Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
43 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 43 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Τετ Ιουλ 11, 2012 1:54 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εχω ενα αγορακι 8,5 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα. θελω να σταματησω τον θηλασμο αλλα το προβλημα ειναι οτι εκτοσ οτι δεν πινει κανενα ξενο γαλα δεν κοιμαται χωρισ στηθος. στριγγλιζει φωναζει ακομα κι οταν τον παιρνω αγκαλια στο κρεβατι δεν κοιμαται αμα δεν του δωσω στηθος. πιπιλα δεν δεχεται, την φτυνει. βοηθεια κοριτσια

φωτεινουλης

φωτεινουλης
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
αχ πονεμενο θεμα!!και εμενα μια απο τα ιδια!!την ημερα καπως τα βολευω με το καροτσι το βραδυ που ξυπναει και αντι για πιπιλα θελει στηθος τι κανουμε?και εμενα κλαιει σπαρακτικα μεχρι να τον βαλω και μετα κοιμαται αμεσως!!δεν ειναι οτι πειναει γιατι μπορει και στη μια ωρα να ξυπνησει και να θελει στηθος!!το βραδυ σου ξυπναει ενδιαμεσα?

odysseia

odysseia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
roulamid έγραψε:εχω ενα αγορακι 8,5 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα. θελω να σταματησω τον θηλασμο αλλα το προβλημα ειναι οτι εκτοσ οτι δεν πινει κανενα ξενο γαλα δεν κοιμαται χωρισ στηθος. στριγγλιζει φωναζει ακομα κι οταν τον παιρνω αγκαλια στο κρεβατι δεν κοιμαται αμα δεν του δωσω στηθος. πιπιλα δεν δεχεται, την φτυνει. βοηθεια κοριτσια
Ο αποθηλασμος ειναι δικο σου θεμα και ο μπεμπης θα προσαρμοστει, φτανει να μην εχει καποιο θεμα τωρα π.χ δοντακι γιατι θα του ειναι πολυ πιο δυσκολο. Και στους 8.5 μηνες σταματησα και ημουν ακριβως στην ιδια θεση με σενα και ελεγα τι θα φαει? πως θα κοιμηθει?Μην περιμενεις να αφησει μονος του το στηθος, πρεπει να το παρεις ΕΣΥ αποφαση. Και μενα μου ηταν δυσκολο και ενιωθα τυψεις και για να ειμαι ειλικρινης το πηρα αποφαση γιατι ηταν δυσκοιλιος και επρεπε να αρχισω να του δινω ειδικο γαλα αλλιως ακομα θα προσπαθουσα...

4ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Πεμ Ιουλ 12, 2012 12:07 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
φωτεινουλης έγραψε:αχ πονεμενο θεμα!!και εμενα μια απο τα ιδια!!την ημερα καπως τα βολευω με το καροτσι το βραδυ που ξυπναει και αντι για πιπιλα θελει στηθος τι κανουμε?και εμενα κλαιει σπαρακτικα μεχρι να τον βαλω και μετα κοιμαται αμεσως!!δεν ειναι οτι πειναει γιατι μπορει και στη μια ωρα να ξυπνησει και να θελει στηθος!!το βραδυ σου ξυπναει ενδιαμεσα?

την ημερα κοιμαται μονος. το βραδυ θελι στηθοσ. τωρα τον εχω στην κουνια κι ουρλιαζει κι η καρδια μου παει να σπασει. τον κοιμιζω στο στηθος και μολισ τον ακουμπαω στην κουνια ξυπναει κι ουρλιαζει, ναι μου ξυπναει κι ενδιαμεσα παρολο που κοιμομαστε αγκαλια κι αρχιζει και στριφογυρναει και γκρινιαζει. μολις του δωσω στηθος ηρεμει αλλα δεν αντεχω αλλο. ο αντρας μου ναυτικος συγγενεισ δεν εχω ειμαι μονη μου τελειως ε ποσο να αντεξω?

5ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Πεμ Ιουλ 12, 2012 12:11 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
odysseia έγραψε:
roulamid έγραψε:εχω ενα αγορακι 8,5 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα. θελω να σταματησω τον θηλασμο αλλα το προβλημα ειναι οτι εκτοσ οτι δεν πινει κανενα ξενο γαλα δεν κοιμαται χωρισ στηθος. στριγγλιζει φωναζει ακομα κι οταν τον παιρνω αγκαλια στο κρεβατι δεν κοιμαται αμα δεν του δωσω στηθος. πιπιλα δεν δεχεται, την φτυνει. βοηθεια κοριτσια
Ο αποθηλασμος ειναι δικο σου θεμα και ο μπεμπης θα προσαρμοστει, φτανει να μην εχει καποιο θεμα τωρα π.χ δοντακι γιατι θα του ειναι πολυ πιο δυσκολο. Και στους 8.5 μηνες σταματησα και ημουν ακριβως στην ιδια θεση με σενα και ελεγα τι θα φαει? πως θα κοιμηθει?Μην περιμενεις να αφησει μονος του το στηθος, πρεπει να το παρεις ΕΣΥ αποφαση. Και μενα μου ηταν δυσκολο και ενιωθα τυψεις και για να ειμαι ειλικρινης το πηρα αποφαση γιατι ηταν δυσκοιλιος και επρεπε να αρχισω να του δινω ειδικο γαλα αλλιως ακομα θα προσπαθουσα...



πωσ τα καταφερες τελικα? τον αφηνες να κλαει? ποσο καιρο κρατησε αυτο? κι εγω τωρα τον εχω αφησει και κλαιει αλλα εχει σπασει η καρδια μου, σαν μου την ξειζωνουν, δεν ξερω ομωσ τι αλλο να κανω..........

odysseia

odysseia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
roulamid έγραψε:
odysseia έγραψε:
roulamid έγραψε:εχω ενα αγορακι 8,5 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα. θελω να σταματησω τον θηλασμο αλλα το προβλημα ειναι οτι εκτοσ οτι δεν πινει κανενα ξενο γαλα δεν κοιμαται χωρισ στηθος. στριγγλιζει φωναζει ακομα κι οταν τον παιρνω αγκαλια στο κρεβατι δεν κοιμαται αμα δεν του δωσω στηθος. πιπιλα δεν δεχεται, την φτυνει. βοηθεια κοριτσια
Ο αποθηλασμος ειναι δικο σου θεμα και ο μπεμπης θα προσαρμοστει, φτανει να μην εχει καποιο θεμα τωρα π.χ δοντακι γιατι θα του ειναι πολυ πιο δυσκολο. Και στους 8.5 μηνες σταματησα και ημουν ακριβως στην ιδια θεση με σενα και ελεγα τι θα φαει? πως θα κοιμηθει?Μην περιμενεις να αφησει μονος του το στηθος, πρεπει να το παρεις ΕΣΥ αποφαση. Και μενα μου ηταν δυσκολο και ενιωθα τυψεις και για να ειμαι ειλικρινης το πηρα αποφαση γιατι ηταν δυσκοιλιος και επρεπε να αρχισω να του δινω ειδικο γαλα αλλιως ακομα θα προσπαθουσα...



πωσ τα καταφερες τελικα? τον αφηνες να κλαει? ποσο καιρο κρατησε αυτο? κι εγω τωρα τον εχω αφησει και κλαιει αλλα εχει σπασει η καρδια μου, σαν μου την ξειζωνουν, δεν ξερω ομωσ τι αλλο να κανω..........
δεν εκλαψε καθολου,δεν παρατηρησα κατι ιδιατερο στη συμπεριφορα του, το στηθος σου όμως να μην εχει γαλα (δεμενο ή χαπι) γιατι θα του μυριζει και λογικο ειναι να ενοχληθει. Τον κρατουσα στην αγκαλια μου οπως οταν τον θηλαζα και του εδινα πιπιλα οποτε καταλαβαινα οτι ισως ηθελε να θηλασει..
Εννοειται πως δεν το αφηνουμε να κλαιει, αγκαλια και το απασχολεις με κατι αλλο.
Καλή επιτυχια!

7ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 12:25 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατί να σταματήσεις τον θηλασμό? έχεις κουραστεί?

jenoa

jenoa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
maryz-iraklio kritis έγραψε:Γιατί να σταματήσεις τον θηλασμό? έχεις κουραστεί?

Συμφωνώ! Κι εμένα ο άντρας μου είναι ναυτικός και καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς αλλά δεν υπάρχει πιο πολύτιμο δώρο απο τον θηλασμό. Αλεσμένες δε τρώει? Εμένα όχι ακόμη καθότι είναι μόνο 5 μηνών αλλά εσένα πρεπει να τρώει λογικά!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εεεμ... όλα τα μωρά το ίδιο κάνουνε! Δεν είσαι μόνη σου! ΑΝ έχεις κουραστεί, ξεκίνα να μειώνεις γεύματα σταδιακά και να αντικαθιστάς με ξένο. Καλύτερα το μπουκάλι να το δίνει ο μπαμπάς κι εσυ να λέιπεις. Θα πάρει καιρό αλλά θα τα καταφέρετε στο τέλος... Απλά να ξέρεις ότι θα πιεστεί το μωράκι σου γιατί είναι μικρό ακομα.

10ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 8:15 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν καταλαβα αν θελεις να αποθηλασεις η οχι,η αν απλα εισαι τοσο κουρασμενη -που εισαι,ειμαι σιγουρη- κ βρισκεσαι σε συγχηση.
Να σου πω οτι και να αποθηλασεις ΔΕΝ σημαινει οτι θα τον βαζεις στο κρεβατακι του κ θα κοιμαται. Μαλλον χρειαζεται να "δουλεψετε" τον τροπο που τον κοιμιζεις.
Δοκιμασε να αλλαξεις λιγο την ρουτινα σας,να τον θηλαζεις πχ αμεσως μετα το μπανακι του στο καθιστικο-οχι στον χωρο που τον κοιμιζεις- κ μετα λιγο τραγουδι αγκαλια,λιγο να νανουρισμα κ να τον βαλεις για υπνο,αν σου ξυπνησει κ κλαιει παρτον αγκαλιτσα κ τραγουδα του η μιλα του,αν θελει στηθος πηγαινε στο καθιστικο παλι.Λιγες μερες υπομονη μεχρι να σταματησει να συνδυαζει το κρεβατακι με το στηθος.
Αν θελεις να αποθηλασεις μπορεις να ψαξεις για αποθηλασμο σε αυτη την ηλικια ωστε να το κανεις οσο πιο ηπια γινεται και για τους δυο σας. Θα μπορουσες να ρωτησεις καποιον συμβουλο θηλασμου γι αυτο (για τον αποθηλασμο)

11ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 12:35 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
jenoa έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Γιατί να σταματήσεις τον θηλασμό? έχεις κουραστεί?

Συμφωνώ! Κι εμένα ο άντρας μου είναι ναυτικός και καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς αλλά δεν υπάρχει πιο πολύτιμο δώρο απο τον θηλασμό. Αλεσμένες δε τρώει? Εμένα όχι ακόμη καθότι είναι μόνο 5 μηνών αλλά εσένα πρεπει να τρώει λογικά!

ναι αλλα σιγουρα θα εχεισ καποια βοηθεια μαμα πεθερα αδερφη, εγω δεν εχω κανεναν κι εχω κουραστει πολυ. το προβλημα μου δεν ειναι ο θηλασμοσ αλλα οτι εχει κανει πιπιλα το στηθοσ μου και δεν κοιμαται χωρισ αυτο ακομα κι αν τον κραταω αγκαλια. αυτη τη στιγμη που σου γραφω παλι κλαιει κι εχω τρελαθει. τον παιρνω τον βαζω στο στηθοσ κοιμαται, τον αφηνω στην κουνια ξυπναει. δεν ξερω τι να κανω πια. τισ κρεμεσ τισ τρωει κι απουι μου λεει η παιδιατροσ το βραδυ το χρησιμοποιει σαν πιπιλα το στηθοσ κι οχι επειδη πειναει. προσπαθησα να του δωσω πιπιλα αλλα την φτυνει

12ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 12:41 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:Δεν καταλαβα αν θελεις να αποθηλασεις η οχι,η αν απλα εισαι τοσο κουρασμενη -που εισαι,ειμαι σιγουρη- κ βρισκεσαι σε συγχηση.
Να σου πω οτι και να αποθηλασεις ΔΕΝ σημαινει οτι θα τον βαζεις στο κρεβατακι του κ θα κοιμαται. Μαλλον χρειαζεται να "δουλεψετε" τον τροπο που τον κοιμιζεις.
Δοκιμασε να αλλαξεις λιγο την ρουτινα σας,να τον θηλαζεις πχ αμεσως μετα το μπανακι του στο καθιστικο-οχι στον χωρο που τον κοιμιζεις- κ μετα λιγο τραγουδι αγκαλια,λιγο να νανουρισμα κ να τον βαλεις για υπνο,αν σου ξυπνησει κ κλαιει παρτον αγκαλιτσα κ τραγουδα του η μιλα του,αν θελει στηθος πηγαινε στο καθιστικο παλι.Λιγες μερες υπομονη μεχρι να σταματησει να συνδυαζει το κρεβατακι με το στηθος.
Αν θελεις να αποθηλασεις μπορεις να ψαξεις για αποθηλασμο σε αυτη την ηλικια ωστε να το κανεις οσο πιο ηπια γινεται και για τους δυο σας. Θα μπορουσες να ρωτησεις καποιον συμβουλο θηλασμου γι αυτο (για τον αποθηλασμο)
δεν θαα με πειραζε να σηκωνομαι 2-3 φορεσ την νυχτα να τον θηλασω αλλα με πειραζει που με το που τον αφηνω στην κουνια ξυπναει. τωρα τελευταια το κανει αυτο. πριν απλα με ξυπναγε καθε 2 ωρεσ κιι ειχα αποφασισει να το κοψω στον χρονο τον θηλασμο. τωρα ομωσ δεν αντεχω αλλο. εχω δοκιμασει τα παντα πιστεψε με. πριν λιγο πηρα μια καρεκλα καθισα διπλα του και τον χαιδευα. τιποτα ουρλιαζε μου τραβαγε την μπλουζα να βγαλω το στηθοσ, μολισ του εδωσα στηθοσ ηρεμησε κοιμηθηκε μολισ τον ακουμπησα στην κουνια φωνεσ παλι. ε δεν αντεχω αλλο. τωρα κλαιει και σπαραζει κι εμενα η καρδια μου αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. εχω απελπιστει

13ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 12:47 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Rinoula έγραψε:Εεεμ... όλα τα μωρά το ίδιο κάνουνε! Δεν είσαι μόνη σου! ΑΝ έχεις κουραστεί, ξεκίνα να μειώνεις γεύματα σταδιακά και να αντικαθιστάς με ξένο. Καλύτερα το μπουκάλι να το δίνει ο μπαμπάς κι εσυ να λέιπεις. Θα πάρει καιρό αλλά θα τα καταφέρετε στο τέλος... Απλά να ξέρεις ότι θα πιεστεί το μωράκι σου γιατί είναι μικρό ακομα.
ο μπαμπασ λειε[ι, ειναι ναυτικοσ. αν ηταν εδω θα κρατουσα λιγο ακομα τον θηλασμο. χωρισ βοηθεια ομωσ ειμαι ετοιμη να καταρευσω. το ξενο δεν το θελει καθολου. ποια γευματα να μειωσω? ενα το πρωι του δινω ενα το μεσημερι και 1000 το βραδυ αφου το κανει πιπιλα το στηθος......

14ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 1:27 pm

jenoa

jenoa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
roulamid έγραψε:
jenoa έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Γιατί να σταματήσεις τον θηλασμό? έχεις κουραστεί?

Συμφωνώ! Κι εμένα ο άντρας μου είναι ναυτικός και καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς αλλά δεν υπάρχει πιο πολύτιμο δώρο απο τον θηλασμό. Αλεσμένες δε τρώει? Εμένα όχι ακόμη καθότι είναι μόνο 5 μηνών αλλά εσένα πρεπει να τρώει λογικά!

ναι αλλα σιγουρα θα εχεισ καποια βοηθεια μαμα πεθερα αδερφη, εγω δεν εχω κανεναν κι εχω κουραστει πολυ. το προβλημα μου δεν ειναι ο θηλασμοσ αλλα οτι εχει κανει πιπιλα το στηθοσ μου και δεν κοιμαται χωρισ αυτο ακομα κι αν τον κραταω αγκαλια. αυτη τη στιγμη που σου γραφω παλι κλαιει κι εχω τρελαθει. τον παιρνω τον βαζω στο στηθοσ κοιμαται, τον αφηνω στην κουνια ξυπναει. δεν ξερω τι να κανω πια. τισ κρεμεσ τισ τρωει κι απουι μου λεει η παιδιατροσ το βραδυ το χρησιμοποιει σαν πιπιλα το στηθοσ κι οχι επειδη πειναει. προσπαθησα να του δωσω πιπιλα αλλα την φτυνει

Δεν έχω καμία βοήθεια, δυστυχώς γι αυτό σου λέω πως ξέρω πόσο δύσκολο είναι!!! Η μόνη μου βοήθεια είναι η πιπίλα που ευτυχώς δε τη φτύνει πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (όταν είναι εκνευρισμένη η δεν έχει χορτάσει κλπ) και πάνω σε αυτό πρέπει να δουλέψετε πιστεύω. Είναι πολύ σημαντικό να δεχτεί την πιπίλα αλλιώς δε πρόκειται να ηρεμήσεις εύκολα. Γενικά πιπίλα παίρνει τη μέρα η δε τη θέλει καθόλου? Αν δεν πήρε ποτέ, δύσκολο να του τη μάθεις.
Αν πάλι συμβαίνει όλο αυτό τελευταία οπως λές τότε μάλλον κάτι τον ενοχλεί και βρίσκει παρηγοριά στο στήθος σου (η μυρωδιά σου, ο χτύπος της καρδιάς σου που είναι κοντά κλπ τον ηρεμούν, αφου προφανώς έτσι έχει συνηθίσει να ηρεμεί απο τη στιγμή που γεννήθηκε). Μίλα με κάποιον ειδικό για να βρείτε τι φταίει (δοντάκια, δυσκοιλιότητα κοκ)και τι να του δείνεις να τρώει το βράδυ για να κοιμάται πιο εύκολα. Με όσους συμβουλους θηλασμού εχω μιλήσει ήταν κατηγορηματικοί στο να μην επιτρέψουμε να γίνει το στήθος πιπίλα. Αυτό όσο δύσκολο κι αν είναι, ΠΡΕΠΕΙ να κοπει, χωρίς να σημαίνει πως θα κόψεις τελείως το θηλασμό. Άλλο πιπίλα κι άλλο θηλασμός. Υπάρχουν ειδικοί να απευθυνθείς, μην αποθαρρύνεσαι, οι περισσότερες εδω μέσα περνάμε πολλές δύσκολες στιγμές αλλά τελικά.. αξίζει τον κόπο! Κουράγιο! I love you

15ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 2:10 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="jenoa"]
roulamid έγραψε:
jenoa έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:Γιατί να σταματήσεις τον θηλασμό? έχεις κουραστεί?

Συμφωνώ! Κι εμένα ο άντρας μου είναι ναυτικός και καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάς αλλά δεν υπάρχει πιο πολύτιμο δώρο απο τον θηλασμό. Αλεσμένες δε τρώει? Εμένα όχι ακόμη καθότι είναι μόνο 5 μηνών αλλά εσένα πρεπει να τρώει λογικά!

ναι αλλα σιγουρα θα εχεισ καποια βοηθεια μαμα πεθερα αδερφη, εγω δεν εχω κανεναν κι εχω κουραστει πολυ. το προβλημα μου δεν ειναι ο θηλασμοσ αλλα οτι εχει κανει πιπιλα το στηθοσ μου και δεν κοιμαται χωρισ αυτο ακομα κι αν τον κραταω αγκαλια. αυτη τη στιγμη που σου γραφω παλι κλαιει κι εχω τρελαθει. τον παιρνω τον βαζω στο στηθοσ κοιμαται, τον αφηνω στην κουνια ξυπναει. δεν ξερω τι να κανω πια. τισ κρεμεσ τισ τρωει κι απουι μου λεει η παιδιατροσ το βραδυ το χρησιμοποιει σαν πιπιλα το στηθοσ κι οχι επειδη πειναει. προσπαθησα να του δωσω πιπιλα αλλα την φτυνει

Δεν έχω καμία βοήθεια, δυστυχώς γι αυτό σου λέω πως ξέρω πόσο δύσκολο είναι!!! Η μόνη μου βοήθεια είναι η πιπίλα που ευτυχώς δε τη φτύνει πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (όταν είναι εκνευρισμένη η δεν έχει χορτάσει κλπ) και πάνω σε αυτό πρέπει να δουλέψετε πιστεύω. Είναι πολύ σημαντικό να δεχτεί την πιπίλα αλλιώς δε πρόκειται να ηρεμήσεις εύκολα. Γενικά πιπίλα παίρνει τη μέρα η δε τη θέλει καθόλου? Αν δεν πήρε ποτέ, δύσκολο να του τη μάθεις.
Αν πάλι συμβαίνει όλο αυτό τελευταία οπως λές τότε μάλλον κάτι τον ενοχλεί και βρίσκει παρηγοριά στο στήθος σου (η μυρωδιά σου, ο χτύπος της καρδιάς σου που είναι κοντά κλπ τον ηρεμούν, αφου προφανώς έτσι έχει συνηθίσει να ηρεμεί απο τη στιγμή που γεννήθηκε). Μίλα με κάποιον ειδικό για να βρείτε τι φταίει (δοντάκια, δυσκοιλιότητα κοκ)και τι να του δείνεις να τρώει το βράδυ για να κοιμάται πιο εύκολα. Με όσους συμβουλους θηλασμού εχω μιλήσει ήταν κατηγορηματικοί στο να μην επιτρέψουμε να γίνει το στήθος πιπίλα. Αυτό όσο δύσκολο κι αν είναι, ΠΡΕΠΕΙ να κοπει, χωρίς να σημαίνει πως θα κόψεις τελείως το θηλασμό. Άλλο πιπίλα κι άλλο θηλασμός. Υπάρχουν ειδικοί να απευθυνθείς, μην αποθαρρύνεσαι, οι περισσότερες εδω μέσα περνάμε πολλές δύσκολες στιγμές αλλά τελικά.. αξίζει τον κόπο! Κουράγιο! I love you


ωχ μονη σου κι εσυ? σε νιωθω,ξερετε κανεναν συμβουλο θηλασμου να επικοινωνησω μαζι του? πιστευω οτι δεν εχει τιποτα το μικρο γιατι ολη μερα παιζει και γελαει κι ειναι ησυχος. οταν ερχεται η ωρα του υπνου ομωσ μου ερχεται να αυτοκτονησω.....μαλλον το κανει απο συνηθεια. πιπιλα δεν τηνπηρε ποτε κανα δυο φορεσ για λιγο

16ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 3:34 pm

jenoa

jenoa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε πιά πόλη μένεις? Εγώ ήμουν Θεσσαλονίκη και παρακολούθησα κάποια μαθήματα θηλασμού πριν γεννήσω, στο Ιπποκράτειο, όπου εκεί κάποιοι σύμβουλοι μας ανέλυσαν τα πάντα. Δεν έχω στοιχεία τους, έχω όμως το τηλέφωνο που πήρα να κλείσω ραντεβού για τα μαθήματα, αν είσαι θεσσαλονίκη πες μου να στο δόσω να πάρεις να ρωτήσεις πότε γίνονται και να πας να τους βρείς, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ! Επίσης αφού γέννησα ήρθε στο σπίτι μια φοβερή μαία απο τον Γαληνό, η Νόπη, είναι αρκετα γνωστή και μου έδωσε επίσης πολύ ωραίες συμβουλές. Κάνει κατοίκον με 30 ευρώ.
Αλλά όλα αυτά μπορούν να σε βοηθήσουν μόνο αν είσαι θεσσαλονίκη. Οπότε αν είσαι εκεί και θέλεις στείλε μου πμ να σε κατατοπίσω ειδάλλως ρώτα τον παιδίατρό σου μήπως κι έχει κάπου να σε στείλει. Συνήθως οι μαίες σε θέματα θηλασμού και ψυχολογίας βρεφών είναι καλύτερες απο τους παιδιάτρους. Εναλλακτικά βρες στο ιντερνετ το τηλέφωνο της Πατσούρου μήπως και σε βοηθήσει τηλεφωνικά, είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού και έχει γράψει κι ένα γνωστό βιβλίο για το θηλασμό και γενικά απ οτι ξέρω είναι πολύ καλή. Κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω γιατί ευτυχώς με μας όλα πήγαν καλά μέχρι ώρας οπότε δε χρειάστηκε να το ψάξω παραπάνω. Έχω ακούσει για ομάδες υποστήρηξης για θηλασμό/αποθηλασμό και διάφορα τέτοια χωρίς όμως να μπώ στη διαδικασία. Κάνε μια έρευνα online σίγουρα θα βρεις απο κάπου λίγη πιο ουσιαστική βοήθεια! ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ 215994
Α, και πολύ πιθανό κάποιοι απο αυτούς να σε αποτρέψουν απ το να του μάθεις την πιπίλα για λόγους ανατομίας του προσώπου και χαζά, εγώ προσωπικά πιστεύω οτι πρέπει να αρχισεις να τον εκπαιδεύεις στην πιπίλα γιατι θα σε σώσει πολλές φορές. Κι εφοσον θηλάζει κι έχει κλείσει και 6μηνο, τίποτα δε θα πάθει το προσωπάκι του! Κάτι τέτοιες υπερβολές δε τις αντέχω! Ουφ!

17ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 4:04 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
jenoa έγραψε:Σε πιά πόλη μένεις? Εγώ ήμουν Θεσσαλονίκη και παρακολούθησα κάποια μαθήματα θηλασμού πριν γεννήσω, στο Ιπποκράτειο, όπου εκεί κάποιοι σύμβουλοι μας ανέλυσαν τα πάντα. Δεν έχω στοιχεία τους, έχω όμως το τηλέφωνο που πήρα να κλείσω ραντεβού για τα μαθήματα, αν είσαι θεσσαλονίκη πες μου να στο δόσω να πάρεις να ρωτήσεις πότε γίνονται και να πας να τους βρείς, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ! Επίσης αφού γέννησα ήρθε στο σπίτι μια φοβερή μαία απο τον Γαληνό, η Νόπη, είναι αρκετα γνωστή και μου έδωσε επίσης πολύ ωραίες συμβουλές. Κάνει κατοίκον με 30 ευρώ.
Αλλά όλα αυτά μπορούν να σε βοηθήσουν μόνο αν είσαι θεσσαλονίκη. Οπότε αν είσαι εκεί και θέλεις στείλε μου πμ να σε κατατοπίσω ειδάλλως ρώτα τον παιδίατρό σου μήπως κι έχει κάπου να σε στείλει. Συνήθως οι μαίες σε θέματα θηλασμού και ψυχολογίας βρεφών είναι καλύτερες απο τους παιδιάτρους. Εναλλακτικά βρες στο ιντερνετ το τηλέφωνο της Πατσούρου μήπως και σε βοηθήσει τηλεφωνικά, είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού και έχει γράψει κι ένα γνωστό βιβλίο για το θηλασμό και γενικά απ οτι ξέρω είναι πολύ καλή. Κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω γιατί ευτυχώς με μας όλα πήγαν καλά μέχρι ώρας οπότε δε χρειάστηκε να το ψάξω παραπάνω. Έχω ακούσει για ομάδες υποστήρηξης για θηλασμό/αποθηλασμό και διάφορα τέτοια χωρίς όμως να μπώ στη διαδικασία. Κάνε μια έρευνα online σίγουρα θα βρεις απο κάπου λίγη πιο ουσιαστική βοήθεια! ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ 215994
Α, και πολύ πιθανό κάποιοι απο αυτούς να σε αποτρέψουν απ το να του μάθεις την πιπίλα για λόγους ανατομίας του προσώπου και χαζά, εγώ προσωπικά πιστεύω οτι πρέπει να αρχισεις να τον εκπαιδεύεις στην πιπίλα γιατι θα σε σώσει πολλές φορές. Κι εφοσον θηλάζει κι έχει κλείσει και 6μηνο, τίποτα δε θα πάθει το προσωπάκι του! Κάτι τέτοιες υπερβολές δε τις αντέχω! Ουφ!
δυστυχως ειμαι αθηνα. θα ψαξω στο ιντερνετ.ελπιζω να βρω μια λυση γιατι υποφερω κι εγω κι ο μικροσ ετσι

18ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 11:16 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.thilasmos.net/leaders.html

Καλημερα, στο λινκ θα βρεις ονοματα κ τηλεφωνα συμβουλων. Μπορουν να ερθουν κ σπιτι σου να μιλησετε.
Περνας ζορικα, σε καταλαβαινουμε. Εισαι μονη σου,ακομη πιο δυσκολο.
Εχεις δοκιμασει να τον θηλασεις ξαπλα στο κρεβατι σας?
Θα βρω κ τα αλματα αναπτυξης να τα κοιταξεις,ισως περναει καποιο αλμα κ γι αυτο ειναι τοσο ανησυχος το βραδυ.

19ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Παρ Ιουλ 13, 2012 11:18 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απο οτι υπολογιζω ο μικρος σου ειναι σε αλμα αυτη την περιοδο- δες κ εσυ πιο κατω. Αν κανεις λιγο υπομονη θα το ξεπερασει κ θα ηρεμησει. Επισης τωρα με τον καυσωνα ακομα κ τα δικα μου που ειναι μεγαλυτερα ξυπνανε να πιουν νερο, κι αυτος θα διψαει. Φροντισε να ειναι δροσερο το σπιτι, να ειναι ελαφρα ντμενος η μονο με την πανα. Θα σου ελεγα μηπως να θηλαζεις περισσοτερο την μερα,να δινεις κ νερακι αρκετο. Αλλα καλυτερα να σε κατευθυνει καποια συμβουλος για τους θηλασμους.

"Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η
Η 8η και η 9η
Η 12η
Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)
Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)
Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)
Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)
Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)
Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)
Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)
Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !"

το εχω παρατηρησει και στα 2 παιδια μου.Μπορει να χουν αποκλιση μιας εβδομαδας,δεν ειναι απολυτο.

και ενα λινκ σχετικο
http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

20ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Σαβ Ιουλ 14, 2012 1:24 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Απο οτι υπολογιζω ο μικρος σου ειναι σε αλμα αυτη την περιοδο- δες κ εσυ πιο κατω. Αν κανεις λιγο υπομονη θα το ξεπερασει κ θα ηρεμησει. Επισης τωρα με τον καυσωνα ακομα κ τα δικα μου που ειναι μεγαλυτερα ξυπνανε να πιουν νερο, κι αυτος θα διψαει. Φροντισε να ειναι δροσερο το σπιτι, να ειναι ελαφρα ντμενος η μονο με την πανα. Θα σου ελεγα μηπως να θηλαζεις περισσοτερο την μερα,να δινεις κ νερακι αρκετο. Αλλα καλυτερα να σε κατευθυνει καποια συμβουλος για τους θηλασμους.

"Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η
Η 8η και η 9η
Η 12η
Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)
Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)
Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)
Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)
Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)
Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)
Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)
Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !"

το εχω παρατηρησει και στα 2 παιδια μου.Μπορει να χουν αποκλιση μιας εβδομαδας,δεν ειναι απολυτο.

και ενα λινκ σχετικο
http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html

συμφωνώ συν ότι τα μωρά που θηλάζουν την θέλουν την αγκαλιά περισσότερο από τα άλλα είναι η παρηγοριά τους! προσπάθησε στο τελευταίο γεύμα του πριν τον ύπνο με το που θα αποκοιμηθεί να τον βάλεις κατευθείαν στην κούνια χωρίς να τον ξεκολλήσεις από πάνω σου δε ξέρω αν γίνομαι σαφής! Το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο κ όντως έπιανε! Υπομονή πάντως αν θέλεις να συνεχίσεις κ έχει θέληση για μακρύ θηλασμό υπομονή κ προχώρα αν δε θέλεις πια τότε σταμάτησε! Όλα είναι θέμα θέλησης! Smile

21ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Σαβ Ιουλ 14, 2012 5:17 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
συμφωνώ συν ότι τα μωρά που θηλάζουν την θέλουν την αγκαλιά περισσότερο από τα άλλα είναι η παρηγοριά τους!

Μπα δεν θα το ελεγα αυτο. Τα δικα μου που το ενα δεν θηλασε ενω το αλλο θηλασε με τις αγκαλιες ειναι το ιδιο. Οπως κ να το κανουμε ειναι παρηγορια,ειναι αγαπη η αγκαλια,ολοι την θελουμε Smile

22ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Σαβ Ιουλ 14, 2012 3:56 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ρε κοριτσια γιατι δεν μεαφηνει το συστημα να σας απαντησω?

23ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Σαβ Ιουλ 14, 2012 4:03 pm

roulamid


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsako σε ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ. ναι εχω δοκιμασει να τον θηλασω ξαπλωμενη ετσι τον θηλαζω αργα το βραδυ αλλα δεν μπορω να το κανω αυτο απο τισ 9 η ωρα που νυσταζει
συμφωνω κι εγω για την αγκαλια αλλα οταν εισαι μονη σου τελειωσ υπαρχουν και φορες που θα τον αφησεις να κλαψει. δεν γινεται να τα κανεισ ολα μαζι συγχρονωσ.

24ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Κυρ Ιουλ 15, 2012 12:40 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
roulamid έγραψε:litsako σε ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ. ναι εχω δοκιμασει να τον θηλασω ξαπλωμενη ετσι τον θηλαζω αργα το βραδυ αλλα δεν μπορω να το κανω αυτο απο τισ 9 η ωρα που νυσταζει
συμφωνω κι εγω για την αγκαλια αλλα οταν εισαι μονη σου τελειωσ υπαρχουν και φορες που θα τον αφησεις να κλαψει. δεν γινεται να τα κανεισ ολα μαζι συγχρονωσ.

roulamid εχεις ζορι μονη σου και θα βρεις τον τροπο που εξυπηρετει κ σενα κ το μωρο σου. Δεν θα τρελαθεις...ο μεγαλος μου κοιμοταν πανω μου για ωρες, κ το βραδυ. Το πρωτο μου ηταν,ημουν αγχωμενη,και ας ειχα το απογευμα τον αντρα μου εδω να βοηθησει. Παλι πανω μου ηταν,ξυπνουσε καθε 1-2,5 ωρα το βραδυ μεχρι 5 μηνων,μετα ξυπνουσε 2-3 φορες,ο γιος μου δεν θηλασε.Καθε 1-1,5 ωρα λοιπον το βραδυ επρεπε να τρεχουμε να ετοιμασουμε το γαλα κ οσο γινοταν αυτο αυτος εκλαιγε μας ειχε παλαβωσει και τους δυο. Σε συγκριση με αυτο ο θηλασμος μου ελυσε τα χερια στο δευτερο. Στο κρεβατακι του γινοταν οτι κ με τον δικο σου,με το που τον ακουμπουσα εκλαιγε οποτε την εβγαζε πανω μου μεχρι που τον πηραμε στο κρεβατι μας και ησυχασαμε. Αλλα αυτο βολεψε εμας,το να κοιμομαστε μαζι.Και να εφευγα απο το κρεβατι μας δεν εκλαιγε πια.
Δοκιμασε καλη μου οτι μπορει να σε ξεκουρασει. Μην κολλησεις σε στερεοτυπα που ακουγονται,οποιο συστημα σας ηρεμει κ τους δυο αυτο θα ακολουθησεις για να μπορεσεις να κρατηθεις. Παρε κ συμβουλο να σου πει πως θα σταματησει να κανει το στηθος πιπιλα χωρις να βλαψετε τον θηλασμο ή αν δεν την παλευεις αλλο να σου πει πως θα αποθηλασεις σταδιακα,ειναι μικρουλι ακομα καλυτερα ν μην το κοψεις αποτομα.Θα σε συμβουλευσει σωστα γιατι θα εχει το ιστορικο του θηλασμου σας και ειναι εκπαιδευμενη γι αυτο, επισης θα σε συμβουλευσει πως να εισαγεις γαλα σκονη στην διατροφη του γιατι ειναι μικρο ακομα κ πρεπει να πινει γαλα.Και αν δεν σου "κανει" η πρωτη που θα παρεις τοτε δοκιμασε αλλη.

25ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Empty Απ: ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ Κυρ Ιουλ 15, 2012 12:41 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οσο για το αν τον αφηνεις να κλαψει,κ με παρεα αν εισαι υπαρχουν στιγμες που δεν θα προλαβαινεις να το παρεις το μωρο οποτε θα κλαψει. Μην νιωθεις ασχημα γι αυτο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις