Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 41]

spyros3

spyros3
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια που ειστε σημερα?
Χρυσα τελεια η φωτο με τα παιδια σου!να τα χαιτεσαι..
καναμε τα εμβολια μας..κυρια η κορη μου..εκλαψε λιγο λιγο πηρε πιπιλα κ υπνο..!
μπορει νσ μας κανει πυρετο αλλα ηδη εχουμε γκρινιαααα!!
το μαμαδογαλατακι κανει καλη δουλεια!!φτασαμε 5 κιλα κ 55 ποντους..ολα καλα!τον σεπτεμρη ταλλα εμβολια σε καθε μπουτακι..
καληνυχτα κουκλες κ ευχομαι μια ησυχη βραδια για ολες μας.. ΜΑΝΟΥΛΕΣ Ιουνίου-Ιουλίου 2012 #1 - Σελίδα 3 417472

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pali klaiei to mikro mou ..... Sad Sad Sad

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι κανετε?εμεις πηγαμε παιδιατρο ειμαστε καλα εχουμε μονο στοματιτιδα .προσοχη η πρωτομανες η γλωσιτσα του μωρου σας ν μην μαζευει γαλα.δενειναι κατι ανησυχητικο μας εδωσε αλοιφη,ειμαστε 3 κιλα καπως λιγα μου φαινοντε

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πήγαμε κι εμείς παιδίατρο σήμερα... έβαλε 5μιση εκατοστά σε ύψος και 1.400 σε βάρος...5.140 μέσα σε ένα μήνα μόνο με μαμαδογαλατάκι! Γιούπι! Το μόνο κακό είναι ότι είναι αρκετά βαρύς και ήδη ο αυχένας μου με έχει ψοφήσει.

Κατά τ'αλλα πρώτη φορά πήγα σε αυτή την παιδίατρο (μου τη σύστησε η αδερφή μου που είναι νοσηλεύτρια , επειδή είναι και νεογνολόγος) μου είπε κι αυτή όχι μπρούμυτα, να μη βάψω το μαλλί (γκρρρρρρ), να μην τρώω γαλακτοκομικά εκτός από κίτρινο τυρί για το ασβέστιο, ότι τα σπυράκια στα μούτρα του (ναι έβγαλε κι ο δικός μου), αυτά με τη μυτούλα και το πύον είναι βρεφική ακμή και να μην τα πειράξω θα φύγουν μόνα τους, κατα τ'αλλα μου λέει είναι μια χαρά αντανακλαστικά κτλ, τώρα σε ενα μήνα ξαναπάμε για τα πρώτα μας εμβόλια.

Για το ρουθούνισμα που κανει με είπε μια δυο σταγόνες φυσικό ορό (οτριζαλίν ας πούμε)και μετά να ρουφάω με το ειδικό αυτό το μηχάνημα που κάνεις τις μυξούλες του μωρού (πρέπει να πάρω αύριο και να αρχίσω γιατί φοβάμαι μη βουλώσει η μύτη του).

Τώρα τον έχω στο κρεβάτι με την πιπίλα (σκοτώστε με, τον έχω μπρούμυτα, αλλιώς ξυπνάει στο δεκάλεπτο), παραδόξως δεν έχει αρχίσει ακόμα το κλάμα, άλλα μας έδειξε κάτι σαν ασκησούλες για τους κολικούς, με το που άρχισε να κλαίει του πατήσαμε τα ποδαράκια στην κοιλίτσα έκανε πορδούλες και ηρέμησε με το κλάμα. Και μια άλλη άσκηση μας έδειξε, σηκώνουμε τα ποδαράκια του και τα πιάνουμε σταυρωτά από τους αστραγάλους όπως όταν αλλάζουμε πάνα και με το ελεύθερο χέρι ενώ το μωρό είναι ανάσκελα με ανασηκωμένο τον πωπό του δίνουμε ελαφρά χτυπηματάκια να βοηθήσουμε τα αντεράκια να βγάλουν τα αέρια.

Για να δούμε , πόσο θα κοιμηθούμε σήμερα????Φιλάρες κορίτσια μου ! (εντωμεταξύ δε συνήθισα ακόμα το νέο θέμα και ψάχνω ασυναίσθητα τις Εγκυούλες Ιουνίου - Ιουλίου!)

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ax akoma klaime............

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kalimera!!!
eklaige mexri 4 para to poulaki mou.. k twra ti thilazw. oute anasa den pairnw..pote tha kanw mpanio,pote tha faw,pote tha koimithw.... ???

Αυγολεμονη


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα μαμαδες ελπιζω να σας αφησαν να κοιμηθητε ψες τα αγγελουδια μπεμπεκ τελικα?την κρατας αγκαλια το βραδυ τι κανεις?
ψες κοιμηθηκε 9-3 απο τις 3 μεχρι τις 5 στο κρεβατι καθε λιγα λεπτα γκρινιαζε βαζαμε πιπιλα μολις εκλεινε το ματι παλι το ιδιο δεν πονουσε ηταν για δευτερολεπτα το κλαμα μολις του τη βαζεις σταματαει το κανει πχ θα κοιμηθει τις 2 φορες μολις φαει αλλη θα κανει αυτο ξυπνιος στο κρεβατι μετα θα φαει 120 τρομερα γρηγορα και μετα νανι Rolling Eyes
σημερα δεν πολυ νιωθω την εγχειρηση την δευτερα θα βγαλω το αυτοκολητο και θα μπορει να πηγαινει σαπουνι και νερο οσες κανατε καισαρικη στον ενα μηνα ειδατε κοκκινο αιμα?? μου ειπε να το περιμενω θα ειναι τα ραμματα που αποροφουνται

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Avgolemonaki k Xrysa na sas zisoun ta kouklakia pou vlepw stis fwtos!!
opws thes tin kanw, ti agkalitsa, ti sto likno, ti sto krevati, panw se maksilari,me pipila, xwris....

elbono


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βεβεκ μου βγαλτην βολτα να δεις πως θα ησυχασει!!!!εσκασε κ αυτο ρε!!!

εμεις χθες πηγαμε βολτα μην φανταστειτε ετσι στην αγορα κ αλλαξαμε κατι δωρακια!
την κυρια την ταισα πριν να φυγουμε,αλλα επειδη σιγουρα θα ηθελε κ αλλο ειχα βγαλει 85 μλ με το θηλαστρο κ στα 50 λεπτα τα καταβροχθισε!
κατα ταλλα οταν περπατουσαμε κιχ η κυρια οταν σταματουσε το καροτσι αρχισε τα γκκκκ!!
ελπιζω να εχει τελειωσει το αλμα σημερα γιατι θα λιποθυμισω!


κοριτσια δοκιμαστε ξαπλωτο θηλασμο ειναι τρομερα ξεκουραστος κ βολικος κ για τους 2 κ δεν περιμενεις να ρευτει!!! Very Happy Very Happy Very Happy

mamavi


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια, βλέπω όλες λίγο πολύ με τα ίδια τραβιόμαστε και παρηγορούμαι λίγο. Και εμείς χθες δεν κλείσαμε μάτι όλο το βράδυ και μετά κοιμόμαστε όλη την μέρα μέχρι να δύσει ο ήλιος και ξανά ξενύχτι.
Εντωμεταξύ την Τετάρτη πήγαμε και παιδίατρο και έχασε άλλα 60 γρ από την Κυριακή που γυρίσαμε στο σπίτι, αλλά ήταν ζωηρή, λερώνει πολλές πάνες και δεν ήταν αφυδατωμένη οπότε είπε δεν πειράζει αλλά την επόμενη εβδομάδα πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε.
Τρώει σχεδόν κάθε 1.30 ώρα για λίγο, κοιμάται λίγο και ξανά από την αρχή. Χθές το βράδυ ένιωσα να χάνω λίγο το κουράγιο μου από την εξάντληση. Ο σύζυγος βοηθάει απίστευτα αλλά σε 6 ημέρες θα φύγει για 2 μήνες κορίτσια εκτάκτως και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω μόνη μου και όποτε το σκέφτομαι, κλάιω, φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα. Sad Sad

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
geia sas ti kanete?εμεισ εχουμε ενα μικρο θεμα πρωι κ απογευμα π ειναι ξυπνια η κυρια κλαιει δεν θελει στο πορτ βεβε τι να κανω βρε κοριτσια?
εχθες φαγαμε 8.30 ξυπνησαμε 3.40 φαγαμε και μετα κατα της 6 ξανα πεινασε και ξυπνησε 9.15

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bebek6 έγραψε:kalimera!!!
eklaige mexri 4 para to poulaki mou.. k twra ti thilazw. oute anasa den pairnw..pote tha kanw mpanio,pote tha faw,pote tha koimithw.... ???

Μπεμπεκάκι μου ολομόναχο είσαι? Χρειάζεσαι οπωσδήποτε δεύτερο, μην πω τρίτο χέρι κορίτσι μου, ο αποκλειστικός θηλασμός είναι τόσο απαιτητικός!

Αυγολεμονη έγραψε:καλημερα μαμαδες ελπιζω να σας αφησαν να κοιμηθητε ψες τα αγγελουδια μπεμπεκ τελικα?την κρατας αγκαλια το βραδυ τι κανεις?
ψες κοιμηθηκε 9-3 απο τις 3 μεχρι τις 5 στο κρεβατι καθε λιγα λεπτα γκρινιαζε βαζαμε πιπιλα μολις εκλεινε το ματι παλι το ιδιο δεν πονουσε ηταν για δευτερολεπτα το κλαμα μολις του τη βαζεις σταματαει το κανει πχ θα κοιμηθει τις 2 φορες μολις φαει αλλη θα κανει αυτο ξυπνιος στο κρεβατι μετα θα φαει 120 τρομερα γρηγορα και μετα νανι Rolling Eyes
σημερα δεν πολυ νιωθω την εγχειρηση την δευτερα θα βγαλω το αυτοκολητο και θα μπορει να πηγαινει σαπουνι και νερο οσες κανατε καισαρικη στον ενα μηνα ειδατε κοκκινο αιμα?? μου ειπε να το περιμενω θα ειναι τα ραμματα που αποροφουνται

Μαρθαλένα μου εμένα στις 20 μέρες μου τελείωσε το αίμα κι από τότε βάζω σερβιετάκι, μόνο μια δυο μέρες είχα λίγο αιματάκι όπως αρχή περιόδου και μετά πάλι καθαρή , μόνο υγρά... επιτέλους να βγάλεις το αυτοκόλλητο να κάνεις ένα μπάνιο σαν άνθρωπος, επιτρέπετε νερό, αρκεί να μην σαπουνίσεις πάνω στην τομή και όχι σφουγγάρι, όχι ξυράφι εκεί κοντά στην περιοχή (εγώ είμαι αξύριστη από τη γέννα ακόμα , μπλιαχ)

mamavi έγραψε:Καλημέρα κορίτσια, βλέπω όλες λίγο πολύ με τα ίδια τραβιόμαστε και παρηγορούμαι λίγο. Και εμείς χθες δεν κλείσαμε μάτι όλο το βράδυ και μετά κοιμόμαστε όλη την μέρα μέχρι να δύσει ο ήλιος και ξανά ξενύχτι.
Εντωμεταξύ την Τετάρτη πήγαμε και παιδίατρο και έχασε άλλα 60 γρ από την Κυριακή που γυρίσαμε στο σπίτι, αλλά ήταν ζωηρή, λερώνει πολλές πάνες και δεν ήταν αφυδατωμένη οπότε είπε δεν πειράζει αλλά την επόμενη εβδομάδα πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε.
Τρώει σχεδόν κάθε 1.30 ώρα για λίγο, κοιμάται λίγο και ξανά από την αρχή. Χθές το βράδυ ένιωσα να χάνω λίγο το κουράγιο μου από την εξάντληση. Ο σύζυγος βοηθάει απίστευτα αλλά σε 6 ημέρες θα φύγει για 2 μήνες κορίτσια εκτάκτως και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω μόνη μου και όποτε το σκέφτομαι, κλάιω, φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα. Sad Sad

Μαμαβί η φωτό σου είναι όλα τα λεφτά!Είναι λογικό να χάνεις το κουράγιο σου, για όλες μας, είναι πολύ κουραστική αυτή η φάση. Μαμά, αδερφή, θεία, πεθερά, φίλη , κάτι, δεν παίζει να ρχεται να σε βοηθάει?

Κορίτσια εγώ φτου να μη με ματιάξω με αυτές τις ασκησούλες που του κάνω για τα εντεράκια μόλις αρχίζει να σφίγγεται και να κοκκινίζει, το μωρό ηρεμεί και κάθεται μετά αγγελούδι, ή κοιμάται, ή στο ριλάξ ήσυχος ούτε κιχ, βέβαια αυτά μέρα με τη μέρα μπορεί να αλλάξουν άλλα από χτες που το κάνουμε είναι άλλο παιδί, ξυπνάει μόνο για θηλασμό και μετά πάλι ύπνο, όποτε ζορίζεται τον πατάω καμιά δεκαριά φορές γλυκαίνει η φάτσα του και κοιμάται...

Σας φιλώ γλυκά, λες τελικά όντως όσο περνάει ο καιρός να ηρεμούμε λιγο??? Μακάρι Θεέ μου!

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Xrysa mou eixa mama edw stin arxi k meta tin kouniada mou,alla twra eimaste oi dyo mas.. o antras mou doulevei polles wres..
anypomonw na vgoume eksw,thelw na parw misi efxi.
emena den kathete na reftei,tentwnei podia k fevgei,opote tin ksaplwnw sto plai k teleiwnei i ypothesi.
simera koutoulaw...

mamavi


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markella01 έγραψε:
mamavi έγραψε:Καλημέρα κορίτσια, βλέπω όλες λίγο πολύ με τα ίδια τραβιόμαστε και παρηγορούμαι λίγο. Και εμείς χθες δεν κλείσαμε μάτι όλο το βράδυ και μετά κοιμόμαστε όλη την μέρα μέχρι να δύσει ο ήλιος και ξανά ξενύχτι.
Εντωμεταξύ την Τετάρτη πήγαμε και παιδίατρο και έχασε άλλα 60 γρ από την Κυριακή που γυρίσαμε στο σπίτι, αλλά ήταν ζωηρή, λερώνει πολλές πάνες και δεν ήταν αφυδατωμένη οπότε είπε δεν πειράζει αλλά την επόμενη εβδομάδα πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε.
Τρώει σχεδόν κάθε 1.30 ώρα για λίγο, κοιμάται λίγο και ξανά από την αρχή. Χθές το βράδυ ένιωσα να χάνω λίγο το κουράγιο μου από την εξάντληση. Ο σύζυγος βοηθάει απίστευτα αλλά σε 6 ημέρες θα φύγει για 2 μήνες κορίτσια εκτάκτως και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω μόνη μου και όποτε το σκέφτομαι, κλάιω, φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα. Sad Sad

Μαμαβί η φωτό σου είναι όλα τα λεφτά!Είναι λογικό να χάνεις το κουράγιο σου, για όλες μας, είναι πολύ κουραστική αυτή η φάση. Μαμά, αδερφή, θεία, πεθερά, φίλη , κάτι, δεν παίζει να ρχεται να σε βοηθάει?

Να'σαι καλά για τη φωτό, μόνο τα πατουσάκια πήραμε από τη μαμά γι'αυτό την έβγαλα.
Έχω κάποια βοήθεια Χρύσα από πεθερά και θεία γιατί η μαμά μου έχει πρόβλημα υγείας και από βδομάδα θα νοσηλευτεί. Αλλά ο άντρας μου είναι το στηριγματάκι μου και πιο πολύ με στεναχωρεί ότι δεν θα βλέπει αυτός το μωρό μας και αν όταν γυρίσει το μωρό θα θυμάται τη μυρωδιά του. Μακάρι να αρχίσουμε να παχαίνουμε και εμείς σας τον μπουλούκο σου!

Χθες μου έκανε πράσινα κακάκια αλλά πολύ ανοιχτόχρωμο πράσινο, σαν τη σάρκα του αβοκάντο ( Embarassed ) ενώ πάντα είναι πορτοκαλοκίτρινα .. τι λέτε να πάρω τηλέφωνο τον παιδίατρο ή σας έχει συμβεί;

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ δεν πήρα ούτε μισή ευχή ούτε τίποτα... απλά μου είχε πει η παιδίατρος μετά τις 20 μέρες να βγει το μωρό και το τήρησα...θα μπορούσα να τον είχα βγάλει τουλάχιστο μια βδομάδα νωρίτερα... άλλα ας όψεται. Τι να σου πω ρε κορίτσι μου, κουράγιο...θα μείνουν οι δουλειές πίσω και προτεραιότητα θα πάρει το μωρό και η ξεκούρασή σου... πες κάποιον που έχεις θάρρος ένα φαγητό κι ένα σίδερο να σου κάνει και τέλος... πρέπει να είσαι εσύ όρθια για να επιβιώσει το μωρό σου, μην το ξεχνάς...

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:Εγώ δεν πήρα ούτε μισή ευχή ούτε τίποτα... απλά μου είχε πει η παιδίατρος μετά τις 20 μέρες να βγει το μωρό και το τήρησα...θα μπορούσα να τον είχα βγάλει τουλάχιστο μια βδομάδα νωρίτερα... άλλα ας όψεται. Τι να σου πω ρε κορίτσι μου, κουράγιο...θα μείνουν οι δουλειές πίσω και προτεραιότητα θα πάρει το μωρό και η ξεκούρασή σου... πες κάποιον που έχεις θάρρος ένα φαγητό κι ένα σίδερο να σου κάνει και τέλος... πρέπει να είσαι εσύ όρθια για να επιβιώσει το μωρό σου, μην το ξεχνάς...
ki emena i psyxologos pou mas milise stin kliniki mou eipe na tin parw k vour gia voltitses sto parko, tha kanei kalo k stis dyo mas, ektws an theloume na kratisoume to sarantismo logw paradosis..
mamavi ontws wraia idea i fwto me ta patousakia! poly wraia fwto! otan vapsw ta nyxakia mou tha to kanw ki egw. oso gia ta mallia/vafi egw lew na ta vapsw Xrysa..

bebek6

bebek6
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
XRYSA stis 22 giortaze i kori sou????
na ti xairesai!!!! koitaza tis giortes ti mera pou gennisa k etsi to vrika!

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ναι κορίτσι μου, γιόρταζε το Μαρκελλάκι μου, σε ευχαριστώ πολύ....

Κι εγώ θέλω να το βάψω το μαλλί άλλα ο σύζυγος θα με φάει ζωντανή...εδώ χτες που φεύγαμε από τον παιδίατρο μου έλεγε δε θα το ξαναβάλεις μπρούμυτα το παιδί... και του λέω κράτα το εσύ αν είναι ξύπνιο για 2 μέρες και μετά θα δούμε αν θα λες τα ίδια...

Ποπάκι, νομίζω ανοίξαμε το θεματάκι μας σε λάθος ενότητα, δεν θα πρέπε να το ανοίξουμε στις ομάδες μαμάδων? Δε στέλνεις ένα μνμ στη Βίβιαν να μας το μεταφέρει εκεί?

elbono


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="mamavi"][quote="markella01"]
mamavi έγραψε:
Χθες μου έκανε πράσινα κακάκια αλλά πολύ ανοιχτόχρωμο πράσινο, σαν τη σάρκα του αβοκάντο ( Embarassed ) ενώ πάντα είναι πορτοκαλοκίτρινα .. τι λέτε να πάρω τηλέφωνο τον παιδίατρο ή σας έχει συμβεί;


αν θηλαζεις ειναι δειγμα υπερπαραγωγης!
ααλλα ρωτα την παιδιατρο για καλο! Very Happy

MARIA TR

MARIA TR
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια!
Αυτό με τα κακάκια και εγώ έτσι ξέρω, είναι πυκνό το γάλα.
Τα μαλλάκια σας ούτε με φυτική δεν σας αφήνουν;

Κορίτσια πολύ προσοχή με το στήθος σας εσείς που θηλάζετε, εγώ την πάτησα, την έπαθα τη μαστίτιδα. Το θέμα είναι ότι οι απόψεις διύσταντε(νομίζω έτσι γράφετε) για το αν πρέπει να συνεχιστεί ο θηλασμός απο εκείνο το μαστό ή όχι, ο γυναικολόγος μου λέει να το βγάζω και να το πετάω και να θηλάζω μόνο απο το ένα και ο παιδίατρος λέει πως μπορώ να συνεχίσω κανονικά. Πολύ πόνος πάντως... ΜΑΝΟΥΛΕΣ Ιουνίου-Ιουλίου 2012 #1 - Σελίδα 3 534787 ΜΑΝΟΥΛΕΣ Ιουνίου-Ιουλίου 2012 #1 - Σελίδα 3 534787

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markella01 έγραψε:
Και μια άλλη άσκηση μας έδειξε, σηκώνουμε τα ποδαράκια του και τα πιάνουμε σταυρωτά από τους αστραγάλους όπως όταν αλλάζουμε πάνα και με το ελεύθερο χέρι ενώ το μωρό είναι ανάσκελα με ανασηκωμένο τον πωπό του δίνουμε ελαφρά χτυπηματάκια να βοηθήσουμε τα αντεράκια να βγάλουν τα αέρια.


Markella01 πού τον χτυπάμε ελαφρά, δεν κατάλαβα...
Εμείς δεν έχουμε κολικούς, τουλάχιστον δεν νομίζω ότι αυτό είναι κολικοί, απλά κάθε φορά μετα το γεύμα το μωρό σκούζει, ζορίζεται, κοκκινίζει για κανένα 10-15' κ μετά συνήθως ηρεμεί αφού κάνει προυτς ή κακά του...θυμάμαι πάντως από την κόρη μου ότι ο παιδίατρος μου έλεγε "δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τους κολικούς...πρέπει απλά να κάνεις υπομονή για να τους περάσει το μωρό" επίσης διάβασα στο βιβλίο της Πατσούρου ότι όταν το μωρό κλαίει κ σταματάει στην αγκαλιά ΔΕΝ είναι κολικοί, αλλά θέλει αγκαλιά. Οι κολικοί δεν περνάνε με την αγκαλιά...

Κι εμείς χθες πήγαμε παιδίατρο, έχει πάρει περίπου 450γρ. σε 14 μέρες οπότε είμαστε μια χαρά...μετά τον έχωσα στο μάρσιπο κ πήγα να κάνω κάτι χαζοψωνάκια γιατί σήμερα πάμε στο εξοχικό της μαμάς μου να ξεκαλοκαιριάσουμε...καλά θα είναι γιατί θα είμαστε τουλάχιστον στην εξοχή...από την άλλη θα έχω την μάμι μου πάνω από το κεφάλι μου...που δεν είναι κ τόσο καλό...δεν μπορούμε όμως να τα έχουμε όλα.
Κι εγώ τον έβγαλα χωρίς ευχή κ σκέφτομαι να τον πάω λίγο αργότερα μόλις τακτοποιηθούμε. Πιάνει ή πρέπει υποχρεωτικά πρώτα να πάρω την ευχή κ μετά να βγω;

Μπέμπα αυτό που λες για την μικρή μου φαίνεται φυσιολογικό...είναι ακόμη πολύ μικρή για να κάθεται αδιαμαρτύρητα μόνη της κ μάλιστα ξύπνια...εγώ κορίτσια είμαι της αγκαλιάς...κι ας μείνει το σπίτι κ·&$@ς...δεν πειράζει...αν το ζητάει το μωρό. Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να την αρνούμαι πιστεύω... Η αγάπη κ τα χάδια δεν χάλασαν ποτέ κανέναν...το αντίθετο θα έλεγα.


elbono


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα ηρθε ο παπας σπιτι πριν τις 20 μερες κ μου ειπε μισος σαραντσισμος δεν υπαρχει!
την1η μερα την 8η κ στις 40!κατα ταλλα οποτε κ να την παρεις για καλο ειναι!

ο παιδιατρος μου ειπε παντως οτι καλο ειναι να παιρνουν κ αυτα τον αερα τους!

eleni2526


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elbono έγραψε:εμενα ηρθε ο παπας σπιτι πριν τις 20 μερες κ μου ειπε μισος σαραντσισμος δεν υπαρχει!
την1η μερα την 8η κ στις 40!κατα ταλλα οποτε κ να την παρεις για καλο ειναι!

ο παιδιατρος μου ειπε παντως οτι καλο ειναι να παιρνουν κ αυτα τον αερα τους!

καλησπερα κοριτσια!!!!!τι κανετε?κ εγω αυτο ξερω για το σαραντισμο!!!ετσι ειχα κανει στην κορη μου πριν 4 μιση χρονια ετσι κ τωρα!!!φιλια κ υπομονη σε ολες!!!!!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:

Κορίτσια εγώ φτου να μη με ματιάξω με αυτές τις ασκησούλες που του κάνω για τα εντεράκια μόλις αρχίζει να σφίγγεται και να κοκκινίζει, το μωρό ηρεμεί και κάθεται μετά αγγελούδι, ή κοιμάται, ή στο ριλάξ ήσυχος ούτε κιχ, βέβαια αυτά μέρα με τη μέρα μπορεί να αλλάξουν άλλα από χτες που το κάνουμε είναι άλλο παιδί, ξυπνάει μόνο για θηλασμό και μετά πάλι ύπνο, όποτε ζορίζεται τον πατάω καμιά δεκαριά φορές γλυκαίνει η φάτσα του και κοιμάται...

Σας φιλώ γλυκά, λες τελικά όντως όσο περνάει ο καιρός να ηρεμούμε λιγο??? Μακάρι Θεέ μου!

τι ασκησουλες του κανεις?εμεις χθες το ξενυχτησαμε πηγε 2 για να κανει τα κακα της!μη χειροτερα δλδ!!!παλιοτερα τα εκανε στον υπνο της και εχει καμια βδομαδα ξυπναει και σφιγγεται θαρρεις θα βγαλει κι εγω δε ξερω τι!και τα κακακια της ειναι νερουλα αφου θηλαζει!αμα αρχισει να τρωει δλδ που θα γινουν πιο σφιχτα τι θα κανουμε??? Shocked

μαμαβι θα εχεις εμας...ξερω δεν ειναι το ιδιο αλλα θα ειμαστε καλη παρεα,θα εχεις καποιον που θα σου δωσει μια γρηγορη απαντηση να σε παρηγορησει...κι εγω εκλαιγα συνεχεια στην πρωτη μου γεννα γιατι αντρα ειχα και αντρα δεν ειχα...ημασταν στον εβρο τοτε και εφευγε για τη δουλεια στις 6 και γυρναγε το βραδυ στις 9 πτωμα ισα για ενα μπανιο και υπνο...πως να ζητησεις βοηθεια απο εναν αντρα τοσο κουρασμενο...αλλα τα γαλα εκει!!!!!δε κοπηκε!!!(κι ας ειχα τοσο πολυ κουραστει που κρυφα μεσα μου παρακαλουσα να κοπει για να δωσω μπουκαλι και να μην εχω τυψεις...ατιμα 22 χρονια τι μυαλο κουβαλατε........) Rolling Eyes

εμεις πηγαμε για μπανιο σημερα!εγω δεν εκανα αλλα εκαναν ο αντρας μου και ο γιος μου!η μπεμπα εκανε θραυση!ολοι μαζι της ασχολουνταν στην παραλια!!!την ξεγυμνωσα κιολας και ανοιξε χερια-ποδια και δροσιζοταν απο το αερακι!!!μετα της ανοιξε η ορεξη και μεσα στο σλινγκ αυτην ετρωγε κι εγω επαιζα κουβαδακια με την κορακλα μου την μεγαλη!!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις