Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τρι Ιουλ 31, 2012 7:35 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:πάει και η αμνιο τώρα αναμένουμε.......................

ειμαι σιγουρη οτι θα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα! apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472

27apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τρι Ιουλ 31, 2012 7:56 am

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maryanastasia έγραψε:πάει και η αμνιο τώρα αναμένουμε.......................

οπως πηγε υπεροχα η εξεταση ετσι υπεροχα θα ειναι και τα αποτελεσματα Very Happy

28apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τρι Ιουλ 31, 2012 10:18 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472 apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 417472

29apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τρι Ιουλ 31, 2012 10:45 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
'Εχω μέρες να μπω...

δεν θελω να αγχώσω κανέναν, ούτε να διαστρεβλώσω τα πράγματα...


μιλαω απο προσωπική και μονο πείρα..

στο πρώτο παιδι μου έκανα ΟΛΕΣ τις εξετάσεις..ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ...

τελικα όταν γέννησα πρόωρα και ο γιατρός αργησε να βαλει οξυγονο..με κακο αποτέλεσμα...(οχι πολυ μεν ..αλλα)

στα επομενα δεν εκανα τιποτα...και βγηκαν μια χαρα...

αυτο ηθελα μονο να πω!!

επίσης ξερω κοπελα που σταματησε εγκυμοσύνη μετα την β επίπεδου γιατι έδειχνε προβλήματα καρδιας στο μωρο...και 3 χρονια αργότερα , το αλλο της παιδάκι εμφάνισε παρομοιο πρόβλημα...

αν ειν αι γραφτο να περάσεις μια δοκιμασία,α απο οποιο δρομο και να πας ..θα καταληξεις να την περάσεις..προσωπική και μονο εκτίμηση ...

καμια σχεση δεν εχει με την εξωσωματική που ειπε καποια..

επισης θεωρω πως δεν αγχωνει αυτη η λογικη, αντιθετα σε βοηθαει να το παρεις χαλαρά..γιατι ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...ετσι γλυτωνεις αυτη την ψυχοφθορα διαδικασια..

αυτα...

ελπιζω να καταλαβε , τουλάχιστον η κοπελα που εβαλε το θεμα την λογικη μου..

σορρυ αν παρερμηνεύτηκε

30apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 2:35 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Είναι αρκετά δύσκολη απόφαση να προβεί μια κοπέλα σε αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης. Προσωπικά το έζησα πολύ πρόσφατα αυτό το δίλημμα. Να τολμήσω να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο αυτή με τους κινδύνους που ενέχει ή να ελπίζω στο καλύτερο και στα καλά ποσοστά και ας υπήρχε μια τόσο επίφοβη ένδειξη για σύνδρομο down...?
Εγώ δεν είχα καμία πίεση από το γιατρό μου, αντιθέτως, μου έλεγε να περιμένω. Η περιπτωσή μου δεν ήταν ίδια βέβαια, οπότε δε γνωρίζω τη σοβαρότητα της μονήρους ομφαλικής αρτηρίας ούτε είμαι γιατρός!
Πάντως αυτό που με ενημέρωσε ο γιατρός μου είναι ότι τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακέντησης είναι κατα 99,98% ακριβη. Προφανώς για να μην πουν 100% οι ερευνητές πετούν ένα 99,98% για να είναι καλυμμένοι.
Οπως και να έχει, εγώ τα εμπιστεύτηκα όπως θα τα εμπιστευόμουν και αν ήταν αρνητικά. Ετσι διώχνω τελείως το αγχος από το μυαλό μου και κοιτάζω να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου!! Σου εύχομαι να τα εμπιστευτείς κι εσύ όπως και οποιαδήποτε κοπέλα περάσει από αυτή τη δοκιμασία και να απολαύσεις κι εσύ την εγκυμοσύνη σου.

31apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 4:08 am

anabela


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια γεια σας δεν ειμαι εγγυος αλλα προσπαθω να μεινω. Ειδα το θεματακι σας εδω. Ποτε κρινεται πως μια γυναικα πρεπει να κανει αμνιοπαρακεντιση??? Ποια η διαδικασια? Ποναει?? Επισης εχει μεγαλο κοστος??? η καλυπτεται απο καποιο ταμειο? Ετσι ενημερωτικα για να ξερω

32apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 4:33 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anabela έγραψε:Κοριτσια γεια σας δεν ειμαι εγγυος αλλα προσπαθω να μεινω. Ειδα το θεματακι σας εδω. Ποτε κρινεται πως μια γυναικα πρεπει να κανει αμνιοπαρακεντιση??? Ποια η διαδικασια? Ποναει?? Επισης εχει μεγαλο κοστος??? η καλυπτεται απο καποιο ταμειο? Ετσι ενημερωτικα για να ξερω

Μείνε με το καλό έγκυος .....και αχρείαστη να σου είναι η αμνιοπαρακέντηση...

Όσο για το πότε μια γυναίκα πρέπει να την κάνει???

Όταν σκοπεύει να μην κρατήσει το μωρό , αν αυτό έχει κάποιο πρόβλημα.!!


Αλλιώς είναι τσάμπα ταλαιπωρία!

33apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 6:29 am

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω ειχα κανει αλλα βγηκαν με προβλημα και οντως ετσι ηταν αλλα ξερω οτι αμα τα πρωτα βγουν οκ και τα επομενα δεν προκειται να αλλαξουν!

34apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 6:30 am

elena1983


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bou-boukitsa έγραψε:

Μείνε με το καλό έγκυος .....και αχρείαστη να σου είναι η αμνιοπαρακέντηση...

Όσο για το πότε μια γυναίκα πρέπει να την κάνει???

Όταν σκοπεύει να μην κρατήσει το μωρό , αν αυτό έχει κάποιο πρόβλημα.!!


Αλλιώς είναι τσάμπα ταλαιπωρία!

Εγώ πάντως θα έκανα αμνιοπαρακέντηση είτε υπήρχε λόγος είτε όχι. Απλά για να είμαι σίγουρη. Είναι κάτι πάρα πολύ απλό, δεν πονάει, ο κίνδυνος για το έμβρυο είναι μηδαμινός...Δε νομίζω στις μέρες μας να επέλεγε μία γυναίκα να φέρει στον κόσμο ένα άρρωστο παιδί...

35apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 12:26 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena1983 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

Μείνε με το καλό έγκυος .....και αχρείαστη να σου είναι η αμνιοπαρακέντηση...

Όσο για το πότε μια γυναίκα πρέπει να την κάνει???

Όταν σκοπεύει να μην κρατήσει το μωρό , αν αυτό έχει κάποιο πρόβλημα.!!


Αλλιώς είναι τσάμπα ταλαιπωρία!

Εγώ πάντως θα έκανα αμνιοπαρακέντηση είτε υπήρχε λόγος είτε όχι. Απλά για να είμαι σίγουρη. Είναι κάτι πάρα πολύ απλό, δεν πονάει, ο κίνδυνος για το έμβρυο είναι μηδαμινός...Δε νομίζω στις μέρες μας να επέλεγε μία γυναίκα να φέρει στον κόσμο ένα άρρωστο παιδί...



Αρα δεν θα την έκανες χωρις λογο..για εσένα θα υπήρχε λόγος αφου δεν θα ήθελες να φέρεις ενα άρρωστο παιδί στον κοσμο....

Και πίστεψε με υπάρχουν πολλες γυναίκες που θα προτιμούσαν να φέρουν ενα άρρωστο παιδάκι στον κόσμο , πάρα να το σκοτώσουν...

36apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Σαβ Αυγ 25, 2012 1:36 pm

elena1983


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Bouboukitsa εννοώ ότι θα την έκανα ούτως ή άλλως είτε υπήρχε λόγος-ένδειξη από αυχενική, ΡΑΡΡ-Α κλπ είτε όχι, δηλαδή οι υπόλοιπες ενδείξεις να ήταν φυσιολογικές. Χωρίς να θέλω να κριτικάρω την άποψή σου, και απλά επειδή το υπογράμμισες, το να γεννήσω ένα παιδί υγιές που να μπορεί να ανταπεξέλθει στη ζωή είναι για μένα πολύ σημαντικό. Το να γεννήσω όμως ένα άρρωστο παιδί, ή με κάποιο γενετικό νόσημα ή σύνδρομο, δε με ενδιαφέρει. Σκέψου ότι κάποια στιγμή οι γονείς φεύγουν, και το παιδί αυτό θα πρέπει να σταθεί μόνο του στην κοινωνία. Τότε τι; Θα μπει σε ένα ίδρυμα; Και γενικότερα, τι ποιότητα ζωής θα μπορέσει να λάβει; Θεωρώ ότι η επιστήμη λειτουργεί προς όφελος όλων μας.

37apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Κυρ Αυγ 26, 2012 12:31 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena1983 έγραψε:Bouboukitsa εννοώ ότι θα την έκανα ούτως ή άλλως είτε υπήρχε λόγος-ένδειξη από αυχενική, ΡΑΡΡ-Α κλπ είτε όχι, δηλαδή οι υπόλοιπες ενδείξεις να ήταν φυσιολογικές. Χωρίς να θέλω να κριτικάρω την άποψή σου, και απλά επειδή το υπογράμμισες, το να γεννήσω ένα παιδί υγιές που να μπορεί να ανταπεξέλθει στη ζωή είναι για μένα πολύ σημαντικό. Το να γεννήσω όμως ένα άρρωστο παιδί, ή με κάποιο γενετικό νόσημα ή σύνδρομο, δε με ενδιαφέρει. Σκέψου ότι κάποια στιγμή οι γονείς φεύγουν, και το παιδί αυτό θα πρέπει να σταθεί μόνο του στην κοινωνία. Τότε τι; Θα μπει σε ένα ίδρυμα; Και γενικότερα, τι ποιότητα ζωής θα μπορέσει να λάβει; Θεωρώ ότι η επιστήμη λειτουργεί προς όφελος όλων μας.

Τι ίδιο μπορεί να συμβεί και σε ένα παιδί που θα γεννηθεί ΄΄φυσιολογικό΄΄΄....μπορεί να πάθει κάποιο ατυχημα ..κλπ....αυτό τι θα κάνει όταν φύγουν οι γονεις? αυτό εννοούσα και εγω, χωρις κριτική διάθεση βεβαια...

πάντως η αμνιοπαρακεντηση εχει και συνεπειες, όπως απόβολή , εναρξη συσπάσεων , προωρο τοκρτο ,κλπ..

και τελος το ποιο σημαντικό ,...παιδια που έχουν διαγνωστεί με κάπιο πρόβλημα γεννηθηκαν μια χαρα(οπότε σε εκείνη την περίπτωση έχεις σταματησει μια εγκυμοσυνη που θα έκανες ενα υγιές παιδι ...

και από την άλλη εχει τυχει όλες οι εξαιτασεις να είναι τέλειες και από επιπλοκές στην γεννα , η απλα επειδη δεν διαγνωστηκε , να βγουν παιδια με πρόβλημα...

38apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τρι Αυγ 28, 2012 3:50 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
elena1983 έγραψε:Bouboukitsa εννοώ ότι θα την έκανα ούτως ή άλλως είτε υπήρχε λόγος-ένδειξη από αυχενική, ΡΑΡΡ-Α κλπ είτε όχι, δηλαδή οι υπόλοιπες ενδείξεις να ήταν φυσιολογικές. Χωρίς να θέλω να κριτικάρω την άποψή σου, και απλά επειδή το υπογράμμισες, το να γεννήσω ένα παιδί υγιές που να μπορεί να ανταπεξέλθει στη ζωή είναι για μένα πολύ σημαντικό. Το να γεννήσω όμως ένα άρρωστο παιδί, ή με κάποιο γενετικό νόσημα ή σύνδρομο, δε με ενδιαφέρει. Σκέψου ότι κάποια στιγμή οι γονείς φεύγουν, και το παιδί αυτό θα πρέπει να σταθεί μόνο του στην κοινωνία. Τότε τι; Θα μπει σε ένα ίδρυμα; Και γενικότερα, τι ποιότητα ζωής θα μπορέσει να λάβει; Θεωρώ ότι η επιστήμη λειτουργεί προς όφελος όλων μας.

Συμφωνώ μαζί σου... για ένα περίεργο λόγο ήμουν σχετικά κατά της αμνιοπαρακέντησης για μη σημαντικό λόγο, όμως όταν τελικά χρειαστηκε να κάνω την προηγούμενη εβδομάδα και είδα πόσο λυτρώνει να ξέρεις τι συμβαίνει με το έμβρυο που έχεις στα σπλάχνα σου, αποφάσισα ότι και στο δεύτερο παιδί με το καλό θα την κάνω για να ξέρω τι μας περιμένει.

39apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 11:07 am

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και γω την εκανα χωρις να υπαρχουν ενδειξεις...σιγουρα το μελλον μπορει να παρουσιασει διαφορες καταστασεις στον καθενα απο μας...αυτο δεν σημαινει ομως πως εμεις θα πρεπει να καθομαστε σαν απλοι παρατηρητες και να μην προσπαθουμε να διορθωσουμε καποια πραγματα...οσο για το θεμα:να το γεννησω αρρωστο η να το σκοτωσω,δεν ειναι τοσο απλο το διλλημα...ειναι μια κατασταση ιδιαιτερα ψυχοφθορα και ειλικρινα δεν ξερω αν ενα παιδι με σοβαρο προβλημα θα μπορουσε να επιβιωσει μετα την απωλεια των γονεων του...τωρα απο κει και περα αν κατι θεος φυλαξει συμβει σε καποιον στο μελλον αυτο αναγκαστηκα θα το αντιμετωπισει...ας μην ειμαστε λοιπον μοιρολατρες και ας εμπιστευτουμε την επιστημη που στην συγκεκρημενη περιπτωση βοηθαει...επισης δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν προβληματικα τα αποτελεσματα στην αμνιο και το μωρο να γεννηθει υγειες.

40apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 1:15 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astrellita έγραψε:.οσο για το θεμα:να το γεννησω αρρωστο η να το σκοτωσω,δεν ειναι τοσο απλο το διλλημα...ειναι μια κατασταση ιδιαιτερα ψυχοφθορα και ειλικρινα δεν ξερω αν ενα παιδι με σοβαρο προβλημα θα μπορουσε να επιβιωσει μετα την απωλεια των γονεων του..

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΛΛΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥς.
ΝΑ ΣΚΟΤΏΣΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΑΙΔΙ , Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΉΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΉΣΕΙ???

ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙς ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ??

ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΩς Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΑΝ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΚΕΑΔΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩς ΟΧΙ..




.τωρα απο κει και περα αν κατι θεος φυλαξει συμβει σε καποιον στο μελλον αυτο αναγκαστηκα θα το αντιμετωπισει...ας μην ειμαστε λοιπον μοιρολατρες και ας εμπιστευτουμε την επιστημη που στην συγκεκρημενη περιπτωση βοηθαει.

..επισης δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν προβληματικα τα αποτελεσματα στην αμνιο και το μωρο να γεννηθει υγειες.



ΕΠΙΣΗς ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙς ΛΑΘΟς ,
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΦΙΛΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...

ΑΛΛΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟς!!

ΟΠΟΤΕ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑς ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙς ΠΟΤΕ ΑΝ ΟΝΤΩς ΘΑ ΓΕΝΝΙΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

41apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 2:29 pm

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:αχ βρε κορίτσια...

γιατί μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία?

από προσωπική πείρα ,πιστεύω πως αν είναι να σου τύχει κάτι....αν είναι γραφτό να αντιμετωπίσεις κάτι ...θα γίνει..

τόσα παιδιά έχουν πει οι γιατροί ότι θα έχουν πρόβλημα και γεννήθηκαν τέλεια (για όσους το κράτησαν τελικά για να το δουν βέβαια) ..

και τόσες χιλιάδες άλλες περιπτώσεις που όλες οι εξετάσεις ήταν τέλειες και γεννήθηκαν παιδιά με πρόβλημα..


απλά άλλη μια μέθοδος για να μας τα παίρνουν είναι το άμνιο!!

Θα διαφωνησω. Με την αμνιοπαρακεντηση παιρνεις το γεννετικο υλικο του εμβρυου κ το αναλυεις. Αν σου πουν οτι υπαρχει γεννετικη ανωμαλια σημαινει οτι οντως υπαρχει κ δεν γινεται δυστυχως να γεννηθει υγειες παιδακι.

42apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 3:05 pm

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
astrellita έγραψε:.οσο για το θεμα:να το γεννησω αρρωστο η να το σκοτωσω,δεν ειναι τοσο απλο το διλλημα...ειναι μια κατασταση ιδιαιτερα ψυχοφθορα και ειλικρινα δεν ξερω αν ενα παιδι με σοβαρο προβλημα θα μπορουσε να επιβιωσει μετα την απωλεια των γονεων του..

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΛΛΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥς.
ΝΑ ΣΚΟΤΏΣΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΑΙΔΙ , Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΉΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΉΣΕΙ???

ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙς ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ??

ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΩς Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΑΝ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΚΕΑΔΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩς ΟΧΙ..




.τωρα απο κει και περα αν κατι θεος φυλαξει συμβει σε καποιον στο μελλον αυτο αναγκαστηκα θα το αντιμετωπισει...ας μην ειμαστε λοιπον μοιρολατρες και ας εμπιστευτουμε την επιστημη που στην συγκεκρημενη περιπτωση βοηθαει.

..επισης δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν προβληματικα τα αποτελεσματα στην αμνιο και το μωρο να γεννηθει υγειες.



ΕΠΙΣΗς ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙς ΛΑΘΟς ,
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΦΙΛΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...

ΑΛΛΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟς!!

ΟΠΟΤΕ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑς ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙς ΠΟΤΕ ΑΝ ΟΝΤΩς ΘΑ ΓΕΝΝΙΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.


Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενη? Τι ασθενεια ειχαν πει οτι εχει το μωρακι που τελικα γεννηθηκε υγιεστατο? Γιατι αν κρινω απο αυτα που εμαθα στο πανεπιστημιο αν το DNA λεει οτι εχεις καποια τρισωμια τοτε την εχεις. Κ εκτος απο το νταουν (τρισωμια 21) υπαρχουν κ αλλες χειροτερες. Ψαξε λιγακι πχ την τρισωμια 18 κ τι συμβαινει σε ενα παιδακι που την εχει.

Οσο για το αν θα επιλεξει καποια μαμα τον τερματισμο μιας τετοιας κυησης ειναι δικαιωμα της. Καποιες φορες, κ το τονιζω, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ειναι προτιμοτερο να τερματησεις μια κυηση παρα να φερεις στον κοσμο ενα παιδακι που θα ταλαιπωρειται κ θα πεθανει σε 2 το πολυ χρονια. Αν παρολα αυτα καποια μητερα θεωρει οτι το παιδι εχει το αναφαιρετο δικαιωμα να γεννηθει εστω κ αν ειναι να ζησει 1 μερα τοτε επιλεγει να το γεννησει. Δεν πρεπει να κρινουμε ουτε τη μια επιλογη ουτε την αλλη.

Δεν θελω να τρομαξω καμια μανουλα αλλα υπαρχουν περιπτωσεις (πχ αν το PAPPA δειξει αυξημενη πιθανοτητα η αν υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια) που καλο θα ηταν να γινεται αμνιοπαρακεντηση. Κ αυτο οχι απαραιτητα για να αποφασισεις αν θα τερματιστει η κυηση σε περιπτωση που το εμβρυο πασχει αλλα γιατι οπως αναφερθηκε κ πιο πανω ισως να θες να προετοιμαστεις τοσο ψυχολογικα οσο κ γνωστικα για το πως θα πρεπει να φροντισεις το παιδι που θα φερεις στον κοσμο.

43apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 9:31 pm

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ντοριτακι συμφωνω απολυτα μαζι σου....δεν εχω κατι αλλο να προοσθεσω εκτος απο το οτι δεν θα πρεπενα κρινουμε τοσο σκληρα με τετοιου ειδους λεξεις(σκοτωσεις) την αποφαση που εχουν παρει η προσπαθουν να παρουν πολλες κοπελες,η οποιες ειναι ιδιαιτερα φορτισμενες συναισθηματικα και ουτως η αλλως κουβαλανε μεγαλο βαρος μεσα τους...αν ακολουθησουμε την αντιθετη αποψη και λογικη τοτε δεν θα πρεπει να κανουμε καμμια εξεταση ,ουτε υπερηχους ,ουτε Β επιπεδου,ουτε τιποτα...να κατσουμε σε μια καρεκλα και να περημενουμε μοιρολατρικα να δουμε τι θα μας φερει η ζωη να αντιμετωπισουμε...να μην πιστευουμε στους γιατρους και στις θεραπειες τους παρα μονο στα θαυματα!!!

44apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 11:11 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
doritaki έγραψε:

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενη? Τι ασθενεια ειχαν πει οτι εχει το μωρακι που τελικα γεννηθηκε υγιεστατο? Γιατι αν κρινω απο αυτα που εμαθα στο πανεπιστημιο αν το DNA λεει οτι εχεις καποια τρισωμια τοτε την εχεις. Κ εκτος απο το νταουν (τρισωμια 21) υπαρχουν κ αλλες χειροτερες. Ψαξε λιγακι πχ την τρισωμια 18 κ τι συμβαινει σε ενα παιδακι που την εχει.

Οσο για το αν θα επιλεξει καποια μαμα τον τερματισμο μιας τετοιας κυησης ειναι δικαιωμα της. Καποιες φορες, κ το τονιζω, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ειναι προτιμοτερο να τερματησεις μια κυηση παρα να φερεις στον κοσμο ενα παιδακι που θα ταλαιπωρειται κ θα πεθανει σε 2 το πολυ χρονια. Αν παρολα αυτα καποια μητερα θεωρει οτι το παιδι εχει το αναφαιρετο δικαιωμα να γεννηθει εστω κ αν ειναι να ζησει 1 μερα τοτε επιλεγει να το γεννησει. Δεν πρεπει να κρινουμε ουτε τη μια επιλογη ουτε την αλλη.


doritaki είχε διαγνωστεί με σύνδρομο down , οι γονείς αποφάσισαν να το κρατήσουν ,έταξαν στην Παναγία για να τους βοηθήσει .... γεννήθηκε ένα υγιέστατο κοριτσάκι που σήμερα πάει δημοτικό, πανέξυπνο!


Οσο γιαυτό που λες πως ειναι προτιμότερο να μην γεννηθεί, αν εχει πρόβλημα...

δυστυχώς όσες φορές και να το ακούσω δεν μπορώ να συμφωνήσω!!

θα σκότωνε μια μανούλα το παιδάκι που ήδη έχει να εμενε κατάκοιτο, αν της έλεγνα πως έχει μόνο 2 χρόνια ζωής, αν έμενε ανάπηρο???

Γιατί είναι διαφορετικό μέσα στην κοιλιά? επειδή δεν το έχουμε δει ακόμη? δεν εχουμε δεθεί μαζί του??

παλι ψυχούλα είναι!

προτιμάει δηλ μια γυναίκα να είναι μαμα ενός νεκρού παιδιού , παρά ενός με πρόβλήμα??? δεν είναι λίγο εγωιστικό ?

45apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Τετ Σεπ 05, 2012 11:46 pm

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θαυμαζω αυτες που αποφασιζουν να κρατησουν ενα τετοιο παιδακι,και που στηριζουν την αποφαση τους,χωρις αυτο να καταληξει σε ιδρυμα,εγω θα το κανα μονο αν καποιος μου εξασφαλιζε πως θα ζησω οσο χρειαστει για να ειμαι παντα διπλα του...

46apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:04 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό αν δεν του τύχει. Εγώ ήθελα να ξέρω (υπήρχε βέβαια λόγος) γιατί μόνο έτσι ησύχασα και μπορώ και κοιμάμαι τα βράδια.
Επίσης εξαρτάται τι σύνδρομο έχει ένα παιδάκι. Είναι άλλο ένα παιδάκι να έχει down (τρισευτυχισμένα πλάσματα) και άλλο να έχει Edwards.
Επίσης παίζει ρόλο και η χώρα. Αλλο να ζεις στην Σουηδία και άλλο στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καν δρόμοι για τέτοια παιδάκια.
Αρα η κάθε μαμά ξέρει τι πρέπει να κάνει και η απόφαση είναι δική της. Επίσης το σκοτώνει είναι λίγο βαρύ και σκεφτείτε πως ίσως μπάινουν κοπέλες εδώ που ε΄χουν αυτό το δίλημμα κρίμα να διαβάζουν τέτοια πράγματα!

47apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:09 am

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ετσι ακριβως μαριαναστασια,συμφωνω σε ολα οσα ειπες...και το σκοτωνει ειναι πολυ βαρυ...

48apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:28 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astrellita έγραψε:θαυμαζω αυτες που αποφασιζουν να κρατησουν ενα τετοιο παιδακι,και που στηριζουν την αποφαση τους,χωρις αυτο να καταληξει σε ιδρυμα,εγω θα το κανα μονο αν καποιος μου εξασφαλιζε πως θα ζησω οσο χρειαστει για να ειμαι παντα διπλα του...


astrellita μου αυτό δεν το ξέρουμε ούτε για τα παιδάκια που κάνουμε και είναι καλά!
αν το σκεφτείς κανείς μας δεν ξερει αν θα ζει αυριο!

49apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:30 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
astrellita έγραψε:θαυμαζω αυτες που αποφασιζουν να κρατησουν ενα τετοιο παιδακι,και που στηριζουν την αποφαση τους,χωρις αυτο να καταληξει σε ιδρυμα,εγω θα το κανα μονο αν καποιος μου εξασφαλιζε πως θα ζησω οσο χρειαστει για να ειμαι παντα διπλα του...


astrellita μου αυτό δεν το ξέρουμε ούτε για τα παιδάκια που κάνουμε και είναι καλά!
αν το σκεφτείς κανείς μας δεν ξερει αν θα ζει αυριο!

Ναι αλλά αν ένα παιδί είναι υγιές μετά τα 18 ζει και μόνο του αυτό μάλλον εννοεί η φίλη!

50apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 2 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:33 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
astrellita έγραψε:θαυμαζω αυτες που αποφασιζουν να κρατησουν ενα τετοιο παιδακι,και που στηριζουν την αποφαση τους,χωρις αυτο να καταληξει σε ιδρυμα,εγω θα το κανα μονο αν καποιος μου εξασφαλιζε πως θα ζησω οσο χρειαστει για να ειμαι παντα διπλα του...

Εξέφρασες απόλυτα αυτό που νιώθω κι εγώ... από εμένα, μπράβο...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις