Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
20 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 20 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 24]

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KRISTI 1 έγραψε:το αν θα δωσει καποιος 1000 ευρω σε λουλουδια μαλλια κτλ ειναι δικο του θεμα και επιλογη!η ταριφα της εκκλησιας ομως δεν ειναι δικη μας επιλογη!ξερω ενα σωρο ζευγαρια που πηγαν σε εκκλησια να κλεισουν γαμο-βαφτιση και το υφος των παπαδων ως προσ την τιμη ηταν για μπουνιες!και για κηδεια επισης!
ελα βρε παιδια τα παραλεμε λιγο γιατι ειμαστε προκατειλειμενοι με την εκκλησια εγω ποτε μα ποτε δεν εχω δει τετοιο πραγμα και δεν ξερω και κανενα αποτους γνωστους φιλους συγγενεις μου που να εχουν τετοια ιστορια τωρα αν ενας στους τοσους ειναι λαθος ε τι αν πω!!!!και για τα λουδ=λουδια επιλογη μας ειναι να τα δωσουμε γιατι τοσο κολλαμε στα 50, 100 ευρω και μας πιανει κριση που για το γλεντι δινουμε 50 ευρω το ατομο εκει δεν εχω οικονομικο προβλημα!!!δεν λεω οτι η εκκλησια ειναι σε ολα σωστη εγω δεν θα το κρινω αυτο δεν με αφορα και απλα λεω μηπως ειμαστε υπερβολικοι.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:το αν θα δωσει καποιος 1000 ευρω σε λουλουδια μαλλια κτλ ειναι δικο του θεμα και επιλογη!η ταριφα της εκκλησιας ομως δεν ειναι δικη μας επιλογη!ξερω ενα σωρο ζευγαρια που πηγαν σε εκκλησια να κλεισουν γαμο-βαφτιση και το υφος των παπαδων ως προσ την τιμη ηταν για μπουνιες!και για κηδεια επισης!

Και για μπατσοκωλια,χαχαχαχαχαχαχαχ,πως τα λες ετσι μικρη!

303Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 12:02 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα δεν ειναι το θεμα το οικονομικο ειναι ο τροπος των παπαδων!εχω τυχει μπροστα σε σκηνικο που ο παπας εκανε ολοκλητη φασαρια στους κουμπαρους για τα λεφτα!αλλα δεν θα σταθω στο μεμονομενο αυτο περιστατικο αφου εχω ακουσει και ενα σωρο αλλα!και δεν ειναι προκαταληψη απο την πλευρα μου αφου σαν χ.ο θα ηθελα παρα πολυ να ειναι αλλιως τα πραγματα...και φυσικα ξαναλεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι!

304Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 12:04 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
KRISTI 1 έγραψε:το αν θα δωσει καποιος 1000 ευρω σε λουλουδια μαλλια κτλ ειναι δικο του θεμα και επιλογη!η ταριφα της εκκλησιας ομως δεν ειναι δικη μας επιλογη!ξερω ενα σωρο ζευγαρια που πηγαν σε εκκλησια να κλεισουν γαμο-βαφτιση και το υφος των παπαδων ως προσ την τιμη ηταν για μπουνιες!και για κηδεια επισης!

Και για μπατσοκωλια,χαχαχαχαχαχαχαχ,πως τα λες ετσι μικρη!
ε μα πια Very Happy

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KRISTI 1 έγραψε:μα δεν ειναι το θεμα το οικονομικο ειναι ο τροπος των παπαδων!εχω τυχει μπροστα σε σκηνικο που ο παπας εκανε ολοκλητη φασαρια στους κουμπαρους για τα λεφτα!αλλα δεν θα σταθω στο μεμονομενο αυτο περιστατικο αφου εχω ακουσει και ενα σωρο αλλα!και δεν ειναι προκαταληψη απο την πλευρα μου αφου σαν χ.ο θα ηθελα παρα πολυ να ειναι αλλιως τα πραγματα...και φυσικα ξαναλεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι!

γιαυτο και ειπαμε αν δεν σε ευχαριστει καποιος πας αλλου. παντως να κανουν ετσι δνε ειναι σωστο εννοειται.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να πω μονο κατι γιατι αυτο που μου μενει απο ολη αυτη την κουβεντα ειναι ενα ΑΣΠΡΟ και ενα ΜΑΥΡΟ.

Ξεχνατε αυτους που αποδεχονται την αγνοια τους ως προς το ποιοι ειμαστε και που παμε (εγω για παραδειγμα), που ωστόσο αναγνωρίζουν την αναγκη του ανθρωπου να πιστευει κάπου, (εγω παλι)ωστοσο κανενα οργανωμενο συστημα πίστης δεν τους αντιπροσωπεύει- και αν τυχαινει να 'ακολουθουν' κάποιο αυτο γινεται 'μηχανικά' γιατι απλά εχουν μεγαλώσει σε ενα τετοιο περιβαλλον (να μαι παλι εγω που θα παω στην Ανασταση με την λαμπαδα και το αυγο απο συνήθεια και τιποτα περισσοτερο ας πουμε. Ωστόσο, εχουν ερθει στιγμες στη ζωη τους που ισως θελησαν να πιστεψουν κάπου, γιατι δεν μπορουσαν να διαχειριστούν τοσο άγνωστο.

θελετε να με πειτε οπαδό του Αγνωστικισμου? πειτε με- νο προμπλεμ.

Τελικά όμως καταληγω στο εξης--> κατ'εμε (πάντα) αυτο που κανει κουμαντο στην ζωη μου και ολων γυρω μου σαυτον τον κόσμο θεωρω οτι ειναι η ΤΥΧΗ. Πιστευω οτι εδω που είμαστε- ειμαστε απο τυχη.
Ειναι θεμα καθαρα συγκυριων οχι μονο το αν θα ζησεις αλλα ακομη και τι ποιοτητα ζωης θα έχεις.(ειμαι τυχερη για παραδειγμα, που γεννηθηκα υγιης, που παραμένω υγιής, που δεν με χτυπησε κεραυνός για παραδειγμα, που δεν επεσε μια γλαστρα στο κεφάλι μου μεχρι σημερα, που κολυμπησα με γεμάτο στομάχι και δεν πηγα στον πατο... και ποσα ακομη δισεκατομμυρια κακοτυχίες που θα μπορουσαν να αλλαξουν τα δεδομενα της ζωης μου κάθε κλασμα δευτερολεπτου που την διεπει)
Έχεις τύχη -διάβαινε, ενα πραμα.

Καποιοι ολο αυτο το αποδιδουν στην ανωτερη δυναμη όπως περιγραφεται μεσα απο το χριστιανικο δογμα, το ισλαμικο, το βουδιστικο, το δωδεκαθειστικο κτλπ κτλπ...)

εγω παλι δεν ξερω που παν τα 4, και αυτο το θεωρω δικο μου δεδομενο.

δεν ανηκω πουθενα -ουτε στο άσπρο -ούτε στο μαυρο. ειμαι μετέωρη και γεμάτη απορίες. Very Happy

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα ίδια και τα ίδια...Κουράστηκα!!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:Τα ίδια και τα ίδια...Κουράστηκα!!!!
γενικα μιλας ναταλι ε?
δεν το λες για μενα ..ας πουμε..

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
natali-maria έγραψε:Τα ίδια και τα ίδια...Κουράστηκα!!!!
γενικα μιλας ναταλι ε?
δεν το λες για μενα ..ας πουμε..


Γενικά το λέω Κούκι μου!!!
Και σίγουρα οχι για εσένα Very Happy Very Happy Very Happy !!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οκ babe Laughing

ασε και μουρθε η ορεξη βραδυατικα να αναρωτηθω- τι ειμαι- που παω -πως παω??
(καλά πάω??) Razz Razz

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:
koukida έγραψε:
natali-maria έγραψε:Τα ίδια και τα ίδια...Κουράστηκα!!!!
γενικα μιλας ναταλι ε?
δεν το λες για μενα ..ας πουμε..


Γενικά το λέω Κούκι μου!!!
Και σίγουρα οχι για εσένα Very Happy Very Happy Very Happy !!!

Για μενα το λεει που την χωρισα.

koukida έγραψε:οκ babe Laughing

ασε και μουρθε η ορεξη βραδυατικα να αναρωτηθω- τι ειμαι- που παω -πως παω??
(καλά πάω??) Razz Razz

Καλα το πας. Wink

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:οκ babe Laughing

ασε και μουρθε η ορεξη βραδυατικα να αναρωτηθω- τι ειμαι- που παω -πως παω??
(καλά πάω??) Razz Razz


Χαχχαχαχα!Μωρε εσυ καλά πας!!!!Γενικά καλά πας Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy !!!

Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τατιάνα Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked ?Μαλάκα ακόμη και εδω πίσω μου είσαι Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Razz Razz Razz Razz Razz Razz ?Μαρη βαρέθηκα να σε βλέπω σήμερα Razz Razz Razz Razz Razz Razz !!!!Ασε που οπου πάω είσαι ουρά Razz Razz Razz Razz Razz !!!!Ασε με ήσυχηηηηηηηηηηηηηηηη Razz Razz Razz Razz !!!!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για να αποκαταστησω καποια ποστ μου επειδη ισως να ημουν αδικη...τα δικα μου λεγομενα περιλαμβανουν και μενα μεσα... δεν ειμαι κι εγω ειλικρινης στο θεμα της θρησκειας...βασικα ειμαι ενα πραμα οπως η κουκι Razz ... ζητω συγνωμη αν προσβαλα αθελα μου καποιον... απλα θελλησα να υποστηριξω την μπισκοτακι γιατι ξερω πως επειδη εχουμε μεγαλωσει με αυτες τις αρχες της θρησκειας το να εισαι αθεος καποιοι το αντιμετωπιζουν πολυ σκληρα..κι επειδη καταλαβα πως μιλουσε για τον εαυτο της για αυτο και θελησα να την υποστηριξω..αυτα απο μενα...

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:Τατιάνα Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked ?Μαλάκα ακόμη και εδω πίσω μου είσαι Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Razz Razz Razz Razz Razz Razz ?Μαρη βαρέθηκα να σε βλέπω σήμερα Razz Razz Razz Razz Razz Razz !!!!Ασε που οπου πάω είσαι ουρά Razz Razz Razz Razz Razz !!!!Ασε με ήσυχηηηηηηηηηηηηηηηη Razz Razz Razz Razz !!!!!

Οτι κ να λες ξερω οτι με αγαπας οσο σε αγαπω κι εγω,ΤΕΛΟΣ!!!

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μαμα κατερινα σε ευχαριστω.
εχω συνηθισει πλεον να με κοιτουν σαν τον αντιχριστο οταν τους λεω οτι ειμαι αθεη και ετσι δεν με ενοχλει πλεον.
στις αρχες θυμωνα αλλα μετα καταλαβα οτι δεν υπαρχει λογος.
αυτο ομως δεν συμβαινει μονο με τους αθεους αλλα και γενικα με αλλοθρησκους και κυριως με παραθρησκευτικες οργανωσεις πχ μερικοι νομιζουν οτι αν τους ακουμπισει καποιος ιεχωβας θα μολυνθουν ξερω γω... Shocked
και θα τους χαλασουν την τελειοτητα Rolling Eyes

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι τοσο προσωπικο θεμα η πιστη, που ειναι ευκολο καποιος που θεωρει οτι εχει κατασταλεξει κάπου να νιωσει θιγμένος ή προσβεβλημενος οταν στα μάτια του 'αμφισβητείται' η δική του αλήθεια.
Ειλικρινά δεν πιστευω οτι κάποια απο τις κοπέλες ειχε σκοπο να προσβαλλει -ή να θίξει, είναι η επιλογη των λεξεων τετοια καμια΄φορα και ειδικα εδω στα γραπτα, που ευκολα παρεξηγειται, εχοντας στο νου και το πρωτο που ανεφερα (την ευθιξία για ενα τοσο προσωπικό/ατομικο θεμα).

ισως γι'αυτο εγω δεν θίγομαι, γιατι ειμαι στον αέρα κατα καποιο τρόπο.

Ωστόσο, θεωρώ καλό να μην τρελαινομαστε για κατι τετοια, γιατι ειτε πιστευουμε είτε δεν πιστευουμε, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μας κανει καλύτερους (αναγκαστικα) ανθρώπους.
Άλλα ειναι τα 'φλέγοντα' ζητηματα... (και πιο ειδικα αναφερομαι στις νοοτροπίες που θα εκαναν τον κόσμο μας / την συνύπαρξη μας (και οχι μονο μεταξυ των ανθρώπων αλλα και με τη φύση ολόκληρη)καλυτερο.


να κλεισω θυμίζοντας οτι ο φανατισμος ειναι κακο πραγμα σε ολα του τα επίπεδα. Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε: για να αποκαταστησω καποια ποστ μου επειδη ισως να ημουν αδικη...τα δικα μου λεγομενα περιλαμβανουν και μενα μεσα... δεν ειμαι κι εγω ειλικρινης στο θεμα της θρησκειας...βασικα ειμαι ενα πραμα οπως η κουκι Razz ... ζητω συγνωμη αν προσβαλα αθελα μου καποιον... απλα θελλησα να υποστηριξω την μπισκοτακι γιατι ξερω πως επειδη εχουμε μεγαλωσει με αυτες τις αρχες της θρησκειας το να εισαι αθεος καποιοι το αντιμετωπιζουν πολυ σκληρα..κι επειδη καταλαβα πως μιλουσε για τον εαυτο της για αυτο και θελησα να την υποστηριξω..αυτα απο μενα...


Κατερινάκι, δε χρειάζεται να απολογείσαι για τίποτα. Σε μια συζήτηση συμβαίνουν αυτά. Και εγώ με τα λεγόμενά ίσως σε αδίκησα. Και εσένα και ίσως και άλλους. Αλίμονο τώρα αν κρατούσαμε μανιάτικο η μια στην άλλη. Διαφορετική άποψη έχουμε, δεν έγινε και τίποτα. Δεν είμαστε μηχανές, μέσα στη συζήτηση μπορεί να εκνευριστούμε, να στενοχωρηθούμε, να νιώσουμε αδικημένοι και να πούμε και μια κουβέντα που δεν την εννοούμε. Οπότε ζητώ κι εγώ με τη σειρά μου συγνώμη και από εσένα και από όποιον άλλον ίσως πίκρανα! I love you ηθικέ αυτουργέ μας!

Mpiskotaki79 έγραψε:μαμα κατερινα σε ευχαριστω.
εχω συνηθισει πλεον να με κοιτουν σαν τον αντιχριστο οταν τους λεω οτι ειμαι αθεη και ετσι δεν με ενοχλει πλεον.
στις αρχες θυμωνα αλλα μετα καταλαβα οτι δεν υπαρχει λογος.
αυτο ομως δεν συμβαινει μονο με τους αθεους αλλα και γενικα με αλλοθρησκους και κυριως με παραθρησκευτικες οργανωσεις πχ μερικοι νομιζουν οτι αν τους ακουμπισει καποιος ιεχωβας θα μολυνθουν ξερω γω... Shocked
και θα τους χαλασουν την τελειοτητα Rolling Eyes


Μπισκοτάκι, αυτά τα λες γιατί δεν έχεις γνωρίσει ακόμη εμένα. Αν με ήξερες θα ήξερες και τι γαμώ τα παιδιά είμαι! Και πως δε θα με ένοιαζε καθόλου το ότι δηλώνεις άθεη. Πραγματικά. Απλά, έχε στο μυαλό σου ότι όπως εσύ έχεις κάποια πιστεύω έτσι θα έχει και ο άλλος. Και όταν νιώσει πως θίγεται θα μιλήσει, δε γίνεται. Καταλαβαίνω το "ρατσισμό" που βιώνεις. Σκέψου όμως πως έναν παρόμοιο "ρατσισμό" βιώνω κι εγώ όταν λέω ότι πιστεύω και με κοιτάνε ειρωνικά. Γιατί συμβαίνει! Πάααααααρα πολλές φορές! Οπότε αυτές οι κουβέντες συνήθως ξεφεύγουν. Γι' αυτό, όταν ξανα αποφασίσουμε να μιλήσουμε για τέτοια θέματα καλό θα ήταν να αφήσουμε την ειρωνεία και την προκατάληψή μας στην άκρη (δε θέλω να παρεξηγηθείς, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έτσιWink Και τώρα φεύγω, πάω να εκτελέσω το συζυγικό μου καθήκον γιατί σαν καλή Χριστιανή που είμαι μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα κοκό γιοκ! Οπότε πρέπει να καλύψω το κενό σήμερα!

Σας φιλώ όλες και αν είπαμε και μια κουβέντα παραπάνω, νερό κι αλάτι βρε κορίτσια! Καληνύχτες!

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Πιστευεις σε αυτο που εχεις νουθετηθει απο μικρη, το δεχομαι. Μεγαλωνοντας, αν δεν σε γεμιζει αυτοστο οποιο πιστευεις, μπορεις ανετα να αλλάξεις γνωμη.
Αυτοι που πιστευουν θεωρουν πως εχουν δικιο, κι αυτοι που δεν πιστευουν θεωρουν πως αυτοι εχουν δικιο. Δεν ειναι λογικο αυτο? Δεν θα περιμενα καποιον που πιστευει να μου πει "ναι, ειμαι Χριστιανη, αλλά ξερεις, δεν πιστευω οτι υπάρχει Θεος". Ομοίως, καποιος αθεος πιστευει οτι δεν υπάρχει Θεος, και θεωρει οτι αυτο ειναι σωστο. Δεν θσ ηταν παραλογο να πιστεύουμε σε κάτι που το θεωρουμε λανθασμενο??

Ευα, αυτο που λες εχει μια βαση, αλλά σκεψου πχ οτι καποιος που εχει μαγαζι απαγορεύεται απο το νομο να το ανοιξει για εμπορικη συναλλαγη μερα επίσημης αργίας. Ομοιως, τα σχολεια ή οι δημοσιες υπηρεσίες ειναι κλειστες - οσο και να θελω εγω να δουλεψω ανημερα Πασχα, αν η υπηρεσια μου ειναι κλειστη δεν μπορω εκ των πραγματων. Αν πχ ειμαι Μουσουλμάνος, στην Ελλάδα θα καθομαι αναγκαστικά τα χριστουγεννα, ενω θα αναγκαστω να δουλέυω τη μέρα της δικής μου θρησκευτικης αργίας.

Τα "χρονια πολλά" οι άθεοι/αλλόθρησκοι νομιζω τα δεχονται από συνηθεια και κυρίως απο ευγένεια. Οχι οτι εισαι υποχρεωμενος να τα δεχτεις αν δεν πιστευεις. Αλλά αν σου πει ο άλλος χρονια πολλά, ε, δεν του λες αντε και γ... Razz

Επίσης, κάτι που νομιζω οτι εχω ξαναγράψει κααααπου αλλά δεν θυμαμαι πού. Φερνω σαν παραδειγμα την Ορθοδοξη Χριστιανικη θρησκεία.
Το οτι εισαι Ορθοδοξος Χριστιανος σημαινει οτι αποδεχεσαι τα δογματα της συγκεκριμένης θρησκειας. Οτι υπάρχει ενας Θεος, οτι ο Χριστος ειναι ο Υιος Του, και οτι σταυρωθηκε κι αναστηθηκε. Κάποιος που δεν τα αποδεχεται αυτα ΔΕΝ ειναι Χριστιανος. Δεν μπορει εσυ να πεις οτι εισαι μεν Χριστιανος, αλλα δεν πιστευεις στην Ανασταση του Κυριου. Αυτοαναιρεισαι εκ των πραγματων.
Τα υπόλοιπα που πρεσβευει ο Χριστιανισμος ειναι κατα κάποιο τρόπο αυτα που θα πρεπει να προσπαθησεις να τηρεις, σαν οδηγίες για μια αρμονική συνυπαρξη των ανθρωπων. ΔΕΝ αποτελουν νομο, και εφοσον σαν θρησκεία δεχεται τη μετανοια, αυτο σημαινει οτι δεχεται και το περιθωριο σφάλματος. Μπορεις δηλαδη να εισαι Χριστιανος, χωρις να απεχεις απο προγαμιαιες σχεσεις. Ειναι κάτι στο οποιο η θνητη σου σαρκα ενδίδει, παρόλο που ξέρεις οτι συμφωνα με τις οδηγιες της θρησκέιας σου ειναι λάθος.
Σε όλες τις θρησκείες υπάρχουν τα δογματα και οι οδηγίες. Το θεμα ειναι οτι πολλές φορές οι "οδηγίες" αυτες τραβιουνται στα άκρα διοτι παρερμηνευονται απο πολλους. Οι διάφορες αιρέσεις αντικατοπτρίζουν αυτην ακριβώς τη διαφορετική αντίληψη των θρησκευτικών κανόνων.
Ομοίως ο καθενας εχει και διαφορετικη αντίληψη του πόσο σοβαρη ειναι η εκάστοτε αμαρτία, και τι ποινη της αξίζει (βλ. μοιχεια ==> λιθοβλισμος). Υποκειμενικότητα και συμφέρον...
αυτο δεν ισχυει.την μερα τησ δικης τους θρησκευτικης αργιας τα μαγαζια τους ειναι κλειστα για 2-3 μερες.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι τι θελω και μιλαω- μαρεσει που κοκορευτηκα οτι χαιρω ακρας υγείας- παλι το δοντι μου με επιασε τρομαρα μου...
την τύχη μου μεσα!!! Razz

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε: ειναι τοσο προσωπικο θεμα η πιστη, που ειναι ευκολο καποιος που θεωρει οτι εχει κατασταλεξει κάπου να νιωσει θιγμένος ή προσβεβλημενος οταν στα μάτια του 'αμφισβητείται' η δική του αλήθεια.
Ειλικρινά δεν πιστευω οτι κάποια απο τις κοπέλες ειχε σκοπο να προσβαλλει -ή να θίξει, είναι η επιλογη των λεξεων τετοια καμια΄φορα και ειδικα εδω στα γραπτα, που ευκολα παρεξηγειται, εχοντας στο νου και το πρωτο που ανεφερα (την ευθιξία για ενα τοσο προσωπικό/ατομικο θεμα).

ισως γι'αυτο εγω δεν θίγομαι, γιατι ειμαι στον αέρα κατα καποιο τρόπο.

Ωστόσο, θεωρώ καλό να μην τρελαινομαστε για κατι τετοια, γιατι ειτε πιστευουμε είτε δεν πιστευουμε, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μας κανει καλύτερους (αναγκαστικα) ανθρώπους.
Άλλα ειναι τα 'φλέγοντα' ζητηματα... (και πιο ειδικα αναφερομαι στις νοοτροπίες που θα εκαναν τον κόσμο μας / την συνύπαρξη μας (και οχι μονο μεταξυ των ανθρώπων αλλα και με τη φύση ολόκληρη)καλυτερο.


να κλεισω θυμίζοντας οτι ο φανατισμος ειναι κακο πραγμα σε ολα του τα επίπεδα. Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472


αυτο εννοουσα οταν ειπα πως ειναι ΝΟΜΟΣ μεταξυ των 2 πλευρων.. μαλλον δεν το ειπα κατανοητα Rolling Eyes συμφωνω παρα πολυ και με τα υπολοιπα που γραφεις Κουκι.. Smile


elena25 έγραψε:
mama katerina έγραψε: για να αποκαταστησω καποια ποστ μου επειδη ισως να ημουν αδικη...τα δικα μου λεγομενα περιλαμβανουν και μενα μεσα... δεν ειμαι κι εγω ειλικρινης στο θεμα της θρησκειας...βασικα ειμαι ενα πραμα οπως η κουκι Razz ... ζητω συγνωμη αν προσβαλα αθελα μου καποιον... απλα θελλησα να υποστηριξω την μπισκοτακι γιατι ξερω πως επειδη εχουμε μεγαλωσει με αυτες τις αρχες της θρησκειας το να εισαι αθεος καποιοι το αντιμετωπιζουν πολυ σκληρα..κι επειδη καταλαβα πως μιλουσε για τον εαυτο της για αυτο και θελησα να την υποστηριξω..αυτα απο μενα...


Κατερινάκι, δε χρειάζεται να απολογείσαι για τίποτα. Σε μια συζήτηση συμβαίνουν αυτά. Και εγώ με τα λεγόμενά ίσως σε αδίκησα. Και εσένα και ίσως και άλλους. Αλίμονο τώρα αν κρατούσαμε μανιάτικο η μια στην άλλη. Διαφορετική άποψη έχουμε, δεν έγινε και τίποτα. Δεν είμαστε μηχανές, μέσα στη συζήτηση μπορεί να εκνευριστούμε, να στενοχωρηθούμε, να νιώσουμε αδικημένοι και να πούμε και μια κουβέντα που δεν την εννοούμε. Οπότε ζητώ κι εγώ με τη σειρά μου συγνώμη και από εσένα και από όποιον άλλον ίσως πίκρανα! I love you ηθικέ αυτουργέ μας!

Mpiskotaki79 έγραψε:μαμα κατερινα σε ευχαριστω.
εχω συνηθισει πλεον να με κοιτουν σαν τον αντιχριστο οταν τους λεω οτι ειμαι αθεη και ετσι δεν με ενοχλει πλεον.
στις αρχες θυμωνα αλλα μετα καταλαβα οτι δεν υπαρχει λογος.
αυτο ομως δεν συμβαινει μονο με τους αθεους αλλα και γενικα με αλλοθρησκους και κυριως με παραθρησκευτικες οργανωσεις πχ μερικοι νομιζουν οτι αν τους ακουμπισει καποιος ιεχωβας θα μολυνθουν ξερω γω... Shocked
και θα τους χαλασουν την τελειοτητα Rolling Eyes


Μπισκοτάκι, αυτά τα λες γιατί δεν έχεις γνωρίσει ακόμη εμένα. Αν με ήξερες θα ήξερες και τι γαμώ τα παιδιά είμαι! Και πως δε θα με ένοιαζε καθόλου το ότι δηλώνεις άθεη. Πραγματικά. Απλά, έχε στο μυαλό σου ότι όπως εσύ έχεις κάποια πιστεύω έτσι θα έχει και ο άλλος. Και όταν νιώσει πως θίγεται θα μιλήσει, δε γίνεται. Καταλαβαίνω το "ρατσισμό" που βιώνεις. Σκέψου όμως πως έναν παρόμοιο "ρατσισμό" βιώνω κι εγώ όταν λέω ότι πιστεύω και με κοιτάνε ειρωνικά. Γιατί συμβαίνει! Πάααααααρα πολλές φορές! Οπότε αυτές οι κουβέντες συνήθως ξεφεύγουν. Γι' αυτό, όταν ξανα αποφασίσουμε να μιλήσουμε για τέτοια θέματα καλό θα ήταν να αφήσουμε την ειρωνεία και την προκατάληψή μας στην άκρη (δε θέλω να παρεξηγηθείς, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έτσιWink Και τώρα φεύγω, πάω να εκτελέσω το συζυγικό μου καθήκον γιατί σαν καλή Χριστιανή που είμαι μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα κοκό γιοκ! Οπότε πρέπει να καλύψω το κενό σήμερα!

Σας φιλώ όλες και αν είπαμε και μια κουβέντα παραπάνω, νερό κι αλάτι βρε κορίτσια! Καληνύχτες!

αγαπη βρε κοριτσια αυτο δεν ειναι το παν? σας αγαπω λοιπον μεσα απο την καρδια μου Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 13 417472


Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία Σ. έγραψε:βρε κοριτσια να ρωτησω ξερετε πολλους παπαδες που γυρναν με πορσε χρυσα και ειναι ματσο?? εγω ΟΧΙ και υπαρχει καποιος που ξερω που δεν εχει μια οχι γιατι τα δινει απλα δεν παιρνουν πολλα και ο κοσμος δεν δινει και πολλα. αυτος μενει σε χωριο της Δραμας και παει σε άλλο χωριο αν παει 10 φορες τη μερα για βαφτιση γαμο θεια λειτουργια κτλ ε ρε κοριτσια ειναι κακο να του δωσει 10-20???
και κουραστηκα πια με αυτο το θεμα!!!!!!ειμαστε διατεθημενοι να δωσουμε 1000 νευρω για λουλουδια-γαζες ανθοστιλες κτλ ή 50-100 ευρω για ενα κακασχημο κυριο μπαλονι η 30 ευρω για 5 μπαλονια να τα βαλω στη εισοδο της εκκλησιας, να δωσω 2 ευρω στο καθε προσκλητηριο που ο αλλος θα το δει και θα το πεταξει οπως και στη μπομπο βασικα να δωσω παρα πολλα για να κανω τη βαφτιση-γαμο τελεια που τελικα το κατανταμε τσιρκο!!!να δωσω στη μανικιουριστα 50 ευρω για μιση ωρα δουλεια και κολλαει φρικαρω μονο στα 80 ευρω που θα δωσω στην εκκλησια???ελεος πια!!!για ολα δινουμε μονο για την εκκλησια διαμαρτυρομαστε!!!που και αν δεν εχεις δεν δινεις τι θα σου κανει ο παπας θα σου ακυρωσει τη βαφτιση που δεν παιρνουν ολοι!!!η θα παρουν ελαχιστα για το ψαλτη κτλ ενω η κυρια μπαλονου απλα δεν θα σου δωσει τα μπαλονια και θα κλαις εσυ που σου χαλασε το σκηνικο που ειχες φτιαξει στο μυαλο σου. ας σταματησουμε με αυτη τη καραμελα βρε παιδια!!!!και ολοι ανθρωποι ειναι αν καποιος δεν μας αρεσει παμε αλλου δεν φταιει ο χριστος γιαυτον!!!!και στη τελικη ο καθενας θα κριθει γιαυτα που κανει εγω ας ασχοληθω με τα δικα μου οχι του παπα!!! που στην τελικη αν δωσεις και κατι παραπανω θα μεινει για το φιλοπτωχο γιατι αν καποιος εχει αναγκη εκει θα παει τουλαχιστον εγω ξερω κοσμο που πανε στην εκκλησια για ενισχυση και δινουν.



Respect Respect Respect

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ελενα25 δεν ειπα οτι αυτο συμβαινει με ολους οσους πιστευουν αλλα με αρκετους ομως ναι συμβαινει.
δεν αμφιβαλλω οτι εισαι και γαμω τα παιδια και ποτε μου δεν ειχα κομπλεξ να κανω παρεα με χριστιανους μουσουλμανους ακομα και με μια κοπελα η οποια ειναι μαρτυρας του ιεχωβα απλα της εχω ξεκαθαρισει πως δεν θελω να μιλησουμε ποτε για θρησκειες και δεν ξερεις ποσο καλο ατομο ειναι!
μερικοι βαζουν ταμπελα σε καποιον επειδη δεν πιστευει στον θεο τους απλα!

Mammy in love

Mammy in love
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ρε κορίτσια γιατί μπερδευουμε τον Θεό με τους υποτιθέμενους εκπροσώπους του scratch ;Οι περισσότεροι από αυτούς το κάνουν σαν επάγγελμα ,για αυτό άλλωστε πληρώνονται.Το πρόβλημα είναι πως κάνουν τους ανθρώπους να απομακρύνονται από τον Θεό ενώ θα έπρεπε να τους φέρνουν κοντά Του.Η ζωή του Ιησού όταν ήρθε στην γη ήταν απλή και είχε ένα σπουδαίο σκοπό!Όλα τα άλλα είναι... No

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:να πω μονο κατι γιατι αυτο που μου μενει απο ολη αυτη την κουβεντα ειναι ενα ΑΣΠΡΟ και ενα ΜΑΥΡΟ.

Ξεχνατε αυτους που αποδεχονται την αγνοια τους ως προς το ποιοι ειμαστε και που παμε (εγω για παραδειγμα), που ωστόσο αναγνωρίζουν την αναγκη του ανθρωπου να πιστευει κάπου, (εγω παλι)ωστοσο κανενα οργανωμενο συστημα πίστης δεν τους αντιπροσωπεύει- και αν τυχαινει να 'ακολουθουν' κάποιο αυτο γινεται 'μηχανικά' γιατι απλά εχουν μεγαλώσει σε ενα τετοιο περιβαλλον (να μαι παλι εγω που θα παω στην Ανασταση με την λαμπαδα και το αυγο απο συνήθεια και τιποτα περισσοτερο ας πουμε. Ωστόσο, εχουν ερθει στιγμες στη ζωη τους που ισως θελησαν να πιστεψουν κάπου, γιατι δεν μπορουσαν να διαχειριστούν τοσο άγνωστο.

θελετε να με πειτε οπαδό του Αγνωστικισμου? πειτε με- νο προμπλεμ.

Τελικά όμως καταληγω στο εξης--> κατ'εμε (πάντα) αυτο που κανει κουμαντο στην ζωη μου και ολων γυρω μου σαυτον τον κόσμο θεωρω οτι ειναι η ΤΥΧΗ. Πιστευω οτι εδω που είμαστε- ειμαστε απο τυχη.
Ειναι θεμα καθαρα συγκυριων οχι μονο το αν θα ζησεις αλλα ακομη και τι ποιοτητα ζωης θα έχεις.(ειμαι τυχερη για παραδειγμα, που γεννηθηκα υγιης, που παραμένω υγιής, που δεν με χτυπησε κεραυνός για παραδειγμα, που δεν επεσε μια γλαστρα στο κεφάλι μου μεχρι σημερα, που κολυμπησα με γεμάτο στομάχι και δεν πηγα στον πατο... και ποσα ακομη δισεκατομμυρια κακοτυχίες που θα μπορουσαν να αλλαξουν τα δεδομενα της ζωης μου κάθε κλασμα δευτερολεπτου που την διεπει)
Έχεις τύχη -διάβαινε, ενα πραμα.

Καποιοι ολο αυτο το αποδιδουν στην ανωτερη δυναμη όπως περιγραφεται μεσα απο το χριστιανικο δογμα, το ισλαμικο, το βουδιστικο, το δωδεκαθειστικο κτλπ κτλπ...)

εγω παλι δεν ξερω που παν τα 4, και αυτο το θεωρω δικο μου δεδομενο.

δεν ανηκω πουθενα -ουτε στο άσπρο -ούτε στο μαυρο. ειμαι μετέωρη και γεμάτη απορίες. Very Happy

Agree και Laughing Laughing Laughing

Παντως ρε παιδια γινομαστε αδικες οταν λεμε οτι πανε για το χρημα ολοι κ γι αυτο γινονται ιερεις...και σιγα τον μισθο που παιρνουν δλδ...οι ανωτεροι στην ιεραρχια κυκλοφορουν με τα ακριβα αυτοκινητα κ τους σταυρους αλλα αυτα δεν τους ανηκουν.Ειναι τα συμβολα τους,τα διακριτικα τους,αυτα που δηλωνουν την εξουσια τους (και εγω εχω ενσταση οταν τους βλεπω). Αλλα μην τσουβαλιαζουμε τον καθε ενα, υπαρχουν και φτωχοι ανθρωποι που κανουν αυτη την δουλεια και παραμενουν φτωχοι γιατι φανταζομαι το κανουν απο αγαπη για την θρησκεια τους. Δεν μπορω να τους χαρακτηρισω οταν μου ερχεται στον νου ο ιερεας στον Κολωνο που εχει φτιαξει την Κιβωτο για τα π[αιδια...ουτε οταν μου ερχεται στο νου ο παπα-Φαρος που κανει free ψυχοθεραπεια (ειναι κ ψυχοθεραπευτης στο επαγγελμα),που κανει ομαδες στηριξης για ναρκομανεις...Και δεν μπορω να τους χλευασω αυτους τους δυο πχ γιατι προσφερουν πολυ περισσοτερο απο οτι εγω.
Δεν αναπτυσσω το τι πιστευω και δεν πιστευω γιατι ειναι δικο μου θεμα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις