Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Σεπ 07, 2012 7:05 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα, σε ολες τις υποψηφιες μανούλες και σε οσες κοπέλες είναι ηδη μητέρες αλλα ζούν εκτός της Ελλαδίτσας μας!!! Σκέφτηκα οτι θα ηταν βοηθητικό να ανταλλάσουμε εμπειριες και απορίες ...μιας και το συστημα (περι εγκυμοσυνης-τοκετος κ.λπ) τουλάχιστον εδω στην Μ.Βρετανία είναι αρκετά διαφορετικό. Ας κάνω την αρχή λοιπόν... Σκωτία

2 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 4:47 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ ζω στην Γαλλία Smile

3 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 7:46 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα "μαμα-στο συννεφάκι", πως είναι τα πράγματα στην Γαλλιά, απο αποψη υπηρεσιων για την εγκυμονουσα και τον τοκετο. Δεν ξερω βεβαια αν εχεις ηδη εμπειρια εκεί...Οτιδηποτε θα ηταν χρήσιμο ...

4 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 11:48 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Konstadin κι εγώ στο νησί είμαι.

5 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 11:51 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mamma tomato...ωραιο ψευδωνυμο!Σε ποια πολη είσαι αλήθεια? Εμεις ειμαστε Εδιμβουργο.

6 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 12:09 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
konstadin έγραψε:mamma tomato...ωραιο ψευδωνυμο!Σε ποια πολη είσαι αλήθεια? Εμεις ειμαστε Εδιμβουργο.

cheers cheers cheers  ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 654316 cheers cheers cheers

Κι εμείς!

7 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 12:12 pm

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αλήθεια...Ωραια!!! Εχεις παιδακι?

8 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 12:37 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
konstadin έγραψε:Αλήθεια...Ωραια!!! Εχεις παιδακι?

Τον περιμένουμε από μέρα σε μέρα... Εσύ;

9 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Πεμ Οκτ 25, 2012 1:35 pm

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Υπέροχα Very Happy !!! Ευχομαι με το καλό να έρθει το αντρακι σας (αν καταλαβα σωστα, αγοράκι...)!!! Εμεις θα ξεκινησουμε αμεσα προσπαθειες...Πως σου φανηκε το συστημα εδω?Εννοω οσο αφορα το κομματι των εξετασεων, υπερηχων κ.λ.π

10 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 1:12 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα! Να σας απαντήσω κι εγώ για την Γαλλία. Να σας πω τη αλήθεια δεν έχω τίποτε αρνητικό να πω!! Δεν λένε άλλωστε ότι η Γαλλία είναι το... καλομαθημένο παιδί της Ευρώπης? Αν και για'μένα αυτά που θα πω δεν είναι παρά τα στοιχειώδη δικαιώματα μιας γυναίκας που είναι έγκυος και γεννάει.
Λοιπόν υπάρχουν δύο ασφαλίσεις, η υποχρεωτική για κάθε εργαζόμενο (σαν το ΙΚΑ) και μία δεύτερη που σου στοιχίζει, χμμ δεν θυμάμαι γύρω στα 3% του μισθού σου και παίρνεις εάν θέλεις αλλά βασικά όλοι έχουν.
'Οταν είσαι έγκυος σε παρακολουθεί ή γιατρός ή μαία κάθε μήνα. Αν όλα πάνε καλα συνολικά κάνεις 4 υπέρηχους (ενώ στην Ελλάσα περισσότερους, ε?). 'Ολα αυτά και οτιδήποτε άλλο ιατρικό χρειαστείς στο πλαίσιο της εγκυμοσύνης σου είναι δωρεάν.
Η γέννα δεν σου στοιχίζει τίποτε στο δημόσιο νοσοκομείο (ούτε στην Ελλάδα ε?). Ούτε φιλοδώρημα στις μαίες ούτε τίποτε. Εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική συμβεβλημένη και κάποιοι γιατροί (πχ αναισθησιολόγος) έπαιρναν περισσότερα (αλλά πάλι όχι φιλοδωρήματα). 'Εμεινα 4 μέρες σε μονόκλινο κι έβαλαν κρεβατάκι για να κοιμάται κι ο άντρας μου. Βγαίνοντας πληρώσαμε τον αναισθησιολόγο, το μονόκλινο και το κρεβάτι/πρωινό του άντρα μου συνολικά 600 ευρώ από τα οποία τα 200 μας τα επέστρεψε η δεύτερη ασφάλιση. Οπότε καμία σχέση με την Ελλάδα που πληρώνεις πολύ περισσότερα ΑΛΛΑ δεν έχεις τον γιατρό σου και τη μαία σου στην γέννα όπως στην Ελλαδα, σε ξεγεννάει όποιος έχει βάρδυα.
Τώρα για το πώς γίνεται η γέννα αυτό ίσως να είναι ίδιο με την Ελλάδα, δεν ξέρω. Με το που βγαίνει το μωρό σου το αφήνουν στην κοιλιά κι ο μπαμπάς κόβει αν θέλει τον λώρο. Μετά του κάνουν μία σύντομη εξέταση σε απόσταση 2 μέτρων από'σένα και μετά σου το αφήνουν γυμνούλι πάνω σου για κάποιες ώρες κι εκεί το θηλάζεις για πρώτη φορά. Μετά πάτε όλοι στο δωμάτιο και το πρώτο μπανάκι είναι μετά από 2 μέρες.
Μετά την γέννα παρακολουθείται το βάρος του μωρού σου μία φορά την εβδομάδα και βλέπει τον παιδίατρο μία φορά το μήνα, όλα αυτά δωρεάν. Για τον θηλασμό μπορείς να νοικιάσεις θήλαστρο και τα λεφτά την ενοικίασης πάλι σου επιστρέφονται από το αντίστοιχο ΙΚΑ. Σου επιστρέφει το ΙΚΑ και το 60% των χρημάτων για να εκγυμνάσεις το περινέο σου μετά την γέννα (10 επισκέψεις), το υπόλιπο δε 40% σου το δίνει η δεύτερη ασφάλιση.
Οπότε ως συμπέρασμα, έχεις λιγότερους υπέρηχους (νομίζω) και δεν είναι παρών ο γιατρός σου στην γέννα (ούτε καν η μαία σου), αλλά είναι όλα δωρεάν.
Ιδού η εμπιρία μου. Γενικά όλα μια χαρά αλλά φυσικά μου έλειψε η Ελλαδίτσα μου διότι στο τέλος έκοψα τα αεροπλάνα Wink

11 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 6:10 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"μαμα στο συννεφακι" Αρχικά να σου ζησει το μικρό σου,να απολαυσετε το μεγαλωμα του και ολες τις ζαβολιες του.Το μηνυμα σου ηταν εξαιρετικα κατατοπιστικο...Νομιζω μοιάζει αρκετά με το συστημα της Βρετανίας. Ιδιως οσον αφορα το κομματι των υπερηχων (καμία σχεση με την Ελλάδα), επίσης το γεγονος οτι σε παρακολουθει μαία και τέλος ουτε εδω εχεις μια σταθερη μαία (πράγμα που κατα την γνωμη μου -και απο οσο εχει τυχει να μου πουνε φιλοι-ειναι αρκετά εως πολυ ενοχλητικο, να μην εχεις το ιδιο προσωπο αναφορας). Είχα διαβασει οτι στην Βρετανία ενας συνηθης τρόπος ¨εξετασης¨ ειναι να σου μετράνε την κοιλιά με την μεζούρα ...(αστα να πανε). Ρωτησα και μια φιλη Σκωτσεζα και μου το επιβεβαιωσε ...

12 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 10:54 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ πολύ Smile 'Οντως το απολαμβάνουμε πάααρα πολύ! Η κούραση είναι φοβερή αλλά όταν ξυπνάω το πρωί και βλέπω την χαμογελαστή του φατσούλα... δεν μπορώ να περιγράψω πώς αισθάνομαι!
Χμμ ίσως δεν ήμουν σαφής στο θέμα της μαίας. Η ίδια μαία με εξέταζε πάντα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Αλλά δεν ήταν αυτή που με ξεγέννησε. 'Οντως αυτό ήταν κάπως δυσάρεστο διότι έπεσα σε πολύ αντιπαθητική μαία στην γέννα αλλά οκ, καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να έχεις δωρεάν σύστημα θα πας όπως όλοι οι υπόλοιποι με τη μαία της βάρδιας.
'Οντως ήταν πολύ σημαντικό για'μένα που η μαία που έβλεπα ως έγκυος ήταν πάντα η ίδια διότι ήξερε καλά την περίπτωσή μου και μάλιστα επικοινωνούσε με τον γιατρό μου οπότε όταν μια φορά ανησύχησε για κάτι με έστειλε για επιπλέον υπέρηχο (τελικά δεν ήταν τίποτε). Ααα και ναι, μετρούσε την κοιλιά μου με τη μεζούρα για να δει πόσο μεγαλώνει η μήτρα Laughing

13 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 10:57 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α και konstadin ελπίζω σύντομα έγκυος Wink
Και Mamma Tomato με το καλό και μ'έναν πόνο! Very Happy

14 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 11:55 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α να προσθέσω και κάτι άλλο που θυμήθηκα? Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν μου έδωσαν τίποτα. Ούτε φολικό οξύ, ούτε ασβέστιο, ούτε σίδηρο ούτε βιταμίνες. Ενώ στην Ελλάδα είναι συστηματική η χρήση τους ε? Σίδηρο δίνουν μετά την γέννα, άσχετο που εγώ δεν μπόρεσα να πάρω επειδή μου δημιουργεί δυνατούς κολικούς.

15 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 12:13 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια γεια σας.

Τελικά τα συστήματα δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Στη Σκωτία και συγκεκριμενα στην περιοχή του Εδιμβούργου σου κάνουν δύο υπερηχογραφήματα, ένα στις 12 βδ κι ενα στις 20. Μπορεί να ακούγονται λίγα αλλά αν χρειαστεί να σου κάνουν παραπάνω θα στα κάνουν αμέσως και χωρίς κουβέντα, εγώ έχω κάνει 5 σύνολο και από βδομάδα, αν δεν έχω γεννήσει μέχρι την Τετάρτη, θα κάνω κι έκτο. Κι αυτά χωρίς να έχω πρόβλημα, απλά γιατί θέλαν να σιγουρευτούν για τη θέση και το μέγεθος του μπέμπη.

Οι μαίες: Το πρώτο ραντεβού είναι γύρω στη 10η βδ αν θυμάμαι καλά και μετά κάθε 40 μέρες στην αρχή, μετά κάθε μήνα, μετά καθε 2 βδ και στο τέλος κάθε βδομάδα. Δεν ήταν κάθε φορά οι ίδιες αλλά ήταν μόνο τρεις οπότε δεν ήταν ότι ήταν άγνωστες. Επίσης οι ίδιες μας κάναν τα προγεννητικά μαθήματα και οι ίδιες θα μας επισκέπτονται τις πρώτες 10 μέρες στο σπίτι. Δεν θα είναι αυτές στο νοσοκομείο, εκεί θα είναι όποια έχει βάρδια.

Οι μαίες είναι ενημερωμένες και την ξέρουν τη δουλειά τους. Ξέρω μαία εδώ που πέρασε 6 μήνες στην Αφρική, με τους Γιατρους χωρίς Σύνορα, ξέρω μαία στη Ελλαδα που έκανε την πρακτική της σε κέντρο υγείας, σε νησί που δεν είχε νέους και μωρά. Όντως σου μετράνε την κοιλιά με τη μεζούρα. Επίσης σου μετράνε πίεση, ζάχαρο και πρωτεϊνες στα ούρα και σου κάνουν εξετάσεις αίματος τακτικά, αλλά όχι κάθε φορά. Καμπύλη ζαχάρου δεν κάνουν ως εξέταση ρουτίνας, τώρα άν έχεις πρόβλημα δεν ξέρω τι κάνουν, εγώ δεν είχα οπότε δε χρειαστηκε να μάθω. Μία συνάδερφός μου που είχε πίεση στο 6ο μήνα την έβαλαν μία έβδομάδα στο νοσοκομείο προληπτικά.

Α ναι, επίσης το ιστορικό σου είναι περασμένο στον υπολογιστή. Πήρα Σάββατο πρωί στο νοσοκομείο να ρωτήσω κάτι (είδα μια σταγόνα αίμα) μου απάντησαν και την Πέμπτη με το που πήγα στο ραντεβού με τη μαία το ήξερε και με ρώταγε αν είχε ξανασυμβεί από τότε.

Συμπληρώματα:Το μόνο που σου προτείνουν να πάρεις είναι φολλικό οξύ τους πρώτους 3 μήνες. Το πληρώνεις στο φαρμακείο αλλά δεν είναι ακριβό. Σίδηρο χρειάστηκε να να πάρω στο 3ο τρίμηνο, μου τον γράψανε και δεν πλήρωσα τίποτα. Ασβέστιο δεν έχω ακούσει να δίνουν.

Γενικά, έχουν μια πιο χαλαρή προσέγγιση σχετικά με την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, η οποία προκαλεί πολιτισμικό σοκ στους Έλληνες. Αν όλα πηγαίνουν καλά, αφηνουν τη φύση να κάνει τη δουλειά της, αν υπάρχει πρόβλημα είναι από πάνω σου.

Όπως καταλάβατε δεν έχω κανένα παράπονα, απλά επιφυλάσσομαι μέχρι τον τοκετό. Αλλά επειδή έχουμε χρειαστεί κι άλλες φορές το εθνικό σύστημα υγείας για σοβαρά περιστατικά, είμαι σίγουρη ότι δε θα μας απογοητεύσουν. Και ναι, ό,τι μα ό,τι χρειαστείς είναι δωρεάν.

16 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Παρ Οκτ 26, 2012 12:23 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_sto_synnefaki έγραψε: Με το που βγαίνει το μωρό σου το αφήνουν στην κοιλιά κι ο μπαμπάς κόβει αν θέλει τον λώρο..... δεν είναι παρών ο γιατρός σου στην γέννα

Κι εδώ, είναι σπάνιο να μην είναι ο πατέρας μέσα και να μην κόψει αυτός το λώρο. Σου αφήνουν το νεογέννητο πάνω σου λίγη ώρα και μετα το παίρνει ο μπαμπάς. Και ο γιατρός έρχεται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα στον τοκετό, αλλιώς σε ξεγεννάνε μόνες τους οι μαίες.

17 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 2:24 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα!!! "Μαμα στο συννεφακι", ευχαριστώ πολύ για την ευχη περι επικείμενης εγκυμοσυνης μου, ευχομαι να ερθει συντομα...Χαρομαι που απολαμβανεις το μικρό σου και παρόλη την κουραση, δεν χανεις αυτες τις μοναδικες στιγμες ευτυχιας!!! Ειναι υπέροχο οταν καταφερνεις και δεν αφηνεις την κουραση να επισκιασει ολη την χαρά κ την ευχαριστηση. "Mamma tomato"΄πολυ αναλυτικό και ουσιαστικό το μηνυμα σου. Νομιζω κ εμενα με βρίσκει συμφωνη το γεγονος οτι εδω επιτρεπουν και σεβονται την διαδικασια της φυσης. Μου αρεσει ολη αυτη η φυσικοτητα στην προσεγγιση ...Η αληθεια ειναι οτι αυτο το μετρημαμε την μεζουρα δεν με συγκινει καθολου κ το θεωρω εξαιρετικα αστοχο τροπο αξιολογησης για το 2012. Επίσης προβληματιζομαι λιγακι με τους υπερηχους (δεν ξερω αν ειναι αρκετοί...μονο δυο υπέρηχοι και υπόλοιποι αν χρειαστει κ.λ.π) Νομιζω αυτος ο προβληματισμος εχει να κανει με την εμπιστοσυνη μου σε ενα συστημα αρκετα διαφορετικο με της Ελλάδα. Εχω την αισθηση οτι νιωθω πιο ασφαλης με το συστημα στην Ελλαδα (εξαιρωντας βεβαια τις υπερβολες, τις καταχρησεις των ιατρων κ.λ.π) Μιλαω αποκλειστικα και μονο στο κομματι της παρακολουθησης (εξετασεις, υπερηχους κ.λ.π). Δεν ξερω αυτο ειναι μια αισθηση που εχω τωρα χωρις να σημαινει οτι αποτελει και πεποιθηση...Νομιζω αυτο θα το καταλαβω αν με το καλο μεινω εγκυος και βιωσω την διαδικασια. Να ρωτησω κατι αλλο σχετικό...Η αυχενικη διαφανεια ειναι μεσα στο τυπικο ελεγχο ή θεωρειτε ειδικη εξεταση η οποια γινεται κατα περιπτωση...? Ευχαριστω κ παλι για το μοιρασμα...

18 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 9:58 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
konstadin έγραψε:Επίσης προβληματιζομαι λιγακι με τους υπερηχους (δεν ξερω αν ειναι αρκετοί...μονο δυο υπέρηχοι και υπόλοιποι αν χρειαστει κ.λ.π) Νομιζω αυτος ο προβληματισμος εχει να κανει με την εμπιστοσυνη μου σε ενα συστημα αρκετα διαφορετικο με της Ελλάδα. Εχω την αισθηση οτι νιωθω πιο ασφαλης με το συστημα στην Ελλαδα (εξαιρωντας βεβαια τις υπερβολες, τις καταχρησεις των ιατρων κ.λ.π) Μιλαω αποκλειστικα και μονο στο κομματι της παρακολουθησης (εξετασεις, υπερηχους κ.λ.π). Δεν ξερω αυτο ειναι μια αισθηση που εχω τωρα χωρις να σημαινει οτι αποτελει και πεποιθηση...Νομιζω αυτο θα το καταλαβω αν με το καλο μεινω εγκυος και βιωσω την διαδικασια. Να ρωτησω κατι αλλο σχετικό...Η αυχενικη διαφανεια ειναι μεσα στο τυπικο ελεγχο ή θεωρειτε ειδικη εξεταση η οποια γινεται κατα περιπτωση...? Ευχαριστω κ παλι για το μοιρασμα...

Κανένα πρόβλημα, κι εγώ ρώταγα στη δουλειά όλον τον κόσμο για να πάρω πληροφορίες. Κοίτα, δεν είναι ότι κι εγώ δε θα 'θελα να βλέπω το πως πάει στον υπέρηχο κάθε μήνα, αλλά ποτέ δεν ένιωσα ότι δεν με πρόσεχαν όσο έπρεπε. Το κόλπο είναι να μην κάνεις συγκρίσεις με την Ελλάδα, τζάμπα θα αγχώνεσαι. Tουλάχιστον ξέρεις ότι αν σου κανουν μια εξεταση ή έναν υπέρηχο τα κάνουν επειδή τα χρειάζεσαι, όχι για να στα πάρουν... Η αυχενικη είναι που κοιτάνε για σύνδρομο down ε; Την κάνουν στη 12η βδ. ως τυπικό έλεγχο.

Ξέχασα, σου δίνουν και ένα βιβλίο με όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστείς. Υπάρχει και online.
http://www.readysteadybaby.org.uk/index.aspx

19 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:00 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"mama tomato" μετράς αντιστροφα? Πως παει η αγωνια?

20 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:02 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Α! μαλλον απαντουσαμε ταυτοχρονα...Ναι προσπαθω να ενημερωθω ξερεις...Οχι με αγχος απλα θελω να εχω καποια βασικη ενημερωση, μιας και το συστημα εδω ειναι διαφορετικο...Ναι η αυχενικη ειναι και για το συνδρομο νταουν...

21 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:07 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ξεχασα επίσης να αναφερω σχετικα με τους υπερηχους, οτι εχεις την δυνατοτητα αν θες αναμεσα σε αυτους που σου προσφερει το nhs να κανεις και ιδιωτικα. Απο οτι μου ελεγε μια φιλη απο εδω αν και ειναι λιγακι δ ακριβα, βεβαια για τους Σκωτσεζους ολα ειναι ακριβα... Very Happy

22 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:15 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Smile Έχει πολύ πλάκα που μετά από λίγο δεν μπορείς να συννενοηθείς με τις φίλες σου στην Ελλάδα γιατί δεν ξέρεις την ελληνική ορολογία.

Όχι μόνο μετράω μέρες, η ΠΗΤ μου ήταν την προηγούμενη Παρασκευή. Έχω ραντεβου με τη μαία τη Δευτέρα και ραντεβού για πρόκληση την Τετάρτη, άντε να δούμε... ο μπέμπης είναι μια χαρά και βολεμένος.

Ιδιωτικό υπέρηχο 4D κάναμε κι εμείς, δεν τον έβαλα στο μέτρημα για να μη σε μπερδέψω, είναι γύρω στις 100 λίρες, και πήραμε DVD, CD με τις φωτο, κι έξτρα φώτο τυπωμένες. Και από το νοσοκομειο σου δίνουν φώτο.

23 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:20 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ωραια !!! Οποτε μια χαρα πιστευω λιγο πολυ, ολα εχεις την δυνατοτητα να τα κανεις...Μια φιλη Ελληνιδα που ειχε βεβαια γεννησει Αγγλια μου ειχε πει οτι ειχε δωσει γυρω στις 150 λιρες και ειχε και μονοκλινο για ολες τις μερες που ειχε μεινει μεσα ...(σε περιπτωση που σε ενδιαφερει...) Θα ερθει κανενας δικος σου απο Ελλαδα?

24 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:28 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
konstadin έγραψε: Θα ερθει κανενας δικος σου απο Ελλαδα?

Ήρθε η μητέρα μου να μας βοηθήσει και κάθεται και περιμένει η καϋμένη.

Εγώ το Royal Infirmary δε θα τ'άλλαζα με τίποτα, οι άνθρωποι σώζουν ζωές για πλάκα.

25 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Σαβ Οκτ 27, 2012 10:34 am

konstadin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τοσο καλό ε? Πολυ ενθαρρυντικο αυτο...Οποτε φανταζομαι εκει θα γεννησεις...Η γιαγια ας περιμενει θα ανταμειφθει...με το καλυτερο δωρο!!! Αντε κ κατι τελευταιο (για να μη σε κουρασω αλλο, κρατα δυναμεις...). Με το που διαπιστωνεις οτι εισαι εγκυος ξεκινουν τα μαθηματα με τις μαιες ή μετα το α΄τριμηνο..? Επίσης μου ειχαν πει δεν ξερω αν ισχυει οτι εδω ειναι παααααρα ΄πολυ χαλαροι με το θεμα των κιλων...Σε σχεση με την υστερια ορισμενων γιατρων στην Ελλαδα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις