Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
513 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 513 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Ilektra30


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ρε κοπελα μου ακομα το σκεφτεσαι; Αντε να βρεις κανεναν σωστο ανθρωπο..
Και μια απορια: καλα τη τσιγγουνια του τη καταλαβες οταν μεινατε μαζι; Δηλαδη πριν τον παντρευτεις ηταν γενναιοδωρος;; Η απλα δεν ηθελες να δεις τη τσιγγουνια του κ τον κακο χαρακτηρα του κ ξεγελουσες τον εαυτο σου;

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ilektra30 έγραψε:Ρε κοπελα μου ακομα το σκεφτεσαι; Αντε να βρεις κανεναν σωστο ανθρωπο..
Και μια απορια: καλα τη τσιγγουνια του τη καταλαβες οταν μεινατε μαζι; Δηλαδη πριν τον παντρευτεις ηταν γενναιοδωρος;; Η απλα δεν ηθελες να δεις τη τσιγγουνια του κ τον κακο χαρακτηρα του κ ξεγελουσες τον εαυτο σου;

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΑ ( ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΟΝΟΜΑ ΚΟΡΗΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy )ΠΡΙΝ ΠΩΣ ΗΤΑΝΕ????ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΑΚΙΑ???ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ?Κ ΠΟΣΟ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ??

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οποιος κι αν εχει τα οικονομικα ,καλο ειναι να ξεκαθαριζεται τι ανηκει στον καθενα η ακομα και να γραφεται στο ονομα του !!
πχ αν παρετε ενα ακριβο αυτοκινητο η αγορασετε ενα σπιτι ακριβο τινος ειναι ? φαινεται κουτο οταν εισαι μεσα στα μελια ....αλλα δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη
τα μετρητα δεν εχουν τοση σημασια νομιζω ,οποιος εχει βαζει τα πιο πολλα .Σημασια εχει η περιουσια ,να μη στη φαει κανενας η καμια σιγα σιγα και σου μεινει στο τελος ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ .

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νανακι έγραψε:οποιος κι αν εχει τα οικονομικα ,καλο ειναι να ξεκαθαριζεται τι ανηκει στον καθενα η ακομα και να γραφεται στο ονομα του !!
πχ αν παρετε ενα ακριβο αυτοκινητο η αγορασετε ενα σπιτι ακριβο τινος ειναι ? φαινεται κουτο οταν εισαι μεσα στα μελια ....αλλα δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη
τα μετρητα δεν εχουν τοση σημασια νομιζω ,οποιος εχει βαζει τα πιο πολλα .Σημασια εχει η περιουσια ,να μη στη φαει κανενας η καμια σιγα σιγα και σου μεινει στο τελος ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ .
οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο αποκτήσει το ζευγάρι εντός γάμου πηγαίνει 50-50. Μόνο ό,τι είναι πριν από το γάμο μπορείς να διαφυλάξεις ως αποκλειστικά δική σου περιουσία. Από εκεί και πέρα και να έχει πληρώσει ο πατέρας σου για παράδειγμα, ένα σπίτι ή να πούλησες κάποιο δικό σου για να αγοράσεις άλλο, από την στιγμή που όλο αυτό γίνεται εντός γάμου, το καινούριο σπίτι πάει 50-50, ανεξάρτητα από το όνομα στο οποίο θα γραφτεί. Το όνομα αφορά αποκλειστικά την εφορία. Αντίθετα, τα μετρητά που είναι σε λογαριασμό με έναν μόνο δικαιούχο, δεν μπορούν να πειραχτούν. Αλλά και δύο να είναι οι δικαιούχοι, παίζεται να κάνουν αγώνα ταχύτητας για το ποιος θα προλάβει να βγάλει πρώτος τα χρήματα και να μην αφήσει στον άλλον ούτε ψίχουλο.
Το θέμα είναι, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά, ο καθένας από το ζευγάρι να αντιληφθεί ότι τόσο η περιουσία, όσο και τα μετρητά, αφορούν πρώτα τα παιδιά και δευτερευόντος το ζευγάρι

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kefi έγραψε:
Νανακι έγραψε:οποιος κι αν εχει τα οικονομικα ,καλο ειναι να ξεκαθαριζεται τι ανηκει στον καθενα η ακομα και να γραφεται στο ονομα του !!
πχ αν παρετε ενα ακριβο αυτοκινητο η αγορασετε ενα σπιτι ακριβο τινος ειναι ? φαινεται κουτο οταν εισαι μεσα στα μελια ....αλλα δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη
τα μετρητα δεν εχουν τοση σημασια νομιζω ,οποιος εχει βαζει τα πιο πολλα .Σημασια εχει η περιουσια ,να μη στη φαει κανενας η καμια σιγα σιγα και σου μεινει στο τελος ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ .
οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο αποκτήσει το ζευγάρι εντός γάμου πηγαίνει 50-50. Μόνο ό,τι είναι πριν από το γάμο μπορείς να διαφυλάξεις ως αποκλειστικά δική σου περιουσία. Από εκεί και πέρα και να έχει πληρώσει ο πατέρας σου για παράδειγμα, ένα σπίτι ή να πούλησες κάποιο δικό σου για να αγοράσεις άλλο, από την στιγμή που όλο αυτό γίνεται εντός γάμου, το καινούριο σπίτι πάει 50-50, ανεξάρτητα από το όνομα στο οποίο θα γραφτεί. Το όνομα αφορά αποκλειστικά την εφορία. Αντίθετα, τα μετρητά που είναι σε λογαριασμό με έναν μόνο δικαιούχο, δεν μπορούν να πειραχτούν. Αλλά και δύο να είναι οι δικαιούχοι, παίζεται να κάνουν αγώνα ταχύτητας για το ποιος θα προλάβει να βγάλει πρώτος τα χρήματα και να μην αφήσει στον άλλον ούτε ψίχουλο.
Το θέμα είναι, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά, ο καθένας από το ζευγάρι να αντιληφθεί ότι τόσο η περιουσία, όσο και τα μετρητά, αφορούν πρώτα τα παιδιά και δευτερευόντος το ζευγάρι

διατηρω επιφυλαξεις ,εμενα σε δικο μου οικοπεδο και με δανειο στο ονομα μου αποκλειστικα ,σπιτι που αποκτηθηκε μετα το γαμο ΔΕΝ μπορεσε να το αγγιξει καθολου ο πρωην συζυγος μου.Ευτυχως δηλαδη γιατι πως θα ειμασταν στο 50-50? θα συγκατοικουσαμε ?

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
έπαιξε μεγάλο ρόλο το ότι ήταν σε δικό σου οικόπεδο και συνηγόρησε το γεγονός ότι το δάνειο ήταν αποκλειστικά στο όνομά σου. Διαφορετικά, ακόμη και αν το δάνειο είναι στο όνομα του ενός μόνο, ο νόμος δέχεται ότι και οι δυο συμβάλλουν στα οικονομικά της οικογένειας, συνεπώς έχουν δικαιώματα στην περιουσία

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kefi έγραψε:έπαιξε μεγάλο ρόλο το ότι ήταν σε δικό σου οικόπεδο και συνηγόρησε το γεγονός ότι το δάνειο ήταν αποκλειστικά στο όνομά σου. Διαφορετικά, ακόμη και αν το δάνειο είναι στο όνομα του ενός μόνο, ο νόμος δέχεται ότι και οι δυο συμβάλλουν στα οικονομικά της οικογένειας, συνεπώς έχουν δικαιώματα στην περιουσία

οκ ,απο νομικα δεν ξερω και πολλα ,μονο το οτι ο δικηγορος μου ηταν αστερι!! χαχαχαχα .

Περα απο την πλακα ομως θα ελεγα πως στο ζευγαρι πρεπει να υπαρχει η συννενοηση ,το κοινο ταμειο για το σπιτι αλλα και μια προσωπικη οικονομικη ανεξαρτησια ,διοτι πολλα συμβαινουν ..παρα πολλα .

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
σίγουρα συμβαίνουν πάρα πολλά, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό να μην εξαρτάται η γυναίκα οικονομικά από τον άντρα της

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kefi έγραψε:σίγουρα συμβαίνουν πάρα πολλά, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό να μην εξαρτάται η γυναίκα οικονομικά από τον άντρα της

στη δικη μου περιπτωση εβαζα περισσοτερα στο σπιτι /δανειο/εξοδα /παιδια ,διοτι ο πρωην συζυγος μου εβγαζε μεν τα ιδια με εμενα αλλα το θεωρουσε περιττο να τα δινει ολα για υποχρεωσεις .
Ηθελε την παλια ανεμελη ζωη χωρις δανεια και εξοδα για χαρατσι /εφορια/μαστορους/βλαβες σπιτιου/κλπ κλπ .
Εγω εκει ειδα εναν ανθρωπο που δε θα μπορουσα να δημιουργησω μαζι του πραγματα .εγω προτιμω να ζοριστω 5 χρονια και να εχω σπιτι δικο μου μετα .

Οι διασκεδαση γινεται παραλληλα και λιγο πιο συντηρητικα και δεν μου λειπει και τιποτα ,ουτε καν τωρα που τα βγαζω περα μονη μου .Ζορισμενα αλλα μια χαρα .

σε λιγο τελειωνει και το δανειο και θα ειμαστε πολυ ανετα .

Και για την ιστορια ο πρωην μου ουτε σπιτι δε νοικιασε ,μενει με τους δικους του γιατι η ζωη ειναι πολυ ακριβη !!

που να πληρωνε και ρευμα!!

μηπως τελικα αντι για καλοπερασακιας οπως νομιζα ηταν τσιγκουνης τελικα?

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν ξέρω κοπέλα μου τι ήταν. Πάντως άνθρωπος για οικογένεια δεν ήταν, σε καμιά περίπτωση

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ αναρωτιέμαι αυτόν τον καιρό που ετοιμαζόμαστε να νοικιάσουμε σπίτι με τον αγάπη μου για να κάνουμε και παιδί
πώς θα διαχειριζόμαστε τα οικονομικά μας.

Το πρόβλημα σε εμάς είναι αντίστροφο. Αυτός έχει ένα μισθό 950€ και εγώ 3000€ το μήνα.
Πώς κάνεις λοιπόν κοινή διαχείριση;
Αυτός μου είπε να μου δίνει όλο το μισθό του και να τα διαχειρίζομαι εγώ (είμαι και οικονόμα). Εγώ δεν θέλω να μου "τα ακουμπάει" και να τον χαρτζιλικώνω. Θέλω να έχει τα λεφτά του.
Και πάλι όμως αυτό το "κοινό ταμείο" που περιγράφετε είναι αυτό που είχα και εγώ στο πατρικό μου σπίτι και σε αυτό έχω μάθει. Καμία ιδέα;

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioazon έγραψε:Κι εγώ αναρωτιέμαι αυτόν τον καιρό που ετοιμαζόμαστε να νοικιάσουμε σπίτι με τον αγάπη μου για να κάνουμε και παιδί
πώς θα διαχειριζόμαστε τα οικονομικά μας.

Το πρόβλημα σε εμάς είναι αντίστροφο. Αυτός έχει ένα μισθό 950€ και εγώ 3000€ το μήνα.
Πώς κάνεις λοιπόν κοινή διαχείριση;
Αυτός μου είπε να μου δίνει όλο το μισθό του και να τα διαχειρίζομαι εγώ (είμαι και οικονόμα). Εγώ δεν θέλω να μου "τα ακουμπάει" και να τον χαρτζιλικώνω. Θέλω να έχει τα λεφτά του.
Και πάλι όμως αυτό το "κοινό ταμείο" που περιγράφετε είναι αυτό που είχα και εγώ στο πατρικό μου σπίτι και σε αυτό έχω μάθει. Καμία ιδέα;

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ...ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...Κ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΑΜΕ...Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ...Η ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΕΤΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΠΧ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Κ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ...ΔΕΙΤΕ ΤΕ ΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ..ΠΧ ΕΝΟΙΚΙΑ,ΡΕΥΜΑ,ΝΕΡΟ,ΚΟΙΝΟΧΡΗΤΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Κ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ Η Κ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ..ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ 1.5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΠΧ Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ 100 ΕΥΡΩ Κ ΑΝ...ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ...

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirinaki έγραψε:
ioazon έγραψε:Κι εγώ αναρωτιέμαι αυτόν τον καιρό που ετοιμαζόμαστε να νοικιάσουμε σπίτι με τον αγάπη μου για να κάνουμε και παιδί
πώς θα διαχειριζόμαστε τα οικονομικά μας.

Το πρόβλημα σε εμάς είναι αντίστροφο. Αυτός έχει ένα μισθό 950€ και εγώ 3000€ το μήνα.
Πώς κάνεις λοιπόν κοινή διαχείριση;
Αυτός μου είπε να μου δίνει όλο το μισθό του και να τα διαχειρίζομαι εγώ (είμαι και οικονόμα). Εγώ δεν θέλω να μου "τα ακουμπάει" και να τον χαρτζιλικώνω. Θέλω να έχει τα λεφτά του.
Και πάλι όμως αυτό το "κοινό ταμείο" που περιγράφετε είναι αυτό που είχα και εγώ στο πατρικό μου σπίτι και σε αυτό έχω μάθει. Καμία ιδέα;

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ...ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...Κ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΑΜΕ...Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ...Η ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΕΤΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΠΧ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Κ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ...ΔΕΙΤΕ ΤΕ ΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ..ΠΧ ΕΝΟΙΚΙΑ,ΡΕΥΜΑ,ΝΕΡΟ,ΚΟΙΝΟΧΡΗΤΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Κ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ Η Κ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ..ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ 1.5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΠΧ Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ 100 ΕΥΡΩ Κ ΑΝ...ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ...
Καλά κι εγώ κάθε μέρα το σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι....

Σκεφτόμουνα μήπως δεν μοιράζαμε το ενοίκιο πχ αλλά συνέβαλα εγώ περισσότερο, αφού έχω παραπάνω λεφτά... πχ70% - 30%

{Βασικά δεν θέλω να το ξέρουν παραέξω πως έχω παραπάνω διαθέσιμο εισόδημα. Ας το ξέρουμε εμείς μεταξύ μας και ας κάνουμε τη διαχείρισή μας.}

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioazon έγραψε:
eirinaki έγραψε:
ioazon έγραψε:Κι εγώ αναρωτιέμαι αυτόν τον καιρό που ετοιμαζόμαστε να νοικιάσουμε σπίτι με τον αγάπη μου για να κάνουμε και παιδί
πώς θα διαχειριζόμαστε τα οικονομικά μας.

Το πρόβλημα σε εμάς είναι αντίστροφο. Αυτός έχει ένα μισθό 950€ και εγώ 3000€ το μήνα.
Πώς κάνεις λοιπόν κοινή διαχείριση;
Αυτός μου είπε να μου δίνει όλο το μισθό του και να τα διαχειρίζομαι εγώ (είμαι και οικονόμα). Εγώ δεν θέλω να μου "τα ακουμπάει" και να τον χαρτζιλικώνω. Θέλω να έχει τα λεφτά του.
Και πάλι όμως αυτό το "κοινό ταμείο" που περιγράφετε είναι αυτό που είχα και εγώ στο πατρικό μου σπίτι και σε αυτό έχω μάθει. Καμία ιδέα;

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ...ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...Κ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΑΜΕ...Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ...Η ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΕΤΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΠΧ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Κ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ...ΔΕΙΤΕ ΤΕ ΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ...ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ..ΠΧ ΕΝΟΙΚΙΑ,ΡΕΥΜΑ,ΝΕΡΟ,ΚΟΙΝΟΧΡΗΤΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Κ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ Η Κ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ..ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ 1.5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΠΧ Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ 100 ΕΥΡΩ Κ ΑΝ...ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ...
Καλά κι εγώ κάθε μέρα το σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι....

Σκεφτόμουνα μήπως δεν μοιράζαμε το ενοίκιο πχ αλλά συνέβαλα εγώ περισσότερο, αφού έχω παραπάνω λεφτά... πχ70% - 30%

{Βασικά δεν θέλω να το ξέρουν παραέξω πως έχω παραπάνω διαθέσιμο εισόδημα. Ας το ξέρουμε εμείς μεταξύ μας και ας κάνουμε τη διαχείρισή μας.}

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ Κ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΠΑΡΑΕΞΩ ΤΙ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΤΛΠ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ..ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΤΕ ΤΑ ΤΑ 2 ΣΑΣ...ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΜΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ....ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ 70% - 30% ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ...ΣΥΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις