Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 24]

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εχω ακουσει απο ολους να λενε οτι οι παπαδες ειναι οι εκπροσωποι το θεου.
απο οσο ξερω απο το σχολειο υποτιθεται ο χριστος ηρθε στη γη για να υπηρετησει τον ανθρωπο.
εδωσε μεχρι και τη ζωη του γιαυτον
και ο εκπροσωπος του ζηταει λεφτα για να τον φωτισει στο ονομα του μεσα απο το αγιο πνευμα?
να μην πληρωθει κανεις. ουτε ο παπας ουτε ο ψαλτης.
για ποιο ρευμα εκκλησιας μιλατε και καλοριφερ και σομπα.
εσεις δηλαδη αν καψετε μια ωρα στο σπιτι σας ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ,και τα καλοριφερ,θα πληρωσετε 100 ευρω?
και οταν γινεται λειτουργια τοτε τα φωτα δεν καινε?ουτε τα καλοριφερ?ποιος τα πληρωνει τοτε?
απο την τσεπη τους?
συγνωμη κανουν θεικο εργο αλλα πληρωνονται γιαυτο.
λαθος.
θα επρεπε να το κανουν τζαμπα ναι τζαμπα. να κανουν 2η δουλεια αν θελουν να βγαζουν λεφτα.
το να εισαι εκπροσωπος του θεου ειναι δηλαδη εργασια?
καλο και αυτο.
τελικα γιατι εγιναν παπαδες?για την ταριφα η γιατι ηταν πολυ πιστοι και ηθελαν να εκπροσωπησουν τον θεο?
ιδου το ερωτημα!(ρητορικο...)

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα ναι και αυτα που φορανε?Μονο που δεν ειναι λουσμενοι στον χρυσο μεσα κι αυτοι,δε μας δινουν λιγο?

278Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 12 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 9:16 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω μπισκοτακι και τατιανα!ολοι<πλην καποιων εξαιρεσεων>ειναι λαμογια! Twisted Evil και ποσως το τελευταιο που τους νοιαζει ειναι το εργο του θεου!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:
και ο εκπροσωπος του ζηταει λεφτα για να τον φωτισει στο ονομα του μεσα απο το αγιο πνευμα?
να μην πληρωθει κανεις. ουτε ο παπας ουτε ο ψαλτης.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕς ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩς ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΣΑΜΠΑ..!


για ποιο ρευμα εκκλησιας μιλατε και καλοριφερ και σομπα.
εσεις δηλαδη αν καψετε μια ωρα στο σπιτι σας ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ,και τα καλοριφερ,θα πληρωσετε 100 ευρω?
και οταν γινεται λειτουργια τοτε τα φωτα δεν καινε?ουτε τα καλοριφερ?ποιος τα πληρωνει τοτε?
απο την τσεπη τους?

ΝΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ..ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΚΛΠ...ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΝΟΜΙΖΕΙς ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ??

ΠΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΠΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?..ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑς 0,50 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΕΡΙ..ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ???..ΝΟΜΙΖΕΙς ΟΤΙ ΤΟΥς ΠΕΡΙΣΣΕΟΥΝ ΚΙΟΛΑς??
ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΧΩΡΙς ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ...




συγνωμη κανουν θεικο εργο αλλα πληρωνονται γιαυτο.
λαθος.
θα επρεπε να το κανουν τζαμπα ναι τζαμπα. να κανουν 2η δουλεια αν θελουν να βγαζουν λεφτα.
το να εισαι εκπροσωπος του θεου ειναι δηλαδη εργασια?
καλο και αυτο.
τελικα γιατι εγιναν παπαδες?για την ταριφα η γιατι ηταν πολυ πιστοι και ηθελαν να εκπροσωπησουν τον θεο?
ιδου το ερωτημα!(ρητορικο...)

ΝΑΙ ΚΑΛΕ ...ΤΟ ΒΡΗΚΕς!!!!

ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΝΑΝ ΙΕΡΕΙς!!!

ΤΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙς ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς...?!
ΛΕς ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ...

ΤΕΣΠΑ ...ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΘΕς...ΑΛΛΑ ΜΗ ΤΑ ΛΕς ΕΤΣΙ ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙς ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΕΙς ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΣΟΥ..

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καπου ξεφευγουμε λιγακι εδω!υποτιθεται το θεμα ειναι αν υπαρχει ο θεος και αν καποιος τον βρει -μεσα του,εξω του ή παραδιπλα δε με αφορα- πως συμπεριφερεται!το να ακυρωνεις την υπαρξη του θεου γιατι ο παπας στη γειτονια σου ειναι απληστος δε στεκει!δεν αλλαζει αυτο την αληθεια του λογου του θεου!ειναι σα να μου λες οτι επειδη ο βεγγος επασχε απο καταθλιψη δεν ηταν καλος κωμικος ηθοποιος!!!!!ή σα να μου λες οτι δε θα ξαναψωνισεις ποτε απο σουπερ μαρκετ γιατι οι πωλητριες ενω εχουν κερματα δε σου δινουν ποτε στα ρεστα σου τα 2-3-4 λεπτα σου!που αν το καλοσκεφτεις 200 πελατες επι 4 λεπτα ειναι 8 ευρω τη μερα!

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μετα απο τα γραφομενα της μπουμπουκιτσας
εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οι παπαδες ειναι πτωχοι και αποροι διχως στον ηλιο μοιρα και ισως θα επρεπε να οργανωσουμε καποιον ερανο βρε αδερφε για να τους συντηρουμε και να τους στηριξουμε στο θεαρεστο εργο το οποιο προσφερουν

????????


Επισκέπτης
[quote="bou-boukitsa"]ΕΠΕΙΔΗ ο πατερας της μαμας μου ητανε παπας οταν ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΜΙΣΘΟ οι παπαδες, -πεθανε πριν πολλα χρονια---επειδη με τα χερακια του εχτιζε την εκκλησια, επειδη η γυναικα και τα παιδια του καθαριζαν την εκκλησια, επειδη τουβλο τουβλο χτιστηκε εκεινη η εκκλησια στο χωριο μας, ενα ενα φυτεψε τα δεντρα στην αυλη, επειδη μαζευε λεφτα και τα εδινε στους φτωχους κι εκεινος δεν ειχε να φαει, και ταιζε και ενα σωρο καθε μερα γιατι το σπιτι του παπα ηταν παντα ο ξενωνας σε καθε χωριο, και επειδη πανε πολλα χρονια πια που οι παπαδες δεν κανουν λειτουργημα, θα μου επιτρεψεις να εχω αλλα προτυπα, με καθε σεβασμο φυσικα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Κυρ Απρ 08, 2012 9:34 am, 2 φορές συνολικά

283Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 12 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 9:25 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φυσικα και δεν αλλαζει η αληθεια του λογου του θεου εξαιτιας των παπαδων!αλλα οχι για να τον ακουσουμε να μας γ..νε την τσεπη!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="arco iris"]
bou-boukitsa έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ ο πατερας της μαμας μου ητανε παπας οταν ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΜΙΣΘΟ οι παπαδες, -πεθανε πριν πολλα χρονια---επειδη με τα χερακια του εχτιζε την εκκλησια, επειδη η γυναικα και τα παιδια του καθαριζαν την εκκλησια, επειδη τουβλο τουβλο χτιστηκε εκεινη η εκκλησια στο χωριο μας, ενα ενα φυτεψε τα δεντρα στην αυλη, επειδη μαζευε λεφτα και τα εδινε στους φτωχους κι εκεινος δεν ειχε να φαει, και ταιζε και ενα σωρο καθε μερα γιατι το σπιτι του παπα ηταν παντα ο ξενωνας σε καθε χωριο, και επειδη πανε πολλα χρονια πια που οι παπαδες δεν κανουν λειτουργημα, θα μου επιτρεψεις να εχω αλλα προτυπα, με καθε σεβασμο φυσικα
\\
αυτο που λες ειναι πολυ γενικο και αόριστο...

δεν ξέρω τι έχεις υπόψην ...αλλά αν ξέρεις έναν παππά που δεν κανει αυτο που νομίζεις , δεν παει να πει οτι είναι όλοι έτσι...

εγώ ξερω αρκετούς που κανουν λειτούργημα..και δεν χρειάζεται να πεινάνε για να το αποδείξουν..

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επειδή κάποιοι παπάδες είναι σκάρτοι πρέπει να τους θεωρούμε όλους το ίδιο; Δεν είναι έτσι, όμως παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί. Παπάδες που κάνουν λειτούργημα και άλλοι που βλέπουν μόνο το κέρδος. Μην τα γενικεύουμε όμως.Ίσως τελικά κάποιοι άνθρωποι να ψάχνουν δικαιολογίες για να πουν ότι δεν πιστεύουν γιατί οι παπάδες δεν είναι σωστοί.

286Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 12 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 9:45 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και παρα πολλοι ομως απο αυτους που πιστευουν λενε τα ιδια για τους παπαδες.

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν ειμαι αθεη εξετιας των παπαδων.
απλα δεν μου αρεσει η κοροιδια που προσφερουν πατωντας πανω στα πιστευω καποιων.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η ιστορια που μπαινει ο Ιησους στο Ναο και τα σπαει όλα, αναποδογυρίζει παγκαρια και τραπεζια, στην ουσια αυτο ακριβως συμβολίζει. Τη μετατροπή του Οικου του Θεου σε εμποροπανηγυρη.
Και ειναι διαχρονικο, και ισχυει και για όλες τις θρησκειες. Εχει εμπορευματοποιηθει η θρησκεία, δεν μπορειτε να πειτε..

????????


Επισκέπτης
[quote="bou-boukitsa"]al]ξερω κι εγω μερικους που κανουν λειτουργημα και οπως ειπα και το πρωι εχουμε και καποιον συγγενη που ειναι τοσο καλος παπας, που τρεχουν απο ολες τις ενοριες να πανε σ αυτον

αλλα η πλειοψηφια δεν ειναι ετσι

ο κοσμος δε φωναζει αδικα ουτε τους σιχαθηκε αδικα

οτι κι αν κανεις, απο βαφτιση μεχρι τρισαγιο ..........τα παιρνουν

και νομιζω οτι πλεον οι καλοι ειναι πολυ λιγοι............γνωμη μου ετσι????? και δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν καλοι, και τωρα θα μου πεις οτι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχει αυτο, και θα σου πω οτι δεν ειναι επαγγελμα ο παπας, και και και ποσες φορες την εχω κανει αυτη την κουβεντα καλη μου κοπελα...... μακαρι να μην ειχα τιποτα να τους προσαψω, που κανανε τον οικο του Κυριου μου μπακαλικο και εχουν βαλει τιμη και πανω στα μπουκαλακια του αγιασμου (ελεος 0,50!) , και να βιβλια, να κοσμποσχοινια με το κιλο, να οι εικονες........

αν θυμασαι τι τους εκανε ο Χριστος τα μαγαζακια τους αυτους......

????????


Επισκέπτης
Nena έγραψε:Η ιστορια που μπαινει ο Ιησους στο Ναο και τα σπαει όλα, αναποδογυρίζει παγκαρια και τραπεζια, στην ουσια αυτο ακριβως συμβολίζει. Τη μετατροπή του Οικου του Θεου σε εμποροπανηγυρη.
Και ειναι διαχρονικο, και ισχυει και για όλες τις θρησκειες. Εχει εμπορευματοποιηθει η θρησκεία, δεν μπορειτε να πειτε..

καλα ε????????? αυτο θα πει τηλεπαθεια!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eκανα 536362527 quote αλλα τελικα τα εσβησα, Razz

Ελενα θελω να πω οτι σε καταλαβαινω κ εσενα κ οποιον εχει αναγκη να πιστευει. Γιατι καταλαβαινω αυτην την αναγκη για εσωτερικη γαληνη,την εχω νιωσει,την νιωθω κατα καιρους αλλα βρισκω αλλου παρηγορια.Ομως δεν με εμποδιζει να σε "νιωσω". Γι αυτο και δεν θα ειρωνευτω την πιστη καποιου, εξαλλου δεν εχουν ζητηματα (ουσιαστικα) ενας αθεος κ ενας πιστος μεταξυ τους.Οι ενστασεις αφορουν στα δογματα κ στους επισημους λειτουργους τους.

Μετα θα πω οτι αυτα που εγραψε η Νενα με καλυπτουν.

Bou-boukitsa οταν λες οτι τρωνε τον χρονο τους με τις βαφτισεις κ τους γαμους τι εννοεις? Η δουλεια τους δεν ειναι αυτη και το κυρηγμα? Η βαφτιση δεν ειναι το μεγαλυτερο μυστηριο της εκκλησιας? Ειναι δλδ δεν σε ρωταω Laughing ειναι σαφες πως ειναι.

Ευακι κατι ακομη για την εργασια κ τις αργιες, δεν αποφασιζει ο εργαζομενος ποτε θα εργαστει,ποιες θα ειναι οι αργιες κτλκτλ θα επρεπε να ειναι σαφες αυτο...ειναι ακυρο το σχολιο για υποκρισια,ασε που σε βαζει κ σε ανταγωνιστικο τριπακι ποιος πιστευει περισσοτερο κ ποιος δεν πιστευει ...περισσοτερο. Υπαρχει δικαιο που οριζει την εργασια. Ενα απλοϊκο παραδειγμα να φερω ,σε μια πολυεθνικη με υποκαταστηματα σε ολο τον κοσμο και αρα με εργαζομενους με διαφορετικο θρησκευμα ,αθεους ποιες θα επρεπε να ειναι οι αργιες? Δλδ....για την ερρυθμη λειτουργια μιας εταιρειας δεν μπορει να γινει κατι αλλο περα απο το να δεχονται τις μεγαλες επισημες γιορτες.

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!

προσωπικα πιστευω πως το να εισαι παπας ειναι απλα ενα επαγγελμα το οποιο σου προσφερει χρημα,σπιτια αυτοκινητα και χρυσα αμφια.
και αφηστε τωρα αυτα που λετε οτι με το ζορι οι παπαδες τα βγαζουν περα οικονομικως!!
αν ημουν αντρας θα γινομουν παπας και δεν το λεω κοροιδευτικα και δεν εχει σημασια που δεν πιστευω. το ιδιο που κανουν αυτοι θα εκανα και εγω.
το ωραριο μου δηλαδη και θα εφευγα.
και αν ειχα και κανενα τυχερο(βλεπε κηδεια βαφτιση γαμος) αυτο θα ηταν bonus επι των πωλησεων. Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="arco iris"]
bou-boukitsa έγραψε:al]ξερω κι εγω μερικους που κανουν λειτουργημα και οπως ειπα και το πρωι εχουμε και καποιον συγγενη που ειναι τοσο καλος παπας, που τρεχουν απο ολες τις ενοριες να πανε σ αυτον

αλλα η πλειοψηφια δεν ειναι ετσι

ο κοσμος δε φωναζει αδικα ουτε τους σιχαθηκε αδικα

οτι κι αν κανεις, απο βαφτιση μεχρι τρισαγιο ..........τα παιρνουν

και νομιζω οτι πλεον οι καλοι ειναι πολυ λιγοι............γνωμη μου ετσι????? και δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν καλοι, και τωρα θα μου πεις οτι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχει αυτο, και θα σου πω οτι δεν ειναι επαγγελμα ο παπας, και και και ποσες φορες την εχω κανει αυτη την κουβεντα καλη μου κοπελα...... μακαρι να μην ειχα τιποτα να τους προσαψω, που κανανε τον οικο του Κυριου μου μπακαλικο και εχουν βαλει τιμη και πανω στα μπουκαλακια του αγιασμου (ελεος 0,50!) , και να βιβλια, να κοσμποσχοινια με το κιλο, να οι εικονες........

αν θυμασαι τι τους εκανε ο Χριστος τα μαγαζακια τους αυτους......

προφανως δεν πληρωνεις το αγιασμο...αλλά το μπουκαλάκι...θελεις να το χρεωθουν και να στο χαρισουν????
μπορεις καλλιστα να φερεις μπουκαλι η ποτήρι απο το σπιτι σου και να παρεις το αγιασμο τσαμπα...
μη λεμε λογια για εντυπωσιασμό..

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Eκανα 536362527 quote αλλα τελικα τα εσβησα, Razz

Ελενα θελω να πω οτι σε καταλαβαινω κ εσενα κ οποιον εχει αναγκη να πιστευει. Γιατι καταλαβαινω αυτην την αναγκη για εσωτερικη γαληνη,την εχω νιωσει,την νιωθω κατα καιρους αλλα βρισκω αλλου παρηγορια.Ομως δεν με εμποδιζει να σε "νιωσω". Γι αυτο και δεν θα ειρωνευτω την πιστη καποιου, εξαλλου δεν εχουν ζητηματα (ουσιαστικα) ενας αθεος κ ενας πιστος μεταξυ τους.Οι ενστασεις αφορουν στα δογματα κ στους επισημους λειτουργους τους.



Το ξέρω Λιτς ότι με καταλαβαίνεις. Γι' αυτό είπα κιόλας πριν ότι μπορώ να συνυπάρξω με άτομα που πιστεύουν αλλά και που δεν πιστεύουν. Και είμαι σίγουρη ότι δε θα ειρωνευόσουν ποτέ.

Δεν μπορώ να συνυπάρξω με φανατισμένα άτομα, είτε της μιας είτε της άλλης πλευράς. Δεν καταλαβαίνω αυτή την ανάγκη που έχουν οι πιστοί να κάνουν και όλους τους άλλους να πιστέψουν ή να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο στο να πιστεύουν. Αντίστοιχα δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη και την επιμονή που έχουν όσοι δεν πιστεύουν να με κάνουν να πιστέψω πως είμαι κακός άνθρωπος, ή πως με έχουν παρασύρει οι παπάδες, ή ότι είμαι κακή Χριστιανή επειδή δεν τηρώ όλα όσα λέει η θρησκεία μου. Ας δεχτούμε τον άλλο όπως είναι με τα πιστεύω του ή χωρίς αυτά. Αν μας κάνει σαν άνθρωπος κάνουμε παρέα, αν όχι δεν κάνουμε. Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Και κάτι τελευταίο. Δεν πιστεύεις σε κανέναν παπά και κανέναν Δεσπότη. Πιστεύεις στο Θεό, τον Χριστό και την Παναγία. Από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι είναι άνθρωποι και θα κριθούν ανάλογα με τις πράξεις τους και τις επιλογές τους. Αν θέλω θα πάω στην εκκλησία γιατί έτσι νιώθω, δε θα πάω για τον παπά και για κανέναν άλλο.

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπουμπουκιτσα
εδω εσυ μας εδειξες ολοκληρη ιστορια η οποια λεει πως η Κιτσα η κομμωτρια ειναι αποξειξη για την υπαρξη του θεου.
και το θεωρεις αυτο μαλιστα ως την ΤΕΛΕΙΑ αποδειξη της υπαρξης του θεου και μετα λες οτι αλλοι λενε λογια εντυπωσιασμου? Shocked

????????


Επισκέπτης
bou-boukitsa έγραψε:

προφανως δεν πληρωνεις το αγιασμο...αλλά το μπουκαλάκι...θελεις να το χρεωθουν και να στο χαρισουν????
μπορεις καλλιστα να φερεις μπουκαλι η ποτήρι απο το σπιτι σου και να παρεις το αγιασμο τσαμπα...
μη λεμε λογια για εντυπωσιασμό..

ρε συ μπουμπουκιτσα δεν το πιστευω οτι το διαβαζω αυτο!!!!! ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙΔΙΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΑΔΑΚΙ..............σε τετοια ηταν ο αγιασμος! ηταν ειδικη περιπτωση αλλιως ξερουμε οτι παμε με το μπουκαλι μας!!!!!!

λογια για εντυπωσιασμο οτι το πουλανε αυτο???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

ααα εσεις έχετε ξυφείγ'....


και η κουβέντα κυκλους κάνει...διαβαζω διαβαζω....δεν καταλαβαινω αληθεια γιατι τα συζητάτε ολα αυτα τα τοσο προσωπικά θέματα όπως η ανάγκη ή η ελλειψη αυτής για πίστη κάπου... Rolling Eyes Rolling Eyes

(καλά αν θέλετε συνεχίστε ελευθερα Razz , απλά ηθελα να εκφρασω τη σκέψη μου)

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε κοριτσια να ρωτησω ξερετε πολλους παπαδες που γυρναν με πορσε χρυσα και ειναι ματσο?? εγω ΟΧΙ και υπαρχει καποιος που ξερω που δεν εχει μια οχι γιατι τα δινει απλα δεν παιρνουν πολλα και ο κοσμος δεν δινει και πολλα. αυτος μενει σε χωριο της Δραμας και παει σε άλλο χωριο αν παει 10 φορες τη μερα για βαφτιση γαμο θεια λειτουργια κτλ ε ρε κοριτσια ειναι κακο να του δωσει 10-20???
και κουραστηκα πια με αυτο το θεμα!!!!!!ειμαστε διατεθημενοι να δωσουμε 1000 νευρω για λουλουδια-γαζες ανθοστιλες κτλ ή 50-100 ευρω για ενα κακασχημο κυριο μπαλονι η 30 ευρω για 5 μπαλονια να τα βαλω στη εισοδο της εκκλησιας, να δωσω 2 ευρω στο καθε προσκλητηριο που ο αλλος θα το δει και θα το πεταξει οπως και στη μπομπο βασικα να δωσω παρα πολλα για να κανω τη βαφτιση-γαμο τελεια που τελικα το κατανταμε τσιρκο!!!να δωσω στη μανικιουριστα 50 ευρω για μιση ωρα δουλεια και κολλαει φρικαρω μονο στα 80 ευρω που θα δωσω στην εκκλησια???ελεος πια!!!για ολα δινουμε μονο για την εκκλησια διαμαρτυρομαστε!!!που και αν δεν εχεις δεν δινεις τι θα σου κανει ο παπας θα σου ακυρωσει τη βαφτιση που δεν παιρνουν ολοι!!!η θα παρουν ελαχιστα για το ψαλτη κτλ ενω η κυρια μπαλονου απλα δεν θα σου δωσει τα μπαλονια και θα κλαις εσυ που σου χαλασε το σκηνικο που ειχες φτιαξει στο μυαλο σου. ας σταματησουμε με αυτη τη καραμελα βρε παιδια!!!!και ολοι ανθρωποι ειναι αν καποιος δεν μας αρεσει παμε αλλου δεν φταιει ο χριστος γιαυτον!!!!και στη τελικη ο καθενας θα κριθει γιαυτα που κανει εγω ας ασχοληθω με τα δικα μου οχι του παπα!!! που στην τελικη αν δωσεις και κατι παραπανω θα μεινει για το φιλοπτωχο γιατι αν καποιος εχει αναγκη εκει θα παει τουλαχιστον εγω ξερω κοσμο που πανε στην εκκλησια για ενισχυση και δινουν.

????????


Επισκέπτης
επειδη ξεκιναει η Μ Εβδομαδα και δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να συνεχισει αυτη την κουβεντα, ημουν εξαλλου η κολλημενη που ειπε εξ αρχης να μην το συζηταμε τετοιες μερες, θα πω κατι τελευταιο..........

1)πιστευω και θα πιστευω στον Χριστιανισμο οσο ζω.......

2) με ενοχλουν οι παπαδες και με εχουν απομακρυνει απο την εκκλησια -- την τελευταια φορα με ειχε αφησει 8μιση μηνων με την κοιλια τουρλα κι ενα παιδι 2 χρονω στην αγκαλια να με κλωτσαει και δε μου εδινε κοινωνια γιατι ημουν στου διπλανου παπα την ουρα (που ειχε παει να βαλει συμπληρωμα) και ο κοσμος ουρλιαζε "πατερ,την εγκυο" και σημασιιιιιιιια

3) δεν παω για τον παπα στην εκκλησια αλλα αν μου κανει τη ζωη δυσκολη , δεν παω κιολας, η πιστη ειναι μεσα μου, η προσευχη ειναι μεσα μου, στελνω τα παιδια μου με οσους ειναι σε θεση να τα φερουν σε περας γιατι εγω δεν μπορω

4) βγαζουν εναν αξοπρεπεστατο μισθο και εχουν και τα μνηματα, τα εξτραδακια, τα ευχελαια, κτλ κτλ αλλα η δουλεια τους δεν ειναι ευκολη----οποιος θελει οτι ωρα θελει ντριιιιιν----παπαδια θελω τον παπα! να τα λεμε κι αυτα.........

5) δε θελω να βλεπω σε ναους μαγαζακια στημενα, γριες παρηγορητρες που κοιτανε πως να παρουν 5 παρτιδες μπομπο απο καθε βαφτιση για τα σπιτια τους

και να πω εδω οτι εχω φαει πολλα χρονια απ τη ζωη μου σε επισκεψεις και διαμονες σε μοναστηρια, το δευτερο παιδι μου μαλιστα ειναι ταμενο στον Αγ Ραφαηλ, και εγω η ιδια ταμενη ειμαι, θεωρω το οτι ζω σημερα ειναι ενα θαυμο εστω κι αν πολλοι γελασετε...........

αλλα αναμεσα σε μενα και στον Κυριο και Θεο μου παρεμβαλλονται ανθρωποι, με ανθρωπινα μυαλα...........αυτο τα λεει ολα



καλη ανασταση στις ψυχες ολων μας

300Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 12 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 11:41 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το αν θα δωσει καποιος 1000 ευρω σε λουλουδια μαλλια κτλ ειναι δικο του θεμα και επιλογη!η ταριφα της εκκλησιας ομως δεν ειναι δικη μας επιλογη!ξερω ενα σωρο ζευγαρια που πηγαν σε εκκλησια να κλεισουν γαμο-βαφτιση και το υφος των παπαδων ως προσ την τιμη ηταν για μπουνιες!και για κηδεια επισης!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις