Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
manoula_24xr έγραψε:Κι γω ενδιαφερομαι για το σπιραλ κ το ψαχνω γτ δν θελω αλλο παιδι τουλαχιστον πριν 5χρονια,κι με τον θηλασμο δν με βολευει κατι αλλο.Προφυλακτικο συνεχεια να παιρνουμε δν θελει ο αλλος να δινουμε λεφτα ειναι κ αυτο,εχω μπλεξει με τον σεξομανη χαχαχα

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πιστεψέ με!!!!!!!!! Embarassed flower ΖΗΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ (HELP) - Σελίδα 3 186566 Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορείς και πες μου τί θα σου πεί (ο δικός μου έπλεξε εγκώμιο για το σπιράλ,δεν αποσκοπεί όμως πουθενά πιστέψτε με)αν μπορείς ακόμα ρώτησε την τιμή.......Αν δεν βγάλω άκρη απο δω θα τον πάρω τηλ.και θα τον ρωτήσω στην ψύχρα αλλά θα ήθελα να έχω μιά ίδεα πρώτα..

Εμένα δεν το θέλει το προφυλακτικό οπότε οι πιθανότητες εγκυμοσύνης αυξάνονται ,και σημειωτέων είμαι κατα των εκτρώσεων δεν θα έκανα ποτέ..

????????


Επισκέπτης
κι εγω απο εκει ξεκινησα λογω του ειμαι πολυ καθετη στο θεμα εκτρωση και δεν προκειται ποτε να κανω κατι τετοιο, προσωπικη αποψη βεβαια

ο γιατρος ειπε για το σπυραλ τα καλυτερα, κι ο δικος μου εναντια στα προφυλακτικα δεν το συζηταμε, οποτε εμεινε το σπυραλ σαν λυση

εχω ακουσει οτι υπαρχει και γυναικειο προφυλακτικο αλλα δεν εχω ιδεα παραπανω

παντως την πρωτη φορα δεν ειχα κανενα προβλημα το ειχα 1 χρονο

τη δευτερη εκανε την κυστη

τι να πω......... πολλες κοπελες φορανε, αλλες παιρνουν αντισυλληπτικα χαπια αλλα κι εκει θελει να μην καπνιζεις, να μην το ενα, μην το αλλο..........

τεσπα μιλα με το γιατρο σου και αποφασισε στο κατω κατω αν δεν παει καλα βγαινει σε χρονο dt



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Τετ Μάης 30, 2012 11:10 am, 1 φορά

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι εκτρωτικο μεσο??? ε οχι ρε παιδια μην τα παραλεμε τωρα ποιο εκτρωτικο μεσο αφου δεν συναντιεται το σπερματοζωαριο με το ωαριο........
Το σπιραλ δρα
Α. εμποδιζοντας, ορμονικα, την ωορρηξια, αρα εμποδιζοντας την υπαρξη ωαριου
Β. εμποδιζοντας τη γονιμοποίηση, αρα εμποδιζοντας τη συναντηση ωαριου-σπερματοζωαριου,
Γ. εμποδιζοντας την εμφυτευση ενος ηδη γονιμοποιημενου ωαριου

Στις πρωτες δυο περιπτωσεις δρα αντισυλληπτικα - στην τριτη περιπτωση δρα αφου εχει ξεκινησει η εγκυμοσυνη (εφοσον υπαρχει ζυγωτο), αλλά ΠΡΙΝ την εμφυτευση. Με την ιατρικη ορολογια, κι εφοσον η εκτρωση ειναι διακοπη ενδομητριας ζωης, το σπιραλ δεν ειναι εκτρωτικο.

Ταλαντευτηκα πολυ στο να ποσταρω, ειναι η αληθεια, διοτι εχουνε γινει ομηρικοι καυγαδες στο φορουμ σχετικα με το αν το σπιραλ ειναι εκτρωτικο ή οχι.

????????


Επισκέπτης
[quote="Nena

Ταλαντευτηκα πολυ στο να ποσταρω, ειναι η αληθεια, διοτι εχουνε γινει ομηρικοι καυγαδες στο φορουμ σχετικα με το αν το σπιραλ ειναι εκτρωτικο ή οχι.[/quote]



δεν ετυχε να δω τους καβγαδες που λες, αλλα παντως καλα εκανες και ενημερωσες γιατι πολλες οντως δεν ξερουμε η εχουμε αλλες πληροφοριες

καθενας εχει τις πληροφοριες του και συγκεντρωνοντας αυτες τις πληροφοριες βγαινει ενα καποιο νοημα

οποιος θελει καβγαδες..........αλλου!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
τι εκτρωτικο μεσο??? ε οχι ρε παιδια μην τα παραλεμε τωρα ποιο εκτρωτικο μεσο αφου δεν συναντιεται το σπερματοζωαριο με το ωαριο........
Το σπιραλ δρα
Α. εμποδιζοντας, ορμονικα, την ωορρηξια, αρα εμποδιζοντας την υπαρξη ωαριου
Β. εμποδιζοντας τη γονιμοποίηση, αρα εμποδιζοντας τη συναντηση ωαριου-σπερματοζωαριου,
Γ. εμποδιζοντας την εμφυτευση ενος ηδη γονιμοποιημενου ωαριου

Στις πρωτες δυο περιπτωσεις δρα αντισυλληπτικα - στην τριτη περιπτωση δρα αφου εχει ξεκινησει η εγκυμοσυνη (εφοσον υπαρχει ζυγωτο), αλλά ΠΡΙΝ την εμφυτευση. Με την ιατρικη ορολογια, κι εφοσον η εκτρωση ειναι διακοπη ενδομητριας ζωης, το σπιραλ δεν ειναι εκτρωτικο.

Ταλαντευτηκα πολυ στο να ποσταρω, ειναι η αληθεια, διοτι εχουνε γινει ομηρικοι καυγαδες στο φορουμ σχετικα με το αν το σπιραλ ειναι εκτρωτικο ή οχι.

κατσε να μπει να γραψει η αρμόδια και μετα αντε παλι απτην αρχη.. Rolling Eyes

????????


Επισκέπτης
υπαρχει καποια αρμοδια? τι ειναι γιατρος? που ειναι αυτα που λετε βαλτε ενα λινκακι κι αν ειναι να μην ανοιγουμε τα ιδια θεματα

peripmalou

peripmalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ax koritsia nai an 8elete balte to laiotero 8ema na diabasoume.8a paw se liges meres sto giatro mou giati perasan 40 meres apo tote pou gennobolhsa 8a ton rwthsw kai 8a sas pw ki egw thn dikh tou aposph(upo pshn einai neos epistimonas polu psagmenos kai ka8olou ekmetaleuths sta lefta,eiani psuxoula)

http://WWW.FLOWERTALE.GR

????????


Επισκέπτης
γεια σου φιλεναδα με την κορακλα σου......τι κανετε????

νομιζω οτι το ποστ της Νενας ηταν το καλυτερο και ενημερωθηκαμε επιστημονικα

εγω πχ την τριτη περιπτωση δεν την ηξερα οκ

παντως οτι και να λεμε δε μπορουμε να κανουμε απο 40 παιδια οποτε κατι πρεπει να γινει για προφυλαξη....

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν θυμαμαι αν το θεμα ηταν αποκλειστικα για σπιραλ ή ξεκινησε απο κάτι άλλο (το πιθανοτερο) και κατεληξε στα σπιραλ. Αλλα όπως και να εχει, ο γυναικολογος σας ειναι ο αρμοδιοτερος.
Επίσης υπάρχουν πολλα σαιτς στο ιντερνετ - αυτο που παρεθεσε η Φλωρεντια ειναι καλο, καθως και αρκετα άλλα.

zenaki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλάς για το Ενδομητρικό Σπείραμα το οποίο είναι μια μικρή συσκευή από πλαστικό και χαλκό σε σχήμα Τ η οποία τοποθετείται μέσα στη μήτρα από εκπαιδευμένο γυναικολόγο. Το ενδομητρικό σπείραμα προλαμβάνει την εγκυμοσύνη εμποδίζοντας τη συνάντηση των ωαρίων με τα σπερματοζωάρια, είτε ακινητοποιώντας το σπέρμα στο δρόμο του για τις σάλπιγγες είτε με τοπική επίδραση στη μήτρα. Έχει δύο νήματα που βρίσκονται μέσα στον κόλπο και έτσι μπορείς να ελέγξεις αν είναι στη θέση του. Ο χρόνος της αλλαγής των ενδομητρικών σπειραμάτων ποικίλλει ανάλογα με τον τύπο και μπορεί να είναι από 3 έως 10 χρόνια.

Ασφαλές μεν αλλά με μειονεκτήματα,με το σπιραλ οι περίοδοι μπορούν να γίνουν πιο βαριές, επώδυνες και μεγαλύτερης διάρκειας. Σε αυτές τις περιπτώσεις, συνήθως μετά από τρεις μήνες σταματά η βαριά περίοδος, αν όχι πρέπει να αφαιρεθεί. Ενδέχεται να εμφανιστεί λοίμωξη της μήτρας με αυτή τη μέθοδο, αλλά αυτό δεν είναι σύνηθες. Για αυτό οι γυναίκες αυτές είναι σε τακτική παρακολούθηση με καλλιέργειες κολπικών υγρών. Δεν αποτελεί την ενδεδειγμένη μέθοδο για γυναίκες που δεν έχουν ακόμα τεκνοποιήσει ή για γυναίκες με αναιμία.


Εγώ θα έλεγα να μιλήσεις καλύτερα στο γιατρό σου για το χάπι νέας γενιας..
Εγώ το παίρνω δυο χρονιά και είμαι καλά χωρίς καμιά άλλη προφύλαξη.
Πρέπει να επισκεφθείς τον γυναικολόγο για να σου δώσει μια συνταγή για το κατάλληλο αντισυλληπτικό χάπι για σένα, αφού πάρει το πλήρες ιατρικό σου ιστορικό. Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι αντισυλληπτικών χαπιών συνδυασμού. Δεν ταιριάζουν όλοι οι τύποι στο ίδιο άτομο, γι’ αυτό πρέπει να συζητήσεις τις διαφορετικές επιλογές με τον γιατρό σου.
Εγώ παίρνω τα yasminelle.

Εφόσον το αντισυλληπτικό χάπι συνδυασμού χρησιμοποιείται σωστά, είναι 99,7% αποτελεσματικό
Το αντισυλληπτικό χάπι συνδυασμού αποτελεί μία από τις πιο αποτελεσματικές, αναστρέψιμες μεθόδους αντισύλληψης που είναι σήμερα διαθέσιμες και χρησιμοποιείται ευρύτατα. Το αντισυλληπτικό χάπι περιέχει ορμόνες που αποτρέπουν την εγκυμοσύνη με διάφορους τρόπους, αλλά η γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος και πάλι μόλις διακόψει τη λήψη του.
Εκτός από την προστασία από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, το αντισυλληπτικό χάπι ρυθμίζει τον εμμηνορρυσιακό κύκλο, μειώνει τα προβλήματα του προεμμηνορρυσιακού συνδρόμου και τους πόνους της περιόδου και κάνει στην περίοδο πιο ελαφριά τη ροή του αίματος. Μερικά αντισυλληπτικά χάπια ενδέχεται να έχουν ευεργετική επίδραση στην εμφάνιση του δέρματος και των μαλλιών. Το αντισυλληπτικό χάπι έχει επίσης άλλα σημαντικά μη-αντισυλληπτικά οφέλη στην υγεία. Για παράδειγμα, βελτιώνει τα συμπτώματα της ενδομητρίωσης και του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών και προσφέρει προστασία από τον καρκίνο του ενδομητρίου της μήτρας και των ωοθηκών. Έμενα μου βελτίωσε κατά πολύ την ενδομητρίοση.
Μερικές γυναίκες μπορεί να παρουσιάσουν κάποιες ήπιες παρενέργειες όταν ξεκινούν τη λήψη του αντισυλληπτικού χαπιού, αλλά συνήθως αυτές υποχωρούν κατά τη διάρκεια των πρώτων μηνών της χρήσης. Οι παρενέργειες μπορεί να περιλαμβάνουν αιμορραγία μεταξύ των περιόδων (συνήθως κηλίδες αίματος), πονοκέφαλο και ευαισθησία στο στήθος.

Εάν χρησιμοποιείς αυτό τον τύπο χαπιού και αντιμετωπίζεις παρενέργειες, θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσεις τον/την γυναικολόγο σου αν είναι καλύτερο να λαμβάνεις ένα αντισυλληπτικό χάπι συνδυασμού με χαμηλότερη δόση οιστρογόνου.

Με λίγα λόγια ανώδυνο, αποτελεσματικό, χωρίς παρενέργειες

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
peripmalou έγραψε:ax koritsia nai an 8elete balte to laiotero 8ema na diabasoume.8a paw se liges meres sto giatro mou giati perasan 40 meres apo tote pou gennobolhsa 8a ton rwthsw kai 8a sas pw ki egw thn dikh tou aposph(upo pshn einai neos epistimonas polu psagmenos kai ka8olou ekmetaleuths sta lefta,eiani psuxoula)

Περιμένω νέα σου,ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!! ΖΗΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ (HELP) - Σελίδα 3 654316

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zenaki έγραψε:Μιλάς για το Ενδομητρικό Σπείραμα το οποίο είναι μια μικρή συσκευή από πλαστικό και χαλκό σε σχήμα Τ η οποία τοποθετείται μέσα στη μήτρα από εκπαιδευμένο γυναικολόγο. Το ενδομητρικό σπείραμα προλαμβάνει την εγκυμοσύνη εμποδίζοντας τη συνάντηση των ωαρίων με τα σπερματοζωάρια, είτε ακινητοποιώντας το σπέρμα στο δρόμο του για τις σάλπιγγες είτε με τοπική επίδραση στη μήτρα. Έχει δύο νήματα που βρίσκονται μέσα στον κόλπο και έτσι μπορείς να ελέγξεις αν είναι στη θέση του. Ο χρόνος της αλλαγής των ενδομητρικών σπειραμάτων ποικίλλει ανάλογα με τον τύπο και μπορεί να είναι από 3 έως 10 χρόνια.

Ασφαλές μεν αλλά με μειονεκτήματα,με το σπιραλ οι περίοδοι μπορούν να γίνουν πιο βαριές, επώδυνες και μεγαλύτερης διάρκειας. Σε αυτές τις περιπτώσεις, συνήθως μετά από τρεις μήνες σταματά η βαριά περίοδος, αν όχι πρέπει να αφαιρεθεί. Ενδέχεται να εμφανιστεί λοίμωξη της μήτρας με αυτή τη μέθοδο, αλλά αυτό δεν είναι σύνηθες. Για αυτό οι γυναίκες αυτές είναι σε τακτική παρακολούθηση με καλλιέργειες κολπικών υγρών. Δεν αποτελεί την ενδεδειγμένη μέθοδο για γυναίκες που δεν έχουν ακόμα τεκνοποιήσει ή για γυναίκες με αναιμία.


Εγώ θα έλεγα να μιλήσεις καλύτερα στο γιατρό σου για το χάπι νέας γενιας..
Εγώ το παίρνω δυο χρονιά και είμαι καλά χωρίς καμιά άλλη προφύλαξη.
Πρέπει να επισκεφθείς τον γυναικολόγο για να σου δώσει μια συνταγή για το κατάλληλο αντισυλληπτικό χάπι για σένα, αφού πάρει το πλήρες ιατρικό σου ιστορικό. Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι αντισυλληπτικών χαπιών συνδυασμού. Δεν ταιριάζουν όλοι οι τύποι στο ίδιο άτομο, γι’ αυτό πρέπει να συζητήσεις τις διαφορετικές επιλογές με τον γιατρό σου.
Εγώ παίρνω τα yasminelle.

Εφόσον το αντισυλληπτικό χάπι συνδυασμού χρησιμοποιείται σωστά, είναι 99,7% αποτελεσματικό
Το αντισυλληπτικό χάπι συνδυασμού αποτελεί μία από τις πιο αποτελεσματικές, αναστρέψιμες μεθόδους αντισύλληψης που είναι σήμερα διαθέσιμες και χρησιμοποιείται ευρύτατα. Το αντισυλληπτικό χάπι περιέχει ορμόνες που αποτρέπουν την εγκυμοσύνη με διάφορους τρόπους, αλλά η γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος και πάλι μόλις διακόψει τη λήψη του.
Εκτός από την προστασία από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, το αντισυλληπτικό χάπι ρυθμίζει τον εμμηνορρυσιακό κύκλο, μειώνει τα προβλήματα του προεμμηνορρυσιακού συνδρόμου και τους πόνους της περιόδου και κάνει στην περίοδο πιο ελαφριά τη ροή του αίματος. Μερικά αντισυλληπτικά χάπια ενδέχεται να έχουν ευεργετική επίδραση στην εμφάνιση του δέρματος και των μαλλιών. Το αντισυλληπτικό χάπι έχει επίσης άλλα σημαντικά μη-αντισυλληπτικά οφέλη στην υγεία. Για παράδειγμα, βελτιώνει τα συμπτώματα της ενδομητρίωσης και του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών και προσφέρει προστασία από τον καρκίνο του ενδομητρίου της μήτρας και των ωοθηκών. Έμενα μου βελτίωσε κατά πολύ την ενδομητρίοση.
Μερικές γυναίκες μπορεί να παρουσιάσουν κάποιες ήπιες παρενέργειες όταν ξεκινούν τη λήψη του αντισυλληπτικού χαπιού, αλλά συνήθως αυτές υποχωρούν κατά τη διάρκεια των πρώτων μηνών της χρήσης. Οι παρενέργειες μπορεί να περιλαμβάνουν αιμορραγία μεταξύ των περιόδων (συνήθως κηλίδες αίματος), πονοκέφαλο και ευαισθησία στο στήθος.

Εάν χρησιμοποιείς αυτό τον τύπο χαπιού και αντιμετωπίζεις παρενέργειες, θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσεις τον/την γυναικολόγο σου αν είναι καλύτερο να λαμβάνεις ένα αντισυλληπτικό χάπι συνδυασμού με χαμηλότερη δόση οιστρογόνου.

Με λίγα λόγια ανώδυνο, αποτελεσματικό, χωρίς παρενέργειες

Ο γιατρός μου είναι κατα των αντισυλληπτικων και υπερ του σπιράλ τουλάχιστον για μένα,τώρα γενικότερα δεν ξέρω τι κάνει ή τι προτείνει...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:υπαρχει καποια αρμοδια? τι ειναι γιατρος? που ειναι αυτα που λετε βαλτε ενα λινκακι κι αν ειναι να μην ανοιγουμε τα ιδια θεματα

η κουκκίδα εννοεί εμένα μάλλον ''αρμοδία'' γιατί ήμουν η πρώτη που υποστήριξε πως είναι εκτρωτικό...
δεν είμαι γιατρός , άλλα έχω καλές πληροφορίες...
το συγκεκριμένο φόρουμ δεν σηκώνει βαριές συζητήσεις ,οπότε δεν έχει νόημα να τα ξαναπώ...

αλλά
αφού υπάρχουν γιατροί που το θεωρούν εκτρωτικό καλό θα ήταν όσες λένε πως είναι κατά της έκτρωσης να το ξαναψάξουν, ..!!
για δικό τους καλό...!!

καλό βράδυ !

zenaki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυο λόγοι θα υπάρχουν ώστε ο γιατρός να μην σου πρότεινε το χάπι η να έχεις κάποιο αγγιοκαρδιακο πρόβλημα, η απλα για λογού τσέπης από το χάπι δεν κερδίζει ενώ το σπιράλ τα έχει σίγουρα.

Οπως και να έχει την άποψη μου διατύπωσα έχοντας γνώση και στις δυο μεθόδους Very Happy

zenaki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
arco iris έγραψε:υπαρχει καποια αρμοδια? τι ειναι γιατρος? που ειναι αυτα που λετε βαλτε ενα λινκακι κι αν ειναι να μην ανοιγουμε τα ιδια θεματα

η κουκκίδα εννοεί εμένα μάλλον ''αρμοδία'' γιατί ήμουν η πρώτη που υποστήριξε πως είναι εκτρωτικό...
δεν είμαι γιατρός , άλλα έχω καλές πληροφορίες...
το συγκεκριμένο φόρουμ δεν σηκώνει βαριές συζητήσεις ,οπότε δεν έχει νόημα να τα ξαναπώ...

αλλά
αφού υπάρχουν γιατροί που το θεωρούν εκτρωτικό καλό θα ήταν όσες λένε πως είναι κατά της έκτρωσης να το ξαναψάξουν, ..!!
για δικό τους καλό...!!

καλό βράδυ !

Καλή μου μπουκιτσα και μένα ο γυναικολόγος μου ο οποιος ειναι στο Αττικό Νοσοκομείο επιστημονικός συνεργάτης το θεωρεί εκτρωτικό και πολύ κατώτερο του χαπιού.
Θα συμφωνήσω με την άποψη σου

????????


Επισκέπτης
παιδια συγνωμη εμενα μου ειπε ο δικος μου οτι ειδικα επειδη ειχα και το προβλημα του συγκεκριμενου αυτοανοσου που εχει σχεση με τους μυς το χαπι δεν μπορω να το παρω........και τι επρεπε να γινει δλδ???

μην ειστε τοσο σκληρες δεν ειναι αναγκη καθε μερα να μαλωνουμε!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Φλώρα έτσι μου το είχε πεί ο γυναικολόγος μου, γιαυτό και το μοιράστηκα. Μου είχε πεί αυτό ακριβώς πως δεν εμποδίζει την σύλληψη αλλά την εμφύτευση.
Λάθος το εκτρωτικό, τελείως λάθος για την ακρίβεια. Απλά επείδή γινόταν η σύλληψη όπως μου το είπε γιαυτό χρησιμοποίησα αυτόν τον όρο.
Τι να πώ, ίσως να μου τα είπε λάθος. Εγώ προσωπική εμπειρία δεν έχω και δεν το έψαξα παραπάνω. Αρκέστηκα στην απάντησή του.
Ίσως κακώς απο ότι αντιλαμβάνομαι Rolling Eyes

σώπα ρε Κοτόπουλο Smile
όλοι έχουμε γράψει κάτι που δεν ήταν "ακριβώς"
εγώ το έβαλα γιατί η έκτρωση και σαν διαδικασία και σαν λέξη ακόμα είναι πολύ βαρυά και είναι κρίμα να στεναχωριούνται κοπέλες που μπορεί να διάλεξαν αυτή τη μέθοδο αντισύλληψης

Nena έγραψε:
τι εκτρωτικο μεσο??? ε οχι ρε παιδια μην τα παραλεμε τωρα ποιο εκτρωτικο μεσο αφου δεν συναντιεται το σπερματοζωαριο με το ωαριο........
Το σπιραλ δρα
Α. εμποδιζοντας, ορμονικα, την ωορρηξια, αρα εμποδιζοντας την υπαρξη ωαριου
Β. εμποδιζοντας τη γονιμοποίηση, αρα εμποδιζοντας τη συναντηση ωαριου-σπερματοζωαριου,
Γ. εμποδιζοντας την εμφυτευση ενος ηδη γονιμοποιημενου ωαριου

Στις πρωτες δυο περιπτωσεις δρα αντισυλληπτικα - στην τριτη περιπτωση δρα αφου εχει ξεκινησει η εγκυμοσυνη (εφοσον υπαρχει ζυγωτο), αλλά ΠΡΙΝ την εμφυτευση. Με την ιατρικη ορολογια, κι εφοσον η εκτρωση ειναι διακοπη ενδομητριας ζωης, το σπιραλ δεν ειναι εκτρωτικο.Ταλαντευτηκα πολυ στο να ποσταρω, ειναι η αληθεια, διοτι εχουνε γινει ομηρικοι καυγαδες στο φορουμ σχετικα με το αν το σπιραλ ειναι εκτρωτικο ή οχι.

ακριβώς!


koukida έγραψε:

κατσε να μπει να γραψει η αρμόδια και μετα αντε παλι απτην αρχη.. Rolling Eyes



καλά αν είναι να ασχολούμαστε με άτομα που έχουν σπιράλ στο κεφάλι......
προτιμώ να ακούω τους επιστήμονες



Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:καλά αν είναι να ασχολούμαστε με άτομα που έχουν σπιράλ στο κεφάλι......
προτιμώ να ακούω τους επιστήμονες

Οταν μιλανε οι πνευματικοι ογκολιθοι, το βουλωνουν ακομα και οι επιστημονες.
Wink

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω ειμαι αρνητικη στο να βαλω κατι τετοιο κοριτσια!Δεν θελω ενα ξενο σωμα μεσα μου,δεν ξερω!Πειτε με υπερβολικη αλλα δεν μπορω να το δεχθω!Εχω ακουσει και πολλα!Πρωτον οτι μπορει να πεσει η γονιμοτητα σου,δευτερον μπορεις να εχεις αιμοραγιες,τριτον υπηρξαν περιπτωσεις που ενω ειχανε βαλει σπιραλ μεινανε εγκυες!Τελος απεχθανομαι και μονο που κανω τεστ παπ,οχι να βαλω και αυτο χαχαχχ!


Οπως ομως ειπε και η αγαπητη Στελλα,νομιζω,ψαξτε το πολυ καλα!!!

Κατσε να ψαξω και ενα αναλογο θεμα παλιοτερο να παρει πληροφοριες και απο εκει η κοπελα!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω,θέλει πολύ σκέψη το θέμα, αρκετές απόψεις με προβλημάτησαν πολύ.Το χάπι μάλλον δεν μου το προτείνει γιατί έχω ιστορικό θρόμβοσης με ενδομήτριο θάνατο στις 36 εβδομάδες,ίσως γι' αυτό φοβάται,χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια,δεν το συζητήσαμε το θέμα εκτενέστερα......Πάντως περιμένω κι άλλες προσωπικές εμπειρίες ως επι το πλήστον...ΦΙΛΙΑ Very Happy

zenaki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nikoletta10 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω,θέλει πολύ σκέψη το θέμα, αρκετές απόψεις με προβλημάτησαν πολύ.Το χάπι μάλλον δεν μου το προτείνει γιατί έχω ιστορικό θρόμβοσης με ενδομήτριο θάνατο στις 36 εβδομάδες,ίσως γι' αυτό φοβάται,χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια,δεν το συζητήσαμε το θέμα εκτενέστερα......Πάντως περιμένω κι άλλες προσωπικές εμπειρίες ως επι το πλήστον...ΦΙΛΙΑ Very Happy

Άμα έχεις τέτοιο ιστορικό βεβαίως και δεν κάνει το χάπι πέρα απο το σπιράλ υπάρχουν κι αλλη μέθοδοι απλά ψάξε πριν αποφασίσεις πια είναι η κατάλληλη για σένα. Wink

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:παιδια συγνωμη εμενα μου ειπε ο δικος μου οτι ειδικα επειδη ειχα και το προβλημα του συγκεκριμενου αυτοανοσου που εχει σχεση με τους μυς το χαπι δεν μπορω να το παρω........και τι επρεπε να γινει δλδ???

μην ειστε τοσο σκληρες δεν ειναι αναγκη καθε μερα να μαλωνουμε!


ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕς ΑΥΤΟ?..ΠΙΣΤΕΥΕΙς ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ??..ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ?...ΟΧΙ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟς ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ , ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ ΣΤΡΑΦΗΚΑ ΣΕ ΑΛΛΕς ΜΕΘΟΔΟΥς...

ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΘΟΔΟς?..ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕς?

ΛΕΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ??..ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΨΕΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΨΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ?? ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ??? ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΑΤΙΜΙΑ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ..


[quote="florentiab"][quote="chicken"]
[quote="Nena"]









καλά αν είναι να ασχολούμαστε με άτομα που έχουν σπιράλ στο κεφάλι......
προτιμώ να ακούω τους επιστήμονες



Οταν μιλανε οι πνευματικοι ογκολιθοι, το βουλωνουν ακομα και οι επιστημονες.
Wink


Η ΕΥΓΈΝΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!

ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ !!!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="bou-boukitsa"]
[quote="florentiab"][quote="chicken"]
Nena έγραψε:









καλά αν είναι να ασχολούμαστε με άτομα που έχουν σπιράλ στο κεφάλι......
προτιμώ να ακούω τους επιστήμονες



Οταν μιλανε οι πνευματικοι ογκολιθοι, το βουλωνουν ακομα και οι επιστημονες.
Wink


Η ΕΥΓΈΝΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!

ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ !!!!

Το έχω εντοπίσει και εγώ αυτό που λές! Οι συγκεκριμένες κοπέλες είναι ευγενικές με όλους, ακόμα και με αυτούς που χρήζουν διαφορετικής συμπεριφοράς! Wink

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="bou-boukitsa"]

[quote="florentiab"][quote="chicken"]
Nena έγραψε:






καλά αν είναι να ασχολούμαστε με άτομα που έχουν σπιράλ στο κεφάλι......
προτιμώ να ακούω τους επιστήμονες



Οταν μιλανε οι πνευματικοι ογκολιθοι, το βουλωνουν ακομα και οι επιστημονες.
Wink


Η ΕΥΓΈΝΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!

ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ !!!!


βγάλτη σκούφια σου και βάρα μας. άσε ρε κοπελιά (αν είσαι δηλαδή γυναίκα, γιατί αυτές τις απόψεις μόνο μισογύνης φαλοκράτης άνδρας θα τις είχε)


chicken έγραψε:


Το έχω εντοπίσει και εγώ αυτό που λές! Οι συγκεκριμένες κοπέλες είναι ευγενικές με όλους, ακόμα και με αυτούς που χρήζουν διαφορετικής συμπεριφοράς! Wink


Laughing Laughing γειά σου όμορφο πουλερικό μου!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις