Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
89 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 89 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:39 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
astrellita έγραψε:θαυμαζω αυτες που αποφασιζουν να κρατησουν ενα τετοιο παιδακι,και που στηριζουν την αποφαση τους,χωρις αυτο να καταληξει σε ιδρυμα,εγω θα το κανα μονο αν καποιος μου εξασφαλιζε πως θα ζησω οσο χρειαστει για να ειμαι παντα διπλα του...


astrellita μου αυτό δεν το ξέρουμε ούτε για τα παιδάκια που κάνουμε και είναι καλά!
αν το σκεφτείς κανείς μας δεν ξερει αν θα ζει αυριο!

Ναι αλλά αν ένα παιδί είναι υγιές μετά τα 18 ζει και μόνο του αυτό μάλλον εννοεί η φίλη!

ναι θεωρητικά ζει, αλλα πως φτανει στα 18 αν μεινει μονο μικρό??

κανείς δεν χάνεται! όλα βρίσκουν το δρόμο τους!

αν ενα υγιες παιδι παθει ατυχημα μεγαλο και μεινει φυτο η ανάπηρο? και οι γονεις είναι πια μεγάλοι? θα του κάνανε ευθανασία??

αυτό εννοώ!!

το θέμα ειναι πως όλοι λεμε πως αν τύχαινε σε ενα από τα παιδια που εχουμε θα το αντιμετωπίζαμε, ενω σε αυτό στην κοιλιά όχι!

ενώ\, ειναι το ιδιο ζωντανα και τα δυο, απλα αυτο στην κοιλια επειδη δεν το εχεις δει αποφασίζεις διακοπη κυησης.

52apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:41 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astrellita έγραψε:ετσι ακριβως μαριαναστασια,συμφωνω σε ολα οσα ειπες...και το σκοτωνει ειναι πολυ βαρυ...

οκ αντι για σκοτώνεις , λεμε ΄΄κανεις διακοπή κύησης΄΄ ..

το αποτέλεσμα το ίδιο δεν είναι? δεν σταματάει μια ζωή ?

το να παίζουμε με τις λέξεις σε τι βοηθάει??

53apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:41 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Maryanastasia έγραψε:Εγώ πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό αν δεν του τύχει. Εγώ ήθελα να ξέρω (υπήρχε βέβαια λόγος) γιατί μόνο έτσι ησύχασα και μπορώ και κοιμάμαι τα βράδια.
Επίσης εξαρτάται τι σύνδρομο έχει ένα παιδάκι. Είναι άλλο ένα παιδάκι να έχει down (τρισευτυχισμένα πλάσματα) και άλλο να έχει Edwards.
Επίσης παίζει ρόλο και η χώρα. Αλλο να ζεις στην Σουηδία και άλλο στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καν δρόμοι για τέτοια παιδάκια.
Αρα η κάθε μαμά ξέρει τι πρέπει να κάνει και η απόφαση είναι δική της. Επίσης το σκοτώνει είναι λίγο βαρύ και σκεφτείτε πως ίσως μπάινουν κοπέλες εδώ που ε΄χουν αυτό το δίλημμα κρίμα να διαβάζουν τέτοια πράγματα!

Προσωπικά έφτασα σε ένα βήμα πριν από αυτή την απόφαση. Εκανα την εξέταση γνωρίζοντας ότι αν τα αποτελέσματα έδειχναν σύνδρομο Down θα σταματούσα την κύηση. Ευτυχώς όλα ήταν καλά και εύχομαι αυτή την ανακούφιση που πήρα να την πάρει κάθε γυναίκα που περνάει αυτό το στάδιο...
Δε νιώθω τύψεις για αυτή τη σκέψη μου. Πλέον οι περισσότερες γεννάμε 1 με 2 παιδιά σε αυτή την κοινωνία που δεν επιτρεπει τη διαφορετικότητα, δεν προσφέρει καμια ουσιαστική βοήθεια σε όσους πάσχουν, γιατί, εφόσον είναι στο χέρι μου η επιστήμη να μην εξασφαλίσω ότι αυτά τα παιδιά θα είναι γερά να προχωρήσουν και μόνα τους όταν εγώ δε θα μπορώ να τα βοηθήσω? Μονο και μονο για να γεννήσω? και να λέγομαι μητέρα? Μα μητέρα λέγεται (κατα τη γνώμη μου) εκείνη που θα κάνει το παν για να εξασφαλίσει ανθρώπινες συνθήκες για τη ζωή των παιδιών της, όχι μόνο να τα φέρει σε αυτήν.

Συγνώμη αν φαίνεται εγωιστικό ή παράλογο, αλλά για μένα αυτό είναι στάση ζωής και προσωπική άποψη.

54apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:45 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σημειωτέον: Παρά την απόφαση που θα επαιρνα, εξακολουθώ να σέβομαι απόλυτα τις γυναίκες που μεγαλώνουν παιδιά με προβλήματα. Είτε το γνώριζαν είτε όχι. Είτε τα είχαν εκ γενετής είτε τα απέκτησαν στην πορεία της ζωής τους. Αυτές δεν είναι μονο μητέρες, είναι ηρωίδες.

55apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:50 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επειδή έχω δουλέψει με παιδιά με σύνδρομο down όχι δεν θα διέκοπτα την κύηση. Ειναι ιδιαίτερα χαρούμενα παιδιά που δίνουν στους γονείς τους μόνο χαρά!

Ενα παιδί με σύνδρομο down μπορεί ακόμα και να μείνει μόνο του κάποια στιγμή.

Τα πάντα εξαρτώνται.

Με τις λέξεις παίζω γιατί σκέφτηκα απλά πως ίσως μπει μία κοπέλα εδώ μέσα που σκέφτεται κάτι τέτοιο και είναι κρίμα να δει την λέξη σκοτώνω αλλιώς ναι στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι!

56apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:50 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
path_83 έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:Εγώ πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό αν δεν του τύχει. Εγώ ήθελα να ξέρω (υπήρχε βέβαια λόγος) γιατί μόνο έτσι ησύχασα και μπορώ και κοιμάμαι τα βράδια.
Επίσης εξαρτάται τι σύνδρομο έχει ένα παιδάκι. Είναι άλλο ένα παιδάκι να έχει down (τρισευτυχισμένα πλάσματα) και άλλο να έχει Edwards.
Επίσης παίζει ρόλο και η χώρα. Αλλο να ζεις στην Σουηδία και άλλο στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καν δρόμοι για τέτοια παιδάκια.
Αρα η κάθε μαμά ξέρει τι πρέπει να κάνει και η απόφαση είναι δική της. Επίσης το σκοτώνει είναι λίγο βαρύ και σκεφτείτε πως ίσως μπάινουν κοπέλες εδώ που ε΄χουν αυτό το δίλημμα κρίμα να διαβάζουν τέτοια πράγματα!

Προσωπικά έφτασα σε ένα βήμα πριν από αυτή την απόφαση. Εκανα την εξέταση γνωρίζοντας ότι αν τα αποτελέσματα έδειχναν σύνδρομο Down θα σταματούσα την κύηση. Ευτυχώς όλα ήταν καλά και εύχομαι αυτή την ανακούφιση που πήρα να την πάρει κάθε γυναίκα που περνάει αυτό το στάδιο...
Δε νιώθω τύψεις για αυτή τη σκέψη μου. Πλέον οι περισσότερες γεννάμε 1 με 2 παιδιά σε αυτή την κοινωνία που δεν επιτρεπει τη διαφορετικότητα, δεν προσφέρει καμια ουσιαστική βοήθεια σε όσους πάσχουν, γιατί, εφόσον είναι στο χέρι μου η επιστήμη να μην εξασφαλίσω ότι αυτά τα παιδιά θα είναι γερά να προχωρήσουν και μόνα τους όταν εγώ δε θα μπορώ να τα βοηθήσω? Μονο και μονο για να γεννήσω? και να λέγομαι μητέρα? Μα μητέρα λέγεται (κατα τη γνώμη μου) εκείνη που θα κάνει το παν για να εξασφαλίσει ανθρώπινες συνθήκες για τη ζωή των παιδιών της, όχι μόνο να τα φέρει σε αυτήν.

Συγνώμη αν φαίνεται εγωιστικό ή παράλογο, αλλά για μένα αυτό είναι στάση ζωής και προσωπική άποψη.

χαίρομαι που είναι καλά το παιδάκι σου και δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτη την δοκιμασία!!1

ευχομαι μια τελειόμηνη , ευκολη εγκυμοσύνη από εδω και πέρα!!

έχουμε τελειως άλλη σταση ζωής , αλλά πάλι όλες μανούλες είμαστε!

57apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:53 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:Επειδή έχω δουλέψει με παιδιά με σύνδρομο down όχι δεν θα διέκοπτα την κύηση. Ειναι ιδιαίτερα χαρούμενα παιδιά που δίνουν στους γονείς τους μόνο χαρά!

Ενα παιδί με σύνδρομο down μπορεί ακόμα και να μείνει μόνο του κάποια στιγμή.

Τα πάντα εξαρτώνται.

Με τις λέξεις παίζω γιατί σκέφτηκα απλά πως ίσως μπει μία κοπέλα εδώ μέσα που σκέφτεται κάτι τέτοιο και είναι κρίμα να δει την λέξη σκοτώνω αλλιώς ναι στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι!

Ισως κάποιες τις αποτρέψει αυτη η λεξούλα όμως, γιατι οι γιατροί τα λένε ωραιοποιημένα.. πολλές δεν εχουν ιδέα για την όλη διαδικασία ..πως γίνεται...τι νοιώθει το μωρο κλπ..
υπάρχουν βέβαια χιλιάδες βιντεο στο youtube ,,αλλα κανείς δεν ψάχνει..

58apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:55 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγώ έχω κάνει άμνιο δε νομίζω πως υπέβαλα το μωρό μου σε καμία επώδυνη διαδικασία!

59apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:55 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
bou-boukitsa έγραψε:
path_83 έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:Εγώ πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό αν δεν του τύχει. Εγώ ήθελα να ξέρω (υπήρχε βέβαια λόγος) γιατί μόνο έτσι ησύχασα και μπορώ και κοιμάμαι τα βράδια.
Επίσης εξαρτάται τι σύνδρομο έχει ένα παιδάκι. Είναι άλλο ένα παιδάκι να έχει down (τρισευτυχισμένα πλάσματα) και άλλο να έχει Edwards.
Επίσης παίζει ρόλο και η χώρα. Αλλο να ζεις στην Σουηδία και άλλο στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καν δρόμοι για τέτοια παιδάκια.
Αρα η κάθε μαμά ξέρει τι πρέπει να κάνει και η απόφαση είναι δική της. Επίσης το σκοτώνει είναι λίγο βαρύ και σκεφτείτε πως ίσως μπάινουν κοπέλες εδώ που ε΄χουν αυτό το δίλημμα κρίμα να διαβάζουν τέτοια πράγματα!

Προσωπικά έφτασα σε ένα βήμα πριν από αυτή την απόφαση. Εκανα την εξέταση γνωρίζοντας ότι αν τα αποτελέσματα έδειχναν σύνδρομο Down θα σταματούσα την κύηση. Ευτυχώς όλα ήταν καλά και εύχομαι αυτή την ανακούφιση που πήρα να την πάρει κάθε γυναίκα που περνάει αυτό το στάδιο...
Δε νιώθω τύψεις για αυτή τη σκέψη μου. Πλέον οι περισσότερες γεννάμε 1 με 2 παιδιά σε αυτή την κοινωνία που δεν επιτρεπει τη διαφορετικότητα, δεν προσφέρει καμια ουσιαστική βοήθεια σε όσους πάσχουν, γιατί, εφόσον είναι στο χέρι μου η επιστήμη να μην εξασφαλίσω ότι αυτά τα παιδιά θα είναι γερά να προχωρήσουν και μόνα τους όταν εγώ δε θα μπορώ να τα βοηθήσω? Μονο και μονο για να γεννήσω? και να λέγομαι μητέρα? Μα μητέρα λέγεται (κατα τη γνώμη μου) εκείνη που θα κάνει το παν για να εξασφαλίσει ανθρώπινες συνθήκες για τη ζωή των παιδιών της, όχι μόνο να τα φέρει σε αυτήν.

Συγνώμη αν φαίνεται εγωιστικό ή παράλογο, αλλά για μένα αυτό είναι στάση ζωής και προσωπική άποψη.

χαίρομαι που είναι καλά το παιδάκι σου και δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτη την δοκιμασία!!1

ευχομαι μια τελειόμηνη , ευκολη εγκυμοσύνη από εδω και πέρα!!

έχουμε τελειως άλλη σταση ζωής , αλλά πάλι όλες μανούλες είμαστε!

Ακριβώς! Κάθε γυναίκα, νυν μανούλα ή μέλλουσα έχει τις απόψεις της, τα βιώματά της κοκ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου, μακάρι όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι γερά, να έχουν τους γονείς τους κοντά και γενικώς να μην αντιμετωπίζονται τέτοια διλήμματα. Και μακάρι η κοινωνία να μπορέσει επιτέλους να εξανθρωπιστεί και να στηρίζει τέτοιες περιπτώσεις ή τουλάχιστον να μη χειροτερεύει τη ζωή τους...

60apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 12:58 am

path_83


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Maryanastasia έγραψε:εγώ έχω κάνει άμνιο δε νομίζω πως υπέβαλα το μωρό μου σε καμία επώδυνη διαδικασία!

Εμένα η μικρή μου ήταν η πρώτη φορά που κοιμόταν ξερή, ούτε που κατάλαβε τίποτα όπως μου είπαν και οι δύο γιατροί... Ενώ σε κάθε υπέρηχο κάνει τούμπες, εκεί κοιμόταν και δεν ξύπναγε. Οι χτύποι της καρδούλας της ούτε που επηρεάστηκαν...

Ισως είναι και θέμα γιατρού ή αναστάτωσης της εγκύου... δεν ξέρω.

61apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 1:35 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:εγώ έχω κάνει άμνιο δε νομίζω πως υπέβαλα το μωρό μου σε καμία επώδυνη διαδικασία!

οχι δεν ενοουσα το αμνιο! σε αυτο νομιζω η μαμα εχει ενοχλησεις καποιες φορες...

ενοουσα την διακοπη κυησης..,,την επιλεκτικη μειωση και την εκτρωση...
που επεμβαινεις στην ζωη του εμβρίου.

62apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 1:56 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α οκ ! Ε μα βέβαια στην έκτρωση καταλαβαίνει το έμβρυο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!! Εδώ επιτρέπεται μέχρι την 24η εβδομάδα το οποίο΄εγώ προσωπικά θεωρώ άισχος!!

63apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 3:13 am

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια εχει ανοιχτει εδω το πιο δυσκολο κ στενοχωρο θεμα που θα μπορουσε να συζητηθει. Δεν ειναι ωραιο να τσακωνομαστε για το τι ειναι σωστο κ τι λαθος. Καθε ανθρωπος-γονιος εχει τη δικη του σταση ζωης κ πραττει αναλογα. Απλα μπουμπουκιτσα ισως καποιοι γονεις μπορουν να διαχειρηστουν πιο ευκολα την απωλεια μιας ψυχουλας που δεν γνωρησαν ποτε παρα μιας αλλης που παλευαν καποια χρονια για να της χαρησουν μια οσο πιο ανωδυνη, ανετη κ φυσιολογικη ζωη γινεται. Εχω ξαδερφη που γεννησε παιδακι (2η κυηση) με σοβαρο πολυ σπανιο γεννετικο νοσημα το οποιο μας αφησε μετα απο 30 μερες στην εντατικη. Το τι περασε αυτη η μανουλα 30 μερες κ ποσο ποναει ακομη το ξερει μονο η ιδια. Δεν μπορω να κατηγορησω λοιπον αυτη τη μανα που σε επομενη εγκυμοσυνη θελησε να ειναι σιγουρη οτι δεν υπαρχει η ιδια ασθενεια (συνδρομο νωτιαιας μυικης δυστροφιας ηταν) στο μωρο της. Υπήρχε 25% πιθανοτητα να το εχει κ ουσιαστηκα ειναι τυχερη που το πρωτο της παιδακι δεν το ειχε. Εκανε κ αλλο παιδακι με εξωσωματικη για να ελεγξει προ εμφυτευσης αν το εμβρυο ειναι απαλλαγμενο απο αυτα τα γονιδια κ εννοειται κ αμνιο για να επιβεβαιωσει οτι ολα ειναι καλα. Αν δεν ηταν, δεν θα το κρατουσε κ δεν την κατηγορω γιαυτο. Να σημειωσω βεβαια οτι η συγκεκριμενη ασθενεια δεν περιλαμβανεται στον ελεγχο ρουτινας κ γινεται ελεγχος μονο αν ηδη υπαρχει ιστορικο. Ας μην λεμε λοιπον βαρια λογια για γυναικες που επιλεγουν τον ας τον πουμε ευκολο δρομο. Ηρωιδες αυτες που δεν το κανουν μα μανουλες που πονανε πολυ κ αυτες που το κανουν. Ας επιλεγει καθε μια αυτο που μπορει να αντεξει χωρις να την επιβαρυνουμε...

Ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδακια κ δυναμη στις μανουλες να τα μεγαλωσουν σωστα κ με αγαπη!!

64apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 4:27 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
doritaki έγραψε:Κοριτσια εχει ανοιχτει εδω το πιο δυσκολο κ στενοχωρο θεμα που θα μπορουσε να συζητηθει. Δεν ειναι ωραιο να τσακωνομαστε για το τι ειναι σωστο κ τι λαθος. Καθε ανθρωπος-γονιος εχει τη δικη του σταση ζωης κ πραττει αναλογα. Απλα μπουμπουκιτσα ισως καποιοι γονεις μπορουν να διαχειρηστουν πιο ευκολα την απωλεια μιας ψυχουλας που δεν γνωρησαν ποτε παρα μιας αλλης που παλευαν καποια χρονια για να της χαρησουν μια οσο πιο ανωδυνη, ανετη κ φυσιολογικη ζωη γινεται. Εχω ξαδερφη που γεννησε παιδακι (2η κυηση) με σοβαρο πολυ σπανιο γεννετικο νοσημα το οποιο μας αφησε μετα απο 30 μερες στην εντατικη. Το τι περασε αυτη η μανουλα 30 μερες κ ποσο ποναει ακομη το ξερει μονο η ιδια. Δεν μπορω να κατηγορησω λοιπον αυτη τη μανα που σε επομενη εγκυμοσυνη θελησε να ειναι σιγουρη οτι δεν υπαρχει η ιδια ασθενεια (συνδρομο νωτιαιας μυικης δυστροφιας ηταν) στο μωρο της. Υπήρχε 25% πιθανοτητα να το εχει κ ουσιαστηκα ειναι τυχερη που το πρωτο της παιδακι δεν το ειχε. Εκανε κ αλλο παιδακι με εξωσωματικη για να ελεγξει προ εμφυτευσης αν το εμβρυο ειναι απαλλαγμενο απο αυτα τα γονιδια κ εννοειται κ αμνιο για να επιβεβαιωσει οτι ολα ειναι καλα. Αν δεν ηταν, δεν θα το κρατουσε κ δεν την κατηγορω γιαυτο. Να σημειωσω βεβαια οτι η συγκεκριμενη ασθενεια δεν περιλαμβανεται στον ελεγχο ρουτινας κ γινεται ελεγχος μονο αν ηδη υπαρχει ιστορικο. Ας μην λεμε λοιπον βαρια λογια για γυναικες που επιλεγουν τον ας τον πουμε ευκολο δρομο. Ηρωιδες αυτες που δεν το κανουν μα μανουλες που πονανε πολυ κ αυτες που το κανουν. Ας επιλεγει καθε μια αυτο που μπορει να αντεξει χωρις να την επιβαρυνουμε...

Ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδακια κ δυναμη στις μανουλες να τα μεγαλωσουν σωστα κ με αγαπη!!

doritaki δεν εχω πρόθεση να κρίνω καμία μανούλα!

απλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως ειναι δυνατον να σε ποναει λιγότερο το να επιλεγεις εσύ ποτε θα τελειώσει η ζωή του άλλου , από το να φτασει στο τελος ο άλλος μόνος του, όταν είναι η ώρα του ας πουμε...

επίσης πραγματικά θα μπορούσα πιο ευκολα να καταλαβω( οχι να το αποδεχτω, αλλα να καταλαβω την λογικη που καποιος προχωραει σε διακοπη ,οταν ειναι ενα πρόβλημα που το μωρο θα εχει όλη του τη ζωή...

αλλά δεν μπορω με τιποτα να δεχτω οτι ενα παιδακι που ξερεις οτι θα φυγει γρηγορα απο τη ζωη, σε μερες, μηνες η εστω λιγα χρονια, τελειωνεις τη ζωη του γρηγοροτερα...

αφού δεν εχεις τα διλληματα που λενε ολες οι κοπελες παραπανω , τι θα γινει οταν φυγεις απο τη ζωη κλπ.....γιατι να βαρυνεις τη συνείδηση σου με μια τετοια πραξη?? για να μην κουραστεις 10μ-20 μμερες? λιγους μηνες?...λίγα χρόνια έστω? για να εξασφαλίσεις οτι δεν θα πονέσεις?? μα ο πονος ειναι μεσα στην ζωη ....σιγουρα καποτε πονεμε όλοι μας!

καταλαβες πως το εννοω?
οχι ομως με κριτικη διαθεση ...απλα ξεπερνα λιγο τη λογική μου

65apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 5:23 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γιατι μιλατε μονο για την αμνιο παρακεντηση?η αυχενικη διαφανεια που ολες οι εγκυες κανουν -γιατι παροτρυνονται απο το γιατρο τους να την κανουν- τον ιδιο σκοπο δεν εχει?αν διακρινεις μια ανωμαλια να προλαβεις πριν προχωρησει η εγκυμοσυνη να κανεις τις περαιτερω ενεργειες για αμβλωση.εγω λοιπον στο πρωτο εκανα ολες τις εξετασεις σαν ψαρωμενη και αγχωμενη που ημουνα ομως τωρα στο δευτερο εχω σκοπο να κανω μονο τη β επιπεδου απο περιεργεια πιο πολυ και τπτ αλλο.και αυτο που θελει να μου στειλει ο θεος ας μου το στειλει..καποτε που δεν ειχαν ουτε υπερηχο πως ζουσανε δηλαδη κι εμεις σε λιγο θα κατασκευασουμε και μηχανημα συνεχους επικοινωνιας με το βρεφος για να μην χανουμε ουτε ενα παλμο του και παλι ικανοποιημενοι δε θα ειμαστε....αυτα ειχα να πω,δεν κρινω την κοπελα που ηδη περασε αυτο που περασε ειναι πολυ δυσκολο.ξερω ομως και κοπελα που εκανε τις εξετασεις τις κανονικα εκτος αμνιο)ολα ηταν τελεια και το παιδακι της γεννηθηκε με συνδρομο νταουν και προβλημα στην καρδια με κινδυνο να μη ζησει.μην εκθειαζουμε λοιπον την επιστημη τοσο πολυ,για τα λεφτα γινονται ολα και οχι για να εχω εγω και εσεις ενα υγιες παιδακι και να χαιρομαστε..αν θελει η δε θελει ο θεος..ολοι οι αλλοι περισσευουν..

66apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 7:13 am

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχει να κανει πως το βλεπει καθενας. Καταλαβαινω τι εννοεις μπουμπουκιτσα απλα δεν ξερω αν αυτο που λες θα μπορουσα να το κανω εγω αν ειχα μια εγκυμοσυνη η οποια δεν θα εδινε ενα υγειες παιδακι. Μπορει να εβρισκα τη δυναμη να το φερω στον κοσμο. Τωρα ομως η ιδεα κ μονο μου φαινεται τρομακτικη. Πιστευω οτι δεν θα το κρατουσα, εστω κ αν στα ματια πολλων αυτο φαινεται δολοφονια. Οσο για το αν θελει ή οχι ο θεος που ανεφερε η Αννα αυτό ειναι κατι υποκειμενικο. Αν καποιος δεν πιστευει στην υπαρξη του δεν μπορει να περιμενει κατι απο αυτον.
Κατανοω κ σεβομαι ολες τις αποψεις. Καθε ανθρωπος εχει τη δικη του οπτικη κ τη δικη του δυναμη ή αδυναμια να ανταπεξελθει σε καποιες καταστασεις. Θα κανει ο καθενας τις επιλογες του δεχομενος κ το τιμημα αυτων...

67apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 8:04 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επίσης βρε κορίτσια αφήστε τον Θεό εκεί που είναι...αν θέλει ο Θεός και αν θέλει ο Θεός!

68apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Πεμ Σεπ 06, 2012 9:19 am

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Maryanastasia"]Επίσης βρε κορίτσια αφήστε τον Θεό εκεί που είναι...αν θέλει ο Θεός και αν θέλει ο Θεός!

ναι παιδια αφηστε τον θεο ειδικα οταν ειναι μπροστα η maryanastasia γιατι κατι παθαινει.................αντε γεια

69apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Παρ Σεπ 07, 2012 12:30 am

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν μπορουμε να κρινουμε εαν ειναι σωστο η οχι, ουτε να πουμε πρεπει δεν πρεπει, μονο καποιος που το περασε μπορει να πει πραγματικα τι νοιωθει γιατι το εκανε και μετα πως συνεχιζει να ζει...σκεφτητε τι θα μπορουσε να παθει μια μαμα εαν γεννουσε ενα παιδακι καταδικασμενο να πεθανει μετα απο καποιους μηνες...τι θα παθενε αυτη η μαμα;;;αντικαταθλιπτικα,ψυχιατρους,εφιαλτες,πανικο...και αν ειχε και αλλο παιδακι;;;δεν θα ταν τρομερο ολο αυτο για την ψυχολογια του;;;δεν ξερω κοριτσια...μακρια απο ολες ολα αυτα....οπως και ναχει παντως τα παιδια αυτα ειναι καταδικασμενα στην χωρα που ζουμε...και οσο για τον θεο που λετε,εχω διαβασει την ιστορια μιας κοπελας η οποια ηθελε να προβει σε διακοπη κυησης,την βασανιζε τοσο η σκεψη και αποφασησε να μιλησει με εναν πνευματικο...αυτος την καθησυχασε και της ειπε να κανει αυτο που πιστευει πως θα ξελαφρωσει την ψυχη της...δεν αντεχουν ολοι οι ανθρωποι τετοιες καταστασεις...πολλες απο μας οταν παθαινουν τα παιδακια μας μια απλη ιωση αρρωσταινουμε και μεις οι ιδιες...

70apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Παρ Σεπ 07, 2012 12:32 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="αννα-μαμα"]
Maryanastasia έγραψε:Επίσης βρε κορίτσια αφήστε τον Θεό εκεί που είναι...αν θέλει ο Θεός και αν θέλει ο Θεός!

ναι παιδια αφηστε τον θεο ειδικα οταν ειναι μπροστα η maryanastasia γιατι κατι παθαινει.................αντε γεια


Ε ναι βρε κορίτσι μου. Εχει προχωρήσει η επιστήμη τι να κάνουμε..!!!

71apotelesmata amnioparakentisis - Σελίδα 3 Empty Απ: apotelesmata amnioparakentisis Παρ Σεπ 07, 2012 3:17 am

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Maryanastasia"]
αννα-μαμα έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:Επίσης βρε κορίτσια αφήστε τον Θεό εκεί που είναι...αν θέλει ο Θεός και αν θέλει ο Θεός!

ναι παιδια αφηστε τον θεο ειδικα οταν ειναι μπροστα η maryanastasia γιατι κατι παθαινει.................αντε γεια


Ε ναι βρε κορίτσι μου. Εχει προχωρήσει η επιστήμη τι να κάνουμε..!!!

Θα συμφωνησω απολυτα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις