Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 24]

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πιστεύω: δέχομαι την ύπαρξη και την παρουσία ανώτατου όντος, και ιδιαίτερα όπως αυτή διατυπώνεται από κάποια θρησκεία ή θρησκευτικό δόγμα: ~ στο Θεό.αυτός που πιστεύει αληθινά, δεν αμφιβάλλει.
το παραπανω ειναι παρμενο απο λεξικο κ νομιζω λυνει ολα τα θεματα απο αντικειμενικη αποψη.τοσες μερες παρακολουθω αυτο το θεμα κ πραγματικα δε βρισκω λογω τσακωμου...ο καθενας εχει τη πιστη μεσα του κ ειναι ασκοπο να πεισει ο ενας τον αλλον για την υπαρξη ή μη Θεου.
για εμενα προσωπικα το πρωτο μηνυμα -ιστορια με τον κουρεα δε με επεισε οτι ειναι η τελεια αποδειξη οτι Θεος υπαρχει...
την αποδειξη Του την ενιωσα 9μηνες μεσα μου κ τωρα την κραταω στην αγκαλια μου κ Τον δοξαζω καθημερινα που με αξιωσε να ζησω τη μητροτητα κ να σας πω κ κατι; ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΝΑ ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΣΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!

????????


Επισκέπτης
kaatrin έγραψε:ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΝΑ ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΣΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!

κι εγω ετσι ακριβως, θεωρω θαυμα το οτι εζησα οταν και οι ιδιοι οι γιατροι ειχανε πει "απο δω και περα μονο ο Θεος" ημουν μονο 22.......

θεωρω θαυμα τα παιδακια μου..........

θεωρω θαυμα το οτι η μαμα μου ονειρευτηκε τον Αγ Στυλιανο και εμεινε εγκυος μετα απο 12 χρονια προσπαθειων

ειναι τοσα πολλα.........

το να πιστευει καποιος στον εαυτο του μου φαινεται εγωισμος, αλλα αφου ετσι νιωθει καποιος ειναι δικαιωμα του, οπως καποιος μπορει να θεωρησει τα δικα μου πιστευω ανυποστατα......

θα το θεωρουσα πιο λογικο αν πιστευε καπου, εστω κι αν ηταν ο Διας αυτο που πιστευε, αλλα να ηταν κατι!!!! και παλι ομως δικαιωμα του καθενος

αλλα δε θελω να προσπαθει κανεις να με πεισει οτι ειναι ολα ενα ψεμα γιατι για μενα δεν ειναι.....

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειπα πως δεν θα ξανααπαντησω στο θεμα αυτο αλλα νιωθω πως θελω να πω καποια πραγματα!

Αρχικα θα πω οτι ουτε εμμενα μου φανηκαν ακραια τα οσα ειπε το Μπισκοτακι!Ειναι οτι πιστευει! Οπως με θέρμη λενε οτι θελουν οσοι πιστευουν ετσι το κανουν και οσοι δεν πιστευουν!

Εγω προσωπικα πιστευω και μαλιστα πολύ ασχετα που δεν εχω παντρευτει με θρησκευτικο γαμο (εχω λόγο που το λέω)!!

Πιστευω γιατι το θελω! Ευχαριστω τον Θεο που με εκανε μανουλα, ευχαριστω τον Θεο που γνωρισα τον αντρα μου, ΄΄θυμωνω΄΄ με τον Θεο που πριν 2 μηνες μου πηρε την γιαγια μου!! Ειμαι ανθρωπος και εχω αποριες αλλα πιστευω!

Δεν μου αρεσουν ομως οι ανθρωποι που υποστιριζοντας οτι πιστευουν θεωρουν τον ευατο τους καλυτερο ανθρωπο απο μενα!! Εγω δεν νηστευω 40 μέρες,δεν παω καθε Κυριακη στην εκκλησια, δεν θεωρω την αυτοκτονια αμαρτημα αλλα πραξη απελπισιας! Δεν θεωρω εγκλημα την εκτρωση και δολοφονο αυον που την κανει, ασχετα που ειμαι αντιθετη και εγω δεν θα το εκανα!! Ολα ειναι επιλογες!

Τα λεω ολα αυτα γιατι ειναι ολα αυτα που εχουν ειπωθει κατα καιρους και εχουν κουρασει!

Με αποθουν οι απολυτοι ανθρωποι! Και οπως ξαναεγραψα και το πιστευω καποιοι με την απελπισμενη τους προσπαθεια για μια θεση στον παραδεισο χανουν την ανθρωπια τους!! Και το λέω γενικα!!

Ο Θεος ειναι δικαιως και βλεπει την αληθεια μεσα μας και οχι το θεαθήναι!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vivian στις Δευ Απρ 09, 2012 10:01 am, 1 φορά

????????


Επισκέπτης
συμφωνω με την καθε λεξη

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:

Α! και αυτά τα είναι ντροπή να ανοιγονται τέτοια θέματα ή η τροπή των θεμάτων έχει ντροπιαστικές καταλήξεις εγώ τα διαβάζω βερεσέ!!! Αν ντροπιάζεσαι ΜΗΝ μιλάς & ΜΗΝ διαβάζεις 21 σελίδες θέμα & μετά να σχολιάσεις οτι ντροπιάστηκες. Κλείστο αν δε σου ταιριάζει και απασχολήσου με κάτι που σε ευχαριστεί περισσότερο.

Εεεεεε,ντροπή πχια (οπως το γράφει κ ο αδερφός μου)

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολοι εχουμε περασει απο σταδιο αμφισβητησης κ αποριων κ νομιζω οι περισσοτερες απο εμας δε κοιμουνται κ αγκαλια με τα λιβανια κ τα θυμιατα...
το να ειναι κανεις δογματικος κι απολυτος ομως ειναι γενικα εμποδιο στην ιδια του τη ζωη!!!
ουτε εγω ειμαι καμια Θεουσα ,ομως το καλοκαιρι θα κανω θρησκευτικο γαμο-χωρις νυφικο,μπομπονιερες κτλ κ χωρις κοσμο. μονο με τους γονεις μας κ τα αδερφια μας, λιτα κ χωρις φρουφρου, κ αυτο γιατι την θελω την ευχη (κι αδιαφορω οταν μου λενε :ειδαμε κι ο ταδε που πηρε την ευχη κ χωρισε...αδιαφορο μου ειναι)
καθε γνωμη λοιπον ειναι σεβαστη οπως προειπαν πολλες κοπελες κ καθε προσπαθεια οπουδηποτε να πεισει προς τη μια η την αλλη κατευθυνση μαλλον αχρηστη...
οπως λεει ο αντρας μου:εδω αυτοι που ειδαν κ δε πιστεψαν....μετα απο 2012 χρονια δε γινεται να πιστευουν ολοι!παντως εγω παντα ανυπομονω να ερθουν οι γιορτες κ να τις ζησω με ολο μου το ειναι!!!ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!!!

????????


Επισκέπτης
kaatrin έγραψε:οπως λεει ο αντρας μου:εδω αυτοι που ειδαν κ δε πιστεψαν....μετα απο 2012 χρονια δε γινεται να πιστευουν ολοι!




ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!

433Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 18 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Απρ 09, 2012 10:23 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken εννοουσα οτι οπως μπορει καποιος να "αποδειξει" και καλα κατι εναντιον του χριστιανισμου ετσι και καποιος αλλος μπορει να κανει το αντιθετο!αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος γιατι αν μπουμε ΚΑΙ σε αυτο το τρυπακι κλαφτα χαραλαμπε!δεν ειναι σωστο ουτε το ενα ουτε το αλλο.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το "ο αθεος πιστευει στον εαυτο του",πώς το λετε αυτο? Δεν πιστευει σε θεοτητες,σε μεταφυσικες δυναμεις.Δεν εχει την απαντηση για οτι υπαρχει γυρω μας.Αλλα μου φαινεται ακυρο το πιστευω στον εαυτο μου.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κάποιος που δεν πιστευει στο Θεο, υποθετω οτι τα θεωρει όλα εργο της φύσης. Ετσι δεν ειναι? Δεν θεωρει τον εαυτο του Θεο, δεν εχει όλες τις απαντησεις (εξαλλου ουτε οσοι πιστευουν στο Θεο εχουν όλες τις απαντησεις), και πιστεύει οτι οι φυσικές ιδιότητες των σωμάτων ειναι υπεύθυνες για όλα όσα συμβαίνουν..

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν είμαι φανατική!Δέχομαι τον άνθρωπο οπως είναι και δεν με ενδιαφέρει το αν πιστεύει στον Θεό αν είναι άθεος κτλ!Μάλιστα εχω και φίλη η οποία ηταν ΧΟ και βαφτίστηκε μάρτυρας του Ιεχωβά!Εχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις πάνω στο θέμα αυτο ποτέ ομως η μια δεν προσπάθησε να πείσει την αλλην!Βλέπω οτι εδω υπάρχει φανατισμός απο τις κοπέλες που δεν πιστευουν!Θεωρίες λίνκ κτλ!Πραγματικά το θεωρώ χαζό να συνεχίζετε η κουβέντα και το αποτέλεσμα να είναι πάντα το ίδιο!Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η άποψη ενος άθεου!Δεν θέλω ομως να με προσβάλει και να προσπαθεί να μου δείξει οτι ντε και καλά αυτο που πιστεύω είναι λάθος,δεν υπάρχει κτλ!Οσα βίντεο και να ανεβάσετε και οσα κείμενα εγω θα συνεχίσω να πιστεύω οτι το Αγιο Φως δεν ανάβει με αναπτήρα όμως είναι ΘΑΥΜΑ!Οπως θαύμα είναι και η γέννηση και απο οτι ξέρω κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να το εξηγήση!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:Οπως θαύμα είναι και η γέννηση και απο οτι ξέρω κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να το εξηγήση!

Ποια γεννηση Νατ δεν μπορει να εξηγησει η επιστημη?Ανθρωπος γενναει ανθρωπο και ζωο γενναει ζωο?Αυτο εχει εξηγηθει.Δεν ειναι μυστηριο.

Νενα καπως ετσι το σκεφτομαι εγω. Δεχεσαι καποια επιστημονικη θεωρια ως εξηγηση αντι μιας μεταφυσικης θεωριας. Το βρισκω μεγα σφαλμα να θεωρει ο ανθρωπος οτι αυτος ειναι κ αλλος κανενας...οταν δεν γνωριζουμε για το ποσες μορφες ζωης υπαρχουν και αν υπαρχουν και σε ποσους πλανητες κτλκτλ δεν ειμαστε πιο δυνατοι απο κανενα φυσικο φαινομενο πχ.
(Γραφω μπερδεμενα? )

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="litsakos"]
natali-maria έγραψε:Οπως θαύμα είναι και η γέννηση και απο οτι ξέρω κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να το εξηγήση!

Ποια γεννηση Νατ δεν μπορει να εξηγησει η επιστημη?Ανθρωπος γενναει ανθρωπο και ζωο γενναει ζωο?Αυτο εχει εξηγηθει.Δεν ειναι μυστηριο.

Λίτσα εννοώ την στιγμή που το μωρό γεννιέτε και κόβετε ο ομφάλιος λώρος!Και ξαφνικά "παίρνει μπρος" μόνο του το παιδί!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:..Οπως θαύμα είναι και η γέννηση και απο οτι ξέρω κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να το εξηγήση!
Τι εννοεις με αυτο? Γιατι η γεννηση εχει μελετηθει εκτενως, και τα πώς, τα πού και τα γιατι της ειναι αρκετα κατανοητα σε οσους την εχουν μελετησει,

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marinaki <3 <3 έγραψε:
natali-maria έγραψε:Συμφωνώ και εγω!!!Είναι και η μπουμπυκίτσα ακραία όμως εσυ δεν παλεύεσε μπισκοτάκι!!!!Ελεος πια!!!
ΝΑΤΑΛΙ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!!ΣΕ ΕΧΑΣΑ ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ!ΤΟ FB ΤΟ ΕΣΒΗΣΕΣ ΦΙΛΙΑ


Μαρινάκι καλά είμαι Very Happy Very Happy Very Happy !!!Εγω διαβάζω τα νέα σας!!Φιλια στον μπεμπούλη!!!Α!Το φατσοβιβλίο το έχω Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink !!!

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
natali-maria έγραψε:Δεν είμαι φανατική!Δέχομαι τον άνθρωπο οπως είναι και δεν με ενδιαφέρει το αν πιστεύει στον Θεό αν είναι άθεος κτλ!Μάλιστα εχω και φίλη η οποία ηταν ΧΟ και βαφτίστηκε μάρτυρας του Ιεχωβά!Εχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις πάνω στο θέμα αυτο ποτέ ομως η μια δεν προσπάθησε να πείσει την αλλην!Βλέπω οτι εδω υπάρχει φανατισμός απο τις κοπέλες που δεν πιστευουν!Θεωρίες λίνκ κτλ!Πραγματικά το θεωρώ χαζό να συνεχίζετε η κουβέντα και το αποτέλεσμα να είναι πάντα το ίδιο!Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η άποψη ενος άθεου!Δεν θέλω ομως να με προσβάλει και να προσπαθεί να μου δείξει οτι ντε και καλά αυτο που πιστεύω είναι λάθος,δεν υπάρχει κτλ!Οσα βίντεο και να ανεβάσετε και οσα κείμενα εγω θα συνεχίσω να πιστεύω οτι το Αγιο Φως δεν ανάβει με αναπτήρα όμως είναι ΘΑΥΜΑ!Οπως θαύμα είναι και η γέννηση και απο οτι ξέρω κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να το εξηγήση!

Συμφωνώ απίστευτα μαζί σου, διέκρινα πολύ μεγάλο φανατισμό από κάποιες που έγραψαν ότι δεν πιστεύουν, ενώ αν μιλήσεις με ανθρώπους άλλης θρησκείας δεν υπάρχει αυτό το απόλυτο (μιλάω για φυσιολογικές καταστάσεις)

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναταλι, κατι λογιζεται ως θαυμα τη στιγμη που αντιβαινει τους νομους της φυσης. Το οτι ενα μωρο συλλαμβανεται, κυοφορειται μεγαλωνει και γεννιεται, ειναι ενα εξαιρετικα συγκινητικο, υπέροχο, μοναδικο φαινομενο, αλλά δεν αντιβαίνει κανενα φυσικο νομο.
Μην μπερδευετε την εννοια του θαυμαστου με την εννοια του θαυματος.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Ειπα πως δεν θα ξανααπαντησω στο θεμα αυτο αλλα νιωθω πως θελω να πω καποια πραγματα!

Αρχικα θα πω οτι ουτε εμμενα μου φανηκαν ακραια τα οσα ειπε το Μπισκοτακι!Ειναι οτι πιστευει! Οπως με θέρμη λενε οτι θελουν οσοι πιστευουν ετσι το κανουν και οσοι δεν πιστευουν!

Εγω προσωπικα πιστευω και μαλιστα πολύ ασχετα που δεν εχω παντρευτει με θρησκευτικο γαμο (εχω λόγο που το λέω)!!

Πιστευω γιατι το θελω! Ευχαριστω τον Θεο που με εκανε μανουλα, ευχαριστω τον Θεο που γνωρισα τον αντρα μου, ΄΄θυμωνω΄΄ με τον Θεο που πριν 2 μηνες μου πηρε την γιαγια μου!! Ειμαι ανθρωπος και εχω αποριες αλλα πιστευω!

Δεν μου αρεσουν ομως οι ανθρωποι που υποστιριζοντας οτι πιστευουν θεωρουν τον ευατο τους καλυτερο ανθρωπο απο μενα!! Εγω δεν νηστευω 40 μέρες,δεν παω καθε Κυριακη στην εκκλησια, δεν θεωρω την αυτοκτονια αμαρτημα αλλα πραξη απελπισιας! Δεν θεωρω εγκλημα την εκτρωση και δολοφονο αυον που την κανει, ασχετα που ειμαι αντιθετη και εγω δεν θα το εκανα!! Ολα ειναι επιλογες!

Τα λεω ολα αυτα γιατι ειναι ολα αυτα που εχουν ειπωθει κατα καιρους και εχουν κουρασει!

Με αποθουν οι απολυτοι ανθρωποι! Και οπως ξαναεγραψα και το πιστευω καποιοι με την απελπισμενη τους προσπαθεια για μια θεση στον παραδεισο χανουν την ανθρωπια τους!! Και το λέω γενικα!!

Ο Θεος ειναι δικαιως και βλεπει την αληθεια μεσα μας και οχι το θεαθήναι!

και εγω είπα να μην ξαναγράψω , αλλά επειδή ξερω πως ολα αυτα τα γράφεις για εμένα θα απαντήσω..

εγώ Vivian δεν ειπα ποτε πως οσοι δεν εχουν παντρευτει με θρησκευτικό δεν πιστευουν - αυτο το συμπέραναν καποιες μονες τους

δεν ειπα ποτε οτι νηστευω 40 μερες - και οσοι δεν νηστεύουν δεν ειναι καλοι

δεν ασχοληθηκα ποτε με το αν παει η οχι καποιος καθε κυριακη στην εκκλησία...

δεν συμφωνω με την αυτοκτονια και αυτη ειναι η αποψή μου...δεν εγραψα πουθενα πως ειναι αμαρτια γιατι δεν ηθελε να προκαλεσω...
ειπα απλα την γνωμη μου ---γιατι αυτο ειναι κακό???...γιατι αν την πω εγω θεωρουμαι απόλυτη και οσοι επεμεναν πως ειναι πραξη ηρωικη η απελπισιας δεν ειναι απόλυτοι..?
επειδη ειναι πιο πολοί???

ναι θεωρω πως με την εκτρωση αφαιρεις μια ζωη , αλλά δεν ειπα ποτε κανεναν δολοφόνο...
αλλά δεν πρέπει να πω αυτό που πιστευω??..επειδη ερχεται σε αντιθεση με το συνολο??..αν ειναι ετσι να μην ξαναγραψω...

αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι δεν εχω προκαλεσει με λογια...δεν ειπα ποτε λεξεις οπως αμαρτια, δολοφωνος...δεν εκρινα κανενα αν ειναι καλος η κακος ανθρωπος...
δεν ειπα ποτε αν οτι εγω ειμαι καλυτερη (που μου το κοπανατε συνεχεια)...τιποτα απο αυτα...

γιατι πρεπει να ψαχνουμε πισω απο τα λογια που λεει ο άλλος???..δεν εννοω τιποτα παραπανω απο αυτα που γραφω...
καθε υποθεση οτι εννοουσα κατι αλλο ..ειναι απλα υπόθεση..

και τελος το συγκεκριμένο κειμενο έτσι το βρηκα ..και το αντεγραψα ατόφιο...

αυτον το τιτλο ειχε...δεν τον εβαλα εγω για να προκαλεσει...
εμενα μου φανηκε οκ οταν το διαβασα ..μου αρεσε και ειπα να το μεταφερω,,,

απο εκει και περα πολύ κακό για το τιποτα...

με την τελευταία προταση σου πως ο Θεός βλεπει αυτό που ειναι μεσα μας συμφωνω απόλυτα...

το εγραψα και παραπανω ..πως ακομη και ληστες και πορνες μπορεί να εχουν καλη ψυχη...όλους τους δέχτηκε ο Θεός...

αλλά όταν το γραφω εγω απλά το προσπερναμε...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
arco iris έγραψε:

συγνωμη καλη μου συμφορουμιτισα, μπηκα σε ενα θεμα που ελεγε ενα παραμυθακι - ιστοριουλα (σαν ανεκδοτακι πιο πολυ εμενα μου φανηκε)- το διαβασα, χαμογελασα και το παρακολουθω......

so far so good

δεν ηξερα οτι σε 20 σελιδες θα κατεληγα να αποδεικνυω αν ο Πατριαρχης Ιεροσολυμων εχει αφησει μεσα στον Παναγιο Ταφο αναπτηρα και αναβει το Αγιο Φως......ή οχι!

ελπίζω μονο η προστακτικη σου "μην διαβαζεις" "μην μιλας" και "κλειστο" να ειναι απλα προτρεπτικη και οχι απλη προστακτικη γιατι ειναι κουραστικο πια να λεμε οτι ειμαστε ελευθεροι να διαβαζουμε οτι θελουμε και να λεμε τη γνωμη μας

Παρακλητική είναι ουσιαστικά. Είναι αστείο πάντως πως εσύ που ζητάς ελευθερία για να πείς την άποψή σου, σε ΟΛΑ σου τα πόστ προτρέπεις να σταματήσει η συζήτηση στηριζόμενη μόνο σε δικά σου πιστεύω.

αν εμενα η γνωμη μου ειναι οτι μπορουσε να γινει αυτος ο σκοτωμος μετα το Πασχα, δε σε ενοχλω ουτε σε φιμωνω......οποτε κι εσυ δε θα μου υποδειξεις που θα διαβαζω και που θα γραφω......

Δεν σου υποδεικνύω, σε προτρέπω αν σε χαλάει τόσο η συζήτηση να μην συμμετέχεις. Νομίζω είναι πιο λογικό αυτό απο το να μπαίνεις και να λες να σταματήσουν μια συζήτηση, ε?

νομιζω οτι στα περισσοτερα ποστ εχω υπαρξει κατευναστικη και δε μου αρμοζει να μου δειχνουν........την πορτα σε μια συζητηση

Δεν σε προτρέπω να φύγεις καλή μου. Σε προτρέπω να σεβαστείς τους συνομιλητές σου.

δεν εθιξα κανεναν απο καμια θρησκεια νομιζω

Εγώ έθιξα δηλαδή? Τι δήλωση είναι αυτή δεν καταλαβαίνω. Ποιός έθιξε? Κανένας δεν έθιξε αγαπητή συμφορουμίτισα, διαφορετικές απόψεις προσπαθούμε να αναλύσουμε με συνεχόμενες διακοπές απο εσένα και απο κοπέλες που απαντούν σαν εσένα.
Λέγοντας αυτό εννοώ οτι συμπεριλαμβάνουν στην γνώμη τους και την πρόταση να σταματήσουν οι υπόλοιπες κοπέλες να συζητούν το θέμα.


KRISTI 1 έγραψε:chicken εννοουσα οτι οπως μπορει καποιος να "αποδειξει" και καλα κατι εναντιον του χριστιανισμου ετσι και καποιος αλλος μπορει να κανει το αντιθετο!αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος γιατι αν μπουμε ΚΑΙ σε αυτο το τρυπακι κλαφτα χαραλαμπε!δεν ειναι σωστο ουτε το ενα ουτε το αλλο.

Μα γιατί? Εμένα με ενδιαφέρει να δω ένα βιντεάκι που να αποδεικνύει την ύπαρξη του Θεού. Μπορεί να πιστούν πολλοί για την ύπαρξή Του αν όντως υπάρχει τέτοιο βίντεο. Δεν νομίζω να προκαλέσει αντιδράσεις αυτό, καταλαβαίνεις πως είναι πιο λογικό να αποδείξει κάποιος που πιστεύει στον Θεό την ύπαρξή του, παρα κάποιος που δεν πιστεύει την ανυπαρξία του.
Φυσικά όλο αυτό είναι άτοπο γιατί για εμένα δεν μπορεί να αποδειχθεί, αλλά αφού λες οτι υπάρχει θέλω πολύ να το δω, ξαναλέω αν δεν σε βάζω σε κόπο....

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ναταλι, κατι λογιζεται ως θαυμα τη στιγμη που αντιβαινει τους νομους της φυσης. Το οτι ενα μωρο συλλαμβανεται, κυοφορειται μεγαλωνει και γεννιεται, ειναι ενα εξαιρετικα συγκινητικο, υπέροχο, μοναδικο φαινομενο, αλλά δεν αντιβαίνει κανενα φυσικο νομο.
Μην μπερδευετε την εννοια του θαυμαστου με την εννοια του θαυματος.


Νένα συμφωνώ όμως εγω μιλάω για την συγκεκριμένη στιγμή που το μωρό γεννιέτε και κόβετε ο ομφάλιος λώρος!Μέχρι εκείνη την στιγμή το μωρό ζει και αναπνέει μέσω της μαμάς του!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:
Nena έγραψε:Ναταλι, κατι λογιζεται ως θαυμα τη στιγμη που αντιβαινει τους νομους της φυσης. Το οτι ενα μωρο συλλαμβανεται, κυοφορειται μεγαλωνει και γεννιεται, ειναι ενα εξαιρετικα συγκινητικο, υπέροχο, μοναδικο φαινομενο, αλλά δεν αντιβαίνει κανενα φυσικο νομο.
Μην μπερδευετε την εννοια του θαυμαστου με την εννοια του θαυματος.

Νένα συμφωνώ όμως εγω μιλάω για την συγκεκριμένη στιγμή που το μωρό γεννιέτε και κόβετε ο ομφάλιος λώρος!Μέχρι εκείνη την στιγμή το μωρό ζει και αναπνέει μέσω της μαμάς του!

Kαταλαβα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το θεωρεις θαυμα με την απολυτη εννοια του ορου. Ενα όποιοδηποτε βιβλιο ιατρικής μπορει να σου εξηγησει επακριβως τι γινεται με την πρωτη αναπνοη του μωρου. Δεν αμφιβάλλω οτι ειναι εξαιρετικα ρυθμισμενα όλα, στην εντελεια, αλλά δεν θα το χαρακτηριζα θαυμα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θαυμα ειναι σίγουρα...μεταφορικά/συμβολικά μιλώντας- εχει ωστοσο εξηγηση επιστημονική.

πως να το πω...ειναι'θαυμα' στα μάτια μας ολη η διαδικασία της δημιουργίας μιας ζωής.

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
natali-maria έγραψε:
Nena έγραψε:Ναταλι, κατι λογιζεται ως θαυμα τη στιγμη που αντιβαινει τους νομους της φυσης. Το οτι ενα μωρο συλλαμβανεται, κυοφορειται μεγαλωνει και γεννιεται, ειναι ενα εξαιρετικα συγκινητικο, υπέροχο, μοναδικο φαινομενο, αλλά δεν αντιβαίνει κανενα φυσικο νομο.
Μην μπερδευετε την εννοια του θαυμαστου με την εννοια του θαυματος.

Νένα συμφωνώ όμως εγω μιλάω για την συγκεκριμένη στιγμή που το μωρό γεννιέτε και κόβετε ο ομφάλιος λώρος!Μέχρι εκείνη την στιγμή το μωρό ζει και αναπνέει μέσω της μαμάς του!

Kαταλαβα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το θεωρεις θαυμα με την απολυτη εννοια του ορου. Ενα όποιοδηποτε βιβλιο ιατρικής μπορει να σου εξηγησει επακριβως τι γινεται με την πρωτη αναπνοη του μωρου. Δεν αμφιβάλλω οτι ειναι εξαιρετικα ρυθμισμενα όλα, στην εντελεια, αλλά δεν θα το χαρακτηριζα θαυμα.


Μα απο την στιγμή που ουσιαστικά του σταματάμε την αναπνοή και αυτο ξεκινάει να αναπνέει μόνο του απο το πουθενά δεν είναι θαύμα?Αν μπορείς εξήγησε μου τι γίνετε αφου είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο!!!

edit:Γιατι ψάχνω ψάχνω και δεν μπορώ να βρω κάτι Razz Razz Razz Razz !

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:θαυμα ειναι σίγουρα...μεταφορικά/συμβολικά μιλώντας- εχει ωστοσο εξηγηση επιστημονική.

πως να το πω...ειναι'θαυμα' στα μάτια μας ολη η διαδικασία της δημιουργίας μιας ζωής.
Εννοεις πως η λεπτομερεια στην οποια ειναι ρυθμισμένο το όλο συστημα, η εντελεια, ειναι αξια θαυμασμου.
Αλλα μεταφυσικο δεν ειναι. Ειναι κατι που συμβαινει δισεκατομμυρια φορες καθε μερα, με κάθε ζωντανο πλάσμα που γεννιεται.
Κι εδω ειναι η ομοιοτητα και η διαφορα μεταξυ των θρησκευόμενων και των άθεων. Οι πρωτοι πιστευουν πως όλες αυτες οι διαδικασίες σσυμβαίνουν εξαιτιας του Θεου (ο Θεος έκανε την ινσουλίνη πχ να εχει συγκεκριμένη δράση) και οι δευτεροι πιστευουν πως ετσι ειναι η Φυση.

Ναταλι, μεσα στη μητρα το μωρο λαμβανει το οξυγονο απο τη μητερα του μεσω του πλακουντα. Μολις το μωρο γεννηθει, παραγονται ορμονες εξαιτιας του διαφορετικου περιβαλλοντος (θερμοκρασια, υγρασία, υπαρξη αεριου οξυγονου) που ωθουν τον εγκεφαλο του νεογνου να διωξει τα υγρα απο τους πνευμονες και να τα αντικαταστησει με οξυγονο.

Δεν θελω να ακουστω υλιστρια, ουτε κυνικη, εμενα με εξιταρει κάθε φορα που ανακαλυπτω τον μηχανισμο καποιας διαδικασίας. Ειτε αυτο λεγεται αστραπη, ειτε πρώτη αναπνοη, ειτε ραδιενεργος διάσπαση. Δεν το βρισκω ουτε αιρετικο, ουτε οτι προσπαθω να το παιξω θεος και να τα μαθαινω όλα. Υποκλίνομαι στη σοφια οποιοασδηποτε δυναμης προσεδωσε αυτα τα χαρακτηριστικα στα χημικα στοιχεια και στις χημικες ενωσεις και εξαιτιας τους τα θηλαστικα πχ παραγουν γάλα, ενω τα πτηνα κανουν αυγα. Ειτε αυτη η δυναμη λεγεται Θεος, ειτε λεγεται Αλλαχ, ειτε λεγεται Μητερα Φυση.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μου βγηκαν τα ματια 2 ωρες να διαβασω οοοοοοοοοολες αυτες τις σελιδες.. Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 18 911307 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 18 911307 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 18 911307

και??
σαν καποιος να προσπαθει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας!! ελεος!!
θα με κανετε να μην πιστευω τελικα οσα πιστευω.. Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 18 679259 Η τέλεια απόδειξη ότι ο Θεός υπάρχει  - - Σελίδα 18 679259

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 24]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις