλησε με τον κ. Στυλιανό Χαραλαμπάκη, Χριστιανό εκκλησιαστικό συγγραφέα, το 1964, αποκαλύπτουν τα εξής περιγραφικά στοιχεία:
Τα περί του λεγομένου θαύματος του αγίου φωτός, δεν είναι δυνατόν να κοινοποιηθούν, λόγω σκανδάλου. Ευχαρίστως όμως, εφ'; όσον μ'; ερωτάτε, θα σας είπω εν περιλήψει πως γίνετε η τελετή και πώς λαμβάνετε το «άγιον» φως». «Την Μεγάλην Παρασκευήν και μετά την περιφοράν του επιταφίου πέριξ του Παναγίου Τάφου, ο Πατριάρχης τοποθετεί τον Επιτάφιον επί του Τάφου. Κατόπιν τούτου σβήνουν όλα τα κανδήλια τα εντός και εκτός του Τάφου. Την επομένην, Μέγα Σάββατον, ο Σκευοφύλαξ μεταφέρει κεκαλυμμένην με αργυρούν κάλυμμα, μία ειδικήν κανδήλα αναμμένην, την οποίαν τοποθετεί εντός του Παναγίου Τάφου. Εν συνεχεία ο διοικητής των Ιεροσολύμων σφραγίζει τον Τάφον. Ενώ λοιπόν, πάντα τα φώτα και τα κανδήλια έχουν σβυσθή, η ειδική κανδήλα εντός του Τάφου παραμένει αναμμένη. Την 10ην ώραν και μετά την σχετικήν λιτανείαν πέριξ του Αγίου Τάφου, κατά την οποίαν ψάλουν το λυχνικόν «φως ιλαρόν», ανοίγονται αι πύλαι του Ναού του Παναγίου Τάφου και εισέρχεται ο λαός. Συγχρόνως ανοίγει και η πύλη του Κουβουκλίου εις την οποίαν ευρίσκεται ο Τάφος και εισέρχεται ο Πατριάρχης, αφού προηγουμένως τυπικώς αφαιρεί τα αρχιερατικά του άμφια και μένει μόνον με το στιχάριον. Μετά από μίαν σχετικήν τυπικήν προσευχήν, λαμβάνει το «άγιον» φως, όχι βεβαίως θαυματουργικώς, δια να είμαι ειλικρινής, αλλά ανάπτει τον πυρσόν του από την αναμμένην ειδικήν κανδήλα την οποίαν είχε μεταφέρει προηγουμένως ο Σκευοφύλαξ. Αυτή με λίγα λόγια ειναι είναι η διαδικασία περί του «αγίου» φωτός».


ιδου λοιπον το θαυμα του αγιου φωτος!μεχρι και ο ιδιος ο πατριαρχης ιεροσολυμων το αναιρει!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mpiskotaki79 στις Δευ Απρ 09, 2012 1:54 am, 1 φορά

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arkoudaki έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:
Mpiskotaki79 έγραψε:μπουμπουκιτσα πιστευεις οτι απλα θελω να σου την πω Shocked οτι εχω ας πουμε καποιο λογο να μη σε γουσταρω Shocked
τοτε πραγματικα ειχε δικιο καποια(Δεν θυμαμαι ποια)που ειπε οτι νομιζεις οτι σε καταδιωκουν τι να πω!
αυτη την ιστορια του λυστη πανω στο σταυρο προσωπικα δεν μπορω να την αποδεχθω ως αληθινη διοτι δεν την εχω δει γραμμενη σε καμια ΙΣΤΟΡΙΚΗ αναφορα(απο ιστορικους επιστημονες μιλαω) οπως δεν δεχομαι και τις ιστοριουλες της μυθολογιας για την υπαρξη των 12 θεων!κανενας ιστορικος επιστημων δεν υποστιριζει την υπαρξη του Δια!


μπισκοτακι γουστο σου και καπελο σου να μην πιστευεις και να εισαι αθεη και οτι αλλο θες,αλλα ημαρτον,θα μας κανεις να ξεχασουμε και οτι μαθαμε.ενα σωρο συγγραμματα και επιστημονες παραδεχονται αυτα που ΕΣΥ ανατρεπεις.
και θελω να κανω μια ρητορικη ερωτηση,στον ΠΑΝΑΓΙΟ ΤΑΦΟ το ΑΓΙΟ ΦΩΣ αναβει μονο σε χερι ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΙΕΡΕΑ και δεν τον καιει,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ!ακομα και οι επιστημονες αυτο δεν καταφεραν να το εξηγησουν!ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

γιατί εχείς πάει και το έχεις δει?


Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα !

Ο καθένας έχει τα πιστεύω του.

Η ειρωνεία πρέπει μήπως να αντικατασταθεί με τον σεβασμό;

Όσες πιστεύουν καλώς πιστεύουν.

Κι όσες δεν πιστεύουν καλώς δεν πιστεύουν.

Δεν χρειάζεται όμως καμία πλευρά να είναι προκλητική.



Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:ειναι σαν ενας πατέρας να έχει 2 παιδια..
τα μεγαλωνει με αγαπη και φροντιδα ..

οταν μεγαλώσουν κανουν οικογενεια, εχουν τις δουλειες τους..τις εννοιες τους..

το ενα παιδι μεσα σε ολο τον αγωνα της καθημερινότητας βρισκει παντα λιγο χρονο να παει να δει τον πατερα, να του μιλησει , να του εμπιστευτει τα προβληματα του, ακομη και να ζητησει τη βοηθεια και τη συμβουλη του..

και ο πατερας σε οτι μπορει βοηθαει..

το αλλο παιδι εχει και αυτο οικογενεια ..παιδια..δουλεια...εννοιες πολλες οπως όλοι....αλλα εχει κοψει καθε επαφη με τον πατερα...δεν παει ποτε να τον δει..δεν πάιρνει ουτε ενα τηλ...
φυσικα δεν ζηταει και ποτε ουτε συμβουλη ουτε βοηθεια...
φταιει ο πατερας που δεν τον βοηθαει????
Η μητερα ή ο πατερας δεν βοηθάει το παιδι του επειδη το παιδι νοιάζεται για αυτον. Βοηθάει όλα τα παιδια του ανεξαιρετως.
Σαφως και δεν θα δωσουμε αδικο στον γονεα που εχει αδυναμια στο ενα του παιδι επειδη ειναι παντα δίπλα του, αλλά οταν εχεις δυο παιδια και ειναι και τα δυο ετοιμοθάνατα, δε νομιζω οτι ενας πατερας θα σκεφτοταν να σωσει μονο αυτο που τον αγαπάει περισσοτερο...

αυτο καταλαβες?...οτι βοηθαει οποιο τον αγαπαει??
τοτε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Μπουμπουκιτσα, αντι να γραφεις ουδεν σχολιον καλυτερα θα ηταν, οταν βλέπεις οτι καποιος δεν εχει πιάσει το βαθυτερο νόημα των γραφομένων σου, να επεξηγεις αυτο που εννοεις.
Τι να αρνεισαι να σχολιαζεις ενω βλέπεις οτι παρερμηνευτηκες, το μονο που μου λέει εμενα ειναι οτι πιαστηκες και δεν μπορεις να το σωσεις.
Ουτε να σε ειρωνευτω θελω, ουτε τιποτα, εγραψες κατι, καταλαβα κάτι άλλο, θα εχεις τη διακριτικη ευγενεια να μου το εξηγησεις???

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
chrisg έγραψε:
arkoudaki έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:
Mpiskotaki79 έγραψε:μπουμπουκιτσα πιστευεις οτι απλα θελω να σου την πω Shocked οτι εχω ας πουμε καποιο λογο να μη σε γουσταρω Shocked
τοτε πραγματικα ειχε δικιο καποια(Δεν θυμαμαι ποια)που ειπε οτι νομιζεις οτι σε καταδιωκουν τι να πω!
αυτη την ιστορια του λυστη πανω στο σταυρο προσωπικα δεν μπορω να την αποδεχθω ως αληθινη διοτι δεν την εχω δει γραμμενη σε καμια ΙΣΤΟΡΙΚΗ αναφορα(απο ιστορικους επιστημονες μιλαω) οπως δεν δεχομαι και τις ιστοριουλες της μυθολογιας για την υπαρξη των 12 θεων!κανενας ιστορικος επιστημων δεν υποστιριζει την υπαρξη του Δια!


μπισκοτακι γουστο σου και καπελο σου να μην πιστευεις και να εισαι αθεη και οτι αλλο θες,αλλα ημαρτον,θα μας κανεις να ξεχασουμε και οτι μαθαμε.ενα σωρο συγγραμματα και επιστημονες παραδεχονται αυτα που ΕΣΥ ανατρεπεις.
και θελω να κανω μια ρητορικη ερωτηση,στον ΠΑΝΑΓΙΟ ΤΑΦΟ το ΑΓΙΟ ΦΩΣ αναβει μονο σε χερι ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΙΕΡΕΑ και δεν τον καιει,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ!ακομα και οι επιστημονες αυτο δεν καταφεραν να το εξηγησουν!ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

γιατί εχείς πάει και το έχεις δει?


Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα !

Ο καθένας έχει τα πιστεύω του.

Η ειρωνεία πρέπει μήπως να αντικατασταθεί με τον σεβασμό;

Όσες πιστεύουν καλώς πιστεύουν.

Κι όσες δεν πιστεύουν καλώς δεν πιστεύουν.

Δεν χρειάζεται όμως καμία πλευρά να είναι προκλητική.




συγγνώμη αλλά τόσην ώρα μιλάω με πολύ σεβασμό σε όσους πιστεύουν. και η ερώτησή μου είναι ξεκάθαρη. εγώ δεν πιστεύω οτιδήποτε η λογική μου δεν μπορεί να εξηγήσει.και η λογική αποδεικνύει ότι ο λόγος που πιστεύουμε είναι για να καταπολεμήσουμε τις ανθρώπινες αδυναμίες.και αυτό το σέβομαι

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:βρες μου μου ιστορικη αποδειξη για την υπαρξη του χριστου.
Μπισκοτακι, ο Χριστος ιστορικα υπηρξε. Το αν ηταν Υιος Του Θεου, η αν ηταν ενας άνθρωπος σαν όλους τους άλλος, ειναι προσωπική εκτίμηση του καθενός.

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ειναι ξακαθαρο ποιες κυριες ειρωνευονται και ποιες προσπαθουν να περασουν "αλλες"γραμμες.το ερωτημα που εθεσα ηταν ρητορικο,δεν περιμενα καμια απαντηση,εξου και ρητορικο,αλλα ουτε και θα δωσω απαντηση,απολογια για το τι ειδα και τι ξερω.η θρησκεια ειναι προσωπικο θεμα και εκει πρεπει να μεινει...!η συζητηση αυτη δε θα βγαλει πουθενα.
καλο σας μεσημερι κυριες μου!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, πιστεύουμε για να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες της ζωής, να εξηγήσουμε το θάνατο, να βρούμε παηγοριά και στήριξη. απόλυτα κατανοητό και σεβαστό. αλλά ας είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:ειναι ξακαθαρο ποιες κυριες ειρωνευονται και ποιες προσπαθουν να περασουν "αλλες"γραμμες.το ερωτημα που εθεσα ηταν ρητορικο,δεν περιμενα καμια απαντηση,εξου και ρητορικο,αλλα ουτε και θα δωσω απαντηση,απολογια για το τι ειδα και τι ξερω.η θρησκεια ειναι προσωπικο θεμα και εκει πρεπει να μεινει...!η συζητηση αυτη δε θα βγαλει πουθενα.
καλο σας μεσημερι κυριες μου!
Μπεμπινι, αυτο που εννουσαν ολες ειναι το να μην προσπαθεις να αποδειξεις κάτι με επιχειρηματα που ανατρεπονται ευκολα.
Αυτος που πιστευει, ξερει οτι το Αγιο Φως ερχεται με τη χαρη Του Θεου. Αυτος που δεν πιστευει ξερει οτι το Αγιο Φως ειναι κατι που μπορει να επεξηγηθει με απλες χημικες αντιδράσεις.
Κανενας απο τους δυο δεν θα πειστει με τα επιχειρηματα του άλλου, αν ξερει οτι αυτο που πιστευει ειναι το σωστο γι'αυτον.

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:ειναι ξακαθαρο ποιες κυριες ειρωνευονται και ποιες προσπαθουν να περασουν "αλλες"γραμμες.το ερωτημα που εθεσα ηταν ρητορικο,δεν περιμενα καμια απαντηση,εξου και ρητορικο,αλλα ουτε και θα δωσω απαντηση,απολογια για το τι ειδα και τι ξερω.η θρησκεια ειναι προσωπικο θεμα και εκει πρεπει να μεινει...!η συζητηση αυτη δε θα βγαλει πουθενα.
καλο σας μεσημερι κυριες μου!
Μπεμπινι, αυτο που εννουσαν ολες ειναι το να μην προσπαθεις να αποδειξεις κάτι με επιχειρηματα που ανατρεπονται ευκολα.
Αυτος που πιστευει, ξερει οτι το Αγιο Φως ερχεται με τη χαρη Του Θεου. Αυτος που δεν πιστευει ξερει οτι το Αγιο Φως ειναι κατι που μπορει να επεξηγηθει με απλες χημικες αντιδράσεις.
Κανενας απο τους δυο δεν θα πειστει με τα επιχειρηματα του άλλου, αν ξερει οτι αυτο που πιστευει ειναι το σωστο γι'αυτον.

Το αν τα επιχειρήματα της κοπέλας ανατρέπονται εύκολα είναι ένα θέμα που ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει.Για μένα πολύ καλά τα λέει.

Το λάθος κ από τις 2 πλευρές είναι ότι προσπαθούν να πείσουν την αντίθετη πλευρά. Όλοι έχουμε παρωπίδες σε ότι αφορά την πίστη που έχουμε ή όχι.

Το να σέβεσαι όμως τα πιστεύω του άλλου όποια κι αν αυτά είναι κ να μην προκαλείς είναι θέμα κοινωνικής μόρφωσης.

Να γράφεται τις απόψεις σας χωρίς να θίγεται.

Αυτό που συμβαίνει μόνο η λέξη ντροπή μπορεί να το περιγράψει.

Ωραία παρέα είμαστε !

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
νενα εννοω ιστορικη αναφορα στο οτι ο χριστος ηταν ο θεος.
η θεικη του προσωπικοτητα υπηρξε πανω απο 100 φορες και σε πανω απο 100 θρησκειες ξερεις και πολυ πριν τον χριστιανισμο με ολες τις ομοιοτητες της ζωης τους ιησου ακομα και τον θανατο την ανασταση την ημερομηνια γεννησης και ολα αυτα πολυ πριν τον υποτιθεμενο πραγματικο ιησου.
δες και θα καταλαβεις τι εννοω.
με λιγα λογια οι ιστορικες αναφορες αποδικνυουν οτι ο χριστιανισμος ειναι μια κοπια απο προηγουμενες θρησκειες ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ





????????


Επισκέπτης
οταν ειπα πριν δυο μερες νομιζω οτι δεν ειναι πρεπουσα η συζητηση αυτη "τετοιες Αγιες μερες"-- για καποιους ,ομολογουμενως οχι για ολους, ηξερα οτι θα φτασει η κουβεντα καπου εδω

δλδ δεν υπαρχει Αγιο Φως, δεν υπαρχει Ιησους, ή υπαρχει αλλα δεν ειναι υιος του Θεού........ή φτιαχτήκαμε απο τη φύση η απο το χιμπατζή ή δεν ξερω τι αλλο

στην ολη κουβεντα νομιζω οτι σεβαστηκα την γνωμη ολων και μαλιστα ενω ειμαι ΧΟ ειπα και τα κακως κειμενα της θρησκειας μου -τα κατα τη γνωμη μου κακως κειμενα

τωρα ομως η κουβεντα ξεφυγε για μενα....και ειναι οντως ντροπη.... πιστεψτε και στο χρυσο κριαρι, πιστεψτε και οτι ο θεος ειναι μεσα σας και οτι υπηρξε ή οχι, μην μου σπιλωνετε ομως την πιστη μου....

με λογια, επικολλησεις, λινκς, και αποδειξεις ---κατ εσας

αφηστε με να πιστευω χωρις να σας ενοχλω, παρακαλω ολους να σεβαστουμε τις μερες αυτες

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ιστορικη αναφορα για τη θεικη φυση του Ιησου, οχι δεν θα βρεις. Αλλά ουτε αυτο αποτελει αποδειξη. Ο Μεγας Κωνσταντινος συνενωσε πολλες επαρχιες κατω απο την τοτε ρωμαικη αυτοκρατορια, και πολλες θρησκειες, τις οποίες κατα κάποιο τρόπο συνενωσε ωστε να εχουν κοινες αργίες. Δεχομαι οτι ο Ιησους δε γεννηθηκε 25 Δεκεμβρίου, απλα επιλεχτηκε να γιορταζεται εκεινη τη μερα διοτι 25 Δεκεμβρίου ηταν η γεννηση κάποιου άλλου θεου μιας άλλης θρησκειας. Αυτο όμως δεν αποδεικνυει το οτι δεν ηταν Θεος. Ουτε αποδεικνυει το οτι ηταν.
Καταλαβες τι θελω να πω?
Αυτο που αποτελει ακλόνητο επιχειρημα για καποιον, μπορει να ανατραπει ευκολα απο κάποιον άλλον, χωρις όμως να αποτελει αποδειξη του αντιθετου.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Δευ Απρ 09, 2012 2:33 am, 1 φορά

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:οταν ειπα πριν δυο μερες νομιζω οτι δεν ειναι πρεπουσα η συζητηση αυτη "τετοιες Αγιες μερες"-- για καποιους ,ομολογουμενως οχι για ολους, ηξερα οτι θα φτασει η κουβεντα καπου εδω

δλδ δεν υπαρχει Αγιο Φως, δεν υπαρχει Ιησους, ή υπαρχει αλλα δεν ειναι υιος του Θεού........ή φτιαχτήκαμε απο τη φύση η απο το χιμπατζή ή δεν ξερω τι αλλο

στην ολη κουβεντα νομιζω οτι σεβαστηκα την γνωμη ολων και μαλιστα ενω ειμαι ΧΟ ειπα και τα κακως κειμενα της θρησκειας μου -τα κατα τη γνωμη μου κακως κειμενα

τωρα ομως η κουβεντα ξεφυγε για μενα....και ειναι οντως ντροπη.... πιστεψτε και στο χρυσο κριαρι, πιστεψτε και οτι ο θεος ειναι μεσα σας και οτι υπηρξε ή οχι, μην μου σπιλωνετε ομως την πιστη μου....

με λογια, επικολλησεις, λινκς, και αποδειξεις ---κατ εσας

αφηστε με να πιστευω χωρις να σας ενοχλω, παρακαλω ολους να σεβαστουμε τις μερες αυτες


Για άλλη μια φορά συμφωνώ μαζί σου!

Γιατί κ αυτό μια μορφή προσηλυτισμού είναι!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Αυτο που αποτελει ακλόνητο επιχειρημα για καποιον, μπορει να ανατραπει ευκολα απο κάποιον άλλον, χωρις όμως να αποτελει αποδειξη του αντιθετου.

του δε ποιντ! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 19 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις