Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 17 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 24]

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αχ κορτσάκια μου, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είμαστε στα πρόθυρα τσακωμού. Εάν κάποιος πιστεύει(σε όποια θρησκεία θέλει)είναι δικαίωμά του , όπως είναι και δικαίωμά του να μην πιστεύει. Η πίστη είναι εσωτερική υπόθεση του καθενός και δεν είναι κακό να επιδιώκει κανείς την εσωτερική του γαλήνη με όποιο τρόπο επιθυμεί, εφόσον δεν ενοχλεί κανένα. Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, έτσι έγραψε έτσι πιστεύει, δεν το είδα σαν προσηλυτισμό, αλλά σαν εκφορά μιας άποψης που την εκφράζει, δε σημαίνει αυτό ούτε ότι πρέπει να συμφωνήσει κανείς, ούτε έχει κανείς λόγο να θέλει να πείσει τον άλλο ότι έχει αυτός δίκιο και ο άλλος άδικο. Όλοι έχουν δίκιο, εφόσον, έτσι αισθάνονται καλά.

Έτσι το βλέπω εγώ και συγχωρήστε με για την παρέμβαση!

Φιλάκια σε όλες!

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ο θεος δεν ειναι μονο για τους χριστιανους ειναι για ολες τις θρησκειες απλα εχει διαφορετικα ονοματα οπως αλλαχ και αλλα χριστιανοι λεγομαστε λογω του εσταυρωμενου κατα τα αλλα ολοι παιδια του θεου ειμαστε οπου και αν πιστευουμε

????????


Επισκέπτης
εγω το κειμενακι της κοπελας το ειδα σαν παραμυθακι, δε νομιζω οτι ηθελε να πεισει κανεναν με ενα τετοιο κειμενο, και μαλιστα ετοιμαζομουν να βαλω κι εγω ενα κειμενακι που ακουσα απο τη Λιτσα Πατερα μια μερα και με συγκινησε--ευτυχως δεν το εβαλα

ειμαι λιγο πιο ηρεμη απο μερικες απο σας γιατι εγω αυτη τη συζητηση τη βιωνω καθημερινα κοπελιες---στο σπιτι μου!

βρε ειναι νηστεια μην πλακωνεσαι στα κρεατα λεω---"μπέεεεε" μου λεει ο αντρας μου......

βρε παρακαλα το θεο να γινει .....το ταδε----"εσυ γιατι επαθες αυτο που επαθες?" μου λεει!

βρε φιλα το χερι του θειου σου- ειναι παπας---"ρε τι ειναι αυτος και θα του φιλησω το χερι που φαγαν την ελλαδα που αν δωσει η εκκλησια απ τα λεφτα της θα ξεχρεωσουμε, που ειναι ανωμαλοι και αλητες και και και"

το μονο συμπερασμα μου ειναι οτι κανεις στο τελος δεν πειθει κανεναν αλλα οφειλω να πω οτι αμα δει τα ζορια, κανει και ενα σταυρο

και γιατρους εχω δει να λενε "απο δω και περα οτι πει ο θεος" η "εγινε θαυμα"

ολοι καπου εχουν σημειο αναφορας

επαναλαμβανω εστω κι αν αυτο λεγεται Χριστος, Αλλαχ, Διας, μοσχαρι, ειτε θεος της βροχης

ας μη μαλωνουμε λοιπον!

Very Happy

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mpiskotaki79 έγραψε:

Mpiskotaki79 έγραψε:η εκφραση <<θεος υπαρχει γι΄αυτους που τον πιστευουν>> υποδηλωνει οτι εαν υπαρχει θεος τοτε βοηθαει μονο οσους τον πιστευουν η εγω το εξελαβα λανθασμενα? Rolling Eyes


Το εξέλαβες λανθασμένα. Όσοι πιστεύουν θα ζητήσουν σε μια δύσκολη στιγμή τη βοήθεια του Θεού. Αν η δύσκολη στιγμή είναι θέμα υγείας τότε θα παρακαλέσουμε το Θεό να βοηθήσει το γιατρό να μας κάνει καλά. Αν είναι χρηματικό θα του ζητήσουμε βοήθεια να μας δώσει δύναμη ή θέληση να βγούμε από την κρίση μας. Άρα όταν εγώ που πιστεύω όταν βγαίνω από τη δύσκολη θέση που βρισκόμουν θα ευχαριστήσω τον Θεό που με βοήθησε και μου έδωσε δύναμη όπως και θα ευχαριστήσω και τους ανθρώπους που με βοήθησαν. Οπότε ναι, πιστεύω πως ο Θεός "έβαλε το χέρι του" που λένε και βοηθήθηκα. Συνεπώς, κάποιος που δεν πιστεύει στις δύσκολες στιγμές του δε ζητάει τη βοήθεια του Θεού, άρα όταν βγαίνει από τη δύσκολη θέση δε θεωρεί ότι ο Θεός τον βοήθησε. Πού είναι ο εγωισμός σε αυτό; Και για ποιο λόγο βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα και να χαρακτηρίσουμε τα πιστεύω του άλλου;

μα δεν ειπα οτι με θιγει απλα με επιβεβαιωνει!
οτι τελικα εφοσον ισχυει αυτη η φραση οτι δηλαδη <<ο θεος υπαρχει μονο για οσους πιστευουν>>= ο θεος βοηθαει οσους πιστευουν
αρα μιλαμε για εναν πολυ εγωιστη θεο ο οποιος θελει να τον πιστευουμε για να μας κανει τα χατηρια?
δεν υπαρχει κατι τετοιο με την καμια ομως.
αρα επιβεβαιωνομαι στον εαυτο μου για τα πιστευω μου ακομη μια φορα.
αυτο ηθελα να πω απλα.[/quote]

Βλέπεις η γνώμη σου σε έχει προκαταβάλλει. Από την αρχή έθεσες το ερώτημα απλά και μόνο για να καταλήξεις στον προσωπικό σου θρίαμβο. Από τη στιγμή που δεν πιστεύεις, ακόμη και να σε βοηθήσει ο Θεός δε θα το καταλάβεις εφόσον δεν δέχεσαι την ύπαρξή του. Άρα ο Θεός δεν είναι εγωιστής. Τουλάχιστον με τη λογική δεν μπορείς να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα. Πόσω μάλλον αν δηλώνεις ότι δεν τον πιστεύεις. Τότε είναι που δεν έχει απολύτως καμία λογική αυτό που λες.
Mpiskotaki79 έγραψε:ΜΑΡΙΑ Σ. απο τη μια λες οτι εχουμε ελευθερια και οχι χουντα και απο την αλλη λες να μην απανταμε στο θεμα εμεις που δεν πιστευουμε.
τελικα εχουμε χουντα η οχι για να ξερω...!
αν υπηρχε ενα θεμα με τιτλο <<ο θεος ειναι ενα παραμυθι>> δηλαδη εσυ που πιστευεις δεν θα απαντουσες ε? Rolling Eyes


Να απαντήσεις σε όλα τα θέματα. Η ελευθερία όμως του καθενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου. Πες τη γνώμη σου και κάνει όποια συζήτηση θέλεις. Μην κρίνεις όμως τα πιστεύω του άλλου και μην προσπαθείς να του αποδείξεις ότι είναι λάθος. Και μη λες τον Θεό του εγωιστή. Όπως καμία θρησκευόμενη εδώ μέσα δεν χαρακτήρισε τον αθεϊσμό, ας μην υπάρχουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί και από την άλλη πλευρά.

sofia lara έγραψε:ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ,ΜΙΑ ΟΝΤΌΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΦΈΡΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΛΈΓΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΌΧΙ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΆ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΆΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΎΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΈΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΠΊΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.ΟΠΌΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΈΝΑ ΝΌΗΜΑ ΟΎΤΕ Η ΝΗΣΤΕΊΑ ΟΎΤΕ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΟΎΤΕ ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ ΤΟΝ ΚΟΠΑΝΙΣΤΌ.ΈΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΌΛΟΙ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΆΔΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΈΠΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ.


Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα και μας ανοίγουν τα μάτια βρε κορίτσι.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το θεμα αυτο δεν τελειωνει και παντα θα υποστηριζει η καθε πλευρα τα πιστευω της... αυτοι που θα ααντιμετωπισουν τη μεγαλυτερη σκληροτητα απο τους αλλους ειναι οι αθεοι..γιαυτο και σου ειπα μπισκοτακι πως ΚΑΝΕΙΣ δεν θα δεχτει την αποψη σου ουτε και θα τη σεβαστεί ... θα κλεισω λοιπον και εγω με μια τολμηρη δηλωση που ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ.. θεωρω τους αθεους περισσοτερο ειλικρινεις απο κατι χριστιανους "μαιμου" που πιστευουν μονο και μονο για να εχουν τη δικαιολογια να ζητησουν κατι απο το θεο τους... το εχω ξαναπει και παλιοτερα αν θες να εισαι χριστιανος η οτιδηποτε αλλο πρεπει να πηγαινεις κατα γραμμα με αυτα που πρεσβευει η θρησκεια σου .

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελενα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε ολα!!!!!Αυτη είναι και η δική μου γνώμη σε ολα ακριβώς!!!

Αντε,γιατι θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε εδω μέσα!!!

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όλες λέτε ότι ελευθερία έχουμε και πιστεύουμε ότι θέλουμε αλλά όταν κάποια εκφράσει αντίθετη άποψη από αυτή που πιστεύετε εσείς πάτε να την φάτε. Και εγώ δεν πιστεύω και όταν πέφτω σε θρησκευτικές συζητήσεις με φίλες προσπαθώ να αποφύγω την συζήτηση γιατί στο τέλος η ερώτηση είναι πάντα η ίδια «ναι τότε ποιος τα έφτιαξε όλα αυτά γύρο μας?.» και όταν και εγώ λέω δεν ξέρω η φύση και κάνω την ίδια ερώτηση»και τον θεό ποιος τον έφτιαξε» η απάντηση που παίρνω είναι ότι παίρνω μεγάλη αμαρτία με αυτό που λέω Για αυτό κορίτσια αν είστε ευτυχισμένες με το να πιστεύετε εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτα αλλά δεν θα σας κατακρίνω κιόλας .Ότι κάνει τον κάθε ένα ευτυχισμένο και του δίνει γαλήνη.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
miki2009 έγραψε:Όλες λέτε ότι ελευθερία έχουμε και πιστεύουμε ότι θέλουμε αλλά όταν κάποια εκφράσει αντίθετη άποψη από αυτή που πιστεύετε εσείς πάτε να την φάτε. Και εγώ δεν πιστεύω και όταν πέφτω σε θρησκευτικές συζητήσεις με φίλες προσπαθώ να αποφύγω την συζήτηση γιατί στο τέλος η ερώτηση είναι πάντα η ίδια «ναι τότε ποιος τα έφτιαξε όλα αυτά γύρο μας?.» και όταν και εγώ λέω δεν ξέρω η φύση και κάνω την ίδια ερώτηση»και τον θεό ποιος τον έφτιαξε» η απάντηση που παίρνω είναι ότι παίρνω μεγάλη αμαρτία με αυτό που λέω Για αυτό κορίτσια αν είστε ευτυχισμένες με το να πιστεύετε εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτα αλλά δεν θα σας κατακρίνω κιόλας .Ότι κάνει τον κάθε ένα ευτυχισμένο και του δίνει γαλήνη.


Είμαι μαζί σου 1000%! Όπως είναι δικαίωμά μου να πιστεύω έτσι είναι και δικαίωμά σου να μην πιστεύεις! Το να προσπαθούμε να αλλάξουμε τη γνώμη του άλλου είναι εντελώς λάθος. Όπως επίσης και το να κατακρίνουμε τα πιστεύω του άλλου.

Κατερίνα, εγώ μπορώ να δεχτώ και να σεβαστώ την επιλογή σου στο να ακολουθήσεις ένα θρήσκευμα. Γιατί εσύ όμως πρέπει να πεις ότι εγώ που πιστεύω δεν είμαι ειλικρινής; (δεν το προσωποποιώ, φέρνω απλά ως παράδειγμα τον εαυτό μου που πιστεύει). Συμφωνώ πως υπάρχουν θρησκευόμενοι που δεν τηρούν όσα λέει η θρησκεία τους αλλά δεν είναι όλοι έτσι και με το να λέμε "ναι αλλά τους είδαμε και τους πιστούς τι είναι και εγώ που δεν πιστεύω είμαι περισσότερο ειλικρινής από αυτούς" είναι λίγο άσχημο, δε νομίζεις; Δηλαδή αυτή τη γνώμη έχεις και για μένα;

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
miki2009 έγραψε:Όλες λέτε ότι ελευθερία έχουμε και πιστεύουμε ότι θέλουμε αλλά όταν κάποια εκφράσει αντίθετη άποψη από αυτή που πιστεύετε εσείς πάτε να την φάτε. Και εγώ δεν πιστεύω και όταν πέφτω σε θρησκευτικές συζητήσεις με φίλες προσπαθώ να αποφύγω την συζήτηση γιατί στο τέλος η ερώτηση είναι πάντα η ίδια «ναι τότε ποιος τα έφτιαξε όλα αυτά γύρο μας?.» και όταν και εγώ λέω δεν ξέρω η φύση και κάνω την ίδια ερώτηση»και τον θεό ποιος τον έφτιαξε» η απάντηση που παίρνω είναι ότι παίρνω μεγάλη αμαρτία με αυτό που λέω Για αυτό κορίτσια αν είστε ευτυχισμένες με το να πιστεύετε εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτα αλλά δεν θα σας κατακρίνω κιόλας .Ότι κάνει τον κάθε ένα ευτυχισμένο και του δίνει γαλήνη.


Είμαι μαζί σου 1000%! Όπως είναι δικαίωμά μου να πιστεύω έτσι είναι και δικαίωμά σου να μην πιστεύεις! Το να προσπαθούμε να αλλάξουμε τη γνώμη του άλλου είναι εντελώς λάθος. Όπως επίσης και το να κατακρίνουμε τα πιστεύω του άλλου.

αυτο γινεται και απο τις 2 πλευρες Ελενα...αυτο λεμε ...δεν βγαζει πουθενα η κουβεντα απλα καποιοι το ματωνουνε λιγο παραπανω..

Κατερίνα, εγώ μπορώ να δεχτώ και να σεβαστώ την επιλογή σου στο να ακολουθήσεις ένα θρήσκευμα. Γιατί εσύ όμως πρέπει να πεις ότι εγώ που πιστεύω δεν είμαι ειλικρινής; (δεν το προσωποποιώ, φέρνω απλά ως παράδειγμα τον εαυτό μου που πιστεύει). Συμφωνώ πως υπάρχουν θρησκευόμενοι που δεν τηρούν όσα λέει η θρησκεία τους αλλά δεν είναι όλοι έτσι και με το να λέμε "ναι αλλά τους είδαμε και τους πιστούς τι είναι και εγώ που δεν πιστεύω είμαι περισσότερο ειλικρινής από αυτούς" είναι λίγο άσχημο, δε νομίζεις; Δηλαδή αυτή τη γνώμη έχεις και για μένα;

οχι Ελενα δεν μπορεις να δεχτεις ουτε και η αλλη πλευρα μπορει..αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ...
δεν ειπα εγω για αυτους που πιστευουν..ειπα για αυτους λενε πως πιστευουν μονο και μονο για να το λενε, να ζητανε τη βοηθεια απο το θεο τους και αυτοι στην ουσια δεν δινουν τιποτα..μιλαω για αυτους που δεν τηρουν οσα λεει η θρησκεια τους...αν πιστευεις πως εισαι μεσα σε αυτους τοτε ναι ισχυει και για σενα αλλα δεν μου αρεσει που το γενικευεις.. η γνωμη μου για τα θρησκευτικα ειναι διαφορετικη απο τη δικη σου αυτο δεν σημαινει πως εχει αλλαξει η αποψη μου για το ατομο σου απλα στο θεμα της θρησκειας αυτο πιστευω ΕΓΩ γιατι οι αθεοι ειναι αυτο που λενε ενω καποιοι "πιστοι" δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο που πιστευουν..


elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
οχι Ελενα δεν μπορεις να δεχτεις ουτε και η αλλη πλευρα μπορει..αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ...
[/quote]

Πού το στηρίζεις αυτό; Ξέρω τις θρησκευτικές πεποιθήσεις πολλών και μεταξύ αυτών και τις δικές σου. Αν θυμάμαι καλά, ποτέ δεν προσπάθησα να σου αλλάξω γνώμη, έτσι δεν είναι; Αν μη τι άλλο, αυτό που λες είναι άσχημο. Δέχομαι όλες τις γνώμες και τις αντιλήψεις, και για μένα τίποτα δεν είναι ΝΟΜΟΣ. Συνυπάρχω πολλά χρόνια με ανθρώπους που πιστεύουν και με ανθρώπους που δεν πιστεύουν. Και είναι όλοι τους μια χαρά άτομα, και οι μεν και οι δε.

Ας τελειώσει κάποτε αυτός ο "πόλεμος" μεταξύ πιστών και απίστων. Ας δεχτούμε ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο, υπάρχουν και άλλα χρώματα.

Τώρα, αν κάποιοι πιστεύουν πως είμαι ανειλικρινής επειδή ως πιστή κάνω λάθη και παραστρατήματα, καλοδεχούμενη η κριτική. Επίσης αν κάποιοι νομίζουν πως είμαι τόσο στενόμυαλη ώστε δε μπορώ να δεχτώ άλλη γνώμη πέρα από τη δική μου είναι ελεύθεροι να με δοκιμάσουν.

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κορίτσια να κάνω και εγώ μια ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό;; Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε στον Χριστό, οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στον Αλλάχ, οι άθεοι που πιστεύουν;; όταν συμβαίνει κάτι άσχημο, ποιόν παρακαλάνε έστω για να βρουν λίγη γαλήνη ή λίγη ελπίδα;

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:Βρε κορίτσια να κάνω και εγώ μια ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό;; Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε στον Χριστό, οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στον Αλλάχ, οι άθεοι που πιστεύουν;; όταν συμβαίνει κάτι άσχημο, ποιόν παρακαλάνε έστω για να βρουν λίγη γαλήνη ή λίγη ελπίδα;


Φαντάζομαι στον εαυτό τους.

Το θέμα όμως δεν είναι να είμαστε πιστοί μόνο και μόνο επειδή θέλουμε να έχουμε μια ελπίδα στα δύσκολα. Να είμαστε Χριστιανοί γιατί μας εκφράζει η πίστη. Να πιστεύουμε και στις χαρές μας, όχι μόνο στις ανάγκες μας.

Η πίστη για μένα δεν είναι εμπόριο. Δεν είναι "θα πιστέψω, θα κάνω νηστεία, θα κάνω προσευχή αλλά κι εσύ Θεέ μου θα μου κάνεις εκείνο". Είναι κάτι πολύ βαθύ και δεν έχει να κάνει με πάρε-δώσε.

Συγνώμη που τα λεώ στο ποστ σου αυτά, δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά ήθελα από ώρα να το πω και τώρα το θυμήθηκα ξανά. Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:Βρε κορίτσια να κάνω και εγώ μια ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό;; Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε στον Χριστό, οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στον Αλλάχ, οι άθεοι που πιστεύουν;; όταν συμβαίνει κάτι άσχημο, ποιόν παρακαλάνε έστω για να βρουν λίγη γαλήνη ή λίγη ελπίδα;

Δεν πιστευουν ,απλα. Δεν ξερω που και ποιον μπορει να παρακαλει οποιος ειναι σε μια δυσκολη στιγμη.

239Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 10 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Απρ 08, 2012 6:16 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sofia lara έγραψε:ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ,ΜΙΑ ΟΝΤΌΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΦΈΡΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΛΈΓΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΌΧΙ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΆ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΆΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΎΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΈΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΠΊΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.ΟΠΌΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΈΝΑ ΝΌΗΜΑ ΟΎΤΕ Η ΝΗΣΤΕΊΑ ΟΎΤΕ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΟΎΤΕ ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ ΤΟΝ ΚΟΠΑΝΙΣΤΌ.ΈΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΌΛΟΙ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΆΔΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΈΠΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ.
τι εννοεις οτι θεοσ ειναι η δυναμη που εχει ο καθενας μεσα του και η πιστη στον εαυτο του?δλ ο καθενας να πιστευει μονο στον εαυτο του και σε μια δυσκολη κατασταση να επικαλειται τον εαυτο του?η λαθος το καταλαβα?

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elena25 έγραψε:
giorgina έγραψε:Βρε κορίτσια να κάνω και εγώ μια ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό;; Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε στον Χριστό, οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στον Αλλάχ, οι άθεοι που πιστεύουν;; όταν συμβαίνει κάτι άσχημο, ποιόν παρακαλάνε έστω για να βρουν λίγη γαλήνη ή λίγη ελπίδα;


Φαντάζομαι στον εαυτό τους.

Το θέμα όμως δεν είναι να είμαστε πιστοί μόνο και μόνο επειδή θέλουμε να έχουμε μια ελπίδα στα δύσκολα. Να είμαστε Χριστιανοί γιατί μας εκφράζει η πίστη. Να πιστεύουμε και στις χαρές μας, όχι μόνο στις ανάγκες μας.

Η πίστη για μένα δεν είναι εμπόριο. Δεν είναι "θα πιστέψω, θα κάνω νηστεία, θα κάνω προσευχή αλλά κι εσύ Θεέ μου θα μου κάνεις εκείνο". Είναι κάτι πολύ βαθύ και δεν έχει να κάνει με πάρε-δώσε.

Συγνώμη που τα λεώ στο ποστ σου αυτά, δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά ήθελα από ώρα να το πω και τώρα το θυμήθηκα ξανά. Very Happy

Προσωπικά δεν προσεύχομαι γιατί περιμένω κάτι από τον Χριστό, το κάνω γιατί με αυτόν τον τρόπο ηρεμώ και νιώθω πιο καλά. Η μαμά της βαφτιστήρας μου, είναι από την Αλβανία, έχει βαφτίσει και τα δύο της παιδιά, τα κοινωνάει, τα πηγαίνει στην εκκλησία και η ίδια πιστεύει στον Χριστό αν και δε μεγάλωσε έτσι.
Τώρα αν κάποιος δεν πιστεύει σε τίποτα παρά μόνο στον εαυτό του, τότε όταν πεθαίνει που πάει η ψυχή. Και φαντάζομαι ούτε το Πάσχα θα γιορτάζει αφού είναι άθεος.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οι αθεοι δεν πιστευουν πουθενα νομιζω, ετσι φανταζομαι δηλαδη!!!
ομως κοριτσια να πω κατι δεν ειπε κανεις οτι καποιος που πει εκκλησια ειναι και ο τελειος χριστιανος. δηλαδη εγω που πηγα σημερα δεν ειμαι η καλη αι σεις οι κακες. απλα το συμπερασμα που βγαζω απο ολα οσα διαβαζω ειναι οτι τα κοριτσια που δεν πιστευουν κατι μου βγαζουν ενα κομπλεξ για τι ποιος ειναι καλο η καλος, οτι αυτος που παει εκκλησια ειναι κιρατσα και κουτσομπολαρα και τετοια. και γω εχω δει ατομα αλλης θρησκειας η χωρις καμια θρησκεια η και ορθοδοξους που ειναι να σε φυλαει ο θεος απο αυτος ε δεν το εχω αναφερει ποτε!!!!στο τελος θα καταληξουμε σε μια χωρα που η επισημη θρησκεα του ειναι ο χριστιανισμος να τους λιθοβολουμε τους χριστιανους γιατι εμεις δεν πιστευομε αυτο που λεει ο χριστος επειδη ειμαστε προοδευτικοι και δεν ολα αυτα τα θεωρουμε χαζομαρες, ας ηρεμισουμε λιγο!!!!!!εγω προσωπικα δεν θα ηθελα η μαμα μου να μην με βαφτισει η να με αφησει να επιλεξω ποια θρησκεια θα ακολουθησω στα 18 αλλα εγω ειμαι η Μαρια και συ η Χ!!!δεμ ανεφερα ποτε τη γνωμη μου και οποιος το κανει καλα κανει εγω δεν θα το ηθελα παντως να μου συμβει γιαυτο και δεν θα το εκανα και στα παιδια μου ομως δεν με απασχολει αν η γειτονισσα το κανει!!!!η αν ειναι βουδιστρια. ο αντρας μου δουλευει με καποιον που ειναι μουσουλμανος ποιο το προβλημα!!! και αν εχω κατι παραπανισιο του λεω δωσε και σε αυτον ολοι ανθρωποι ειμαστε βρε παιδια!!!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:

Προσωπικά δεν προσεύχομαι γιατί περιμένω κάτι από τον Χριστό, το κάνω γιατί με αυτόν τον τρόπο ηρεμώ και νιώθω πιο καλά. Η μαμά της βαφτιστήρας μου, είναι από την Αλβανία, έχει βαφτίσει και τα δύο της παιδιά, τα κοινωνάει, τα πηγαίνει στην εκκλησία και η ίδια πιστεύει στον Χριστό αν και δε μεγάλωσε έτσι.
Τώρα αν κάποιος δεν πιστεύει σε τίποτα παρά μόνο στον εαυτό του, τότε όταν πεθαίνει που πάει η ψυχή. Και φαντάζομαι ούτε το Πάσχα θα γιορτάζει αφού είναι άθεος.


Ελπίζω να μην προσβλήθηκες από το ποστ μου, δεν ήταν προσωπικό.

Φαντάζομαι πως όταν κάποιος δεν πιστεύει δεν πιστεύει και στην ύπαρξη της ψυχής οπότε ίσως δεν έχει τις ίδιες ανησυχίες με κάποιον που πιστεύει.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοριτσια μερες τωρα διαβαζω το θεμα και δε μπορω να καταλαβω τι γινεται!ειναι δυνατον αν εγω πιστευω και ερθει καποιος και μου πει οτι δεν υπαρχει θεος να του δωσω σημασια ή το αντιθετο?τωρα το πως εγιναν ολα γυρω μας και το ποτε και τετοιες λεπτομεριες δε ξερουν ουτε οι πιο καταρτισμενοι στο θεμα-ειτε ειναι θεολογοι ειτε ειναι δαρβινοι!!το σε ποια ομαδα ανηκω εγω δεν αφορα κανεναν παρα μονο εμενα!σεβομαι ολες τις αποψεις που ακουγονται αλλα αμα διακρινω μια επιμονη-εμμονη να πειστει η αντιθετη πλευρα εκνευριζομαι!ειναι και πολυ ευαισθητο θεμα αυτο και επειδη καποιοι προσβαλονται βαθια μεσα τους μπορει πολυ ευκολα να γινει ο χαμος!
εγω μονο μια ερωτηση θελω να κανω και ας μου απαντησει παρακαλω καποια κοπελα αν θελει γιατι πραγματικα εχω απορια: αν υποθεσουμε οτι εμεις βαπτιστηκαμε χωρις να το επιλεξουμε αλλα μεγαλωνοντας επιλεξαμε να μην πιστευουμε γιατι λοιπον να δεχομαστε τα χρονια πολλα στην ονομαστικη εορτη τη στιγμη που γιορταζουμε προς τιμην του αγιου που εχουμε το ονομα του?ή για να ειμαι πιο επικαιρη γιατι να παρουμε αδεια το πασχα αφου δε σημαινει κατι για εμας και να μην παμε δευτερη μερα πασχα στη δουλιτσα μας?αυτο δεν ειναι λιγο υποκριτικο και μας βολευει αρκετα?

τουρτιτσα

τουρτιτσα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι έγραψε:βρε κοριτσια μερες τωρα διαβαζω το θεμα και δε μπορω να καταλαβω τι γινεται!ειναι δυνατον αν εγω πιστευω και ερθει καποιος και μου πει οτι δεν υπαρχει θεος να του δωσω σημασια ή το αντιθετο?τωρα το πως εγιναν ολα γυρω μας και το ποτε και τετοιες λεπτομεριες δε ξερουν ουτε οι πιο καταρτισμενοι στο θεμα-ειτε ειναι θεολογοι ειτε ειναι δαρβινοι!!το σε ποια ομαδα ανηκω εγω δεν αφορα κανεναν παρα μονο εμενα!σεβομαι ολες τις αποψεις που ακουγονται αλλα αμα διακρινω μια επιμονη-εμμονη να πειστει η αντιθετη πλευρα εκνευριζομαι!ειναι και πολυ ευαισθητο θεμα αυτο και επειδη καποιοι προσβαλονται βαθια μεσα τους μπορει πολυ ευκολα να γινει ο χαμος!
εγω μονο μια ερωτηση θελω να κανω και ας μου απαντησει παρακαλω καποια κοπελα αν θελει γιατι πραγματικα εχω απορια: αν υποθεσουμε οτι εμεις βαπτιστηκαμε χωρις να το επιλεξουμε αλλα μεγαλωνοντας επιλεξαμε να μην πιστευουμε γιατι λοιπον να δεχομαστε τα χρονια πολλα στην ονομαστικη εορτη τη στιγμη που γιορταζουμε προς τιμην του αγιου που εχουμε το ονομα του?ή για να ειμαι πιο επικαιρη γιατι να παρουμε αδεια το πασχα αφου δε σημαινει κατι για εμας και να μην παμε δευτερη μερα πασχα στη δουλιτσα μας?αυτο δεν ειναι λιγο υποκριτικο και μας βολευει αρκετα?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
εισαι θεα.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="Ευάκι"] εγω μονο μια ερωτηση θελω να κανω και ας μου απαντησει παρακαλω καποια κοπελα αν θελει γιατι πραγματικα εχω απορια: αν υποθεσουμε οτι εμεις βαπτιστηκαμε χωρις να το επιλεξουμε αλλα μεγαλωνοντας επιλεξαμε να μην πιστευουμε γιατι λοιπον να δεχομαστε τα χρονια πολλα στην ονομαστικη εορτη τη στιγμη που γιορταζουμε προς τιμην του αγιου που εχουμε το ονομα του?ή για να ειμαι πιο επικαιρη γιατι να παρουμε αδεια το πασχα αφου δε σημαινει κατι για εμας και να μην παμε δευτερη μερα πασχα στη δουλιτσα μας?αυτο δεν ειναι λιγο υποκριτικο και μας βολευει αρκετα?[/quote]

συμφωνώ απολύτως!!!!!!!!!!!!

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρία Σ. έγραψε:οι αθεοι δεν πιστευουν πουθενα νομιζω, ετσι φανταζομαι δηλαδη!!!
ομως κοριτσια να πω κατι δεν ειπε κανεις οτι καποιος που πει εκκλησια ειναι και ο τελειος χριστιανος. δηλαδη εγω που πηγα σημερα δεν ειμαι η καλη αι σεις οι κακες. απλα το συμπερασμα που βγαζω απο ολα οσα διαβαζω ειναι οτι τα κοριτσια που δεν πιστευουν κατι μου βγαζουν ενα κομπλεξ για τι ποιος ειναι καλο η καλος, οτι αυτος που παει εκκλησια ειναι κιρατσα και κουτσομπολαρα και τετοια. και γω εχω δει ατομα αλλης θρησκειας η χωρις καμια θρησκεια η και ορθοδοξους που ειναι να σε φυλαει ο θεος απο αυτος ε δεν το εχω αναφερει ποτε!!!!στο τελος θα καταληξουμε σε μια χωρα που η επισημη θρησκεα του ειναι ο χριστιανισμος να τους λιθοβολουμε τους χριστιανους γιατι εμεις δεν πιστευομε αυτο που λεει ο χριστος επειδη ειμαστε προοδευτικοι και δεν ολα αυτα τα θεωρουμε χαζομαρες, ας ηρεμισουμε λιγο!!!!!!εγω προσωπικα δεν θα ηθελα η μαμα μου να μην με βαφτισει η να με αφησει να επιλεξω ποια θρησκεια θα ακολουθησω στα 18 αλλα εγω ειμαι η Μαρια και συ η Χ!!!δεμ ανεφερα ποτε τη γνωμη μου και οποιος το κανει καλα κανει εγω δεν θα το ηθελα παντως να μου συμβει γιαυτο και δεν θα το εκανα και στα παιδια μου ομως δεν με απασχολει αν η γειτονισσα το κανει!!!!η αν ειναι βουδιστρια. ο αντρας μου δουλευει με καποιον που ειναι μουσουλμανος ποιο το προβλημα!!! και αν εχω κατι παραπανισιο του λεω δωσε και σε αυτον ολοι ανθρωποι ειμαστε βρε παιδια!!!

Δεν με ενοχλεί καθόλου αν κάποιος δεν πιστεύει το ίδιο με εμένα, ίσα ίσα που μιλάω με πολλούς ανθρώπους άλλης χώρας, αφού και η κουμπάρα μου είναι από Αλβανία. Να δείτε πόσο χαρούμενη ήταν πέρσι όταν βάφτισε το γιο της, περισσότερο από μας όταν βαφτίζουμε τα παιδιά μας. Και οι συγγενείς της ήρθαν στην εκκλησία και ήταν όλοι μέσα στην τρελή χαρά.


elena25 έγραψε:
giorgina έγραψε:

Προσωπικά δεν προσεύχομαι γιατί περιμένω κάτι από τον Χριστό, το κάνω γιατί με αυτόν τον τρόπο ηρεμώ και νιώθω πιο καλά. Η μαμά της βαφτιστήρας μου, είναι από την Αλβανία, έχει βαφτίσει και τα δύο της παιδιά, τα κοινωνάει, τα πηγαίνει στην εκκλησία και η ίδια πιστεύει στον Χριστό αν και δε μεγάλωσε έτσι.
Τώρα αν κάποιος δεν πιστεύει σε τίποτα παρά μόνο στον εαυτό του, τότε όταν πεθαίνει που πάει η ψυχή. Και φαντάζομαι ούτε το Πάσχα θα γιορτάζει αφού είναι άθεος.


Ελπίζω να μην προσβλήθηκες από το ποστ μου, δεν ήταν προσωπικό.

Φαντάζομαι πως όταν κάποιος δεν πιστεύει δεν πιστεύει και στην ύπαρξη της ψυχής οπότε ίσως δεν έχει τις ίδιες ανησυχίες με κάποιον που πιστεύει.

Ελενάκι,δεν παρεξηγήθηκα, κατάλαβα ότι δεν αναφερόσουν σε μένα. Πάντως ειλικρινά δε μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τη σημασία της λέξης "άθεος", μου φαίνεται παράξενο να μην βασίζεσαι πουθενά παρά μόνο στον εαυτό σου. Εντάξει και εγώ λέω στα παιδάκια μου, να πιστεύετε στον εαυτό σας, να έχετε αυτοπεποίθηση αλλά είναι και κάποιες στιγμές που νιώθεις την ανάγκη να δεις και πέρα από όλα αυτά. Και δεν μιλάω για πάρε-δώσε. Ίσως να μην είμαι η καλύτερη χριστιανή γιατί σπάνια πηγαίνω στην εκκλησία, σπάνια νηστεύω έως καθόλου, όμως νιώθω ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που προστατεύει τα παιδάκια μου. Αποψή μου είναι δεν θέλω να την περάσω σε κανέναν Rolling Eyes

Mpiskotaki79


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sofia lara έγραψε:ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ,ΜΙΑ ΟΝΤΌΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΦΈΡΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΛΈΓΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΌΧΙ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΆ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΆΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΎΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΈΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΠΊΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.ΟΠΌΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΈΝΑ ΝΌΗΜΑ ΟΎΤΕ Η ΝΗΣΤΕΊΑ ΟΎΤΕ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΟΎΤΕ ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ ΤΟΝ ΚΟΠΑΝΙΣΤΌ.ΈΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΌΛΟΙ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΆΔΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΈΠΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ.
ειπες αυτα που πιστευω ακριβως ομως.

giorgina έγραψε:Βρε κορίτσια να κάνω και εγώ μια ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό;; Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε στον Χριστό, οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στον Αλλάχ, οι άθεοι που πιστεύουν;; όταν συμβαίνει κάτι άσχημο, ποιόν παρακαλάνε έστω για να βρουν λίγη γαλήνη ή λίγη ελπίδα;
πρεπει ντε και καλα να παρακαλαω συνεχως καποιον δηλαδη?
η υπαρξη μου στηριζεται στο παρακαλετο σε καποιον?
δεν μπορω να καταλανω τι εννοεις.
η γαληνη και η ελπιδα την οποια αναρωτιεσαι που βρισκω ειναι στο παιδι μου και στον αντρα μου και στα ατομα που αγαπω.



litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Μαρία Σ."στο τελος θα καταληξουμε σε μια χωρα που η επισημη θρησκεα του ειναι ο χριστιανισμος να τους λιθοβολουμε τους χριστιανους γιατι εμεις δεν πιστευομε αυτο που λεει ο χριστος επειδη ειμαστε προοδευτικοι και δεν ολα αυτα τα θεωρουμε χαζομαρες, ας ηρεμισουμε λιγο!!!!![/quote]

Αυτο ειναι μεγαλο θεμα.Τι θα πει επισημη θρησκεια ενος κρατους και τι εξυπηρετει να ονομαζεται ετσι,ποια τα προνομια της.
Οι Ελληνες-κ ο καθε αλλος λαος- δεν ειναι ολοι τους Χ.Ο. ,υπαρχουν αθεοι,υπαρχουν μουσουλμανοι,καθολικοι..Αλλο το Κρατος αλλο η εκκλησιες, θα επρεπε να διαχωριζονται.Αυτη ειναι η αποψη μου.Αλλα δεν ειναι το ζητουμενο του θεματος αυτο Razz

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mpiskotaki79 έγραψε:
sofia lara έγραψε:ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ,ΜΙΑ ΟΝΤΌΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΦΈΡΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΛΈΓΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΌΧΙ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΆ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΆΛΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΎΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΈΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΠΊΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.ΟΠΌΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΈΝΑ ΝΌΗΜΑ ΟΎΤΕ Η ΝΗΣΤΕΊΑ ΟΎΤΕ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΟΎΤΕ ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΣΤΟΝ ΑΈΡΑ ΤΟΝ ΚΟΠΑΝΙΣΤΌ.ΈΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΌΛΟΙ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΆΔΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΈΠΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ.
ειπες αυτα που πιστευω ακριβως ομως.

giorgina έγραψε:Βρε κορίτσια να κάνω και εγώ μια ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό;; Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε στον Χριστό, οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στον Αλλάχ, οι άθεοι που πιστεύουν;; όταν συμβαίνει κάτι άσχημο, ποιόν παρακαλάνε έστω για να βρουν λίγη γαλήνη ή λίγη ελπίδα;
πρεπει ντε και καλα να παρακαλαω συνεχως καποιον δηλαδη?
η υπαρξη μου στηριζεται στο παρακαλετο σε καποιον δεν μπορω να καταλανω τι εννοεις.
η γαληνη και η ελπιδα την οποια αναρωτιεσαι που βρισκω ειναι στο παιδι μου και στον αντρα μου και στα ατομα που αγαπω.




Δε νομίζω ότι έγραψα να παρακαλάς κάποιον συνέχεια, ή να κάνεις μετάνοιες από το πρωί ως το βράδυ. Ούτε εγώ το κάνω αυτό, εννοείται. Και για μένα, όσο και αν αγαπάω τα παιδιά μου, δεν περιμένω από αυτά να μου δώσουν γαλήνη ή ηρεμία. Βέβαια ο καθένας όπως εκφράζεται. Όμως το καλοκαίρι μου έτυχε κάτι άσχημο και θα μπορούσα τώρα να μην υπάρχω, ο μεγάλος μου έτυχε να έχει μια εικόνα του Αγ. Παντελεήμονα μαζί του και ξέρεις τι μέρα ήταν; ήταν η γιορτή του Αγ. Παντελεήμονα, ίσως για κάποιον να είναι ένα τυχαίο γεγονός ή μια σύμπτωση. Για μένα που το έζησα, θα πω ότι με βοήθησε μια ανώτερη δύναμη, ο Άγιος και ο Χριστός.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:βρε κοριτσια μερες τωρα διαβαζω το θεμα και δε μπορω να καταλαβω τι γινεται!ειναι δυνατον αν εγω πιστευω και ερθει καποιος και μου πει οτι δεν υπαρχει θεος να του δωσω σημασια ή το αντιθετο?τωρα το πως εγιναν ολα γυρω μας και το ποτε και τετοιες λεπτομεριες δε ξερουν ουτε οι πιο καταρτισμενοι στο θεμα-ειτε ειναι θεολογοι ειτε ειναι δαρβινοι!!το σε ποια ομαδα ανηκω εγω δεν αφορα κανεναν παρα μονο εμενα!σεβομαι ολες τις αποψεις που ακουγονται αλλα αμα διακρινω μια επιμονη-εμμονη να πειστει η αντιθετη πλευρα εκνευριζομαι!ειναι και πολυ ευαισθητο θεμα αυτο και επειδη καποιοι προσβαλονται βαθια μεσα τους μπορει πολυ ευκολα να γινει ο χαμος!
εγω μονο μια ερωτηση θελω να κανω και ας μου απαντησει παρακαλω καποια κοπελα αν θελει γιατι πραγματικα εχω απορια: αν υποθεσουμε οτι εμεις βαπτιστηκαμε χωρις να το επιλεξουμε αλλα μεγαλωνοντας επιλεξαμε να μην πιστευουμε γιατι λοιπον να δεχομαστε τα χρονια πολλα στην ονομαστικη εορτη τη στιγμη που γιορταζουμε προς τιμην του αγιου που εχουμε το ονομα του?ή για να ειμαι πιο επικαιρη γιατι να παρουμε αδεια το πασχα αφου δε σημαινει κατι για εμας και να μην παμε δευτερη μερα πασχα στη δουλιτσα μας?αυτο δεν ειναι λιγο υποκριτικο και μας βολευει αρκετα?

Βρε Ευα ποιος παιρνει αδεια το Πασχα? Εγω δουλευα παντα Rolling Eyes ο αντρας μου επισης...δεν θα δουλευει Μ.Παρασκευη κ Δευτερα του Πασχα.Ποιος ειναι αυτος που καθεται Πασχα κ Χριστουγεννα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 17 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις