Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
510 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 510 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Προς το παρόν δεν είμαστε ακόμα παντρεμένοι, αλλά είμαστε 5 χρόνια μαζί και τον τελευταίο καιρό συζούμε. Όταν γνωριστήκαμε ήμουν 17 και εκείνος 27 και βγαίναμε. Στην αρχή μου έλεγε πως δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσει να κεράσω εγώ ή να πληρώσω τα δικά μου στις εξόδους μας γιατί εκείνος είναι ο άντρας και είναι θέμα αρχών, κτλ. να πληρώνει εκείνος! Ένας λόγος παραπάνω -έλεγε- ήταν που εγώ εξαρτιόμουν οικονομικά ακόμα από τους γονείς μου. Μπούρδες! Του είπα ότι κάτι τέτοιο δεν το δέχομαι και πως όλα θα είναι μισά-μισά.. είτε πληρώνει ο καθένας τα δικά του, είτε κερνάει ο ένας τη μία φορά, και την επόμενη ο άλλος. Στο τέλος τον έπεισα γιατί ούτως ή άλλως δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ αυτό το μοτίβο. Έτσι κι έγινε. Και τότε, που τα λεφτά ήταν από το χαρτιλίκι των γονιών μου, αλλά και τώρα που τα χρήματά μου τα έχω δουλέψει εγώ, κρατάω το ίδιο σύστημα.

Τώρα που αρχίσαμε να συζούμε και ύστερα από τόσα χρόνια σχέσης, είμαστε του στυλ "ό,τι είναι δικό μου είναι και δικό σου", αλλά αν και δεν έχω σταθερή δουλειά αυτή τη στιγμή προσπαθώ με κάθε τρόπο να συμβάλλω 50-50%.

Εγώ που είμαι γυναίκα και έχουμε και τόσα χρόνια διαφοράς δλδ τι έπρεπε να του πω στην αρχή; Να τα πληρώνει όλα στις εξόδους μας γιατί εκείνος είναι άντρας και ως μεγαλύτερος δούλευε ενώ εγώ πήγαινα 3η Λυκείου; Θα ένιωθα σαν κατοικίδιο ή σα να με έχουν υιοθετήσει.

Ξέρετε πόσοι (ανόητοι) μου την έλεγαν για την σχέση μου; Μου έλεγαν.. "τα'χεις με μεγαλύτερο για το αμάξι του, τα κεράσματα και τα δώρα ε;" Τόσα ήξεραν, τόσα έλεγαν φυσικά! Η διαφορά ηλικίας έτυχε.. εμείς αντιμετωπίζουμε τον άλλο σαν ίσο, και όσο με έχει στηρίξει εκείνος άλλο τόσο τον στηρίζω κι εγώ (οικονομικά, ψυχολογικά, συναισθηματικά, κτλ).

Σε όσες περιπτώσεις είναι εφικτό εγώ είμαι υπέρ του να στηρίζει οικονομικά ο ένας τον άλλον, αλλά επί ίσοις όροις. Προσωπική μου άποψη, ειλικρινά δεν κατακρίνω κανέναν.. όπως τον βολεύει και του αρέσει του καθενός.

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγω δε λεω οτι ο αντρας πληρωνει για ολα. Οι χρυσες εποχες πέρασαν. Οντως οι μισθοι εχουν κοπει κ τωρα με το μωρο θα αυξηθουν οι αναγκες μας και τα εξοδα του σπιτιου. Ετσι τα φρουφρου θα περιοριστουν δυστυχως...αχ να πετυχαινα ενα ΤΖοκερ!!

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Anna_gt έγραψε:Ε ρε κοριτσια δλδ αν οι αντρες σας ελεγαν : βαλε 150-200 καθε μηνα στο σπιτι κ τα αλλα καντα ο, τι θες! Τι θα κανατε; Θα το παιζατε καλες σαμαρειτισσες κ θα τα δινατε ολα; Λοιπον , το καθε ζευγαρι εχει κανει το διακανονισμο του.. Απο κει κ περα εξαρταται και ποσα δεχεσαι ως γυναικα, τι μισθο βγαζει ο αντρας σου και παιζουν πολλα ρολο. Αλλα μην λετε τους ανδρες κοροιδα που πληρωνουν γιατι δεν ισχυει. Εξαλλου οι ιδιοι αυτο θελουν: να μας ευχαριστουν! Αυτο εχει αξια!

Ps. Myro καλα εκανες κ του εδωσες. Εγω δε θα εδινα λεφτα στον αντρα μου ουτε αυτος θα τα παιρνε . Δε θα καταδεχοταν.

αυτο που λες ειναι πολυ χοντρος υποβιβασμος αλλα δεν θα απαντησω....δεν ειχε κατι στην ακρη θεωρεις???οχι δεν ειχε γιατι αγορασαμε σπιτι επιπλα κτλ ολα μονη μας χωρις βοηθεια κ τωρα χαιρομαστε μαζι που οι κοποι κ των δυο πηγαν σε αυτο το σπιτι που μπορουμε τωρα να χαιρομαστε μαζι με το παιδακι μας..τωρα αν καποιες θεωρουν οτι τα λεφτα βγαινουν για να τα τρωμε μονο σε καλυντικα χωρις να βαζουμε στοχους για μεγαλες αγορες μαζι με τον αντρα τους οκ....αποψεις ειναι αυτες

https://www.facebook.com/myrodeve

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνώ Myro απόλυτα μαζί σου...Απλά βλέπω ότι πολλές έχετε παραμείνει στη νοοτροπία της σχέσης και όχι στη νοοτροπία δημιουργώ οικογένεια.Τα δικά μου και τα δικά σου πιστεύω (άποψη μου) ισχύει όταν έχεις σχέση,είτε είναι σοβαρή είτε όχι. Από τη στιγμή που αποφασίζει ο καθένας από μας να δημιουργήσει οικογένεια θεωρώ ότι αλλάζουν τα δεδομένα

Με αυτό που είπα παραπάνω δε θέλω να θίξω κανένα και ούτε κατηγορώ καμία σας για τον τρόπο που πράτεται μέσα στην οικογένεια σας.Απλά όλες λέμε τα συμπεράσματα μας και την άποψη μας εδώ.Πάντα φιλικά

Marakipap


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας! Σας διαβαζω ωρα κ αποφασισα να μιλησω κ για μενα! Καταρχην ολες εχετε το δικιο σας! Ειμαι 4 μηνες παντρεμενη κ ζουμε μαζι εδω κ 6 μηνες...ειχαμε λοιπον κανει το διακανονισμο του "κοινου ταμειου" . Ο αντρας μου βγαζει 1200 εγω 850. Κραταμε απο τους μισθους μας 200 ευρω ο καθενας και τα υπολοιπα 1650 πανε στο σπιτι . Οσα περισσευουν πηγαινουν σε λογαριασμο. Το θεμα ειναι οτι τα 200 ευρω που κραταω δε μου φτανουν. 140 περΙπου ειναι η βενζινη, 25 το κινητο, 20 ευρω για κανενα παπουτσακι η μπλουζακι η εσωρουχο... Αν θελω να κανω ενα δωρο στην αδερφη μου , σε καποιο συγγενη η φιλο τοτε σιγουρα ερχομαι τσιμα τσιμα. Στην αρχη λοιπον το πρωτο διμηνο οταν μου τελειωναν επαιρνα απο το κοινο ταμειο. Ο αντρας μου γινοταν εξαλλος. Φωναζε, με ελεγε ανευθυνη, σπαταλη κ δε το συγκινουσαν ούτε τα δακρυα μου. Εκεινος μην εχοντας να πληρωνει βενζινες κ λοιπα πραγματα , ειναι και λιγο σφιχτος γενικα τα βολευε μια χαρα! Οταν ειπα στη μανα μου τι συμβαινει εγινε εξω φρενων μαζι μου. Μου ειπε λιγο πολυ οτι δεν ειναι σωστο το οτι δεχτηκα να δινω σχεδον ολο το μισθο μου στο σπιτι. Οταν ζητησα απο τον ανδρα μου να αλλαξει το "συστημα" , να βαζουμε 300-400 ο καθενασ στο σπιτι κ τα αλλα να τα κραταμε λιγο που δε με εδειρε... Φυσικα ειπα στη μανα μου οτι αλλαξε η κατασταση για να μην Τη στενοχωρησω. Τπτ δεν αλλαξε ομως. Καθε φορα που παιρνω τα 850 ευρω στενοχωριεμαι που τα δινω ετσι, κλαιω απο μεσα μου που δε μου φτανουν αυτα που κραταω και δε μπορω να καλυψω τις αναγκες μου μονο κ μονο για να φουσκωνει ο κοινος λογαριασμος που ειναι και στο ονομα του αντρα μου. Νιωθω λοιπον κοροιδο και τον αντρα μου τον Φ´βλεπω σαν εκμεταλλευτη που με ξεζουμιζει κ δε συγκινειται οταν με βλεπη στενοχωρημενη λογω των χρηματων.. .. Γιαυτο ειστε ολες τυχερες κ εσεις με το κοινο ταμειο που δεν εχετε προβληματα και πιο πολυ ζηλευω εσας που ειστε ανεξαρτητες κ εχετε τη δικη σας τσεπη.....

odysseia

odysseia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Marakipap έγραψε:Γεια σας! Σας διαβαζω ωρα κ αποφασισα να μιλησω κ για μενα! Καταρχην ολες εχετε το δικιο σας! Ειμαι 4 μηνες παντρεμενη κ ζουμε μαζι εδω κ 6 μηνες...ειχαμε λοιπον κανει το διακανονισμο του "κοινου ταμειου" . Ο αντρας μου βγαζει 1200 εγω 850. Κραταμε απο τους μισθους μας 200 ευρω ο καθενας και τα υπολοιπα 1650 πανε στο σπιτι . Οσα περισσευουν πηγαινουν σε λογαριασμο. Το θεμα ειναι οτι τα 200 ευρω που κραταω δε μου φτανουν. 140 περΙπου ειναι η βενζινη, 25 το κινητο, 20 ευρω για κανενα παπουτσακι η μπλουζακι η εσωρουχο... Αν θελω να κανω ενα δωρο στην αδερφη μου , σε καποιο συγγενη η φιλο τοτε σιγουρα ερχομαι τσιμα τσιμα. Στην αρχη λοιπον το πρωτο διμηνο οταν μου τελειωναν επαιρνα απο το κοινο ταμειο. Ο αντρας μου γινοταν εξαλλος. Φωναζε, με ελεγε ανευθυνη, σπαταλη κ δε το συγκινουσαν ούτε τα δακρυα μου. Εκεινος μην εχοντας να πληρωνει βενζινες κ λοιπα πραγματα , ειναι και λιγο σφιχτος γενικα τα βολευε μια χαρα! Οταν ειπα στη μανα μου τι συμβαινει εγινε εξω φρενων μαζι μου. Μου ειπε λιγο πολυ οτι δεν ειναι σωστο το οτι δεχτηκα να δινω σχεδον ολο το μισθο μου στο σπιτι. Οταν ζητησα απο τον ανδρα μου να αλλαξει το "συστημα" , να βαζουμε 300-400 ο καθενασ στο σπιτι κ τα αλλα να τα κραταμε λιγο που δε με εδειρε... Φυσικα ειπα στη μανα μου οτι αλλαξε η κατασταση για να μην Τη στενοχωρησω. Τπτ δεν αλλαξε ομως. Καθε φορα που παιρνω τα 850 ευρω στενοχωριεμαι που τα δινω ετσι, κλαιω απο μεσα μου που δε μου φτανουν αυτα που κραταω και δε μπορω να καλυψω τις αναγκες μου μονο κ μονο για να φουσκωνει ο κοινος λογαριασμος που ειναι και στο ονομα του αντρα μου. Νιωθω λοιπον κοροιδο και τον αντρα μου τον Φ´βλεπω σαν εκμεταλλευτη που με ξεζουμιζει κ δε συγκινειται οταν με βλεπη στενοχωρημενη λογω των χρηματων.. .. Γιαυτο ειστε ολες τυχερες κ εσεις με το κοινο ταμειο που δεν εχετε προβληματα και πιο πολυ ζηλευω εσας που ειστε ανεξαρτητες κ εχετε τη δικη σας τσεπη.....
Απλα ο συζυγος ειναι τσιγγουνης, τιποτα περισσοτερο. Τα ιδια χρηματα χαλαει ο καθενας για τον εαυτο του. Οσον αφορα τον κοινο λογαριασμο καλο θα ηταν να μπει και το ονομα σου, ανθρωποι ειμαστε! καμια φορα δε ξερεις τι γινεται μπορει να χρειαστειτε χρηματα και ο αντρας σου να μη μπορει.

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μαρακιπαπ ο αντρας σου ειναι το αλλο ακρο απο αυτα που λεγαμε μεχρι τωρα..νωμιζω οτι πρεπει να αναπροσαρμοσετε αυτο το μοτιβο..δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι τοσο αυστηρο το προγραμα λες κ υπογραψατε συμβολαιο...δεν φτασανε αυτο το μηνα οκ βγαζεις λιγα ακομα απο το ταμειο..και αυτα τα λεφτα στο ταμειο μαζευονται με ποιο σκοπο ομως γιατι ειναι μεγαλο το ποσο που χωριζετε στην ακρη

https://www.facebook.com/myrodeve

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι όντως ο άντρας σου είναι στο άλλο άκρο!!και όταν λέμε κοινό ταμείο έννοούμε ότι αφού πληρώσουμε όλα τα πάγια έξοδα μας και των 2 και έχουμε και λεφτά να κινηθούμε τότε ότι περισέψει πάει στην άκρη...Αλλιώς αυτό δεν είναι κοινό ταμείο είναι τραγωδία

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Marakipap είτε το ταμείο είναι κοινό είτε όχι, οι αποφάσεις όσο αφορά τα οικονομικά και τη διαχείρηση των εισοδημάτων του ζευγαριού πρέπει να γίνονται από κοινού! Δεν μπορεί όταν ο ένας διαφωνεί με αυτό το σύστημα, να του φωνάζει και να του το επιβάλλει ο άλλος.. αφορά τη διαχείρηση και του δικού του μισθού άλλωστε!

Πρέπει να το ξανασυζητήσετε σοβαρά μέχρι να συμφωνήσετε σε ένα νέο μοτίβο που να βολεύει και να ικανοποιεί και τους δυο σας!

Marakipap


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εχετε δικιο αλλα ολες οι συζητησεις επεσαν στο κενο. Ουτε να αρχισουμε συζητηση καν δε θελει . Τον προγουμενο μηνα γιορταζε η αδερφη μου κ η γιαγια μου . Επισησ ειχα να παρω και ενα δωρο για μια φιλη μου που γεννησε..ετσι εβαλα στο σπιτι 100 ευρω λιγοτερα κ εγινε χαμος. Αρχισε να φωναζει, να βριζει ,εγω εκλαιγα κ αυτος συνεχιζε. Με ελεγε ανωριμη, οτι χαλαω τα λεφτα σε δωρα, οτι πολλα κραταω κιολας καθε μηνα κ αρχισε να βριζει κ τους δικους μου που με μαθανε ετσι. Ολα αυτα επειδη χρειαστηκα παραπανω λεφτα για τον ιουλιο.Τελικα τα 100 ευρω τα εβαλα πισω στο σπιτι...στο μαιευτηριο δε πηγα φυσικα κ στην αδερφη μου κ τη γιαγια μου πηγα ενα κουτι γλυκα.τοσο απροσωπα. Ξεχασα να σας πω οτι προσπαθουμε κ για μωρο αλλα με αυτη τη συμπεριφορα φοβαμαι οτι ισως θα κανουμε λαθος αν δημιουργησουμε οικογενεια.

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ααα εκνευρίστηκα απογευματιάτικα με αυτά που διαβάζω...Δεν υπάρχει κορίτσι μου λόγος να χαλιέσαι τόσο καιρός να βάλεις και εσύ τις φωνές γιατί το κλάμα βλέπεις δεν πιάνει!!!Αυτό που γίνεται είναι παρανοϊκό...

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συγγνωμη ρε κοπελα μου αντι παιδακι μηπως να σκεφτεις να την κανεις με ελαφρα; Ο αντρας σου αποτι λες ειναι τσιγγουνης και στα αισθηματα! Ελεος!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Iokasti27 έγραψε:Συγγνωμη ρε κοπελα μου αντι παιδακι μηπως να σκεφτεις να την κανεις με ελαφρα; Ο αντρας σου αποτι λες ειναι τσιγγουνης και στα αισθηματα! Ελεος!

θα συμφψνησω απολυτα με την φιλη ιοκαστη με το καταπληκτικο ονομα...σκεψου παρα πολυ καλα..η τσιγγουνια ειναι γρουσουζια κοπελα μου..κ ενα παιδι θα εχει παρα πολλα εξοδα..δεν θελεις να φτασει σε σημειο να σου μετραει κ τα παμπερς του μωρου καθε μερα κ να σε φωναζει γιατι χαλασες 10 η 13 την ημερα ενω σημφωνησατε για 8 πχ...δεν κανω πλακα...ολα να τα περιμενεις κοπελα μου..σκεψου το πριν γινει το κακο...

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αρχικά, για την κοπέλα που μας έγραψε για τον άντρα της και τους καυγάδες που κάνουν, να πω ότι ίιιιιισως να δικαιολογούσα μια τέτοια συμπεριφορά, εάν και μόνο υπήρχε ένας σκοπός για τον οποίο μαζεύει το ζευγάρι χρήματα ή δεν φτάνουν τα χρήματα παρά μόνο για να περάσουν όπως όπως το μήνα. Γι' αυτό κοπέλα μου, κοίτα να επαναπροσδιορίσεις το οικονομικό θέμα στη σχέση σας, γιατί θα σε φάει η μιζέρια. Και δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από τη μιζέρια στη ζωή μας.

Όσον αφορά το ότι επειδή με τον άντρα μου έχουμε κοινό ταμείο, αυτό σημαίνει ότι τα ακουμπάω στον άντρα μου, ή ο άντρας με εκμεταλλεύεται ή δεν εκτιμάει τις προσπάθειές μου, τις σπουδές μου, τον κόπο μου κτλ., συγνώμη κορίτσια, αλλά αυτά είναι, εκτός από βαριές κουβέντες, εξωπραγματικά. Και συγνώμη για την έκφραση, αλλά σιγά να μην είναι και προαγωγός μου (όσο πιο κόσμια μπορούσα το είπα). Στο φινάλε, αν ήθελα αποκλειστικά έναν άντρα να μου τραβάει τα έξοδα, έστω και αν τραβούσε τα έξοδα του σπιτιού και από εκεί και πέρα τα δικά μου τα είχα μόνο για φρουφρού και αρώματα, δε θα παντρευόμουν από έρωτα και αγάπη έναν άνθρωπο που κατάλαβα και είδα ότι μπορώ να συνεννοηθώ, να συνυπάρξω, να συνεργαστώ μαζί του, αλλά θα κοιτούσα για κάποιον "λεφτά", άρα, και σύμφωνα με όσα εγώ έχω για αξίες και πιστεύω, θα με χαρακτήριζα αλλιώς και όχι σύζυγο. Άλλωστε, από αυτά που περισσεύουν όταν καλύψουμε τα έξοδά μας, μια χαρά μπορώ να ξοδέψω αν θέλω για τον εαυτό μου και μάλιστα χωρίς να ελέγχομαι. Εσείς με αυτόν τον τρόπο λειτουργείτε και το σέβομαι αυτό, αλλά δε σημαίνει στις υπόλοιπες ταιριάζουν οι εκφράσεις που αναφέρατε.
Επαναλαμβάνω ότι για πολλά ζευγάρια το κοινό ταμείο είναι καθαρά θέμα προγραμματισμού της οικογένειας. Αν εγώ κρατούσα χρήματα για να τους αλλάζω τον αδόξαστο, πολλά από αυτά που κάνουμε σαν οικογένεια, δε θα μπορούσαμε να τα κάνουμε. Το ίδιο και οι γονείς μου. Εργάτες ήταν και με κοινό ταμείο κατάφεραν να αφήσουν από ένα σπίτι στα παιδιά τους και το ίδιο και τα πεθερικά μου (βέβαια ευνοούσαν και οι συνθήκες, δεν ήταν όπως τώρα τα πράγματα).
Και επειδή έχω τρία παιδιά και ξέρω ότι με τα παιδιά τα έξοδα είναι διαφορετικά και σαφώς περισσότερα, θα ήθελα να ξέρω, αν όσο αυξάνεται η οικογένειά σας, αυξάνονται και τα έξοδα της και του άντρας σας προσπαθόντας να καλύψει τα επιπλέον έξοδα, δεν του περισσεύουν για διακοπές, όπως είπε και κάποια κοπέλα, τι θα κάνετε; Και μην μου πείτε ότι αν δεν του φτάνουν να ανταπεξέλθει ας μην κάνει παιδιά, γιατί εγώ σας λέω για την περίπτωση που στα καθημερινά τους έξοδα, μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει.
Για να μην παρεξηγηθώ, δε σας κατακρίνω που η οικογένειά σας λειτουργεί με ξεχωριστό ταμείο. Αφού έτσι βρίκατε την χρυσή τομή, πολύ καλά κάνετε. Τις εκφράσεις είναι που δεν αποδέχομαι

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ετσι ακριβως ειναι κεφι εκφρασεις οπως κοροιδο κ τα ακουμπας η δεν θα καταδεχοταν που αναφερθηκε καπου παραπανω δεν ειναι εκφρασεις που ανηκουν μεσα σε μια οικογενεια..μονο με τον οικογενειακο προγραματισμο μπορεις να πεις οτι μπορω να κανω κ κατι παραπερα..αν μιλαμε να την βολευει μονο ο καθενας με τα εξοδα του δεν μιλαμε για οικογενεια...
κ δεν καταλαβαινω γιατι σονη κ καλα πρεπει να υπαρχει ενα κοροιδο στην οικογενεια..

https://www.facebook.com/myrodeve

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
με ολα οσα διαβασα κατα 99,9 % συμφωνω απολυτα με την MYRO ....

γενικα εμεις εχουμε μια μεση κατασταση.....οπως χαζοανεφερα και πιο πανω......οι λογαριασμοι και τα "του σπιτιου"πανε 50-50..και οτι μενει απο τον καθενα ειναι δικα του....χωρις ομως αυτο να ειναι νομος....οποιος δεν εχει παιρνει απο τον αλλον....επισης...χιχι...εχουμε 3 λογαριασμους στην τραπεζα.....1 κοινο με τα λεφτα που μαζεψαμε απο το γαμο μας οπου ειναι η καβαντζα μας ...εναν δικο του..κι εναν δικο μου....

π.χ. εγω το αυτοκινητακι μου το πληρωσα ολο μονη μου...βεβαια εκτος γαμου...ομως τωρα με την μικρη μας χρειαζομασταν οικογενειακο μιας και το αντρακι μου ειχε μονο μηχανη..το οποιο και πηραμε ...ειναι δικο του αλλα το πληρωνουμε μισο μισο....θα επρεπε να νιωθω οτι μ@λ@κ@ς???οχι δεν νομιζω...ισα-ισα που χαιρομαι που μπορω και τον βοηθαω ...και καποια στιγμη θα ειναι αυτος διπλα μου σε καποια αγορα δικη μου.....

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοινό ταμείο έχουμε σχεδόν από τις πρώτες μέρες της σχέσης μας... Αρχικά δούλευα εγώ και ο άντρας μου πήγε φαντάρος...η μάνα του άνεργη, οπότε παρόλο που είχα να συντηρήσω ένα σπίτι και ένα παιδί με έναν μόνο μισθό και ένα συμπλήρωμα από κάτι έξτρα, χαρτζιλίκωνα και τον άντρα μου και τη μάνα του όσο μπορούσα (που ήμασταν τότε τι? γκόμενοι), χωρίς ποτέ να νιώσω άσχημα, ίσα ίσα ο άντρας μου ντρεπόταν πάρα πολύ στην αρχή. Ίσως βλέποντας αυτή μου τη συμπεριφορά το εκτίμησε και μου έκανε πρόταση να αρραβωνιαστούμε, αργότερα που απολύθηκε (έκανε 6μηνο) και άρχισε να δουλεύει έβγαζε και περισσότερα από μένα και πάντα τα προσθέταμε και ενημερώναμε ο ένας τον άλλο τι λεφτά πήραμε και για ποιο λόγο. Αν ήθελα κάτι να πάρω και δίσταζα γιατί ήταν ακριβό, πάντα με ενθάρρυνε, ποτέ δε μου είπε μην πάρεις αυτό ή εκείνο, ίσα ίσα εγώ γκρινιαζα συνέχεια γιατί έβαζε πολλά λεφτά στο αμάξι που εχει τρέλα και θεωρουσα ότι κάποια έξοδα που είναι "πολυτέλεια" όταν υπάρχουν άλλες ανάγκες καλό είναι να περιορίζονται.

Όταν έμεινα έγκυος με σταματήσαν από τη δουλειά μου, οπότε μέχρι σήμερα που το μωρό μας είναι 1μιση μηνός δουλεύει μόνο αυτός και αυτά τα χρήματα τα θεωρώ εξίσου δικά μας. Φυσικά είμαι συνετή και δεν ξοδεύω πολλά για προσωπική περιποίηση μια και καλώς ή κακώς πρέπει να ιεραρχώ τις προτεραιότητες... και αφού δε μας περισσεύουν, θα κάνω μόνο ένα μαλλί μια φορά το μήνα, θα πληρώσω τις κάρτες μου, τα κινητά μου και αν χρειαστώ ρούχο ή παπούτσι θα το πω στον άντρα μου και θα πάω να πάρω...ποτέ δε θα μου πεί μην πάρεις...ακόμα και αν ζοριζόμαστε...

Η αγάπη για μένα έχει να κάνει με την ανιδιοτέλεια... και φυσικά με το ότι στηρίζω τον άλλο πέρα από χρήματα ή άλλες καταστάσεις. Για ΜΕΝΑ, το τονίζω αυτό. Εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι πολυτέκνων που η μαμά αν και μεγαλύτερη , είχε δώσει τη διαχείρηση στο μπαμπά, που τα κατάφερνε περίφημα, μια και ποτέ δε μας έλειψε τίποτα...Δε θα κάτσω να σκάσω ποτέ για λεφτά, για το ποιος έχει τη διαχείρηση και τα λοιπα. Δίνω την εμπιστοσύνη μου εν λευκώ, το ταμείο μας είναι ένας φάκελος στο κομοδίνο που παίρνει ο καθένας ότι χρειάζεται και απλά ενημερώνει τον άλλο. Και εννοείται ότι για μεγάλες αγορές, πχ ηλεκτρικές συσκευές, αμάξι κτλ, συζητάμε και συναποφασίζουμε.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Marakipap έγραψε:Εχετε δικιο αλλα ολες οι συζητησεις επεσαν στο κενο. Ουτε να αρχισουμε συζητηση καν δε θελει . Τον προγουμενο μηνα γιορταζε η αδερφη μου κ η γιαγια μου . Επισησ ειχα να παρω και ενα δωρο για μια φιλη μου που γεννησε..ετσι εβαλα στο σπιτι 100 ευρω λιγοτερα κ εγινε χαμος. Αρχισε να φωναζει, να βριζει ,εγω εκλαιγα κ αυτος συνεχιζε. Με ελεγε ανωριμη, οτι χαλαω τα λεφτα σε δωρα, οτι πολλα κραταω κιολας καθε μηνα κ αρχισε να βριζει κ τους δικους μου που με μαθανε ετσι. Ολα αυτα επειδη χρειαστηκα παραπανω λεφτα για τον ιουλιο.Τελικα τα 100 ευρω τα εβαλα πισω στο σπιτι...στο μαιευτηριο δε πηγα φυσικα κ στην αδερφη μου κ τη γιαγια μου πηγα ενα κουτι γλυκα.τοσο απροσωπα. Ξεχασα να σας πω οτι προσπαθουμε κ για μωρο αλλα με αυτη τη συμπεριφορα φοβαμαι οτι ισως θα κανουμε λαθος αν δημιουργησουμε οικογενεια.


Maraki γεια σου.
Διάβασα όσα λες για τον άνδρα σου και θα σου πω την ιστορία της καλύτερής μου φίλης .
Παντρεύτηκαν από έρωτα .
Η φίλη μου δούλευε και ζούσαν με την μαμά της φίλης μου η οποία έπαιρνα καλή σύνταξη και όλα ήταν καλά γιατί ο τσιγκούναρος δεν συνέβαλε και πολύ στο σπίτι(ήμουν μπροστά όταν γύρισαν από το μαιευτήριο και ζήτησε χρήματα από την φίλη μου για να ψωνίσει την λίστα με τα διάφορα που σου δίνουν από το μαιευτήριο).
Ξαφνικά η μαμά τής φίλης μου πέθανε και η φίλη μου έπρεπε να σταματήσει την δουλειά για να μεγαλώσει τα 2 της παιδιά.
Και εδώ αρχίζει το μαρτύριο γιατί ο κύριος είναι τόσο τσιγκούνης που ούτε ρούχα για τα παιδιά και την γυναίκα του δεν έδινε (έντεινε τα παιδιά πιο πολύ από λεφτά που τις έδινε η πεθερά της)
Με λίγα λόγια η φίλη μου 20 χρόνια τώρα κακοπερνούσε (ευτυχώς τώρα τα παιδιά μεγάλωσαν και δουλεύει)και δεν μπορούσε να φύγει γιατί δεν είχε κανέναν να την στηρίξει με δύο παιδιά.(αν και εγώ στην θέση της θα προτιμούσα να σφουγγαρίζω σκάλες και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο)
Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από αυτόν που έχει και έχει καβούρια στην τσέπη.
Για αυτό ξανασκέψου το. Τι θα γίνει αν κάνετε παιδάκια και χρειαστεί να σταματήσεις να δουλεύεις .Θα σου λέει όπως στην φίλη μου όταν του ζητούσε κάτι ‘αν έχεις λεφτά αγόρασε το? Αν είναι τσιγκούνης και με τον εαυτό του την πάτησες δεν πρόκειται να αλλάξει .

Τώρα όσο αφορά την δικιά μου οικογένεια εννοείτε ότι έχουμε κοινό ταμείο .Έτσι έμαθα από την οικογένεια μου έτσι κάνουμε και με τον άνδρα μου. Εκείνος βγάζει περισσότερα ποτέ δεν μου είπε γιατί πήρες αυτό η εκείνο. όταν παίρνω κάτι η για εμένα η για εκείνον η το παιδί πάντα μου λέει ωραίο είναι .
Αν δεν ήταν έτσι και ήταν τσιγκούνης και μίζερος θα έφευγα. Για αυτό σπούδασα για να μπορώ να ζήσω και μόνη μου αν χρειαστεί.

Marakipap


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ ενα μωρακι! Ειναι ομως αυτος καταλληλος για πατερας; Ο τσιγγουνης μια ζωη τσιγγουνης θα ναι...
Επειδη προσπαθουμε για μωρο εδω κ μηνες κ ειχα κ μια παλινδρομη καναμε εξετασεις να δουμε αν βρεθει κατι.. Το σπερμοδιαγραμμα εδειξε μειωμενη κινητικοτητα 3% σπερματοζωαριων κ ο γιατρος μας ειπε να σκεφτουμε για σπερμαυεγχυση η εξωσωματικη... Εκεινος παλι τα λεφτα σκεφτεται ....μου ειπε οτι δε τον νοιαζει να μεινουμε χωρις παιδι κ σιγα μη τα σκαει στα λαμογια τους γιατρους!
Εχω σκεφτει πολυ σοβαρα να παρω τα πραγματα μου κ να φυγω....

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Marakipap έγραψε:Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ ενα μωρακι! Ειναι ομως αυτος καταλληλος για πατερας; Ο τσιγγουνης μια ζωη τσιγγουνης θα ναι...
Επειδη προσπαθουμε για μωρο εδω κ μηνες κ ειχα κ μια παλινδρομη καναμε εξετασεις να δουμε αν βρεθει κατι.. Το σπερμοδιαγραμμα εδειξε μειωμενη κινητικοτητα 3% σπερματοζωαριων κ ο γιατρος μας ειπε να σκεφτουμε για σπερμαυεγχυση η εξωσωματικη... Εκεινος παλι τα λεφτα σκεφτεται ....μου ειπε οτι δε τον νοιαζει να μεινουμε χωρις παιδι κ σιγα μη τα σκαει στα λαμογια τους γιατρους!
Εχω σκεφτει πολυ σοβαρα να παρω τα πραγματα μου κ να φυγω....




Τότε γιατί τα μαζεύει τα χρήματα αν δεν τα διαθέσει για κάποια ανάγκη όπως το να κάνετε ένα παιδί.
Σκέψου το καλά .Ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Αν είσαι διατεθειμένη να ζήσεις μια ζωή με τσιγκουνιά και μιζέρια τότε προχώρα για παιδί.
Αχ πως τα παίρνω όταν ακούω για τέτοιους ανθρώπους που μαζεύουν λες και θα τα πάρουν στον τάφο.

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συγγνωμη ρε μαρακι που θα γινω σκληρη αλλα αυτος εχει το προβλημα ουσιαστικα κ σου κανει κ το βαρυ πεπονι οτι δεν πληρωνει; Μηπως σου πει κιολας αν θες παιδι πληρωνε;;;
Αν ημουν στη θεση σου θα ευχαριστουσα το θεο που δεν εκανα παιδι ακομα μαζι του κ θα τα μαζευα να φυγω.. Δεν τον εχεις αναγκη! Στην τελικη θα του χαριζα κ το ποσο που αποταμιευαμε και καλα για "μας" τοσο καιρο αρκει να μαφηνε ησυχη!!

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Marakipap έγραψε:Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ ενα μωρακι! Ειναι ομως αυτος καταλληλος για πατερας; Ο τσιγγουνης μια ζωη τσιγγουνης θα ναι...
Επειδη προσπαθουμε για μωρο εδω κ μηνες κ ειχα κ μια παλινδρομη καναμε εξετασεις να δουμε αν βρεθει κατι.. Το σπερμοδιαγραμμα εδειξε μειωμενη κινητικοτητα 3% σπερματοζωαριων κ ο γιατρος μας ειπε να σκεφτουμε για σπερμαυεγχυση η εξωσωματικη... Εκεινος παλι τα λεφτα σκεφτεται ....μου ειπε οτι δε τον νοιαζει να μεινουμε χωρις παιδι κ σιγα μη τα σκαει στα λαμογια τους γιατρους!
Εχω σκεφτει πολυ σοβαρα να παρω τα πραγματα μου κ να φυγω....

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΗΧΙΣΜΗ Κ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ...ΜΑΖΕΨΕ ΤΑ Κ ΦΥΓΕ...ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Η ΦΙΛΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΓΥΟΣ ΑΚΟΜΑ...ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ Κ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ????ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???ΤΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ??????ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ... Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
να τα μαζέψεις και να φύγεις.
Αν τσιγκουνεύεται για κάτι τόσο ιερό όσο το να κάνετε παιδί, σκέψου πόσο θα τσιγκουνεύεται αργότερα για τις ανάγκες αυτού του παιδιού, αν έρθει.
Η τσιγκουνιά του για έναν τόσο ιερό σκοπό, για εμένα θα ήταν ο καλύτερο λόγος για να φύγω χωρίς επιστροφή.
Βέβαια, εσύ αποφασίζεις

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ κ εγώ με τα κορίτσια , νομίζω τώρα που δεν έχετε παιδιά είναι εύκολη αυτή η απόφαση! εσύ ξέρεις..αλλά ένα παιδί έχει πολλά έξοδα και δεν είναι μόνο τα ρόυχα και τα παιχνίδια είναι πολλά πάνες, κρέμες, εμβόλια πράματα στα οποία δε χωράει τσιγκουνιά στέρηση ναι να το δεχτώ π.χ δε θα ψωνίσεις κάτι δικό σου αυτό το μήνα γιατί έχει το παιδί κάποια έξοδα, αλλά να μετράς και το τελευταίο ευρώ για την πάνα ε όχι! Καθαρή σκέψη και μυαλό για την απόφαση σου!

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και να συμπληρώσω ότι το παιδί θέλει και τα χουβαρδαλίκια του, τις σπατάλες του. Δηλ. κάποια στιγμή θα σου ζητήσει ένα αυτοκινητάκι. Μπορεί να λες συνέχεια όχι επειδή ξέρεις ότι έχει άλλα 10 στο σπίτι, αλλά θα έρθει και η ώρα που θα πάρεις το 11ο. Θα σου ζητήσει χαζολοϊδια, τσίχλες, dvd, παγωτό. Δεν μπορείς να λες συνέχεια όχι επειδή θες να βάζεις ένα συγκεκριμένο ποσό στην άκρη, έτσι για να το βάζεις. Άλλωστε δεν υπάρχει μεγαλύτερος θησαυρός από το πλατύ και ειλικρινές χαμόγελο ενός παιδιού....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις