Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
22 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 22 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 24]

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ένα κακό που έχουμε όταν θίγονται τα πιστεύω μας είναι να γενικεύουμε και να εξαπολύουμε κατηγορίες και όποιον πάρει ο χάρος. Αδιαφορούμε αν με αυτά που λέμε πληγώνουμε ή προσβάλλουμε κάποιους ανθρώπους.

Δεν πιστεύεις; Καλά κάνεις! Εγώ πιστεύω, ενοχλώ; Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε αυτό το απλό πραγματάκι; Γιατί πρέπει ο ένας να είναι ο καλός και ο άλλος ο κακός; Γιατί ο ένας να είναι ο σταθερός χαρακτήρας που λέει "δεν πιστεύω" και εμμένει στην απόφασή του και ο άλλος που λέει "πιστεύω αλλά έχω και τα ελαττώματά μου" είναι ασταθής και επιπόλαιος και πονηρός και ζήτουλας και συμφεροντολόγος; Γιατί δεν μπορείτε να δεχτείτε τη διαφορετικότητα του καθενός;

Γιατί πρέπει να κολλάμε ταμπέλες; Γιατί δεν μπορούμε να αποδεχτούμε τον άλλο; Πρέπει δηλαδή να αλλάξουμε τη γνώμη κάποιου για να ησυχάσουμε;

Κάποιος που δεν πιστεύει δε θα μπορέσει ποτέ να καταλάβει εμένα που πιστεύω. Το θέμα είναι να δούμε τον συνάνθρωπό μας πέρα από τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και να σταματήσουμε να κατηγοριοποιούμε τους άλλους.

Καλό θα είναι να λέμε τη γνώμη μας σεβόμενοι τους συνομιλητές μας. Όπως εγώ θα σεβαστώ αυτόν που θα μου πει ότι "εγώ δεν πιστεύω" έτσι περιμένω κι εγώ να κάνει και ο συνομιλητής μου. Το να κατηγορούμε και να γενικεύουμε είναι αν μη τι άλλο ανώριμο. Και δείχνει έλλειψη επιχειρημάτων.

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
giorgina έγραψε:

Δε νομίζω ότι έγραψα να παρακαλάς κάποιον συνέχεια, ή να κάνεις μετάνοιες από το πρωί ως το βράδυ. Ούτε εγώ το κάνω αυτό, εννοείται. Και για μένα, όσο και αν αγαπάω τα παιδιά μου, δεν περιμένω από αυτά να μου δώσουν γαλήνη ή ηρεμία. Βέβαια ο καθένας όπως εκφράζεται. Όμως το καλοκαίρι μου έτυχε κάτι άσχημο και θα μπορούσα τώρα να μην υπάρχω, ο μεγάλος μου έτυχε να έχει μια εικόνα του Αγ. Παντελεήμονα μαζί του και ξέρεις τι μέρα ήταν; ήταν η γιορτή του Αγ. Παντελεήμονα, ίσως για κάποιον να είναι ένα τυχαίο γεγονός ή μια σύμπτωση. Για μένα που το έζησα, θα πω ότι με βοήθησε μια ανώτερη δύναμη, ο Άγιος και ο Χριστός.
επισης καθε μερα που σκοτωνεται και καποιος ειτε σε ατυχημε ειτε πεθαινει απο καποια αρρωστια κλπ
καθε μερα λοιπον ειναι και καποια γιορτη αγιου!
τα πιστεψω οτι μπορει να εχει καποια σχεση αυτο ?
δηλαδη αν κρατουσε την εικονα του οσιου φανουρη δεν θα μιλουσαμε για ανωτερη δυναμη.αυτο θες να μου πεις.
και προτειμω και βρησκω την ελπιδα και τη γαληνη και την ηρεμια στα ματια του γιου μου. μολις τον βλεπω μολις τον αγκαλιαζω μου φευγει καθε εννοια καθε κουραση καθε στεναχωρια.

βεβαια αν για καποιον δεν ειναι εφικτο να το πετυχει αυτο για διαφορους λογους,εχει δικαιωμα να πιστεψει σε κατι αλλο.

και αν κατι κακο μου συμβει θα παλεψω για τον γιο μου θα παλεψω για να μην αφησω μονο του αυτο το παιδι.
για να μην αφησω μονο τον αντρα μου .
απο κει θα βρω δυναμη λοιπον εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και οχι απο κατι το οποιο δεν βλεπω δεν ακουω δεν αγγιζω και δεν μου κανει γενικως αισθητη την παρουσια του με κατι.
την απουσια του παλι ναι.

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι(οχι ολοι...) οι ανθρωποι πιστευουν σαυτο με το οποιο εχουν νουθετηθει απο παιδια.και εγω οταν ημουν μικρη μου πιπιλιζανε το μυαλο για θεο χριστο κλπ πραγμα που το θεωρω τελειως προπαγανδιστικο.
θελω να πω πως αν σας μεγαλωνανε μουσουλμανοι θα πιστευατε στον αλλαχ και στο κορανι και θα θεωρουσατε τον χριστιανισμο ψεμα . αν σας μεγαλωναν βουδιστες θα πιστευατε οτι ο θεος ειναι η γελαδα του διπλανου χωραφιου.
και πως ειστε τοσο σιγουρες οτι εσεις δηλαδη εχετε δικιο και οχι οι αλλοι?
και οι αλλοι πιστευουν οτι αυτοι εχουν δικιο και οχι εσεις με το ιδιο σθενος που και εσεις το υποστηριζετε.

και οι αλλοθρησκοι θεωρουν θαυμα κατι αλλο και πιστευουν πως οι δικοι τους θεοι κανουν θαυματα. αλλα αυτα δεν τα αποδεχεστε.γιατι?πως ειστε τοσο σιγουρες μονο για τα δικα σας?

αν μας μαθαινανε να τρωμε στο πατωμα τοτε αυτο θα θεωρουσαμε σωστο.
καποιοι λαοι ετσι μεγαλωσαν ομως και το θεωρουν σωστο να τρωνε στα πατωματα.
αυτο εννοω.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mpiskotaki79 στις Κυρ Απρ 08, 2012 7:38 am, 1 φορά

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Ευάκι έγραψε:βρε κοριτσια μερες τωρα διαβαζω το θεμα και δε μπορω να καταλαβω τι γινεται!ειναι δυνατον αν εγω πιστευω και ερθει καποιος και μου πει οτι δεν υπαρχει θεος να του δωσω σημασια ή το αντιθετο?τωρα το πως εγιναν ολα γυρω μας και το ποτε και τετοιες λεπτομεριες δε ξερουν ουτε οι πιο καταρτισμενοι στο θεμα-ειτε ειναι θεολογοι ειτε ειναι δαρβινοι!!το σε ποια ομαδα ανηκω εγω δεν αφορα κανεναν παρα μονο εμενα!σεβομαι ολες τις αποψεις που ακουγονται αλλα αμα διακρινω μια επιμονη-εμμονη να πειστει η αντιθετη πλευρα εκνευριζομαι!ειναι και πολυ ευαισθητο θεμα αυτο και επειδη καποιοι προσβαλονται βαθια μεσα τους μπορει πολυ ευκολα να γινει ο χαμος!
εγω μονο μια ερωτηση θελω να κανω και ας μου απαντησει παρακαλω καποια κοπελα αν θελει γιατι πραγματικα εχω απορια: αν υποθεσουμε οτι εμεις βαπτιστηκαμε χωρις να το επιλεξουμε αλλα μεγαλωνοντας επιλεξαμε να μην πιστευουμε γιατι λοιπον να δεχομαστε τα χρονια πολλα στην ονομαστικη εορτη τη στιγμη που γιορταζουμε προς τιμην του αγιου που εχουμε το ονομα του?ή για να ειμαι πιο επικαιρη γιατι να παρουμε αδεια το πασχα αφου δε σημαινει κατι για εμας και να μην παμε δευτερη μερα πασχα στη δουλιτσα μας?αυτο δεν ειναι λιγο υποκριτικο και μας βολευει αρκετα?

Βρε Ευα ποιος παιρνει αδεια το Πασχα? Εγω δουλευα παντα Rolling Eyes ο αντρας μου επισης...δεν θα δουλευει Μ.Παρασκευη κ Δευτερα του Πασχα.Ποιος ειναι αυτος που καθεται Πασχα κ Χριστουγεννα?

κι εγω δουλεψα πολλες φορες πασχα και ο αντρας μου το ιδιο.εγω ρωταω για μια εφοριακο πχ που δεν πιστευει ή μια υπαλληλο του κεπ γιατι να μην πανε να δουλεψουν αφου δε σημαινει κατι γι'αυτους?ή αν το θες πιο ψαγμενο ενας οδηγος αστικου λεωφορειου ή μια νοσηλευτρια ή ενας γιατρος που τη μερα του πασχα θα δουλεψει γιατι θελει να πληρωθει την αργια του?αφου δεν ειναι αργια γι'αυτον,ειναι μια απλη δευτερα η δευτερη μερα του πασχα και η εννοια της πληρωμης της αργιας ειναι οτι εσυ που στερηθηκες την οικογενεια σου σε μια ιδιαιτερη μερα πληρωνεσαι κατι παραπανω ως αποζημιωση...

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι(οχι ολοι...) οι ανθρωποι πιστευουν σαυτο με το οποιο εχουν νουθετηθει απο παιδια.και εγω οταν ημουν μικρη μου πιπιλιζανε το μυαλο για θεο χριστο κλπ πραγμα που το θεωρω τελειως προπαγανδιστικο.
θελω να πω πως αν σας μεγαλωνανε μουσουλμανοι θα πιστευατε στον αλλαχ και στο κορανι και θα θεωρουσατε τον χριστιανισμο ψεμα . αν σας μεγαλωναν βουδιστες θα πιστευατε οτι ο θεος ειναι η γελαδα του διπλανου χωραφιου.
και πως ειστε τοσο σιγουρες οτι εσεις δηλαδη εχετε δικιο και οχι οι αλλοι?
και οι αλλοι πιστευουν οτι αυτοι εχουν δικιο και οχι εσεις με το ιδιο σθενος που και εσεις το υποστηριζετε.

αν μας μαθαινανε να τρωμε στο πατωμα τοτε αυτο θα θεωρουσαμε σωστο.
καποιοι λαοι ετσι μεγαλωσαν ομως και το θεωρουν σωστο να τρωνε στα πατωματα.
αυτο εννοω.


Συμφωνώ. Κανείς δε μπορεί να μας πει με σιγουριά ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Δεν υπάρχει δίκιο ή άδικο. Αυτό λέω στα ποστ μου.

Εγώ πιστεύω και νιώθω καλά με αυτό. Η επιλογή μου είναι πολύ συνειδητή. Μπορεί κάποιοι να μου πιπίλισαν το μυαλό όταν ήμουν μικρή όμως μεγαλώνοντας είδα ότι αυτό με εκφράζει. Δεν έγινα μεγαλώνοντας η Χριστιανή που τηρεί καντά γράμμα τις εντολές. Δεν πάω κάθε Κυριακή στην εκκλησία, δεν κοινωνώ συχνά, δεν προσεύχομαι κάθε μέρα, δεν νηστεύω σε όλες τις νηστείες, έκανα πολιτικό γάμο, είχα προγαμιαίες σχέσεις και χίλιες δύο άλλες "αμαρτίες". Όμως νιώθω πως το να πιστεύω στον Θεό με ευχαριστεί. Εγώ δεν κρίνω τον τρόπο που εσύ (και η κάθε εσύ, δεν είναι προσωπικό το θέμα) δεν πιστεύεις, γιατί κακά τα ψέματα, πολλοί δηλώνουν άθεοι αλλά επωφελούνται από τις Χριστιανικές εκδηλώσεις. Εκτός και αν όσοι δηλώνουν άθεοι δεν παίρνουν το δώρο του Πάσχα και των Χριστουγέννων ή δεν κάνουν πάρτυ τη μέρα της ονομαστικής τους γιορτής και πολλά άλλα. Έτσι λοιπόν θα ήθελα να μην με κρίνουν για το ότι δηλώνω πιστή αλλά κάνω όλες τις παραπάνω "αμαρτίες".

Αλλά αυτό θα συνέβαινε σε μια ιδανική κοινωνία με ανοιχτόμυαλους ανθρώπους. Όχι στην ήδη υπάρχουσα.

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mpiskotaki79 έγραψε:
giorgina έγραψε:

Δε νομίζω ότι έγραψα να παρακαλάς κάποιον συνέχεια, ή να κάνεις μετάνοιες από το πρωί ως το βράδυ. Ούτε εγώ το κάνω αυτό, εννοείται. Και για μένα, όσο και αν αγαπάω τα παιδιά μου, δεν περιμένω από αυτά να μου δώσουν γαλήνη ή ηρεμία. Βέβαια ο καθένας όπως εκφράζεται. Όμως το καλοκαίρι μου έτυχε κάτι άσχημο και θα μπορούσα τώρα να μην υπάρχω, ο μεγάλος μου έτυχε να έχει μια εικόνα του Αγ. Παντελεήμονα μαζί του και ξέρεις τι μέρα ήταν; ήταν η γιορτή του Αγ. Παντελεήμονα, ίσως για κάποιον να είναι ένα τυχαίο γεγονός ή μια σύμπτωση. Για μένα που το έζησα, θα πω ότι με βοήθησε μια ανώτερη δύναμη, ο Άγιος και ο Χριστός.
επισης καθε μερα που σκοτωνεται και καποιος ειτε σε ατυχημε ειτε πεθαινει απο καποια αρρωστια κλπ
καθε μερα λοιπον ειναι και καποια γιορτη αγιου!
τα πιστεψω οτι μπορει να εχει καποια σχεση αυτο ?
δηλαδη αν κρατουσε την εικονα του οσιου φανουρη δεν θα μιλουσαμε για ανωτερη δυναμη.αυτο θες να μου πεις.
και προτειμω και βρησκω την ελπιδα και τη γαληνη και την ηρεμια στα ματια του γιου μου. μολις τον βλεπω μολις τον αγκαλιαζω μου φευγει καθε εννοια καθε κουραση καθε στεναχωρια.

βεβαια αν για καποιον δεν ειναι εφικτο να το πετυχει αυτο για διαφορους λογους,εχει δικαιωμα να πιστεψει σε κατι αλλο.

και αν κατι κακο μου συμβει θα παλεψω για τον γιο μου θα παλεψω για να μην αφησω μονο του αυτο το παιδι.
για να μην αφησω μονο τον αντρα μου .
απο κει θα βρω δυναμη λοιπον εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και οχι απο κατι το οποιο δεν βλεπω δεν ακουω δεν αγγιζω και δεν μου κανει γενικως αισθητη την παρουσια του με κατι.
την απουσια του παλι ναι.

Δηλαδή από όλα όσα έγραψα εσύ κατάλαβες ότι εγώ δεν παλεύω καθημερινά στη ζωή μου και περιμένω μόνο από το Θεό;Επίσης δεν έκανα τα παιδιά μου για να βρίσκω σε αυτά την γαλήνη, τα γέννησα για να μεγαλώσουν και να γίνουν αυτόνομοι άνθρωποι. Δεν περιμένω κάτι από τα παιδιά μου, ούτε θέλω να τα φορτώσω έτσι. Έγραψα αυτό που μου έτυχε το καλοκαίρι γιατί ήταν μια προσωπική εμπειρία και ναι νιώθω ότι κάποιος με βοήθησε. Ούτε είμαι θρησκόληπτη, δεν θα πάω κάθε Κυριακή στην εκκλησία, δεν θα πω ότι αυτός είναι αμαρτωλός γιατί δεν ακολουθεί τους κανόνες, αλλά όταν θα περάσω από εκκλησία θα κάνω το σταυρό μου, θα ανάψω ένα κερί, γιατί με κάνει να αισθάνομαι καλά, με κάνει πιο δυνατή μέσα μου.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:

Εγώ πιστεύω και νιώθω καλά με αυτό. Η επιλογή μου είναι πολύ συνειδητή. Μπορεί κάποιοι να μου πιπίλισαν το μυαλό όταν ήμουν μικρή όμως μεγαλώνοντας είδα ότι αυτό με εκφράζει. Δεν έγινα μεγαλώνοντας η Χριστιανή που τηρεί καντά γράμμα τις εντολές. Δεν πάω κάθε Κυριακή στην εκκλησία, δεν κοινωνώ συχνά, δεν προσεύχομαι κάθε μέρα, δεν νηστεύω σε όλες τις νηστείες, έκανα πολιτικό γάμο, είχα προγαμιαίες σχέσεις και χίλιες δύο άλλες "αμαρτίες". Όμως νιώθω πως το να πιστεύω στον Θεό με ευχαριστεί. Εγώ δεν κρίνω τον τρόπο που εσύ (και η κάθε εσύ, δεν είναι προσωπικό το θέμα) δεν πιστεύεις, γιατί κακά τα ψέματα, πολλοί δηλώνουν άθεοι αλλά επωφελούνται από τις Χριστιανικές εκδηλώσεις. Εκτός και αν όσοι δηλώνουν άθεοι δεν παίρνουν το δώρο του Πάσχα και των Χριστουγέννων ή δεν κάνουν πάρτυ τη μέρα της ονομαστικής τους γιορτής και πολλά άλλα. Έτσι λοιπόν θα ήθελα να μην με κρίνουν για το ότι δηλώνω πιστή αλλά κάνω όλες τις παραπάνω "αμαρτίες".

Αλλά αυτό θα συνέβαινε σε μια ιδανική κοινωνία με ανοιχτόμυαλους ανθρώπους. Όχι στην ήδη υπάρχουσα.

ΜΕ αυτο που εγραψες μικρη συμφωνω απολυτα.Απλα εγω δεν κοινων ποτε,δεν παντρευτηκα καν,δεν πηγα το παιδι μου για τις μισες η ολοκληρες ευχες και αλλα πολλα,αλλα πιστευω με τον δικο μου τροπο

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
προσωπικα μιλωντας(δεν ξερω τι κανουν αλλοι αθεοι) εχω να κανω παρτι ονομαστικης εορτης απο 15 χρονων Laughing
απλα την ημερα που υποτιθεται οτι γιορταζω δεχομαι καποια τηλ ε δεν μπορω να τους το κλεισω στα μουτρα ουτε και να τους κλεισω την πορτα.
δεν θεωρειται παρτυ αυτο.
δηλαδη στην θεια μου που θα ρθει επισκεψη τι θα της πω?σηκω φυγε επειδη ειμαι αθεη? Shocked Shocked
οσο για τις αργιες ε συγνωμη αλλα δεν μπορω να ανοιξω το μαγαζι που δουλευω για να παω για δουλεια επειδη ειμαι αθεη δεν ειμαι εγω το αφεντικο Rolling Eyes
οσο για τα δωρα χριστουγεννων πασχα κλπ δεν εχω πετυχει ακομη αφεντικο που να τα δινει.(3 ειχα μονο βεβαια)
μονο μια φορα ενας μου εδωσε 50 ευρω και αυτα τα πηρα γιατι φυσικα εκανα υπερωριες!γιατι να τα χαρισω?αυτος θα μου τη χαριζε αμα δεν πηγαινα μια μερα για δουλεια επειδη ετσι γουσταρα?δεν νομιζω.
οσο για το τι κανουν οι αλλοι αθεοι δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω.ισως να μην ειναι σωστοι αθεοι οπως δεν εισαι πχ και εσυ σωστη χριστιαννη(οπως μονη σου ειπες).

Mammy in love

Mammy in love
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
andith έγραψε:Εγω παντως ουτε παντρευτηκα ουτε το παιδι μου βαφτισα!θα τα αποφασησει ολα μονη της οταν μεγαλωσει!γιατι απο τα λιγα που θυμαμαι(και νομιζω το εχουμε ξανασυζητησει) ο νηπιοβαπτισμος επικρατησε αργοτερα, ο Χριστος πρωτα τους ελεγε αν θελουν να γινουν Χριστιανοι και μετα τους βαπτιζε, αλλα ηταν μεγαλοι οχι μωρα!

Σωστηηηηηηηηη Respect

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
,



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mpiskotaki79 στις Κυρ Απρ 08, 2012 8:13 am, 2 φορές συνολικά

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:προσωπικα μιλωντας(δεν ξερω τι κανουν αλλοι αθεοι) εχω να κανω παρτι ονομαστικης εορτης απο 15 χρονων Laughing
απλα την ημερα που υποτιθεται οτι γιορταζω δεχομαι καποια τηλ ε δεν μπορω να τους το κλεισω στα μουτρα ουτε και να τους κλεισω την πορτα.
δεν θεωρειται παρτυ αυτο.

Αυτό εννοούσα λέγοντας "πάρτυ". Τις επισκέψεις που δεχόμαστε την ημέρα της ονομαστικής μας γιορτής.


δηλαδη στην θεια μου που θα ρθει επισκεψη τι θα της πω?σηκω φυγε επειδη ειμαι αθεη? Shocked Shocked

Ναι, γιατί όχι; Αφού αυτό δε συμβαίνει; Αν το πεις μια χρονιά, ή αν το δηλώσεις πριν από εκείνη τη μέρα δε νομίζω να σου κουβαληθούν.


οσο για τις αργιες ε συγνωμη αλλα δεν μπορω να ανοιξω το μαγαζι που δουλευω για να παω για δουλεια επειδη ειμαι αθεη δεν ειμαι εγω το αφεντικο Rolling Eyes
οσο για τα δωρα χριστουγεννων πασχα κλπ δεν εχω πετυχει ακομη αφεντικο που να τα δινει.(3 ειχα μονο βεβαια)

Εντάξει, τα αφεντικά σου δε σου έδωσαν μέχρι τώρα. Αν σου έδιναν δε θα τα έπαιρνες;


μονο μια φορα ενας μου εδωσε 50 ευρω και αυτα τα πηρα γιατι φυσικα εκανα υπερωριες!γιατι να τα χαρισω?αυτος θα μου τη χαριζε αμα δεν πηγαινα μια μερα για δουλεια επειδη ετσι γουσταρα?δεν νομιζω.
οσο για το τι κανουν οι αλλοι αθεοι δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω.ισως να μην ειναι σωστοι αθεοι οπως δεν εισαι πχ και εσυ σωστη χριστιαννη(οπως μονη σου ειπες).


Εγώ δεν είμαι σωστή Χριστιανή, οκ. Εσύ όμως γιατί νιώθεις την ανάγκη να μου την πεις επειδή δεν είμαι σωστή Χριστιανή; Και δε μιλάω ούτε προσωπικά ούτε για το συγκεκριμένο ποστ. Γιατί πρέπει η μία πλευρά να κατηγορεί την άλλη; Αυτό λέω εδώ και τόσα ποστς! Το θέμα μου δεν είναι ούτε να προσυλητίσω κάποια ούτε να κατηγορήσω όσες δεν είναι σύμφωνες με τα δικά μου πιστεύω. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η ανάγκη κάποιος να δείξει ότι είναι καλυτερος; Γιατί εσύ που δεν πιστεύεις να είσαι καλύτερη από μένα; Και γιατί εγώ να είμαι καλύτερη από σένα;

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το οτι βαπτιζονται μωρα ειναι πολυ κατανοητο πιστευω.
αν βαπτιζονταν ολοι μεγαλοι πχ 20-30 χρονων ΔΕΝ θα βαπτιζοταν ολοι.γιατι πολλοι θα ειχαν αντιθετη αποψη.ξερετε ποσα λεφτα θα εχανε η εκκλησια?τα μαγαζια με βαπτηστικα ηδη?τι λετε τωρα..
ετσι εχει γινει ''νομος'' ο νηπιοβαπτισμος και σου λεει στανταρ χρημα...
λες και η βαπτιση δεν εχει γινει πανηγυρι! υποτιθεται πανε να κανουν θεοφωτιστο το παιδι τους και κρεμανε μπαλονακια γιρλαντες τουλια και ενα σωρο καρναβαλιστικα . ντυνονται στην τριχα και βαφονται λες και θα πανε σε πασαρελα του κωστετσου(τωρα θα πουνε καποιες ε δεν θα παμε και με τις φορμες. ε οχι αλλα δεν θα πατε και με τον ξωβυζο ,το 12ποντο,και το ντεκολντε στον αφαλο.ουτε με το μακιγιαζ στο αυτι)
το μονο που τους νοιαζει ειναι πως θα οργανωσουν αυτο το ''παρτακι'' για να δειξουν ποσο καλοι ειναι.
α και στο τελος μπορει να παρουν χαμπαρι και καμια λεξη απο το μυστηριο.
(οκ για την πλειοψηφια μιλαω και μη πειτε οτι η βαπτιση δεν εχει γινει παρτι.δεν θυμαμαι ο βαπτιστης να λεει στην ιστορια οτι βαπτιζε πετωντας μπαλονακια γυρω γυρω και κορδελιτσες...)
ε αν βαπτιζονταν 30αριδες τιποτα απο ολα αυτα δε θα γινοταν αρα το εμποριο θα εχανε αρκετα χρημματα.
και επισης δεν θα βαπτιζοταν και ολοι (αυτο ειναι σιγουρο) και θα εχανε και αλλα τοσα η εκκλησια(Α.Ε)


Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστευεις σε αυτο που εχεις νουθετηθει απο μικρη, το δεχομαι. Μεγαλωνοντας, αν δεν σε γεμιζει αυτοστο οποιο πιστευεις, μπορεις ανετα να αλλάξεις γνωμη.
Αυτοι που πιστευουν θεωρουν πως εχουν δικιο, κι αυτοι που δεν πιστευουν θεωρουν πως αυτοι εχουν δικιο. Δεν ειναι λογικο αυτο? Δεν θα περιμενα καποιον που πιστευει να μου πει "ναι, ειμαι Χριστιανη, αλλά ξερεις, δεν πιστευω οτι υπάρχει Θεος". Ομοίως, καποιος αθεος πιστευει οτι δεν υπάρχει Θεος, και θεωρει οτι αυτο ειναι σωστο. Δεν θσ ηταν παραλογο να πιστεύουμε σε κάτι που το θεωρουμε λανθασμενο??

Ευα, αυτο που λες εχει μια βαση, αλλά σκεψου πχ οτι καποιος που εχει μαγαζι απαγορεύεται απο το νομο να το ανοιξει για εμπορικη συναλλαγη μερα επίσημης αργίας. Ομοιως, τα σχολεια ή οι δημοσιες υπηρεσίες ειναι κλειστες - οσο και να θελω εγω να δουλεψω ανημερα Πασχα, αν η υπηρεσια μου ειναι κλειστη δεν μπορω εκ των πραγματων. Αν πχ ειμαι Μουσουλμάνος, στην Ελλάδα θα καθομαι αναγκαστικά τα χριστουγεννα, ενω θα αναγκαστω να δουλέυω τη μέρα της δικής μου θρησκευτικης αργίας.

Τα "χρονια πολλά" οι άθεοι/αλλόθρησκοι νομιζω τα δεχονται από συνηθεια και κυρίως απο ευγένεια. Οχι οτι εισαι υποχρεωμενος να τα δεχτεις αν δεν πιστευεις. Αλλά αν σου πει ο άλλος χρονια πολλά, ε, δεν του λες αντε και γ... Razz

Επίσης, κάτι που νομιζω οτι εχω ξαναγράψει κααααπου αλλά δεν θυμαμαι πού. Φερνω σαν παραδειγμα την Ορθοδοξη Χριστιανικη θρησκεία.
Το οτι εισαι Ορθοδοξος Χριστιανος σημαινει οτι αποδεχεσαι τα δογματα της συγκεκριμένης θρησκειας. Οτι υπάρχει ενας Θεος, οτι ο Χριστος ειναι ο Υιος Του, και οτι σταυρωθηκε κι αναστηθηκε. Κάποιος που δεν τα αποδεχεται αυτα ΔΕΝ ειναι Χριστιανος. Δεν μπορει εσυ να πεις οτι εισαι μεν Χριστιανος, αλλα δεν πιστευεις στην Ανασταση του Κυριου. Αυτοαναιρεισαι εκ των πραγματων.
Τα υπόλοιπα που πρεσβευει ο Χριστιανισμος ειναι κατα κάποιο τρόπο αυτα που θα πρεπει να προσπαθησεις να τηρεις, σαν οδηγίες για μια αρμονική συνυπαρξη των ανθρωπων. ΔΕΝ αποτελουν νομο, και εφοσον σαν θρησκεία δεχεται τη μετανοια, αυτο σημαινει οτι δεχεται και το περιθωριο σφάλματος. Μπορεις δηλαδη να εισαι Χριστιανος, χωρις να απεχεις απο προγαμιαιες σχεσεις. Ειναι κάτι στο οποιο η θνητη σου σαρκα ενδίδει, παρόλο που ξέρεις οτι συμφωνα με τις οδηγιες της θρησκέιας σου ειναι λάθος.
Σε όλες τις θρησκείες υπάρχουν τα δογματα και οι οδηγίες. Το θεμα ειναι οτι πολλές φορές οι "οδηγίες" αυτες τραβιουνται στα άκρα διοτι παρερμηνευονται απο πολλους. Οι διάφορες αιρέσεις αντικατοπτρίζουν αυτην ακριβώς τη διαφορετική αντίληψη των θρησκευτικών κανόνων.
Ομοίως ο καθενας εχει και διαφορετικη αντίληψη του πόσο σοβαρη ειναι η εκάστοτε αμαρτία, και τι ποινη της αξίζει (βλ. μοιχεια ==> λιθοβλισμος). Υποκειμενικότητα και συμφέρον...

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Τα "χρονια πολλά" οι άθεοι/αλλόθρησκοι νομιζω τα δεχονται από συνηθεια και κυρίως απο ευγένεια. Οχι οτι εισαι υποχρεωμενος να τα δεχτεις αν δεν πιστευεις. Αλλά αν σου πει ο άλλος χρονια πολλά, ε, δεν του λες αντε και γ... Razz

Οχι, αλλα θα μπορουσαν να λενε ευχαριστω αλλα δεν γιορταζω γιατι δεν πιστευω.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νενα δεν αντιλεγω,σωστα αυτα που λες!
ΑΛΛΑ
αν εισαι αθεος-αθεη τι κανεις για να εδραιωσεις την αποψη σου?να εχεις τον δικο σου χωρο που θα γινεται σεβαστος απο οσους πιστευουν?ή απλως παρασιτεις σε βαρος του συστηματος και το μονο που κανεις ειναι να ειρωνευεσαι οσους πιστευουν?
Ή ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
αμα πιστευεις τι κανεις για να γινει σεβαστη η πιστη σου?ή πας απλα καθε κυριακη εκκλησια αφου εχεις βγει στο κωλομπαρο το σαββατοβραδο για να σε δει η γειτονια και να πουν "μα τι καλο κοριτσι ειναι αυτο?" και μετα θιγεσαι αν καποιος αθεος σου πει οτι αυτο δεν ειναι πιστη?
ΓΕΝΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
ειτε πιστευεις ειτε οχι η ζωη σου συμβαδιζει με τα πιστευω σου?εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου?
σαφως και δε μπορεις την θεια σου να την διωξεις γιατι εισαι αθεος αλλα μπορεις να πεις σε εμενα που ειμαι η νεα σου φιλη οτι "για να ειμαι ειλικρινης εγω δε πιστευω σε αυτα και δε γιορταζω"?μπορεις να μη πληρωθεις την μεγαλη παρασκευη γιατι εισαι βαρδια στο νοσοκομειο που δε κλεινει ποτε οπως τα μαγαζια?

266Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 11 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 8:33 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολοι οι χ.ο βαφτιζουν τα παιδια τους για να παρει ευχες το παιδι,για να φωτισθει κτλ.κανενας μπισκοτακι δεν θα σου πει οτι βαφτιζω το παιδι μου γιατι ειναι μια "ευκαρια" να κανω ενα παρτυ!να στολισω τον χωρο να βαφτω κτλ.απλα ολα αυτα γινονται <οχι απο ολους> για να υπαρχει κοντα στο μυστηριο και μια ωραια και ομορφη αναμνηση.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:το οτι βαπτιζονται μωρα ειναι πολυ κατανοητο πιστευω.
αν βαπτιζονταν ολοι μεγαλοι πχ 20-30 χρονων ΔΕΝ θα βαπτιζοταν ολοι.γιατι πολλοι θα ειχαν αντιθετη αποψη.ξερετε ποσα λεφτα θα εχανε η εκκλησια?τα μαγαζια με βαπτηστικα ηδη?τι λετε τωρα..
ετσι εχει γινει ''νομος'' ο νηπιοβαπτισμος και σου λεει στανταρ χρημα...
λες και η βαπτιση δεν εχει γινει πανηγυρι! υποτιθεται πανε να κανουν θεοφωτιστο το παιδι τους και κρεμανε μπαλονακια γιρλαντες τουλια και ενα σωρο καρναβαλιστικα . ντυνονται στην τριχα και βαφονται λες και θα πανε σε πασαρελα του κωστετσουια(Α.Ε)



καθολου νομος δεν ειναι!!..αλλιως δεν θα μπορουσες να κανεις ονοματοδοσία!!

ούτε να κανεις τη βαφτιση η το γαμο σου πανηγύρι ειναι υποχρεωτικό...
εσυ αποφάσιζες!!

εγω ουτε στο γαμο ,ουτε στις βαφτισεις χαλασα χρηματα...για τραπεζια κλπ...δεν με ενδιεφερε ..ηθελα μόνο την ευλογια που εγω πιστευω οτι παίρνεις!

οπότε μην το ριχνεις εκει...
αυτη ειναι μια ακομη καραμελα της εποχης....οτι δεν μπορουμε να κανουμε βαφτιση η θρησκευτικο γιατι δεν εχουμε χρηματα...δεν ισχυει ..!!!
οποιος θελει μπορει !
εγώ το εκανα ..και ξερω αρκετους εκτος απο εμενα που δεν ξοδεψαν για ν αβαφτισουν η να παντρευτουν...

επισης η εκκλησια τι θα χασει ?..τα 100 ευρω που δινεις στη βαφτιση?..που ειναι για τα εξοδα , φωτα , αυτους που φροντιζουν κλπ?..
νομιζω πως δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα...

δεν κερδιζουν απο εσενα,,,χανουν κιολας το χρονο τους ..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
Nena έγραψε:
Τα "χρονια πολλά" οι άθεοι/αλλόθρησκοι νομιζω τα δεχονται από συνηθεια και κυρίως απο ευγένεια. Οχι οτι εισαι υποχρεωμενος να τα δεχτεις αν δεν πιστευεις. Αλλά αν σου πει ο άλλος χρονια πολλά, ε, δεν του λες αντε και γ... Razz

Οχι, αλλα θα μπορουσαν να λενε ευχαριστω αλλα δεν γιορταζω γιατι δεν πιστευω.

Εχεις δίκιο σε αυτο. Απλά νομιζω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο, κυρίως λόγω του κοινωνικου περιγυρου, να δηλώσεις οτι εισαι πλέον άθεη, ιδίως οταν οι γονεις σου ειναι θρησκευόμενοι. Ειναι κάτι σαν κοινωνικο στίγμα ρε συ, δυστυχως.
Για τον ίδιο λόγο και πολλοί αποφασίζουν για θρησκευτικο γαμο - σκέψου να πεις σε μια θρησκα μανα οτι δεν θα παντρευτεις στην εκκλησία.. Πόσο μάλλον στην θεουσα πεθερα Shocked .. Καταλαβαινω οτι μπορει και να τους γλιτωνει και απο πολλή μουρμουρα και υποτιθέμενα εγκεφαλικα απο τις μανες τους..

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
100 ευρω για μια ωρα μυστηριο ε? εσυ βγαζεις 100 ευρω την ωρα οταν δουλευεις?δεν νομιζω!
και 100 ευρω την ωρα ρευμα καινε?γεννητρια να δουλευε τοσο ρευμα δεν θα εκαιγε.

δεν παιρνουν οι παπαδες μισθο απο το κρατος?τι το θελουν το κατοσταρι?
ειναι η οχι οι εκπροσωποι του θεου?
αρα ο θεος θελει λεφτα για να σε φωτισει.
το ''νομος'' ειδες πως το εγραψα.εννοουσα αγραφος νομος.
αν δεις παιδι αβαπτιστο 5 χρονων θα σου κανει εντυπωση και θα πεις καλα ακομα αβαπτιστο ειναι?αρα ειναι αγραφος νομος.
μπορει εσυ να βαπτισες χωρις καθολου εξοδα αλλα οι περισσοτεροι το κανουν πανηγυρι.
υποτιθεται θελουν να κανουν το παιδι τους χριστιανο και ψαχνουν μηνες πριν φορεματα παπουτσια κομμωτριες κλπ λες και θα πανε σε καμια δεξιωση.

βλεπεις το να δειχτεις στην βαπτιση η γαμο ειναι κατι που εχει γινει τοσο must.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mpiskotaki79 στις Κυρ Απρ 08, 2012 8:44 am, 1 φορά

????????


Επισκέπτης
χιλια συγνωμη εδω μπουμπουκιτσα θα διαφωνησω μαζι σου..........θα χασει το χρονο του ο παπας???

100 ευρω??? για τι? για τον πολυελαιο και την καθαριστρια???

συγνωμη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτοι με τις βλακειες τους διωχνουν τον κοσμο απ την εκκλησια μας

και μονο που παιρνουν λεφτα (εμενα μου πηραν 300 στο γαμο και απο 150 στην καθε βαφτιση) ο αλλος ερχεται στον οικο του θεου δεν ερχεται στο αμπελι σου!

τις καθαριστριες και οσους φροντιζουν το χωρο τους δινουν μισθο και δε νομιζω ο πολυελαιος να καιει ολη τη ΔΕΗ

αν αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι οι πιο κοντα στο θεο φερονται ετσι, ο κοσμος τι θα κανει? δε θα παει στο δημαρχειο να παντρευτει τσαμπα? (ακομα και ο πιστος)

συγνωμη και παλι, αλλα οσο κι αν πιστευω, και πιστευω πολυ, με το παπαδαριο τα εχω πολυ παρμενα!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ολοι οι χ.ο βαφτιζουν τα παιδια τους για να παρει ευχες το παιδι,για να φωτισθει κτλ.κανενας μπισκοτακι δεν θα σου πει οτι βαφτιζω το παιδι μου γιατι ειναι μια "ευκαρια" να κανω ενα παρτυ!να στολισω τον χωρο να βαφτω κτλ.απλα ολα αυτα γινονται <οχι απο ολους> για να υπαρχει κοντα στο μυστηριο και μια ωραια και ομορφη αναμνηση.

Δυστυχως ομως ολες ερχονται κ ειναι στην τριχα και μη σου πω περισσοτερο και μετα κρινεις και λες για το τι φοραγε η νυφη,η κουμπαρα,ο στοισμος ηταν φτωχος,ο δικος μου ηταν αστα να πανε,η μαμα της νυφης ετσι και γιουβετσι...Εχει γινει πανηγυρακι η ολη φαση δυστυχως.

bou-boukitsa έγραψε:

καθολου νομος δεν ειναι!!..αλλιως δεν θα μπορουσες να κανεις ονοματοδοσία!!

ούτε να κανεις τη βαφτιση η το γαμο σου πανηγύρι ειναι υποχρεωτικό...
εσυ αποφάσιζες!!
Συμφωνω!!

εγω ουτε στο γαμο ,ουτε στις βαφτισεις χαλασα χρηματα...για τραπεζια κλπ...δεν με ενδιεφερε ..ηθελα μόνο την ευλογια που εγω πιστευω οτι παίρνεις!

οπότε μην το ριχνεις εκει...
αυτη ειναι μια ακομη καραμελα της εποχης....οτι δεν μπορουμε να κανουμε βαφτιση η θρησκευτικο γιατι δεν εχουμε χρηματα...δεν ισχυει ..!!!
οποιος θελει μπορει !Συμφωνω!

εγώ το εκανα ..και ξερω αρκετους εκτος απο εμενα που δεν ξοδεψαν για ν αβαφτισουν η να παντρευτουν...

επισης η εκκλησια τι θα χασει ?..τα 100 ευρω που δινεις στη βαφτιση?..που ειναι για τα εξοδα , φωτα , αυτους που φροντιζουν κλπ?..
νομιζω πως δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα...

δεν κερδιζουν απο εσενα,,,χανουν κιολας το χρονο τους ..

Nena έγραψε:

Εχεις δίκιο σε αυτο. Απλά νομιζω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο, κυρίως λόγω του κοινωνικου περιγυρου, να δηλώσεις οτι εισαι πλέον άθεη, ιδίως οταν οι γονεις σου ειναι θρησκευόμενοι. Ειναι κάτι σαν κοινωνικο στίγμα ρε συ, δυστυχως.
Για τον ίδιο λόγο και πολλοί αποφασίζουν για θρησκευτικο γαμο - σκέψου να πεις σε μια θρησκα μανα οτι δεν θα παντρευτεις στην εκκλησία.. Πόσο μάλλον στην θεουσα πεθερα Shocked .. Καρα σοκ λεμε,να δεις τι επαθε η δικια μου που δεν παντρευτηκα,που δεν εκανα οπως θα επρεπε τα βαφτησια και ΦΥΣΙΚΑ που δεν εκανα γλεντι μετα και φυσικα που δεν πηγα για τις ευχες,εξου και οτι με ειπε και παιδι του Σατανα,αλλα χεστηκα τι θα πουν κι οχι μονο αυτη ετσι?Γενικοτερα ακουσα τα παντα.Αλλα κλαιν μαιν.Καταλαβαινω οτι μπορει και να τους γλιτωνει και απο πολλή μουρμουρα και υποτιθέμενα εγκεφαλικα απο τις μανες τους..Στανταρ...

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:χιλια συγνωμη εδω μπουμπουκιτσα θα διαφωνησω μαζι σου..........θα χασει το χρονο του ο παπας???

100 ευρω??? για τι? για τον πολυελαιο και την καθαριστρια???

[
100 200 και 300 ευρω την ωρα μονο οι παπαδες και ο μπιλ γκειτς βγαζουν

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:
arco iris έγραψε:χιλια συγνωμη εδω μπουμπουκιτσα θα διαφωνησω μαζι σου..........θα χασει το χρονο του ο παπας???

100 ευρω??? για τι? για τον πολυελαιο και την καθαριστρια???

[
100 200 και 300 ευρω την ωρα μονο οι παπαδες και ο μπιλ γκειτς βγαζουν

Κι εγω...Χαχαχαχαχαχαχ

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:χιλια συγνωμη εδω μπουμπουκιτσα θα διαφωνησω μαζι σου..........θα χασει το χρονο του ο παπας???

100 ευρω??? για τι? για τον πολυελαιο και την καθαριστρια???

συγνωμη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτοι με τις βλακειες τους διωχνουν τον κοσμο απ την εκκλησια μας

και μονο που παιρνουν λεφτα (εμενα μου πηραν 300 στο γαμο και απο 150 στην καθε βαφτιση) ο αλλος ερχεται στον οικο του θεου δεν ερχεται στο αμπελι σου!

τις καθαριστριες και οσους φροντιζουν το χωρο τους δινουν μισθο και δε νομιζω ο πολυελαιος να καιει ολη τη ΔΕΗ

αν αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι οι πιο κοντα στο θεο φερονται ετσι, ο κοσμος τι θα κανει? δε θα παει στο δημαρχειο να παντρευτει τσαμπα? (ακομα και ο πιστος)

συγνωμη και παλι, αλλα οσο κι αν πιστευω, και πιστευω πολυ, με το παπαδαριο τα εχω πολυ παρμενα!

θα χασει το χρονο του ειναι τροπος του λέγειν!!

αμα καθε μερα εχει βαφτισεις και γαμους αυτο ειναι υπερωρια ...δεν πληρωνεται για αυτο...

και ουτε τα 100 ευρω τα βαζει στην τσεπη του...!!
τα εξοδα της εκκλησιας δεν τα πληρωνει το κρατος..απο την τσεπη του θες να τα πληρωσει??
τον πολυέλεο , το πετρέλαιο για να είσαι εσύ ζεστα...το ψαλτη που θα ψαλει που ουτε αυτος εχει αλλο μισθο...την κυρια που θα μαζεψει μετα , θα σκουπισει απο τον χαμο που γινεται συνηθως σε βαφτισεις και γαμους...

θες να κανει ο παππας και την καθαρίστρια..?
να πληρωνει και απο την τσεπη του ??..
γιατι ..για να πουν καποιοι οκ ειναι καλος?

δεν παει έτσι!

δικαιολογιες μπορουν να βρεθουν χιλιαδες...οποιος τα έχει και με τους παππαδες θα βρει χιλια δυο να τους προσαψει...
οποιος ομως μπορει να το δει αντικειμενικα καταλαβαινει...

επειδη ειναι αυτη η δουλεια τους δεν σημαινει πως πρεπει να τα κανουν ολα για ΄΄την ψυχη της μανας τους ΄΄ που λεει ο λογος..

275Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 11 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 9:05 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε καλα οτι οι παπαδες βαζουν τρελλες ταριφες το ξερουμε ολοι!δεν νομιζω οτι τα ποσα που παιρνουν απο τα μυστηρια ειναι ισα ισα για μισθους και τα εξοδα της εκκλησιας!και τα λεφτα απο το ταμειο που αναβουμε κερακια που πανε??οτι βαζουν στην τσεπη τους ειναι σιγουρο!ασε που σχεδον ολοι κυκλοφορουν με μερσεντες και τζιπ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις